Hahn në Maqedoni: Çështja e gjuhës shqipe nuk është prioritet i Brukselit

November 21, 2017 10:07

Hahn në Maqedoni: Çështja e gjuhës shqipe nuk është prioritet i Brukselit

Eurokomisioneri për Zgjerim, Johanes Hahn shprehet se ligji për gjuhët është kërkesë tejet e arsyeshme, por sipas tij kjo nuk është pjesë e prioriteteve të Brukselit.

Gjatë vizitës në Shkup në konferencën e përbashkët për media me kryeministrin Zoran Zaev, Hahn tha se autoritetet e Maqedonisë duhet t’i shënojnë sferat prioritare për të cilat do të fitojnë vlerësime pozitive nga Brukseli dhe se nuk është ligji për gjuhët një nga kushtet e Brukselit që kërkohet nga Maqedonia në integrimin e saj në BE.

“Ligji për gjuhët nuk është pjesë e asaj që është dakorduar në këtë kontekst, por edhe një herë do të them se në Bruksel angazhohemi fokusi të vendoset në prioritetet, nëse kjo çështje mund të zgjidhet në kushte të tilla në rregull, nëse ka nevojë të definohen prioritetet, atëherë ato duhet të definohen sipas interesave kombëtare”- tha ai.

November 21, 2017 10:07
Komento

1 Koment

  1. kasem gahinji November 21, 13:11

    po per 100 grekofone ne shqiperi ps,per 100 maqedonas ne shqiperi pse bete presion?po parimi ivetvendosjes se popujve a perben prioritet si e drejte themelore?apo kur behet fjale per shqiptare,baske katalonjas nuk kane vlere.po ti drejtohemi nje gjukate nderkombetare per revokimin e vendimit te disa ambasadoreve te fuqive te medha ne 1913,per padrejtesine e madhe te gllaberimit te territoreve shqiptare,a kemi te drejte?jo ,se jemi shqipare.ah te ishim gjermane ,sa mire do te ishte.te pakten te ishim serbo maqedonas ose greke.do te benit dicka,sigurisht.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim