Zgjidhja për emigrantët nuk është në Evropë. E thotë Helmut Kohl

April 17, 2016 09:31

Zgjidhja për emigrantët nuk është në Evropë. E thotë Helmut Kohl

Ish-kancelari gjerman, Helmut Kohl, vlerësoi se Evropa nuk mund të bëhet një atdhe i dytë për emigrantët dhe kritikoi, pa e përmendur, politikën e Angela Merkel mbi këtë çështje, në parathënien e librit të tij të ri.

I cituar nga gazeta “Tagesspiegel” ky tekst që hap vëllimin hungarez të librit të tij të fundit “Për hir të Evropës”, vlerëson se “zgjidhja ndaj krizës migratore nuk është në Evropë por në rajonet e prekura”.

“Evropa nuk mund të bëhet një atdhe i ri për miliona persona që janë në emergjencë në të gjithë botën”, gjykoi ish-kancelari që do të takohet të martën me Victor Orban, kryeminisri hungarez dhe kundërshtar i fuqishëm i politikës migratore të Angela Merkel.

Pa e përmendur, Kohl kritikon, sipas gazetës, vendimin e marrë nga kancelarja vjeshtën e kaluar për pritjen e emigrantëve në Gjermani.

April 17, 2016 09:31
Komento

1 Koment

  1. Kaos i Programuar April 17, 13:01

    Lufte kaosit te programuar pa kompromis……..

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*