“Hajde mirupafshim!”/ Vendosi për hidrocentralin e Valbonës, fshihet gjyqtari i Tropojës

August 10, 2018 16:21

“Hajde mirupafshim!”/ Vendosi për hidrocentralin e Valbonës, fshihet gjyqtari i Tropojës

 

Gazetarja e Top Channel telefonoi gjyqtarin e Gjykatës së Tropojës Sami Ujkashi, për ta intervistuar për çështjen e vendimit për të vijuar punën në hidrocentralin që po ndërtohet mbi luginën e Valbonës, por ai refuzoi.

Gazetarja: Alo, përshëndetje!

Sami Ujkashi: Përshëndetje!

Gazetarja: Me z.Ujkashi po flas?

S.Ujkashi: Po. Kush je?

Gazetarja: Rudina Muca, gazetarja e Top Channel-it. Doja të bëja një pyetje në lidhje me vendimin që keni marrë…

S.Ujkashi: Hajde mirupafshim.

Edhe pse qëndruam për orë të tëra para Gjykatës së Tropojës, gjyqtari Ujkashi nuk u paraqit në punë për t’u prononcuar. Vendimi i tij për të bërë nul një vendim të një gjykate më të lartë ka shkaktuar shqetësim deri në Ministrinë e Drejtësisë, por edhe irritim te banorët e zonës.

Në datën 31 qeshor, Gjykata e Rrethit të Tropojës kaloi kompetencat e saj duke kthyer në nul vendimin e gjykatës së një shkalle më të lartë, tërësisht në kundërshtim me ligjin. Për këtë arsye, Ministria e Drejtësisë kërkoi publikisht inspektim ndaj gjyqtari Sami Ujkashi, nga ana e Këshillit të Lartë të Drejtësisë.

“Ministria e Drejtësisë ka ndërmarrë të gjitha veprimet në zbatim të detyrimeve kushtetuese dhe ligjore mbi një vendim që u dha haptazi në kundërshtim me ligjin. Po ashtu ne do të vazhdojmë të ndërmarrim të gjitha veprimet e duhura për rastin konkret që ju flisni”, tha zëvendës ministri i Drejtësisë, Toni Gogu.

Qytetarët shprehen të indinjuar jo vetëm me vendimin e gjykatësit të Gjykatës së Tropojës, Sami Ujkashi, por edhe me planin për të shkatërruar luginën e Valbonës.

Ata theksojnë se kjo është një pasuri turistike e çdo shqiptari, që do të zhduket për t’u bërë pronë e një personi të vetëm, që kërkon të ndërtojë hidrocentralin./TCH

a.s/dita

August 10, 2018 16:21
Komento

7 Komente

 1. Xha Beqo August 10, 17:39

  Shporrini keta cibane nga drejtesia. Ky malok shet t’emen per nje qofte me birre.

  Reply to this comment
 2. ALBAN DEGA August 10, 17:47

  LARG DUART NGA LUGINA
  HYJNORE E VALBONES !

  – Haraci i antiligjit dhe korrupsionit 150 000 euro…

  – Po ku humbi Vjollca Topi e Ben Blushi !?
  – Paraja ben hatane….Paraja prish dynjane!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork.

  Jo vetem gjykatesi Sami Ujkashi, por kushdo ka nenshkruar kontratat kriminale dhe korruptive te atyre hidrocentraleve, kushdo lejoi zbatimin e tyre jo vetem ne Valbone e Dragobi a kudo ne Shqiperi here a vone do te pergjigjen deri ne nje para ligjit !
  Kompanite rrenimtare te HEC-ve te Valbones te gjobiten rende dhe te detyrohen te kthejne ne origjine cdo demtim te mjedisit dhe banesave te fshatareve te Valbones, Dragobise e zones perreth.
  Ne te njejten kohe kompanive vampire tu hiqen pergjithmone lejet e biznesit dhe te demshperblejne jo vetem demet jo vetem fizike, ekologjike, por edhe psikologjike te banoreve te zones !
  Behet fjale per nje veprimtari te qellimshme kunder mjedisit me pasoja te renda e shumeshekullore per krejt sustemin ekologjik te Lugines se Valbones, e mbrojtur jo vetem nga ligjet e shtetit shqiptar, por edhe nga UNESKO !
  Cilido qe mbyll syte e veshet ndaj kesaj katastrofe ekologjike eshte bashkefajtor dhe duhet te pergjigjet para ligjeve shqiptare e nderkombetare me tere fuqine e tyre.
  Eshte koha e fundit qe Prokuroria e Pergjithshme dhe ajo e Tropojes te heshtin, te mbyllin syte e veshet perballe ketij terrori jo vetem ekologjik por edhe anti njerezor dhe kunder lirise se shtypit dhe te informimit te publikut !
  Sipas burimeve konfifenciale haraci i vendimit te kunderligjshem ka qene 150 mije euro te thata nen dore per gjykatesin e sterkorruptuar Sami Ujkashi nga oligarket e HEC-eve rrenuese te Sali … Edit .
  Ti behen haram ne pranga !
  Te arrestohet ne flagrance gjyqtari Sami Ujkashi qe ka kryer pese krime njekohesisht duke zhvilluar seancen dhe nenshkruar vendimin e oligarkeve politike e financiare te Tiranes pa pjesmartjen dhe degjimin e pales se demtuar banoreve te Dragobise qe u jane care e demtuar shtepite, blegtoria e te mbjellat dhe u rrezikohet perdite jeta e vet dhe femijeve te tyre.
  Kercenimet me jete dhe shantazhet qe u behen perdite nga Mafia e Dinamitit dhe betonit eshte terror i mirefillte cnjerezor, pjese e terrorit politike- finanaciar dhe ekologjik ndaj Valbones dhe Lugines mahnitese te saj !
  Vrasesit e Valbones dhe Lugines jane vrases te Shqiperise dhe shqiptareve !
  Ta kthejne Luginen e Valbones ne origjine dhe vrasesit e saj dhe gjykatesit avokatet te Mafias, ne pranga kushdo e ngado qofshin ata.
  Larg duart nga Lugina e Valbones !
  Larg duart nga gazetaret e shtypit te lire e te pavarur midis te cileve edhe Top Chanal !
  Kam 10 dite qe po ores emisiónin e tij per Valbonen por si duket banda e gangstereve dhe oligarkeve politike e financiare ua ka gjetur anen e mbyllur gojen me duqa eurosh e dollaresh edhe Vjollces se Topit e Ben Blushit qe fort mire ia dine kimene parase, sic shkruante Hasan Zyko Kamberi ketu e gati tre shekuj me pare !
  Duart e pista e kane vendin ne prangat e Ligjit dhe Drejtesise e jo mbi ekologjine e bukurite mahnitese te Lugines se Valbones dhe mbi gazetaret e qytetaret shqiptare ne mbrojtje te jetes se tyre
  Stop !
  Fjalen e fundit e ka vetem Ligji !
  Askush nuk qendron mbi
  ligjin!

  SHENIM: TOPI PO BEHET TOP I MBUSHUR

  U lumte! Mbrojtja e mjedisit eshte mbrojtje e jetes !
  Mbrojtja e ligjit dhe se drejten se popullit eshte mbrojtje e jetes !
  Mbrojtja e se vertetes eshte detyrim jetesor per cdo media,
  Topch. arriti ne lartesite e pakapura nga asnje media tjeter ne saje te se vertetes !
  Keep going in the truths ways! Yes You can !

  Reply to this comment
 3. ALBAN DEGA August 10, 17:55

  From: Alban Dega
  Date: August 6, 2018 at 5:01:31 PM EDT

  STOP TERRORIT EKOLOGJIK NDAJ VALBONES !

  – Edi Rama bashkefajtor ne masakren e Sali Berishes dhe Bandes se Gangstereve te tij ndaj Valbones!

  -Kushtrim nje dite para nje katastrofe masive natyrore e njerezore !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Deputeti socialist Besnik Bare leshoi sot nga Altari i demokracise shqiptare kushtrimin e fundit per te shpetuar jo vetem Valbonen por krejt Luginen e saj nga masakra e perbindeshme e saj!
  Eshte nje sirene alarmi nje dite para se kjo masaker te kthehet ne nje katastrofe jo vetem natyrore, por njerezore me qindra viktima dhe varrosje per se gjalli e Dragobise, Klysyres dhe vete qytezes turístike te Valbones me dhjetra milione eurove investime ne te !
  Faleminderit Besnik Bare per kete kushtrim, oshetima e te cilit mberrin deri ketu ne Nju Jork cka e ka pa por nuk e ka kuptuar mire as Kryeministri Edi Rama dhe qeveria e tij e PPP-ve !
  Faleminderit Besnik …. me tropojan se te gjithe deputetet e Tropojes te 27 vjeteve te fundit,
  Me tropojan se kater ish- ambasadore tropojane ne Paris, Londer, Moske e Berne vec e vec apo te marre se bashku, “ ambasadore te librave te vet “ qe nuk i lexojne as vete, jo te Shqiperise
  Me tropojan se dy ish- ministra tropojane !
  Me tropojan se ish- Presidenti e ish kryeministri zjarrvenes e pushke- shkrepes intelektual i vellavrasjes tropojane Sali Berisha qe
  – la 175 varre tropojanesh per 2 vjet per nje thirrje femije ose dyfishi i te ekzekutuarve nga ish diktatura komuniste per 46 vjet ne Tropoje !
  -qe per 13 vjet ne krye te Shqiperise nuk la nje krua me emrin e tij ne vendlindjen e vet
  Berisha e gjeti qytetin Bajram Currin qelibar dhe e la Kandahar, sic e pershkruan aq bukur e realisht me dhimbje ne shpirt e vaj zemre Besniku !
  Qytezat e kromit Kam e Rragam i gjeti Kam e i la Skam, sic e ka quajtur shkrimtari e gazetari i talentuar tropojan Gjon Necaj !
  Faleminderit Besnik Bare e thuaj edhe Kryeministrit Edi Rama qe me dashje a pa dashje u be e po vazhdon te jete bashkefajtor i Sali Berishes ne masakren e terrorin ekologjik ndaj Valbones !
  Asnje justifikim i Edi Rames me gjoja gjoba hipotetike nga gjykatat e sterkorruptuara shqiptare e aq me pak nga Strasburgu nuk e perligj mos anullimin e kontratave kriminale, mashtruese e me nenshkrime te falsifikuara te denoncuara nga Ilir Seci e te pakten pese tropojane te tjere te vdekur ose jashte Shqiperise !
  Asnje perfitim nuk e perligj masakren e terrorin ekologjik kunder Lugines se Valbones qe eshte zone e mbrojtur jo vetem nga ligjet shqiptare por edhe UNESKO !? 5- 10 Megavat i prodhon nje gjenerator me nafte ose gaz !
  A e njeh sadopak aritmetiken, nuk behet fjale per matematiken e avancuar, kryeministri, qe ka per bashkeshorte nje ekonomiste te talentuar?
  Turpi qofte me te qe nuk i anulloi edhe dy kontratat e fundit te ketyre 12 palo hidrocentraleve qe nuk arrijne te furnizojne as vetveten me energjine qe prodhojne !
  Pse hesht dhe nuk filmon ERTV masakren e Malit te shqyer e bimesine e rrenuar, terrorin ekologjik e shtepite e cara te banoreve te Dragobise !
  Kryeministri Edi Rama, me dashje dhe vetdije te plote eshte bere bashkepunetor e bashkefajtor i masakres dhe terrorit ekologjik te Lugines se Valbones !
  Asnje gjykate as e Tom Ndreces e Xhind Xhonit , aq me pak ajo e Strasburgut, nuk mund te ndeshkoje as gjobise nje qeveri qe mbron mjedisin jeten bimore e shtazore , jeten njerezore e thesaret qe Nena Natyre e Zoti i ka dhuruar shqiptareve e Shqiperise !
  Aq me teper kur kontratat e Sali Berishes, Genc Rulit, Ritvan Bodes e bandes se tyre te gangstereve jane te mbeshtetura ne nenshkrime te falsifikuara dhe mashtrime te kompanive te oligarkeve !
  Aq me teper kur Gjykata e Apelit ne Tirane ka vendosur nderprerjen e punimeve !
  Cfare presin forcat ligjzbatuese ? Pse nuk nderhyjne dhe arrestojne ne flagrance shkelesit e vendimit te nje gjykate ligjore !?
  Aq me teper kur kompanite terroriste ekologjike qe rrenojne, shqyejne faqet e maleve e kthejne ne balte ujerat kristal te lumit Valbona edhe pas vendimit te Gjykates !
  A nuk ishin gorillat e ketyre kompsnive qe sulmuan gazetaret dhe personelin teknik te Televizionit Top Chanal dhe kazani mediatik dhe shoqatat e gazetareve e kaluan pothuajse ne heshtje kete akt terrorist dhe sulm banditesk kunder shtypit te lire dhe informimit publik !?
  A e dini se shperthimet e eksplozivit perbejne rrezik shembjeje masive te malit me lartesi mbi dy mije metra, qe mund te varrosi per se gjalli krejt fshatrat Dragobi, Klysyre dhe permbytin krejt qytezen turistike te Valbones vet, duke bllokuar rrjedhen e saj dhe vrare me qindra banore e turiste ne kete zone !
  Kushtrimi i deputetit dhe tribunit te fjales se lire, Besnik Bare ne Kuvendin e Shqiperise eshte kambana e fundit nje dite perpara katastrofes!
  Sot ! Sot… pra nje dite para jo nje dite pas katastrofes masive jo vetem natyrore, por edhe njerezore!
  Stop masakres rrenuese te Valbones !
  Stop terrorit ekologjik te Lugines perle te Valbones !
  Vrasja e Valbones eshte vrasje e Shqiperise !
  Stop !

  Reply to this comment
 4. Aliu nga Selenic August 11, 02:41

  Large duart nga Lugina e Valbones, Larg duart nga Lugina e Vjoses. Larg duarte nga Kaonet e Skraparit, Larg duarte nga Drini i Zi. Po Drineni e Bardhe perse ma prishe.?
  Ateher sipas jushe drita mo kerkoni se ato nuk munde te behen jesht ketyre Luginave.?
  Ose me mire po kthehemi ne idendite.Teke ndriqimi me pishe se edhe vajgurin dikush e ka pron dhe nuk ta jep.!

  Reply to this comment
  • ALBAN DEGA August 12, 00:19

   MOS E PREKNI “ LULEN MIS E PREK”

   – Lugina e Valbones dhe Bjeshket e Namuna jane mallkim e ndeshkim per cilindo qe i preke!
   – Cfare energjie elektrike pritet nga HEC-e qe nuk fuurnizojne as veten e vet o Ali’s nga Selenica e Vicidolit !?

   E di sa eshte fuqia e dy hidrocentraleve te Valbones !?
   10 MW gjithsejt. Sa per te furnizuar veten!?
   Sa nje gjenerator me nafte ose gazi qe ketu ne Nju Jork kushton vetem 2000 dollare!?
   Sa eshte demi ekologjik, njerezor dhe psikologjik i banoreve te Valbones dhe Dragobise qe iu jane care muret e shtepive nga shperthimet e minave !?
   Sa jane humbjet e turisteve qe nuk vijne ne Valbone as per syte e bukur as per salltanetet e saj qe kurre nuk mund te konkurojne me Zvicren, as me Italine ose Austrine…
   Vijne per egersine, natyren e pa demtuar te saj per burimin e Valbones dhe madheshtine e Maleve kurore rreth saj !
   A mund te ndertohet hidrocentral ne lumin Valbone !?
   Po. Patjeter.
   Ku ? Ne hyrjen jo ne dallen e Shtrenjtit, ngushtices perrallore midis Shoshanit dhe Kocanajt .
   Edhe kjo pasi te pyeten dhe merret me Referendum lokal jo vetem vota por edhe pelaimi i banoreve te Klysyres, Shoshanit, Kocanajt, Cerrnices dhe Margegajt…
   Jo me firma te falsiifikuara e mashtrime flagrante te oligarkeve politike e financiare te Tiranes dhe Tropojes !
   Kostoja e tij do te ishte minimale, Fuqia sa 20 fishi i dy hidrocentraleve te Dragobise. Do te krijinte nje liqen ujembledhes fantastik nga aty deri ne hyrje te Dragobise me pamje madheshtore dhe leverdi te madhe per ujitjen e tokave te Kocanaje dhe Shoshanit e deri ne Dushaj si dhe per turiizmin.
   Cka do te demtohej!?
   Absolutisht asgje. Do te mbuloheshin vetem disa shkoza dhe gure pa asnje vlere dhe do te krijohej nje super rezervat per troften pikaloshe te Tropojes me vlere dhjetra milione euro ne vit qe do te furnizonte Valbonen dhe krejt restorantet e bujtinat e Bjeshkeve te Namuna me kete mbret te kulinarise shqiptare e jo me troftat hormonale te Istogut sic veprohet tani duke e prezantuar si trofte bio organike te Valbones !
   Rrena I ka kembet e shkurtera, thote sovrani .
   Po te vije nje komision Inspektimi ushqimor I BE-se ku synojne e jemi ne prag te celjes se negociatave, ne Valbone dhe te zbuloje se mielli per mazen apo per pitet, byreket dhe flijat eshte miell serb qe e perdorin per kafshet, se trofta e Valbones eshte trifle hormonale e Istogut, se patatet, specat, domatet… jane prodhime hormonale te Bosnjes, Setbise apo edhe te Kosoves, brenda nhe viti nuk shkelur kembe turisti i huaj as ne Valbone as ne Bjeshket e Namuna !
   Ndaj mos na mbani e jepni mesime per energjine elektrike te HEC- ve qesharake e kriminale te Dragobise me deklarata falco e kercenime me jete, me shantazh dhe mitdhenie te banoreve per te hequr dore nga protestat e kerkesat e tyre te ligjeshme per te mbrojtur jeten e trojet e veta stergjyshore qe jane nje perle e pashoqe qe i kane shqyer e rrenuar barbarisht, oligarket e Sali Berishes e Edi Rames.
   Valbona e krejt Lugina e saj, krejt Bjeshket e Namuna jane Lulja mos e prek e Shqiperise!
   Kush I prek ato merr mallkimet e Zanave te Malit dhe te Shtojzovalleve hyjnore qe i kane folete ne to….
   Kush e prek Valbonen dhe Bjeshket e Namuna nuk do te shohe kurre dite!
   Merr Mallkimet e Tyrbes se Shkelzenit dhe rrufete e Qafes se Tringellimes dhe do ta paguajne me njeqintfishin cdo plage qe I shkakton asaj!
   Krejt luginat e Valbones, Lumit te Gashit dhe Bjeshket e Namuna jane Lulja mos e prek!

   Reply to this comment
 5. Mark U.K August 11, 14:15

  O Alban Dega.Po kujt i plasi se shkruan nga NWE YORK more burre.Mos i jep vehtes aq rendesi se le nam.

  Reply to this comment
 6. KORÇARI August 11, 16:37

  [email protected] rob të këtyre qenve, këtyre hajdutëve që për lekë shesin MOTRAT,NËNAT,GRATË DHE ÇUPAT E TYRE AKOMA DHE BYTHËN JAPIN PËR LEKË.
  KONFISKIM PASURIE DHE BURG PËR KËTË QEN..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*