Hapja e dosjeve, 110 sigurimsat që janë ende aktivë në politikë

October 18, 2015 18:50

Hapja e dosjeve, 110 sigurimsat që janë ende aktivë në politikë

Politikanët shqiptarë gjatë 14 viteve nuk kanë lënë kusur ndaj njëri tjetrit, teksa kanë përmendur ku më pak dhe ku më shumë pseudonimet që kanë pasur si ish-bashkëpunëtorë të Sigurimit të Shtetit në kohën e diktaturës komuniste.

Dhe emrat janë nga të dy krahët, ku janë të përfshirë ministra, deputetë, diplomatë, gjeneralë por dhe përfaqësues të medias dhe duke treguar se deri më tani komisionet për pastrimin e politikës kanë kapur vetëm peshqit e vegjël, raporton Shqiptarja.com

Me këtë shpjegohet dhe ngurrimi 24 vjeçar i politikës për të hapur dosjet e Sigurimit të Shtetit, ku dhe me ligjin e ri lejohen infiltrime të ish-spiunëve sërish në politikë e administratë.

Ja 110 pseudonimet e përmendura këto 24 vite

1.  Medicina
2.  Penicilina
3.  Qukapiku
4.  Inxhinieri
5.  Çiftelia
6.  Çorapja
7.  Qepa
8.  Kodrina
9.  Dizenjatorja
10. Financieri
11. Drita
12. Stilografi
13. I Vogli
14. Alfons Ballshi
15. Raketa
16. Profesori
17. Shkrimtari
18. Dragoi
19. Cigarja
20. Livadhi
21. Dëbora e re
22. Furtuna
23. Luftëtari
24. Snajperi
25. Proletari
26. Intelektuali
27. Sqepi
28. Doku
29. Bozhuri
30. Plepi
31. Parafabrikati
32. Kitara
33. Ushtari
34. Gjeli
35. Grepi
36. Shishja e qumështit
37. Serbi
38. Çiklisti
39. Fryma
40. Vesa
41. Greku
42. Malësori
43. Tigri
44. Vinçi
45. Sapuni
46. Diplomati
47. Poeti
48. Urithi
49. Pëllumbi
50. Stuhia
51. Kastori
52. Ekspertja
53. Oxhaku
54. Bredhi
55. Iriqi
56. Komshiu
57. Osumi
58. Komandanti
59. Vigjilenti
60. Trimi
61. Kalaja
62. Fshatari
63. Rruga
64. Magazinieri
65. Nata
66. Dallga
67. Kominoshja
68. Dallga
69. Piktori
70. Xhuxhi
71. Trëndafili
72. Masoviku
73. Shkrepësja
74. Llulla
75. Fyelli
76. Arkitekti
77. Aktori
78. Torno
79. Kaçavida
80. Shkodrani
81. Kosovari
82. Kapteri
83. Agronomi
84. Zootekniku
85. Memeci
86. Koromania
87. Doktori
88. Qershia
89. Daja
90. Fryti
91. Demoni
92. Berthama
93. Kali Shalës
94. Poli Veriut
95. Bjeshka
96. Sandalja
97. Lisi
98. Fonogrami
99. Kronometri
100. Valltarja
101. Dirigjenti
102. Pashtriku
103. Doku
104. Vesa
105. Snajperi
106. Sykuqi
107. Përparësja
108. Pela Egër
109. Bjeshka
110. Giza

October 18, 2015 18:50
Komento

18 Komente

 1. Arben October 18, 19:02

  ME “MEDICINEN” DHE “PENICILINEN” KEMI PARE SHUME, POR PRAPE KEMI SHUME PER TE PARE.

  HAHHAHHAHAHAHHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHHA

  PER ATA QE PROVOHET SE KANE QENE EDHE AGJENTE TE UDB-SE, HAKA ESHTE LITARI NE FYT.

  Reply to this comment
 2. ==> October 18, 19:19

  te gjithe ne parlament jane kta legenat,,,,,,!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 3. ne emer te popullit October 18, 19:21

  Shtojini 110 dhe dy ZERO nga mbrapa edhe prap eshte pak, prandaj Ju lutemi mos genjeni me shifrat.

  Reply to this comment
 4. besnik bregu October 18, 19:26

  I kena lexua nja 1000 here kto emra. Shkruani edhe 200 fjale te gjuhes shqipe (çfare te doni) se nuk ndryshon gje.

  Reply to this comment
 5. demo October 18, 19:51

  Shkruani emrat dhe mbiemrat.

  Reply to this comment
 6. petraq October 18, 20:15

  po ata bashkepuntor te fashizmit qe vrane 83 vete ne tirane me kater shkurte sa jane.keta jane bashkepuntor qe i kane shebyer shtetit shqiptar te enver hoxhes qe ishte antar i okb..mark marku e ka inatin dhe me oficeret.po ata ishin legal e njiheshin nga populli.nuk ka zot ne bot qe te nderhyje ne punen e shtetit.ata qe ka vrare sali berisha jane me qindra mijra,nuk di e ka bere me qellim apo nga paaftesia per te drejtuar.nepunesit e kohes se zogut qe ishin te ndershem qendruan me partine e punes per nje kohe te gjate.cfar kuptimi ka demokracia ne qofte se fillojme nje lufte te re klasash.

  Reply to this comment
  • Lexha October 18, 22:49

   O loqe po emrat e atyre qe u vrane ne 4 shkurt ku jane o derzi???
   Ti je kokrra e Bolshevikut. Se ne qofte se ka pasur te vrare, ata kane qene dora e zgjatur e Serbeve ne Shqiperi qe vrane nipin 12 vjecar te Xhaver Deves ne Shkoder. Ju qelbesira Bolshevike keni masakruar cfare ju ka dale perpara…ptu
   Duhet te jesh ndonji kopil Vrrakaqori prej Shkodre qe na bie shembuj te tille eeeeeeeeeeeee

   Reply to this comment
   • arian October 28, 08:10

    me kete lloj fjalori qe perdor ti vetem nje karabush fyell dhe sigurisht djale i rri , brez i edukuar nga sal shpellari mund te flasi.

    Reply to this comment
 7. populli October 18, 23:16

  24 snajperi . 105 snajperi. Po kta spiun me nji pseudenim, burr e grua kan qene.

  Reply to this comment
 8. Media e lire. October 19, 06:18

  Nje cerek shekulli tallje me shqiptaret naive.

  Reply to this comment
 9. Nio October 19, 07:26

  Ajo dihet Piktori eshte EDi Rama … Sali Berisha eshte Medicina ose Penicilina …

  Reply to this comment
 10. estrada October 19, 13:11

  PSE NUK E VENDOSNI NJERIUN ME PSEUDONIMIN HOLTA APO SE KA NE DORE PARATE E MEDIAS?!

  Reply to this comment
  • Arben October 20, 06:17

   PO JA TANI QE E DIME TE GJITHE, A NDRYSHON GJE????!!!!
   DUHET TE RRETHOJME PARLAMENTIN DHE TI DJEGIM TE GJALLE KRIMINELET.

   Reply to this comment
 11. DASHAMIRESI October 19, 21:19

  KE HARRUAR TE SHTOSH EDHE 27 TE TJERE,QE PUNOJNE TE LUMTUR NE AMBASADEN E SHBA-se NE TIRANE .NE SHTYP KA VITE QE E THUHET DHE PERSERITET KY DETAJ I “VOGEL”,QE TI S’E PASKE VENE RE,APO ATA JANE SPIUNE TE MIRE !

  Reply to this comment
 12. vezhguesi October 19, 23:27

  KUR DO T’I NJOHIM ME EMRA E MBIEMRA ?????? NE PO PRESIM ……..

  Reply to this comment
 13. aqo October 20, 06:08

  ” Pela e eger” patjeter qe duhet te kete ndonje post shume te rendesishem si pele e eger qe paska qene.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*