Helmimi i ish-spiunit rus, Moska zyrtare reagon ashpër kundër Tiranës

March 22, 2018 14:07

Helmimi i ish-spiunit rus, Moska zyrtare reagon ashpër kundër Tiranës

Retorika dhe ‘përplasje’ në distancë mes Shqipërisë dhe Rusisë, pas reagimit të Tiranës zyrtare në mbështetje të Britanisë, lidhur me akuzat e bëra ndaj Rusisë, për helmimin e ish spiunit rus dhe vajzës se tij.

“Ne nuk mund të besojmë që pala shqiptare mund të ketë hedhur gjithë fajin për atentatin në Salisbury mbi Rusinë pa pasur argumente të forta e të mjaftueshme. Në të kundërt, do të bëhej fjalë qoftë për mungesën e kompetencës nga ana e MEPJ-së, qoftë për një manipulim të qëllimshëm të opinionit publik”- reagon ashpër ambasada ruse në Tiranë.

Reagimi i Ambasadës ruse në Tiranë ndaj deklaratës së Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë

Kemi lexuar deklaratën e Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, datë 20 mars 2018, titulli i së cilës konstaton një “sulm kimik të zhvilluar nga Rusia kundër Britanisë së Madhe”.

Kemi respekt për specialistët e MEPJ-së dhe nuk kemi asnjë arsye për të vënë në dyshim përgjegjshmërinë e tyre në formulimin e deklaratave zyrtare të dikasterit që përfaqësojnë. Prandaj kemi arsye të besojmë që kolegët tanë shqiptarë duhet të kenë prova të implikimit të Rusisë në helmimin e Sergej Skripal-it dhe vajzës së tij Julia. Siç dihet, Britania e Madhe, e cila ka ngritur disa akuza të rënda kundër Rusisë lidhur me incidentin në Salisbury, vazhdon të refuzojë me kokëfortësi të tregojë prova dhe të zbatojë procedurat e aprovuara ndërkombëtare, përfshirë edhe në kuadër të Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike. Kjo do të thotë me të gjitha gjasat që Londra nuk ka asnjë provë të përfshirjes ruse. Dhe në këtë situatë, kur i gjithë komuniteti ndërkombëtar dhe në veçanti Rusia kërkon me të drejtë një hetim sa më të shpejtë të tragjedisë, informacioni që zotëron pala shqiptare dhe në bazë të të cilit është përgatitur deklarata e lartpërmendur e MEPJ-së, është me rëndësi kritike për zbardhjen e situatës dhe identifikimin e autorëve të ngjarjes. I qëndrojmë mendimit se fshehja e këtij informacioni është e palejueshme dhe në kundërshtim me interesin e përbashkët të të gjitha shteteve të përgjegjshme.

E ritheksojmë: ne nuk mund të besojmë që pala shqiptare mund të ketë hedhur gjithë fajin për atentatin në Salisbury mbi Rusinë pa pasur argumente të forta e të mjaftueshme. Në të kundërt, do të bëhej fjalë qoftë për mungesën e kompetencës nga ana e MEPJ-së, qoftë për një manipulim të qëllimshëm të opinionit publik. Pala ruse, më shumë se çdokush tjetër, është e interesuar për të zbuluar të vërtetën e helmimit të shtetases ruse dhe është e hapur për çdo komunikim me kolegët shqiptarë lidhur me këtë çështje.

o.j/dita

March 22, 2018 14:07
Komento

4 Komente

 1. intelektuali March 22, 14:51

  Ambasadori rus i Putinit nuk ka pse te ankohet nga akuzat qe vijne nga shqyptaret lidhur me helmimet famekeqe te spiuneve te penduar te KGB-se ne Angli

  sepse:

  Ne radhe te pare:

  Kete metode: “Hidh gurin dhe fshih doren!” e ka perdorur shume here ne histori, mjafton te kujtojme masakren e Stalinit ne Katin te Polonise ku vrau dhe groposi ne 1939 me nje pabesi te papare afro 22 mije intelektuale polake qe kishin dale te protestonin per ndarjen e Polonise me Hitlerin si “Byreku ne tepsi” dhe ja hodhi fajin fashisteve gjermane dhe vetem Gorbacovi e zbuloi duke hapur arkivat kete krim makaber komuniste dhe duke i kerkuar falje familjeve te viktimave dhe duke i demshperblyer nga buxheti i shtetit rus.

  Ne radhe te dyte:

  Ishte KGB-ja Famekqe ajo qe spiunoi tek Enveri dhe vrau e masakroi me nje pabesi te papare Patriotet Nacionaliste shqyptare te derguar nga SHBA ne vendin tone per te shpetuar Vatanin nga kthetrat e KULCEDRES bolshevike me ndihmen e agjentit anglez te dyfishte me te ndyre ne historine e spiunazhit boteror, Kim Philby qe sovjetiket e strehuan dhe e fshehen ne Moske deri ne fund te jetes se tij prej tradhetari dhe deri me sot askush nga shteti sovjetik nuk e ka marre pergjegjesine e ketij krimi komunist kunder shqyptareve,

  Ne radhe te trete:

  Askush nuk e ka harruar krimin monstruoz qe sajoi Moska me kriminelet e saj ne Tirane lidhur me “Bomben ne Ambasaden Sovjetike” ne vitin 1951 kur Enveri me leje nga Kremlini vendosi te likuidoije intelektualet properendimore shqyptare per t’i zevendesuar ata me vemje besnike te Partise Komuniste, me spiune te Sigurimit te Shtetit qe ishte kopje origjinale e KGB-se dhe deri me sot askush nga shteti rus nuk ka kerkuar falje per kete krim gjakatar qe tronditi ate kohe Boten Demokratike.

  MOSKA ASNJEHERE DERI ME SOTI KA KERKUAR FALJE SHTETIT DEMOKRATIK SHQYPTAR PER KRIMET MAKABER QE KA KRYER KGB-JA NE SHQYPNI

  atehere:

  Si te kemi besim ne, shqyptaret per ato qe thoni dhe deklaroni zoti ambasador?

  Reply to this comment
 2. intelektuali March 22, 18:48

  Po sa i ditur e i ngritur je o shqyptar.

  Po te gjithe do ti shash mo, te gjithe do ti kritikosh mo shqyptar, per cdo gje do gjesh nje dicka ne Wiki mor shqyptar, mjere shqypnia per Ty.
  Po me me te medhenjte e planetit do merresh me shqyptar They are not only big people but also great ones.

  Hajvan shqypnie.
  Lexo dicka ne Internet e na i jep ketu sikur cpo na thu
  Ngeli Stalini apo Enveri ti kritikosh Ti dhe Po ashtu mbeti Polonia ta mbrosh ti.

  Iken Ato kohra Kur Enveri e beri Hrushovin te fliste me vete, Kur Shqypnia e udhehequr prej tij mbronte Kinen ne OKB, Kur Shqypnia e udhehequr prej tij dilte nga Traktate i Varshavrs, Kur Shqypnia e udhehequr prej tij i doli zot vatanit dhe perzuri forcat ushtarakt sovjetike nga Vlora bile U mbajti dhe 4 nendeteset sic qe nenshkruar ne kontrate, Kur populli shqyptar Ju beri balle atyre hordhive te diversanteve, kriminele e hajdutet si Hamit Matiani, Koollaborationist me duar te lare ne gjakun e bijave e bijve me te mire te popullit shqyptar. Ti i quan quan patriote, e pra ata Patrioten e Tu morren pergjigje e duhur nga gjygji e popullin.

  Ti qe ndoshta je Sadist e pederast (megjithese kjo e fündit NUK eshte e keqe se po nuk e orange NUK te pranojme BE qe ti na e propagon ne cdo koment) kenaqu e onanoju me Ato qe thu vete qe kujtoj se cpo na thu.

  Se thashethemexhi e llafazan i semure natyrisht qe je.

  Ske faj se ne ate Shqypnia Po kthehen ne analfabete si ne kohen e zogjit tat, e xhoc dukesh ti me Ato gjera Copy Paste qe i gjen ne gazeta apo thashetheme nga komentet e njerezve.

  Injorant patologjik

  Reply to this comment
  • intelektuali March 22, 19:09

   Enver Pederasti i vuri mina anglezeve ne Kanalin e Korfuzit dhe i shkruajti Stalinit kete leter:

   PO SIKUR TE NA ZBULOJNE?

   Stalini i ktheu pergjigje:

   MOS E CAJ TRAPIN SE NA KE NE PAS, NE VRAME TROCKIN NE MEKSIKE ME SOPATE DHE NUK E MESOI KUSH?

   prandaj:

   Beji te fala Mikut tend, Putinit

   Reply to this comment
 3. XXXL March 23, 07:32

  Gazetes Dita i ka ngelur vetem nje komentues, pederasti pasiv “Intelektleshi”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*