Heqja e tabelave greqisht, Rama: Gabim teknik, rivendosen nesër 

May 6, 2019 19:45

Heqja e tabelave greqisht, Rama: Gabim teknik, rivendosen nesër 

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas heqjes së tabelave të shumta në akset rrugore në Finiq të shkruara në gjuhën greke.

Duke folur në “Javën e Europës”, Rama sqaroi se tabelat u hoqën për shkak se ishin vendosur jashtë parametrave teknike, ndërsa theksoi se rivendosja e tyre do të fillojë nga dita e nesërme.

U ngrit një furtunë për disa tabela të vendosur në një zonë dhe pranë një zone me shumicë minoritare. U tha çfarë nuk u tha këtej, gjithmonë nga zërat dhe burimet që kërkojnë sherr, por është shumë e thjeshtë.

Tabelat nuk u hoqën se kishte lidhje me minoritetin por ishin jashtë kritereve dhe  pa marrë parasysh parametrat e sigurisë duke shmangur nevojën e një leje që do i evitonte të gjitha këto dhe shpenzimet e bëra.

Nuk u hoqën për të mos u vënë më, nesër do të vendosen dhe deri të premten do të jetë të vendosura të gjitha mbi bazën e ligjit në fuqi dhe kritereve teknike.

Të gjithë atyre që bëjnë patriotin apo ultra atdhetarin duke vendosur kujën sepse në një zonë ku jeton minoriteti ka tabela ku shkruhet edhe greqisht u them se ne jemi një vend europian dhe kur flasim për Evropën, flasim edhe për këtë. Përveçse për traditën tonë të respektit dhe të trajtimit të barabartë të kujtdo, pavarësisht kombësisë, që jeton në këtë shtëpi” tha Rama.

 

v.l/ Dita

May 6, 2019 19:45
Komento

32 Komente

 1. demo May 6, 19:55

  Ti nuk je Evropian,ti je i pushtuar nga greku.Ti je regjent i Greqise.Te vije e te beje ligjin ne toke shqiptare,.Ku i gjete minoritaret ne Sarande,Konispol Gjirokaster.Mpos te duken Llazot minoritare?Vuri tabelat ne gjuhen shqipe,se do ti shkulin prape..Sa shpejt i dhe llogari gerkut,qe ta mbledh rripin.

  Reply to this comment
  • Koqa May 7, 17:10

   Te dashur vellezer koqe shqipetare ,personalisht nuk shikoje ndonje gje te keqe qe jane ne gërqisht.
   Ka shipo qe kane lindur ne Gërqi dhe nuk din te lexojne shqip ,mund te vjine grek per turizm plus qe jane minoritaret.

   Reply to this comment
 2. Orakulli i Dypakut May 6, 19:58

  Po kufirin e thanes ku e kane cuar greket? Pyeteni 2pak

  Reply to this comment
 3. Buda May 6, 20:12

  Ne fshtrat ku jetojne minoritaret greke mund te vendosen tabela dygjuheshe, por gjuha e pare shteterore eshte shqipja dhe jo greqishtja. Per kete ngjarje duhet te flasin juristet e te drejtes nderkombetare.

  Reply to this comment
 4. Argjon May 6, 20:22

  Njëqind banorë, shqiptarë janë helmuar në Bulqizë. Nuk po marrim parasysh ata që kanë vdekur në miniera. Asnjë fjalë nga Kryeministri pa sindikata.
  Për disa llamarina të shtrembëta, në javën e Europës, ky Kryeministër gjen 5 minuta kohë për të folur.
  I dashur Kryeministër i një vendi imagjinar llamarinash, Bashkimi Europian është një ideal njerëzor, për njerëzit, të drejtat dhe liritë e njeriut, sundimin e ligjit.
  Gjëra që në qeverisjen tuaj virtuale të një Shteti imagjinar nuk gjenden.
  Sa për kulturën e të bërit Shtet, ju lutëm dilni në pasqyrë dhe shihni pak veten për këtë temë, se historinë e keni pikë të dobët.

  Reply to this comment
 5. valentina May 6, 20:35

  Po mire more legen kryeminister,perse nuk reagoi qeveria me pare se te reagonin mediat qe te mos ngrihesh ajo furtune per te cilen qenkeni revoltuar?ik o pusht bashke me eunuket dhe laviret qe keni mbledhur rreth vetes,vetem per te qeverisur nuk jeni ju.

  Reply to this comment
 6. mirel May 6, 20:41

  E shikoni palacon qe I bindet shefit te tij ne qeverine greke?
  Vetem kaq kuptoni qe ky merr rroge nga Tsipras.
  Cameria ku eshte?
  Ky e ka mbushur kupen per tju bashkuar Esat Pashes.
  E beri fakt tani qe tabelat do vihen.
  Plumbin

  Reply to this comment
 7. Piro May 6, 20:42

  Edhe Franca eshte vend europian dhe nuk lejon tabela ne gjuhen gjermanisht per 4 milione gjermane ne Alsas -lorene as per thuajse j milion baske.

  A jemi ne me europiane se Franca?????

  Reply to this comment
 8. BE May 6, 20:43

  Shqiptaret i zgjidhen gjithe problemet e veta dhe tani po merren ” e lagu se lagu”
  Mos.e rruj trapin o kryeminister, jepi drejtim

  Reply to this comment
 9. Piro May 6, 20:43

  Edhe Franca eshte vend europian dhe nuk lejon tabela ne gjuhen gjermanisht per 4 milione gjermane ne Alsas -lorene as per thuajse j milion baske.

  A jemi ne me europiane se Franca?

  Reply to this comment
  • Pirro May 7, 05:24

   Eh mo Piro qe as emrin tend nuk di te shkruash. Ata qe thua ti jane gjermane dhe jo franceze te deklaruar gjermane, vetem per te perfituar nje pension apo ndonje pako me oriz.

   Reply to this comment
 10. Konti Sbalta May 6, 21:00

  Dikur Greket benin provokacione ne kufi ,tashti kane filluar ti bejne neper qytetet tona ! Sa jane zbatuar keto “Rregulla edhe ne fshatrat apo edhe qytetet Shqiptare ne greqi?Ku eshte ketu zbatimi i ndersjellte i rregullave aq me teper qe greqia eshte antare e [email protected] u lejohen shkeljet ,ndersa jo antareve nuk u lejohen sepse “kercenohen” me “veton”

  Reply to this comment
 11. mirel May 6, 21:23

  O Buda..edhe ne Federatat si Kandaja nuk ka dy gjuhe ne tabelat e rrugeve.
  Po atje te pakten jane disa shtete, ndersa ketu as minoriteti nuk i plote.

  Me kete ky po aplikon dyshtetesine. Jugu Shqiptar de fakto po kthehet province greke. Dhe policine detare kufitare we do ta sjelle te “huaj”” ose greke me sakte, e dhuroi gjithe Jugun pa lufte.
  5E mos flasim per Camerine qe e zhduku dhe mga precedenti historik.
  Popull i degjeneruar. E shkaperdhejne Dulja dhe Ramuti sikur e kane hale private

  Reply to this comment
 12. kam degjuar May 6, 21:35

  Dolen meçte e ferrave dhe argumentojne, njeri grek e tjetri nga Marsi; Kete e sqaroi dhe pike, do te riparohen, ne fillim shqip e pastaj greqishte dhe pik. çfare ka ketu per te llomotitur ju gojeçet qe u ngeli gjuha jashte dhembeve tere kohen? Bastarde njerez! Piro! Po anglisht lejon?. Ik ore, jeni bere bajat njerez pa cefel.

  Reply to this comment
  • Janullatos arxidoglyftis May 7, 12:47

   Hakshe hakshe tabelat me gjuhe greke skane pse vendosen fare o tope qe ke degjuar pordhet . Ke pare ndonje vend te huaj qe ver tabela ne nj gjuhe tjeter nga gjuha zyrtare ?
   Filloi me Janullatosin e asfalise pastaj kryqet neper majat e kodrave, kishat, varrezat tani na u bene peshqesh edhe ne greqisht !
   Ooo plehra shqipkare qe e kini mendjen te plaçka e paraja

   Reply to this comment
 13. Socialisti i Ndershem May 6, 21:48

  Ne fillim behet trim dhe ne darke jep urdher te hiqen naten tabelat.
  Ne mengjes merr nje telefonate nga Greqia dhe si bythec qe eshte del dhe deklaron si kurve.

  Reply to this comment
 14. Iliria e bashkuar May 6, 22:37

  Ti je nje skllav i grekve dhe i Europes. Ske turp

  Reply to this comment
 15. KANUNET ARBËRORE May 7, 01:59

  Shoku Timonier Servil i Grekut.
  Te eshte bere goja çorape prostitutash.
  Ti e more dhe e rrotullon timonin kot si xhiroskop.
  Mos llap shume bla bla bla per parametra teknike si telefon i prishur.
  Timonit te qerres tende qeveritare i ka mbetur vetem ingranazhi i propagandes.
  Kur kane lind kanunet tona, ne trojet arberore nuk kishte asnje grek, jo me minoritet.
  Sepse minoriteti grek ne Shqiperi, sipas te gjitha literaturave, eshte pasardhes i argateve te ardhur ne Shqiperi perpara jo me shume se 200 vjetesh dhe pasardhes i majtisteve greke te ardhur pas luftes civile greke perpara jo me shume se 70 vjetesh.
  Misherimin teorik ne kushtetute per te drejtat e njeriut e ka edhe kushtetuta europiane greke, por ne praktike nuk njeh as gjenocidin mizor ndaj shqiptareve çame myslimane, nuk njeh asnje te drejte etnike identitare as si maxhoritet dhe as si minoritet, as per shqiptaret çame ortodoks nga Konispoli ne Preveze konkretisht, as per shqiptaret arvanitas pergjithesisht.

  Reply to this comment
 16. Kuq e zi May 7, 07:37

  Kujt ja delegove detyrat e arrsh-s dhe a mund te delegohen ato?
  Meqe ata tabela i vuri bashkia e finiqit kush i prodhoi nuk besoj se ne finiq prodhohen tabela rrugore
  Je falls ashtu si berisha edhe ai ashtu e filloi me greqine pastaj u zbyth per pushtet personal

  Reply to this comment
 17. anticensurë25642654 May 7, 07:53

  qelbësira i fasadave,ose personi që ka dhënë urdhër për tu bërë ajo mynxyrë na i thjeshton faktin e qelbur se “në një zonë ku jeton minoriteti ka tabela ku shkruhet edhe greqisht”,qënka shkruar ” dhe greqisht”!?
  jo moj ndyrësirë e ndyrë,o tradhëtar,që turpin e frashërllinjve e lë në këthesë,aty ishte shkruar “dhe shqip”sepse greqisht ishte në vëndin e parë në një shtet ku gjuha shqipe është gjuha e vetme zyrtare!shqipëria or qën e bir qëni,e nip tradhëtari,nuk është shtet multietnik që të ketë dhe gjuhë të tjera në tabelat e rrugëve të saj!!
  ti je përmbledhësi i tërë tradhëtive që i janë bërë këtij populli!!
  TI PO PREGATIT TRADHËTINË MË TË MADHE QË KA PËR TIU BËRË NDONJËHERË KOMBIT SHQIPTAR!
  pas kësaj tradhëtie nuk ka për të pasur më të madhe!!
  o se kemi për tu shëndruar nga një glasë pule në shurrë pule,o se nuk kemi për të egzistuar më si shtet e më vonë si komb!!

  Reply to this comment
 18. Dulla May 7, 10:13

  Gjirokastra e Saranda nuk jane me shumice minoritare i kar me zile !

  Reply to this comment
 19. gjermani i fundit May 7, 11:24

  tabelat duhen shkruar ne shqip dhe anglisht dhe mjaft me llafe pazari. Nuk besoj se çdo fshat ka linje prodhimi per tabelat rrugore, por shiko se mos jane porositur ne Greqi. Jemi shtet si hani pa porta, te hengert mortja kur ben estrade duke shitur mend si shtetar i madh. Nuk ka ndonje marreveshje kushtetuese per dygjuheshin zyrtar,prandaj mos shit dengla kot me Evrope dhe evropianizim. Keta minoritare qe jetojne zotrote, te mesojne shqip ne shkolle siç mesojne greqisht femijet e mbi 1 milione shqiptareve ne Greqi.

  Reply to this comment
 20. Beho May 7, 12:52

  Kushdo qe kundershton heqjen e tabelave te shkruajtura Greqisht,
  ben vetem detyren para kombit Shqiptar .
  Qeveria aktuale duke mbeshtetur thirrjet histerike Greke kapitulloj para presiioneve te
  Athines.
  Thjeshte deshiroj te pyes a ka ndonje tabele te shkruajtur Shqip ne Cameri?

  Reply to this comment
 21. Genti May 7, 13:48

  Te hiqen edhe tabelat Anglisht Shqip se shqetesohen Atdhetaret, se mos i pushton Anglia.

  Reply to this comment
 22. per momentin, konsumizmi u ka zene syte perendimoreve, por jo aq sa te pranojne islamin e ...halldupeve . May 7, 14:31

  degjoni ju plehrat “anti grek”; nese jeni nga brumi i ish “reaksionareve” (ballist zogist borgjez kulak tregetar bajraktar te burgosur ish pronar, apo te persekutuar),…DIJENI, se; kete rend, ku ju flisni lirisht, e sollen; “te vetedijshem idealist” si disa dhe trapa si rama . them trapa si rama, pasi lloji i tij trapa, u investua, per t’u dukur modern, (rama) dhe per t’u dukur, trima dhe te ndershem (berisha e hajdari) . mesazhi per te nderruar sistemin, ishte “e duam shqiperine si europa” . c’ka donte te thoshte, me fe’ ( te krishtere) me baze idealizmin kristiane, ne bashkejetese paqesore, midis popujve te qyteteruar perendimor . mirpo trapat si trapat, bene turkun vella dhe islamin fe’ ndricuese per kombin shqipetar . dhe tani jemi shnderrruar populli me pa integritet ne syte e botes, qe jemi versulur kunder krishterimit, ne menyre te terthorte, duke hedh balte mbi te gjithe shtetet dhe kombet e krishtera te lindjes dhe ballkanit, perfituar dhe nga nje “mosperqasje mendimesh” te castit, midis katolikeve e ordhodokseve . por….deshira per te dale fitimtare ne kete fushe,e isamikeve “patriote”, “shqiptare”, do realizohen, nese “koqet e demit” do t’i bjene, me te vertete ne goje…laraskes .

  Reply to this comment
 23. Posht hajduteria! May 7, 18:23

  Shoku Rama, qe te jesh në rregull me fondet e Kociasit për Shqipërinë, leri të ndërtojnë ndonjë varrezë për ushtarët grekë te ura e Shkumbinit, dhe, me një gur vret dy zoqë, siguron mbështetjen greke për të ngritur imazhin tënd në Europë dhe per hapjen e negociatave me BE. Bëhu praktik si parardhsit e tu Nano e Berisha, mos e flliq namin tënd si politikan i kalibrit boteror, sikurse thoshte miku yt Vuçiç.
  Rroftë PS me Skenderbeun e saj shokun Edi Rama!

  Reply to this comment
 24. Aleksander Thana May 7, 19:01

  Botoni komentin

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Tirana Bank