Harta globale e vetëvrasjeve: Shqipëria në rritje të fortë

October 13, 2017 10:35

Harta globale e vetëvrasjeve: Shqipëria në rritje të fortë

 

Numri i vetëvrasjeve për 100 mijë banorë për vitin 2016 në Shqipëri ishte 8.2 sipas përllogaritjeve të Monitor me të dhënat që ka publikuar Instituti i Statistikave për 2016-n.

Ndërkohë ky tregues për 2015-n sipas Organizatës Botërore të Shëndetit ishte 5.3 vetëvrasje për 100 mijë banorë, duke treguar një rritje të ndjeshme brenda një viti, ku në 100 mijë banorë 3 veta më shumë vendosin t’i japin fund jetës.

Megjithëse në rritje, treguesi është më i ulët krahasuar me të gjithë vendet e rajonit, apo vendet europiane, Nga vendet e rajonit, Serbia ka numrin më të lartë të vetëvrasjeve për 100 mijë banorë, ku në 2015-n norma e vetvrasjeve ishte 19.9 banorë. Në Malin e Zi, norma ishte 12.5, në Maqedoni 9.9, në Bosnje 7.1.

Vendet me normën më të lartë të vetëvrasjeve

Normën më të lartë të vetëvrasjeve sipas të dhënave të OBSH-së ka Kazakistani dhe Mongolia, së bashku me përkatësisht 48 vetëvrasje për 100 mijë banorë.

Në hartën interaktive të OBSH-së tregohet se normë të lartë vetëvrasje ka veçanërisht në vendet Europës Lindore, ku në pjesën më të madhe të tyre treguesi e kalon shifrën e 35 vetëvrasjeve në 100 mijë banorë.

Zonat e ngjyrosura me ngjyrë më të errët tregojnë vendet ku numri i vetëvrasjeve është më i madh se 15.

Ngjyrosur me këtë ngjyrë, përveç Europës Lindore, është edhe Amerika e Veriut, Afrika e nënsahariane, Australia, Kili dhe Argjentina, vendet skandinave, Franca dhe India.

Ndikimi nga raportimi në media

Një numër studimesh empirike kanë gjetur se ka një rritje të vetvrasjeve pas raportimit të tyre në media, një lidhje që i referohet fenomenit të imitimit. Bazuar në këto të dhëna OBSH-ja ka zhvilluar një manual për mediat se si  të raportojnë vetëvrasjet. http://www.who.int/mental_health/prevention/suicide/resource_media.pdf

Vetëvrasjet në Shqipëri, tre herë më të larta se vrasjet

Opinioni publik në vendin tonë është mësuar të konsiderojë vdekje nga vrasjet rastet kur personat marrin jetën e njëri- tjetrit, por pak kujt ja merrte mendja se numri i vetëvrasjeve është trefish më i lartë se numri i vrasjeve.

Për vitin 2016 sipas të dhënave të INSTAT personat e vrarë nga të tjerët ishin 85 gjithsej, ndërsa personat që kishin vrarë vetën në të njëjtin vit ishin 235.

October 13, 2017 10:35
Komento

4 Komente

 1. Mjekja October 13, 10:42

  Jo vetem Shqiperia!
  U ne nje studim dhe foli sa me shume qe mediat, vetevrasjet i tregojne aq me shume persona me paqendrueshmeri psiqike, kryejnë suicid!
  Edhe ne Itali!
  Por me keq jane vendet aziatike e ato Nordike..
  Dikush e quan dhe seleksionim gjenetik…

  Reply to this comment
  • Arben October 13, 20:24

   ATO QE QUAN VENDE AZIATIKE,

   JANE FSHATARET E INDISE, ME TE VARFRIT

   NE BOTE.

   VENDET NORDIKE, E KANE NGA AMBJENTI,

   FTOHTE GJITHE DITEN, NJEREZIT NUK PARA

   JANE SHUME TE SHOQERUESHEM, BIEN

   TEK VODKA E RAKIA.

   PO KETU NE SHQIPERI, QE NUK KEMI NGA KETO

   PROBLEME, JA HAPIM VETE VEHTES.

   RROFTE POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK

   RROFTE PARTIA, ME SHOKUN EDVER

   Reply to this comment
 2. Arben October 13, 13:34

  NUK KENI PARE GJE AKOMA.

  KETO JANE SHIFRAT ZYRTARE, SA VDEKJE

  MASKOHEN SI “SHKAQE NATYRALE”, KUR NE

  FAKT NUK JANE TE TILLA.

  RROFTE POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK

  EDHE NE VARR DO TE COHET TE VOTOJE

  PARTINE DHE SHOKUN EDVER.

  Reply to this comment
  • TLN October 13, 20:35

   Shko mor palle futja vrapit. Na ben sikur te vjen ken per popullin shqiptar ty kelyshi sllavo-grek.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*