Foto/ “Shtëpia me Gjethe”, Rama-Gumenit: Hyre në burg se u talle me një sekretar partie

May 23, 2017 20:08

Foto/ “Shtëpia me Gjethe”, Rama-Gumenit: Hyre në burg se u talle me një sekretar partie

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në inaugurimin e muzeut te ri të Gjetheve, muzeu më i ri në Shqipëri, një shtëpi që përdorej për zyrat e shtetit në kohën e komunizmit.

Ai tha se brenda saj, “fshihet një thesar i kujtesës sonë kolektive, na jep mundësi të zbulojmë pjesëza të një mozaiku që mbetet ende për t’u zbuluar plotësisht me ngjarje, personazhe, lidhje mes shtetit, njerëzve, periudhave, që janë deri këtu sot të mbuluara nga pluhuri i harresës”.

“Për shumëkënd për fat të keq këto hapësira janë si rikthim i errësirës, ndërsa për mua hedhja e dritës në këto errësira është ushqimi  i shpresës që lidhet me plotësimin e vrimave të zeza të kujtesës sonë kolektive dhe të gjithsecilit.

 
Pajisje të torturës gjatë periudhës së diktaturës komuniste

Muzeu lindi si një klinikë për lindje, u shndërrua më pas në një ndërtesë që për ne që e kemi jetuar qytetin ne një periudhë më pak të rëndë se sa kur Dauti (Daut Gumeni, ish i burgosur politik, shkrimtar dhe diplomat,) filloi shkollën e partisë, ishte një prezencë shumë misterioze me një oborr të pakapërcyeshëm dhe e fshehur mes gjithë atyre perdeve me gjethe.

Ajo që unë mësova nga eksperienca e “bunkart 1 dhe “2 është raporti fizik me kujtesën si një mundësi për t’ju treguar më të rinjve apo vizitorëve të huaj që skanë qenë pjesë e kësaj historie një histori që sa më shumë vitet ikin, as më pak ne që e kemi jetuar e besojmë deri në fund.

 

Pajisje përgjuese 

Ndaj besoj që deformimi i madh i gjithë këtyre viteve, mungesa e vullnetit për ta parë këtë pjesë të historisë sonë me sytë e të vërtetës dhe për të kuptuar se shytë e të vërtetës janë shumë të rëndësishme për shtetin , s’mund të luftohen dot me kundër propagandë. Por me takime fizike mes njerëzve dhe kujtesës kolektive.

Është një pasuri e madhe që sot kthehet në funksion të këtij procesi duke dhënë mundësinë të gjithëve të kenë një takim fizik me të shkuarën dhe ta përballin pa ndërmjetës, pa përkthyes, të cilët bëjnë secili përkthimin e tyre në funksion të axhendave politike dhe pastaj personale”, tha Rama.

Teksa në fjalën e tij, Daut Gumeni i tha Ramës të mos e zgjaste shumë fjalën se kishte një aktivitet tjetër më pas që e prisnin.

“Kam akoma edhe 3 faqe të tjera, por ky është muzeu që pavarësisht statusit të kryeministrit, duhen dëgjuar ata për të cilët në fund të ditës është shumë e rëndësishme sot që hapen dyert e këtij muzeu dhe unë mund të bëj kryeministrin jashtë këtij oborri, ndërsa brenda këtij oborri është Dauti që vendos për axhendën dhe kohën e fjalës sime.

Displaying Nje zyre moderne per kohen.jpg

Dhomë ndjenje

Ti hyre në burg dhe se di sa vite mbete brenda se u talle me foton e një sekretari partie por ja ku je gjallë ndërkohë që ai tjetri është në botën tjetër dhe ke mundësi ti thuash kryeministrit boll tani se shumë e zgjate”, ia ktheu Rama.

Displaying Xhaketa pergjuese.jpg

Xhaketa përgjuese

Displaying Organigrama e atyre qe oaten dijeni dhe e drejtuan jozyrtarisht.jpg

Organigrama e zyrtarëve që paten dijeni dhe e drejtuan jozyrtarisht

Displaying Qendra dhe deget prioritare te zbulimit.jpg

Shtëpia e gjetheve funksiononte si një shushunjë me shumë zgjatime

May 23, 2017 20:08
Komento

21 Komente

 1. Enveri=Jezusi + Muhameti May 23, 20:21

  ZOTI KRYEFRYKSI I SHQIPTAREVE
  .
  VOTAT I MORE PER KETE SAGEN PA MBARIM TE KRIMEVE TE SALIQENIT.
  .
  PORRRR

  ME KETO SHTEPI GJETHESH
  JO VETEM JE NJE NEKROFAG
  POR DHE NJE ARKITEKT
  I PERMENDORES ENVER HOXHES
  SI PROFET ABSOLUT

  Epopeja 25 vjecare e pabesueshme e krimeve te perbindeshit Berishovic
  1-puci shtetit 2 prill 1991
  2-lufta veri-jug 1997
  3-kater mije te vrare ne 1997
  4-urdheri per sulm kimik 1997
  5-remzi hoxha
  6-fshehja e kumbaros
  7-kosta trebicka
  8-fatmir xhindi
  9-oficeri shikut
  10 gjyqtari konomi
  11-viktimat e gerdecit
  12-protestuesit e 21 janarit
  13-akuzoi PS per vrasje nga mbrapa
  14-manipuloi mjeket e spitalit ushtarak
  15-ktheu k/m ne spital fushor
  16-refuzoi dorzimin e gardisteve
  17-terrorizoi presidentin si horr bulevardi
  18-perdhosi k/prokuroren di lavire
  19-ofendoi k/shikasin si pucist
  20-kercenoi ramen me egzekutim
  21-akuzoi dhe kercenoi 4 gazetare
  23-u fshine filmimet
  24-u ndrruan tytat e armeve
  25-u dekorua burri shtetit
  26-u dekorua ylli ne ngjitje
  27-u menderosen ekpertizat e FBI
  28-u zevendesua presidenti
  29-u zevendesua k/prokurri
  30-u zevendesua k/bashkiaku
  31-u zevendesua k/shiku
  32-u terrorizuan gazetare
  33-u tha se do ja u bej prape si ne 21 janar
  34-liroi vrasesit nga burgu ne shkurt 2012
  35-genocid fisit haklajve
  36-tritol te varezat e haklajve
  37-bulldozer te shtepia e haklajve
  38-vrasja mafjoze e Mirush Matit
  39-thika pas shpine Bujar Kaloshit
  40-vrasja e Aleks Kekes
  41-masakrimi Edi Rames
  42-masakrimi Zamir Dules
  43-masakrimi Bardhok Lales
  44-vrasja Florian Viles
  45-egzekutimi Anton Gjergjit
  46-egzekutimi Vaid.Lames
  47-perndjekja e Zef Brozit
  48-perndjekja e gjen.Luan hoxha
  49-perndjekja e Shinasi Rames
  50-terrorizimi Eduart Sallamit
  51-terrorizimi Arben Dukes
  52-rrahja e Paskal Milos ne Bruksel
  53-burgosjae e A.Frangajt
  54-burgosja e A.Ristanit
  55-vdekja misterioze P.Arbnorit
  56-vdekja misterioze Safet zhulalit
  57-vdekja misterioze Ali Spahia
  58-vdekja misterioze Besnik jacellit
  60-vdekja misterioze Gezim Dibra
  61-egzekutimi ahmet krasniqit
  62-egzekutimi ilir koloshevcit
  63-vdekja misterioze xhavit hana (prokurori gerdecit)
  64-eleminimi misterioz i L.Ihsanit (sekretarja berishes 13 vjet)
  65-vdekja misterioze Bashkim Gazidede
  66-vdekja misterioze Ferit R.Hoti
  67-vdekja misterioze Tani Topit
  68-vdekja misterioze Gramoz Pashkos
  68-Eleminimi Gani Malushit
  69-nxjerrja ne prite e azemhajdarit
  70-vrasja e 10 komisareve te policise
  71-vrasja e mbi 500 policeve ne detyre
  72-ngujimi i 3110 familjeve ose jane gjak
  73-…1800 te vrare me kanun
  74-prishjen e qeverise stabilitetit 91′
  75-fronezimi i janullatusit
  76-aderimi ne konferencen islamike pa referedum
  77-sabotimi i levizjeve per pamvaresi ne kosove
  78-furnizimi me nafte i milloshevicit
  79-vjedhjen e votimeve 96′
  80-rrahja masive e demonstrueve ne sheshin Skenderbej
  81-rrezimin e shtetit dhe vellavrasja ne 97′
  82-grushti i shtetit shtator 98′
  83-impikimi familjarisht i tij ne holokaustin e gerdecit
  84-miratimi i varrezave te ushtareve greke
  85-injorimi total i ceshtjes came
  86-shitja e detit jon
  87-implikimi me ligjin e plehrave
  88-vjedhje e votimeve ne 2009
  89-prishja klasave sportive
  90-prishja e rrjeteve kulluese
  91-tallja me shkollene plepave
  92-masakra e 21 janarit
  93-vjedhja e votimeve 2011
  94-perdhosja e luftes N.CL
  95-glorifikimi i satrapit zog
  96-deklarata qe kemi gjak turku.
  97-Shitja e resurseve strategjike
  98-lidhja me mafiozet e podestes
  99-parlameti i ri
  100-stadiumi i ri
  101-xhamia e re
  102-rruga e Arberit
  103-rrethrrotullimi ne unaze
  104-h/c skavices
  105-h/c devollit
  106-mullinjte e eres ne karaburun
  107-centrale atomike per tu bere superfuqi
  108-hekurudha tirane-pekin
  109-superfuqi arroresh
  110-mbjellja e 10 miljon rrenje ullinj
  111-kalimi borxhit jashtem 66% (falimentim)
  112-mos pagimi 500 miljon investitoreve
  113-demi me “Cez-in” rreth i miljard dollare
  114-Krimi me TEC Vlore mbi 200 miljon dollare
  115-qindra miljone me pronaret e tokave (strasburgu)
  116- mashtrimi i te perndjekurve politike ne pagesa
  117-mashtrimi kriminal me legalizimet
  118-deshtimi i censusit
  119-vjedhja e 300 miljon dolarev te rruga kombit
  120-shitja e hidrocentraleve
  121-shitja mafjoze e armatimeve
  122-shitja e reparteve ushtarake + shqup-in
  123-deshtimi i shitjes albetrolit dhe armos
  124-linja e tramvajit Lulit ne tirane
  125-shqiperia 1-euro
  126-denoncimi i Hysen Shoshorit
  127-enoncimi i Margarira Kostaqit
  128-tjetersimi mafjoz i Shqup-it
  129-tjetersimi mafjoz i ambasades kineze
  130-tjetersimi mafjoz i sh.o. Fier
  131-ri-aprovim i ardhjes milionave ton plehrave
  132-tejkalimi borxhit public mbi 65%
  133-borxhi ndaj biznesit 1 miljard dollare
  134-borxhi stratosphere me Cezin
  135-cmenduria me emrin e bjeshkeve te nemuna.
  136-perdhosja e eshtrave te A.Hajdarit dhe VK.
  137-lejimi i rajersonit ne fushate elektorale 1992
  138-mos hapja e dosjes se sigurimit shtetit
  140-poshtrimi i Jon Withersit
  141-poshtrimi i Arvizuse
  142-loja me LHL
  143-komplloti Sokol Olldashit
  144-loja me lazaratin
  145-helmimi Ferdinant Ponit
  146-pagesa e vrasjes se Santos
  147-teatri qe po luan me Fullanin
  148-uzurpimi bsh
  149-uzurpimi i bankes Santos
  150-“Dasma” per kapjen e nipit enverit
  151-‘Nxjerrja” e kalibruar e videos Metes
  152-Nxjerrja” e kalibruar e kamikazit Doshi
  153-Perdorimi i Dritan Priftit si Video Master Spy
  154-Neni naziskin 24/1 i 1992 (shpartallimi shtetit)
  156-komisjoni varrim –zhvarrimeve
  157-kanibalizmi ne varrezate kombit 3 maj 1992
  158-shkarkimi illegal i maks haxhise 1998
  159-mos kallzimi I krimit te doshit 3 muaj
  160-paisja e familjes & fisit me pashaporta dipllomatike
  161-paisja e 10 terroristev islamike me pashaporte shqiptare 93’
  162-enigma e goditjes dhe vdekjes Agim Shukes
  163-ultimatumi drejtuar Qazim Gjonajt per gjyqin e 2 prillit
  164-presioni mbi Prele martinin per gjyqin e 2 prillit
  165-enigma e arit londres (1993 me rajersonin)
  166-enigma e kaparit te albetrolit 2012 (mbi 85 milon $)
  167-enigma e pallateve nga malajzi a ne laprake
  168-emrimi I gazidedes ne shik (master spy)
  169-takimi sekret me milloshevin (1995)
  170- takimi sekret me gjeneralin Boban te vila nr 4
  171-takim I fshehte me Ivanovicin ne Kras Montana
  172-reabilitimi I kriminelit Gazidede 2005
  173-reabilitimi I kriminelit Agim Shehu 2005
  174-shkaterrimi dhe demtimi I hekurudhave
  175-prishja e hekurudhes milot rreshen klos
  176-zhdukja e stacionit trenit Tirane
  177-ofendimi I NY TIMES leter higjenike
  178-shkon ne USA 1992 me ndihmen e nje big-shefi te Cia-s
  179-skandali Levan-Fier( fari balliu-alpine)
  180-Debimi I Mustafajt para vizites Bushit
  180-ngritja e permendores bushit si bythlepires I tij
  181-skandali nipi berishes ne hotel dajti (koburja e dritanit)
  182-250.000 euro Jean Paul Carteron ilegalisht ne 2006
  183-urdherohet qe kontrata me JPC te mbahet teper secret
  184-skandali kombetar me shkollen greke Omiros ne korce
  185-denimi Top Channel me 13 milion euro
  186-Trafik I madh armesh me Armenine
  187-Skandal dipllomatik me azerbajxhanin per keto arme
  188-digjet policia gjirokastres nga lazaratasit-shtator 2007
  189-i falen Tom Ridges 500.000 $ per 2 seminare (9/2007)
  190-Damir Fazllic ne kasafortat e sigurise kombetare me T.Ridge
  191-shkarkohet prokurori Sallaku per aresye banale si ndonje fshesaxhi
  192-Argita B. fshin biznesin e saj nga regjistri kombetar (shkurt 08’)
  193-pagesa ilegale Vatres-usa per 100 vjetorin (sa fukarenj ne usa)
  194-Spoti turistik n CNN-300 000 $ kater here me shtrejt se normalja
  195-Kapet 1 kg heroine te makina ambasdorit ne Itali , Lesh Kola
  196- Prangoset shoferi A.Selmanllari si drog-diller-mik personal i Xenit Sales
  197-Autobote te qeverise kapen duke ujitur drogen e Lazaratit
  198-Debohet ne shtator 2008 nga shqiperia FMN
  199-Debohet k/hetuesi Shtylla (kishte gerdecin dhe rrugen e kombit ne process)
  200-Skandali plazhi gjeneralit- mbrapa qendron dyshja malltezi-patozi
  201-Super Skandali Jales -del kollovari J.malltezi si mafje e tokave
  202-Skandali ne Porto Romano-Argita –Fazllic
  203-Gold-Argita” i lyp “Zafar Ansarit 3 miljon dollare rushfet
  204-Jamgjarper Malltezi gllabron ish klubin Partizani
  205-Karaosmania e Nishanit gllaberon ish seline e PD
  206-Urdherohet pergjimi ambasadave dhe opozites nga SH.I.U
  207-Transferohen nga zyrtare vendas 1.3 miljard dollare raporton G.F.I.
  208-Shkarkimi I disa gjeneraleve rebele dhe zevendesohen me beadle
  209-Nuk hapen kutite per 2009,dhe digjen fletet e votimit para afatit
  210-Hapen kutite per 2011 dhe ndryshohet rezultati (po mengeperveshuri ?)
  211-Ortakja e Argita B. Flutra Kola blen Croën te Fazllicit 2 miljon $
  212-Gazidede takon Arkanin ne Durres 6/94 me miratim te Berishes per naften
  213-Themelohet kompania Shqiponja me “boss” Tritan Preshin.
  214-Berisha posedon disa zyra perandorake private te pa raportuara..
  215-Argita zoteron vila multi milioneshe te pa justifikuara-lalez etj..
  216-Shkelzeni zoteron vila sheikesh ne garden,farke,mullet .L.A.etj.
  217-Akuza ndaj Hajdarit si spiun i SS dhe organizator i 2 prillit 1992
  218-Ngritja e lapidarit per “spiunin dhe vrasesin “e Shkodres
  219-Dekorata dhe honorari 1,6 miljon dollare per Nicola Arsidin
  220-Trafikimi naftes ‘Virxhin-Kulicaj” fitimi 75 miljon dollare
  221-Blerja e nje super benzi BUNKER-700 miljon leke.
  222- Porosit helikopter superlluksoz VIP ne France (eurocopter)
  223-Porosit nje veprim terrorist me helicopter mbi shtepine e Bamir Topit
  224- Mban gjithmene rrotull nje “polici secrete civilesh ” 50- 100 vetash
  225-Fimohet vila Rames ne 13 shkurt 2013 me helicopter me urdher te SB
  227-Urdherohet ne 97’ nga SB sulmi mbi amb. amerikane ( Izet Haxhia)
  228-Sulmohet me urdher te tij kontigjenti gjerman (ka filmime)
  229-Kurdiset nga SB truku I bombes te Vefa ne 96’ me Anton Gjergjin
  230-Bomba u “kurdis” per te akuzuar “Hakmarrjen per drejtesi”
  231-Largohet FMN se sinjalizoi rrezikun per fajdet 96’
  232-Kercenohet Kristaq Luniku per mos mbylljen e firmave
  233-SB deklaron se VEFA+ Gjalica = dallendyshet e kapitalizmit
  234-SB deklaron ;Parate e shqiptareve ne firma me te pastrat ne bote
  235-kercenohet me jete Izet Haxhia pas intervistave nga Gestapo SB
  236-Akuzohet Xeni Lirijes si drog diller nga Izet haxhia
  237-Miratimi I devijimi I rruges Egnatia nga Durrsi ne Igumenice
  238-Investime serioze ne Tropoje nga qeveria Pedere-afer zeros
  239-Abandonon shtepine ne Vicidol-kthehet haur lopesh e gomeresh
  240-I fal oborrtareve mbi 100 licensa h/centralesh ,miniera e hidrokarburesh
  241-Trafik me Libine –Lul Basha takon Kadafin personalisht “tet a tet”
  242-Lirohen te burgosur vrases per votimet e 2009 me urdher te SB-LB
  243-Menaxhohet direkt nga SB kolumbianizimi-prodhimi droges- 5 miljard $
  244-permbytja e pare e shkodres ndodh 1 here ne 100 vjet (tallje )
  245- permbytja e dyte e shkodres ndodh 1 here ne 1000 vjet (tallje funebre)
  245-Gerdeci I dyte ne Dhemblan Tepelene-maskohen vrasjet dhe krimi qeveritar
  246-Burgosja e Nanos si terrorist per kavanoza receli t ndihmave
  247-KURSE Lul Berisha vjedh gjysem miliardi ne RR.K dhe mbete yll ne ngjitje
  249-SB deponon ilegalisht ne amb.amerikane per 14 shtatorin 1998
  250-Ve mafjozin Hajdin Sejdia keshilltar te pare ekonomik ne qeverine e 1992
  251-Largon Leka Zogun si qen ne 20 nendor 1993
  252-prag skandali armatosur ne hotel dajti me LZ
  253-Nga trajtimi LZ si qen I ngre permendore si karadyzen
  254-SB me keto krime eshte diskretituesi me I madh I USA-s
  255- SB me keto krime eshte djalli I Lugut te zit e tropojes qe po
  ri-ngre Enver Hoxhes lavdine sin je nga Kolloset me te medhenj qe ka nxjerre njerzimi
  kur shikon sot kete popull qe eshte shpefyteruar,kete klase politike antishqiptare,keta ish te perndjekur politike akoma me gaveta neper duar,keta intelektuale te sklerozizuar,keto medium dhe gazetare tevet-censuruar,ate vend qe eshte kthyer ne nje kombinat gjigand prodhimi dhe tranziti droge me vlera kozmike,ku krimi ,droga,prostitucjoni,tradhetia , kurvelliku politik dhe hipokrizia unlimited e nderkombetare automatikisht “pa deshiren” tone e vene Enver Hoxhen Burrin me te madh qe ka nxjerre kombi shqiptar ne nivel me gjergj kastriotin

  Reply to this comment
 2. shpresa May 23, 20:34

  Fantastik, Rama dhe i hapet si gjithnje.

  Reply to this comment
 3. Epo kjo pune! May 23, 21:14

  Rama, mos merr kot, dakort ka patur abuzime dhe te dalin dhe te denohen por… agjenture ka dhe sot e kesaj dite, bota mbare, perendimi, CIA, greku e serbi sepse sic kane me shume armatime se ne po ashtu kane shtepira me gjethe me shume se ne. Dhe eshte normal! sa per pergjimet, deshmon se atehere nuk futej tjetri vetem me llaf goje por dhe me pergjime dmth FAKTEEEEE. Shteti ligjor sikur vepron me fakte o Rame prandaj mos u tallni shume me ate kohe se nuk ju nderon sepse ajo shtepia me gjethe kushedi sa spiune greke e serbe ka kapur qe sot i ke neper zyra dhe shajne me shume se te tjeret komunizmin.. tani qe kaloi vetingu, fillo e bej gati dosjet e sales dhe bashes, se nuk ke me justifikime.

  Reply to this comment
 4. Mark uk May 23, 21:15

  A i ke zhdukur letrat qe babaj juaj shoku Rama ka pasur aty.

  Reply to this comment
 5. Emigrant May 23, 23:50

  Edhe sot ka shtepi te tille bile me te sofiatikuara

  Reply to this comment
 6. Hani mut, qeras qeveria. May 24, 01:15

  Hahahaha….aman nje pyetje kisha per stafin e gazetes:
  Ato pajisjet per hapjen e dyerve, eshte gomarllek i gazetarit tuaj qe i kane quajtur pajisje torturimi apo gomarllek i ketyre qe kane bere muzeun ?

  Reply to this comment
 7. MH May 24, 02:20

  Asnji pushtet nuk qendron ne kembe pa mbeshtetjen e agjenturesdhe pa ushtrimin e diktatures te ligjit.
  Imagjinoni per nji moment sikur nuk ekziston ligji per te ba zap cdo indivit deri ne shumicen popull si do perjetohesh realiteti dhe qetesia brenda cdo shtetit.
  Ndaj ecni me kembe ne toke dhe jo per hava.

  Reply to this comment
 8. anticensurë25642654 May 24, 08:15

  ky i shkreti ka shku për lesh!!jo vetëm për lesh,kështu sa për të thënë,por për le të dhjerë!!
  o idiot,or psikopat që pretendon se di diçka,boll më me këto ndyrësira!!boll më me këto palaçollëqe që dhe për fëmijët e kopështit nuk kanë vlerë!!
  shumë herë gjeniu nuk kuptohet,dhe është një mëkat për njerzimin,por kur idioti nderohet si gjeni!?
  KJO ËSHTË KATASTROFË PËR ATË POPULL!
  ti je rasti i dytë në këto 26 vite!!
  kjo “shtëpi me gjethe”si e quan ti romancieri i kurvanit,nuk ishte as më shumë e as më pak se një gjymtyrë e shtetit,gjymtyrë që e kanë të gjithë shtetet!!gjymtyrë që ti dhe paraardhësit e tu e kanë prerë!!në atë shtet ajo gjymtyrë ndihmonte për ta mbajtur në këmbë shtetin!në radhë të parë shqipërinë e më pas partinë diktaturë!!sot ti dhe paraardhësit e tu këtë “shtëpi me gjethe” e keni të komprimuar në një lap top,që e importoni fshehurazi!shtëpinë e sotme me gjethe e përdorni kundër kundërshtarëve partiak dhe aspak për shqipërinë!!
  nesë dhe ty more kërmë ka për të tu bërë një muzeum!
  vetëm se do të jetë posht urës së lanës,se senën e parisit nuk e sjellim dot në shqipëri!!
  lamash njeri që kanibalëve do tu vinte të vjellë po të përmëndnin emrin tënd!!
  ps:pale kjo SHPRESA,kjo bythëlëpirsja të quan dhe “Fantastik, dhe i hapet si gjithnje.”
  a të mbuloftë muti komplet mi debile!!

  Reply to this comment
 9. shushica May 24, 08:34

  Rama ,Shqiperia ishte diktature komuniste nga 44…ne 91….Dakord …..Por ti Rama qe nuk harron kohen e diktatures ,…shtepise me gjethe…Bunkart…qe nuk eshte veçse nje vendkomande per kohe lufte ashtu sickane edhe sot te gjitha vendet moderne …ke harruar çfare ishte Shqiperia perpara 44..s…Atehere po te kujtoj nje debat midi drejtuesve te Jugosllavise dhe sherbimeve sekrete perendimore ,ne vitet 50 kur bashkepunonin per rrezimin e Enver Hoxhes …Pikpamja jugosllave ,rekomanduar petendimoreve ishte …Enver Hoxha nuk mund te rrezohet nga populli sepse shumica ..80 perqind ka perfituar nga reformat ekonomike dhe programi i tij ….Ai mund te rrezohet vetem me komplot nga rrethi i afert i udheheqesve ,duke nxitur ambicjet dhe kontradiktat midis Shehut dhe Hoxhes…Pra sherbimet sekrete perendimore baskepunonin me …komunistet…jugosllave per rrezimin e komunisteve shqiptare …Pra nuk ishte problem komunizmi ,problem isht Shqiperia ,coptimi i saj midis grkeve dhe sllaveve…Me qe hap muzeun ,per hir te vertetes pasqyro edhe perplasjet me zbulimet e huaja ,ne se je demokrat ,ne te kunderten vazhdo rrugen e sevilizmit vulgar ,,,dhe do ti shikosh votat e 25 qershorit flete te bardha ose Berishen kryeminister …real ,,,sepse formal do te jete Luli i vogel..
  Rama ,ne se nuk kthen rruge drejt popullit te majte …do te pesosh nje humbje katastrofike….Natyrisht kjo do te shuaje nga jeta politike dhe ne vendin tend sigurisht do te dale nje i ri modern ,i shkolles moderne te majte qe po ringjallet me shpejtesi ne Europe dhe SHBA …por qe ti nuk i shikon…fatkeqesi qe populli i majte 4 vitet e ardhme do te duhet te pershkoje rrugen e shkretetires …Keshtu eshte kur ia le ne dore timonin nje utopisti liberal….shpresoj ta publikoni komentin..

  Reply to this comment
 10. MOKO May 24, 09:01

  Edhe mke here e aritet te ringjallni Enverin,por sot Enveri perfaqsohet nga Saliu dhe Edvini,por mr njr ndryshim te madh; sot jane dy maskarenjte me te medhenj,dy hajdutet me te pa ngopurit,qe shkrine te mjeren shqiperi per pasuri.Historia do ju ngreje labidar per ate qe pas 27 vjetesh aritet te sillni edhe nje here ;PS+PD=diktature,ose PPSH. JU LUMTE.Popull voto edhe nje here si dikur,se ndryshe mbete pa buke,pa pune.Zvariu o popull,si krim deri sa te mbushen 40 vjet.

  Reply to this comment
 11. sk May 24, 09:11

  Pergjimet dhe kunderperegjimet e shtetit kane qene qe ne kohe te lashta, qe kur u formuan qytetshtetet dhe shtetet. Koha ka ecur dhe eshte e pasuruar…..deri tani me internetin, e metej forma te tjera do te kete.
  Ashtu si dhe tunelet e strehimet, po kujtojme qe nga Lufta e Pare e me pas gjate Luftes se Ftohte e sot e kesaj dite ne shume vende….
  Kaq sa per KUJTESE E.Rames .

  Reply to this comment
 12. beni May 24, 09:38

  Jallah or rame te islamizuan teresisht!

  Reply to this comment
 13. Novruz Taip Vishanji May 24, 10:51

  KAFSHES SE POSHTER GUMENI !

  hipokrit dhe mashtrues si ti ralle te gjenden ne kete bote, akoma kerkon te besh ligjin aty ku veç pordhet mund te te shpetojne akoma nga frika.

  Po pse o ndyresire te arrestuarit sipas kokeboshllekut tend qenkan torturuar me trapane dore apo elektrike ? U kane hapur vrima ne tru apo ne shpirt, he pra se sot ne 2017-ten, nese vertete jane perdorur ne trupat e te arrestuarve mjete te tilla, duhet te kene lene gjurma te DNA-se se gjakut te tyre.

  Laboratorin e ke o spurdhjak i qelbur, bej analise vetem te njerit prej tyre, dhe nese do gjesh gjak, do gjesh edhe te torturuarin e turnit, ne se eshte akoma gjalle.

  Sepse kur nuk keni argumenta te tjere, edhe nese gjeni gjak dhe DNA, do thoni i humbur i denuari dhe autoret nuk u dihet adresa.

  Po me Carlo Bollinon çfare te lidh, qe eshte i vetmi qe ka ne dispozicion, dokumente te arkivave qe ky shalegjati psikopat me kartele i Surrelit, te dha mundesine te vesh ca para te tjera menjane, duke u paguar per poshtersi te tilla.

  Ate trasparencen e sitit on-line autoritetidosjeve.gov.al, fute ne prapanice, tani qe te mungojne ata qe te sikletosnin çdo nate ne birucat e byurgjeve qe nuk i ke bere kurre.

  Paske qene edhe student i Shkolles se Partise, me Fatos Qelbesiren edukator, dhe na shet pordhe me ate buzagazin tend te skiles se shume perpunuar.

  Ik or sharlatan e mbylle jeten tende prej hyzmeqari bythedhenes, ne ndonje qoshe andejj nga rrugicat çame te Tirones, sepse ka mundesi edhe sot te gjesh dylberin tend qe aq shume te ka munguar keto tre dekada shkerdhatokraci.

  Reply to this comment
 14. Claus May 24, 11:59

  Muzeum qesharak nga ato qe di te beje vetem Edi Rama.
  Tryelat na paskan bere mjete torture!!!!!!

  Komentuesi “Hani mut, qeras qeveria” e ka thene saktesisht qe ato jane perdorur per hapje dyersh, po nuk ke c`ben ne keto kohe ku tryelen ta quajne mjet torture, lopaten mjet vezhgimi, qysqine mjet kontrolli dhe ne fund…. Carlo Bollino fut per cdo vizite ndonje 500 leke te reja ne xhep.

  Po ato tubat prej qelqi qe me duken si ato tubat kondesimit qe ishin per te bere raki, cfare pergjuesish kane qene?

  Muzeum me qesharak nuk kam pare.
  Koke-bunkeri ka dale nga fiqiri nuk ke c`ben. Kur tere bota pergjohet sot nepermjet tere mjeteve digitale na del ky nopran dhe na hap shtepine me gjethe a thua se ka gjetur skelete njeriu ne Hene.

  Po ju tregoj nje histori me kete ish-Minister kulture qe quhet Edi Rama, te cilit i jane fiksuar bunkeret e Enver Hoxhes ne koke:

  Ka qene viti 2000 kur u hap “Expo 2000” ne Hannover me moton:

  “Mensch, Natur, Technik – Eine neue Welt entsteht”
  “Njeriu, Natyra, Teknika- Nje Bote e re po lind”

  Te gjitha shtetet kishin sjelle veprat, natyrat, atmosferat me te bukura te vendeve te tyre.
  More po, dhe shteti me i humbur kishte sjelle dicka magjepsese duke filluar nga Mongolia dhe duke perfunduar ne arkipelagjet e Paqesorit!
  Ne ate Expo njeriu gjendej ne nje minibote ku mafgjepsja dhe ekzotikja kishin pushtuar cdo njeri.

  Po Shqiperia me Minister kulture Edi Ramen cfare kishte sjelle?

  Nje bunker!!!!
  Nje bunker te madh te zi te kthyer ne kinema ku shfaqeshin filma dokumentare ku plakat me shami te zeza ne koke vajtonin ne varret e te pushkatuarve!!!!!

  Perputhje mes “Njeriut, Natyres, Teknikes” nuk gjeje gjekunde. “Lindja e nje bote te re” as nuk mund te mendohej. Ne ata bunker te zi vizitori gjendej si ne nje sketerre te kengeve te Dante Aligherit.

  Dola nje minute dhe me pare nga ajo sketerre edviniane per te pare boten, vendet, kulturat, muziken, artin, kenget, kulinarine, qyteterimet e shteteve te medhenj dhe te vegjel te rruzullit tone. Kohe per te humbur me ato zgafella te erreta te kokes-bunker nuk mund te kisha.

  Ishte mjerim, turp, por dhe kallje date, “Shqiperia e Edi Rames”.

  Nuk mund te them gje tjeter vecse ai njeri eshte sinonim i erresires, zymtise, tortures, shkallimit, bunkerizimit te trurit me emrin, Edi Rama.
  Kete po e tregon me ekspozitat qe qune vetem bunker 1, bunker 2 dhe tani shtepia me gjethe!
  Bunkerin e paska ne koke ky njeri.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 24, 15:32

   klojsi
   këtë punën e trapanove të torturës nuk e lexova!!
   qeka për të zënë bibilushin me dorë se të shpëton shurra nga të qeshurit!!
   palloshi nuk ka faj kur flet si e jëma e zeqos në majë të hajdarit,por dhe këta debilat e ditës nuk kanë faj!!dhe këta kalamaj që kanë lindur në mileniumin e ri,hanë jo vetëm sapunin për djathë por dhe dildon për kastravec!!
   zoti na na rujt!!
   përfytyroje kur kjo lutje thuhet nga një ateist deri në palcë!?
   përkëthehet:skemi shpresë shpëtimi!!

   Reply to this comment
 15. gjermani i fundit May 24, 13:27

  Rama premtoi 300 mije vende pune, po e kthen reston me 300 mije vizitore ne muzeume. meqe pune ka por sklleverit mungojne, gjene mire qe pervit inagurohen muzeume, bunkarte dhe shtepi me gjethe fiku. O Rame, a nuk po ben muze edhe per Vrimen, poezi e papare e asaj poetes, qe pa shume metafora thote se kur bulloni vidoset ne dado quhet shterngim vidhash ne gjuhe letrare.

  Reply to this comment
 16. E verteta May 24, 23:28

  Nga komentete kemi marre vesh qe ky gumeni pasi la kushuriren e pare me bare (vajza e tij e ardhur prej nje akt incesti duhet te jete 50 vjece) ja mbatji te aratisej qe te mos e vrisnin kushurinjte e tij. Dhe u kap ne kufi.
  Qe te mos ja bente publike llojin e fajit sigurimi e komprometoi e ky beri spiunin ne burgje.

  Ja ky eshte i per djekuri jot politik o edi bunker rama.
  Koqe gjativine.

  Reply to this comment
 17. E verteta per ata qe kane sy te shohin May 25, 08:30

  Nga komentete kemi marre vesh qe ky gumeni pasi la kushuriren e pare me bare (vajza e tij e ardhur prej nje akt incesti duhet te jete 50 vjece) ja mbatji te aratisej qe te mos e vrisnin kushurinjte e tij. Dhe u kap ne kufi.
  Qe te mos ja bente publike llojin e fajit sigurimi e komprometoi e ky beri spiunin ne burgje.

  Ja ky eshte i per djekuri jot politik o edi bunker rama.
  Koqe gjativine.

  Reply to this comment
 18. Gumeni qe morri kushurirat mbare May 25, 08:36

  Nga komentete kemi marre vesh qe ky gumeni pasi la kushuriren e pare me bare (vajza e tij e ardhur prej nje akt incesti duhet te jete 50 vjece) ja mbatji te aratisej qe te mos e vrisnin kushurinjte e tij. Dhe u kap ne kufi.
  Qe te mos ja bente publike llojin e fajit sigurimi e komprometoi e ky beri spiunin ne burgje.

  Uuu po ato tyrjelat elektrike mo ku i gjete o edo me qafsh. Se atehere mbase ne shqiperi skish fare nga ato.
  U te qafsh ty re edo. Po torturat vetem me tyrjela u boshin mo dhe gjithe keta si dumogumeni rrojne anoma e jane si dera te pangim.

  Ja ky eshte i per djekuri jot politik o edi bunker rama.
  Koqe gjativine.

  Reply to this comment
 19. Moderatori sy pagjumi May 25, 09:20

  Oooo mode ra to ri po fle mo? Po botoi o burre se ketu i kemi lexuAr ato informacione ne gazeten tuaj pa kush pjerdh per dumogumenin

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim