Gruaja e Gjin Gjonit: Më kanë gjobitur pas sulmeve ndaj tim shoqi. FAKSIMILE: Kontratat e falsifikuara

December 15, 2014 10:11

Gruaja e Gjin Gjonit: Më kanë gjobitur pas sulmeve ndaj tim shoqi. FAKSIMILE: Kontratat e falsifikuara

Gruaja e Gjin Gjonit, Elona Çaushi, ka reaguar më në fund për akuzat që rëndojnë ndaj të shoqit, se ka fshehur pasurinë. Bëhet fjalë për një shumë prej 2 milionë eurosh.

Ajo thotë se ka gjashtë biznese në Shqipëri dhe zotëron 100% të aksioneve, ndërsa i shoqi s’ka lidhje me to.

Sipas saj, i shoqi është sulmuar politikisht.

Pas këtij sulmi, ajo thotë se janë sulmuar edhe bizneset e saj, të cilave u janë vendosur gjoba.

Që kur filloi sulmni ndaj tim shoqi, e kasha të qartë që e dyta në radhë do të isha unë, d.m.th bizneset e mia.

Çdo biznes i imi është gjobitur në mënyrë të pandërprerë”, thotë ajo në një intervistë për “Panorama”.

Çaushi thotë se gjithë pasurinë e saj e ka vënë me mund dhe djersë, duke qenë se ka filluar bizneset e saj në Shqipëri në vitin 1997, duke u kthyer nga Gjermania, në një kohë që të gjithë largoheshin nga Shqipëria.

DITA zbardh sot për herë të parë dokumentet e kontratave të kompanive që Gjin Gjoni ose bashkëshortja e tij dyshohet se i kanë falsifikuar ose i kanë mbajtur të fshehura.

E para është ajo e kompanisë “ADPD”. DITA zbardh sot kontratën Nr.384 rep, Nr.139 kol, të dt.20.03.2007, për shitjen e 70% të kuotave të aksioneve të kapitalit të shoqërisë “ADFD” sh.p.k, të hartuar me dy vlera të ndryshme, 70.000 lekë. Më pas e njëjta kontratë është konstatuar se ekziston me një vlerë shitje prej 300.000 Euro, çka sipas ILDKP-së flet për deklarim të rremë dhe mungesë burimesh financiare për shumat e mësipërme.

Për këtë kompani ILDKP-ja ka zbuluar se nga viti 2003 deri në vitin 2009 rezultonte pa fitim dhe se deri në Dhjetorin e vitit 2009 kjo kompani kishte një borxh në tatime prej 500 mijë dollarësh. “Deklarim i rremë në lidhje me burimin e krijimit të aseteve të deklaruara për shumën 300.000 Euro, paraqitja e dokumentave të falsifikuara dhe burim jo i ligjshëm”, – shprehet ILDKP-ja.

Një tjetër pretendim i KLD-së ka qenë fshehja në vitin 2010 nga ana e gjykatësit Gjin Gjoni i aktivitetit të shoqërisë “Terra Toscana Alimantari”(BIO GOURMET) me NIPT L02214025H, ku subjekti dhe bashkëshortja Elona Çaushi janë ortakë me nga 50% të kuotave të kapitalit.

DITA zbulon sot një kontratë të vitit 2014 të kësaj kompanie ku rezulton se Gjin Gjoni vetëm në shkurt të këtij viti i ka dhuruar aksionet e tij tek bashkëshortja, ndërsa më parë kur ai ka qenë aksionar nuk i ka deklaruar aksionet e tij.

Kontrata origjinale e shitjes së aksioneve në kompaninë 'ADFD' në vlerën e 70 mijë lekëve që më pas u deklarua në vlerën e 300 mijë eurove

Kontrata origjinale e shitjes së aksioneve në kompaninë ‘ADFD’ në vlerën e 70 mijë lekëve që më pas u deklarua në vlerën e 300 mijë eurove

Të dhënat që vërtetojnë se Gjin Gjoni deri në muajin shkurt 2014 ishte 50% aksionar në kompaninë 'BIO GOURMET

Të dhënat që vërtetojnë se Gjin Gjoni deri në muajin shkurt 2014 ishte 50% aksionar në kompaninë ‘BIO GOURMET

 

December 15, 2014 10:11
Komento

22 Komente

 1. Lul December 15, 10:21

  Me ata sy qe ke ti te heq mbathjet poshte pangallonave, po te rrofte Xhinua.

  Reply to this comment
 2. ARBERIA December 15, 10:26

  Pa leket e Gjin Gjonit zonja Elona do te kishte falimentuar me kohe.Mikesha e vjeter e MOnikes nuk besoj se i ka prishur lidhjet me te.Vetem ne qofte se ka falimentuar

  Reply to this comment
 3. avrizuja December 15, 10:58

  BIZNESET FAMOZE TE ZONJES CAUSHI JANE SAJUAR QE TE VJEDHIN SHQYPTARET SI MAGJYPE HINDIE ME BEKIMIN E PUSHTETIT MAFIOZ

  Sa te bukur duken ne foto keta biznesmene albaneze te veshur dhe te mbathur me flori dhe gure me cmuar qe dine te falin per biznese, por nuk dine te spjegojne se nga i kane milonat ne eur qe kane depozituar per llogari te familjes se tyre. Pse zonja famoze biznesmene Caushi nuk spjegon thjeshte se:

  cfare ka prodhuar me biznesin e saj?

  Reply to this comment
 4. Sali Ahmet Biberaj December 15, 11:14

  Po as me thuaj moj ‘biznesMone’ si ta perktheje lala ne gjuhen shqipe fjalen ‘biznes’ apo nuk e di se je me kursin e plepave edhe ti?

  Reply to this comment
 5. Shqipo December 15, 11:39

  Parate qe merr Gjini per te liruar kriminelet nga burgu i investon Gjinesha ne 6 bizneset e saj.

  Reply to this comment
 6. Edi December 15, 12:48

  Kam gjashte biznese thot kjo dhe burri ska lidhje fare me to.sa te pa turpshem jane keto kriminele biznesmene ne albanistan.behen milionere sikur biznezet ti kene ne nje vend te zhvilluar e jo ne shqiperi,ku biznesi me i madh eshte bli me lire e shit me shtrejte.qfare prodhohet ne shiperi????.harrova se made in albania eshte nje super mark:-)))))

  Reply to this comment
 7. kampaçurreta December 15, 13:01

  PSE NUK ARRITEN TE BEHEN BISNESMENE TE TJERE QE NUK KISHIN BURRIN GJYGJETAR, A BABAJN KRYEMINISTER ,APO VELLAJN MINISTER ETJ. BYROJE E HETIMIT QE MENDOHET TE NGRIHET TE KONTROLLOJE ME KUJDES SE KANE SHKUAR DERI NE BREZIN E SHTATE BISNESET PER TE MOS U KAPUR PASURIA E VJEDHUR, POSHTE HAJDUTETE KRIMINELE, KUSHDO QOFSHIN, TE GJITHE PRAPA HEKURAVE. KORRUPSIONI KA KAPUR STRUKTURAT SHTETERORE BERISHISTE DHE VAZHDON ME ME TE NJEJTAT RITME ME STRUKTURAT E RRRRRRILINDJES.
  DUHET TE NGJALLET AI I DIKURESHMI
  POSHTE HAJDUTET KRIMINELE

  Reply to this comment
  • Endri December 15, 14:11

   Pa dashur te polemizoj dhe ti heq fajin zonjes ne fjale se nuk e njoh dhe nuk me intereson po te them qe edhe ne kushtet e korrupsionit 0 jo te gjithe mund te jene biznesmene duke qene se eshte nje aftesi e lindur dhe qe nuk lidhet me edukimin apo faktore te tjere.

   Reply to this comment
 8. vari k December 15, 13:34

  Ajo i ka vendosur vete paret . I jati ishte ambasador dhe ne ato periudha te veshtira ia solli gjermanit qe kishin nje diference moshe mbi 35 vjec dhe u martuan. Pastaj ajo e rropi dhe e mashtroi gjermanin, ia vodhi te gjithe pasurite dhe u kthye, gjermani i mesoi te gjitha teknikat e biznesit, e njohu me boten e biznesit, kjo eshte historia e thjeshte e Elona Caushit.

  Reply to this comment
 9. shqiptar sharri. December 15, 13:37

  Ore,po si i fitoi kjo ate shum te parave,per nji koh te shkurtet ne gjermani,kur une jam ka 40,vite dhe vetem nji shpi memzi se e bera,e kjo na kthehat nga qjermania dhe biznesin e fillon,po si u beka,keshtu a me tregon kjo lavire?Ajo,ne fotografi shihat se cfar zanata ka,pra zanatin ma te vjeter,te putanes,dhe ky birbo po ashtu shifet se eshte si sekser i saj,dhe ku,ne shqipri te fitosh miliona euro,kjo nuk don koment,se me vjedhje dehe me pi…k,i ka bere kto lek,qe ju beka e pa drejt ktyre idiotve putana,po per fitimet duhet te pugujsh tatim ne fitime,mos kurve e degjeneruar,po ashtu duhet te tregoni sesi jan bere leket,ti trego thuaj qe une e shes pi…dh,dhe trupin dhe atehere dihet se nga i ke leket,apo trego sesa ka mar ai sekseri ryshfete dhe dihet se cka duhet te paguni,me lek edhe pse e meritoni burgin,por ne shtetin rumpall per ju nuk ka burg,vetem per vjedhsit e xhepave ka burg,ne shqiprin rumpall.Ju,dhe soi i juaj,gjin gjoni,cefa,nishani,sali serbi,gzime bashaliu,dhe bode e imami,fatmiri e pollo,ruli e muli,halimi e ristani,ju krejt ne burg e keni vendin,he more se harova,ilir meca dhe moni,jozi dhe vokshi,e plo te tjer hajdut vetem ne spac ju vjen mente dhe atje duhet me ju dergue per nja 15,vite me bere pordhet e pasuris tuaj te ndershme.

  Reply to this comment
 10. Ergi December 15, 14:15

  Njerez lexojeni mire intervisten. Aty thote se ka filluar bizneset qe para marteses me Gjin Gjonin,qe ne 97 kur u kthye nga Gjermania. E paster apo jo, une mendoj se ky popull ka probleme shume me te medha sesa te sulmoj nje biznesmene. Si Elona mund te kete plote te tjere, le te fokusohemi te varferia dhe te prrallat qe na ciceron kjo qeveri perdit dhe le ti lejm dallaveret e smirat, sepse jam e sigurt qe shumica nga ju qe komentoni me emra te rrem jeni thjesht disa smirushe qe qenkeni ne dijeni edhe te markave qe ajo vesh… Ah e mjera Shqiperi me keta njerez qe kot marrin fryme. Avulloni me mire.

  Reply to this comment
  • avrizuja December 15, 14:41

   O Ergi Avulluesi:

   nje biznes normal ka:

   nje prodhim qe kur e shet ne treg sjell te ARDHURA

   harxhime te ndryshme qe sjellin SHPENZIME

   por ka edhe TATIME te detyrueshme ne shtet

   dhe ne fund cfare mbetet quhet FITIM i ndershem

   Pse nuk i spjegon me kete procedure fare te thjeshte si i ka fituar milionat ne eur kjo zonje famoze biznesi qe mos ta ngaxmoje ASKUSH? Aq me shume kur e ka edhe burrin Gjykates Famoz te Larte dhe mund ta padise shtetin socialist ne Gjykate per gjobat politike qe po i ve? Prandaj edhe mileti nuk eshte dakord me deklaratat debile te kesaj zonje qe ben biznes, por nuk thote se cfare prodhon me biznesin e saj famoz dhe per rjedhoje nuk arrin te spjegoje se nga i ka te ardhurat ne miliona eur te familjes se saj, qe bien ere nga larg KORRUPSION dhe MAFIE “demokratike”.

   Reply to this comment
   • Endri December 15, 15:35

    Me fal po kujt duhet tja sqaroje zonja si i nxjerr fitimet? Se cdo biznes kete procedure e ben per tatimet ose neqoftese eshte shoqeri publike (ne Shqiperi nuk ekzistojne) atehere raportet financiare i nxjerr edhe per njerezit e thjeshte. Ne te kundert cdo biznes i mban per vete te dhenat financiare duke pasur vetem detyrim ligjor para shtetit e jo publikut.

    Reply to this comment
    • avrizuja December 15, 23:35

     Kur del ne media apo ne publik dhe gerrthet me te madhe:

     SHTETI PO ME VE GJOBA!

     ne nje kohe qe nuk jep spjegime se ku i ke gjetur apo si i ke bere milionat ne eur qe ke me pronat apo ne llogarite bankare apo me thjeshte nuk ke si spjegon jeten lluksoze qe ben kur nuk ke deklaruar te ardhura te mjaftueshme nga biznesi apo personale, pra atehre o Endri Miku i Padituri ne Boten e Civilizuar te hedhin prangat dhe te rasin brenda fet e fet, sic ndodh rendone ne SHBA ku jeton edhe avrizuja, por sic nuk ndodh ne Shqypnine Mafiozo-Komuniste ku kusaret dhe hajdutet me pushtet jo vetem qe fshihen pas bizneseve imagjinare pa kurfare prodhimi, por dalin si gjala maje plehut dhe akuzojne qeverine per GJOBA. Prandaj edhe avrizuja i beri thirrje kesa zonje mendjemadhe qe te tregoje me pare te ARDHURAT nga prodhimi i bizneseve te saj imagjinare me nje llogjike te ftohte financiare, si nje obligim per shoqerine mjerane ne te cilen jetojne shqyptaret.

     Reply to this comment
     • Endri December 16, 02:52

      Se pari se zonjen e fusin apo jo ne burg nuk ndikon ne te drejten e saj per te akuzuar per gjobevenie. Ne ameriken qe permend edhe nje i burgosur per vrasje ka te drejte te ankohet neqoftese policia ushtron dhune mbi te pavaresisht faktit qe mund te jete monster dhe mos te meritoje as te jetoje. Ky eshte shteti ligjor. Neqoftese tatimet apo deklarimi i pasurise gjen parregullsi atehere le te veprojne dhe ta fusin edhe ne burg por kjo nuk ja heq te drejten zonjes dhe asnje njeriu te shfaqe pikepamjet e tij. Sa per mjerimin ku jeton shoqeria shqiptare asnje njeri nuk ka “obligim” te behet ushqim per turmat e paushqyera. Ne nje shtet normal cdo njeri ka obligim para ligjit dhe normave qe quan te drejta jo para mjerimit te shoqerise. Vetem se nje pjese e shoqerise jeton ne mjerim nuk ben te drejte masakrimin si gjate Revolucionit Francez te asaj pjese te shoqerise qe jeton me mire.

     • avrizuja December 16, 10:37

      I ke kthyer gjerat me koke poshte o Endri Arkistokrati kunder Revolucionit francez te Robespierit dhe Muratit qe i prene koken Mbretit Luigji dhe Mbretereshes se tij Maria Antuaneta, e cila irritori turmat qe kerkon buke me fjalet e saj:

      KUR S’KENI BUKE PSE NUK HANI BISKOTA?

      Pak a shume sic ben edhe Mbreti Yne i Gjyqesorit Gjoni nga Tropoja me Mbretereshen e tij biznesdama nga Gjermania qe akuzon ne publik Shtetin per VENIE GJOBASH pa dhe ne kurfare spjegimi me pare per turmat e ciflitura dhe te urritura se nga i kane milionat qe poseidojne ne pasuri, prandaj edhe me kete cift famoz albanez si Aristoktratet e Frances vite me pare nuk mjafton te merret vetem Drejtoria e Tatimeve, sepse or shoku ne mileti i zakonte nuk po kerkojne t’i presim koken Mbretit dhe Mbretereshes se Gjyqsorit te ciftit Gjoni, por vetem te spjegojne se nga i kane milionat qe kane vene pale-pale ne pasurimin e tyre galopant.

      Duket se e njeh SHBA vetem nga pamjet TV se provo te mos paguash tatimet e detyruara ne kete vend te Demokracise Maksimale qe te ndjesh ne kurriz KERBACIN e vertete te shtetit ligjor. Per kete MORAL te imponuar qytetar behet fjale dhe jo per llogje tra-lal-la me mallengjime albaneze per pasurime fantastike alla Gerdeci.

     • Endri December 16, 12:17

      Problemi eshte qe ti nuk kerkon drejtesi, por shpagim per mjerimin. Drejtesia ka parimet e veta, denimi pa gjyq te tjera. Sic ta thashe ne nje shtet te mirefillte vepron drejtesia dhe jo inati popullor i shtyre nga mjerimi. Mjerimi nuk eshte nje aleat i mire per te analizuar situaten dhe nuk eshte argument per te perndjekur ato qe kane me shume. Ne Ameriken qe ke kaq qejf ndjen kerbacin e shtetit ligjor jo i perndjekur per arsyen se ke vene pasuri por pasi vertetohet ne baze te hetimit qe nuk ke paguar detyrimet e tua dhe jo sepse turmat e njerezve pa buke kerkojne qe cdo njeri qe ka vene pasuri ka detyrimin “moral” te sqaroje shoqerine e mjeruar shqiptare.

 11. Anonim December 15, 15:39

  Sa turp me keto komente ter fyerje qe shoh dhe aq me pak ju qe lejoni publikimin e ketyre komenteve o gazeta dita esht turp! Pse spublikoni komentet pozitive? Po i fshini? Turp turp. Sa per ate vari k qe ka komentuar sa turp po me vjen. Duket qe jan njerez te brendshem. Skandaloze! Gazet shum jo profesionale! Beni mire ti fshini ato komente me fyerje te shemtuara se ju ben imazh te keq. Asnje nuk ka te drejt te flas per jeten e dikujt pa ditur gje. Mentaliteti i kohes te xhaxhi enverit. Hahahah turp ! Gazet e felliqur. Tamam enverizem

  Reply to this comment
 12. sel dushku December 15, 16:53

  Sa here degjojme e shikojme keto lloj specjesh qe na tregojne si e kane bere pasurite ,me kujtohet ajo thenia e pensionisteve :Komandant na mori malli ( ai ishte ustai i ketyre plerave)

  Reply to this comment
 13. metlaj December 15, 17:39

  ZOTERINJE MONITORUES JU LUTEM SE SI KA MUNDESI TE BOTOHEN OPINONET ME FJALORIN ME VULGARE DHE ARTIKUJT BRENDA ETIKES POR KRITIKE NDAJQEVERITARET E KORUPTUAR TE SFERAVE TE LARTA NUK BOTOHEN ME ARGUMENTIN QE JANE TE PERSERITUR OSE ESHTEGABIM PASWORDI E TJERA pASURIA E FAMILJES gJONI ESHTE VENE NE MENYRE ABUZIVE FLET VETE SI DRITA E DJELLIT ATA DUHET TE PERGJIGJEN PARA LILGJIT POR JO TE DENIGROHEN NGA PERSONA PA EDUKAT DHE ME FJALORE VULGARE neVE NA INTERESON KTHIMI I LEKEVE NEPERMJET KONFISKIMIT PAS VEREFIKIMIT DHE KETO FIGURA MOS TE JENE NE POSTE PUBLIKE

  Reply to this comment
  • avrizuja December 15, 23:39

   Po te ishin ne SHBA ose ne nje vend tjeter demokratik ky cift famoz kusar i lare ne ar do te ngrohte me kohe bataniet ne qeline e burgut, prandaj kjo qe po u ndodh me komentuesit agresive ne DITA per keta kusare me pushtet eshte:

   E KEQJA ME E VOGEL

   or Mik me Matrapik.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*