“Përse vallë e stisi, Toma këtë punë?!”

March 6, 2015 22:42

“Përse vallë e stisi, Toma këtë punë?!”

Arben Duka

Nuk është se nga truri,
shkau një njeri,
gjithçka që po ndodh,
është strategji!

E ngritur nga hiçi,
më tha e i thashë,
po loja në fakt,
është shumë e trashë!

Më shumë do mendonte,
dhe kokë e kokoshit,
qenka bërë Kongres,
për vrasjen e Doshit?!

Pyesin të gjithë,
pyes edhe unë:
“Përse vallë e stisi,
Toma këtë punë?!”

Ai s’kish nevojë,
fare për t’u dukur,
nga të gjitha anët,
ishte mirë e bukur!

Nga të gjitha anët,
ishte mirë e bukur,
dhe pse i shkoi mendja,
veten për “të zhdukur”?!

Pse e bëri Toma,
dreqi e kupton,
te mulliri i Salës,
i gjithë uji shkon!

Nuk janë pika shiu,
po një det me ujë,
duket se bo bëhet,
një super rrëmujë!

Kush ka dy mend pare,
që sot po e thotë,
se Toma ka ngritur,
një stuhi në gotë!

Qentë superxhiro,
që të gjithë kanë marrë,
se kemi një “vrasës”,
po s’kemi të vrarë!

Gjithë telenovela,
është plot me njolla,
se Toma dhe Fufi,
janë shëndoshë si molla!

Janë shëndoshë si molla,
po shijojnë jetën,
ndaj është qesharak,
mocioni për Metën!

Të dalë ku të dalë,
mendon qenëria,
po rrëzuam Metën,
bie qeveria!

Ndaj dhe Krye Qeni,
leh me kaq tërbim,
se në fakt kërkon,
një destabilizim!

Kërkon të hutojë,
Shqipërinë të tërë,
që ne të harrojmë,
krimet që ka bërë!

Pyes edhe pyes,
po përgjigje s’del,
përse ka rënë Toma,
në të tillë nivel?!

Përse të ushqejë,
të till’ kauzë m..te,
kur ka për PS-né,
goxha kontribute?!

Tamam për këtë,
s’nxitoj për ta sharë,
sidomos kur këmba,
kaq keq i ka shkarë!

Me ç’tha e nuk tha,
i shkoi mundi kot,
se dhe të rrëfehet,
asgjë nuk ndreq dot!

Janë të shumtë që hije,
kot i bëjnë tokës,
por është hall kur ikën,
nga mendja e kokës!

March 6, 2015 22:42
Komento

39 Komente

 1. N.VJOSA March 6, 21:33

  Nderime Arben Poeti,
  Si gjithnje ti qellon atje ku goditet Luani!
  Shume bukur….
  Ndersa une , duke pare se ky Toma i Duldoshajve prej Majes se Zeze, per injorancen e vet, edhe pse u gjend krah zgjedhesve te vet, në shumë raste,….. shkoi perseri ne fisin e vet, tek Suma e Berishes…, sepse, me sa duket, aty e ka vendin…Komentin tim u perpoqa ta hedh ne vargje…

  TOMA DHE SHOKET E TIJ…

  Unë kam miq shumë malesorë
  Janë bujarë sa më s’ka,
  Janë te mire e burrerorë
  Edhe shumë kanë berë Para…

  Dhe Toma ka qënë me fat
  Por ka lozur me Parat,
  Fatkeqsi kur Paret los
  Kur bie Daci në Kos…

  Tom, si ndodhi kështu,
  Shumë miq t’ kanë fut në lak,
  Më vjen keq per “miqt”e tu,
  Të lanë të biesh në Batak…!

  Herë per drekë e herë per darkë,
  Miq ke bosa e halabakë,
  Me ca marifete t’ vogla,
  Ta kan fut Leprin në bark…

  Tom i squt per Para,
  Paret jep si budalla,
  Budalla sa më s’ka….
  Kur bën Durimin Vella…!

  Kur ben Durimin Vella,
  Durimin nje Mish per Top,
  Edhe pak te çoi per “gjah”…
  Dhe në Hetuesi ta ngop…!

  Tom dhe mua besomë,
  Dy dhe dy nuk bejne pesë,
  Shih si je perdorur Tomë,
  Ke rene ne Gropë te Hales…!

  Çfarë të them o Toma i gjorë,
  Tom, dukesh shum bujar,
  Siç janë shumë malësorë
  Por nga Mendja je pak Car…!

  Reply to this comment
  • LOVE March 6, 22:20

   uuuaaaa ,dhe Neti interneti na mungonte
   ai siper po vajton se ka “vrases” po pa te vrare
   jeni mesuar me deshmore juve ,nuk rrini dot pa ndonje “hero”
   sidomos kur i keni nga radhet tuaja ,kaloni ne ekstaze
   sepse justifikoni “fajin e ka saliu”
   Mocionin per Meten e ka qesharak , ha ha ha , ruajna zot nga idiotesia
   lere se cfare ka bere , se ate e hengret ,por ama dje e kishte fytyren me te verdhe se ata me turbekuloz .Nuk e di kush e zverdhte me shume ,ish Haleati i djeshem qe ju coi ne zbor te gjithve ,apo Haleati i sotem qe nuk ka lene me dere diplomacie pa i bere dosjen .
   Neti ,ne ndryshim nga udheheqesi jot ,nga kr i kurVendit ,Toma leket i ka ber pa politik .Juve qe ju duheshin leket e tij ,e futut ne politik .Dhe sot flisni per moral
   E kupton pse nuk ngjit kjo historia e sajimit ? Sepse keni sajuar aq shume
   saqe as vete nuk i besoni ato qe thoni .
   Merreni me qete me sharjet ti dhe Bejtexhiu …nxirrni mesim nga historia juaj e palavdishme .I keni ngrene gjithmone ato qe keni vjellur .
   Neti prit dhe pak se i shef malesoret ,i ke pare dhe me pare ..pyet shokun Gramoz si iku ne 97 ,pyet dhe Nano kumarxhiun …lexo te kam thene
   Përse të ushqejë,
   një Kauzë Mute,
   kur ka për PS-né,
   goxha kontribute?!
   kesaj i ktheni pergjigje ti dhe bejtezhiu …
   une do thoshja se ju nuk jeni kauze …jeni vec mmmmmmeta mbas kepuces 😛
   heret a vone disa e kuptojne ….ka pastaj ca qe ashtu ngelen 🙂

   Reply to this comment
   • Ballist i PENDUAR. March 6, 23:08

    ESHTE VESHTIRE TE çosh
    flaken e drejtesise ,
    pa djegur , ketu apo Atje ,
    nje mjeker apo nje paruke

    Reply to this comment
   • Sallakja March 7, 07:09

    Bravo Neti !
    Poezi e mrekullueshme. Rralle me ka qelluar
    te lexoje poezi te ketij niveli. Pse nuk i mbledhe
    te gjitha, edhe ato qe beje ne rinine tende per
    Xhaxhin Enver ? Mblidhi edhe beje nje vellim me
    poezi, nga Neti Vjosa, qe te mbetet ne analet e
    letersise Shqiptare. E pse jo ? Tu sherbeje edhe
    brezave qe do vijne.
    Une jam Ateo, por kur mbarova “poezine” tende
    ngrita syte larte….e i bera dy pyetje
    Perchè gesù ?
    Gesù, perchè ?
    E natyrishte nuk mora pergjigje.

    Reply to this comment
    • N.VJOSA March 7, 10:38

     Ti @Sallake ,
     Ose je analfabet
     Ose do e bën…
     E pyeten nje here dikë që po shkruante leter, per ta ofenduar:
     -Çfarë po shkruan ne ate leter…, ti je analfabet!…
     Dhe ai u pergjigj:
     – Nuk ka problem, se dhe ai qe i drejtohem nuk di te lexojë…
     @sallake,
     Hiqi syzet e militantit te Saliziut dhe ndoshta do mesosh te lexosh…

     Reply to this comment
   • Elpiniqi March 7, 12:01

    Oj Loke,Love!
    Me cfare i beri milionat ky Toma jot?
    Mos shiti gje guret e Dukagjinit per krom?
    Lewket pas 90-tes jane vene o ,e PULITIKE,o me KRIM!!
    Me djersen e BYTHES nuk vihen milionat!
    Ne se kete nuk e di,ben mire te pish ilacet se nuk je ne rregull!!
    Edhe votat ne Shkoder,ky Toma (dhe te tjere CUBA si ai) i marrin vetem me PARE E TERROR!
    Ne malsi akoma edhe per disa shekuj nuk shlyhet IDHULLI I BAJRAKTARIT!!
    Bajraktari te ben me DJALE,me buke,me…… eh sa gjera ben Bajraktari!!!
    Dhe Toma eshte nje nga ata BAJRAKTARET e malesise!!
    Po te ishte Toma kaq i URTE E POPULLOR,perse nuk e ZHDUK GJAKMARRJEN ne zonen e tij qe eshte bere si ne MESJETE???

    Reply to this comment
   • vaspasi March 7, 12:37

    more ,po qenke i tmerrshem se po i nderron nicket si mbreti grate ,por dicka te tradhton o berto ,o love berisha ,o love .

    Reply to this comment
  • Tartufi March 7, 15:32

   Neti hodhe ,ti pese vargje
   o balta shkelur me kembe
   ngelesh prape nen mollaqe
   si Toma thurur ne sumbe

   Mbeturina Vjosa Neti,nuk ju shkojne komentet dhe ne vargje ti ktheni e ti rimoni
   Komentet tuaja jane te shuara perfundimisht per jet te jeteve se bashku me
   dylberizmin e gjirokastres.
   Njeriu ne jete ka vetem nje mision ne kete jete,jo dy here si pretendoni ju.

   Reply to this comment
  • Armina March 13, 13:11

   Gjithcka u be me keq se ne kohen e berishes, kjo eshte e vertete, Vrasja e Tomes eshte dicka tjeter, ky popull nuk i beson me edi rames sepse nese populli do kete pune, rend publik, drejtesi nuk do ishin atje ne shesh, por nese gjithcka shkon poshte eshte faji i kesaj qeverie ne pushtet dhe jo i asaj qe ishte.
   protesta ishte paqesore dhe jo si me 21 janar kur gjithe kriminet e shqiperise u mobilizuan nga socialiste per te rrezuar pushtetin per faj te Ilir metes per korrupsion.

   Reply to this comment
 2. Xhuxhmaxhuxhi March 6, 22:59

  Avash, sa ta marrim vesh te verteten, se gjysmen e dime. Ate qe ne krye te shtetit kemi pasur dhe vijojme te kemi kriminele.

  Reply to this comment
 3. Aqo March 6, 23:08

  Pluralizmi eshte i mire se lejon njerezit te shprehin lirshem gjithe bagazhin qe zoterojne.Lume kush eshte “fukara” nga fjalet e pista.

  Reply to this comment
 4. Torollaku Rilindas March 7, 02:37

  Na hape barkun mer Arben Duka.

  Reply to this comment
 5. Onkezmi March 7, 04:19

  Kot po pyes.Gjithe keta politikane qe jane vrare dhe zhdukur,ku jane?!.Kush i vrau?.Vrasesit nuk gjenden.Prandajnuk duhet nxituar me konkluzione.Qe nisja eshte te mbyllet duket,nuk do mend shume.Iliriri do fitoje dhe cnika Rama do ironizoje,se vete eshte “briland”…

  Reply to this comment
 6. shpella March 7, 06:32

  Avash, avash sepse e kane thene dhe eshte vertetuar se “ku ka ze s’eshte pa te”. Mos u nxitoni!

  Reply to this comment
 7. N.VJOSA March 7, 06:39

  O LOVE Torollakja e Saliziut,
  Te shikoj qe nuk rri dot pa folur.
  Natyrisht eshte e drejta jote…
  Por fol per se mbari dhe jo shpifje dhe SALLATE e budallalleqe!…
  U perpoqa ne Komentin tend te gjeja nje argument…, por nuk gjeta moj Sallatgrirese…
  Ti e kupton besoj qe kur nje Koment nuk ngrihet mbi bazen e te Vertetes, ai bie…bie, siç bie ai Llaçi qe nuk ngjit…
  Ja konkretisht:
  Nuk po merrem me uaaaaaaau-t e haaaaaaahaha-t e tua, se ato i ke nga histeria e militantizmit tend qe i ngjan me shume nje mulliri qe bluan pa kokrra….
  Ti do deshmore e heronj, se pak te vrare ka ne konton e tij xha Saliziu ketu e Çerek Shekulli dhe po perpiqet akoma me njesitet e tij te vere tritole, te hedhe ne ere njerez e makina, shtylla tensioni, dyqane e biznese…
  Gjithe akuzat e tua i ke me Meten, pse beri marrveshje me PS-ne dhe iku nga Saliu…
  Meta si shume politikane ka drite -hijet e tij, por ne kete rast ai beri marrveshje me nje force politike te krahut te vet, pamvarsisht se ti ke gjykim tjeter:
  Po te bente qeveri me xha Salizi Mavriun, per ty do ish i mire, sic e vleresonte Xha Saliu kur e kish ne krahë…. Dhe me gjykate e nxori te pafajshem…
  Tani qe ben qeveri me PS-në, ty te erren syte…
  Po kete Shumice votoi Sovrani, moj ta marrsha…
  Dhe ti besoj e di qe Demokraci do te thote Vendim i Sovranit…
  Apo nuk e kupton fjalen S o v r a n ?!…
  Si te gjithe shqiptaret e degjova dhe une Teatrin e shemtuar ne Parlament…Te them te drejten, po ka qef Saliu le te rrembeje nje Kopaçe tok me Meten dhe te rrihen sa te duane, por ti lene shqiptaret te qete, se duane qetesi dhe te punojne, qe te ndertojne, se Shqiperia ka nevoje me shume se kurre per Qetesi dhe jo per grindje per trillimet dhe vidiot e Tomes per Tomën!….
  Ti thua se Meta ishte i zverdhur…
  Pse e ke kete tendence ti thuash te bardhes e Zeze dhe anasjelltas?!…
  Nga fillimi ne fund Meta vetem u tall me budallalleqet e Saliut, me nje ironi therese dhe e detyroi te mos kerkonte as ate qe kerkoi me nisjen e mbledhjes se Kuvendit, te votohej Doreheqja e Metes…
  Nuk e kuptoj dot, kaq naive je apo shtiresh si e tille:
  SI MUND TE KERKOHET DOREHEQJA E KRYETARIT TE PARLAMENTIT, PA PATUR ASNJE KERKESE TE MOTIVUAR PER AKUZAT NDAJ TIJ, … VETEM SE KA PARAQITUR TOMA NJE VIDIO PER TOMEN?!…
  Therriti mendjes, o Njeri…!
  Deri tani nuk kemi pare asnje fakt qe te vertetoje akuzat e Tomes per Tomen!…
  E gjithe kjo mesele eshte nje VRIME NE UJE… , TE PAKTEN DERI TANI…!
  Shume Zhurmë per asgje!
  E vetmja gje qe shoh une eshte deshira e Doktor Krimit per te rrezuar Qeverine!
  Saliu eshte nje Donkishot, qe ja ka kaluar edhe KonDishotit te Servantesit, ne marrezit e tij…
  I vetmi problem qe mundohesh te ngresh ti, eshte ai qe thote Poeti, ne strofen qe ke cituar…
  Neqoftese Toma ka dhene kontribute per Forcen Politike te tij, dhe eshte zgjedhur Deputet, eshte nje e drejte e tij…Ajo qe nuk kuptoj dot une eshte se shume nga keta politikane , kur vjen ne Qeveri Forca e tyre Politike, duane qe rrubinetat te kthehen ne favor te tyre…
  Ne se Toma ka qefmbetje per kete, Rama ka bere shume mire qe nuk u hap rruge ketyre rryshfetçinjve:
  DEPUTET NUK BEHESH QË TË MJELËSH SI LOPE PUSHTETIN QE TE DHA VOTA …
  Ky po, eshte nje problem qe duhet ta luftoje si Pozita edhe Opozita, sepse korrupsioni eshte problem shume i madh ne Shqiperi…
  Dhe lufta ndaj ketij korrupsioni te behet per te gjithe ata qe jane akuzuar, qe nga Saliziu, Lulushi i akuzuar nga Prokuroria dhe Kontrolli i Larte i shtetit , jo per 100 Euro, por per 230 Milione Euro…
  Dhe keshtu me radhe, edhe per Meten e kedo qe akuzohet me fakte dhe jo me thashetheme…Por te gjithe e dime qe kjo lufte nuk behet pa nje Drejtesi te Pamvarur, pa nje President pa parti, pa nje prokurori dhe Gjykates te pamvarur..
  Kam degjuar se Saliu do te ngreje njerez ne Protesta qe te rrezoje Meten dhe Qeverine.
  Kjo eshte nje Marrezi…
  Marrezi sepse nuk vertetohet fajesia e Metes ne kete rast…Nga ana tjeter, po te rrezohej Qeveria me protesta te stisura, atehere edhe Mazhorances i lind e drejta te ngreje perkrahsit e saj te mbroje Qeverine!
  E kupton qe kjo eshte katastrofa e Shqiperise?
  Ja, kete katastrofe, kete konfliktualitet kemi Çerek Shekulli qe e shohim ne Shqiperi!…
  E di ti kush eshte Arqitekti i ketij Konfliktualiteti?
  Doktor Tritolin tani e njohin shqiptaret, pamvarsisht se DonKishot Saliut i eshte mbushur mendja qe te beje rremuja dhe te kerkoje te shpetoje nga akuzat e tmerrshme te Krimeve qe tani i lexohen qart edhe ne Fytyren e tij te shperfytyruar..

  Ti thua se

  Reply to this comment
  • LOVE March 7, 11:44

   Llacin e kam lene shpejt une ,nuk e kam zene kurre me dore
   qysh kur lexova MUSINE KOKALARIN qe i tha homos bolshevik
   “Kjo kohe qe solle ti ben te vleje me shume 1 kg llac se nje gr tru”

   1]Kemi nje shtet thuajse te gjithin te thirrur ne prekurori .Jane te gjithe te dyshuar derisa te flasi Drejtesia ,apo jo ?
   2]Kemi partine me te madhe opozitare grusht rreth udheheqesit ,ku vec kesaj duhet te pranojme qe kemi dhe me shume ne kembe nga radhet e specialisteve socialiste te pakenaqur ,apo jo ? Keni lene gjithe aleatet jashte ,sepse nuk ushqeni dot Meten .apo nuk eshte keshtu ??
   3] Jane ca segmente qe ne as i lexojme dhe as i shohim ,por jane fatkeqesi e madhe per sovranitetin tone si popull ,qe aktualisht ne kete situate ,nuk dime se ke mbeshtesin dhe ke ushqejne .Sepse sigurisht nuk e moren vesh skandalin e Tomes ,kur ai doli ne gazete ,apo jo ?
   4] Ne ndihme te pikes 3 ,duhet te te kujtoj faktorin nderkombetar qe ka kerkuar gjithmone dhe vetem gjithmone luften ndaj korrupsionit
   Kaluan 2 vjet dhe vetem Kokepalaret po shkojne ne burg ose po marrin nga syte kembet rruget e botes .Faktor i cuditshem por nga me te rrahurit keto kohet e fundit ne kerkesat per azil jane ish punonjesit/ drejtuesit e qeverise se kaluar .Theksojne qe perndiqen nga qeveria ,jane ne hetim per gjera qe ata nuk jane pergjegjes sepse kane zbatuar vec ligjin ,nuk kane vjedhur asnjeher
   thjesht kane zbatuar urdherat e drejtueseve ,qe shiko pak jane te Paprekshem
   Keto nuk ti thote njeri ,po ti them une .Qeveria i di sidoqofte .
   Eshte nje eksod i heshtur ,mediat dhe qeveritaret kujdesohen mire qe te heshtet ,por ketej ,keta “imperialistet ‘ mbajne shenim ,dhe thone
   Ne kemi derguar kaq milione ,aty cfare po behet ?? E ka kthyer ciflig Edi Rama ,Ilir Meta , Sali Berisha ,e kane kthyer ciflig me leket e taksapaguesve tane ??
   Ateher le tua presim buken [fondin] dhe te hane njeri tjetrin …. kete e dini mire ta beni juve 😛
   5] Faktori ekonomik eshte ku therret qameti ! Ne 2014 si shkruante dhe kjo gazete nga bankat tona jane terhequr 134 mil euro .Ketu nuk do zgjatem shume ,sepse ti di vetem te besh “poezi” , FMN ka kerkuar ende rritjen e energjise ,dhe nuk ka rrugedalje tjeter .Janari i vitit tjeter do ngrihet .Dhe sikur te vij Saliu ,hiqe nga mendja ti dhe te tjeret qe do kete ndryshim ekonomia
   Deshtimi i doganave u pranua ,akcizat jane ato qe prodhojne lek ne arken e shtetit .Paten nje ulje drastike .Si dhe u pa doreheqja e studentes se Fresh
   6]Pritja ketu ne Bruksel nga Junker ,ruajna zot ,me mire qe u fol vetem incidenti me gazetaren ….etjera etjera
   Si e shikon Toma sherben vetem per ngritjen e nje furtune ,qofte per nderrim pushteti ,qofte per ndonje koke turku ,katoliku ,apo skrap ar lliu
   ka dhe me keq se kjo arsyeja me siper ,po duhet te presim dhe pak dite te shohim me qarte

   do me spjegosh me pak fjale ,kur ishte ne kohen e Sales ,Meta dha doreheqjen dhe nuk ra qeveria ,dhe pse e pranoi qe e kishte dhene per Zenin
   tani qe mendohet destabilizimi i gjithe vendit , dhe sidomos kur kr i kurVendit
   eshte e padiskutuar qe do dale i pafajshem [zot na ruaj ai eshte …flori ]
   do mbarojne hetimet ,nuk ka as vrases as te vrare, kemi vetem kokepalar
   ku eshte arsyeja qe mos te jap doreheqjen dhe te mos me lodhet ne protesta dhe gjysh Saliu ???? apo jeni pjese e nje skenari te gjithe ?!
   nuk po dini si te dilni nga situata dhe meqe jemi bejme dhe pak rremuje ?!

   Mu pergjigj me poezi ,se keshtu ne proze as vete nuk e di cfare thua 😛

   Reply to this comment
   • N.VJOSA March 7, 12:29

    LOVE Saliut,
    (e kishe me te qarte nicknamen para ca ditesh, LOVE BERISHA)…
    E para, te pergezoj qe ne kete koment na ke dale si ekonomiste.Une nuk jam ekonomist, por si Zot Shtepie, e di qe po nuk prure para ne shtepi, shtepia nuk ka se nga ti gjeje Parate.
    Dhe Parat vijne me pune.Jo me sherre koti ne Parlament.
    Duhen Para per te mbuluar borxhet qe la Miser Marrezia….
    Duhen para per administraten , pensionet, per shtresat ne nevoje , por dhe sherbimet e tjera….
    Nga do vijne ato para?
    Nga Qielli nuk vijne, se andej vetem shi bie, nganjehere dhe bresher…
    Prandaj BURIMI I VETEM ESHTE PUNA….PUNA , PUNA DHE VETEM
    P U N A…
    Duhet Pune prej Titani qe ta nxjerre Kasollen me te varfer te Europes nga varferia…
    Sot Patriot eshte ai qe hap nje vend te ri pune!
    Të tjerat jane sherre pa buke, popullorçe, PORDHË ME RIGON…
    Ne kete gjendje ku e ka çuar Vendin Rrumpalla dhe ai Pijaneci e Bixhozxhiu, duhet
    P u n ë,
    D i s i p l i n ë
    Dhe
    Q E T Ë S I…
    E pe si iken Ambasadoret e huaj nga Parlamenti, sapo filluan diskutimet Rroma per Toma…?!
    Ne Hetusi edhe Meta, edhe Saimiri edhe Rama bene mire qe shkuan, se treguan qe para Ligjit nuk ka me te madh…Terhoqen kemben zvarre dhe po çojne dhe Saliun, qe ka 25 vjet, vret e pret dhe per Ligjin nuk do tja dije…!
    Saliu do Protesta, Tritol, turbullira, qe te vije prape ne pushtet, prandaj dhjet me shume nga Goja se sa nga Suma…
    (Une do te kisha deshire qe ne kete situate qe eshte Shqiperia te kish nje Qeveri me dy Partit me te medha, PS dhe PD, do te ish zgjidhje ideale…, po ku e lejon Sali Katrani kete gje…Ai vetem konflikte pjell se do te jete vet ne maje te Plehut….)
    Sigurisht, une nuk u jap dot pergjigje per te gjitha se çfare ndodh ne Shqiperi, sepse jam nje spektator i thjeshte,(dhe keto rreshta qe shkruaj , i shkruaj thjesht nga dashuria per vendin tim) por shpesh e krahasoj gjendjen me vendin ku jam, se si funksionon Demokracia e Vertete…
    Nuk besoj se gjen Opozite ne Europe, se ne Bote nuk e di, qe te kerkoje çdo dite destabilitet, konfrontim, shpif, mashtron, krijon situata qe te prishe Qetesine aq te nevojshme qe ka sot Shqiperia, per të
    P
    U
    N
    U
    A
    R

    Shqiperia ka nevoje per Punë dhe Qetesi dhe jo per Sherre dhe Revolta….
    A më kuptooooooooooooooooooooooooooooooooooooon?!….

    Reply to this comment
    • LOVE BERISHA March 7, 13:03

     ashtu them dhe une
     “tu ngjitemi maleve dhe ti bejme pjellore si fushat ”
     qe blloku i Ilirit te jete sa me i fryre

     nqs qeveria Pink ,mendon se me komplote komuniste
     si dikur bomba ne ambasaden sovjetike
     me fasada te lyera ,me bunkere te
     krenarive te baballareve
     me burgosje dhe rrembime te cuditeshme deshmitaresh
     do ja dale te mbaje nje mandat , do ja dale te gjunjezoje
     me shume kete popull qe e VRAU
     NE SKENARE TE NDYRA PER PUSHTET
     e Mashtroi me nje propagande per tu patur zili dhe ai qe ju gjeneroi te gjithve ,perfshi dhe bejtezhiun oficer
     atehere pregatituni

     JU KA ARDHUR DITA TU HEQIN ZVARRE !!!!!!

     Jo si bustet e baballareve , zvarre nga karriget e parlamentit te vendit qe keni PUSHTUAR !

     I LOVE BERISHA
     JE SUIS TOM DOSHI !!!!!!!!!!!!!

     Reply to this comment
     • N.VJOSA March 7, 13:18

      @LOVE,
      Në këtë. Koment, nuk te mbakan frenat fare…
      Ku je , në Bruksel, qe andej do ta rrezosh Qeverine?!…
      Po i je nisur kesaj pune, rruge te mbare, vetem kujdes se mos na shtypesh njeri rruges, se pa frena, Zot na ruaj…
      Në qoftese eshte çmendur Saliu dhe budallenjt si ty qe i shkojne pas, ma merr mendja se pjesa tjeter e Popullit, do gjej aq litar per tu lidhur…e per tu berë derman…

   • Aleksander March 7, 13:46

    Nisa seriozisht te te lexoj deri sa arrita te …prekuroria !!!-S’ka gje ,edhe Spartak Braho qe eshte i zanatit keshtu e kam degjuar te thote…prekuroria…prekurori hahahahaa ! -Nuk eshte lapsus,e nese do ta quaje te tille,eshte nje lapsus ne tru .Na hengren jeten ANALFABETET !

    Reply to this comment
  • vaspasi March 7, 12:40

   “neti vjosa ” !
   kam respekt per anaizat e tua ,por pas personit me nickun ” love ” fshihet po ai person qe perdor nicket “berto ” dhe “love berisha “.
   mos ja ver veshin se e ka nga malli i tepert per serbin sali.

   Reply to this comment
 8. Lexuesi. March 7, 08:01

  (Love)dashuria nuk eshte vetem nje fjale, ajo varet se nga kush e merr dhe kujt ia ke fale.Ajo kthehet ne neveri kur merret e u jepet njerezve rrumpalle, qe flasin per hajduteri, shipfje dhe vrasje qe i kane bere vete me pare.Akuza e kesaj (vete)vrasje te paguar duket vertete si nje perralle sepse akuzatoret nuk e shohin damken e poshtersive ne balle dhe vijne verdalle e pallasin si gomari ne are.Kete mahi, siç i thone ne malesi, nuk e kupton Salari shpellari, qe i duket vetja ende mbi kale,i brohoritur nga bujkroberit e tij rrumpalle. Meta e di se nuk mund te pastrohet nen driten e kandilit e te pishes sepse akuzat ndaj tij, doreheqjen dhe pafajesine i ka fituar nen patronatin e Berishes,por me kot i kerkohet te lere ne balte Ramen, kur ai nuk u largua t’i sillte regjimit te Berishes gjemen. Keqardhje qe kjo sajese i ngjane çorbes qe eshte gatuar me parate e vjedhura te torbes duke u ka marre frymen disa burrave rreth Tomes qe hyjne e dalin nga vrima e Salikobres dhe bejne me turp krej nahine e Mbishkodres.

  Reply to this comment
 9. lomi March 7, 08:11

  TE PERKRAHESH SAL M……IN,TOM KODOSHIN DHE ZAGARET E TJERE ESHTE NJESOJ SI TI BESH GROPEN VETES KA ARDHUR KOHA ME SHUME SE KURR QE AI POPULL TE NXJERRI NGA GJIRI I TIJ SHUME AVNI RUSTEMA VETEM KESHTU DO MUND TE BEHET DICKA.PESHKU KA VITE QE PO MBAN ERE TE QELBUR.NGRIHU O POPULL DHE ZHDUKI KETE FARE TE KEQE. MJERE BREZI RI FEMIJET TANE KU PO RRITEN KJO NUK ESHTE DEMOKRACI KJO ESHTE K…..RI.ZOTI RAMA TI MBAJE B….ET DREJT DHE TE PUNOJ DHE PO PATI KELLQE TI RRASI NE BURG TE GJITHE DHE TI COJ NE NDONJE BURG KU TA PUNOJNE 3 DYLYMSHIN.

  Reply to this comment
 10. METEH March 7, 08:20

  Z.Arben,Ju lumt mendja & pena.Edhe kete here Saliut i plasi bomba e kurdisur me malokerin ne klubet e nates me Kuliçaj ne krye.Sajesa eshte e qart veç prekuroria nuk e shef & presidenti theret ne takim ish K/prekurorin i filmuar ne kulisat e nates me Kuliçaj.Besoi do te vertetohen ato qe ka deklaruar Izet Haxhia nga Turqia,ku prekuroria duhet ta thirrte per deshmi.Por prekuroria e kurseve te nates te plepave ka frik nga SB.Kjo eshte fatkeqsia e ktij vendi kur drejtesia nuk ben drejtesi por shef maisjen e kuletave te tyre.TURP.Na turperuan faqe botes..!

  Reply to this comment
 11. Mark uk March 7, 08:46

  Kur Toma bente te fortin te gjith mburreshit per te.Ashtu benit dikur per Nanon te gjith si servila qe jeni keni shkuar e pare ne Benc kur vuente denimin per vjedhje.Ju ka ngelur qe nga komunizmi sapo Enveri denonte ndokend benin sic bente ai fyenit e cfar nuk thuanit.Per disa qe bejn vargje e komente e na eshte bere si zeri i popullit dikur nuk habitem se spiuna e oficeri te sigurimit kan qene.Ju kam drejtuar me emer njerit qe edhe sot ka bere komente a jeni aktiv tani si ish spiun se ateher ishe oficer sigurimi ne Kukes e nuk po pergjigjet.

  Reply to this comment
 12. analisti March 7, 08:56

  Mire e ke mor zoti Duka, njeri s’eshte vrare e jane shendoshe si molla, po jo me larg se nje vit me pare ate Ilir Karcinin e arrestuan me ceremoni ne mes te Komunes se Parisit e s’priti njeri sa te vertetoheshin akuzat e me sa di me duket se akoma ne burg eshte.
  Atehere pse me dy standarte, ky tjetri jo qe s’arrestohet po te pakten ti lejoje vetes te gjykohet i barabarte si cdo shtetas shqiptar e jo si kaposhi maje plehut (me fal, por plehe eshte i gjithi parlament).
  Ua di per nder per nje gje, se kur fillojne zihen e shahen ata me njeri-tjtrin, populli mban frymen e i harron hallet e veta… dhe kjo perben anen pozitive te se prapmes se medaljes.
  Nuk akuzoj e s’me intereson shume e verteta, se Meta dhe pa vrare, perseri gezon “virtyte” nga me te shemtuarat qe mund te mblidhen ne nje njeri. Ajo qe me habiti ishte reagimi i tij dhe i S.Brahos. Nje njeriu te pafajshem, nuk i dridhet toka ne kembe e te humbi toruan per dicka te paqene e ti hyje rruges se pacipe me akuza e shantazhe sic beri “cifti” ne fjale. Rama ne kete situate, dukej qarte qe as kishte ferr ne kembe e as ne duar.
  Reagimi i Metes, Brahos e marjonetave te LSI-se si diten e pare, te dyte e me radhe (e qe kulmoi me reagimet e Metes ne parlament), do t’ua keshilloja te gjithe nxenesve qe studiojne drejtesi, ne cdo vend te botes : ta studiojne mire ne cdo sekuence sepse eshte nje bio-situate e nje njeriu te perlyer ne cdo qelize te tij.

  Me respekt

  Reply to this comment
 13. TROJA March 7, 09:40

  Paske filluar tek “DITA” o Arben Duka?
  Po Metes per 700 mije eurot i thure bejten?
  Po per Floririn ngrite ndonje vjershe,se jane shume,e eshte flori,the gje zoterote?
  Secili sistem ka bejtexhinjte e vet,ka kronikanet qe i sherbejne dhe e mbrojne,ka zvaraniket qe e lavderojne,se me ate rojne,por mos haro te shkruash ndonjehere edhe si Blendi Mane e ta kritikosh sistemin qe te gjesh pune si Bledi.Mos haro kete.Jo vetem per ta mbrojtur,por edhe per te dhene edhe poshtersite qe po ben kjo qeverisje.

  Reply to this comment
 14. siciltechnoplus March 7, 11:20

  O Arben…o i degraduar dhe i parehabilituar nga alkooli.Shko pi ndonje pjate supe te lokali Cim barboncinos.,o legen pishen u ke mbajtur ti mor qorr…o pjellle e shpifur

  Reply to this comment
 15. Baba Ali Tomori March 7, 12:21

  Jam ne nje mendje me Vjosen dhe Analistin.

  Reply to this comment
 16. Mal Uka March 7, 12:39

  I kahit na qenka Ky far Duk- talle ?!!
  Me vargje politikeke vetit si gjane qare
  I ka humbur koshi, e shemtue partija
  Tuj e mbrojtur Ramen , let kallet shqiperija

  Pse kaq shume dredhavesh Ti Arbeni I Dukut
  Kurr smarohet shpija me fleta te Dushkut
  Droga Rames tu ka ba zabel
  Ajroplanit nqiell rrota pse i del ?

  Djali i deputetes qe vret kater vete,
  Fain e ka Salihu Ty duhet met vete
  Kokorizu duko bash si gjeli Npleh
  Shqipetaret jan verbu Vetem ti po sheh

  Vargjet kah i shkruen Po kerset Tritolli
  Kallxo nket sabah jeten kujt ia mori !?
  Mrehe lapsin mire Shkruej kunder Salihu
  Paret ti paguen Meta biringjihu

  Samirit minister banju mejzin
  6 muej dite ne heshtje tani po i del tim
  Rama e ban planin qysh me largue zdrolin
  Emnin e Ilirit thot qe mos ta folim

  Duhet gjithcka ba Salihun Fajsu
  E thrret Arben Dukun veq pak me i nimu
  Por Keti far dukut po i dhezet talla
  Me keto poezi , na knaqi me prralla
  Dukun e talles po ia han mahalla !

  Reply to this comment
 17. kosovari March 7, 13:48

  kosove e malesi bashke te heqim kete qelbesira te enver hoxhes si jau beri zogu qebesirave te fan nolit……shume shpejt ne tirane e ti o arben duka do te na lepish b duke na thurur vargje clirimtareve te tiranes

  Reply to this comment
 18. Dulla March 7, 13:55

  O gazeta Dita. Ku eshte komenti I Dulles, apo ato qe nuk ju pelqejne I fshini?. Qenkeni edhe ju antiverior me keq se Arben Duka.

  Reply to this comment
  • redaktor March 7, 14:05

   Dulla ruaj etiken dhe mos fyej autorin qe te botohet komenti. Ne te kundert gjej ndonje vend tjeter per te shfryre vrerin tend.
   Faleminderit per mirekuptimin
   Redaktor Online

   Reply to this comment
 19. Alphade March 7, 14:02

  Ne Elbasan thone , ne mos gaboj : ” E ka kruajtur bythen me gastare ” ! Edhe Toma kete
  ka bere : ” E ka kruajtur sumen me gastare ” , sic po e krune edhe ”ustai” i tij , Berishovi-
  ci !?……!!!

  Reply to this comment
 20. Arben March 7, 14:58

  NJA DY FAKTE TE THJESHTA.

  1. TRITOLIN NE SHQIPERI E FUT SHERBIMI SERB, NEPERMJET MALIT TE ZI, DHE
  DEPOZITA 1 TON TRITOL U GJET NE DUKAGJIN, PIKERISHT NE “ZONEN” E TOMES.

  2. HASHASHI I “ZONES SE TOMES” DERI DJE, KALONTE PER NE GJERMANI
  PIKERISHT NEPERMJET SERBISE.

  3. NDODH QE SHERBIMI SHQIPETAR ESHTE NE DUART E SALI BISHES, QE BEN
  CDO GJE, VETEM TE HIQET VEMENDJA E OPINIONIT, NGA DENIMI QE I DUHET
  BERE ATIJ DHE KONFISKIMI I PASURIVE QE KA VJEDHUR.

  KETO JANE FAKTE, POR LIDHJEN MES TYRE, LE TA BEJE GJITHSECILI SIPAS MENYRES QE MENDON, POR

  MENYRA SE SI ESHTE ORGANIZUAR LE TE KUPTOSH SE KETU KANE DORE SHERBIME SEKRETE, NUK JANE GJERAT AQ ORDINERE.

  Reply to this comment
 21. tomsojeri March 7, 15:04

  O mak Pyka ! Shko e kendoi bejtet atij vendit tand qe po hikin nga syt kembet me mijra ,me gra e femij ne krah se si duket ai ajri veriut veQ kriminel ,hajna e mafjoz pjell, si pun e ktij tonit qe e ke per zemer ! Ti dalesh ne mbrojtje ktij katili sot ,don te thot o je me i keq se ai ,o je pjes e hajnis se tij,o je ne dosjen e tij ! Ti lovja me ngjyra andej nga Brukseli qe kujton se na hedh drit per te lexuar te zezen per te bardh,nuk mundet te them gabohesh,sepse gabime te ter bejm,por je shum konfuz e fatkeqesisht i njeanshem deri ne faj !Qe te kerkosh ne kte moment rikthimin e monstres ne pushtet ,duke pretenduar dorheqjen e Ilirit,behesh qesharak dhe “naiv” !Te kerkosh ti bashkngjitesh ktij teatri aq te shemtuar e te kurdisur diletant,sa qe ambasadoret me veprimin e tyre na lan turpin ne der ,un nuk po te te pagzoj sepse sdua te zbres ne nivelin e idhullit tend, qe nuk e ka per gje te cirret ne parlamentin shqiptar si rrugac ordiner !Te paska ren ne sy qe u zverdh Iliri (per te cilin nuk kam aspak tifozeri)e nuk sheh si skuqet,si cirret,si genjen e si behet karagjos ky idhulli yt ne sy te ter Shqiptareve? Nese ,sadopak edhe andej nga Brukseli i larget ku je, te dhimbset atdheu, ateher mes dy te keqiave do zgjedhesh ate qe esht me e mira e jo ma, shum me e mira !Cilido qe ne kte moment i bashkohet ktij inskenimi ,esht, dashje pa dashje armiku i shqiptareve !Nese Iliri ka gjynahe ,kto nuk krahasoen kurr me ato te Saliut ,e nese ky me ne fund ju bashkua PS ,nuk esht aspak mekat !Bashkohem me ty Neti Vjosa, se jemi ne nje frekuenc,se deshira te shohim nje Shqiperi te cliruar nga ,krimi,korupsioni,hajnia e varferia ku Saliu me shok e lan ,qe e shkateruan dhe e xhveshen, na ben te respektojm njeri tjetrin pa cka qe nuk njihemi ! Nuk paguhemi e as ja kemi par hajrin asnje pale, e ato qe themi, jan e verteta e hidhur sot, qe neser mbase do mundet te na gezoj ndryshimi!……..

  Reply to this comment
 22. Lexuesi. March 7, 22:16

  Koqevari,Malgeguka,Troja-ni qe u eshte djegur jorgani,qajne e perloten per shpellarin Sali, ata permallen per ish-komunistin e zi,qe ngerdheshet tere mellef e poshtersi, per Saliramtrapin me njeqint e nje fytyra, i terbuar per te bere menxyra,per te shpifur, per te vjedhur,per te vrare.Te gjithe keta rrumpalle adhurojne Sal-ariun qe nuk beri asnje pune te mbare,monstren dordolec qe tremb sorrat ne are,klounin e cirkut fshatar qe qesh duke qare, si marre, palodemokratin rrumpalle qe do te kujtohet si aventurier shkaterrimtar me “kuoten zero dhe çekun e bardhe”.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim