Guvernatori Sejko: Kreditimi i ekonomisë vijon të shënojë rritje

October 5, 2016 16:06

Guvernatori Sejko: Kreditimi i ekonomisë vijon të shënojë rritje

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko doli në një konferencë për shtyp këtë të mërkurë ku tha se kreditimi i ekonomisë vijon të shënojë rritje.

“Në 3-mujorin e dytë dhe të tretë të këtij viti, ekonomia ka shënuar rritje”, tha Sejko, i cili u shpreh se inflacioni i çmimeve të konsumit arriti në 2 për qind.

Guvernatori i BSH-së theksoi se Normat e interesit të depozitave kanë vijuar të qëndrojnë të njëjta. Sejko u shpreh më tej se rritja e pensioneve është një faktor stimulues në drejtim të rritjes së konsumit. Ai tha se rritja e pagave dhe pensioneve është atribut i qeverisë.

October 5, 2016 16:06
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?