Guvernatori i ri, Harasani në krah të Ramës

October 5, 2014 21:06

Guvernatori i ri, Harasani në krah të Ramës

Ish-deputeti socialist Andis Harasani, i cili është edhe një nga ekspertët në fushën ekonomike, ka dalë në mbrojtje të propozimit të Kryeministrit Edi Rama për të propozuar në krye të Bankës së Shqipërisë, argjentinasin Blejer.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Harasani thekson se Blejer do të ishte nder për çdo Bankë Qendrore. “Gabim nga ana e Nishanit. Mario Blejer do ishte nder për çdo Bankë Qendrore”, thekson Harasani . /E.K

October 5, 2014 21:06
Komento

26 Komente

 1. Full(h)ani pedofil October 5, 21:09

  Nishani pret ti propozojne Nul Moken ose Ed Paloqen. Dhe ai do ta miratoje menjehere.

  Reply to this comment
 2. nuri October 5, 21:31

  Po kush eshte ky Harasani qe duhet marre ne konsiderate edhe kur eshte ne pune te vet ne SHBA. Fale Nanos ai u be i njohur si drejtues i KESH, beri leke me thase dhe tallte menderen duke na thene se i kishte fituar parate ne burse. Ndejti e vodhi sa deshi ne Shqiperi, iku ne Amerike per te shijuar ato qe vodhi dhe andej na jep edhe mend. FUCK YOU per Harasanin dhe ato qe e sponsorizojne ate… edhe mediatikisht.

  Reply to this comment
  • LORA October 6, 14:42

   Vertete,kush eshte harasani???
   Per mua eshte nje nano-kurve e spikatur,ne taborrin e nano-kurvave,hajdut me CV te pasur
   Ky me blush-nano-kurven kane bere rolin me te zi ,pas vjedhjes se zgjedhjeve 2009.LMN-ja e famshme e nano-kurvave,nen dirigjimin financiar te mortjeamadhit brekedhjere,nuk ja doli dot perballe Popullit Opozitar ta varroste politikisht Edi Ramen.Kjo eshte nje e vertete qe nuk duhet harruar kurre.

   Reply to this comment
 3. Drejtesi October 5, 21:34

  Epo haram vota O EDI Rama .. Pyete cik harasanin se me se merret dash lushnjari qe I ka lene andi superlokalin me perdorim dhe ku I gjeti $$ qe bleu bar restorant “ROMA” ne Brooklyn

  Reply to this comment
 4. beni October 5, 21:39

  Nishani eshte nje cope gomar qe as nuk ja ka idene ekonomise e financave dhe as qe nuk e di akoma se cpozicion ka vete…sepse eshte i vendosur aty nga kryekrimineli Sali Berisha per te mbrojtur bythen e kryekriminelit dhe familjes se kryekriminelit. Ky gomar i gjore po demonstron edhe nje here haptazi injorancen e tij dhe bythelipirellikun ndaj kryekriminelit dhe shkaterruesit te shtetit shqiptar, ndaj Sali Berishes. Maxhoranca nese ka mundesi te vendose kete specialistin argjentinas duhet m doemos te veproje dhe te mos perfille fare kete gomar dhe kriminelin e Sali Berisha qe komandon kete gomar.

  Reply to this comment
 5. Strazimiri me paruke October 5, 21:42

  Kapter Jari te pij nje gote prej alumini me caj me uje plot me klor si ne Shkollen e Bashkuar, qe tocat si ky kapter te mos e preknin veglen me dore, le te propozoje per Guvernatore, Odeten e tij. Kjo e paafte u punesua ne BSH nga Full-hajni, pa asnje lloj konkurimi apo testimi ne kundershtim me cdo lloj punesimi, sidomos ne administraten shteterore. Tani Kapteri Jar tru tallash dhe ulog, po zbaton porosite e tutorit te tij Adolf Berisha, per te shkaterruar kete vend.

  Reply to this comment
 6. Ilyria October 5, 21:55

  Kur qenka kaq i zoti Blejer, perse nuk e mban Argjentina qe ta nxjerre nga krisa financiare.

  Reply to this comment
 7. IFC October 5, 22:22

  Harasani e ka nje dosje te hapur per KESH.
  Por duke qene se ka qene edhe antar i keshillit mbikqyres te BSH, i del ne krah Rames qe te mos i hapet edhe aty dosja tjeter.
  Si antar bordi ka bere edhe largimin e parave te tij.

  Reply to this comment
 8. labinot October 5, 22:29

  Ligjin e ke,kushtetuten e ke,parlamentin e ke,1 miljon vota i ke.Mendo pak o Edi frikacaku,po te ishte Sala ne vendin tend,kush do t`ja emeronte guvernatorin,Nishani?????????

  Reply to this comment
 9. Marigleni October 5, 22:45

  Edhe kjo na duheshe… Nje cifut mason ne krye te pasurise kombetare… Argjentina nuk po rikemb ekonomine e say dhe ne morem argjentinas guvernator. Kur eshte kaq i afte pse nuk ri ne banken e Argentines! http://en.m.wikipedia.org/wiki/Mario_Blejer

  Reply to this comment
 10. askushi October 6, 01:28

  Mos u merzisni o popull,se kjo tallje bythe eshte,jo ky jo ai,eshte si skema e saliut kur u zgjodh presidenti gjysma gje gjysma njeri.GLASA politike dhe mediatike e njef mire strukturen e mentalitetit albanez,dhe tallet,pastaj bijve te shqipes i vjen inat……po hajt mos u merzisni se kalon.kane kalu gjera me te medha jo kaq….

  Reply to this comment
 11. XUME PROTOPAPA October 6, 02:15

  HARASANI DUHET TI PERGJIGJET DREJTESISE SHQIPTARE

  Njera nga ambasadat e mbyllura nga Edi Rama, pas “konsultimit” me gangsterin hajdut Fullani, gjashte dite pasi u be i njohur skandali i grabitjes se Bankes se Shqiperise, ishte pikerisht ajo indiane.

  Nepermjet Bankes Indiane ICC me zyra ne Tirane, kur Harasani punonte aty, arriti te transferonte ne Ishujt Vergin shuma kolosale te parave te vjedhura. Ai ka gjashte padi te hapura ne Prokurori per vjedhjet dhe abuzimet qe ka bere kur drejtonte KESH-in.
  Një lagje e shtresës së mesme në ish-kryeqytetin e Gjermanisë Bon, nuk është një vend që duket sikur ka lidhje me Andis Harasanin në vitin 2007 dhe i tillë është edhe shteti i Singaporit, 10 mijë kilometra më në lindje. Për publikun, ai qe deputet i ri i Partisë Socialiste, fitues në zgjedhje të ashpra në një pjesë të varfër dhe të pisët në veri të Tiranës, deri në atë kohë, bazë e Partisë Demokratike. Por të dhënat e nxjerra nga një mal me dokumente që ranë në dorë të një grupi gazetarësh investigativë, tregojnë se 41 vjeçari Harasani, i cili u largua nga parlamenti një vit para përfundimit të mandatit shtatorin e kaluar, përdori adresë në Bon për të regjistruar një kompani 8 mijë kilometra në më perëndim në parajsën fiskale të Ishujve Virxhin të Britanisë.
  Sipas dokumenteve që zbuloi Balkan Insight, në nëntor 2007, Harasani e regjistroi kompaninë në Ishujt Virxhin të Britanisë me emrin White Ebony Holdings Ltd, ku ai rezulton drejtor dhe aksioner. Të dhënat identifikojnë Singaporin, një parajsë tjetër fiskale, si vendi ku kompania u regjistrua fillimisht dhe përmend si adresë biznesi një apartament në Franzstrasse në Bonn. Motra e Harasanit është një gazetare për Radio Deutsche Welle në Bon dhe ajo banon në këtë adresë.
  I zgjedhur dy herë në parlament më 2005 dhe 2009, nga shtatori 2002 deri në korrik 2005 Harasani qe drejtor i KESH, kompanisë më të madhe në Shqipëri me shitje prej afro gjysmë miliardi euro.Në shtator 2012, ai dha dorëheqjen si deputet dhe shkoi në Nju Jork për të drejtuar një kompani të quajtur Phoenix Network LLC, ku është ortak dhe drejtor i operacioneve. Në një intervistë për gazetën Java në nëntor, Harasani deklaroi se ai po punonte për të krijuar një kompani ndërtimi në Nju Jork, me veprimtari në zonën e Manhatanit.
  Ligji shqiptar detyron zyrtarët publikë në Shqipëri të deklarojnë të gjitha bizneset dhe burimet e të ardhurave si pasojë e përpjekjeve për të ndërtuar transparencë në politikë, të reduktojë korrupsionin dhe të shmangë konfliktin e interesit. Por të dhënat nga Inspektoriati i Lartë i Deklarimit të Pasurive tregojnë se Harasani nuk e deklaroi kompaninë e tij të fshehtë, White Ebony Holdings, të cilën e pati regjistruar gjashtë vjet më parë. I kontaktuar nga Balkan Insight për të dhënë përgjigje mbi këtë fakt, ai refuzoi të flasë.

  Databaza që lidh Harasanin me kompaninë White Ebony Holdings dhe e identifikon atë si aksioner të kompanisë është pjesë e më shumë se 2 milionë emaileve dhe dokumenteve për përdorim të brendshëm që i përkasin përgjithësisht parajsës fiskale të Ishujve Virxhin të Britanisë. Këto dokumente ranë në dorë të Konsorciumit Ndërkombëtar të Gazetarisë Investigative, ICIJ. Investigimi ka nxjerrë në pah mijëra pronarë të fshehtë kompanish nëpër botë. ICIJ pritet të publikojë pronësinë e kompanive së shpejti, por për shkak të problemeve teknike, ligjore dhe etike, nuk do ta publikojë setin e të dhënave në tërësi, të paktën tani për tani.

  Reply to this comment
 12. pergjuesi October 6, 02:16

  mua me duket se ky Jari i Presidences ka nje synim do me be Odheten e tij Guvernatore – mire e ka si e ka bere Fulloja ajo eshte lule!

  Reply to this comment
 13. Drini i Bardhe s'ka me u ndal edhe ne qofte se Sali Berisha vdes me ata dy gishta !! October 6, 05:54

  Po cfar veshtiresije ka or njerez pushta-pushteti qe e paraqisni si kaq te veshtire kete pozicion -Guvernator i Bankes Qendrore – ? Ma merr mendja se ky muhabet tijeret e zdridhet vetem qe te gjendet njeriu , jo qe bene punen mire , por qe dine me mire te vjedh e te mshefe , se helbete , DERI SA NE KUALICIONIN “rilindja ” eshte i pranishem dhe kryemjeshtri -ilir- ish shok e mik i Saliut , ende …..kane shprese per …… – ILACI ME I IRE PER SHERIM , NE KESO RASTESH , ESHTE NDERGJEGJESIMI I POPULLIT SHQIPTAR PER REVOLTA MBAR POPULLORE …!!!!.

  Reply to this comment
  • LORA October 6, 14:50

   Pikerisht kete po ben,pa dorashka,edhe kusari harasan.
   Edhe pertej Atlantikut ,ai eshte i paepur ne ruajtjen e statukuose piramidale te kusareve te Popullit Shqiptar.Vetem qorrave dhe budallenjve u lejohet te mos ta shohin kete fakt shqetesues.
   TUNG.

   Reply to this comment
 14. LANDI October 6, 06:38

  PO MIR MO NIERZ JA E THA E NJE FJAL DHE AI >CA TE KEQE KA NE KETE MES>PO JU JENI CA PALOQE JU JENI TJU SHKERDHESH >

  Reply to this comment
 15. Fausti October 6, 08:02

  Sakte e qarte fare komenti ILYRIA. Argjentina eshte ne kolaps financiar dhe ky argjentinasi i Rames vecse do na sillte eksperiencen e vendit te tij ne prag falimenti. Kurse Harasani kerkon te lepihet pas Rames se andej nga ka vajtur nuk ja var kush torben.

  Reply to this comment
 16. Skuthi October 6, 08:03

  Mire do te ishte te behej nje hetim penal per ket milionerin Harasani. Si ka mundesi qe u be milioner vetem mbasi punoi disa vite si drejtor i KESH ?

  Reply to this comment
 17. info analitike October 6, 08:12

  Po per kete Harasanin nuk ka ende urdher arrest? Po Bracja c’bente erse nuk e ngrinte zerin kur ky vidhte paq.
  Mire se ky vodhi por me pafytryresi vazhon akoma te jape mend e te beje moral. Kur do ta shohe edhe ky qeline e burgut? Apo Edi vendosi “ne emer te popullit” qe ta fale dhe i imponoi te dorehiqej ndersa Bracja bente sikur nuk kuptonte e sikur nuk shihte!

  Reply to this comment
 18. i drejti October 6, 10:03

  Guvernatorit i vodhi punonjesi dhe bracja u ca tu fol per kete Harasanin qe vodhi vete dhe i doli me investigim nderkombetar nuk ka fol fare.

  Reply to this comment
 19. Kris 1 October 6, 11:17

  Nuk eshte ne nderin e Dites te jap njehere ne muaj mendime apo intervista te nje njeriu me te kaluar te dyshimte.,por te sqaroj ku e beri pasurine,lidhjet e tij me Berishen,Nanon dhe se fundi me Edi ramen qe e percolli ne Amerike.
  Shembulli i Andisit tregon se pushteti te jep pasuri ,bile edhe kur baltosesh te nxjer te lare.

  Reply to this comment
 20. Vëzhguesi F October 6, 13:59

  Fatkeqesia e ketij vendi dhe ketij populli eshte se politikanet e tij jane te gjithe njesoj, me ndryshime shume te vogla, te cilat kane te bejne me teper me menyren dhe sasine e vjedhjes, fshehjes, llojin e demagogjise qe zgjedhin dhe perdorin per te fituar pushtetin, se sa me interesimin per kete vend dhe kete popull dhe per t’i dhene atij shtetin e se drejtes, qe do te konsolidonte demokracine e cila hajdutet dhe gjithfare lloj kopukesh dhe kriminelesh, do t’i vendoste ne banken e te akuzuarit dhe jo te kapardiseshin ne kolltuqe biznesmenesh, deputetesh, qeveritaresh apo presidences.
  Jemi vend unikal qe kemi 25 vjet qe po vijme verdalle brenda nje rrethi vicioz me emra-kode; katovice, lesh dhe presh.
  Politikanet e ketij vendi jane pjella te ish nomenklatures se kuqe te Mihal Bishes (shihi mbiemrin), ose bijte dhe niperit e atyre qe i thurnin lavde dhe hymne Enver Hoxhes, qe u shkolluan ku u deshi bytha dhe sot na hiqen si te persekutuar dhe nuk lene moment pa derdhur helm dhe bajge mbi diktaturen komuniste ku u rriten te perkedhelur.
  Aq sa unikal jemi ne bashkjetesen fetare si popull, po aq unikal jemi ne kokeulje perball qenlleqeve dhe maskaralleqeve, po aq unikal jemi ne shalatanpolitike, ne hajduterit, korrupsion dhe mungese drejtesie.
  Nuk e shikoni se ç’behet?!
  Te gjithe hajduterit e instancave te larta shteterore fshihen apo justifikojne krimet etyre pas togefjaleshit kushtetues qe shfrytezohet dhe intrpretohet ne menyre skandaloze “Pavarsi institucionale”?!
  Zoti Nishani, presidenti unikal ne bote qe gjoja perfaqeson interesat e unitetit te kombit, vetem me 71 vota te partise se tij, kerkon te marre pozitat e liderit qe zgjidhet nga populli, thjesht dhe vetem ose per t’i bere karshillek kesaj mazhorance sa foshnjarake po aq dhe te kapur, ose per te çuar deri ne fund amanetin e ish kryeqeveritarit kryekriminel (qe tashme ka rene nga fiku dhe i ka ngelur vetem te leh si qen i terbuar apo nxije faqe te rrjeteve sociale), amanet qe ka te beje me shkaterrimin e çdo shprese te shqiptareve per te ndertuar demnokracine e vertete dhe shteti e se drejtes ku te gjithe te jene te barabarte para ligjit dhe te mbajne pergjegjesi per ate qe bejne.
  Nishani, per t’u dukur interesant merrr nismen dhe organizon tryeza per reformen ne drejtesi.
  Por per çfare reforme?!
  Per ate lloj qe do te konsolidonte pozitat e gjingjonerve, full-hajneve, salianeve, shkelzeneve, e plot te tjereve djathtas djhe majtas, pa perjashtuar veten dhe stafin e tij qe e keshillon.
  Edhe bufi e di qe organeve tona te drejtesise , nuk eshte se i mungon shkolla apo arsimimi, shkalla e njohjes se ligjeve dhe zbatueshmerise se tyre, nuk eshte se nuk kane pervoje apo se nuk kane patur si ai femija i vogel ndihmen eeksperteve nderkombetar gjate ketyre 24 vjeteve, (borxhet e kesaj ndihme jane ne kurrizin e brezave qe do te vijne).
  Organeve te drejtesise shqiptare, atyre qe kane drejtua dhe drejtojne ne to dhe nje pjese dermuese te armates se saj u mungon MORALI, i cli ose anashkalohet ose mbulohet me slogane demagogjike.

  Reply to this comment
 21. Avniu October 6, 15:35

  Hallall Andiso kur te krijone hapesire per te lehur !!!
  Po pse duhet qe pikerisht ti te japesh mend?!
  Rri ore i zi se ai i nje milion votave me nje te rene te lapsit te ben qe te varin prej l… ne publik. Por prit sa ti “prishes” terezine ashtu si e ke bere gjithe jeten… Nuk do vonoje!

  Ai argjentinasi ka qene 6 muaj ne argjentine dhe e hoqen, nuk ma merr mendja se ishte i afte te qeveriste nje banke qendrore ?!

  Reply to this comment
 22. Frulla non October 6, 17:31

  O shokeni nuk kupton se Argentina ka problema finanziare nga doli ky i afte x te nzier ne drite bankat tona. Po pse spaska njeres te afte shqiperia

  Reply to this comment
 23. Bocari October 6, 21:21

  @xhume protopapa

  Ka shume si ky Harasani o Xhume? Me duket se mafien e plebejve komuniste e zevendesoi mafja e komsomolasve. Si thua kemi shprese? Une e kam humbur. Pa u ndergjegjesuar ky popull naiv do ta gerryejne shkurret e korrupsionit kete cope Shpiperi qe ka ngelur gjalle. Per mua nje faj te madh ka politika e atij shteti ku jeton ti. Ata e kane porositur me siguri kete hebren. Edushka eshte angloamerikan.
  te fala Bules.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*