Hakmarrje kolaboracionisti kundër familjes së Shefqet Peçit dhe Nexhmije Hoxhës

November 4, 2018 12:07

Hakmarrje kolaboracionisti kundër familjes së Shefqet Peçit dhe Nexhmije Hoxhës

Nga Idajet Beqiri*

Dy ditë më parë, në kohë dreke, troket porta e shtëpisë së Kryetarit të Komitetit Kombëtar të Veteranëve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të Popullit Shqiptar, Gjeneral Rustem Peçi. Derën e shtëpisë e hapi e shoqja e tij. Ishin tre punonjës të Autoritetit Rrugor Shqiptar. Mbanin në duar disa letra, projekte dhe harta. Mbasi u siguruan se porta ku trokitën ishte e shtëpisë së Rustem Peçit, djalit të të madhit komandant i lartë dhe hero i LANÇ-it gjeneral Shefqet Peçi, i komunikuan që brenda 5 ditëve të mblidhnin plaçkat dhe të bënin hall për strehim, pasi shtëpia e tyre do të goditej dhe do të shembej me fadroma për shkak se aty do të kalonte unaza e madhe e kryeqytetit. Të njëjtin komunikim i kishin bërë dhe Nexhmije Hoxhës, të vesë së Enver Hoxhës, e cila jeton në katin e dytë të kësaj ndërtese, te ish Pularia në Laprakë. Pas rënies së komunizmit në fundvitin 1990, në këtë “karakatin” ndërtesë u sistemuan me strehim ish Komandanti Legjendar i LANÇ-IT Shefqet Peçi me familjen e tij dhe të djalit Rustem Peçi, pasi u hoqën nga “Blloku”, si dhe Nexhmije Hoxha me fëmijët e saj. Bënë hall, si shumë të tjerë, duke i restauruar dhe përshtatur për banim, duke i privatizuar më pas, si gjithë shqiptarët e tjerë.

Ndodhur para këtij njoftimi “rrufe në qiell të hapur”, edhe për shkak të moshës dhe sëmundjeve, e shoqja e Rustem Peçit ra përtokë në këmbët e tre “mosketierëve” të ARRSH, duke u bërë për spital nga goditja që mori!

Familjet e Rustem Peçit dhe të Nexhmije Hoxhës të ndodhur para kësaj “gjëme” nuk dinë ku të përplasin kokën, sepse punonjësit e ARRSH “nuk hanin asnjë pykë”. Vetëm fjalën “është urdhër nga lartë” dhe se “gjysma e ndërtesës do të prishet sepse kalon rruga e unazës së madhe të kryeqytetit”,-thoshin.

Unaza e kryeqytetit është një vepër vërtetë e rëndësishme. Por ndërtimi i saj nuk është mister dhe ilegal! Projekti i saj duhet t’u bëhet i ditur atyre që u preken pasuritë e paluajtshme, posaçërisht shtëpitë e banimit prej ndërtimit të saj. Organet kompetente që e bëjnë këtë investim diskutojnë dhe i njoftojnë me  kohë ata që preken, u japin vendimin përkatës me të drejtë ankimi në Gjykatën administrative,  u japin ofertën përkatëse të dëmshpërblimit për shpronësimin që do të bëjnë, u ofrojnë zgjidhjen e problemit të strehimit, duke u dhënë së paku aq sipërfaqe banimi, sa duan t’ju marrin për ndërtimin e rrugës etj. Kjo lloj transparence dhe logjike minimale juridike nuk po funksionon te këto dy familje për shkak të një paragjykimi ekstrem. Madje thuhet se edhe projekti i Unazës nuk e prekte këtë ndërtesë. Ishte larg saj vija ku do të bëhej ky ndërtim. Mirëpo një “birbollan” pasardhës kolaboracionisto – fashisti, në mënyrë abuziviste, në shenjë të një hakmarrje të pastër antishqiptare kundër atyre që i dhanë gjak, heroizëm, nder e lavdi antifashizmit shqiptar në Luftën e Dytë Botërore, e devijuan me një shtrëmbësi vije këtë projekt për të “kafshuar” vetëm gjysmën e kësaj ndërtese, e cila nuk mund të qëndroj më në këmbë pas këtij “kafshimi” të pritshëm.

Mirë dje, domethënë në vitin 1995 Sali Berisha urdhëroi ekzekutimin me vdekje të lisit të lartë e hijerëndë, siç ka qenë Shefqet Peçi, ish-komandant i Brigadës V Sulmuese Partizane, “Hero i Popullit”, po sot çfarë kanë me djalin e tij, tashmë 83 vjeçar Rustem Peçi, i cili edhe pse i vogël në moshë, pionier, u aktivizua herët dhe gjallërisht në Luftën Antifashiste nacionalçlirimtare dhe më pas ka dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm për të qenë, ajo që ishte, Ushtria e Lavdishme e  Republikës së Shqipërisë?!

*Avokat i familjeve

November 4, 2018 12:07
Komento

59 Komente

 1. BLACK SWAN November 4, 12:47

  ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahaahhahahahahahahahhahahhaa

  ça the mos shoku Idayt ?? po nxjerrin nga shtëpia shokun Rostem?? dhe shoqen rrospije dmth Nexhmije???
  allah,allah, mos është kthyer gjë komisioni i dëbim-internimit, ene s’dimë gjë??
  i bën Mehmuti me kokën e tij se shoku Pal s’di gjë 😛
  ra në tokë shoqja e Rustemit ?? unë habitem si i mban sipër toka, po ti thuaj të pij një kafe pa sheqer, zeher ta pi, se në kohën e bllokut nënat tona e mbajtën kokën lart dhe kur u pushkatuan fëmijët …
  ju erdhi dita ti shikojnë urdhrat nga lart që ju rrëzojnë poshtë… secili merr atë që meriton !!!
  na mar shoku Byqiri, po Rostemi nuk ka pjellë ndonjë kalama, me ndihmën e komshijve po them unë, s’ka ndonjë bunker ku të futet ??
  ça the mo ça the ?,
  Saliu ju vrau Zhevqetin, e “birbollani” kolaboracionist po ju prish dhe shtëpinë e Rostemit ??
  epo kjo s’durohet !!!
  pi si rroni juve xhanëm, si nuk ju bie rrufeja?? në fakt kjo e uruara nuk bie në hale

  propozoj që të bëjmë një mbledhje fondesh,për vemjet e birosë
  ja ktu në blog, kemi nje pencionist veshgjatë të filoloqylit, që rron me djersën e kapitalizmit, dora vetë Neti ku thërret qameti.ai të jetë përgjegjës për mbledhjen e mëshirës .
  unë për vete dal vullnetare për tu dhënë gjysmën e lekut,
  për shokun Rostem, shoqen e shokut Rostem dhe shoqen rrospije, dmth Nexhmije dhe për ty shoku Byqiri, ta tregojmë mirë “birbollanin” meqë e paske merak …
  nah, ku ndyhet pushka me juve , ka më mirë sesa shprehja

  RROFSH E QAFSH, PLEHRA !!!

  Reply to this comment
  • NETI VJOSA November 4, 13:14

   “Bravo” Black,
   Ke shprehur tamam deshiren e Gjyshit tend Fashist, Hasan Dostit, ish ministrit ,
   qe nen bajonetat e fashisteve,
   ME ZOR MINISTER VANE DHE E VUNE….!

   Kruaje, kruaje Bithen se,
   ne se Hasani ja theri vrapit dhe shpetoi Lekuren,
   duke u fshehur ferre me ferre,
   ti do pagush edhe per gjakun e atyre mijera deshmoreve dhe Heronjve qe flijuan Jeten e tyre ne moshen me te bukur te Rinise per Clirimin e Atdheut nga fara juaj e fashisteve dhe kolaboracionisteve…!
   Te jane ndezur syte per gjak…keshtu ju ndezen dhe Cane Shurrakut, por vdiq i shurrosur duke pohuar nje te vertete ne gerhamat e fundit:
   -Nuk behet Stan me lepuj…, moj Lepurushe…!

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN November 4, 18:35

    ahahahahahhahahahahahahahahahahahahahahhahaaaa
    sa budallenj kta filoloqylistët mar aman, po kërkon lek nga shqiptarë nëpër botë, për ktë bundrën që për 50 vjet u ushqye me gjak njeriu, për ktë bundrën që i la si zogjtë e korbit …pupupupu, nuk do guxoj as të tallem më, se e merr seriozisht njeriu i ri socialist 😛

    o miiiiilet;
    gjithe ju zborist, preshist, koperativist, komunist, kanabist, socialtritolist, stalinist, bunkerist dhe debilist,

    po thërret Neti nënosë,ky këlyshi i byrosë,
    me Beqirin e tribunës, këlysh i partise së punës
    shtëpi për shoqen Rustem-rrospije
    vilë për kuçedrën Nexhmije
    ka harruar ky soj horri
    që cfarë mbolli atë do korri
    latë një vend në gjak lar
    s’do ju ngel as gur për varr.

    (Neti ku thërret qameti,
    më prezanto pak me ktë shokun Ante më poshtë, se nga frika po më bëhet leshi lëmsh 😛

    Reply to this comment
    • N.VJOSA November 4, 21:11

     Moj Swan-ushe,
     Lepurushe,
     Fashiste e oreve te vona,
     Ne te dy komentet paske qeshur shume hahaha…
     Thone se keta qe qeshin shume, kane shenja tipike te rrjedhjes se perroit psiqik,
     eshte mbushur Perroi me uje te turbullt dhe kerkon te rrjedhe….
     A nuk me thuaj moj Lepurushe korbecke , kjo qe quan ti “buder” dhe qe na qenka ushqyer me gjak njeriu per 50 vjet (!), po te ish keshtu si thuaj ti do ish pasuruar me miliona dhe nuk do kalonte vitet e pleqerise ne nje stalle pularie te improvizuar si banese, por do i kish gratacielat radhe-radhe…
     Cfare nuk na degjojne veshet!
     Moj Zagare Dostve,
     ata po te ishin te tille, nuk do qeverisnin shqiptaret per gjysem shekulli, kaq budalla paska qene ky popull qe i degjoi dhe nen qeverisjen e tyre transformoi rrenjesisht Shqiperine?!…
     E Verteta ne driten e Diellit eshte se ata me ideologjine e tyre dhe praktiken e qeverisjes, u shtypen koken pasanikeve dhe gjithcka e shtetezuan per Popullin.
     Ke degjuar gje ti Sorre qe ne ate kohe te kish korrupsion dhe miliardere e milionere si sot?!..
     Ky ishte “gabimi fatal” i tyre!…
     nuk lane asnje S h u s h u n j e,
     asnje K e r p u s h e,
     ti pinte gjakun Fukarase…!

     Ja shiko sot ti si , sa hap e mbyll syte mbine si kerpudhat Shushunjat dhe Kerpushat , te cilet besoj se ti e kupton (nuk je aq naive,) Pasurine , Milionat nuk i krijojne dot me punen e tyre,
     por duke vjedhur Fukarane ne menyren me te tmerrshme te mundeshme:
     NGA QEN TE ZGJEBOSUR QE U ERREN NE DARKE,
     NE MENGJES U GDHINE MILIONERE…
     Ne nje kohe qe ne vende te tjera ketyre milionereve u eshte dashur pune dhe biznes breza te tere qe te pasuroheshin…
     Ne ne Shqiperi kemi qene dhe kemi pare se si kane jetuar , cfare diferencash kane patur ne paga me popullin fukara…
     Po te ish keshtu si thua ti nuk do ndertoheshin me qindra e me mijera vepra, nuk do mbijetonte nje popull i tere Gjysem Shekulli, nuk do arsimoheshin shqiptaret nga nje popull mbi 90 % analfabete ne popullin me te arsimuar te Europes ku 70 % e te rinjve ishin me shkolle te mesme ( se tani ka shkuar nuk e di sa numri i analfabetve…!)
     Ishte Populli me i ri i Europes, thone statistikat.
     Shqiptaret lindnin nga 5-6 e me shume femije…Perfitoj nga anonimiteti, por Babai dhe Nena ime linden dhe rriten plot 12 femije, ( nje skuader futbolli dhe nje rezerve!..).
     Te rritesh 12 femije , ti shkollosh te gjithe, te tere shendoshe si Molla….
     Eh moj Lope Qorre ,
     kete mund ta bente vetem nje sistem qe qeveriste per popullin dhe vetem per popullin!
     Nuk po flas per shendetsine, te gjitha falas, me institucione shendetsore deri dhe fshat me fshat…
     Nuk po flas per elektrifikimin, bonifikimin, krijimin e nje bujqesie intensive qe ne shume raste arrinte nivelet dhe rendimentet e vendeve me te perparuara europiane…Natyrisht u bene edhe gabime, fukarallek paten edhe vende te zhvilluara pas lufte, deri vone…
     E te tjera e te tjera.
     Eh keto i ka bere vetem disiplina e E.Hoxhes, e Veja e te cilit doli dhe ne gjyq, nje gjyq qesharak dhe u denua per kafet….
     Ah medet medet…
     Dakord, erdhi koha si edhe ne vende te tjera sistemi duhej ndryshuar sepse u kaperxye injoranca dhe prapambetja feudale.
     Ndryshimi duhej bere me rregull, me disipline dhe ne si popull te kishim trasheguar cdo gje te mire qe u vu me aq djerse dhe sakrifica…
     Por ja qe u vodhen te gjitha dhe shqiptaret mbeten pa qeveri. U pru te qeveriste nje Psikopat Kameleon, i pabese dhe Spiun i ndyre…
     Une nuk te ve faj se ti je nje tip qe u yshte me urrejtjen e Gjyshit Fashist, Hasan Dostit , Mikut per koke te Xhafer Deves, qe kish lyer duart me gjakun e shqiptareve te pafajshem….!
     Eh moj Lope Qorre,
     Te genjen mendja se mund te realizosh endrren e Gjysh Canes, i cili u mundua gjithe jeten ta gjakoste Pushtetin popullor por nuk ja arriti dot dhe ne fund, kur do jepte shpirt, u dorezua duke thirrur:
     – Nuk behet stan me Lepuj….!
     Paska gabuar xha Cania! Nuk te ka llogaritur ty Lepurushe, Korbushe… qe nuk do na lesh “as gur per varr…”
     Mendja ben Kala, mendja ben Hata….

     Reply to this comment
  • ante November 4, 15:13

   Te njoh.Je nje maskara ordiner. Por nuk i dihet…..nga fati ka frike edhe vet zoti……….

   Reply to this comment
  • Mashtrimi November 4, 21:07

   Jo nuk eshte kjo hakmarrje kolaboracionisti,por e antishqiptarit tradhetar Edi Rames!
   Rama eshte nje pjelle e nje bllokmeni,qe e moli sa deshi lopen socialiste dhe kur ngordhi ajo lope ua hodhi ujqeve ta shqyenin duke u bere pjese e darkes se tyre!
   Rama nderroi kursin e te atit te nderuar dhe si fillim shpalli kredencialet e tij ne nje liber te perbashket me A.Klosin ku te dy deklaronin se Lufta Nacional Clirimtare ishte lufte CIVILE!.
   Me pas me votat e socialisteve te ndershem moli postet e ministrit dhe kryebashkiakut,me dredhi grabiti edhe postin e kryetarit te PS-se dhe tani se fundi edhe ate te kryeministrit!
   Rama eshte ARMIK i socialisteve,per deri sa eshte armik i LANC-it!
   Ai eshte tradhetar i idealeve te majta se mban akoma ne mes te Tiranes shtatoren e tradhetarit te kombit Ahmut Zogollit!
   Rama eshte armik i pensionisteve,veteraneve,ish ushtarakeve,heronjve dhe deshmoreve te LANC-it,i fukarenjve,i te ngujuarve nga gjakmarrja etj!
   Rama eshte arrogant,harbut,mendjemadh qe nuk ka asnje tipar te nje burri shteti!
   Tani se fundi qe ka kerkuar te heqe nga shtepia familjen e Enver Hoxhes dhe Heroit te Popullit Shefqet Peci ai e mbushi kupen plot dhe po derdhet!
   Antaresia socialiste duhet te reagoje fuqishem ndaj ketij akti antikombetrar dhe fashist duke e shporrur Edi Ramen nga detyra e kryetarit te PS dhe e kryeministrit!
   Gjykoj se per PS eshte fatkeqesi qe ka per kryetar Ramen qe eshte armik i interesave tre tyre!
   Mallkuar qofsh Edi Rama!
   Harram i pac votat e fisit tim dhe te gjithe shqiptareve!

   Reply to this comment
   • Dn November 4, 22:08

    Jo jo vazhdoni ju te majte te gaditur ne mbrotje te Rames,lulit e berishes,se rama po i mbron keta dy te fundit,e po va fut juve…ju beni lam lam kunder berishese lulit,ish komunistet si ju…
    Vazhdoni edhe nje mandat e do rama me ju..

    Reply to this comment
 2. N.VJOSA November 4, 13:02

  Ky eshte nje T u r p …!
  Nje Turp i madh, qe turperon mbare popullin shqiptar!
  Kjo eshte nje hakmarrje primitive e te mundurve ne lufte!
  Jam dakord me ato qe shkruan Avokat Idajeti, te ndiqen te gjitha procedurat ligjore dhe tu kombesohet prona ne se godina do te prishet per arsye madhore, te interesit publik…
  …Por te diskriminohen se kane qene udheheqsit e Luftes Antifashiste Nacionalclirimtare , kjo eshte nje injorance e kulluar dhe nje hakmarrje primitive.
  Proceduat ligjore le te vazhdojne, por une kam nje mendim tjeter.
  Per familjen e Rustem Pecit, pasardhesin e Heroit te Popullit Shevqet Peci, te hapet nje llogari bankare dhe gjithe Veteranet e Lufte si dhe , sipas deshires gjithe ish Oficeret qe kane njohur per Komandant te Shkolles se tyre Rustrem Pecin , mund te kontribojne ne kete llogari vullnetarisht dhe me fondin e mbledhur ti ndertohet Shtepia Familjes se Heroit shqiptar…
  Kjo eshte ne Nderin e Veteraneve dhe oficereve shqiptare!…
  Ndersa per familjen e Nexhmije Hoxhes, te Vene e Enver Hoxhes qe kontribuoi aq shume me Luften Antifashiste dhe transformoi rrernjesisht Shqiperine e prapambetjes feudale dhe turkoshake,
  TU BEHET THIRRJE GJITHE BASHKEKOMBASVE, NE SHQIPERI, KOSOVE,
  MAQEDONI, MAL TE ZI DHE KUDO NE DIASPOREN SHQIPTARE, NE SHBA, NE EUROPE, NE TE PESE KONTINENTET,
  ku ka bashkeatdhetare,
  te hapet nje logari bankare dhe secili me nje kontribut modest,
  -Te blihet Trualli dhe ti ndertohet Shtepia me e bukur qe eshtre ndertuar ndonjehere ne Shqiperi…!
  Eshte ne nderin e popullit shqiptar te respektoje familjen e Udheheqsit Legjendar qe transformoi Shqiperine ne nje shtet modern, realizoi transformime ekonomiko shjoqerore qe tashme i di mbare Bota!
  Ketu nuk ka te beje ideologjia!
  Ketu ka te beje Repekti i nje Populli per Heronjt e tij.
  Jam i bindur se do mblidhen miliona dhe keta inatcinjt hakmarres primitiv, do te marrin pergjigjen qe meritojne.
  JETOJME NE DEMOKRACI
  DHE ASKUSH NUK MUND TE POSHTEROHET
  PER PIKPAMJET E TIJ!…
  Kjo eshte abc-ja e Demokracise!

  Reply to this comment
  • Claus November 4, 13:47

   Cfare llogarie bankare te hapen o Neti?

   Po ate Termetin kryetar bashkie Tepelene a Memaliaj a ku ta di une ku eshte dhe na fiton zgjedhje ne menyre “publicitare” pak e kane?

   Pak na paska mbledhur Termet Peci a Qamet Peci nga droga e Gusmarit dhe kokaina e Tahirit ne ate vend?

   Lerini mor brockullat dhe mos na i reklamoni keta si orakujt e moralit.

   Dhe nje gje te jete e qarte per sojin tuaj: Ato thirrjet bejani Edi Rames qe zorzopit Termet i ka bare aq reklame dhe po na meremeton dhe zbukuron kampin e Tepelenes, po per ate perse nuk ben fjale?
   Ai eshte per ju “kryesocialisti”, qe po “nderton shtet”, qe e deshet aq shume.

   Kush e di se cfare do te kishit bere, po t`iu nxirrte Sali Berisha.
   Po me ju nuk ke c`flet Hipokrite te lindur!
   Keni vetem nje fiksim: Berisha!

   Shkoni tek Termeti, Qameti a Rremeti dhe taje qajini hallet tuaja.

   E ka thesin plot Tahiri, Balili, Habili, Kabili, Kandili etj,etj,etj.

   Reply to this comment
   • N.VJOSA November 4, 14:31

    O @Claus,
    Behet fjale , sipas deshires, ty nuk te detyron kush.
    Ti e mban vehten per intelektual dhe nje i tille nuk shkruan me “…ku ta di une…”, por mesoje se Temeti eshte kryetar bashkie ne Tepelene dhe jo ne Tirane. Eshte familje me vehte! Nuk ka detyre te strehoje tere farefisin!…
    “Pak na paska mbledhur Termet Peci a Qamet Peci nga droga e Gusmarit dhe kokaina e Tahirit ne ate vend?”…
    shkruan ti Claus te zeze mbi te bardhe!…
    Po te ishe person i identifikuar me emer e mbiemer ai Termeti apo Tahiri , kane te drejten e Zotit te te cojne ne Prourori dhe ne Gjykate qe ti vertetosh keto qe shkruan…!
    Mos shkruaj thashetheme!
    Se jane nje taborr me prokurore dhe nuk ja kane faktuar dot Tahirit deri tani.Ndersa Termeti nuk eshte akuzuar per kete…!
    Kujdes ne kthese, Claus!
    Jane reine bla-bla-bla…!
    Mos u bej avokat i Saliut kur shkruan “kushedi cfare do kishit bere , po ti nxirrte Sali Berisha…”
    Akoma ke iluzione per Sali Vrasesin, Sali Monstren, ti Claus?!…
    Cfare lidhje ka ketu Termeti, Qameti a Rremeti…? sic shkruan ti Clasus.
    Claus, po e di se Tahiri, Balili, Habili, Kabili, Kandili ( se i paske shume inat keta emrat e fese islame)
    shko me mire ne prokurori dhe mos gri sallate kot, se nuk te bejne nder keto brockulla qe shkruan.
    Nje intelektual i vertete i referohet fakteve dhe jo thashethemeve…,
    Me duket se nuk paske fjetur mire sot… i paske leshuar fantazine pa frena fare…!
    Hajde Claus, u degjofshim per te mira.
    Eine Schönen Sonntag noch…!

    Reply to this comment
    • mirel November 4, 15:20

     O Vjosa, akoma mendjen e ke te Berisha.
     Sa here duhet te hani shpulla nga Ramuti ju socialistet qe ta kuptoni qe Ramuti eshte pjelle e Berishes.
     Cdo dite derdellisni si majmunet per Ramutin, vazhdoni luften me mullinje e Eres se Berishes, dhe tani kerkoni ndihme nga populli.
     Jam plotesisht dakort me ty qe eshte ne nderin e shqiptareve te kontribojne jo vetem per familjet, por dhe ti tregojne Ramutit qePartia Socialiste nuk eshte Partia e qenerve dhe zagareve te Berishes, sic e ka katandisur Rama, por eshte partia e bazes qe luftoi per nje Shqiperi te lire, dhe jo Shqiperi te shitur te greket e serbet sic e kthyen Rama e Berisha.
     Po per ato pse nuk beni thirrje qe te mblidhen shqiptaret dhe te kontribojne me protesta?
     Keni tre dite qe ju eshte cpuar truri i kokes nga mosfirmosja e Ilir Metes, ndersa per shitjen e detit, varrezat greke, festat historike shteterore greke dhe flamujt qe ngrihen e kaloni ne heshtje.
     Mjafton qe planet te behen si do Ramuti, kur hesht Ramuti, heshtni, kur ankohet Ramuti ankoheni te gjithe.
     Mos heshtni per tradhetine. Po qendruat ne heshtje jeni eshte njelloj si ta keni nxjerre jo Nexhmijen nga shtepia, por sikur te nxirni Enver Hoxhen nga Historia.
     Ramuti duhet te largohet nga PS

     Reply to this comment
   • gjallesa qe flasin November 4, 14:52

    llogarine e sat”eme o claus, por dhe te sat motre e ç’te permban shtepia. Bastarde shqiptare revanshist, fashist e çfardo te zeze e keni mbi kurriz. Keshtu flite ?! Por fajin nuk e keni ju, e ka ai qe ju le gjalle si gjarpeinj te koheve moderne.

    Reply to this comment
   • Brockhaus November 4, 15:29

    Claus nuk ke mundur t’i fshehesh dot synimet e tua anti shqiptare.
    Si nje prestigjator i mire, me nje gur ti vret pernjehere dy zogj.
    1. Nxit percarje politike midis shqiptareve ashtu sic te porosisin padronet e tu “Asfalo-fashiste”.
    2. Nxit percarje fetare ne sherbim te hapet te Kishes Greke dhe misionarit te saj, KOLONEL/KRYEPESHKOPIT faqezi, per helenizimin e Shqiperise se Jugut.
    O Claus, ne shqiptaret qe duam Shqiperine e nuk e kemi zemren ne Greqi e barkun ne Gjermani (aty ku kullot), nuk jemi aq naive qe te mos i kuptojme qellimet e tua antishqiptare. Ato qelben ere Megaliidheje qe kilometra larg, prej nga dalin.
    Mos ki iluzione donkishotesjke: Shqiperia do te ngadhnjeje mbi tere komplotet antishqiptare te fqinjve armiqesore, sado EVRO (e kupton pse po e shqiptoj greqisht kete fjale) te derdhin ministrite e jashtme , Asfalite dhe kishat e fqinjve tane armiqesore.
    Veshtiresite e sotme te shqiptareve jane kalimtare dhe kauza e madhe e Shqiptarise eshte duke fituar (vetem urrejtja per Shqiperine mund tete beje te mos e shohesh).
    Gjithe armiqte e fshehur, TRADHETARE te atdheut do te deshtojne e mallkimi i popullit te tyre do t’i ndjeke e zeje kodo qe te shkojne.

    Reply to this comment
    • Claus November 4, 18:25

     „Hakmarrje kolaboracionisti…“ etj,etj.

     Po mire perse nuk n`a e thote I.B. kush eshte hakamrresi dhe kush eshte kolaboracionisti?
     Ja, pra ne Shqiperi jemi, por te n`a besh per aq budallenj dhe kjo nuk mund te pertypet.
     Te gjithe i njohim me fiksimet dhe paranojat e tyre, por te pakten njeriu duhet te kete edhe nje fare drejtpeshimi per ngjarje dhe analiza. Per „rroma per toma“ gjen plot ne klubet e pleqve dhe ja u kenaqe me brockullat e tyre.

     Gazetaria duhet te kete nje fare kulture dhe serioziteti, nuk eshte behete me inatet e Bedri Islamit, Islam Bedriut, Viktor Malajt, Malo Viktorit qe sido qe ti kthesh te njejtin stof do te gjesh. Stofin: „Berisha e ka fajin“!!!

     A nuk keni Erionin kryetar bashkie, po Ramen kryeminister tani, he pra me thoni kush eshte nga keta „kolaboracionisti“ dhe „hakmarresi“?
     Po lini kokrren e namit me keto brockulla, po ku kupton soji juaj.

     Hipokrizine e keni ne gjak, si ADN te fituar, se vetem tek ju e gjen ti thuash derrit daje edhe kur nuk eshte.
     Perse nuk ngrihet sternipi i Shefqetit ai Termeti qe po ju rinderton ate kampin e ish-te internuarve ne Tepelene? Ja pra a nuk eshte Termeti i zgjedhuri i PS-se?
     Po mendoni njehere ta kishte bere kete Berisha cfare do te behej?

     Po ju shkoni deri aty sa po ai Termeti a Qameti na e quajne dhe „Auschwitzi“ shqiptar a thua se nuk kane qene atje sigurimsa dhe gardiane miqte dhe kusherinjte e Shefqet Pecit, Nevzat Haznedarit, Gramoz Rucit, Kaso Habilajt a ku ta di une.

     Te pakten Arben Duka e ka hedhur ndonje fjale kunder atij projekti, po ju jeni bere si ato kukuvajkat qe nuk dilni dot nga erresira e syve.

     Dhe dicka personale: Ju ka mbetur sahati tek „Greqia ime“ o te mjere.
     M e Greqine as nuk kam patur dhe as nuk kam te beje, per dijenine tuaj. Por fatkqesia juaj eshte se jeni „te panxene, anes padijes tuaj“, Ky eshte problemi juaj.

     Por rrofte „Dita“ se aty do te gjeni mjaftueshem lexime dhe qe i pershtaten midese tuaj.
     E konstatova mire se se shume e do Shqiperine Tahiri i Gusmarit e shoh tek lajmet e policise europiane dhe tek burgjet e mbushur plot.

     Po tek ju te „Zones se Pare Operative“ te duash Shqiperine eshte te kendosh tek grupi i Pilurit dhe i Tragjasit me bejte dhe me te hedhur, pa per krimet dhe namin e keq qe i keni nxjerre nuk doni t`ia dini.
     Dhe e fundit: Sa per Greqine, tere ai karvan me Gramoz Rucin ne krye dhe shume dhe shume te tjere gjate „diktatures“ se Berishes atje ne Greqi e ruajten koken.
     Kete te pakten mos e harroni.
     He se ju kam rixha!

     Reply to this comment
  • Kris 1 November 4, 15:57

   Ne moshen 8 vjec sa qe Rustemi kur perfundoi lufta mund ti binte maces me luge por jo nazifashisteve me pushke.
   As ne vendet afrikane ku sterviten femijet per lufte nuk merren moshat 6-8vjec.
   Organizata e pionierit u krijua pas luftes.

   Reply to this comment
  • s.g. November 4, 19:21

   Ma e drejta dhe e ndershme për populin shqiptarë është që me peticion ultimativ Nexhmije Haxha të kthehet në shtëpinë e vetë nëse jo atëhere me demostrata popullore populli ti shporri Berishen Meten Ramen nga vilat luxoze të tyre

   Reply to this comment
 3. kush e beri Enverin Legjende ? November 4, 13:26

  Zoti Idajet më vjen keq për ty që nuk I kupton “ligjet e histories” qe I ke thene vete ?
  .
  KJO NUK ESHTE HAKMARRJE POR GENOCID ANTIKOMUNIST QE AS HITLERI DHE AS JOSEF MAKARTI NE AMERIKE NUK GUXUAN TE SHKOJNE KAQ LARG NE KANIBALIZMIN ANTIKOMUNIST
  .
  Ke frike ta thuash por me birbo eshte Edi Rama ( PA HARRUAR DHE ILIR MUTEN E MUNIKES) qe si xhorxhsorrist ( antikomunist kanibalist) ne vend te hapte defteret e krimeve te Sali Biberishes…me kumbaron e tij nuk ngeli bunker a shtepi gjethesh p hapur..biles dhe me perversion dissident Bashkim Mehmet Shehu.
  .
  Pse ky veprim I nxjerrjes nga shtepia e familjeve te Enverit & Shefqetit eshte vazhdim I nje genocidi antikomunist qe as gjermanet ne vitet 40 dhe as makartistet ne vitet 50..nuk do guxonin ta benin.
  .
  Pse klasa e tradhetareve te Esat pash toptanit e perfaqsuar nga pinjolli I tyre Blendi Fejzi ( me rroge hollywoodi te paguar nga sorrosisitet mediatike si vampiroid antienverist ) po e kthejne Enverin ne JEZUSIN e Shqiptarev
  . Shëmbja artificjale qe ju bë pushtetit popullor (regjimit komunist si I thonë naziskinët)të Enver Hoxhës is.hte e nevojëshme.Por ne shqiptaret bëme nje gabim shtet-vrases.
  Në 1990-1991 ai system kishte 2 shtylla kryesore
  .1 ..Ideologjine e gabuar ( që nuk ishte reale për shqiptarët por na I dhuroi Churchilli me Rusveltin duke na dorzuar te Stalini si plackë lufte.)
  .2-Shteti shqiptar ishte një nga shtetet e pakta në botë që ligji zbatohej 100%…Pra për një atdhetar detyra ne 1991-1992 ishte të te ndryshohej me cdo kusht kjo ideologjia e “Muharremit” por të ruhej Shteti-Ndermarrjet-Pasuria kombetare te cilat u bene shkrum e hi nga ballistat-ish nazistat-terroristat-ambasadoristat që erdhën në pushtet në 22 mars 1992 që edhe pse u duk si “gëzim kombetar” ajo datë më shume te kujton 7 prillin 1939 apo më keq 12 prillin 1939 kur komplet Paria Tiranes mastërbohej se po conte kurorën e Gjergj Kastriotit te Xhuxhi Emanueli…E njejta gje dhe sot..kur kjo pari(i) e ka shitur komplet pasurine dhe dinjitetin kombetar dhe po perdhosin historine KU SOT ME SHUME FESTOHET VRASJA E AZEMORTJES NE SHTATOR SE SA KONFERENCA E PEZES E BASHKIMIT T SHQIPTAREVE SI NE KOHEN E SKENDERBEUT
  ..
  Pse armiqtë e Enver Hoxhës nuk e munden sa ishte gjallë dhe sot I vdekur I ka poshtëruar ata?

  .
  Maksimilian Robespieri shefi i diktaturës jakobine, kryetari i Shpëtimit Publik, për dy vjet me firmën e tij, dërgoi në gijotinë mbi 2400 njerëz, midis të cilëve edhe miqtë më të afërm të tij, si Dantonin, Shometin, Ebertin etj, që kishin filluar të ligështoheshin. I takon kësaj periudhe vendimi i parlamentit francez, për çfarosjen dhe fshirjen nga harta të qytetit të dytë të Frances, Lionit, sepse bëri provë të rebelohej kundër republikës franceze.
  Është vendimi më i egër që është marrë ndonjëherë në histori. Megjithate, sot Franca e ka për nder që ka patur një njeri të tillë në krye të saj në atë kohë. Robespieri e kosilidoi republikën franceze dhe e mbrojti ate nga reaksioni feudal dhe rujalist. Sot francezët krenohen me lavdinë që u la Robispieri dhe nuk pyesin për krimet e tij!

  Sot pas më shumë se 500 vjetësh, shqiptarët, festojnë me madhështi, krenohen me Skënderbeun dhe periudhën e tij. Askush sot nga shqiptarët nuk përmend, sa verë piu dhe sa mish hëngri Skënderbeu, sa kështjella kishte dhe si jetonte ai. Askush nuk përmend sot, se si u’a cungonte Skenderbeu shqiptarëve liritë dhe të drejtat, duke i mbajtur për 25 vjet rresht në luftë, duke i privuar nga liritë dhe kënaqësitë personale. Luftërat atëhere zhvilloheshin në verë dhe pranverë.
  Në këto dy stina shqiptarët në vend që të shijonin jetën, shijuan për 25-vjet luftën vdekjen, shpatën dhe shigjetën. Askush sot, nuk përmend se sa princërve shqiptarë i’u pre koka, se sa tradhtuan, sepse nuk ishin dakord me të. Ja këto “krime” të Skënderbeut në kohën e tij, shqiptarët e sotëm nuk duan t’i dinë. Atyre sot u intereson VETËM LAVDIA e Skënderbeut jo krimet e tij të atëhershme.
  Sot shqiptarët e kanë për krenari, që përballë një Europe të trembur, Skënderbeu i bëri ballë, superfuqisë më të madhe të kohës, Turqisë. Vetëm kaq. Kjo ka mbetur. Të gjitha të tjerat u zhdukën, u harruan me kalimin e kohës, me kalimin e brezave.

  Kjo është logjika e historisë.
  .Enver Hoxh ën ( ne këte rast Nexhmija & Rustemi ) nuk ka nevojë ta mbrosh ti (ju) sepse këtëdetyrë e realizuan “miqte tane” me Parinë Kuislinge të Tiranës që nga Sali Bash-Krimineli e deri te Edi Rama me impotencen kriminale te tij pa harruar dhe Nevruzin e Monika Whores..
  .
  Thjesht ky veprim sadist dhe anti-human I jep te drejte sistemit te Enver Hoxhes qe u tregua I ashper jo vetem me vemjet “intelektuale” por dhe me “miqte “ tane qe na kane katandisur me poshte se niveli I vilajeteve te kohes se Sulltaneve teTurqise.
  .
  Une e hodha Enverin por jo qe pashallaret e Gjirit Lalzit Argita me Monen ..apo hollandezi me pashaporte amerikane apo babai I Zaho Rames te na pshurrin ne qafe per 28 vjet..dhe na tallin me fuck-demokracine e tyre qe e kthyen ne terror dhe genocid antikomunist..
  .Nuk ka lapidari me te madh qe armiqte po I ngrene Enverit qe sinqerisht pa deshiren time e kane kthyer ne legjende …

  Reply to this comment
 4. dashamires November 4, 14:10

  Kot kercen perpjete avokati i Nexhmijes, Bequa. Qeveria Rama ka ne plan ta ktheje Nexhin ne ish-vilen e Enverit te Blloku.

  Reply to this comment
 5. LORA November 4, 14:13

  Ky eshte krim,,,,,ne tentative,,,,,
  sepse kete nuk guxoi t’a bente dr.dhjeramani ,ne apogjeun e pushtetit te tij te pare.

  Reply to this comment
  • mirel November 4, 14:56

   o Lora, po keto prejset pse i shton.
   Krimi nuk eshte ne tentative, dhe prape konkludon qe kete nuk mund ta bente as dr.dherjamani
   akoma do i mash ison Ramut bajges?
   Eshte pjella e rrjedhamanit. E ka dhjere bazen e socialisteve ne koke dhe ja ka nenshtruar Gjenmarke dhe Mero Bazes. Te dy korifej te dhjeramanit.

   Reply to this comment
 6. mirel November 4, 14:59

  Partia “Socialiste”e Zogut ka filluar ta nxjerri hapur lekuren e verte.
  vetem Socialistet, baza e votave te PiSit qe mban mberthyer PSne sot nuk e kuptojne
  Zog tradhetari dhe hajduti me bust dhe me vile ne mes te Tiranes. Enver Hoxha qe ngriti dhe konsolidoi shtetin e vertete modern shqiptar perzihet nga qente hajdute te Berishes me emrin Rama.
  Plera Ramiste, qerrohuni nga PS

  Reply to this comment
  • PiS milet... November 4, 16:43

   “Zog hajduti, Zog tradhtari” – ulerasin si te marre qelbesirat dhe pjellat e tij bastarde. Qe te rrime shtrember e te flasim drejt, edhe pasardhesja e PKSh dhe e PPSh-se, e ashtuquajtura “PS” (lexo: Paterica Saliut), i ka mëshuar dhe vazhdon t’i mëshojë si e cmendur kamzhikut digjital për të demonizuar kundershtarin politik.

   A nuk ishte PPSH-ja ajo qe “grushtin e hekurt partiak” ja mballoste surratit vetem viktimave te pambrojtura te proletariatit?

   A nuk ishin zaberhonet e vetequajtura “socialiste” ato te cilat si udherrefyes kishin parimin: “Spiunojeni dhe asgjesojeni armikun e kllases o popull dhe na e dorezoni neve, qe te kemi mundesi te sigurojme vetveten dhe STATUS-QUO-ne?

   A nuk jane vemjet asociale, te cilat edhe pse deri me sot nuk kane ndjekur asnje politike te mirefillte sociale, na hiqen gjoja si “kundershtare ideologjike” te se paku dy bajgave te tjera katovicare, te jashteqitura po prej saj?

   Shkurt dhe prere: Ajo “e keqja me e vogel” e 2013-es sot ja ka kaluar bile edhe “berishizmit”, si e keqja me e madhe.

   Rrugezgjidhja? Prit gomar te mbije bar! Me dele kaq te verbera sot per sot veshtire se gjendet.

   – Ku ishe? Asgjekundi !
   – Cfare bere? Nje vere ne uje!

   Reply to this comment
 7. Drini D Banushi November 4, 15:02

  Ti moter dhe grua qire black swan . Qe ofendon dhe fshihesh mbas computerit, me ate fake emer , chfar te ka bere ty rustem peci dhe jati. At a vetem si trima kane luftuar dhe nuk kane perdhunuar, shijoe kete jet me leket e semaforit. Dhe mos hani shum mut bashk me ate karsgjozin claus

  Reply to this comment
 8. Brockhaus November 4, 15:31

  Claus nuk ke mundur t’i fshehesh dot synimet e tua anti shqiptare.
  Si nje prestigjator i mire, me nje gur ti vret pernjehere dy zogj.
  1. Nxit percarje politike midis shqiptareve ashtu sic te porosisin padronet e tu “Asfalo-fashiste”.
  2. Nxit percarje fetare ne sherbim te hapet te Kishes Greke dhe misionarit te saj, KOLONEL/KRYEPESHKOPIT faqezi, per helenizimin e Shqiperise se Jugut.
  O Claus, ne shqiptaret qe duam Shqiperine e nuk e kemi zemren ne Greqi e barkun ne Gjermani (aty ku kullot), nuk jemi aq naive qe te mos i kuptojme qellimet e tua antishqiptare. Ato qelben ere Megaliidheje qe kilometra larg, prej nga dalin.
  Mos ki iluzione donkishotesjke: Shqiperia do te ngadhnjeje mbi tere komplotet antishqiptare te fqinjve armiqesore, sado EVRO (e kupton pse po e shqiptoj greqisht kete fjale) te derdhin ministrite e jashtme , Asfalite dhe kishat e fqinjve tane armiqesore.
  Veshtiresite e sotme te shqiptareve jane kalimtare dhe kauza e madhe e Shqiptarise eshte duke fituar (vetem urrejtja per Shqiperine mund tete beje te mos e shohesh).
  Gjithe armiqte e fshehur, TRADHETARE te atdheut do te deshtojne e mallkimi i popullit te tyre do t’i ndjeke e zeje kodo qe te shkojne.

  Reply to this comment
 9. Brockhaus November 4, 15:32

  Claus nuk ke mundur t’i fshehesh dot synimet e tua anti shqiptare.
  Si nje prestigjator joprofesionist, me nje gur ti vret pernjehere dy zogj.
  1. Nxit percarje politike midis shqiptareve ashtu sic te porosisin padronet e tu “Asfalo-fashiste”.
  2. Nxit percarje fetare ne sherbim te hapet te Kishes Greke dhe misionarit te saj, KOLONEL/KRYEPESHKOPIT faqezi, per helenizimin e Shqiperise se Jugut.
  O Claus, ne shqiptaret qe duam Shqiperine e nuk e kemi zemren ne Greqi e barkun ne Gjermani (aty ku kullot), nuk jemi aq naive qe te mos i kuptojme qellimet e tua antishqiptare. Ato qelben ere Megaliidheje qe kilometra larg, prej nga dalin.
  Mos ki iluzione donkishotesjke: Shqiperia do te ngadhnjeje mbi tere komplotet antishqiptare te fqinjve armiqesore, sado EVRO (e kupton pse po e shqiptoj greqisht kete fjale) te derdhin ministrite e jashtme , Asfalite dhe kishat e fqinjve tane armiqesore.
  Veshtiresite e sotme te shqiptareve jane kalimtare dhe kauza e madhe e Shqiptarise eshte duke fituar (vetem urrejtja per Shqiperine mund tete beje te mos e shohesh).
  Gjithe armiqte e fshehur, TRADHETARE te atdheut do te deshtojne e mallkimi i popullit te tyre do t’i ndjeke e zeje kodo qe te shkojne.

  Reply to this comment
  • mirel November 4, 16:18

   o po lere Claus se nuk e ka fare qellimin si thoni ju. Te kunderten thote.
   Problemi eshte qe fajin jua ka besnikeria deri ne vdekje ndaj Ramutit.
   Ramuit e tradhetoi kauzen e socialisteve dhe e ka nxjerre Shqiperine ne pazar, Bejne pazar te gjithe, Greket, Serbet, dhe hienat e oligarkise shqiptare.
   E shqyen kete vend, Koncesionet, PPPte dhe ju rrini llomotisni kot kunder Berishes
   Berisha ka qe ne 2013en e ka marre pergjigjen, ju vazhdoni i pergjigjeni akoma.
   SHikoni Ramut tradhetarin qe po ju turperon dhe po ju shet edhe ne ate pike qe Berisha nuk do e kishte guxuar

   Reply to this comment
 10. Kanina November 4, 15:59

  Edi Rama thote qe po bej shtet ligjor e demokratik dhe u thote banoreve qe do ta prish pallatin tuaj brenda pese ditesh!!!!
  Kjo eshte cnjerezore dhe aspak e regullt per nje “SHTET LIGJOR”. Ne nje shtet me te vertete ligjor banoreve duhet t’u jepet kohe e mjaftueshme per levizjen ne kushte normale (per te gjetur banesen e re, zgjidhur problemin financiar dhe probleme te tjera qe lidhen me zhvendosjen e nje familjeje. Ne nje vend demokratik, veprimi i pershkruar ne artikull nuk mund te justifikohet me idete hakmarrese se keshtu behej edhe ne kohe te diktatures sepse atehere duhet te pranojme qe jemi kthyer ne nje diktature te padeklaruar.
  Ketu ku jetoj une, ne SHBA, kam nje rast te fresket te ndertimit te nje supermarketi ne nje zone te qytetit tim. Pas projektit, Kryetari i Bashkise Bashkise (Borough Mayor), qe iu dergua me shkrim te gjithe banoreve te qytetit,iu la 6 muaj kohe qytetareve per te shprehur mendimin ne se ishin dakord apo jo per ndertimin e Supermarketit ne ate truall privat. Megjithe disa kundershtime per ngritjen e Supermarketit per arsye te ndotjes se ambientit, vendimi u mor per ta ndertuar krahas ofertes per te shperblyer pronarin e pikes se karburantit ne masen qe edhe pronari pranoi.

  Nga projekt vendimi dhe njoftimi i pronarit deri ne fillimin e ndertimeve (qe vazhdojne akoma edhe sot, kaloi plot nje vit.
  Ja kjo eshte demokracia ne veprim ne shtetin ligjor te SHBA.
  Le te behet edhe Shqiperia shtet ligjor dhe me fytyre humane.

  Reply to this comment
 11. Gjorgu November 4, 16:05

  O Idajet po pse me keto hartime do i mbrosh ti mo? Lere se s’eshte zanat per ty mbrojtja shoku Idajet. Ju taborri qe perfituat nje jete nga Nexhmija dhe Enveri si edhe ai birbua i droges, qe ia shpenzon milionat ajo Shkurta, paguajani hotelin ne Sheraton ketyre dy familjeve, por shpejtoni ama se vdiqen ata se jane te mbaruar.

  Reply to this comment
 12. Sazani November 4, 16:19

  Mua më ka tradhëtuar Enveri !
  I dhashë Enverit ( partisë ) gjak gjatë Luftës dhe djersë , për gati 50 vjet, pas Luftës .
  Pasi u ngul mirë në kolltukun e pushtetit ai s’pati më nevojë për ne, biles , shumicën nga ne e terrorizoi, e pushkatoi , e burgosi ; për të , njerëzit më besnikë të atdheut ishin servilët e tij , injorantet , palaçot , zagarët …!
  Kur i erdhi fundi ai iku dhe e la partinë të pastër ( ? ) .
  Me të vërtetë , pa shaka, e la partinë të pastër – sterile ndaj idealit komunist …!
  Dhe ja si Shqipëria u rrukullos deri këtu , ku jemi sot :
  Enveri la Ramizin , Ramizi la Nanon dhe Berishën . Nanua, zëvëndësi i Nexhmijes , rrugaç ishte që atëhere e rrugaç mbeti, i ktheu krahët partisë pasi riktheu Sali banditin në pushtet dhe në krye të kësaj partije të telendisur, të raskapitur , të diskretituar , frikacake , impotente- në krye të PS pra , ngjitet aventurjeri i parë i ardhur nga rruga – Edvin Rama , njeriu I njohur publikisht e boterisht si armik e perbuzës i së majtës !
  Per Saliun është temë më vetë , këtë e kemi peshqesh personal për popullin shqipetar nga shokët Enver , Hysni , Xhelil , Simon – nga Byroja Politike tradhëtare !
  Mua s’më tradhëtoi Mitat Frashëri , apo Duçja apo Hitleri , ata ishin armiq e mij, tradhëti është kur nisesh për në parajsë dhe perfundon në ferr .
  Idajet , thuaji gjërat me emerin që kanë – kolaboracionisti , qelbesira dhe tradhetari më i madh sot është Edvin Rama , ç’merresh me ca teknikë ndërtimi që punojnë ku u thonë per te nxjerrë bukën e gojës !

  Reply to this comment
  • Tartufi November 4, 17:41

   Rendesi ka kur kupton te verteten ,paversish se je nga pjesa e mashtrimit dhe te mashtruareve fat-keq .
   [ Nallbani Sazani ] po te qe kaqe I thjeshte te mashtruarit
   per te kuptuar,do te qe ndryshe kjo bote.
   Mashtrimet me te medha bhen kur ,, nallbanit ,dhiarit,teneqexhiut I varin ne qafe detyra e te zgjuarit per te kryer.
   Une te heq kapelen ,si nallban qe ke qene den-baba-den dhe qe ngelesh perseri nallban brez pas brezi,qe ke kuptuar me ne fund se Enver Hoxhen nuk e lidhte me ju qe citova me larte,por me zyra te fshehta qe kishin vene ne loje [ nallbanerine dhe opingarine ] per te kryer kasapanen e ketij populli te mjere.
   Per te kuptuar te vertetat e medha nje nallbanit apo opingarit I duhen 80 vjet resht .

   Reply to this comment
   • Sazani November 4, 18:39

    Tartuf, më beso , po të drejtohem buzagaz dhe ja pse. Unë nuk e dija që më lexuakan me kaq vëmëndje . Kohë më parë unë , për të mbrojtur njerëzit e punës ( teneqexhinjtë , marangozet , nallbanët , samarxhinjtë ) që u hodhën me Luftë dhe morën detyra të larta-kjo qe klasa punëtore shqipëtare , për kundër intelektualëve e gjysmëintelektualëve që kishin shkelqim të rremë nga jashtë dhe bosh nga brënda , bëra edhe veten pjesë të tyre . Unë s’mbaj mënd ku e futa veten , ty të falënderoj për vëmëndjen – nallban paskam qenë !
    Ti flet me përbuzje për ketë kategori . Unë jam diametralisht kundër . Që nga Revolucioni i Madh i Robespjerit e më pas edhe në Shqipëri keto përmbysje ndodhin – ata që janë poshtë ngjiten sipër .
    Po ku ja ke gjetur vetes atë nick name adekuat- tartufi !
    Edhe dy fjalë për vete .
    S’kisha si të isha nallban . Në 1945 fillova klasën e parë dhe vazhdova shkollat 20 vjet rresht, pa asnjë ndërpreje , jashtë shtetit dhe në Shqiperi . Më teper s’po flas se mund të dalim të njohur , në mos kushurinj !

    Reply to this comment
  • Lili November 4, 22:20

   Best résumé of our last3 years!

   Reply to this comment
 13. demo November 4, 16:22

  Po qe e vertete uroj Edi Ramen,qe po i tregon Nexhmijes,cfare ka bere.Tim eti i arrestuan prindet,e nxorren nga shtepia dhe as sot nuk e ka marre shtepine e prindeve.Ti i nxorre foshnjat ne rruge dhe nuk tu dhimbsen,sot erdhi dita te dalesh ne rruge 100 vjece,qe te bjere nder mend c`ke bere moj Nexhi!Nuk me dhimbsesh hic!

  Reply to this comment
 14. intelektuali November 4, 16:53

  Po ti o spiuni i Sigurimit, Idajet Beqiri sikur ishte ithtar i Poliagjentit Mehmet Shehu qe Enveri e vrau ne gjumin e nates dhe e shpartalloi e masakroi me liber shpie? Ti o Idjaet Mallakastrioti ishe personi qe ngriti permendoren e rezilit, xhelatit Mehmet Shehu ne Mallakaster, c’ne tani ke rene ne “DASHNI” me plaken e Shefqet Pecit dhe me shtrigen Nexhmije Hoxha dhe shkruan ne gazeten DITA dacibao per te mallengjyer dhe per te bere te qajne me lote krokodili fanatiket e Partise se fshehur ne Brimat e Miut?

  prandaj:

  Degjo o avokati Idajet Beqiri, degjo nga ata intelektuale qe Enveri me xhelatet e tij te pabese si Shefqet Peci i vrane dhe i masakruan sepse deshen vetem qe Shqypnia te mos binte ne kthetrat e komunizmit jugosllav dhe sovjetik,

  DEGJO DHE MBA VESH:

  Kriminelja Nexhmije Hoxha duhej me kohe te ishte ne burg me vendim Gjykate sic ndodhi ne te gjitha vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore, Nexhmija nuk duhej te ishte ne Pallatin e saj ne pulari, qe nuk ngjan fare me kotecin e pulave ku Enveri mbylli bamiresen e tij, Madam Ollgen, te vene e Myfit Bej Libohoves qe e coi ne France me burse Mbretnore, e emeroi si Konsull te Ambasades ne Bruksel dhe me pas e beri Pedagog pa dipllome ne Liceun e Korces, ai ishte nje kotec pulash prej verteti o Idajet Beqiri ku Madam Ollga qe shpetoi disa here Libohoven nga djegja vdiq ne tortura te padegjuara, po te kete mbetur nje pike morali lexoje historine e saj dhe pastaj shko dhe be avokatin e MONSTRAVE qe vrane mikun tend Mehmet Shehu, njashtu sic vrane me pare edhe Qemal Stafen dhe nje ushtri komunistesh nga pas.

  TURP PER SHKRIME TE TILLA QE LARGOJNE INTEGRIMIN E SHQYPNISE NE BE!

  Reply to this comment
 15. Kris 1 November 4, 17:16

  Rustemi i perfshi ne lufte 7 vjec?

  Reply to this comment
 16. Kole Brana i Mokres November 4, 17:28

  Jo fashist, jo naziste, jo komuniste, por muterit te hedhin ne rrugen e madhe pa me te voglen keqardhje. Heronjte e sotem nuk jane ata qe bejne vepra per te lartesuar Shqiperine, por ata qe po i nxjerrin themelet e lashta dhe po ia kthejne patkonjte nga dielli Kalit te Skenderbehut….

  Reply to this comment
 17. info analitike November 4, 17:34

  E mo Idajet mos u merzit se i erdhi radha edhe Nexhos te provoje se cfare do te thote te te nxjerrin nga shtepia. Te pakten kete e lajmeruan 5 dite perpara ne mes te dites e nuk e shkulen me kuc e me mac me gazin e sigurimit ne mes te nates.

  Reply to this comment
 18. Kol Brana i Mokres November 4, 17:49

  Me sa di une, nje intelektual dallohet edhe nga humanizmi. Hajde Intelektual komentuesi, hajde! Me ty Portat e Evropit i kemi te hapura kanat me kanat. Madje, Evropi i ka heq fare portat per shqiptaret si ty.

  Reply to this comment
  • intelektuali November 4, 19:17

   Jo Evropi, por Evropa

   Humanizmi i intelektualit buron nga burgu i tij,

   por:

   Nuk do te isha kunder qe ne vend te ARRSH, Edi Rama t’i dergonte Nexhmijes RENEA-n e tij famoze t’i fuste dy plumba ne bythe Nexhmijes, megjithese harram per plumbat qe do ikinin badiava per gerdallen kriminele,

   njashtu:

   Sic vrau “Matrazovi” i RENEA-s se Edvinit me gjakftohtesi te papare djalin minoritar nga Bularati,

   sepse:

   O Mik nga Evropiiiii i BE-se:

   Kallashi i ndryshkur i RAMBOS greko-shqyptar nga Bularati ishte shume me pak i rrezikeshem nga kokaina e Ermal Hoxhes, ADMINISTRATORIT te Fabrikes se Xibrakes ku e kishte emeruar Taulanti nga Librazhdi, qe rezulton te jete BOSI i rilindjes Enveriste te Edvinit.

   A E SHIKON SA HUMAN ESHTE INTELEKTUALI?

   Reply to this comment
 19. MH November 4, 18:06

  Brockhaus!

  te paret e tije nuk ishin ne gjendje te vrisnin asnji zog dhe ky te duket sikur i vret po ato fluturopjne perseri.Te diskutosh me trashigmitare e kolboracionisteve qe strukeshin ne llogoret e pushtuesit per te shpetuar koken asht humbje kohe.Ketyre sot u ka dal trimeria dhe burrenia.Ngaqe nuk mban njeri bicak.Nese po, ikin ku syt kembet dhe koken,ne dhe ma zi se struci.Meshira e tyne :Bane zot anderr per c’ka nodh.Kur e ndijne lageshtinen e shuarjes nga jeta e kesaj bote.

  Reply to this comment
 20. intelektuali November 4, 18:51

  KUKU NONE, OBOBO!

  Fanatikeve te Enverit dhe Nexhmijes u ka ikur truni dhe po shikojne halucinojne me sy hapur ne mes te dites

  sikur:

  Shqypnia sot eshte pushtuar perseri nga Gjermoni dhe Shtetin po e drejton Qeveria Kolaboracioniste e Bahri Omarit me Ballin Kombetar nga pas.

  PER CILET KOLABORACIONISTE TE KOHES SE QEPES E KA FJALEN ITHTARI I MEHMETIT, IDAJET BEQIRI?

  sepse:

  Qeverine ka 6 e kursur vjet qe po e drejton Rilindja enveriste e Edvinit qe ka baba Kristaq Ramen qe ka firmosur varjen ne litar te nje disidenti, poet antikomunist ne vitin 1988, disa muaj para se te binte Muri i Berlinit.

  KU I SHIKON KOLABORACIONISTET NE QEVERI O IDAJET BEQIRI?

  sepse:

  Me thene te drejten intelektuali shikon ne krye te Shtetit vetem spiuna te Sigurimit te Enverit qe po nguten te vjedhin fondet nga BE-ja.

  Reply to this comment
 21. intelektuali November 4, 18:52

  KUKU NONE, OBOBO!

  Fanatikeve te Enverit dhe Nexhmijes u ka ikur truni dhe po shikojne halucinacione me sy hapur ne mes te dites

  sikur:

  Shqypnia sot eshte pushtuar perseri nga Gjermoni dhe Shtetin po e drejton Qeveria Kolaboracioniste e Bahri Omarit me Ballin Kombetar nga pas.

  PER CILET KOLABORACIONISTE TE KOHES SE QEPES E KA FJALEN ITHTARI I MEHMETIT, IDAJET BEQIRI?

  sepse:

  Qeverine ka 6 e kursur vjet qe po e drejton Rilindja enveriste e Edvinit qe ka baba Kristaq Ramen qe ka firmosur varjen ne litar te nje disidenti, poet antikomunist ne vitin 1988, disa muaj para se te binte Muri i Berlinit.

  KU I SHIKON KOLABORACIONISTET NE QEVERI O IDAJET BEQIRI?

  sepse:

  Me thene te drejten intelektuali shikon ne krye te Shtetit vetem spiuna te Sigurimit te Enverit qe po nguten te vjedhin fondet nga BE-ja.

  Reply to this comment
 22. Demonkracia e " omël " si hallva qazimulletit.. November 4, 19:21

  Te nderuar Lexues !

  Ketu nuk behet fjale vetem per aresye hakmarrje politike por me teper eshte sistemi criminal demoniac qe kemi ndertuar edhe me “ndihmen e miqve”.

  Le te leme menjane Nexhmijen qe po terbon dhe me antikomunistin e ekulibruar dhe te kalojme te populli I thjeshte.
  Fix 5 vjet me pare falangat erzenbrecaniste te salibishes ne muajt e fundit te sundimit tyre sidomos ne gusht-shtator 2013 nxorren nga shtepite qindra familje ne kundershtim edhe me ligjet humanitare…
  Nje nga keto ishte Sofie Qendro e cila mu në zemër të Durrësit, një stol i lulishtes përballë bashkisë është shndërruar në “shtëpi” banimi. Aty banojnë dy njerëz, dy varfanjakë, që jetojnë në mjerim afrikan, në një vend të NATO-s, që aspiron për t’u anëtarësuar në BE. Këta dy persona janë pjesë e kontingjentit prej mijëra shqiptarësh, që ra pre e operacionit tip “fshesa”, të ndërmarrë nga ministri Olldashi në muajt e fundit të sundimit të kabinetit Berisha.
  .
  Këto dy viktima ishin strehuar që nga viti 1948 në shtëpi të konfiskuara nga regjimi komunist ish-pronarëve legjitimë. Në pamje të parë operacioni “fshesa” dukej se synonte të korrigjonte, ndonëse me shumë vonesë një padrejtësi, një krim të komunizmit. Faktikisht në jo pak raste ky operacion prag-zgjedhor ishte një nga veprimet e fundit të Kabinetit Berisha të nxitur nga motoja të vjedhim çfarë të mundemi deri ditën e fundit, që do jemi në kolltukët e pushtetit. Në të mirë të këtij konkluzioni shkon edhe fakti, që ka dhjetëra kontrata parablerjeje të pronave të ish pronarëve nga njerëz pranë ish pushtetit Berisha apo të afërm të ish pushtetarëve.

  Këto blerje bëhen me çmime më së paku dhjetë herë më të ulëta se mesatarja e tregut. Në këtë rast kemi të bëjmë me një plaçkitje të re të pronave të ish-pronarëve, por tashmë me mjete demokratike. Tipik në Durrës është rasti i plaçkitjes së pronave të patriotit të shquar Idhome Kosturi. Nëse një ditë do të hapen letrat për këtë plaçkitje pasurish të patundshme, me siguri qelitë e burgut të ri të Drenovës nuk do mjaftonin për të strehuar “batalionin” e hajdutëve të pronave.
  Kjo fshesë duke pretenduar të korrigjonte një padrejtësi thuajse shtatëdhjetëvjeçare, krijoi një padrejtësi të re dhe njëkohësisht u ofroi pushtetarëve një mundësi të re për të blerë për dy grosh prona të patundshme në zemër të qyteteve shqiptare.
  ME 100 EURO PENSION
  Le t’u kthehemi dy viktimave, që edhe tani në vjeshtë flenë në stolin përballë Bashkisë së Durrësit. Zonja Sofie Qendro është 86 vjeçe. Ajo ka punuar gjithë jetën në ndërmarrje të ndryshme në Durrës dhe sot jeton me 14.000 lekë të reja pension duke fjetur në qiell të hapur në pritje të shirave të vjeshtës dhe ngricave të dimrit. Zonja vuan nga një koleksion sëmundjesh si spondiliatroza, kardiopatia dhe artriti i agravuar. Kuptohet, që 100 Euro pension me zor mbulon shpenzimet për ilaçe dhe për ushqimet më të domosdoshme sa për të mos vdekur nga uria, ndërsa për banesë mbetet stoli i lulishtes. Bashkë me zonjën në stol banon dhe nipi i saj Llazi Qendro, 64 vjeç, i cili që në vitin 1966 është me kartelë mjekësore të përpiluar nga neurologu i famshëm durrsak Miti Vokopola. Llazi është një person i mirënjohur nga durrsakët e para vitit 1990. Sot ai mbijeton me ndihmë ekonomike prej 9.500 lekësh në muaj.

  Këta të pastrehë nuk janë as kriminelë, as refugjatë lufte nga Siria, as edhe nomadë romë. Janë thjesht qytetarë shqiptarë, që trajtohen si qen jo si qenie njerëzore. Që të dy viktimat e VKM-ve të muajve të fundit të qeverisë Berisha gëzojnë statusin e të pastrehut, dhe duhet të pajisen me banesë shtetërore në përputhje me këtë statut, por faktikisht flenë në lulishte në mjerim të plotë. Llazi është përpjekur me dinjitet të mbijetojë duke larë vitrinat e dyqaneve dhe duke shfrytëzuar iniciativat e ndryshme të shoqatave bamirëse, por dëbimi nga banesa e ka dekurajuar komplet. Këtë goditje ai dhe tezja e tij plakë nuk po dinë si ta përballojnë.
  A KA SHPRESË?
  A ka shpresë për Llazin dhe tezen e tij 86 vjeçare? Vështirë! Shoqëria shqiptare karakterizohet nga një hipokrizi e skajshme dhe cinizëm i pafund. Nja tre vjet më parë shoqatat për mbrojtjen e kafshëve dhe disa media të njohura sulmuan ashpër Bashkinë e Durrësit dhe të Tiranës për barbarinë e treguar në vrasjen e qenve rrugaçë. Të tilla OJF nxituan të aplikojnë pranë ambasadave të huaja për fonde për ndërtim stela qensh komunalë të paktën në qytetet kryesore të Shqipërisë. Lavdi zotit qentë e rrugëve në Durrës sot janë shëndoshë e mirë dhe shëtisin me tufa edhe në qendër të qytetit, madje në të njëjtën lulishte, ku “banojnë” dy të mjerët personazhe të shkrimit tonë. Qentë në këtë rast gëzojnë të njëjtin standard me dy qenie njerëzore! OJF-të hipokrite ngritën stuhi në gotë uji për persekutimin ndoshta edhe të stisur të Klodit të “Big Brother”, derisa edhe Sekretarja Klinton ngriti zërin në mbrojtje të shqiptarit Klodi. Po shqiptarin, po durrsakun Llazi kush e mbron? Po për tezen e tij plakë, kur do kujtohet shoqëria, kur të ketë vdekur nga të ftohtit duke fjetur në stolat e lulishtes?
  TË PASTREHË
  Ku janë OJF-të që u rrjepin miliona Euro e dollarë donatorëve të huaj për të sensibilizuar, për të bërë programe anti-varfëri, për të përkrahur më të paprivilegjuarit etj? Kryebashkiaku Dako ka premtuar se odiseja 20-mujore e ndarjes së banesave sociale për të pastrehët do marrë fund në mbledhjen e tetorit të këshillit bashkiak. Kryebashkiaku ka besim se konfiguracioni i ri i këshillit bashkiak do t’u japë fund lojërave politike në kurriz të të pastrehëve. Problemi është se zonja Sofi dhe Llazi nuk kanë miq, kështu që ka shumë mundësi, që shtëpi të marrin njerëz edhe më të pastrehë se Llazi, që fle në stolat e lulishtes. Dimri po vjen dhe nuk është çudi, që njëlloj si në shkrimet e Migjenit, kur durrsakët të zgjohen në mëngjes të mësojnë nga shiritat e lajmeve se një zonjë e nderuar vdiq duke fjetur në stolat e lulishtes. Po, ajo ka jetuar një jetë të tërë me nder, me djersën e ballit dhe indiferenca, cinizmi dhe hajdutëria mund ta çojnë drejt vdekjes me këtë jetë qeni,që po bën në pleqëri të thellë.
  ———————
  Ketu nuk behet fjale vetem per hakmarrje politike..Kryesorja eshte se kjo fuck demonkraci po na del me “e omel se hallva e Qazimulletit”…Fakti qe Edi Rama me Kumbaren e tij rehablitoi cdo lloj antikomunizmi dhe personalisht nderoi me Papen e Romes 40 martiret katolike qe shumica ishin profashiste ngarkon me faj kete te fundit qe jo vetem Berishistet por dhe makartistet ,fashistet & zogistet po e perdorin si DILDO 2 metroshe per tja future atij populli nga mbrapa..

  ..Nje pershendetje per miqte naziskine te ‘Intelektualit te Surrelit dhe papes rromes..

  http://cristianesimo.it/cattonazismo/priests-salute.jpg

  Reply to this comment
 23. Kol Brana i Mokres November 4, 20:08

  Intelektuali ka te drejten hynore te fjales. FLM

  Reply to this comment
 24. mbare populli shqiptar November 4, 20:48

  Rrugaci i rrugeve Afrim Qendro i frymezuar nga eprori i tij Damian,te dy te pangopur,TURP TE KENE DHE HARRAM VOTEN e POPULLIT

  Reply to this comment
 25. zoguikurvespare November 4, 20:53

  Jam me fat qe jo vetem familjarisht por dhe fiserisht
  kurre nuk jemi mare me politike duke pershire nga periudha e zogut ate te enverit dhe kete te Fatos Berishes dhe Rameta Lul bashserbit.
  Nese krahesojme pasurite dhe krimet e kryera ne tri periudhat duket qarte se ajo e Enverit ishte e keqja me e vogel qe ne ditet e sotme shqiptaret po kuptojme se ka nje strategji nderkombetare shqiperishkaterruese ne Ballkan.
  .
  .Dihen krimet e berishes dhe pasurite e tij “unlimited”
  por pse harrohen krimet e zogizmit dhe pasurite qe trashegojne pinjollet e tyre
  __________
  Na mori Enveri me Nexhmijen pronat thone toptanet&verlacet&bicakxhinhte e deri te karaxhaferrja e bujarnishanit..ku ne fakt ai jo vetem I shtetezoi port e gjithe dokumentacjonin e ruajti shteti direkt me urdher te tij..
  .
  Pse keto BICIMSEZE nuk flasin qe pas 1991 u vodhen/zaptuan prona nga MAMLUKET E SALI BERISHES DHE CERNOVODASIT E METES dhe kurrkush I perndjekur apo pronar tokash vetem blegerijne se marrin akoma milona deshperblime>..

  Jane ca terroriste interneti
  si ky me nofken ‘intelektuali” I
  Zogamorit
  apo “demo” I Xhavorr Deves
  qe kujtojne se ata qe shkruajne
  pro Enver Hoxhes
  jane ‘Fanatike te Enverit .
  .biles Epilepsia e tyre shkon deri atje
  sa kujtojne qe prapa tyre jane djemte e Xhaxhit..
  .
  Kjo hidhet poshte me faktin
  se sondazhi I OSBE
  nese votimet behen sot
  Enveri fiton me shume se 60% te votive
  …kaq mjafton.
  .
  Po mire famulltari
  qe e quan Zogun
  KRIMINEL & VRASES PAS SHPINE ..
  fanatik enverist eshte??
  >>>>>>>>>>>>>>>>
  Kamiljo Libardi,famultar ne Zonat e Shkodres
  ne kohen e MERHUMIT ZOGJI
  Ahmet Zogogolit ju ngrit
  nje derr monumenti pikersht diten kur
  Pashiqi e risolli hapur ne fronin e Shqiperise,
  eshte provokim dhe perdhunim i
  hapur i lirise dhe ndjenjave te shumices se
  shqiptareve qe nuk duan asnje tip diktature
  apo diktatori te bardhe, te zi apo te kuq.
  Por butaforizmi propogandistik aq
  me teper monumenti i tij qe u perurua enkas
  qendron si ulkonje gjakatare mbi varrin
  e Gurakuqit, B.Currit, H. Prishtines,
  A.Rustemit, Elez Isufi t, Zija Dibres,Riza
  Ceroves dhe mijera shqiptareve,pa kursyer
  as kunatin e vet Ceno Bej Kryeziun.
  Vetem deri ne vitin 1928 Zogu vrau mbi
  600 veta.Ne Kryengritjen e Fierit vrau 17
  xhandare, 42 veta dergoi ne litar dhe 168
  denime me burg nga disa deri ne 101 vjet.
  Pas komplotit te Et’hem Totos vrau 4 veta,
  ndersa 148 u denuan me 101 vjet. Per te
  ashtuquajturin e komplot i Durresit dhe i
  Kavajes u pushkatuan 10 veta, u denuan
  8 ne mungese dhe u arrestuan 6 te tjere.
  Permendorja e Zogut qendron si ferre
  murrizi sidomos ne syte e Dukagjinit,
  Pukes qe u dogji kullat, i plackiti gjane,
  mallin, i vrau lulen e burrnise si Lush
  Prelen me te dy djemte, Gjelosh Ramen,
  Cun Sokolin, Pep Niken, Prele Ndoken,
  Gjelosh Ndoken. Ahmet Zogu vari ne
  litare kushtrimtaret e lufterave per liri e
  pavaresi Mark Milani, Babun Celi, Zef
  Delia, Martin Marashi, Gjelosh Marku,
  Mark Kola, Kol Marku, Kol Binaku,
  madje nuk kurseu as njerezit e besimit
  Dom Gjon Gazulli dhe priftin e Dardhes
  Ndue Dashi, Çun Gjergj Gjoni, Dedosh
  Jaku, Ndreke Markiçi,Qerim Sokoli, Halil
  Caka(Puke). Denoj me vdekje ne mungese
  ajken e homerikeve te fundit te maleve
  tona Mark Sadikun,Lulash Gjeloshin,
  Ndoke Mirashin, Dede Thanin, Vas Kirin,
  Ndoke Gjeloshin, Avdi Kolen, Gjergj
  Pellumbin. Zogu me mercenaret e tij vrau
  20 Dukagjinas, denoi me litar 18 veta, me
  101 vjet denoi 17 veta, arrestoi dhe burgosi
  700 veta, u arratisen prej tij 750 te
  tjere ne drejtim te PLaves dhe Malit te Zi.
  Gjate ikjes masive u plackiten mbi 3000
  koke bageti dhe mijera te tjera u prene, u
  theren gjate gosirave disamujore te mercenareve
  operacional te Matit , Lumes
  dhe Dibres. Nuk mbeti vathe bletesh pa
  pre, arke as syndyk grashe pa plackitur,
  voze vene, rakie, fuçi djathi as qyp gjalpi
  apo mishovine pa u perla nga ujqerit e terbuar
  te Zogollit
  .U dogjen tagjite, u thyen
  kryqat e varreve e pushimeve, u rrahen
  deri per vdekje meshkujt. madje u arrestuan
  14 gra dhe femije (AQSH,F1.52.D.65.
  FL25) “ Hamid Collaku me 30 mercenare
  lumjane u fut ne kishen e Shoshit,
  naten e 2 dhjetorit 1926, duke goditur
  deren me force, pastaj kerkoi 30 arme
  dhe revolucionaret qe kishte mshefur
  frati. Kur kontrolluan e nuk gjeten asgja
  hangren, pine plackiten kishen, i moren
  mushuken te cilin e ngarkuan me placka
  te grabitura.
  Pastaj fratin e shkrete e
  rrahen me qytat e armeve, e kercenuan
  se do ta vrasin, dhe se fundi e çveshen,
  i moren rrobat, kurse nje bashibozuk
  veshi matelin e tij e doli duke u tallur
  neper katund. Demet e shkaktuara ishin
  mbi 16.800 korona. Kudo u grabit gjithcka
  u pelqente dhe shkaterruan gjithcka
  tjeter qe kishin keta malsore ne shtepite
  e tyre. Ne Dukagjin grate dhe vajzat e
  reja kishin ikur maleve per te shpetuar
  nderin e tyre.Plakat qe mendonin se nuk
  do ti prekte njeri, u perdhunuan shtazarish
  .Per te ndyre fene u then kryqat
  e vorreve dhe bashibuzuket e pangopur
  me ndytesira leshonin jashqitjet e tyre
  mbi varret e te vdekurve te krishtere”.
  Keto Kujtime historike jane dokumetuar
  nga Kamiljo Libardi,famultar , i cili ka qendruar
  ne Shqiperi deri ne vitin 1935…….
  .
  MALLKUAR KORBAT & ZOGJTE
  E KURVAVE TE KOMBIT !!

  Reply to this comment
 26. katarakti November 4, 23:19

  Jam kurioz ta di nese behet nje sondazh apo ankete cili nga 2 regjimet fiton me shume pike?! Sistemi i meparshem socialisto/diktatorial apo ky i tanishmi kapitalisto/shkerdhatokratik?!

  Reply to this comment
  • intelektuali November 5, 12:57

   KU E KE KAPITALIZMIN TI NE SHQYPNI MORE MAVRI?

   sepse:

   Cdo gje ketu e drejton Edvin Droga me doren e vet te hekurt me PPP-te dhe Oligarket e tij, shume me te centralizuar se Putini ne Rusi, pak a shume si Kimi ne Korene e Veriut, por tamam:

   njashtu:

   SI NE KOHEN E QEPES TE PARTISE-SHTET TE ENVERIT

   Reply to this comment
 27. Onkezmi November 5, 04:45

  Shume moral i bejme njeri-tjetrit dhe sorollatemi ne vite dhe harxhojme shume energji pa rezultat.Sot eshte ceshtja kush e jep vendimin: -ai qe nuk do babain e tij pa le te doje 80 apo 100 vjecaret.Ky eshte “djali” i Berishes,fashisti Rama…

  Reply to this comment
 28. demo November 6, 13:23

  i nderuar zog kurve..ky Kamilo shyqyr qe ka qendruar deri ne 1935,se te kishte qendruar gjer ne 1945,e di ku i dergonte enver Pol Poti priftat katolike?Do ta pesonte si Terenc Toci,qe ta kujtonte Parajse regjimin satrap te Zogut.

  Reply to this comment
  • demonfagos November 6, 15:42

   demut !

   te kam thene..po te them dhe do ta them se ti me nastradintelektuhalen po e beni Enverin Legjende.

   .
   Kqyre trimat e tu si luftonin me citjanet dhe sutjenat e femrave se nuk ja mbanet suma te luftonin me Enverin:

   ..
   Bandat e “Komitetit të Maleve & Haleve” kërkonin rrëzimin e pushtetit me çdo kusht dhe me çdo çmim që të ishte i mundur, duke mos kursyer gjakun e askujt, mjaftonte që të arrihej qëllimi. Ishim U be një terrori dhe një kasaphane të pashembullt.
   .
   Vrasjet e tyre kishin arritur dhe te gratë, pa pyetur për asnjë ndjenjë njerëzore. Nuk ishte pak rasti i kunatave, Marta e Prena Tarazhi, të cilat u rrëmbyen natën mizorisht nga bandat, vetëm për faktin se kishin shkuar në hekurudhë dhe nxisnin emancipimin në radhët e grave në zonë.
   .
   Ato u lidhën me litar pas një peme kumbulle dhe aty, në mënyrën më barbare, iu prenë gjinjtë dhe u masakruan me thika derisa vdiqën.
   .
   Ka raste të tjera si ai i Dilicës së Fregnit, të cilën e grabitën natën po ato banda për të cilat po flasim, duke e hequr me forcë nga duart e nënës së saj qorre, dhe e çuan diku afër shtëpisë, ku pas masakrimit e therën dhe e pushkatuan.

   Tipike në kësisoj rastesh është ai i vajzës nga Oroshi që quhej Prena Përkola, e cila njihej ndryshe me emrin “Cuca e Oroshit”, që e vranë me armë në prezencën e dy fëmijëve të mitur (Agimit dhe Albinës) në djep.

   Apo ai i Shkurte Carës apo Mrika Lokës. etj etj qe jane me mijra

   Reply to this comment
 29. zoguikurvespare November 6, 20:13

  Zoti Demo faleminderit per vemendjen por keni bere harakiri ( ja ke futur vetes)..
  —-
  Ky fare T.T edhe pse ka ca merita para Luftes dyte boterore e dhjeu gjate pushtimit fashist duke drejtuar KESHILLIN SUPERIOR FASHIST TE SHQIPERISE per te cilin Enciklopedia Britanike (1952 release) thote midis te tjerash:
  “During the Italian presence (Albanian pushtimi fashist) in Albania in World War II
  .Terenzio Tocci served at the Superior Fascist Corporative Council
  (Albanian: Këshilli i Epërm Korporativ Fashist)
  most notably as its Chairman from 1940 to 1943.
  PRA THJESHT ISHTE NJE KRYEFASHIST DHE SHQIPTARET NUK BENE ME SHUME SE FRANCEZET ME KUISLINGET.
  ————————
  Persa i perket zogut te kurves lexo “parajsen” ku e coi Xhelati Zog atdhetarin Dom GAZULI…ku pasi urdheroi prapa skene VARJEN E TIJ NE LITAR…..PASI MORI LAJMIN QE AI DHA SHPIRT….NXORRI DEKRETIN E FALJES..
  .
  Mbas vrasjes së atdhetarit opozitar, demokratit të madh Luigj Gurakuqi, të idhullit të rinisë shqiptare e liridashësit të zjarrtë Avni Rrustemi, të Plakut të Maleve, Lisit të paepun të Kosovës, Bajram Curri, nga mbeturinat antikombtare osmane, rradha e eleminimit fizik i kishte ardhë deputetit të Opozitës, atdhetarit Dom Gjon Gàzulli, të cilit anadollaku Ahmet Zogolli i zgjodhi, si prift katolik që ishte, mënyrën ma “spaciale” dhe ma çnjerëzore: “varjen”. Kujtuen shqiptarët se mbas Ditës së Madhe të 28 Nandorit 1912 nuk do të provonin ma shëmtime e masakrime si ato të turqëve. Po jo, çibanët që la mbrapa otomani, feudalët e agallarët atavikë, shartue shpirtin me urrejtje aziatike ndaj të krishtenëve, edhe pse bashkatdhetarë të tyne, shikonin po të njejtat andërra të kobshme: “Me ambasadorin anglez Ahmet Zogu në 1927 u ankue për klerikët katolikë: “Ah sa shumë do të dëshroja t’i varja ashtu siç e meritojnë”…E që të kënaqte kërkesen e mbrendshme për t’i varë, ai çoi në trekambësh një klerik…( Dom Gjon Gàzullin). ” (Bernd Fischer – Re Zog e la lotta per stabilità in Albania, Monographs dell’Europa orientale, Boulder, 1984.) Ky ishte Ahmet Zogolli i Matit, që dënonte me tre vjet burg atentatorin e tij Beqir Valteri, ndërsa çonte në litar meshtarin dom Gjon Gàzulli, pa i provue asnjë faj,
  ****
  : Ahmet Zogu, nipi i Esat Pashë Toptanit, dhandrri i Shefqet Verlacit, kunati i Ceno bej Kryeziut, një qerthull mehmurësh anadollakë, të shitun te serbi deri në ditën e vdekjes. Ndërkohë, tue qenë meshtar në Qelëz, meshtari-deputet Dom Gjon Gazulli kreu atë akt që për kohën ishte një veprim revolucionar i pashembullt: Hapi në qelë (shtëpinë ku banonte vetë, ashtu si banë edhe shumë klerikë të tjerë) shkollën e parë mikse në botë. Po po, në botë. Asht diçka e vështirë për brezin e ri me kuptue disa gjana, por edhe në Europën e përparueme shkollat mikse (djelm e vajza bashkë) janë çelë për herë të parë mbas Luftës së Dytë Botnore, në Francë më 1948, kurse në Itali katër vjet ma vonë, më 1952. Kurse ai, prift, hapi në qelë shkollë mikse me djelm e vajza bashkë, të krishtenë e muslimanë bashkë. Jo rastësisht një ndër votuesit e tij kryesorë, pse zgjedhjet në atë kohë baheshin me përfaqësim, ka qenë Myftiu i Hasit. Kur Musa Juka iu drejtue Myftiut: “Po ti, si nuk pate turp e votove për priftin?!”, Myftiu, pa prishë terezinë, iu gjegj i qetë: “Nuk votova për priftin, po për atë që po na mëson përditë çka do me thanë Shqipni, çka do me thanë Atdhe”. Vrasja e Avni Rrustemit çoi në trazimet e qershorit 1924 dhe ramjen e “popullores”. Zogolli u strehue në Beograd.
  .
  Diçka duhet t’u thotë kjo atyne që kanë vesh me dëgjue e sy me pa: Mjaft të lexoni marrëveshjen ma sipër në mes Pashiçit dhe Zogollit. Dhe prej atje, me paret e Serbisë dhe ruset e bardhë të Wrangelit “rimori” Tiranën”. Vallë as këto fakte historike që i ka në dorë një Europë mbarë mbi tradhëtinë e Zogollit historianët tanë nuk i dinë?! Dom Gjoni nuk u largue kur në Shqipni u rikthye Zogu me hordhitë serbe e bjellogardistët. Nuk iku as atëherë kur Zogu i vrau miqtë e tij ma të mirë, Luigj Gurakuqin e Bajram Currin. Atë, mbasi iu desht të përballej në krye të pukjanëve të Qelzës me boshibozukët e Pëllumb Lleshit, që shkonin tue gjuejtë kudo ndeshnin
  ***
  A nuk i ishte djegë 15 vjet ma parë biblioteka e pasun edhe të Madhit Imzot Kaçorri?! Haxhi Qamilët, që dogjën shërbëtorin, qelën e bibliotekën e Imzot Kaçorrit, nuk i kanë mungue kurrë Shqipnisë. Arsyeja e vërtetë: të masakroheshin priftënit, ashtu si ishin masakrue për pesë shekuj nga etnit e tij shpirtnorë, osmanët. Por jo si klerikë, pse atëherë do të mbeteshin Martirë të fesë, por si politikanë. Ja pra: “Sa dëshirë do të kisha me i varë… “ Pjesa e pashkrueme e atij vendimi gjyqi kishte ma shumë randësi se dënimi me varje i Dom Gjon Gàzullit. Me atë varje barbare Zogolli u thonte të gjithëve: Ose rrini urtë, ose të gjithë në litar si prifti! Ja një fragmente nga intervista dhanë të revistës gjermane “Korrespondez des Priestergebetsve” nga oficeri i ngarkuem me varjen e Dom Gjonit, Xhemal Dibra: “Ishte ora 11 para mesnate. Udhët e Shkodrës ishin ende të rrahuna prej njerëzish, pse ishte Bajram. Dhash urdhën të thirrej famullitari Gàzulli n’oborr, pse donte me folë me të Ipeshkvi. Gazulli zbriti poshtë. E kuptoj çfarë do të ndodhte. Një françeskan me Sakramend ndej para tij (At Martin Gjoka, shënim im). … Françeskani kishte mbetë pa gojë. Famullitarit Gàzulli nuk i ndrroi aspak ngjyra e fytyrës.
  ******
  …… Ai i kapi dorën Atit e i tha: “Pater Martin, tash ke me më rrëfye”. Ati iu lut ushtarëve të mbledhun për rreth me u largue. Mbasi na nuk u larguem, Ati i tha: – “Dom Gjon, rrëfeju, pra, latinisht a italisht”. – “Jo, Pater, i përgjigjet Gàzulli, të mbramin rrëfim due me e ba në gjuhë të Nanës”. E kështu ai u rrëfye në sy tanë. Na, Muhamedanët, pak marrim vesht kësi sendesh, por mëkat nuk dëgjuem prej gojës së tij. Mandej i dha Ati një bukë të hollë, të bardhë, e rrumbullakët, që e kapërdini me një përshpirtnì të madhe. Ai u dukte se po shndritte krejt fytyret. Tash u çil dera e burgut, e u nisëm. Ushtarët ishin para, mbrapa e në të dy anët, ma shumë se kurrë. Në mjedis ishte Ai dhe Ati. Gjithë udhën u luten të dy me za të naltë, por unë muejta me vu ore se zani i Atit dridhej, nësa zani i famullitarit tingëllonte i qetë e i qartë. Një trimni kaq të madhe kurrë s’e pash në jetë time. Kishim arrijtë te vendi i vdekjes, në Fushë të Druve. Aty ishte shtylla e vdekjes. Magjypi ishte gati me litar në dorë. . Magjypi ia vuni vjekcën e konopit në fyt e i hoq shkambin nën kambë. Ai ishte i vdekun! – Kështu foli kapiteni. Ishte dita e 5 marsit 1927.” Katër orë mbas varjes, Zogolli, kjo mbeturinë me djallëzi orientale, dërgoi një telegram ku gjoja i falte jetën. Nuk e di nëse ishte Shejt apo jo. Di po, se edhe sot mbas 85 vjetësh Varri i tij në “Rrëmaji” në Shkodër asht qendër pelegrinazhi e Shqiptarëve e se Ai ishte Atdhetar, aq sa në gjyq pat lanë atë thanjen e tij lapidare: “I vetmi faj që i njoh vetes, asht se e kam dashtë Atdheun deri në flijim për të”. Pat shkrue më 1942 At Gjon Shllaku për Bajram Currin, Luigj Gurakuqin dhe Dom Gjon Gàzullin: “Fatosa të vramë dy herë, nji herë kur i mbyten, dhe nji herë kur i lanë në harresë”. Po jo, nuk do të harrojë populli i Shkodrës, i krishten apo musliman qoftë. Do të jetë gjithmonë dikush që do të çojë lule tek ai varr, dikush që do të ndezë një qiri, dikush që do t’i drejtohet në heshtje: Dom Gjon, lutu për ne, se përsëri sot po vazhdojmë me ju vra. Nuk po dijmë çka bajmë, Dom Gjon, po rivrasim të vramët e po vritemi edhe mes të gjallëve.
  .
  .
  Nuk kam patur dhe kam asnje lidhje me sistemin/regjimin e Enver Hoxhes,
  .
  Nuk me intereson ai ishte shenjtor apo shejtan..kete e ka ne dore historianet E MEVONSHEM
  POOOOOR !
  Trajtimi si “hero” i Ahmet Zogollit dhe tolerimi kriminal qe po i ben perendimi Sali Berishes automatikisht e bejne Enver Hoxhen Jezu Krishtin e Shqiptareve dhe kete nuk e them por pasuria ZERO e kesaj zonje qe drejtoi ate vend per gjysem shekulli dhe perdhosja qe po i bejne kesaj 100 vjecare nga ata qe dje i mbanin urinen si berishorrat apo te atyre qe i shpetonte çiça si ky “Demoja” qe eshte kthyer ne makineri fekalesh qe ne fakt po behen gjeneratore qe ndricojne ATE qe KISHTE QENE ZONJE E RANDE DHE GJITHE BURRAT E DHEUT I THONIN NANE

  Reply to this comment
 30. Mark U.K November 7, 07:22

  Ata e kan vendin ne burk,bile duhej te terhiqeshin zvarr e disa klysh te tyre kerkojn fonde nga diaspora qe te jetojn ne luks.A fare e keqe deri kur do rrini pa vdekur,Zoti marrt hak per cfar i keni bere kti populli.Kurse kta zagart e tyre te lehin sa te duan kta ish spiunet e tyre nuk i pjerdh njeri.

  Reply to this comment
  • mm November 7, 14:43

   Mark PUK

   Je bere si te vallja e pinguinit ku ai dasmori i fundit rri ne fund te valles dhe ben rolin e budallait.
   .
   Per nje gje ke te drejte:
   Cfare i duhej Enverit dhe Nexhmijes ti hiqte bishtukun s’ateme dhe pishen tyt’eti … tju conte driten elektrike dhe emancipimin.
   .Shiko si shkelqen analfabetizmi te komenti yt…Shiko sa vrasje per gjakmarrje (+ bandat e mafjes) kryhen ne Shqiperi sidomos ne Shkoder dhe malsite e Veriut te MM..
   .
   Lajmi i djeshem 210 mije te rinj shqiptare as punojne as shkollohen..kjo mjafton per sot

   Ke te drejte se kjo zonje duhet burgosur perseri se ju nxorri nga jeta shtazore ju markujkave ( ju lutem mos e ngaterroni kete monster te MM me malsoret tane fisnike)

   Reply to this comment
 31. demo November 7, 19:03

  Ne te vertete kjo zonja e rande 100 vjecare, eshte nje kuceder sadiste,se kucedrat rrojne shume.Kjo ka rrojtur me friken e te shoqit,qe ja ruante ne kasaforte dy dokumenta kompromentues: 1- Dokumentin e anetaresise ne Partine Fashiste.2-Lutjen drejtuar Ahmet Zogut per paisjen me burse shteterore.
  Ajo qe duhet te jete gezuar me shume per vdekjen e Enver Hoxhes,duhet te kete qene vete Nexhmija,qe shpetoi nga Paranoja e te shoqit.

  Reply to this comment
 32. zk1 November 7, 19:41

  PER ZAVALLIN DEMO !

  Mos ngaterro Shqiperine ne Nexhmijen !
  .

  Zonja e rande 100 vjecare nuk ishte Nexhmija por Shqiperia qe ka pesuar sot dhe fatin e kesaj plake qe trimat si puna jote po masterboni kaq shume.

  .
  Ti zgjebs me nofken “demo” dallon nga klasa e pasur fisnike sepse i ben gropen vetes ashtu si Pellumb Kulla qe shet pordhe nga Amerika se ka patur 100 balliste ne fis dhe ka ngrene buken e lepurushit xhaxhit.
  .
  Ky demo-nstra qe paska patur tonelata florinj kur ishte “agabe”-theksi ne fund) thote se ne 1984 ka punuar me nje firme kroate ne 1984 deh ishte inxhinjer elektronik pra nej i deklasuar ne ate kohe si demuti yne te punonte ne nje pozicjon te tille ose duhej te ishe spiun klasi..ose duhet ti japim nje dekorate Enverit qe demonstra te tilla i ka toleruar dhe ndihmuar..
  Ja kush jane demo-bejleret tane qe cdo kohe ju lepine turkut serbit–gjermanit dhe ne fund Enverit
  __________________
  ( PERLE NGA CAJUPI PER DEMONET)

  Ne foli për Shqipërinë! Jo, besa! Foli vetëm për Turqinë.

  … Zëmëra më qante dhe thashë me vehten time:

  — T’u thaftë goja, more demo beu ynë!

  — Të plastë koka moredemo beu ynë!

  — Të paskan lënë mëntë, more demo beu ynë!

  — Qënke veshgjatë, more demo beu ynë!

  — Qënke turk, more demo beu ynë!

  — Qënke xhonturk, more beu ynë! Ndë Klub të Shqiptarëvet na the si duhet të sillet Turqia që të shpë tojë nga rreziku i sotmë dhe të rrojë përjetë. Pse s’fole një fjalë dhe për Shqipërinë? Pse? Apo s’keshe se ç’të thoshe?

  Apo t’erth frikë nga xhonturqit, që të dërguan mut-e-sarif ndë Seres, që të shaç kaurët? Pse s’tu tha gjuha ndë gojë?…

  Po na rrufsh trapi o esat pasha yne !

  Po na hëngërsh munë o demo ynë!

  Reply to this comment
 33. demo November 7, 20:18

  Po kush te tha qe kam qene inxhenier,moj e enverit.Kush na jepte shkolle neve?Pse te mos kem qene hamall ngarkim shkarkimi psh.?(ja fus kot mos e sheno ne biografi)

  Reply to this comment
 34. z November 7, 21:44

  Ndjese publike per Demon !
  .
  Ne komentet e tua e ke thene more mavri …por nuk te ve faj se te paska rene faza e pare e DAMLLASE qe i thone ‘DEMENTIA”
  .
  Dementia is a broad category of brain diseases that cause a long-term and often gradual decrease in the ability to think and remember that is great enough to affect a person’s daily functioning.Other common symptoms include emotional problems, difficulties with language, and a decrease in motivation.
  A person’s consciousness is usually not affected. A dementia diagnosis requires a change from a person’s usual mental functioning and a greater decline than one would expect due to aging.
  .

  Qe kur ne nje koment tuaj e beje Xhaferr Deven yllin e gradiacelave te Manhatenit si inxhinjer i shkelqyer kam dyshuar se vuani demtime te trurit.

  Te shkuara demo !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*