Iu botua dosja si agjent i UDB-së, Rama merr në mbrojtje Martin Camajn: Djajtë s’e lanë të qetë as në botën tjetër, e kam për nder që e përcolla në dëborë

August 28, 2020 19:56

Iu botua dosja si agjent i UDB-së, Rama merr në mbrojtje Martin Camajn: Djajtë s’e lanë të qetë as në botën tjetër, e kam për nder që e përcolla në dëborë

Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm në aktivitetin për hapjen e dosjes së Sigurimit të Shtetit për shkrimtarin Martin Camaj.

Në fjalën e tij, kryeministri shprehu vlerësimet më të larta për Camajn, ndërsa sulmoi ata që e cilësuan shkrimtarin si ish-sigurims, duke thënë se ‘djajtë’ nuk e lanë të qetë as në botën tjetër.

Sipas Ramës, ky aktivitet është një tjetër varrim, ai i shpifjeve ndaj Camajt.

“Do të isha këtu edhe po të mos isha kryeministër, sepse Martin Camajn e kam njohur, fatkeqësisht jo sy për sy, por kemi pasur një kontakt të vazhdueshëm së bashku dhe jemi njohur me zë. Kam pas nderin që ta përcjell në banesën e fundit, në atë ditë kur u nda nga të gjithë ata që e shoqëruan në dëborë.

Si kryeministër vij me kënaqësi për t’i shprehur konsideratën Autoritetit të Dosjes për punën aspak të lehtë, por të madhe që ka bërë dhe për ta inkurajuar që të vazhdojë punën, si dhe të dalë më shumë nga suaza e vet, për t’i përcjellë më shumë publikut fjalë si ato të që tha drejtuesja e këtij institucioni.

Për mua është nder të marr pjesë në një tjetër varrim sot këtu, në varrimin e shpifjeve që Martin Camaj mori, jo më nga ata që i privuan atdheun, por nga ata që nuk e lanë as në botën tjetër të qetë.

Sipas tyre, edhe unë jam bashkëpunëtor, përderisa kam në shtëpi një vëllim të librave të Camajt me dedikimin e tij, ku ka dhe një firmë që me mendjen e mbrapshtë të ‘studiuesve’ është firma e një subjekti 2A dhe unë jam kontakt i këtij subjekti. Është për të qeshur dhe të qarë, pasi një masë gjithnjë e më e madhe njerëzish që janë askush kërkojnë të bëhen dikush duke guxuar që të prekin deri aty, ku gjenden dikushët, për të cilët De Rada thoshte ‘engjëjt që e bëjnë dostinë më vete’.

Përpjekja e shfrenuar e një luzme pseudosh, që duke shfrytëzuar të gjitha parametrat, për t’iu hyrë në gostinë e tyre dhe për t’iu zënë vendin, është e frikshme dhe meriton të luftohet. Pa asnjë diskutim, Camaj është në tryezën e epërme të krenarisë, ku nuk ngjiten dot zhurmat e vogla”, tha Rama.

Disa ditë më parë studiuesi Auron Tare botoi dokumente të deklasifikuara që provonin bashkëpunimin e Martin Camajt dhe Ernest Koliqit me UDB dhe disa shërbime spiunazhi gjatë luftës.

Kryeministri e quajti Taren “askushi që do të bëhet dikush” madje paralelizoi ata që sipas tij “shpifin për Camajn” me ata që “shpifin për detin”.

j.l./ dita

August 28, 2020 19:56
Komento

47 Komente

 1. bratsvo jedintsvo August 28, 20:17

  i nerur Ramush i Tirones

  ky problemi i Camajt eshte i 1 0000000 i vogelnga rendesia me koleren e kohes tuaj dhe salisatanait

  ,
  votat i more dhe po i merr per ti hapur bunkartit ketij perbindeshi..

  .
  Ky qe te rrahur m eleva hekuri dhe rri si qen i rrahur

  Sali Biberisha ka në ndërgjegjën e tij njëzet vjet krime, e jo vetëm shkaktuar prej pushtetit të tij personal të ushtruar dhunshëm, por edhe si pjesëmarrës direkt në krime të përbindshme siç janë vrasja e 26 njerëzve në Gërdec, ku protagonist ishte edhe ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i cili i ka shkarë drejtësisë vetëm për shkak të imunitetit si deputet, çfarë është një skandal sepse nuk ka imunitet që e mbron shkaktarin e krimit qoftë ky deputet, ministër apo kryeministër i një vendi. Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza dhe të jap llogari për SHIK-un e tij, këtë mekanizëm monstruoz, që pasi e torturoi, e vrau dhe e zhduku pa gjurmë veprimtarin e UÇK-së, biznesmenin Remzi Hoxha, që duhej të ishte shpallur Martir i Atdheut. Sali Berisha duhet detyruar të tregojë se çfarë di për këtë krim, si e pse e bëri kreu i shërbimit të tij sekret Bashkim Gazidede këtë masakrim barbar dhe për llogari të kujt, të Serbisë apo Sali Berishës personalisht, sepse kanë dalë dyshime serioze e të besueshme se Remzi Hoxha është vrarë mbasi kish nisur të hetonte takimin sekret të Sali Berishës me xhelatin e shqiptarëve të Kosovës, Sllobodan Millosheviçin në Ohër. Me këtë rast Sali Berisha duhet të sqarojë para togave të zeza a ka pas ndonjë lidhje me shërbimin sekret UDB të ish-Jugosllavisë e si rrjedhim Serbisë sepse rezulton që edhe në kohën e embargos ndaj Serbisë kompanitë e klanit të Sali Berishës furnizonin me naftë përmes Muriqanit Malin e Zi me destinacion Beogradin, naftë me të cilën punonin tanket serbe që bënin gjenocid mbi shqiptarët e Kosovës. Sali Berishës i duhen vënë prangat për shumë e shumë krime që ka bërë mekanizmi i tij shtetëror i kthyer në një shërbim sekret personal, por para së gjithash për krimin e përbindshëm kur vrau katër njerëz të pafajshëm që nuk po bënin kurrgjë në shëtitoren “Dëshmorët e Kombit” veç protestonin paqësisht. Sali Berisha jo vetëm që ka qenë në zyrën e tij ku ka ndodhur kjo vrasje prej trupave të Gardës, por ai e ka ndjekur situatën dhe janë të gjitha gjasat që mbeten të vërtetohen se ka qenë urdhëri i tij personal për të qëlluar mbi demostruesit paqësorë, aq më tepër se ai krijoi rrethana për të zhdukur gjurmët e krimit, akt antiligjor që duhet ti konsiderohet gjithashtu krim. Sali Berisha duhet të hetohet në lidhje me vrasjen e Kosta Trebickës, shqiptaro-amerikanit i cili ishte dëshmitar i çështjes “Gërdeci”, e kishte dëshmuar se i biri i Sali Berishës ishte pjesë e skemës së kompanisë fantazmë që fitonte para në mënyrë të paligjshme prej demontimit të armëve në Gërdec dhe u bënë shkaktarë për vrasjen e 26 njerëzve duke përfshirë gra e fëmijë. Për këtë krim të përbindshëm, Sali Berisha duhet të jetë në bankën e të akuzuarit bashkë me të birin Shkëlzen Berisha, i cili, është e ngjashme që nëpërmjet rrethit të besnikëve të tij të ketë organizuar “aksidentin” e dëshmitarit kundër tij, Kosta Trebicka. Në këtë rast duhet që prokuroria të hetojë se si ndodhi që dëshmitari kryesor kundër djalit të kryeministrit nuk kishte mbrojtje të veçantë në bazë të ligjit që i mbron dëshmitarët e një çështje kaq të rëndësishme ku është bërë një krim masiv. Sali Berisha duhet të arrestohet e të përballet me drejtësinë përveç krimeve të vrasjes së njerëzve edhe për krimet ekonomike të bëra në kohën kur ai ishte kryeministër dhe korrupsioni ishte metodë pune e qeverisë dhe e ministrave të tij. Akoma më tej Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza për të sqaruar cilat janë lidhjet e tij me mafiozin serbo-boshnjak Damir Faslliç, i cili nëpërmjet vajzës së Sali Berishës që bënte avokaten e tij, ka blerë prona në Shqipëri dhe ka marrë pjesë edhe në një mbledhje të Këshillit të Sigurisë Kombëtare çfarë përbënte një precedent të rrezikshëm për sigurinë e Shqipërisë. Duhet kuptuar nga të gjithë se arrestimi i Sali Berishës nuk duhet të bëhet për hakmarrje por për drejtësi dhe se me daljen e Sali Berishës dhe ministrave të tij hajdutë para gjyqit në Shqipëri do të marrë fund mendësia e mos ndënshkueshmërisë të atyre që duke shfrytëzuar forcën që u jep pushteti bëjnë krime njerëzore dhe ekonomike, vrasin, vjedhin e plaçkisin pasuritë kombëtare. Sali Berisha nuk mund të falet nga asnjë instancë shtetërore, parlamentare, nga asnjë shtetar apo politikan sepse kauza e drejtësisë është kauza e sovranit, i cili di të zgjedhë, të japë pushtet, por edhe ta heqë pushtetin edhe të rrëzojë me të drejtën e vullnetin e tij si sovran. Askush nuk ka të drejtë të nëpërkëmbë ligjet e drejtësinë duke i falur krimet që janë bërë mbi popullin. Viktimat e 21 janarit 2011 në varr kërkojnë drejtësi, 26 viktimat e Gërdecit kërkojnë drejtësi dhe këtë drejtësi që kërkojnë viktimat nuk mund tua mohojë askush nga qeveritarët apo organet e drejtësisë, në mos një ditë edhe ata do të japin llogari bashkë me krimet e Sali Berishës e bashkëpunëtorëve të tij.
  “dashurine” tuaj me Camajn ….edhe me mikun tuaj te ndjere Klosi
  keni ngrene diku nje luge corbe te prishur dhe do villni gjithe jeten…

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati August 28, 21:50

   Rama e ngateron gjithe problemin

   Martin Cama nuk eshte akuzuar nga Shqiptaret se eshte spiun i sherbimeve te huaja,
   ai eshte i akuzuar nga sherbimet sekrete Amerikane, dosjet e te cilave jane te de-klasifikuara dhe mund ti lexosh edhe ketu ne GOOGLE, online.

   Keto dosje thonse se Camaj ishte spiun i Jugosllaveve, gjermaneve etj

   Ndaj o Ram mos i ngaterro gjerat

   Si psh Prenk Cali ka qene spiun i Cetnikeve serbe, dhe ne Wikipedia thuhet se Prenk Cali ishte bere spiun i Cetnikeve duke u bere vella me gjak me nje kryecetnik serb

   Sot cdo gje merret vesh shume lehte –nuk fshihesh dot

   Keshtu do da;in edhe bemat tuaja pas 70 vjetesh–Natyrisht ju nuk do jeni, por turpi do ju ngelet pinjolleve tuaj
   dhe historise sone

   Reply to this comment
 2. Arben August 28, 20:22

  Agjentat UDB krijojne tymnaje,

  te mbulojne mutin e tyre.

  prandaj duhen hapur dosjet.

  Reply to this comment
  • Ateum August 29, 10:30

   Ti je vetem nje zullap me shkolle mediokre pikture. Edhe kete e ke si privilegj qe ishe pinjoll komunistesh dhe djale i Kristaqit. Nuk ishe Fahrudin Hoxha, Kadare, Eqerem Cabei, ne ate sistem. Je vetem nje nga shume sharlatanet e ketij sistemi bastard. Kaq!
   Njerezit, gjeneratat, historia nuk kane nevoje as per mendimin tend te madherishem, as per manipulimet dhe dokrrat e nje prej shume kukullave te tua teveqele qe ke vene ne krye te nje institucioni skandaloz, per te treguar se je antikomunist dhe feminist i madh.
   Mjaftojne Faktet, qe gjithkush te gjykoje ne liri te plote. Kur ti, Sali kerma dhe gjithe soji juaj kerkojne te behen historia dhe tju mbyllin gojen te tjerve, vetem shtoni mutin tuaj, si krijesa injorante dhe irrituese.

   Reply to this comment
 3. Gzim Kulufi August 28, 20:35

  Po miku yt Tare , o Ram, e beri Camajn bashkpuntor te sigurimit! Kush tjeter!

  Reply to this comment
 4. Buda August 28, 21:09

  Hapjet dhe mbylljet e dosjeve duhet te behen ne menyre profesionale, si nga oponentet, ashtu edhe nga avokatet mbrojtes, pa paragjykime, emocione apo epitete…

  Reply to this comment
  • xxx August 29, 23:14

   Cfare profesionale, ky ka shkuar kastile ne hapjen e dosjes nga Drejtoria e dosjeve, si politikan!!!
   ky shkon influencon politikisht ne hapjen e dosjes

   te mos flasim fare per palacolleqet qe leshon nga goja ku vetediskretitohet.
   as per prioritetin qe i ve kesaj ceshtje perballe problemit te madh kombetar te detit. Si duket ky e “ka te qarte” dhe s’e dhjet per popullin

   Reply to this comment
 5. Kol Gjomarkaj August 28, 21:24

  Po e vërtetë djalli nuk te len rehat në asnjë vend. Ju si politiqener ja keni kaluar edhe djallit. Shpura juaj është gatuar për së mbrapsht. Jeni me te poshtër it e kësaj dynjaje. Të gjitha të ligat të gjitha të zezat ju i bëni. Nuk e koptoj si një pjesë halabak esh ju vijnë mbrapa se njerëz nuk mund të ju thuhet.

  Reply to this comment
 6. Bureto August 28, 21:29

  Bravo Ed Rama, jo si kryeministër por si njeri i kulturuar që njeh dhe di të vlerësosh kontributet e shqiptarëve anë e kënd që me veprën e tyre, i kanë bërë nder kombit shqiptar.
  Një bravo tjetër për faktin se në veçanti këtë kontribut e jep përtej klisheve ideologjike që një pjese të mirë të kritizerëve të atyre që ju i vlerësoni, kuti ideologjik u kanë zënë frymën.
  Mos u habit që, edhe për këtë rast, ‘djajtë’ nuk do të mungojnë.

  Reply to this comment
 7. Berati August 28, 21:37

  Heshtje. Qetesi. Sklleverit lehes nuk ndihen. Lehu qeni i madh. Il capobranco. Te gjithe te tjeret kane futur hundet nen shalet e te singjashmeve. Ai e vendos se kush eshte i denje e kush jo. Ju te tjeret sus. Ne fund te fundit tru skeni dhe lehjen sjeni te lire ta ushtroni.
  Ky qe cakton se cila eshte ana e drejte e historise domosdo do caktoje edhe te miret nga te ligjte. Dhe mos pyesni se pse Ernesti dhe Camaj qenkan te miret kur ata sipas llogarise nuk ishin ne anen e drejte te Qenit te madh. Per te ishin te mire edhe Kristaqi me litar ne dore edhe Havziu me litarin ne qafè. Ai i jep dekorate edhe Bilbil Klosit edhe viktimave te tij. Ai eshte Ai.

  Reply to this comment
 8. 7 dhjetor 2014.. RAMA DEAD August 28, 21:54

  Edi Rama kryeNdyresine e Tij me te madhe e kreu ne 7 dhjetor 2014 kur shkoi ne Pallatin e Brigadave duke I treguar shqiptareve se ai jo vetem shurroi PARTINE SOCJALISTE por perdhosi dhe shqiptaret e ndershem pa parti
  .
  Ne artikullin brilant te Bedri ISLAMIT SHËNIM: Një sharlatanizëm politik ku eshte kopertina me fotografine e Rames duke I dhene doren Haleksander Frangajt ku ky I fundit ishte me doren ne xhep si boss I tij

  Kjo qe po ndodh ne shqiperi nuk quhet politike por pornopolitike dhe paria e sotme e Tiranes i kane hequr breket para panelit nderkombetar qe e komandon ate vend qe pas 2 prillit 1991 qe ishte nje puc shteti duke abuzuar me luften kunder komunizmit te rene me kohe .
  Vizita e Rames ne Pallatin e Brigadave nuk ishte personale (meshire per ju qe mendoni te tille)
  Ajo vizite ishte sic thote i madhi Bedri
  PUSHTETI JU PERKUL KLANIT MAFJOZ.
  Jam shume dakort me ju qe politika nuk eshte moral..por ketu e ka nje kufi njerzor (me ndiq me vemendje)
  “Politikanet” Berishe,Bashe jane kriminele dhe tradhetare dhe duhet ti analizojme te tille se e kane kaluar kufirin e politikes ..kane vrare shqiptare pa ju dridhur qerpiku dhe kane firmosur tradheti duke buzeqeshur.
  Nga ana tjeter vete Ahmut Zogu ka kryer krime te perbindeshme me klerin katolik me qindra figura politike dhe e ka shtypur me zjarr dhe hekur dhjetra levizje dhe protesta kunder tij .Lexoni cfare thote ambasadori amerikan Grand i asaj kohe per tradhetite e Zogut…..Lexoni tregimet e kolegut te Zogut Catin Saraci ne kujtimet e tij ne Londer qe me fakte e paraqet Zogun nje super moster…e plot te tjera si shitja e vendit Italise ,braktisaja e 7 prillit 1939,vjedhja e thesarit si dhe bashkpunimi me serbet , greket dhe amerikane per terrorizem kunder shqiperise dhe plane per agersion ushatrak multinacjonal
  Pra qofte Berisha & Basha apo Zogu para se te quhen politikane jane kriminela dhe tradhetare.

  Pse pikerishte ne keto kohe shume te turbullta ku shqiptaret jane me te percare se kurre pa financa,pa ushtri,pa ekonomi,pa moral nje dore e zeze organizon ne pallatin e brigadave nej provokim kaq banal..

  ..Kush eshte ajo dore e zeze qe pruri pikerisht ne 17 nendor 2012 ne diten e clirimit te Tiranes eshtrat e tradhetarit Zog

  ..Kush eshte ajo dore e zeze qe ngriti statujen e Zogut pikerisht ne 24 dhjetor 2012 ne pervjetorin e grushtit te shtetit kur Zogu me serbet dhe ruset e bardhe rrezuan qeverine demokratike te Fan Nolit

  ..Kush eshte ajo dore e zeze qe pruri pikerisht ne jubileun e Kosoves hoqen tabelen e deshmoreve te 4 shkurtit 1944 dhe vune te nipit te Xhaferr deves.
  Jane qindra dhe mijra raste qe tregojne per krimet e Berishes,Bashes,Zogut qe i kane bere bere me Balto Stambollat,Fejzite,Frangajt dhe grupet e “ciftelive” te
  tyre.

  Perfundimisht:
  Perse edi rama ka tradhetuar 21 janarin 2011 dhe votuesit e 23 qershorit 2013

  Perse Edi Rama me Lilushin e Cepanit hoqen si te dhjere shallin e kuq nga qafa ne jubileun e 70 vjetorit duke e kthyer ate pervjetor nga dite lavdie ne funeral home duke u degdisur ne bungkarin e enverit.
  Ketyre pyetjeve i dha pergjigje vete Edi Rama me viziten ekstremisht poshtruese ne pallatin e brigadave qe u kthye ne nje orgji nga porno-politikanet Rama -Meta , kriminelet Basha dhe Berisha junior qe kishte marre me vete seks-mevlanin.

  Kjo vizite tregoi se dyshja Rama -Meta jane si droni i beogradit qe dikush i komandon ne distance dhe ndoshta jashte vullnetit te tyre i coi me detyrim te Felzi toptani per ti poshtruar dhe treguar shqipfolesve se ai vend eshte republike ambasdoriale
  dhe paria e tiranes jane disa mantenuta te perkoheshne ne porno politiken shqiptare
  qe u duk ne bordellon e Klanit.

  Reply to this comment
 9. Gertruda August 28, 22:09

  Ne cdo mbrojtje qe u behet armiqve te Shqiperise dhe te korruptuarve te qeverise se sotme,do te dale ne mbrojtje vetem Edi Rama!
  Kjo nuk eshte rastesi,por kur ai thote se ka nje liber te Camajt me dedikim nga ai,kush tha qe edhe vete Rama sot nuk eshte agjent i UDB-se sotme?
  Me ato gjemat qe i ka bere ketij populli keto 8 vjet qeverisje,per mua i ka hequr cdo dyshim se eshte nje antishqiptar i rrezikshem!
  Turpi e mbulofte antaresine socialiste,qe jane kthyer ne kuinslinge ne mbrojtje te sundimtarit te tyre e jo te Shqiperise!

  Reply to this comment
 10. Nuk ti kemi borxh kto brockullä käfenesh ,ne kte Situäte kritike qe po jetojme z:I päpergjegjeshem August 28, 22:25

  Kjo e päkö shqetesuär käq shume KM tone ,

  dhe vropj te shpetoj nderin e nji te vdekuri ,

  nderkohe qe ne shqiptäret mbäre Botes jetojme me shqetsimin ne tension vs pretendimeve te Grekut mbi Teritorin Detäre !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Zotrrote nä sältoke ne idiotizmä muhÄbete te vdekurish ne käfene !

  Käq ordiner nuk duhet ti lejoj vehtes te tregohet .
  Un s’ärrij te kuptoj persen ???

  E kishte te nevojeshme KM te bente kte postim qeshäräk sot ,( päänji lidhje me situäten dhe debätin )

  kur ne nä zjen kokä per Situätät e päqärtä
  qe po shtohen cdo dite sshtetit te komimeve äty ?

  Ne votät nuk ju ä dhäme per me u zbävit medieve zKM

  qe mesä duket ,kä nji Koncept Ädoleshenti ,

  mbi Politiken sidhe probleme te medhä me Konceptin Shtet :

  Boll u defreve medieve me gjerä qe nuk jäne ne Kompetencen tende ,
  por merru me Detyren qe ke e meo te jesh Pergjegjes

  per kte Shtet qe e ndän poshterishte me Esädistet ,

  dhe meso te behesh Serioze perpärä se gjithckä

  te pläset me terbim surrätit ngä ky popull , te cilin e perdor ne menyren me hipokrite .

  Shko e hä noj ngjäl ke Vilät e Esädisteve ,qe i dhe Pushtetin .

  mos kujtoni se do gjeni vrim miu te futeni ne räst e Greku merr äte qe pretendon .

  Pästäj do änölizojme spiunät dhe kurvät e udb qe ti Flitrton cdo dite me kriminelin bäshä ,
  firmetärin e teritoirit detäre ,qe zotrote te vjen mbäre
  tjä Kujtosh e kush eshte edhe kur
  protitutä bähä te bo gängon me vibrätor ne B

  Reply to this comment
 11. mirel August 28, 22:32

  Ramuti provon te laje tradhetine greke duke lare tradhetaret e Shqiperise me uje te bekuar nga Janullatos dhe Irenej.
  O qelbesire, kush kujton se do te te fale per tradhetine greke.
  Si Esat Pasha do perfundosh.
  Mbi femijet te rente hakmarrja per tradhetine qe po i ben ketij populli. Mbase per vete nuk ke frike, por do mallkohesh me keq se kaq. Plere

  Reply to this comment
 12. intelektuali August 28, 22:57

  Edi Rama:

  DOSJET E SIGURIMIT I MENAXHON KRIMINELI I ENVERIT, SPARTAK BRAHO, AURON TARE ESHTE VETEM NJE VEGEL QORRE SI BEDEL I TIJ

  prandaj:

  Eshte pergjegjesia jote totale si Bosi i Shtetit monist qe ke emeruar ne postet me te larta te Sigurse Kombetare, Prokurore gjakatare te Enverit qe dine te sajojne vetem dosje me spiune dhe poliagjente per te hedhur balte per figura te ndritura kombetare si Martin Camaj, mjafton te lexosh se cfare shkruan Wikipedia ne internet qe te bindesh se mashtrimet enveriste te spiuneve te Sigurimit nuk kane asgje te perbashket me te verteten:

  “Martin Camaj (1925-1992) ishte një shqiptar albanolog, gjuhëtar, dhe shkrimtar. Ai vlerësohet si një nga autorët kryesorë të prozës moderne shqiptare. Romani i tij “Rrathët” konsiderohet si romani i parë psikologjik i shkruar në gjuhën shqipe. Martin Camaj lindi në Temal, Shkodër, më 21 korrik 1925. Ai filloi studimet në Kolegjin Jesuit Saverian të Shkodrës dhe më pas në Universitetin e Beogradit. Më vonë Camaj punoi si profesor i shqipes në Universitetin Sapienza të Romës, ku bëri studime pasuniversitare dhe mbaroi studimet për gjuhësi në vitin 1960. Më 1957 u bë kryeredaktor i revistës Albanologjike “Shejzat” botuar në Romë. Në vitin 1961 ai u vendos në Mynih dhe së pari punoi si lektor në Universitetin Ludwig Maximilian të Mynihut, ndërsa në vitin 1964 u bë me titull shkencor docent. Më 1970 ai mbrojti titullin profesor dhe deri në 1990 ishte profesor i Albanologjisë në të njëjtin universitet. Camaj vdiq në Lenggries, Bavari në 12 Mars 1992.”

  Kur lexon kete biografi te patriotit shqyptar Martin Camaj qe i ka dhene shqyptarise me shume se cdokush tjeter dhe shikon figurat e ndyra te pabesa, imorale te Sigurimit te Enverit si tentojne te hedhin balte papushim per ata qe hapen shkolla ne Kosove dhe qe gjithe jeten ja kushtuan kauzes sone kombetare, mund te themi vetem se ky veprim i Kryeministrit Edi Rama duhet te pershendetet nga te gjithe shqyptaret e ndershem, por a mjafton vetem ky akt me pozite te larte qytetarie te Kryeministrit kontravers shqyptar qe Shqypnia te radhitet krahas vendeve te tjera ish komuniste te Evropes Lindore ne rrugen e veshtire drejt integrimit evropian?

  MESIGURI QE JO!

  Mjafton te shikosh Gerdallat gjakatare te Enverit ne krye te Shtetit dhe pushtetit me Lukunine e Venusave te Sigurimit ne krye te Drejtesise shqyptare qe te bindesh se sa larg eshte akoma Shqypnia nga Bota Demokratike.

  Reply to this comment
  • Pergjigje intelektualit te Enverit August 29, 01:10

   A ke ke idene se ne internet botohen mijera gjera te pasakta sidomos kur shkruhen ne gjuhen shqipe qe nuk ka fare oponence si shkrimet ne anglisht (por edhe ne to ka mijera gabime e pasaktesi.

   Te te jap nje mesim modest:
   Nuk mesohet historia as e botes e a me pak e Shqiperise nga Wikiedia e amatreve te historise e jo e historianeve.

   Reply to this comment
   • intelektuali August 29, 09:09

    Je komplet jashte shinave te debatit, por nuk dua te pergjigjem me fyerje halabaku, sepse e shikoj se as ne repliken tende nuk ka fyerje sic eshte bere zakon nga fanatiket e enverit qe i gjen me bollek ne kete forum te nerum te gazetes DITA

    INTELEKTUALI TE GJITHA MATERIALET NGA INTERNETI, JO VETEM NGA WIKIPEDIA I PERKTHEN NGA GJUHA ANGLEZE PERSONALISHT PERPARA SE T’I PUBLIKOJE

    Ja ku e ke materialin ketu me poshte per intelektualin patriot Martin Camaj qe dergoi bashke me Ernest Koliqin 200 mesues ne Kosove ne ndihme te shqyptarizmes ne trojet tona:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Camaj

    Referuesit ne Wikipedia per biografine e Martin Camajt jan miqte e intelektualit: Bardhyl Demiraj, cuni i profesorit te gjuhes sone me banim ne Gjermani dhe albanologu me fame boterore, i ndjeri Robert Elsie qe gjithe jeten e tij ja kushtoi albanologjise.

    SI MUND TE HEDHESH DYSHIME PER KETO FIGURA TE SHQUARA TE ALBANOLOGJISE?

    Problemi eshte se ju fanatiket e Enverit nuk hani pyka llogjike, filloni te sulmoni enciklopedine e lire Wikipedia pa asnje argument llogjike intelektuali, llogje qe hidhen papushim ashtu sa per sport nga garibe dallkauke dhe injorante dru me pre per te bere gallate pa piken e pergjegjesise intelektuale. Wikipedia por e Encyclopedia Britannica qe perdor me shune intelektuali ne komentet e tij jane enciklopedite me prestigjoze per momentin ne internet dhe nuk mund te gjendet askush ne Bote qe te veje ne dyshim vertetesine e fakteve te paraqitura. Nga ana tjeter fanatiket e enverit jane i gadi t’i besojne pa asnje verifikim te mirefillte, Auron Tares qe ka nxjerre disa dokumenta si:

    LETER BYTHE

    Pa vule dhe pa emblemen e detyrueshme te CIA-s ne cdo faqe per te hedhur balte per patriotet intelektuale shqyptare si Camaj dhe Koliqi

    CFARE SHKOLLE KA INJORANTI AURON TARE? SHKOLLEN E SIGURIMIT DHE XHELATEVE TE ENVERIT?

    sepse:

    Te pakten Wikipedia tregon se Martin Camaj ka mbrojtur titullin docent dhe profesor ne Gjermani, vetem per kete arritje shkencore Martini duhet te nderohet nga te gjitha shqyptaret me trego nje shqyptar tjeter qe ka mbrojtur titullin profesor ne Gjermani apo ne SHBA dhe qe ka derguar ne Kosove mesues per t’u mesuar kosovareve gjuhen shqipe?

    PSE NUK FLET AURON TARE PER MASAKREN E TIVARIT?

    Une jam i mendimit qe Edi Rama perpara se t’i dale ne mbrojtje baltes qe po i hidhet patrioteve intelektuale shqyptare, te krijoje nje komision hetimore per vertetesine e dokumentave te Auron Tares, mjafton te pyetet zyrtarisht DASH qe te verifikoje ne CIA per origjinalitetin e ketyre dokumentave mashtruese si:

    LETER BYTHE

    dhe:

    Pastaj cdo gje shkon ne vendin e duhur,

    njashtu:

    Sic ja zbathen breket Bashkim Ulajt me dokumentat e tij “amerikane” per te vjedhur dhe zhvatur shqyptaret te Unaza e Madhe.

    Reply to this comment
 13. Niku August 28, 22:59

  Jo Edi Rama! Ky shkrim është autogol! Unë të kam votuar, pra komentin nuk po e bej politikisht. Auron Tare nuk ka bërë fantazi, por na ka bërë të ditur se çfarë dokumentash ka për Martin Camajn. Pra Auroni duhet përgëzuar për punën që ka bërë, dhe ti nuk ke të drejtë t’a kritikosh meqë Martini qënka miku yt. Unë e kam ditur që Ardian Klosi ka qenë mik me Martinin dhe ti mik me Ardianin. Pra miku i mikut tim është miku im , është një shprehje. Por ti je Kryeministër i vëndit tim dhe kërkon që edhe ne të jemi “mik” me Martinin, kur dalin dokumenta komprementuese që nuk na e lejon morali dhe ndergjegja e secilit prej nesh. Ndonjë ditë mund të dalin dokumenta kompromentuese edhe për ty, megjithese të kemi votuar, çfarë do të themi atëhere?! Pra, gjeja më e mirë është, që të mos zhgënjesh votuesit, hap krahun një tjetri në PS, dhe ti vazhdo me simpatirat e tua.

  Reply to this comment
 14. Met Allkurti August 28, 23:03

  i ke qef ti o Rame agjentet dhe tradhtaret e kombit se dhe vete i tille je,kete po tregon koha perdite.

  Reply to this comment
 15. Socialisti jo rilindas August 29, 00:40

  Qe je mut muti Ed Rama kte e pam qe me Mutatin , por nuk jemi ne socialistet qe e ofenduam Martin Camajn , as Auron Tare qe lexoj dokumente amerikane , Kur nuk i erdhi turp atij vet qe u be agjent i UDBs dhe shum sherbimeve te tjera e u be kundershtar i vendit qe e lindi , perse duhet te kemi turp ne qe themi te verteten o faqezi i partis fashiste te rilindjes , un jam socialist i vertet por ty qe me Mutatin nuk ta jap me kurr voten , me mir e gris e hedh ne hale , se sa ta jap ty faqezi qe shkaterrove PSn , i nderrove gjyren , pastaj Emrin e quajte Rilindje, dhe i thua PS sa afrojn zgjedhjet se kerkon voten e socialisteve qe nese te japin voten ty te ken turp , PSn e ktheve ne parti fashiste legen , KUJDES ME DETIN SE NJEREZVE SI TY qe simpatizon kolaboracionistet dhe agjentet e sherbimeve te huaja nuk i zihet shum BES o legen , heren e par e shpetoj MYSLYM PASHAJ DETIN kesaj rradhe do te vin te ter shqiptaret kudo qe ndodhen do te mbysin me thonj o i pa udh.

  Reply to this comment
 16. Pergjigje intelektualit te Enverit August 29, 01:11

  A ke ke idene (duket qarte qe nuk e ke) se ne Wikipediat botohen mijera gjera te pasakta sidomos kur shkruhen ne gjuhen shqipe qe nuk ka fare oponence si shkrimet ne anglisht (por edhe ne to ka mijera gabime e pasaktesi.

  Te te jap nje mesim modest:
  Nuk mesohet historia as e botes e aq me pak e Shqiperise nga Wikiedia e amatreve te historise e jo e historianeve.

  Reply to this comment
  • intelektuali August 29, 09:10

   Je komplet jashte shinave te debatit, por nuk dua te pergjigjem me fyerje halabaku, sepse e shikoj se as ne repliken tende nuk ka fyerje sic eshte bere zakon nga fanatiket e enverit qe i gjen me bollek ne kete forum te nerum te gazetes DITA

   INTELEKTUALI TE GJITHA MATERIALET NGA INTERNETI, JO VETEM NGA WIKIPEDIA I PERKTHEN NGA GJUHA ANGLEZE PERSONALISHT PERPARA SE T’I PUBLIKOJE

   Ja ku e ke materialin ketu me poshte per intelektualin patriot Martin Camaj qe dergoi bashke me Ernest Koliqin 200 mesues ne Kosove ne ndihme te shqyptarizmes ne trojet tona:

   https://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Camaj

   Referuesit ne Wikipedia per biografine e Martin Camajt jan miqte e intelektualit: Bardhyl Demiraj, cuni i profesorit te gjuhes sone me banim ne Gjermani dhe albanologu me fame boterore, i ndjeri Robert Elsie qe gjithe jeten e tij ja kushtoi albanologjise.

   SI MUND TE HEDHESH DYSHIME PER KETO FIGURA TE SHQUARA TE ALBANOLOGJISE?

   Problemi eshte se ju fanatiket e Enverit nuk hani pyka llogjike, filloni te sulmoni enciklopedine e lire Wikipedia pa asnje argument llogjike intelektuali, llogje qe hidhen papushim ashtu sa per sport nga garibe dallkauke dhe injorante dru me pre per te bere gallate pa piken e pergjegjesise intelektuale. Wikipedia por e Encyclopedia Britannica qe perdor me shune intelektuali ne komentet e tij jane enciklopedite me prestigjoze per momentin ne internet dhe nuk mund te gjendet askush ne Bote qe te veje ne dyshim vertetesine e fakteve te paraqitura. Nga ana tjeter fanatiket e enverit jane i gadi t’i besojne pa asnje verifikim te mirefillte, Auron Tares qe ka nxjerre disa dokumenta si:

   LETER BYTHE

   Pa vule dhe pa emblemen e detyrueshme te CIA-s ne cdo faqe per te hedhur balte per patriotet intelektuale shqyptare si Camaj dhe Koliqi

   CFARE SHKOLLE KA INJORANTI AURON TARE? SHKOLLEN E SIGURIMIT DHE XHELATEVE TE ENVERIT?

   sepse:

   Te pakten Wikipedia tregon se Martin Camaj ka mbrojtur titullin docent dhe profesor ne Gjermani, vetem per kete arritje shkencore Martini duhet te nderohet nga te gjitha shqyptaret me trego nje shqyptar tjeter qe ka mbrojtur titullin profesor ne Gjermani apo ne SHBA dhe qe ka derguar ne Kosove mesues per t’u mesuar kosovareve gjuhen shqipe?

   PSE NUK FLET AURON TARE PER MASAKREN E TIVARIT?

   Une jam i mendimit qe Edi Rama perpara se t’i dale ne mbrojtje baltes qe po i hidhet patrioteve intelektuale shqyptare, te krijoje nje komision hetimore per vertetesine e dokumentave te Auron Tares, mjafton te pyetet zyrtarisht DASH qe te verifikoje ne CIA per origjinalitetin e ketyre dokumentave mashtruese si:

   LETER BYTHE

   dhe:

   Pastaj cdo gje shkon ne vendin e duhur,

   njashtu:

   Sic ja zbathen breket Bashkim Ulajt me dokumentat e tij “amerikane” per te vjedhur dhe zhvatur shqyptaret te Unaza e Madhe.

   Reply to this comment
 17. AGIMDITA August 29, 04:01

  Camaj është në tryezën e epërme të krenarisë, ku nuk ngjiten dot zhurmat e vogla”, tha Rama.dhe kjo nuk do vertetim ,vete nje injorant mundet mos ta pelqejkete te vertet te madhe nga Filadelfia .Agimdita

  Reply to this comment
  • Kaloshi August 29, 08:55

   po normal
   Edhe saliu agjent i UDB eshte dhe e vume ne tryezën e epërme.
   Na lumtë neve si popull
   Ndaj jemi kaq mirë

   Reply to this comment
 18. Lasgushi August 29, 07:22

  O Edi Mavria.Do te behesh edhe drejtues i ketij vendi e populli.Si mundet te pretendosh,duke patur kete vleresim,per personat qe i kane sherbyer fshehtasi apo hapur,armiqve te vendit qe pretendon te drejtosh.Prandaj te vene punet m…. ne qeverisje.Sepse nuk vlereson dhe mban qendrimin e duhur prej Kriministri,ndaj atyre qe ke per reth,e qe jane ne sherbim aktiv te shteteve reth nesh.

  Reply to this comment
 19. kasem gahinji August 29, 08:08

  Me kete deklarim ,edi rama i ve vehtes njolle te zeze.1-jo çdo mik apo i adhuruar i edit jemi te detyruar ta respektojme edhe ne.nuk flas per krijimtarine e camajt ,por per veprimtarine antishqiptare ne favor te udb dhe te tjereve.dokumentat e deklasifikuara te cia flasin per kete.nese per edin çdo veprimtari ne favor te agjenturave serbe greke engleze ,etj eshte veprimtari patriotike,nisur edhe nga rehabilitimet e figurave te tradhetise kombetare,me del para nje çeshtje qe do sqarim.po edi ciles agjensi zbulimi i ben fresk.partia socialiste e shqiperise duhet te prononcohet hapur,tani,neser eshte vone.problemet nuk mund te kalohen ne heshtje.2-ti e falenderon,por une e denoncoj ate zyre qe merret me dosjet ,qe siç del eshte pjelle e edi rames.ajo drejtori merret me pastrimin e dosjeve te armiqve te shqiperise.jo me kot kane dale listat e krimineleve te luftes me ata persona qe dhane kontribut ne betejen kunder nazifashizmit dhe miqve e adhuruesvte edi rames.si u zhduken dhe u pastrua dosja e sali ram berishes?prej njerezve qe jane atje edhe ne konflikt interesi.ajo zyre ,per fat te keq te edit nuk pastron dot dosjet qe kane agjenturat e huaja.i ke pare faksimilet ,z.edi.mbulojne vetem emrat por jo bemat.3-ka dhe bij nenash qe kane punuar per shqiperine.ka prej tyre qe akoma jane gjalle.une i keshilloj te ruhen.nga kallepe fashistoide i pret te gjitha.4-i bej thirrje PSte distancohet nga keto deklarata.votimet jane perpara.por edi rama dhe ps do te tkurrin votat.mbase ky perben edhe nje plan per te larguar PSnga drejtimi dhe per tua dorzuar pushtetin mithat frasherit dhe martin camajt.

  Reply to this comment
 20. intelektuali August 29, 08:17

  A DUHET T’I BESOJME EDI RAMES NE DEKLARATAT E TIJ?

  Po te gjykojme si genjeu dhe mashtroi shqyptaret per ndeshkimin e Sali Berishes dhe Lulzim Bashes per vrasjet ne 21 janar, per likidimet mafioze dhe per hajnine ne Rrugen e Kombit, nuk besoj te gjendet shqyptar noramal qe t’i besoje sot deklaratave te Edi Rames,

  Po te gjykojme si beri mareveshje famekeqe ne terrin e nates me bedelat lakmitare te Obames dhe ambasadorin e panerum Arvizu per depozitimin e Armeve Kimike te Asadit ne Dajt sapo kishte hypur ne karriken e pushtetit duke i reklamuar keto Arme te Llahtarshme Kimike si “karamele bamiresie” mund themi se Edi Rama eshte nje kameleon qe nuk mund t’i besosh kurgje nga ato qe deklaron.

  Po te gjykojme si deshi te ndaje ner terrin e nates Kosoven me Thacin dhe Vucicin si “Byreku ne tepsi” besoj se nuk ka shqyptare me dy gram tru ne koke qe t’i besoje deklaratave te Edi Rames qe kohet e fundit po kerkon te “peshkoje” votues te kauzes se tij socialiste,

  POR:

  Po te gjykojme si reagojne kafshet fanatike te Enverit me fyerje dhe sharje halabaku per Kryeministrin shqyptar qe ka guxuar te mbroje intelektualin patriot Martin Camajn nga shpifjet e spiuneve te Sigurimit me thene te drejten me thene te drejten e kuptojme dhe na vjen keq per Kryeministrin Hipokrit shqyptar, Edi Rama qe duhet te punoje ne Fermen e Derrave te Enverit qe e ka ndertuar vete.

  Ja nje shkrim I i huazuar me pozite te larte qytetare:

  Romeo Gurakuqi-Edi Ramës: Hipokrit, Martin Camajn e sulmuan miqtë e tu

  POSTIM I HUAZUAR NGA INTELEKTUALI:

  “Historiani dhe ish-deputeti i PD-së, Romeo Gurakuqi ka akuzuar Edi Ramën se ata që kanë sulmuan dhe cilësuar Martin Camajn dhe Ernest Koliqin si agjentë të UDB-së, janë miqtë dhe bashkëpunëtorët e tij. Me anë të një deklarate, Gurakuqi shprehet se deklarata e sotme e Ramës në 95-vjetorin e Camajt, ishte një hipokrizi. “Djajtë që sulmuan Martin Camajn dhe Ernest Koliqin janë miqtë, besnikët dhe bashkëpunëtoret tuaj zoti Kryeministër Edi Rama. Janë ortakët e aferave tuaja. Ata që ju u keni besuar poste të rëndësishme në agjencitë qeveritare, të turizmit, pronave në bregdet, informacionit të klasifikuar, udhëheqjes se Akademisë Shtetërore dhe bordeve kinse kontrolluese te tyre. Djajtë sulmues dhe ata që e lehtësuan sulmin e tyre ndaj dy kolosëve të Shkodrës për Kombin, janë pjese e së njëjtës ‘familje’ urrejtësish të Shqipërisë së endërruar nga Camaj, Koliqi, Fishta, Frashëri, Nosi, Harapi, etj. Ata falen në të njëjtin rreth politik, ‘shkencor’ dhe policor të djeshëm dhe të sotëm, që ju mbështet dhe shoqëron në shfaqjet tuaja propagandistike, siç ishte edhe kjo e sotmja. Janë ata që ju i mbështesni dhe i financoni për të rrëfyer dhe shkruar, njëlloj si dikur, anën e drejtë dhe të errët të historisë. Shfaqja juaj e sotme është një hipokrizi e tejskajshme mbas 7 viteve që ju personalisht keni lejuar në mënyrë të qëllimshme, rindërtimin në publik të portreteve të atyre që e shtypën dhe vranë elitën e kombit dhe desidencen jo komuniste për 50 vite me radhe”, shkruan Gurakuqi.

  Reply to this comment
 21. intelektuali August 29, 08:18

  A DUHET T’I BESOJME EDI RAMES NE DEKLARATAT E TIJ?

  Po te gjykojme si genjeu dhe mashtroi shqyptaret per ndeshkimin e Sali Berishes dhe Lulzim Bashes per vrasjet ne 21 janar, per likidimet mafioze dhe per hajnine ne Rrugen e Kombit, nuk besoj te gjendet shqyptar normal qe t’i besoje sot deklaratave te Edi Rames,

  Po te gjykojme si beri mareveshje famekeqe ne terrin e nates me bedelat lakmitare te Obames dhe ambasadorin e panerum Arvizu per depozitimin e Armeve Kimike te Asadit ne Dajt sapo kishte hypur ne karriken e pushtetit duke i reklamuar keto Arme te Llahtarshme Kimike si “karamele bamiresie” mund themi se Edi Rama eshte nje kameleon qe nuk mund t’i besosh kurgje nga ato qe deklaron.

  Po te gjykojme si deshi te ndaje ner terrin e nates Kosoven me Thacin dhe Vucicin si “Byreku ne tepsi” besoj se nuk ka shqyptare me dy gram tru ne koke qe t’i besoje deklaratave te Edi Rames qe kohet e fundit po kerkon te “peshkoje” votues te kauzes se tij socialiste,

  POR:

  Po te gjykojme si reagojne kafshet fanatike te Enverit me fyerje dhe sharje halabaku per Kryeministrin shqyptar qe ka guxuar te mbroje intelektualin patriot Martin Camajn nga shpifjet e spiuneve te Sigurimit me thene te drejten me thene te drejten e kuptojme dhe na vjen keq per Kryeministrin Hipokrit shqyptar, Edi Rama qe duhet te punoje ne Fermen e Derrave te Enverit qe e ka ndertuar vete.

  Ja nje shkrim I i huazuar me pozite te larte qytetare:

  Romeo Gurakuqi-Edi Ramës: Hipokrit, Martin Camajn e sulmuan miqtë e tu

  POSTIM I HUAZUAR NGA INTELEKTUALI:

  “Historiani dhe ish-deputeti i PD-së, Romeo Gurakuqi ka akuzuar Edi Ramën se ata që kanë sulmuan dhe cilësuar Martin Camajn dhe Ernest Koliqin si agjentë të UDB-së, janë miqtë dhe bashkëpunëtorët e tij. Me anë të një deklarate, Gurakuqi shprehet se deklarata e sotme e Ramës në 95-vjetorin e Camajt, ishte një hipokrizi. “Djajtë që sulmuan Martin Camajn dhe Ernest Koliqin janë miqtë, besnikët dhe bashkëpunëtoret tuaj zoti Kryeministër Edi Rama. Janë ortakët e aferave tuaja. Ata që ju u keni besuar poste të rëndësishme në agjencitë qeveritare, të turizmit, pronave në bregdet, informacionit të klasifikuar, udhëheqjes se Akademisë Shtetërore dhe bordeve kinse kontrolluese te tyre. Djajtë sulmues dhe ata që e lehtësuan sulmin e tyre ndaj dy kolosëve të Shkodrës për Kombin, janë pjese e së njëjtës ‘familje’ urrejtësish të Shqipërisë së endërruar nga Camaj, Koliqi, Fishta, Frashëri, Nosi, Harapi, etj. Ata falen në të njëjtin rreth politik, ‘shkencor’ dhe policor të djeshëm dhe të sotëm, që ju mbështet dhe shoqëron në shfaqjet tuaja propagandistike, siç ishte edhe kjo e sotmja. Janë ata që ju i mbështesni dhe i financoni për të rrëfyer dhe shkruar, njëlloj si dikur, anën e drejtë dhe të errët të historisë. Shfaqja juaj e sotme është një hipokrizi e tejskajshme mbas 7 viteve që ju personalisht keni lejuar në mënyrë të qëllimshme, rindërtimin në publik të portreteve të atyre që e shtypën dhe vranë elitën e kombit dhe desidencen jo komuniste për 50 vite me radhe”, shkruan Gurakuqi.

  Reply to this comment
  • Tomori August 29, 13:23

   Romeo Gurakuqi historian?
   C’po na degjojne veshet ne Shqiperine tone surreale te pas 90-es.
   Ai eshte historian sa eshte intelektuali kozmolog apo Werner von Braun.
   Si ra ky vend i Sami Frasherit, i Fan Nolit dhe i Eqrem Cabejt ne keto humnera ignorance?
   C’qe ky mallkim qe na zuri?

   Reply to this comment
   • intelektuali August 29, 15:53

    Tomori:

    Behu edhe ti profesor universiteti si Gurakuqi i ketij shkrimi te huazuar nga intelektuali nga nje media tjeter prestigjoze shqyptare,

    dhe:

    PASTAJ E VAZHDOJME MUHABETIN PER HISTORIANET KALMEXHINJ TE ENVERIT QE E KANE BERE HISTORINE TONE KOMBETARE SI NJE HALE PUBLIKE.

    Reply to this comment
 22. Epo kjo pune August 29, 08:52

  Mos bej hartime kot kur te tjere citojne faktet, po behen si shume, kthehu ne analist si dikur se kur flet si kryeminister ke tjeter format… Na u bete si perendira e vini pika mbi I mbi cdo gje…. Mos fyej kot me kot

  Reply to this comment
 23. Filoeuropiani August 29, 10:25

  Edo mbaj nje fjalim kur te hapet dosja e UDB-se e Camajt.
  Po u hap ndonjehere.

  Reply to this comment
 24. kasem gahinji August 29, 11:06

  Ai gurakeqi dr prof eshte pikerisht ai shkodreqi,jo shkodrani qe zzbuloi kombin shkodran dhe kerkoi republiken e pavarur te shkodres.ndersa per ty intelektual shqyptar ta kam thene -“jep emrin,pseudonimet agjenturore ku fshiheni ju zbulojne .e verteta intelektuale eshte emri.adhuron martin camajn ?po.por ai shkroi me emer dhe mbiemer ,jo me pseudonim.si shume fresk i ben ish udb-asheve.jep emrin dhe nese jam i gabuar do te kerkoj falje publike.ne mos ,heshtja eshte pohim.

  Reply to this comment
 25. Mala August 29, 11:06

  Martinii si edhe disa personalitete te tjera te shkences shqiptare pa i zene emrat e tyre,jane personalitetete te mdha ne leteresi e kulture shqiptare.Por, kane edhe kete “danke” biografike lidhur me UDB-ne dhe shrebimin e verber te tyre,apo te detyruar ndaj UDB,sa ishin ne ish-Jugoslllavi.Lereni keta,Por, ç’ti bejme atyre qe nuk iken nga komunizmi shqiptare te komunizmi bar bar sllav, ne Jugoosllavi,dhe i sherbyen UDB-s nga Tirana, ndonje posti i besuar i shtetit dhe politikes shqiptare.te tille ka koxho shume,madje sot personalitete te partive dhe shtetit shqiptar, apo nga ndonje qendre tjeter shqiptare dhe shrbeijne edhe sot!!!

  Reply to this comment
 26. KOKEPALARI August 29, 15:28

  kesaj here u tregove shume koqe kandari o gjigand!!
  nqse AURON TARE nuk genjen nuk ka rendesi se eshte i vogel apo i madh
  Kanuni thote qa lajmesi nuk preket !!
  Tradhtari mbetet tradhtar edhe po ishte poet !!
  Mendohu pak kur flet se po na deshperon me logjiken tende prej 2 vjeçari.

  Reply to this comment
 27. intelektuali August 29, 15:53

  Tomori:

  Behu edhe ti profesor universiteti si Gurakuqi i ketij shkrimi te huazuar nga intelektuali nga nje media tjeter prestigjoze shqyptare,

  dhe:

  PASTAJ E VAZHDOJME MUHABETIN PER HISTORIANET KALMEXHINJ TE ENVERIT QE E KANE BERE HISTORINE TONE KOMBETARE SI NJE HALE PUBLIKE.

  Reply to this comment
  • Samiu August 29, 20:25

   Ah ta dish ti qe jeton jashte se ketu cdo “intelektual” militant partije behet doktor shkencash qe merr pjese regullisht ne demonstrata.
   Une jam sakat e nuk dal dot ne demonstrata qe te behem doktor shkencash e profesor universiteti si ai me siper.
   Te fala,
   Samiu

   Reply to this comment
 28. demo August 29, 16:20

  Nuk eshte problemi sot Martin Camaj..I nderuar,i respektuar,,C`kishte per t`u thene ja thame ne z.Tare dhe te tjereve.Problemi jot sot eshte Zgjerimi i Greqise 12 km ne ujrat shqiptare me Miratimin tend zyrtar..
  Jooo,kete problem duhet ta lije ne Kalendat greke,sepse as qeveria jote,as qweverite e meparshme nuk kane pasur fuqine ushtaRake dhje potencen nderkombetare te bejne ndarje kufish qofte detare qofte tokesore me Greqine.
  Ato kufij JANE NDARE NJEHERE ME PROTOKOLLIN E FIRENCES NE 1925 NGA KOMISJONI NDERKOMBETAR I KUFIRIT,..
  Tani doli maloku i shpellave te Tropojes te fshije me vendim te zagareve te tij ne parlament kufite tokesore dhe detare me Greqine.
  Kete te beje Edi Rama me shumicen absolute qe ka ne Parlament:Te rivendose kufijte Nderkombetare tokesore dhe detatre me Greqine.Se per ata kufij u sakrifikuia kolonel Telini dha 4 ushtarake Italiane.,.
  Nuk e kavene kompasin tek guri barketa komisjoni nderkombetar,.Shihe mire cfare thote kolonel Pashaj,z,Krisafi dhe specialistet e vjeter te Marines.
  Kufiri ujor me Greqine KA QENE ATJE KU JA VURI MINAT ENVER HOXHA,..Greket nuk guxonin ta kalonin ate vije,se i perpinte deti.

  Reply to this comment
 29. Aliu nga Selenic August 29, 16:21

  Z. Rama ketu nuk kemui te bejme me djejt, Ketu kemi te bejme me faket te pa kontestueshme.
  Deklasifikimi i dokumentave verteton kohen dhe hapsiren e ngjarjeve, ne vjen mire neve apo na vjen keq e verteta eshte e shkrua e zeza mbi te Bardhe.!
  Duhet ta dish mire z,Rama se kjo qe ka shkruar Tare seshte asgje do te ket edhe me shum se kaqe.!
  Duhet te kemi nje gje parasyshe.:
  Ngjarjet kan kohen dhe hapsiren e tyre. Nuk duhet te kete refleksione tek njerzite e tyre te aferm pasi ngjerjet kan kohen dhe hapsiren e tyure e sote njerzite e tyre munde te jen njeqindeher me patriote se patriotete.!

  Reply to this comment
 30. Petriti August 29, 17:37

  Zoti kryeminister, me keto qe ke shkruar ti vete zgjon djallin qe fle.
  Auron Tare thote se ka pare dokumente te UDBse dhe te CIAs se Martin Camaj ka bashkepunuar me ato agjenci.
  Po te jete se ai ka shpifur ti e kje ne dore ta denesh per shpifje.
  Padite, ose terhiqu.

  Reply to this comment
 31. Petriti August 29, 17:38

  Zoti kryeminister, me keto qe ke shkruar ti vete zgjon djallin qe fle.
  Auron Tare thote se ka pare dokumente te UDBse dhe te CIAs se Martin Camaj ka bashkepunuar me ato agjenci.
  Po te jete se ai ka shpifur ti e kje ne dore ta denosh per shpifje.
  Padite, ose terhiqu.

  Reply to this comment
 32. Fatmiri August 29, 17:47

  Pas ceremonialit te organizuar per Mit hat Frasherin dhe pranimit ne heshtje te vendosjes se permendores se Zogut ne bulevardin kryesor te Tiranes, ceremonia per Martin Camajn, e ben te plote pikpamjen dhe qendrimin e Edi Rames per figurat e shquara Shqiptare ne sherbim te Kombit apo sherbimeve te huaja! Martin Camaj mund te kete vlera shume dhe per ato duhet vleresuar ,por venia ne sherbim te te huajve nuk e perligj nji ceremonial shteteror!

  Reply to this comment
 33. Fatmiri August 29, 17:48

  Pas ceremonialit te organizuar per Mit hat Frasherin dhe” pranimit ne heshtje” te vendosjes se permendores se Zogut ne bulevardin kryesor te Tiranes, ceremonia per Martin Camajn, e ben te plote pikpamjen dhe qendrimin e Edi Rames per figurat e shquara Shqiptare ne sherbim te Kombit apo sherbimeve te huaja! Martin Camaj mund te kete vlera shume dhe per ato duhet vleresuar ,por venia ne sherbim te te huajve nuk e perligj nji ceremonial shteteror!

  Reply to this comment
 34. 2plus2 August 29, 23:06

  po kush te tha ty se ti qe paske njoh Camaj nuk je pocaqi njeri.

  kush kujton se je ti more ramut i felliqur qe flet per dikushet dhe askushet… kush te beri ty dikush more Esat Toptan Tradhtari, shkolla jote gjysmake e piktures, apo yt at servili i sistemit qe shkoi.

  ti nje cope shqiptari gjithe pordhe sapo vodhe nje parti e i more votat, e quan veten dikushi!!!

  o palaco i politikes kurve shqiptare qe s’ke len zagare e armiq te vendit pa u lidhur per te mbajtur karrigen qe t’u fal.

  kush kujton se je ti qe ngele duke predikuar …

  s’keni cipe ne fytyre o poshtersira, ju e meritoni zemerimin e popullit t’jua beje sic jua beri zengjineve ne 1944.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim