Ç’QENIE JEMI NE PËR SALI BERISHËN?!

Ermir Hoxha January 31, 2014 21:00

Ç’QENIE JEMI NE PËR SALI BERISHËN?!

Ka kaluar pa u vënë shumë re një shprehje e Ramës në opozitë, një lloj shprehje me një përmasë postulative, dedikuar rivalit të tij politik, pa qenë pjesë e ligjërimit të zakonshëm e rutinor: Për Saliun nuk ka njerëz, por vetëm votues! E thënë nga Rama, është ndër ato shprehje që i bie pazari, për vetë pozitën e Ramës karshi Berishës, si rivalë të drejtpëdrejtë politikë, por nëse do thuhej dikur, vitë më parë kur Rama nuk ishte aktiv në politikë; ose nëse do të thuhej dhe nga ndokush tjetër, do gëzonte kuotat më të larta të forcës së mesazhit që përcjell, në portetizimin me fare pak fjalë të një politikani si Sali Berisha, krahas asaj të Mero Bazes, sipas së cilit Berisha është një ish-komunist pa asgjë demokratike dhe një demokrat me gjithçka komuniste.

Dje ishte rasti për t`u provuar katërcipërisht se si na sheh ne Sali Berisha, ne, njerëzit e kësaj toke që i thonë Shqipëri, si jemi për të, në ç`sy na vështron, me ç`kut na vlerëson, na gjykon, komunikon apo sillet me ne. pas publikimit të një urdhërese të tij, ku kërkohej garantimi i votës pro PD-së nga ana e administratës e jo vetëm, pasi kërkohej dhe vota e familjarëve të atyre që punojnë në administratë, ai as që e çau fort mender-en, por pacipërisht e pranoi dhe e ngriti zërin më tepër kur këtë gjë ja njohu vetes si meritë, duke vijuar ta vesh dhe me një fill kinse logjik, ku sipas tij, njerëzit e administratës nuk mund të gjykohen vetëm se si qënie politike.

Po pse vallë, a duhet shumë stërmundim për ta kuptuar se çdo frymor në këtë vend, në gjykimin e Berishës, është thjesht një qënie politike, që vlerësohet ose zhvlerësohet si qënie në varësi të votës se ku e hedh. Ne thjesht duhet t`i gezohemi vetëm një fati, që shyqyr që ky njeri na ka rënë për hise në një sistem ku i ka pak duart e lidhura, se imagjinoni sikur ta kishim patur udhëheqës në atë tjetrin që lamë pas. Pra, ka diçka për t`u gëzuar kur është fjala për Berishën në krye të punëve! 

Harito: Emaili ku i bëhej presion administratës për vota. Berisha: Bravo më qoftë

Ministrja e Teknologjisë dhe Inovacionit, Milena Hario, zbuloi sot në Kuvend një e-mail të para 23 qershorit, me anë të të cilit stafi i ish-kryeministrit Berisha i kërkonte administratës të identifikonte votat. “Berisha i kërkonte administratës të identifikonte votat. Pyeste në email”Sa vota të sigurta keni””, tha Harito.

Në replikën e tij, Berisha nuk e mohoi këtë fakt, madje u shpreh krenar. “Në qoftë se e kam shkruar unë, bravo i qoftë Sali Berishës. Po nuk e di a e kam shkruar apo jo. Unë kam zhvilluar konceptin që administrata duhet të shprehë bindjet publike pa asnjë rezervë. Unë nuk i konsideroj punonjësit e administratës si qenie apolitike”, tha ai.

 

 

Ermir Hoxha January 31, 2014 21:00
Komento

22 Komente

 1. Lereni Berishen.. January 30, 16:23

  As Harito, pra jo vetem Rama, nuk besoka se Rilindasit kane fituar?!

  Shikoni ore punen si qeveritar, lereni Berishen ne paqen e vete si opozitar tashme.

  Beni ate qe ai nuk beri mire, dhe kjo do t’jua lehtesonte qeverimin, madje edhe fushaten tjeter.

  Harrojeni Berishen, dhe mos beni beni ate qe beri ai dhe jeni ne rregull me shqiptaret.

  Pastaj, “republika e Korçes” ndodhi pas 23 Qershorit, apo jo?! Kete mos beni ju, qe ne te mos besojme se ju e keni merak Berishen ngaqe silleni sic akuzoni ate…!

  Reply to this comment
 2. SALI PROTOPAPA January 30, 16:30

  o plehra e shekullit nuk po te kane te sosur poshtersinat edhe ashtu ke bere po satam i ke çuar mail per te futur lul bashen ne pune o flliçesira e vuçidolit ti kenke i shkundur krejt shum e halen e hangre sot ne parlament ore morder erjoni ta dhjevi fare muhabetin me fazlliçin mos na biesh tani ndonje dobiç serb

  Reply to this comment
 3. studenti. January 30, 18:05

  Nje “karikature”me shpirtin e nje shtrige del e thote se pranonte te shfaqeshin ne administrate bindjet poltike. Kjo monster qe tremb njerezit,sheh enderra me sy hapur duke uruar veten se nuk ka lene gje pa bere per ate te shkrete karrike. Ky klloun qe zbriti prej shpelles dhe perdori nje teh thike u be shembelltyra e çdo te lige prej zilise, hipokrizise dhe keqdashjes politike duke i shrebyer poshtersise se tiranit me primitivizmat lajkatuese ideologjike.Ndotjet e tij ne krye te kupoles qe erresonte çdo rreze drite, jane pertej çdo mase kritike duke futur ne çdo qelize te jetes vjedhje, vrasje,kontrabande, trafiqe, prandaj ulerine me brtimat dhe terbimin e nje bishe.Ulerimat e tij, perpelitjet, shpifjet,grahmat hitlerofile jane kafshimet helmuese te gjarprit me zile.Ende disa brejtes i rrine ne preher, ne supe dhe i varen pas shpine duke e bere me te peshtirosur kete lloj egersire qe jeton ne çdo lloj funderrine.

  Reply to this comment
 4. rilindas papune January 30, 19:39

  Znj.Harito te shofi shperndareset e ketoj e-maili qe i ka akoma ne administrate.
  te shofi te Ahmetaj kush i ka deguar dhe eshte akoma ne pune ndonese me kontrate Saliu!
  Njerezit tane qe mezi kane duruar ne pune keta qener i hoqet te paret nga puna pavaresisht kontributit tone per rilindjen!!!

  Reply to this comment
  • pellazg 100% January 31, 12:24

   Harito të hedhi një sy nga arësimi dhe sidomos te Tatimet ku PD- istet po dalin o me Lsi ose si rilindas të flaktë. Asnjë nga ata që janë hequr nga pd nuk janë rimarrë në punë. Duroni u thotë Briseida, që nuk dihet se çfarë kontributi ka në ps, përveç se ka qenë në vendin e duhur në kohën e duhur.

   Reply to this comment
 5. . January 30, 19:45

  Vdekja kesaj “motre shpellash” do gezoje dhe qetesoje brenda dites mbare Shqiperine.

  Vdekja e ketj krimineli shpallet “DITE FESTE KALENDARIKE”.

  Reply to this comment
 6. Naftetari January 30, 19:46

  Ky eshte kafshe prehistorike mjer shqiperia si ka bere me te kaqe vjete.

  Reply to this comment
  • DIANA January 31, 15:56

   O sa kam qeshe ……me pese njerez perpara flet apo s’flet kokalari ….ore po ku i ben terr syri sales nga keto more kokalari…ta ka mat koken me pe ty dhe gjithe diaspores….shqiptaret e amerikes sidomos diaspora e vjeter kriminelet te arratisurit bashkeopuntoret e fashizmit jane garancia dhe shtrati mbrojtes i sale qelbesit….qe qelbi gjithe shqiperine i luajturi nga mende e kokes….

   Reply to this comment
 7. . January 30, 19:50

  ********************************************************************************************************

  PO ….. I UROJME VDEKJE, TORTURE DHE PERPELITJE NE VARRIN QE DO T’A MARRIN UJRAT E ZEZA.

  ********************************************************************************************************

  Reply to this comment
 8. . January 30, 19:50

  vdekje, vdekje, vdekje ….. qe neser !

  Reply to this comment
 9. drejtesi January 30, 20:46

  ketij dhe varrin tja bejne ne serbi se eshte TURPI I KOMBIT

  Reply to this comment
 10. al January 30, 21:58

  ky do varroset si hero e sigurt si paraardhesit e tij

  Reply to this comment
 11. SALI PROTOPAPA January 31, 11:50

  O HORR BULEVARDI O HALJA E SHQIPERISE O JASHTQITJE DERRKUCI O DEBIL O HOMO TI NUK KE FEMIJE I KE KOPILA THERRASH

  Reply to this comment
 12. Hogja January 31, 12:23

  Per Ju o shpelarsit e truve te shqipetareve;Berisha nuk ka qene ndonjehere komunist,por i kamufluar me kete tesere per ta sjelle vendin ku eshte sot.Ai eshte nje pjelle vegel ne duat e sherbimeve inteligjente me te sofistikuara ne bote.Nuk dua ti hyje analizave me te thella por do te doja te theksoja se mire qe Baze eshte i motivuar nga dyshtetesia po Ju nga se niseni ,apo edhe Ju dyshtetesi keni!Mos valle Amerika ka nostalgji per “komunizmin” qe bashkepunoi e bashkepunon me kete monster?Mos valle nga kjo nostalgji ambasadori mik e quajti “burre shteti” me 21 Janar 2011?Me vjen keq per Ju or kaçurelsi “Cufo”.

  Reply to this comment
 13. Petro January 31, 12:39

  Lëreni halenë të përdhitet. Saliu sa herë që hap gojën duket sikur i del prej andej era bajgë.

  Reply to this comment
 14. Besa January 31, 15:02

  Komenti do qe i tepert,ai thote si Shvejku “Ç’me duhet mua se ç’bej une” ai eshte nje arkivol i hapur qe kundermon dhe kerkon te mare dhe te tjere me vete.

  Reply to this comment
 15. timo January 31, 16:54

  Në qoftë se doni të ndyni komunistët, krahasimi i Saliut me komunistët mund të jetë i drejtë por në qoftë se doni të ndyni Saliun ,atëhere zoti Hoxha,më vjen keq por krahasimin e keni “topall”.

  Reply to this comment
 16. ty January 31, 19:34

  ky thote bravo qe jame kriminel

  Reply to this comment
 17. MARKO January 31, 23:24

  Berisha i eshte qepur popullit shqiptar si dhelpra pas boleve te dashit. Te shkpeutet nga te dashit dhe te qepet mbas gjuhes se Ver Llapes me mire se do te kishte ushqim jarget e tij.

  Reply to this comment
 18. ali February 1, 02:40

  More zoterinj, Berisha ka plotesisht te drejte te livadhise , kur nuk i vihen prangat, jo ne
  erresiren e nates sic bente Berisha , por ne mes te parlamenti ,duke ia numuruar aty ne
  parlament te gjitha krimet,vjedhjet , atdheshites , plackitjes, Gerdecin, 97-ten, 21 janarin ,
  etj. Aty qe ta shohi i gjithe populli shqiptar per ta bere shembull se cilido qeveritar mafioz
  si Sali serb Berisha i njejti fat do tanpresi ne vitet e dekadat e ardheshme .Mjafton nje dhe
  vetem nje shembull. !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim