Heqja e pikëve nga patenta, 326 shoferë humbin lejen e drejtimit

August 30, 2018 18:31

Heqja e pikëve nga patenta, 326 shoferë humbin lejen e drejtimit

 

Në vitin 2015 në Shqipëri nisi për herë të parë aplikimi i sistemit të patentës me pikë.

Sipas statistikave të Policisë Rrugore dhe Drejtorive të Transportit, nga ajo periudhë e deri më tani, 326 drejtues mjeti kanë humbur totalisht 20 pikët, duke u detyruar të kryejnë sërish provimin e kualifikimit për rimarrjen e lejes së drejtimit.

Ndërkohë po gjatë kësaj periudhe, pikë nga patenta u janë zbritur edhe 38 mijë shoferëve të tjerë, të cilët kanë kryer shkeljet që parashikohen në kodin rrugor.

Tejkalimi i shpejtësisë, lëvizja në korsitë e emergjencës, drejtimi i mjetit në gjendje të dehur, largimi nga vendndodhja e aksidentit, janë disa nga shkeljet që u kushtojnë më shumë drejtuesve të mjeteve.

Duke parë shkaqet e aksidenteve, ekspertë të Policisë Rrugore mendojnë se duhet të zgjerohet gama e shkeljeve për të cilat drejtuesit e mjeteve duhet të penalizohen me heqje pikësh nga patenta.

Një ndër to është përdorimi i celularit gjatë drejtimit të mjetit, shkelje për të cilën rrugorët i kanë kërkuar parlamentit edhe 10–fishimin e gjobës.

Në rast të mos shkeljes së neneve që penalizohen me heqje pikësh për një periudhë prej 2 vitesh, drejtuesve të mjeteve u shtohen 2 pikë si bonus.

Ndërkohë çdo drejtues mjeti mund të kontrollojë gjendjen e pikëve të tij në portalin E-Albania.

a.s/dita

August 30, 2018 18:31
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*