Harta/ Këta janë 12 plazhet më të ndotur në vend

May 29, 2018 17:50

Harta/ Këta janë 12 plazhet më të ndotur në vend

Agjencia Europiane për Mjedisin ka pulbikuar një raport për pastërtinë e plazheve në Shqipëri.

Plazhet më të ndotura janë 12 nga 102 plazhe gjithsej. Por janë 1 plazh më pak se në 2016-ën, kur u bë edhe raporti i fundit. Kjo do të thotë që ka një përmirësim të dukshëm.

Raporti bazohet në analizat e 914 kampioneve të ujit. Kampionet u morën në 102 plazhe gjatë sezonit turistik të vitit të kaluar në ditë të ndryshme. Sipas raportit analizat janë bërë për bakteret “Escherichia coli” dhe “enterococcus faecalis”, që janë tregues i derdhjes së fekaleve në det.

Në raport është publikuar edhe një hartë, ku me të kuqe shënohen plazhet e ndotur, me blu plazhet që janë vlerësuar me “shkëlqyeshëm”, me ngjyrën e kaltër, ato që janë vlerësuar “mirë” dhe me ngjyrën e gjelbër janë plazhet e vlerësuar “mjaftueshëm”.

Për të lexuar raportin e plotë, klikoni KETU.

o.j/dita

May 29, 2018 17:50
Komento

7 Komente

 1. C'a bohet kshtu May 29, 19:22

  Po plazhe te ngjyrosur me te zeze, me ngjyren e fekaleve perse nuk jane shenuar, apo nuk i nxe harta.
  Kane analizuar kampionet e vitit te kaluar dhe sivjet na japin rezultatet mos e beso po deshe, harrota cari hajde.

  Reply to this comment
 2. ZULLUMI May 29, 19:32

  NE LUNGOMAREN E VLORES VAZHDOJNE TE DERDHEN 10 PERRENJ ME FEKALE PASI NUK U PERFUNDUAN FILTRAT QE ISHIN NE PROJEKT PARAT SHKUAN PER LESH….????!!!

  Reply to this comment
  • ! May 30, 10:53

   Impiantet e filtrimit jane shume te thjeshta
   dikur kame prodhuar vete dhe montuar ne Europen Qendrore me Firmen
   Brenda nji dite ati i ve ne gjendje pune .
   Problemi eshte se ne ate vend ,nuk di njeri te bej vleresimin e se keqes qe vjene nga ndotja e ujrave te detit ,edhe pse semundjet ne shqiperi shtohen cdo vite por edhe shteti ,qe nuk ja kann iden si funxionon kjo Bote ,por vetem derdellisin medieve cfar lexojn ose degjojn diku ,tipike si kann qen shqiptaret dikur ne komunizem ,asgje ska ndruashuar ne trirun e shqiptareve .
   Blij impiantet dhe nqs i ke aty ,per gjithe Zonen brendetare te Shqiperise Brenda nji jave maximumi
   nqs ka deshire e organizim e drejtues serioze

   i gjithe Bregdeti Shqiptare eshte i paster kristal .
   Por siedhe dihet ne ate vend nuk ka vullnet per ta afruar Shqiperinepran Normave Europiane te mjedisit jetes etj . Harxhohen miljona kot diku tjeter ku s’eshte e nevojeshme etj etj budalliqe shqiptaresh . Shteti nuk ja ka iden se cilet jane prirjoritet ne ate vend .

   Kann 5-vjet ne pushtet dhe nuk kann mundur te bejne nji turizem qe ti pershtatet niveleve europiane ate nji bythe vend .Vetem vijne verdall medieve me bla bla bla .

   Reply to this comment
 3. spata May 30, 10:52

  Jeni te len nga trut . Asnje shtet ne bot para sezonit turistik nuk del me keto njoftime .Atje ku ka ndotje vendosin tabela qe ndalojne futjen ne uje.Ne majmunet e shkuar majmunet e nxjerrim buth… pa na i kerkuar te tjeret .
  Kjo agjensi eshte shqiptare apo armike qe do te cvendosi vemendjen e turistve nga Shqiperia .

  Reply to this comment
 4. sandri May 30, 12:01

  pra plazhi i Durresit, del shume mire, vecanerisht zona prane bllokut, zakonisht me emrin Plazhi Iliria.

  Reply to this comment
 5. demo May 30, 14:14

  Ktu jane 25 pika dhe viza.Pse nuk e shkruani kush jane plazhet me te ndotur.kLIKO KETU KLIKO ATY.Perderisa ke marre persiper te japesh informacionin,perse duhet te klikoj ketu,atje,andej ,kendej?,Ju dhimbset plazhi Golemit,qe ne mes te dites derdhen fekalet e grumbulluara dhe uji merr ngjyren e MUTIT?

  Reply to this comment
  • Arben SHEHU May 30, 15:38

   Ke te drejte more DEMO, por ne Shqiperine tone preferohet me mire qe sekretet ti marre vesh bota ,por ne qyqaret duhet te shkojme kuturu… Populli thote fshati qe duket nuk do kallauz…prandaj eshte mire qe faktet qe lidhen me shendetin e popullates duhet te publikohen urgjent.
   Nga ana tjeter, institucionet pergjegjese per mjedisin duhet te punojne 365 dite te vitit dhe jo me aksione nje here ne muaj. Ashtu sikurse ushqehemi cdo dite, dhje… cdo dite, duhet edhe te pastrojme ambjentin cdo dite.
   Keshtu ben nje popull, nje qeveri e kulturuar…

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim