Hapja e negociatave, lajm pesimist për Shqipërinë, kryesimin e BE e merr Holanda

January 1, 2016 12:41

Hapja e negociatave, lajm pesimist për Shqipërinë, kryesimin e BE e merr Holanda

Holanda merr sot kryesimin rotativ të Bashkimit Evropian nga Luksemburgu, ndërsa e dorëzon te Sllovakia më 1 korrik e cila stafetën ia jep Maltës më 1 janar 2017.

Haga për herë të 12-të është në kryesim të BE-së, por kësaj radhe në kohën kur Evropa po ballafaqohet me sfida të mëdha sigurie dhe me krizën më të rëndë të refugjatëve që nga Lufta e Dytë Botërore.

Duke paralajmëruar parimet e kryesimit me Këshillin e Evropës, shefi i diplomacisë holandeze Bert Koenders ka thënë se Haga do t’iu përkushtohet çështjeve thelbësore të BE-së, rritjes ekonomike dhe ngritjes së punësisë, e qëllimi do të jetë lidhja më e madhe e qytetarëve dhe e shoqërisë civile me Brukselin.

Zgjerimi i BE-së në vende e Ballkanit Perëndimor dhe Turqisë, Evropian nuk është prioritet i kryesimit holandez.

Holanda është një prej vendeve më skeptike ndaj Shqipërisë, duke dal hapur herë pas here pengesë për marrjen e statusit.

Në gjashtë muajit e ardhshëm shpresat e vendit tonë janë të vakta për hapjen e negociatave. Shteti që tashmë drejton procesin, edhe nëse nuk do na pengojë të paktën nuk do ketë asnjë angazhim për të afruar Shqipërinë me BE-në./DITA

January 1, 2016 12:41
Komento

7 Komente

 1. N.V. January 1, 13:14

  Shqiperia deri me sot ka marre fryme në saje te Hollandes!!!!!…
  Shqiperia te realizoje reformat , pa ja, ikin shpejt 6 muaj…
  Mbahuni fort pas Gjermanise, sa eshte Shqiperia , Gjermania ka nje qytet…Sa per Hollanden mardheniet jane reciproke!….

  Reply to this comment
 2. E po kjo pune! January 1, 14:10

  beji topin, bej reforma per interesin tone por holandezeve kufirin tek thana kur tu vije veza ne bythe dhe te kene interesa investimesh ne Shqiperi. reciprocitet, bile fusni dhe vizat per te huajt se na cane bythen se po hyn derri e dosa.

  Reply to this comment
 3. Barboon January 1, 14:12

  Se ka fajin Hollanda..kjo nuk eshte pune miku…o milet i pagdhendur…kerkojeni te pavaresia e gjyqesorit, presidentit, prokurorit….te ata qe pengojne reformen, ILir Meta, Nishani,Rama saliu.

  Reply to this comment
 4. Arben January 1, 16:18

  PESIMIST OPTIMIST, ASNJEANES.

  TALLNI BYTHEN ME KETE POPULL.

  TE ENJTEN TE GJITHE PARA PARLAMENTIT TE DJEGIM TE GJALLE KRIMINELET E GRABITESIT BRENDA TIJ.

  KESHTU BEHET SHQIPERIA, NUK DO VIJE KUSH TJETER TA BEJE PUNEN TONE PER NE.

  VETE DUHET TI PERVESHIM MENGET.

  Reply to this comment
 5. info analitike January 1, 19:09

  Nuk e ka fajin Hollanda se kemi nje Kryeminister karagjoz qe kujton se statusin do t’ia japin sepse tregon barcaleta te bukura apo se di te shkarravise ne takimet qe zhvillon. Lere pastaj kur me idiotesine e vet u jep leksione kancelarive europiane a thua se ketu ne Shqiperi e ndriti. Me sa duket eshte frymezuar nga ajo perralla e “fanarit ndricues”.

  Reply to this comment
 6. Raimond vlonjati January 1, 21:36

  Hollanda esht nje shTet mik i Serbise , dhe kjo tregon se Hollanda ne politiken e jashtme esht nje shtet pa vlera morale , sepse ata respektojn nje shtet kriminal si Serbia qe ka kryer genocid mbi popullsite Ballkanit

  Shteti jone dhe Kosova duhet tja ketkoje ne force hapjen e negociatave qe ta diskretitojn politiken refraktare te Hollandes nda j viktimave te dhunes serbe

  Reply to this comment
 7. Kapter Baba January 2, 01:35

  Nuk kemi se cfare te presim nga Hollanda e geive, hashashi, droges, bordellove dhe qe rraca e tyre eshte bere e zeze dhe kacurrels, po te ishim neger do te kishim passaporte holandeze, shyqyr zotit jemi rrace e paster.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*