Haradinaj: Nuk ka kuptim t’i kthehemi pas raportit të Dick Martin, të bashkëpunojmë për të dal e vërteta e luftës së UÇK

December 14, 2020 21:58

Haradinaj: Nuk ka kuptim t’i kthehemi pas raportit të Dick Martin, të bashkëpunojmë për të dal e vërteta e luftës së UÇK

Ish kryeministri i Kosovës dhe njëherësh kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj i ftuar në një intervistë në emisionin “5 pyetje nga Babaramo” tha se nuk e shikon të dobishme ngritjen e Komisionit të posaçëm për raportin e Dick Martin nga Shqipëria pasi nuk ka kuptim t’i kthehen pas kësaj çështje.

Për Haradinaj do të ishte shumë e dobishme që Kosova dhe Shqipëria të bashkëpunojnë dhe të ndërtojnë një marrëdhënie të mirë me gjykatën në Hagë në mënyrë që të dalë e vërteta e luftës së pastër të UÇK-së dhe pafajësia e të akuzuarve.

S’më duket shumë e qëllume komisioni i posaçëm i ngritur në Shqipëri për raportin e Dick Martin, pasi nga ai raport ka derivuar krijimi i një gjykate dhe aktakuzat e para për UÇK-në. Nuk e shoh efektin e këtij komisioni i gjetjes së tyre, nuk e di si do të duket. Po nuk ka qenë një alarm i ngritur si tani rreth këtij raporti. Nuk e di se si mund të ketë ndikuar Shqipëria apo Kosovë se si ka rrjedh ky raport, në një mënyrë apo tjetrën ka pasur palë serioze me i zbardhur, ne po humbin kohë duke iu kthyer parapa. Më mirë do të ishte të nënshkruhej  një dokument strategjik se si do të qasemi ndaj kësaj gjykate. Duhet me bashkëpunuar nga Shqipëria dhe e Kosova me u gjet e vërteta e UÇK–së e luftës së saj të pastër, që mori dhe përkrahjen e NATO-s. Kjo arrihet përmes një bashkëpunimi. Marrëdhëniet e mira me këtë gjykatë do te jetë më e lehët të gjendjet e drejta e luftës së UÇK-së dhe pafajësia e të dënuarve”, tha Haradinaj.

h.b/dita

December 14, 2020 21:58
Komento

5 Komente

 1. Aliu nga Selenic December 14, 22:56

  Nuk e kuptoi se c`fare don te thoje Ky Hajredini, kure thote:”Duhet me bashkëpunuar nga Shqipëria dhe e Kosova me u gjet e vërteta e UÇK–së e luftës së saj të pastër, që mori dhe përkrahjen e NATO-s.”
  Ket te vertet e dine edhe zogjet e malite dhe jo njrezite e gjell mbi tokeapo shtet pjesmarrse ne kete lufte.
  Ne se e vejm ne dushim edhe ne kete te vertet qe u deshka me e gjete athere kjo qenka e humbur davaj jone per luften e qilter ne mbrojtje te Atedheut te pushtuar qe nje shekull nga Serbia.
  Ne duhet te zbardhi padrejtesite e Dik Martit mashtrimet e Dik Marty dhe te atyre bashkepuntorve shqiptare qe kontribuan ne deformimet e te dhenave. :
  Nga Terrorizem qe ben Serbet ne Popullsin shqiptare te Kosoves, duke i barazuar luftetaret e lirise njelloi si terroristet serbe,
  Me duket qe Hajredini paska lojtur nga menbte e Kokes.
  Parlamenti shqiptare duke bere hetimet do ta zbardhe padrejtesite qe beri Dike Marti duke barazuar viktimen me Terroriste serbe.
  Edhe sote kemi mbi 1000 veta ne varre masive te pa zbuluera dhe keta vejne ne pikpyetje luften heroike dhe shume te drejte te Liftetarve te Lirise.!
  Po nje gje duhet te themi. Qe Parlamenti Shqiptare jen te vonuar po pore vepriemet jen shum te drejtedhe te domosdoshme.!

  Reply to this comment
 2. ky plehr eshte bashkpunetore i serbeve dhe Dik-kurves December 14, 22:59

  tani qe e kasshitur bythen ke serbi,

  e perdorin ata si kamikace te ndezi konflikte te reja.
  ky eshte nji idiot maskara qe duhet injoruar

  Reply to this comment
 3. ... December 15, 00:14

  Komisioni për akuzat e Dick Marty duhej bërë me kohë. Shtëpia e Verdhe dhe ngjarjet në Kukës duheshin zbardhur me kohë. Heshtja quhet aprovim, prandaj akuzat duhet ose të pranohen dhe të dënohen fajtorët, ose duhen të vërtetohen se janë gënjeshtra dhe të akuzohet Marty për shantazh ndaj Shqipërisë. Shqipëria duhet të zbardhë akuzat për Shqipèrinë dhe jo per Kosovën që Kosova duhet t’a bejë vetë. Komenti i Haradinajt është fare pa kuptim, sepse udhëzon Shqipërinë se si të veprojë dhe të pranojë akuzat e bëra ndaj saj.

  Reply to this comment
 4. Km December 15, 09:40

  Nese nuk i kthehen raportit te SaDik martinit ,per cfare te vertete ben fjale ky haivan?akuzat jane pikerisht etj.edhe prej andej ,jane zberthyer ne akt akuze.po nuk u verifikua te hidhen poshte akuzat,nuk mund te dale e verteta.po ky rrapushi,sic duket ,ka hallin e lulush kastravec hollandezit. Se pyetja e fundit do te jete:-kush i formuloi dhe verifikoi “fak-tet”?lulushi,kunati,arguta dhe cjapi malltez.

  Reply to this comment
 5. Mëno December 15, 11:20

  Ky hajvan ka qene, hajvan eshte dhe hajvan ka per te vdekur. Lereni te deliroi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim