Haxhinasto: Transporti Hekurudhor, mundësi për zhvillimin ekonomik

February 10, 2015 16:50

Haxhinasto: Transporti Hekurudhor, mundësi për zhvillimin ekonomik

Ministri i Transporteve Edmond Haxhinasto deklaron se synim i qeverisë është lidhja e hekurudhave me portet kryesore të vendit.

“130% është rritur për 2014 volumi dhe kjo tregon se ka potencial për hekurudhën. Kemi filluar të rikonstruktojmë stacionet hekurudhore në rrjetin tonë. Kemi arritur te rilidhim hekurudhën me Portin e Durrësit dhe është një objektiv i afërt të lidhim hekurudhën me Vlorën e Shëngjinit. Gjithashtu dua të them planet tona për të ardhmen për lidhjet potenciale Durrës- Shkup, gjithashtu në funksion të Korridorit të 8 Shqipëri-Maqedoni –Bullgari”, tha Haxhinasto.

Këto deklarata, Haxhinasto i bëri gjatë tryezës së forumit SEECP, i cili është Forumi më i rendësishëm politik në Evropën Juglindore që synon bashkëpunimin për paqen, sigurinë, stabilitetin, zhvillimin ekonomik, politik dhe shoqëror të të gjithë vendeve të rajonit.

February 10, 2015 16:50
Komento

1 Koment

  1. beni February 10, 23:24

    Lerini mor llafet dhe punoni jemi i vetmi vend ne bote pa hekurudhe …TURP

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim