Heroi i luftës që u shndërrua në ikonë politike: Kush ishte John McCain

August 26, 2018 15:36

Heroi i luftës që u shndërrua në ikonë politike: Kush ishte John McCain

 

Senatori republikan John McCain është ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare. Veteran i luftës në Vietnam, luftonte prej kohësh me një tumor agresiv në tru dhe të premten e shkuar kishte hequr dorë nga kurat mjekësore.

Pavarësisht nga sëmundja, McCain, është përpjekur të respektojë përkushtimet e tij politike deri në fund, duke sfiduar edhe presidentin amerikan Donald Trump.

Në vitin 2008-të, garoi kund Barack Obamës në zgjedhjet presidenciale.

Përplasja me Trump

Deri tani në heshtje përballë vendimit të Mavercik, që McCain të lërë terapinë, miliarderi ka shprehur në një “tweet” “ngushëllimet e tij më të thella për familjen McCain. Zemrat dhe lutjet tona janë për ju”.

Mes McCain dhe Trump, marrëdhëniet nuk kanë qenë të mira, me senatorin që ka kritikuar presidentin për vendimin mbi “Obamacare” dhe këtë gjë Trump nuk e harroi. Por tensionet u rritën edhe më parë: gjatë fushatës elektorale ku Trump e akuzoi se nuk ishte një hero, duke parë se ai i kap rob në luftë nga vietkongët. “Faleminderit senatori McCain, – ka shkruar Melania Trump, – për shërbimin tuaj për vendin”.

Nderimi i Obamës dhe Clinton

Duke shprehur ngushëllimet e tyre ndaj familjes McCain, ish-Presidenti Obama e kujton sfidën e tyre ndaj zgjedhjeve presidenciale të vitit 2008. “Ishim shumë të ndryshëm, por ne ndaluam besnikërinë ndaj diçkaje më të lartë, domethënë idealeve që brezat e amerikanëve dhe emigrantëve kanë luftuan, manifestuan dhe bënë sakrifica“, thotë ai, duke e quajtur senatorin republikan një” guxim “i cili” na frymëzon “. Ish-presidenti Bill Clinton, falënderon McCain për rolin e tij në normalizimin e marrëdhënieve midis Shteteve të Bashkuara dhe Vietnamit dhe ai kujton këmbënguljen e tij dhe jo frikën e thyerjes së skemave, nëse mendonte se ishte e drejtë.

Burgosja në Vietnam

Me një të kaluar si një pilot luftarak i marinës, ai mbijetoi gjatë rënies së një avioni në stërvitje. Në vitin 1967, në Vietnam, aeroplani i tij mori zjarr, ndërsa përgatitej të dilte nga një avion transportues. Disa muaj më vonë ai u rrëzua nga vietkongët në qiellin e Hanoit. McCain, i rrëzuar në një liqen në qendër të qytetit, ku edhe sot ndodhet një pllakatë që përkujton ngjarjen, mbijetoi përsëri, me këmbë dhe një krah të thyer. Vietkongët e kapin sërish, e godasin atë me bajoneta dhe e mbyllin në ish-burgun francez, ku ai kaloi vite të makthi, i torturuar dhe i përdorur për llogari të propagandës, pasi u zbulua se ishte djali i admiralit që komandonte të gjitha forcat në Paqësor.

Pastaj ngjitja politike në SHBA

Në kthimin e tij në SHBA ai hyri në politikë, por në vitet ’70 kishte vështirësi në ndërtimin e një karriere serioze, madje edhe për jetën e tij personale. Gruaja e parë, ishte një modele dhe u divorcua në vitin 1980, sepse ajo ishte lodhur nga tradhtitë e McCain. “Unë isha një 40-vjeçar egoist dhe i papjekur”, – tha McCain, i cili menjëherë u martua, këtë herë me Cindy Hensley, trashëgimtare i biznesmeni të pasur që prodhonte birrë.

Vetëm në vitet ’80 në kohën e Ronald Reaganit, John filloi të bëhej i njohur, madje si një protagonist i iniciativave që shpesh nuk u ndanë nga partia e tij, si ligjet e reformës së financimit zgjedhor dhe kundër torturave.

Në vitin 2000, ai u përpoq për herë të parë të garojë në Shtëpinë e Bardhë, me një fushatë jashtë formatit politik. I vdekur politikisht pas disfatës në primaret kundër George W. Bush, u ringjall si një kandidat i papritur i “GOP” (Partia Republikane) në vitin 2008.

Garoi krahas kandidates tjetër Sara Palin si zëvendëse, por Barak Obama doli të ishte një kockë e fortë.

a.s/dita

August 26, 2018 15:36
Komento

3 Komente

 1. proletar August 26, 16:43

  ME vdekjen e superSkifterit Republikan ,
  po harxhojne fjale per te na thene qe duhet
  ti jemi mirenjohes nje prej Arkitekteve te lufterave imperialiste te dekadave te fundit .

  Mjeshter qe udhehoqi forcat qe shkateruan
  Irakun
  Sirine , Libine dhe vende te tjera .
  Nje politikan , i perfshire drejtperdrejt ne politika kriminale qe kane shkaktuar miliona te vdekur,
  dhe keto shtete tashme jane transormuar
  ” ne shtete te falimentuara ”’………….

  Reply to this comment
 2. RIP for John McCain August 26, 17:27

  Per te vdekurin flitet gjithmone mire. Por pse ishte hero lufte McCain se ra rob te vietnamezet dhe beri burg atje? Po ikone politike pse humbi ne gare per president te USA se u rrezua nga podiumi 3 dite para zgjedhjeve? Hm…jo kaq dorleshuar ne elozhe se nuk qendrojne. Se eshte nderuar nga Obama e Clinton kjo nuk mjafton per ta ngritur ne qiell, as se derdelliti kunder Trump keto kohe ne nje linje me kundershtaret politike. McCain kunder Trump kishte mllefin se Donald arriti te behej president republikan kurse ai vete jo.

  Reply to this comment
 3. vari caret August 26, 19:44

  McCain paska qene vete rrugac qe ka tradhetuar gruan e tij e ketej nga ana tjeter na dilte “peshkop” dhe ka kritikuar Trump qe ka palluar femra.
  Budallalleku i tij shkon deri aty ku thote, qe ne moshen 40 vjecare ka qene i papjekur (kungull)
  Nuk e kuptojme pse eshte hero, pse ka bombarduar ne Vietnam…. ka vrare edhe civile, ku ka qene rob lufte, eshte kapur rob ne mes te Hanoit ku nuk ka reparte te ushtrise por vetem civil te pambrojtur.
  Ky ishte me gjasme Republikan i thekur, por qe ne fushaten elektorale per President ne v. 2016 i doli kunder Trump dhe i bente lajka kundershtares Hillari perfaqesues e Demokrateve.
  McCain vazhdoj t’i dilte kunder Trump edhe kur u zgjodh President dhe merrte lavde e lajka nga grupi i Demokrateve ne Senat dhe nga TV qe mbeshtesin po Partine Demokrate.
  Shkurt ishte edhe kunder Republikaneve ne Senat ku bashkonte voten me Demokratet, ky quhet hero…..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

Mendoni se Shqipëria është gati për një organizim të ri përballë gjithë klasës së sotme politike?