Hëna Blu, e dyta dhe e fundit për këtë vit

March 31, 2018 21:37

Hëna Blu, e dyta dhe e fundit për këtë vit

Sonte, më 31 mars 2018, do të shikoni në qiell hënën Blu. Në fakt, është e dyta dhe e fundit e llojit të saj për këtë vit.

Hëna Blu është hëna e dytë e plotë gjatë një muaji kalendarik.

Dy hëna Blu gjatë një viti tregon se kjo dukuri qiellore është mjaft e rrallë. Duke iu referuar viteve, kjo mund të vërtetohet lehtësisht.

I fundit vit, gjatë të cilit hëna Blu është shfaqur dy herë, ka qenë viti 1999.

Shkurti është muaji i vetëm kalendarik që nuk ka pasur hënë të plotë.

Para 2018-s ka qenë një tjetër muaj shkurt pa hënë të plotë, 19 vjet më parë, në vitin 1999.

Dhe, siç mund ta kuptoni, viti i ardhshëm, në të cilin do të ketë dy hëna Blu, do të jetë viti 2037.

s.a/dita

March 31, 2018 21:37
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim