Hahn në Greqi: Pse dua të hapen negociatat me Shqipërinë

December 16, 2017 16:55

Hahn në Greqi: Pse dua të hapen negociatat me Shqipërinë

 

Gjatë një takimi në Greqi, Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johanes Hahn, ka folur edhe për integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Hahn ka kërkuar hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë.

“Bashkimi Europian ka shumë pak influencë në vendet e Ballkanit përpara hapjes së negociatave. Por do të kemi shumë influencë gjatë negociatave. Prandaj jam kaq i vendosur për të hapur negociatat sa me shpejt me Shqipërinë dhe Maqedoninë”, tha komisioneri Hahn.

Ai kërkoi nga Shqipëria më shumë përpjekje në fushën e sundimit të ligjit.

Hahn kërkoi edhe reformë në administratën publike.

Gjatë takimit me kryediplomatin grek, Nikos Kotzias, Hahn tha se Greqia është një partner kryesor për zgjerimin e BE.

Kurse Kotzias theksoi se do vazhdojë bisedimet më 20 janar me homologun shqiptar, Ditmir Bushati për çështjet e mbetura pezull.

December 16, 2017 16:55
Komento

1 Koment

  1. DASHAMIRESI December 16, 18:12

    Perpara vetes kemi dy shembuj ; Njeri me pamjen e buallit qe mendon vetem per te trashur e dhjamosur gushen , kurse tjetri , nje njeri i pergjegjshem per detyren e larte qe perfaqeson , ne emer te BE-se !
    Vizita e tij ne Athine nuk eshte e rastesishme ! ! !

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*