INTERVISTA / “Pse u tremb Marshalli nga dora e tij e krimit”

June 4, 2016 10:49

INTERVISTA / “Pse u tremb Marshalli nga dora e tij e krimit”

Pas deklaratës së djeshme se Sali Berisha ka urdhëruar atentat ndaj Agim Shehut, DITA i ka drejtuar dy pyetje Izet Haxhisë.

Ja përgjigjet e tij:

-Izet, ke pohuar se ndaj njeriut të afërt me të cilin e bashkojnë shumë çështje të errëta, ish zv.ministri i Brendshëm Agim Shehu, ish-presidenti Berisha ka urdhëruar një atentat. Në çfarë rrethanat ka ndodhur kjo sipas teje?

Ky rast është mbajtur i fshehtë, ka qenë viti ‘97 nga fundi, ndërkohë që arsyeja kuptohet. Agim Shehu ka qenë dora e zgjatur e krimit të Berishës në shumë ngjarje dhe Berisha duke ditur karakterin e të kaluarën e Shehut, si një person që punon me të gjithë ata që vijnë në pushtet, ka pasur frikë se mos ai përdorej në zbulimin e krimeve të tij si zbatues i tyre. Dhe marshalli e ka një huq: Që nuk i pëlqen të lerë në qarkullim njerëz që dinë për bëmat e tij kriminale.

March 1991, Tirane, Albania --- Democratic Party Leader Sali Berisha in His Office --- Image by © John Demos/Apeiron/Sygma/Corbis

Sali Berisha

agim shehu

Agim Shehu

-Ti flet për një grup, një skuadër apo organizatë që kryente vrasje për hesap të politikës. Ç’ka ndodhur me të nëse di diçka? 

Disa janë vrarë, disa kanë ikur jashtë shtetit dhe disa prej tyre vazhdojnë veprimtarinë si vrasës profesionistë me pagesë. Nuk mund të them me saktësi nëse ata që kanë ngelur përdoren nga marshalli për vrasje.

Por marshalli nuk vuan për killera në shërbim të tij, sepse një skuadër vrasësish mjaft sekrete ka qenë në varësi e përdorim nga SHIK-u i Gazidedes. Në këtë skuadër ka pasë kryesisht njerëz nga Mirdita, pjesa e të persekutuarve të zgjedhur nga Xhahit Xhaferi.

Ekzistencën e kësaj skuadre unë e kam mësuar në ‘97 në kohë të trazirave, ndërsa atë të grupit antikrim që në 1994-n, kohë kur është krijuar. Kjo sepse në periudhën gjashtë mujore të parë, komandant i këtij grupimi ka qenë vëllai im. Por ka dhënë dorëheqjen sepse i është kërkuar etë kryejnë vrasj që binin ndesh me qëllimin e krijimit të këtij reparti, nën petkun e antidrogës, për të luftuar e ekzekutuar kriminelët që gjykata nuk mund t’i dënonte”.

 

DITA

June 4, 2016 10:49
Komento

20 Komente

 1. Illo June 4, 01:41

  Si nuk u gjend nje burre qe t’i ballafaqoi keta dy njerez , per t’i dhene fund dilemes . Ka njerez , qe marrin rogen , per te bere nje ballafaqim te tille , dhe ta justifikojne te tere karieren e tyre . I. Foto

  Reply to this comment
 2. Kapter baba nga burgu i Lezhes qe u ... June 4, 02:07

  Cfare do me Kryeprokurori Kosi+Uje per te nxjerre urdhe arresti per Salehin & CO, deshmi me te paster se kjo nga Izet Haxhia nuk ke ku gjen, ai po thote troc qe Komandat i Grupit Antikrim lexo KRIM ka qene vellai i tij.

  Reply to this comment
 3. Thoma Pulo June 4, 08:52

  Ne se jane te verteta keto qe thote Izeti, ceshtja eshte teper dramatike dhe serioze. Duhet te nderhyje urgjentisht drejtesia dhe te vihet ne ndjekje te krimineleve. Si ka mundesi qe nuk reagon partia ne pushtet !?

  Reply to this comment
  • F.Klosi June 4, 09:22

   Po aq te veshtire e ke o Come te kuptosh se keto perrallat e shkru ne emer te Izet Haxhise jane vetem per gazeta? Izeti vete eshte i denu per vrasje. Ato qe shkruhen ne emer te tij nuk ka asnje prove ti vertetoje. Jane bllofe te gjitha. Drejtesia nuk ben dot bllof pas Izetit dhe atyre qe i bejne shkrimet e tij.

   Reply to this comment
 4. Mark uk June 4, 09:43

  Kur shkoni mbas mendjes se nje vrasesi sic eshte ky Izeti cfar nuk beni.Kti Izetit ja kam thene disa her,nje personi qe e ke armik,nuk lan gja duke lehur neper gazeta.Anmikun nuk e mund me fjal,po me vepra.U bane i bezdishem cdo dite.

  Reply to this comment
  • Une... ti... ne te gjithe... June 4, 20:49

   Marku byhbardhaku: ti… mos ngjan gje me lstif boren nga fizionomia????

   Dukesh qe ne lumin e historise berishiane e ke ngrene peshkun edhe ti, pasi sa here qe hap sqepin kikirima te del me fraksione nga halet qe te kane ngecur ne gryke. Ta gezosh!!!

   Peshk si gjithmon zoti latif!!!

   Reply to this comment
 5. tirana June 4, 09:45

  qifsha robt e malokut qihet ne byth nga turqit ky gyzele tradhtar me gjith tradhtaret e tropojes duke vra djemt ma te mir te kombit si te kosoves sit te shiqeris po ketij duhte qij robt me krejta meshkujt si pula qe i ka ne shqipni te reprizojn familjen haklaj qe jau shlyu sala nga harta e shqipnise

  Reply to this comment
  • Une... ti... ne te gjithe... June 4, 20:56

   O tirana perse te djek miza ty me xhane…? Perse te djeg miza ty?

   A mos po te prishet rehati dhe te kane filluar enderrat e cmendura te mesnates edhe ty??

   Thone qe po te beshe jete dhe gjera te cmendurish shikon vetem enderra te cmendura dhe si perfundim ngordh si qen i helemuar.

   Me te vertet cmenduri!!!!!!

   Reply to this comment
 6. antifashisti June 4, 10:01

  Cfare do me shume Edi Rama qe te kerkoje SHKARKIMIN E KRYEPROKURORIT LLALLA per heshtjen e tij ndaj te gjitha deponimeve te Izet Haxhise??
  Pse nuk fillon hetimet ky kryeprokuror per pohime kaq skandaloze,te pa degjuara kurre me pare ne Shqiperi???
  A e kuptoni ,o njerez se pse shumica e gazetave sot vazhdojne te botojne gjoja KRIME,PERDHUNIME etj te kohes se SOCIALIZMIT,vetem e vetem qe te duket se sot ato qe kane ndodhur e ndodhin nuk jane asgje!
  Eshte nje REGJI NDERKOMBETARE qe e drejton te gjithe kete MASAKER kunder popullit shqiptar!
  Kjo ndodh se ne Shqiperi nuk ka INTELEKTUALE IDEALISTE,por njerez qe u eshte SHTYDHUR TRURI per t’i sherbyer klikave te sotme antishqiptare!
  SHQIPERIA KA MARRE FUND PERFUNDIMISHT!
  Vetem nje ENVER HOXHE i ri mund te beje te mundur qe t’i jape shprese popullit shqiptar!
  POR AI NUK KA LINDUR AKOMA!
  Deri atehere shqiptaret do marrin arratine neper bote!
  Kjo ka qene edhe qellimi i propagandes serbe,se “SHQIPTARET NUK DIJNE TE BEJNE SHTET” dhe agjenti i tyre Salih Berisha e coi ne vend amanetin e tyre antishqiptar!

  Reply to this comment
 7. laveri June 4, 10:27

  Ooooooo haxhi nuk je veq ti , dhe nuk ka veq nji Sali,se kjo tok tash qindra vjet veq haxhi e sali qet ,

  Reply to this comment
 8. niki June 4, 11:30

  Zoterinj ,n.q.s Rama deri tani s’ka bere asgje per te shporrur maskarenjte si :kreyeprokurori me shoke joooooo sepse nuk do , por qe ta bej diçka duhet ti drejtohet pushteteve , qe jane ne doren e Berishes( presdenti,dhe drejtesia jone e madhe. Ja perse Rama s’ben asgje.

  Reply to this comment
 9. shefqet.Peci June 4, 11:57

  Populli thote.Ku ka ze nuk eshte pa gje .Une i besoje keto te Izetit per vete faktin se nuk eshte nje akuze por jane me qindra jo vetem nga ky por dhe nga shume te tjere .
  Ajo qe i vene vulen eshte propozimi i komentuesit Thoma. Nje Drejtesi e pavarur nga politika u nxjerr zooret e barkut gjithe kriminelve ne keto 25 vjete demikraci. Kete duam sot qe nuk po ndodh te hapet kapitulli i gjykimin.
  Ka dy obsjone qe te ndodhi .E para. Mazhoranca te nderpres urgjentishte teatrin ne Parlament dhe tu qendroje deri ne fund denoncimeve qe ka bere dhe behen nga 2013 e me sot .E dyta.Nese nuk ka klleqe(Mazhoranca ) ti drejtohet popullit.Nese populli nuk i pergjigjet ,themi ne nga antet tona, pirdh o shoku Sali te shfryesh mire bashke me Mazhorancen .

  Reply to this comment
 10. tiku June 4, 12:28

  Hallal qumeshti i nanes Izet!

  Reply to this comment
 11. toni June 4, 15:12

  Zoti Haxhia
  Ikam lexuar deklaratat e juaja , Qysh ne diten e pare qe ke dalur hapur duke bere denoncime me fakte . Asnje presje nuk te bjen posht , por nje pyetje te madhe kame une per ty ?????????? SI KA MUNDESI Z.HAMDI HAKLAJ NUK DOLI NJE HERE TE VETMEN PER TE BERE NJE DESHMI PER LEGENIN BERISH , PASI KY I FUNDIT I SHKATROJ FAMILJEN DHE FISIN………
  Nuk e besoj qe Z.HAMDI nuk eshte ne dijeni per gjithe keto fakte qe ju tregoni …
  ///////// QFARE MSHEHET PAS KETI QENDRIMI ////////////
  sipas mendimit tuaj z. Izet .
  Respekt i nderuar qofsh ooo burr malsie .

  Reply to this comment
  • LORA June 4, 15:28

   Toni,une ndjej siguri qe Haklajt e mbetur,brenda e jashte Shqiperise ,po e ndjekin aktualitetin shqiptar dhe Izetin me po aq pergjegjshmeri sikurse edhe ti,,,,dhe ata do t’a ngrene zerin e tyre ne kohen e duhur,,,me te forte se zeri Babait te tyre Muharrem Haklaj;ne emer te se mires se Shqiparise ,te djemve qe humben dhe kulles qe ua kthyen ne gelqere,ne emer te sigurise dhe jetes normale te fisit te mbetur..Jam e sigurt.

   Reply to this comment
   • toni June 4, 18:05

    Flm Lora per nenshkrimin , dhe eshte nje mendim i sakte qe pajtohem me ty .
    Kam ndjekur nder vite gjithe historin e dosjes se Tropojes me shume interes thjesht per kuriozitetin tim .
    Por ??????????? e madhe per mua si lexues eshte pse te lihet vetem Z, Izet ne deklarimet e tija . duhet mbeshtetje nga direkt te prekurit , shpirterisht materialist dhe moralisht familjen HAKLAJ . Ne kete rast nuk mund te lej jasht dhe z.Mulosmani me rrethin e tij .
    Flm edhe njeher Lora.

    Reply to this comment
 12. Iliri June 4, 17:16

  Per kto tregime vetem Izet Haxhia pranon te firmos. Hamdi Haklaj asht ma i zgjuet se Izeti pranaj nuk merr persiper ti firmos si te vetat se nuk asht as i denu ne munges.

  Reply to this comment
  • toni June 4, 18:23

   Iliri, per mendimin tim ketu nuk trajtohet kush eshte me i zgjuar o me budall . Kjo eshte nje histori si nje roman me faqe te bardha , duhet te imagjinohet ndeshkimi i Sali Berishes , per prapaskenat qe ka bere ne deme te ketyre njerzve , qe deri dje i perdorte per planet e veta dhe sot i etiketon si vrases dhe hajduter etj etj. Sot zgjuarsia eshte mos te fshihen mbas nje gishti por te gjithe te shprehen per aq sa dine ( gjithmon per te verteten po flas ).

   Reply to this comment
 13. Treviso June 4, 22:12

  Mendoj se jane gati te gjithe viktimat per tju pergjigjur kryekriminelit per krimet e bera, por kujt ti drejtohen? Ti drejtohen ulogut nga trute, Bujar Nishanit apo qypit te Llalles? Sipas Jushe te nderuar komentues, familaret e 4 te vrareve ne mes bulevardit me 21 Janar 2011 i harruan? Apo nuk e dine se ivrau kryekrimineli me kriminelin Basha? Shtrohet pyetja: Pse nuk flet Jaho Muloosmani? Ai ka folur aq sa duhet te flase. Kryekrimineli dhe kriminelet do bejne jeten normale, sado te flasin deshmitaret nese sistemi idrejtesise ngelet ne duart e politikes, siç po kerkojne ta bejne. Qeveria aktuale nuk duhet ta kishte lene jashte loje popullin per miratimin e reformes se drejtesise, por duhet te kishte marre masat me kohe dhe ta mbante si fuqi, per te shtypur banden kriminale.

  Reply to this comment
 14. andrea June 5, 00:15

  Akoma mereni me kete vrases te qelbur. Dita ju lutem boll me kete kriminel te lindur. Fakulteti i mjekesise e din cfare hoqi nga kjo kafshe. Vertet mendoni se Berisha i besonte ketij vrasesi? prandaj e qeroi pas 4 muajsh nga Garda dhe ky idiot vazhdonte ti rinte prapa si qen

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*