Harrojnë letrën mbi tryezë, për çfarë i ankohet opozita shefes së ONM

April 5, 2019 15:47

Harrojnë letrën mbi tryezë, për çfarë i ankohet opozita shefes së ONM

Genoveva Ruiz Calavera, shefja e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit (ONM) ka zhvilluar sot një takim me përfaqësuesit e opozitës. Zyrtarisht delegacioni i BE në Tiranë publikoi foto nga takimi duke thënë se ka ardhur koha për dialog, por pa dhënë detaje se çfarë është diskutuar.

Ish-deputetët e opozitës nuk janë treguar të kujdesshëm, sepse pas takimit kanë harruar mbi tavolinë një dokument të mbushur me pakënaqësi sesi po ecën Reforma në Drejtësi. Në takim kanë qenë ish-deputetët Silva Caka, Klajda Gjosha, Oerd Bylykbashi dhe Aldo Bumçi.

Letra është publikuar nga “Top Channel”  ku që në fillim ish-deputetët e opozitës i ankohen zonjës Calavera për mënyrën sesi u zgjodh Arta Marku prokurore e Përgjithshme e përkohshme.

Ankesat kanë vijuar me çështjen e transferimit të prokurorëve që hetuan ish-ministrin Tahiri.

Po ashtu, ish-deputetët e opozitës kanë folur në këtë takim edhe për Donika Prelën, që sipas tyre është kontestuar gjatë vettingut. Për Donika Prelën, ata kanë thënë se dyshohet se i është hequr viza amerikane, fakt që nuk e ka reflektuar në formularin e vettingut.

Një tjetër shqetësim drejtuar Calaverës në letrën e publikuar nga “Top Channel”, është gara për kryeinspektor të ILD-së, ku sipas tyre kandidatët Metani, Kokona dhe Gjonçaj kanë lidhje direkt me PS-në.

Nuk ka munguar në këtë takim edhe shpalosja nga ish-deputetët e PD-së të biografive të anëtarëve të KLP-së.

 

o.j/dita

April 5, 2019 15:47
Komento

13 Komente

 1. Kopilet e SHQUP-it April 5, 17:24

  Vetem mut kane nxjerre nga goja.
  Po te vesh bythen guxhinjere ajo vetem mut di te gatuaj, kjo eshte Opozita e sotme SHQUP & Lesh e Lija.

  Reply to this comment
 2. A April 5, 18:06

  Jam dakord qe opozita e sotme PD + LSI vetem mut dine te gatuajne.
  Por edhe POZITA e sotme e Rilindjes + PS me ne krye nje rraqe dhe nje zhgarravine si EDI KRISTAQ ANETA RAMA nuk eshte e mire.
  Eshte mandati i dyte, mbi 6-te vjet ne pushtet pozita e sotme çfare vjedh ne gjitha drejtimet pasurite kombetare dhe xhepat e shoqerise shqiptare.
  Cfare ndigjon vetem genjeshtra dhe demagogji per shqiptaret. Edhe keto nuk jane asgje me shume vetem disa gangstera.

  Reply to this comment
 3. Shefqet Cela April 5, 18:18

  Kanë qënë impresioonuar nga takmi, prandaj “HARRUAN” letrëb?!
  Nuk dinë as të qënjejnë qyqarët.
  Më mirë kështu. Shqiptarët i shohin me shkrim çfarë helmi vjellin me të huajt në prag të negociatave.
  Ka dhe një mundësi ta kenë harrur vërtet, mbas dushit që u ka bërë ajo.

  Reply to this comment
 4. I pret Reçi April 5, 19:17

  Te gjithe jane te qelbur, pozita ndoshta mban me pak ere, por prape qelbin!

  Reply to this comment
  • Vlora April 5, 19:35

   Nuk ka me balte te hidhni mbi shqiperine ju felliqesirat e ketij kombi eshte turp ti thoni vetes shqiptare koha do tju japi venden shpejte ju jeni kunder politikes amerikane qe po punon per shqiperin po ca doni do i paguani te gjitha drejtesia erdhi gjeni vryme miu te futeni. RECI o felliqesira qe vetem shqiptare nuk jeni ca lloi hibridash jeni hakmarrja e nje populli do bjeri mbi ju kerma me plakun e zi ne krye mallkuar qofshi ato nena qe ju linden

   Reply to this comment
 5. info analitike April 5, 19:33

  Shoke cfare ka qe nuk shkon nga problemet e ngritura ne kete shkrese? Cfrar eju shqeteson? A ka ndonje te pavertete aty? A doni drejtesi apo padrejtesi? Sa i beri Saliu kercenit perpjete si te marre, tani qe i ben kriekaqoli ju nxika faqja juve. Po c’pretendoni o te uruar!!! Ju doni te flini ne mut e te zgjoheni te parfumosur!!!

  Reply to this comment
  • bureto April 5, 21:47

   A ka ndonjë të pavërtetë aty?! Sigurisht që ka, por varet si i shikon. Pa i marrë të gjitha me rradhë, unë si qytetar i paangazhuar politikisht, mund të gjykoj së paku atë të Arta Markut. A. Llallës i mbaroi mandati, por njëkohlsisht dhe vaji i kandilit. Me të drejtë. Një kryeprokuror, i cili është nën hetim dhe i shpallur non grata familjarisht nga USA. Rast i paprecedent. Në këto rrethana vendi nuk mund të rrinte pa prokuror të përgjithshëm. Iu bë ftesa opozitës që të dilnin me propozimin e tyre dhe me konsensus ta votonin së bashku me maxhorancën si parlament. Opozita refuzoi, bile kundërshtoi largimin e Llallës. Arsyet i dinë vetë këta, por i di dhe populli. Llalla ishte shërbëtor i tyre dhe një nga penguesit më të mëdhenj të reformës në drejtësi. Dhe s’kishte si të mos ishte, kur binte vetë erë korrupsion. Ama prokuror të përgjithshëm që kishim dhe këtë e donte Berisha dhe Meta. Në këto kushte, edhe me mbështetjen e ambasadës amerikane, plotësisht më përputhje me ligjin dhe kushtetutën, e theksoj plotësisht, parlamenti zgjodhi A. Markun, nën tymset dhe çizmet e turpshme të atyre që i del gjumi natën nga SPAK-u. Përndryshe ç’ishte gjithë ajo histeri?!….

   Reply to this comment
  • I pret Reçi April 5, 22:01

   1. Nuk mund te priten kerkesa nga njeraz apo grupe qe duhet te ishin ne burg prej vitesh.
   2. Kemi pare te pavertetat e ketyre krimineleve kur kane qene ne pushtet, kur edhe kane vrare ne mes te bulevardit.
   3. Drejtesia nuk mund te behet nga delinkuente qe vendin e kane ne burg.
   4. Kercejne perpjete kur flet i marri Sali, sepse pyesin njeri tjetrin; “po ky akoma nuk e filloi denimin”?
   5. Kriekaqoli eshte kriekaqol i vene nga krimineli i Viçidolit.
   6. Mos e perbuz mutin, sepse ai pretendon qe eshte me i paster se Saliu dhe Shqupi.

   Reply to this comment
   • info analitike April 6, 07:52

    Orë shokë shumë gjatë i ratë por argumente nuk sillet për akuzat që bëhen në letër. Buretë a qëndrojnë akuzat ndaj Arta Markut apo jo? Meqë nuk je i angazhuar politikisht pse duhet të bësh krahasime me Saliun për të justifikuar kapjen e drejtësisë nga rilindjotet. Të imitosh Saliun nuk të bën më të mirë se ai.

    Reply to this comment
 6. Adih April 5, 20:26

  Pse keshtu behet opozite o ju te PD e LSi se.
  Konkretisht ju citoni qe x Gjygjtar dhe y Gjygjtare jane te kohes se diktatures . A jeni ne vehte ju o te mjere .Atehere dhe ata artiste qe kenduan perball Dulles suaj duhet ti zhdukim nga faqja e dheut . Sa shpejt harroni o te mjere qe kapoja i juaj Sali Berisha ,ka qene sekretari i partise me fanatik dhe me karjerist rekord jo vetem ne shqiperi por ne bote i PPSH.. Pyeteni Berishen ,qe futi deputete dhe ministra spiune te diktatures . Po ju jap vetem dy shembuj te ministrave te brendeshem te berishes si kaleca sigurimi te diktatures . E keto jane Halit Shahmata , dhe ai mundsi i beratit AGRON Musaraj . Folni e me kundershtoni ,po ta kem gabim ,po ju pres. Ikni mor legena ,ju si PD ,LSI e PS jeni ngjizur me spermen e PPSH te gjithe mbare ,e na beni ju moral .Jeni te gjithe per tju mbytur ne det e te shpetojne shqiptaret e shkrete e te mjere .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim