Hahn: Buxhet shtesë për negociatat. Shqipëri-BE, tani partnerë biznesi

July 17, 2018 16:46

Hahn: Buxhet shtesë për negociatat. Shqipëri-BE, tani partnerë biznesi

Eurokomisioneri për Zgjerimin Johannes Hahn u shpreh në mbledhjen e përbashkët të qeverisë se nuk duhet humbur kohë, dhe se procesi përgatitor është faza e parë e procesit të negociatave.

Duhet parë si një mundësi për të diskutuar zhvillimet më të fundit të marrëdhënieve midisi BE dhe Shqipërisë dhe natyrisht kryeministri iu referua disa detyrave dhe sfidave me të cilat përballen. Këshilli paraqiti shtegun që çon drejt hapave për anëtarësim. BE dhe shtetet anëtare kanë theksuar në mënyrë të qartë angazhimin e tyre të fortë ndaj politikës së zgjerimit si politikë kryesore e suksesshme unionit tonë. Unë gjithnjë e them këtë fjali, ne ose do të eksportojmë stabilitet ose do të importojmë instabilitet. Dhe mendoj se ky është përshkrimi më i mirë në një fjali të shkurtër për atë çka është arsyeja. Po nuk është vetëm kjo. Kur bëhet fjalë për Ballkanin Perëndimor gjithmonë e them se do të ishte kompletimi i diçkaje që sipas asaj që di unë ka filluar që në 1989 që në rënien e perdes së hekurt e kur Evropa nisi të ribashkohej. Muajt në vijim do të jenë mjaft kërkues, nga shtatori do të zhvillohen takime në Bruksel për kapitujt, sidomos për 23 dhe 24, po hartojmë një kalendar që administrata të bëjë të gjitha përgatitjet. Të cakohen burime të mjaftueshme në personel dhe buxhetore që të përballeni me këtë proces teknik dhe të detajuar. Po shoh ministrin e Financave, por nuk është vetëm ai, në cdo ministri duhet një personel me përvojë, pasi do të negocioni, jo vetëm me ne, por do të negocioni me drejtoritë e specializuara të komisionit, duhen njerëz me përvojë”, tha Hahn.

Tashmë shtoi ai, BE dhe Shqipëri janë gati partner biznesi kur bëhet fjalë për këtë lloj investimi. Ai bëri të ditur se shumë shpejt do të hartohet dhe një kalendar nga BE, duke theksuar rëndësinë e administratës në këtë proces, duke kërkuar njerëz me njohuri në çdo institucion.

Nëse do të mund ta thosha në këtë këndvështrim jemi gati partner biznesi kur bëhet fjalë për këtë lloj investimi dhe prania ime në Tiranë ka veçanërisht përurimin e procesit të vlerësimit analitik dhe ky është hapi i parë i procesit të negociatave që shtrihet para nesh. Mendova se do ishte me dobi e rëndësi të sinjalizohej sa më shpejt të ishte e mundur pas vendimit të këshillit që të isha këtu dhe të nisnim këtë proces për të mos humbur kohë e për të mos pritur deri në vjeshtë”, vijoi ai.

o.j/dita

July 17, 2018 16:46
Komento

6 Komente

 1. Syri i Shkodres July 17, 17:31

  Por cfare flisni ju lutem?! Degjini ish ministren klajda Gjosha! A ka me mediokre se kjo deputete? Kjo me Saliun dhe meten?

  Reply to this comment
 2. Ha ha ha...Hahn July 17, 17:48

  Ky eshte Johannes Hahn, Eurokomisioner per Zgjerimin ka emertesen! Ate Zgjerim qe BE ka vite qe nuk e ben dhe as ka me asnje shanc ta beje keshtu si eshte katranosur prej mbushjes me klandestine! Por Johannes Hahn vazhdon e sorollatet neper Ballkan (se nuk ka ku tjeter) dhe vazhdon e tregon Perrallza ne Hahn per zgjerime imagjinare! Nuk ka faj, ai posti i Eurokomisionerit per Zgjerimin keshtu i do rrenat, mashtrimet. Te gjithe e din mire se Zgjerim nuk ka ne BE, se BE edhe pa zgjerim i ka ditet e numeruara. Kete e di dhe Hahn por vazhdon prrallis se me perralla mban ate post grotesk “Eurokomisioner per Zgjerimin” kur do ishte i denje per te dhe BE te quhej “Eurokomisioner per Mashtrimin”

  Reply to this comment
 3. Socialisti i Ndershem July 17, 18:13

  Po pse o shoku Hahn e detyron veten te behesh lolo i Rames?
  Perse sillesh dhe flet si nje anetar i thekur i Rilindjes?
  Apo mos valle e kam une gabim, pasi ti mund te kesh marre nje thes me “argumenta” aq bindese nga Rama sa nuk e can koken per Nder, Burreri, Dinjtet dhe Profesionalizem. Mos harro t’i japesh nje pjese te “argumentave” edhe shoqes Mogerini.

  Reply to this comment
  • Tarrasi July 17, 20:11

   Ky mbiemri cilesor “I ndershem” te ben me shume se qesharak o putane e Vicidolit. Eshte njelloj si te quash Prostitute e perjashtuar nga bordellua per superkurverim.

   Reply to this comment
   • Socialisti i Ndershem July 17, 22:18

    Kurse ty ky koment te ben me te devotshem per ripjelljen dhe me gjuhe me te stervitur ne by…..thelepirje.
    Lepi djele lepi , ke kohe t’a kuptosh se sa thelle dhe fort T’a kane RRASUR.

    Reply to this comment
 4. Krist July 17, 18:14

  Da capo,maestro…thuhet ne gjuhen e muzikanteve.Akoma me fazen pregatitore,flet ky maestroja i Hanit te Diko Beut,me shume porta,por qe te ndryshkura sic jane,nuk hapen.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*