Hapja e dosjeve të Sigurimit nis me pedagogët e Universitetit të Tiranës?

October 9, 2015 21:20

Hapja e dosjeve të Sigurimit nis me pedagogët e Universitetit të Tiranës?

Pedagogët e Universitetit të Tiranës do të kontrollohen nëse kanë qenë apo jo pjesë, ose bashkëpunëtorë të Sigurimit të Shtetit. “Profesorët qe rezultojnë me dosje, do te humbin vendin e punës qe mbajnë sot ne fakultete.

Nisma është marre nga rektori Dhori Kule  ku si model per aplikimin e kësaj procedure ka Gjermaninë. Ende nuk dihet se si do te pritet ky vendim nga pedagoget e Universitetit te Tiranës.

Një pjese e tyre kane refuzuar te komentojnë  para kamerës. Por a ka sot pedagoge qe i kane shërbyer  sigurimit te shtetit? Kjo do te verifikohet nga institucionet përkatëse pas kërkesës se rektoratit te Universitetit te Tiranës.  Nga 700 pedagoge, gjysma janë mbi 40 vjeç.

Ligji i lustracionit, per verifikimin e pastërtisë se figurave ne fushën e arsimit te larte, detyron t’i nënshtrohen këtij procesi te rektoret, dekanët dhe  shefat e departamenteve. Megjithatë  drejtues te shkollave te larta thonë se ligji padrejtësisht  përjashton nga verifikimi  universitetet private”, raporton “Vizion Plus”.

A nuk do të ishte më e udhës që kjo të niste nga institucione të tjera? – pyet portali Respublica

October 9, 2015 21:20
Komento

15 Komente

 1. Loni pe betoni October 9, 21:33

  Po universitetet e tjera shteterore, perse nuk ndjekin te njejtin shembull?!

  Reply to this comment
 2. ne emer te Popullit October 9, 21:45

  Te niset me hapjen e dosjeve me POLITIKANET kryesore.

  Reply to this comment
 3. LORA October 9, 22:02

  Inisiative e dhori kulos?!?!
  Po ky eshte vete spiun I sigurimit,,,,,,,por edhe nese nuk do te ishte kjo duhet te jete inisiative vetem ligjvense per te gjithe ish-spiunet gjemezinj ne cdo sektor shteteror.
  Tung.

  Reply to this comment
 4. Aqo October 9, 22:11

  Gjynah I madh.Po u bini kot me qafe.Lerini dhe ca kohe me qene se Jane ne prag-pensioni.

  Reply to this comment
 5. demo October 9, 22:56

  Pushoni ata te vjetrit,se nuk po kalojne bylmezat,pastaj zbrisni nga gjimnazet se kane ngelur ca 50 vjec.Keta Salijte qe bene kerdine,e kane dosjen sa nje carcaf,hic mos i hapni,por beni nder,cojani Saliut dosjen per roman te marre cmimin Nobel.

  Reply to this comment
 6. Hurma Arabie. October 9, 23:28

  Ligji te miratohet edhe per te gjitha shkollat private, jo vetem per Universitet. I pari spiun qe do te dale dhe nuk e ka grisur dot dosjen e tij eshte Artan Hoxha, pranari i Universititet Biznes Albania.

  Reply to this comment
 7. TROLLNA October 10, 06:26

  Shkaterimi Shqiperise i ka ardhur nga pedagoget? Hajdutet,kriminelet qe degraduan vendin jane pedagoget? Vrasjet,drogen,prostitucionin ne kete vend e bejne pedagoget? Sa euro mer Dhori Kule per te emeruar nje pedagog a dihet gje?
  Merini me radhe kush dosje duhet hapur e para. TURP DHE PER KETE LAJM,KUR SHQIPTARET PO PRESIN TE MESOJNE KUSH JANE ATA QE I UDHEHEQI DHE NXJERIN LIGJE E SA PREJ TYRE JANE PER TU LARGUAR E SA JANE PER TU HETUAR PER BEMAT,VJEDHJET E VRASJET QE KANE BERE DJE DHE SOT.

  Reply to this comment
 8. Arben October 10, 06:43

  ORE LAMASHER, PO NISENI ME GJYQESORIN,

  ATJE RREH TANI PROBLEMI SHQIPETAR.

  Reply to this comment
 9. Toleranti October 10, 07:45

  Ata qe kane qene bashkepunetore te SSH kane dale ne pension.

  Reply to this comment
 10. Pensionisti. October 10, 08:16

  BOLL ME DREDHITE E POLITIKANEVE 68 VITE.

  Katraurat tona 68 vjecare i ka prodhuar politika,atje eshte kanceri,ndaj keto dosjete hapen te parat.Boll me dredjite e politikes, qe do te hape dosjet e pedagogeve,te shpetojne gangrenat e tyre.

  Reply to this comment
 11. Luani October 10, 08:34

  Me sa duket ia paska pastruar dojen Dhorit ish shefi i SHISH Bahri Shaqiri. Thuhet se Kule ka patur pseudonimin “DIELLI”. A eshte e vertete? Le te pyetet motra e Shaqirit te cilen Kule e ka marre ne drejtim doktorature jasht fushe dhe jashte cdo rregulli. Konkluzionin nxirreni ju per Dhorken te nderuar lexues…..

  Reply to this comment
 12. Une October 10, 11:33

  Nga ko nisme e Kules do te zemrohet Markaruku sepse do te ndeshkohet Saluku,ish-komunisti besnik i tiranit,qe qe betuar kunder ungjillit e kuranit duke shembur kisha e xhamia se keshtu perfytyrohej prej tij liri-demokracia.

  Reply to this comment
 13. faro October 10, 12:35

  Si nuk kam degjuar dicka me mend, te beje ky njeri, por vec gjera me k u l e !

  Reply to this comment
 14. fllad October 10, 13:44

  Me cfare tagri e merr ky kodosh i saliut dhe i gjithe pusheteve radhazi, kete nisme qe nuk eshte ligjore?

  Apo eshte nje marifet i Rames per te mbajtur pedagoget nen presion qe te mos ngrihen kunder reformes se qelbur te aresimit?
  Njesoj si gjykata speciale ne Kosove, ose rrini urte dhe beni cfare ju themi ne ose… gati gjykata dhe ligji KULE.
  Shqiperine duhet ta marre ne dore populli se ndryshe ra ne humnere. Kjo gje nuk i pelqen neoliberaleve kendej e andej antlantikut, prandaj e vrame Ce qe MOS U SHKOJE NE MEND NDONJEHER T’I DREJTOHENI POPULLIT PER ZGJIDHJE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*