Hashashi, problem në Shqipëri? Shihni ç’bën një shqiptar në Uashington

March 10, 2018 03:05

Hashashi, problem në Shqipëri? Shihni ç’bën një shqiptar në Uashington

Mjafton një ligj në letër dhe realitetet janë krejt ndryshe.

Në Shqipëri hashashi, kanabisi, marijuana jo vetëm kanë mbyllur në qeli qindra persona, por janë kthyer edhe në problem të mprehtë politik.

Në Uashington, SHBA, një shqiptar qesh me këtë histori.

Oltion Hyseni (në foton kryesore) ka emigruar në SHBA  në vitin 2005.

Sot ai dhe e fejuara e tij (foto e tretë poshtë) kanë një një dyqan marijuane. I ligjshëm, sigurisht.

Oltioni fillimisht punonte si agjent imobiliar, në shit-blerjen e pasurive të paluajtshme, por ai tha për DITA se kishte prej kohësh pasion dhe kuriozitet për hashashin dhe për vetitë e tij kuruese.

Ai tregon se nga viti 2005 deri në vitin 2012 ka kultivuar në sasi shumë të vogla, një deri në pesë rrënjë marijuanë për përdorim kurativ dhe personal.

Në vitin 2012 shteti ku jeton legalizon kultivimin dhe shitjen dhe organizon një lotari për personat që do të hapnin tre dyqane të tillë.

Oltioni merr pjesë, dhe ishte një nga fituesit e kësaj lotarie.

Prej pesë vitesh dyqani i tij Ocean Greens, përveç marijuanës tregton edhe produkte të ndryshme me përbërje kanabisi, si p.sh., biskota, çajra, pije energjike, deri edhe kremëra për qetësimin e muskujve.

Spas ligjit, klientët e tij duhet të jenë 21-vjeç e sipër.

Oltioni tregon për DITA se një pjesë e konsiderueshme e klientëve janë grupmosha e tretë, të cilët vijnë për motive kuruese dhe shëndetësore, por edhe rinia vjen aty në shoqëri për të kaluar një fundjavë “happy”.

Stafi i Ocean Greens përbëhet  prej 18 vetësh, ndër të cilët një pjesë e konsiderueshme janë shqiptarë.

Në një nga fotot e dërguara për DITA, tre prej tyre bëjnë shqiponjën.

I pyetur si e sheh situatën në Shqipëri, Oltioni thotë me nota humori se mund të vijë që sot që t’ju tregojë me “numra dhe fakte” të interesuarve të qeverisë shqiptare (nqs ka të tillë), që marijuana mund të përdoret jo vetëm për arsye “qejfi”, por kryesisht për arsye mjekesore.

f.s. / dita

March 10, 2018 03:05
Komento

26 Komente

  • lime elb March 10, 10:27

   Oltionin e kam kusheri
   Eshte djale perfekt dhe shume serioz
   Sa per perdorimin e hashashit dhe legalizimin e tij, doja te them dy fjale.
   Hashashi krahasuar me alkoolin qe eshte legal eshte si dita me naten.
   Alkoli te dgjeneron qelizat e turit, hashashi ti riperterin ato
   Alkooli te con ne aksidenteg me makine, hashashi te ben me teg kujdesshem ne timon sesa kur je pa pire.
   Lexoni pak dhe do kuptoni cfare ndryshimesh ka mes te dyjave dhe pse hashashi po legalizohet ne gjhe boten

   Reply to this comment
 1. info analitike March 10, 08:27

  O shoke ai mbjell rrenje me numerim e jo tonelata sic e kerkon partia me ne krie kriepsikopatin. E kuptoni ndrishimin?
  E kuptoni ju se c’do te thote qe te kontrollohet tregu i hashashit: i bie qe te mos prodhohen me tonelata por edhe vlera e fitimit mbi hashashin te ulet ndjeshem. Keto gjera nuk para i pelqejne bijve te partise.

  Reply to this comment
  • intelektuali March 10, 09:09

   Farat e kanabisit ne SHBA importohen nga Izraeli ku jane kryer testime nga shteti per prodhimin e kanabisit per nevoja mjekesore, qe nuk eshte droge e rrezikshem qe te “kap dhe nuk te leshon”, por mund ta lesh pasi ta kesh perdorur disa here dhe ajo qe thoni ju sasia qe mund te shitet dhe tregetohet matet me gramature farmacie.

   Kjp qe publikon gazeta DITA eshte pamflet per katunare dru me pre te droguar, njesoj si propaganda ne Kohen e Qepes te Enverit.

   Reply to this comment
  • shqipe March 10, 14:31

   O info bajga!
   Po, si nuk nxorre nga goja diç,veç bajgave,o bajge e shkuar bajges!…

   Reply to this comment
 2. koco me 2 k si kuklusklani March 10, 09:05

  aman ore hysen hasani,na mer edhe koco kokdhimen per specializim.

  Reply to this comment
  • emigranti March 10, 10:29

   kocon mund ta shash per shume gjera po per ate idene e hashashit kishte te drejte
   vetem se nuk diti si ta paraqese ne publik.
   eshte absurde qe qindra bij nenash degradojne neoer burgje per nje cigare hashash ndersa trafikantet rrine jashte.
   ligji duhet ndryshuar menjehere ne shqiperi
   habitem se si ndonje politikan serioz nuk merret me kete gje

   Reply to this comment
 3. intelektuali March 10, 09:05

  KE DONI TE BUDALLEPSNI O GAZETA DITA?

  Sasite qe legalizuan disa shtete ne SHBA per kanabisin e posacem qe ka shpikur Izraeli maten me grame farmacie dhe jo me tonelatat e Habiljave te Sajme Qorrit te Edvinit dhe Rilindjes Enveriste qe po frikesojne Evropen dhe mbare Boten.

  PO PSE I NDJEK TRAFIKANTET E KANABISIT ALBANEZ ITALIA DHE GREQIA ATEHERE KUR CESHTJA NA QENKA KAQE E THJESHTE, DHE MJAFTON VETEM NJE LETER DHE NJE LAPS?

  prandaj:

  O gazeta DITA perpara se te hidhni ne publik senzacione dallkauke me mire mesoni gazetaret tuaj te te lexojne me shume per Boten qe i rrethon,

  sepse:

  Sic po tregojne BATHET do ta legalizoni edhe kokainen e bananeve te Edi Rames me nje cope leter BYTHE dhe nje kalem gazetarie hokatare.

  Reply to this comment
 4. lereni politiken o milet March 10, 10:22

  Keta komentuesit me lart e shohin hashashin thjesht si hall politik te Saliut dhe Edvinit.
  Nuk eshteg keshtu
  Gjyshet tona na i kan pas bere ne forme caji bimen e hashashit dhe perdorej gjeresisht per te qetesuar dhimbjet e barkut sidomos

  Reply to this comment
  • erion usa March 10, 10:24

   Shume e drejte
   Lexoni ketu o qorra militante partiake qe hani dokrra ne hi mengjes dreke darke
   https://www.usatoday.com/story/news/world/2017/04/25/marijuana-pot-treatment-children-autism-cannabis-oil/100381156/

   Reply to this comment
  • intelektuali March 10, 11:28

   Nuk kam degjuar ndonje gjyshe te coje me tonelata kanabis alla Habilaj te Sajme Qorrit ne Itali apo ne Greqi me gomone dhe peshkarexha, apo kokaine me kontenjere nga Kolumbia alla Rilindja Enveriste e Edvinit

   ndryshe:

   Ne e trego ate receten e gjyshes tende per te lehtesuar dhimbjet e barkut se na hape barkun me llogjet prej budallai qe tregon ne gazeten DITA.

   Reply to this comment
   • A Th March 10, 12:05

    Edhe njeher po t them tjeter eshte politika me hashashin tjeter gje hashashi vete.
    Pse ben sikur nuk kupton?
    Ti do t besh politike ketu po une nuk po flas per Saje qorrin as per Sali vrasesin.
    Po flas shkencerisht per cajin e hashashit ose opiumin qe bashke me lulekuqet dhe me kamomioin kane super efekte ne organizem

    Reply to this comment
    • intelektuali March 10, 14:15

     Ore ti duket qe te ka dendur gjyshja me kanabis se te eshte fishkur truni dhe te ka mbetur pa asnje rudhe,

     PO KUSH FLET PER POLITIKE KETU?

     Ceshtja qe eshte hedhur ne publik nga gazeta DITA si qofte zgarre dhe qe po debatohet eshte:

     A MUNDET ME NJE LETER BYTHE TE LEGALIZOHET KANABISI QE KA KAPLUAR VATANIN?

     Oltion Albanezi nga Washingtoni thote se kjo gje eshte e mundur, por intelektuali thote se si Oltion Albanezi ka sa te duash jo vetem ne SHBA, por edhe ne Evrope prej kohesh, pershembell ne Hollande qe disa vjet me pare lejoi kanabisin medicinal si ne Californi, ku qyteza Monterey ishte nje nga qendrat e para ne Bote per mjekime me ane te kanabisit:

     http://www.montereybayaltmed.com/

     Por ajo qe nuk sqarohet se kultivimi dhe shitjet jane nen kontroll te rrepte dhe nese shkel rregullat e ha tullumin menjehere, prandaj ne kete llogjike lind edhe pyetja:

     SI MUND TE LEGALIZOJE SHQYPNIA KANABISIN QE KA MBULUAR VATANIN?

     kur:

     Sipas te gjitha gjasave ai qe ka lejuar kultivimin me tonelata eshte vete shteti dhe pushteti qe nga Koha e Qepes e Lazaratit Legjendar?

     kur:

     Sipas te gjitha gjasave sekseret qeveritare te kanabisit patriotik albanez po behen me shpejtesi te papare edhe seksere te kokaines te importit nga Kolumbia te fshehura me mjeshteri ne banane enveriste?

     HE PRA KU ESHTE POLITIKA KETU?

     Reply to this comment
   • shqipe March 10, 14:34

    O info bajga!
    Po, si nuk nxorre nga goja diç,veç bajgave,o bajge e shkuar bajges!…

    Reply to this comment
  • info analitike March 10, 12:03

   Ti dashke te na kthesh ne kohen e gjyshes tende mesa duket! Po sot cfare merr ti per dhimbjet e barkut? Hashash? Nuk eshte pune partie kjo por pune informimi e njohje te gjerave dhe zhvillimeve tekniko-industriale e bujqesore. Po te shkosh me gjysherit i bie te marresh gomarin te udhetosh e jo makinen apo avionin. E ke me te qarte nashti?

   Reply to this comment
 5. Adih March 10, 13:02

  Rinia Shqiptare ,po degjeneron ,nga te marurit droge .Femiite ,po vrasin prinderit fukarenj ,me nje pension qesharak ,qe nuk i del as per te pire uje kur nuk i japin leke ,per te mare kete kodosh droge . Me gjithe respektin e madh qe kam per gazeten Dita ,nuk duhet te publikoje keto lajme . ..Besoj sinqerisht qe kam te drejte .

  Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 March 10, 15:07

  vetëm në shqipëri ka gazekari të tillë
  “Në Shqipëri hashashi, kanabisi, marijuana jo vetëm kanë mbyllur në qeli qindra persona, por janë kthyer edhe në problem të mprehtë politik.
  Në Uashington, SHBA, një shqiptar qesh me këtë histori.”
  është njëlloj sikur të shkruante në kohën e prohibicionizmit të njëjtën gjë duke krahasuas francën ose italinë me SHBAnë!!sikur të shkruaj për opjumin në vëndet aziatike dhe në amerikë!për përdorimin e gjetheve të kokës dhe luftës me kokainën në amerikë!!
  idiotët e medjes shqiptare dhe para disa vjetësh,ose më parë në amerikë ndodhte e njëjta gjë!!askush nuk qeshte,por të kapnin për bythësh dhe të rrasnin brënda!!e njëjta gjë ndodhte dhe me alkooholin një herë e një kohë!!
  në shqipëri hashashi është ilegal dhe duhet të luftohet si i tillë,por të legalizohet atëherë ja marrim dhe ne me të qeshura!!
  sidoqoftë ne e paskemi djalkën që të vijë e të na tregojë se sa e mirë është kjo drogë!!
  nuk na mjaftojnë pijanecët tashti të merremi dhe me ata që jetojnë në “tym”!!

  Reply to this comment
  • mirel March 10, 19:38

   Ne kete pike jam totalisht kunder
   Marijuana eshte ilac universal per shume semundje.
   Qe nga autizmi, alzheimer, per dhimbjet kronike, dhe deri te semundjet kancerogjene.
   Eshte industria e sigurimeve dhe parmaceutike qe e mbajne peng sepse sheron aq shume semundje, sa do i nxirte bllof corporatat e sigurimeve dhe parmaceutikes.
   Dhe si ne cdo vend, sa me shume ta ndalosh, me shume behet problematike.
   Me i keq eshte alkooli dhe duhani se hashashi.
   Dhe per me teper lenia ne kontrabande i le dore te lire mafies, dhe jo fitimit shteteror.
   Nuk kane hall Evropa se ne mbjellim hashash, eshte konkurenca qe i mbyt ne tregun e Evropes qe i tremb. Hashashi shqiptar eshte i cilesise se larte.
   Do ishte mire ideja e Kocos. Eshte vizionare. Ne kete menyre kontrollon dhe fitimet, dhe taksohet. Shkurt, eshte mire per te gjithe, aq me teper qe hashashi nuk hyn ne drogat e rrezikshme si kokaina apo metabolitet e tjere

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 March 10, 20:20

    jam dhe unë dakord me ty mirel,por prapë si e kam thënë dhe më lart ËSHTË E JASHTËLIGJËSHME!
    ti thua shumë mirë se po të kontrollohej dhe të taksohej do të ishte në leverdinë e shteti!këtë mendoj se e ke nga ideja sepse lëviz një sasi e madhe paraje,por harron se këtë lëvizje paraje nuke bëjnë të sëmurët,por ata që sëmuren me kalimin e kohës nga përdorimi i saj!!ana tjetër është se nesër me legalizimin do të ndodhë ajo që ka ndodhur për shumë mallra të tjera!
    do të shkatërrohet prodhimi vëndas dhe do të importohet nga “kina” me çmim më të lirë!!
    pra në fund do të kemi njerëz që përveç duhanit dhe alkoholit do të konsumonin në mënyrë legale dhe drogë!!
    europa nuk e ka lejuar,aty ku lejohet është në sasi të vogla,amerika e ka lejuar në mënyrë të kontrolluar në disa shtete,por prapë ka probleme me to!!
    kështu është më e kollajtë të luftohet krimi sesa të lejohet droga!!edhe nëse i heq hashashin krimit,mafjes nuk është se e lë pa punë,nuk është se e shkatërron!!ajo so të vazhdojë krimin në mënyra të tjera!!
    të zhdukësh krimin duhet të forcosh ekonominë!kjo është rruga më e sigurtë dhe më e pastëra!!
    lejimi i hashashit i hap rrugën të tjerave!!

    Reply to this comment
   • intelektuali March 11, 09:40

    Per ta prodhuar kanabisin medicinal te Koco Kokedhimes do te mjaftonte WC ose korridori i apartamentit tend o mirel-Doktori sherues dhe shpetimtar i pacienteve me semundje te panjohura,

    prandaj:

    Mos shkruaj llogje ketu ne kete forum te nderuar te gazetes DITA se dukesh si nje majmun qe nuk eshte larguar me larg se palma ku ka lindur.

    Shko ne SHBA dhe fillo te tymosesh duhan ne nje vend publik qe ta shikosh si do ta hash tullumin me gjobe te pakten 1000 dollaro, por provo ne SHBA te besh kontrabande me pije alkoolike qe ta shikosh veten ne burg te sigurise se larte sa te hapesh dhe te mbyllesh syte ku do te kesh shume kohe te lexosh historite e anticensures per historite e Presidentit Hoover lidhur me prohibicionin e Al Kapones do kohe me pare ne Cikago qe ishte me i fuqishem se Edi Rama dhe banda e tij mafioze sot ne Shqypni.

    Nuk eshte e vertete se marihuana albaneze eshte me pak e rrezikshme per efektin ADDICTION se duhani apo rakia, perkundrazi studimet shkencore vertetojne se perdorimi i gjate dhe i vazhdueshem i kanabisit sativa apo i mariuanes te lidh perjete me drogen dhe te con gradualisht ne drejtimin fatal te perdorimit te drogave me te forta nga te cila nuk ka kthjim prapa. Keshtu eshte Bota, kush eshte debil dhe dallkauk e ha tullumin dhe behet si nje vemje e paafte per te jetuar me dinjitet duke kerkuar para tek te afermit per te blere dozen e radhes te droges, qe zanafilin e ka pikerisht te kanabisi sativa qe Rilindja dhe Koco Kodhemia duan t’ja japin shqyptareve si ilace cudiberese propagandistike, qe kane zevendesuar Veprat e Enverit me te cilat shpelanin trunin e miletit dru me pre.

    Sa per dijenine tende Izraeli po ndermer nje studim te gjere shkencor per kultivimin e nje lloj kanabisi qe nuk ka efektin e llahtarshem ADDICTION dhe perdoruesi te mund ta leje pa pasoja fatale per shendetin e tij, Jane bere shume testime dhe prova, por akoma nuk ka nje linje perfundimtare dhe me pak fjale intelektuali te thote:

    NESE JE KOQE-LOQE INJORANTE PERDORE KANABISIN SE NUK TE BEN KEQ!

    Keshtu funksionin Bota sot, kush eshte debil dhe budalla shkon dhe shtrihet poshte urave duke tymosur kanabis dhe duke injektuar droge ne venat e tij. E kam pare kete pamje te llahtarshme ne SHBA mjaft shpesh, keshtu qe ky dallkauku alnaezo-amerikan qe tallet me mariuanen ne foton e gazetes DITA nuk me ben asnje pershtypje.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 March 11, 12:22

     nastro që kur qeka bo ” Presidentit Hoover “??
     para lindjes apo pas vdekjes??

     Reply to this comment
    • mirel March 12, 19:24

     Jo kanabis o idiot intelektual. Por shume metabolite artificiale te llojit te kokaines, qe jane shume here me te rrezikshme.
     Por duke qene injorant ekstrem nuk e perfytyron dot ndryshimin. Sa per mua, dua te jem ne rregull me ligjin, he per he. Por besoj qe do ta kem ne perdorim ne te ardhmen.

     Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*