HEROIZMI / Pushojnë dridhjet e tërmetit, KM merr gjithë ngarkesën vetë

November 30, 2019 12:37

HEROIZMI / Pushojnë dridhjet e tërmetit, KM merr gjithë ngarkesën vetë

Një ngjarje pothuajse aq tragjike sa edhe tërmeti i 26 Nëntorit ndodhi mëngjesin e 29 Nëntorit në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit: të gjithë u shqetësuan kur panë se kryeministrit shqiptar iu drodh në mënyrë frenetike dora e majtë.

Teoricienët e konspiracioneve kanë artikuluar ndërkaq disa arsye përse ka ndodhur kjo:

-Një teori thotë se Edi KM do përjetojë në mënyrë identike të gjitha fazat e dridhjeve sizmike që shokuan Shqipërinë, si shenjë solidariteti: Nga goditja e parë 6.4 ballë e shkallës Ramaike, deri tek dridhjet e tjera, deri sa të qetësohet.

“Hiqja atdheut, m’i kalo mua këto siklete,” mësohet se i është lutur KM të Plotfuqishmit, sipas burimeve indiferente nga kryeministria, që nuk kanë asnjë interes ta vizatojnë si martir shefin e qeverisë, pikërisht Ditën e Martirëve të Çlirimit.

-Dridhjen e pakontrolluar të së Majtës, thonë se ja dërgoi si selam nga përtej Mit’hat Beu me rastin e Ditës së Çlirimit nga nazifashistët…

-Disa zëra janë të sigurtë se me dorën e majtë, Edi KM ka firmosur lejet e ndërtimit për 20 vjet me rradhë. Duke qenë se edhe duart janë si kompjuterët, Rami i tyre është mbingarkuar dhe ka dalë jashtë kontrollit.

-Ekspertë konspiracionistë gjermanë pohojnë se Edi KM ka simptomat e Merkelopatisë. Dridhjet zakonisht u fillojnë kryeministrave sapo banka qëndrore e vendit përkatës i njofton se kanë suficit tregtar dhe ekonomia e vendit nuk di se ku t’i çojë paratë. Dridhje të ngjashme pati Doktor S. gjatë muajve të parë të 2013-ës.

-Një tjetër teori thotë se dridhja e dorës së majtë të Edit filloi që kur takoi dhe u intervistua nga Kol Sallaksi. Xhupi shkëlqyes i këtij të fundit i dha goditjen finale syve të pagjumë dhe shëndetit të KM-së.

-Një version shumë më qetësues dhe rustikan, i ofruar nga frekuentuesit e rregjur të një kafeneje historike, tashmë të shembur në Durrës, bën me dije se thjesht, Edi kroko-lotit i dridhet dora për një pikë raki.

 

*****

SHËNIM / Gojët e Liga është rubrikë rreptësisht satirike. Nëse bën dikë të buzëqeshë sadopak, okej, përndryshe lexoni politikë.

November 30, 2019 12:37
Komento

29 Komente

 1. baci November 30, 00:05

  hahhahahhahaha
  s’ka per ta zene viti i ri 2020 kete m*t

  Reply to this comment
 2. demo November 30, 02:20

  Rendojne faje te renda,por jo krime.
  Ay qe u vrau,ju qesh nga kompjuteri,Maloku Dixhital.

  Reply to this comment
 3. Nora November 30, 03:05

  O idiote po pse kur rrini ndonjehere ne te ftohte ose kur jeni te lodhur nuk e levozni doren ashtu si per ta cmpire? Po sa here e bejme kete gje o debila qe vdisni per te shpifur lloj lloj ndyresirlliqe kunder Rames. Rama me keto qe ka bere sidomos tani me termeti ka bere me shume njerezit per vete sadoqe ju leshoni mut nga goja . Ku ishte pare solidaritet i tille me pare. Ne saje te Edi Rames erdhe ketu me dhjetra grupe sigurie dhe shpetimi nga gjithe bota. E keni inat por me shume i shtohet ymri qe ta dini mire. Hajt tung

  Reply to this comment
 4. Doktor Mortja November 30, 04:53

  30 vjet nga nje debil tek tjetri!
  Iken Prostituta Kombetare Sali, vjen ne pushtet nje budalla tjeter qe merr te gjitha veset e te meparshmit!

  Reply to this comment
 5. Lili November 30, 07:00

  Si s’u gjet asnje aty me bertit ´ turp, si s’te vjen turp me ardhe si klown ketu?! Jo se te gjithe jane edhe ma zi aty!

  Reply to this comment
 6. IVONI November 30, 08:42

  JU SERVILAT E PRESIDENTEVE , K/MINISTRAVE ETJ ETJ MOS U SHQETESONI SHUME ..!POPULLI NE DEMOKRACI PERHERE ESHTE NE OPOZITE ME QEVERITE , ME DREJTUESIT E SAJ ,PER QELLIME TE MIRA QE E NDIHMOJNE NE “BETEJEN “PER TE JETUAR MIRE . KOMENTUESIT TECILET I NDJEK ME SHUME VEMENDJE JANE POPULL , NJEREZ TE HALLEVE , JO SERVILA QE “LEPIJNE” KEDO QE KA POST .BARSOLETAT QE DALIN NGA POPULLI KANE SHIJE DHE PER NJEREZ QE DREJTOJNE SHTETE ME EKONOMI ” SUPER”, KU KA MIREQENJE DHE JO ME “ZEROT” E VENDIT TONE QE FELLIQEN KOMBIN .

  Reply to this comment
 7. intelektuali November 30, 10:41

  Edvini i Kristaqit te Enverit, i veshur si Jenicer i Sulltanit i dridhet dora e majte enveriste sepse ka mare mesazhin e Zotit ne Qiell per shqyptaret e pafe:

  “TA GEZONI 29 NENTORIN E ZI JUGOSLLAV TE ENVERIT”

  qe:

  Polli kriminele dhe xhelate te cilet mbushen lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne Shqypni te gjithe besimtare dhe rob te devotshem t’Zotit, por keta Vampire te Enverit dhunuan dhe prishen Kishat dhe shtepite e Zotit me kazem dhe lopate ne 1968 si nje asnje vend tjeter te Botes dhe qe tani 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit vazhdojne te perdhunoje Shtepite e Zotit si Kishat ne Permet, Dhermi dhe Tepelene nga pinjollet kriminele te pafe dhe te pabese te Shefqet Pecit.

  KUSH E DETYROI RILINDJEN SI “MESALLA ME DY FAQE” TE MBUSHTE BULEVARDIN E TIRANES ME FOTOGRAFITE E VAMPIREVE TE ENVERIT?

  Si nje fyerje dhe sakrilegj per Martiret e Kishes qe u vendosen per nder te vizites se Papes se Vatikanit ne Shqypni?

  Reply to this comment
 8. Paul Tedeschini November 30, 11:27

  Ja si i dridhet HITLERIT dora e majte ne vitin 1945 para fundit te tij (njisoj si Edi Rames)

  Адольф Гитлер Болезнь Паркинсона старость в 1945 Adolf Hitler Parkinson’s Disease Nazi Germany WW2

  https://www.youtube.com/watch?v=Q_s29pbYAw8

  Reply to this comment
 9. Lush November 30, 12:40

  Pini kokain pini,,, nji kshtu si ky n foto keni me perfundu,,,!
  Bur nolt e gru posht

  Reply to this comment
 10. Ganiu November 30, 12:43

  Ngelëm me veshë ngritur nëse lehin qëntë apo jo të dalim përjashta… kështu tha Sazani.

  Reply to this comment
 11. Sh.R. November 30, 13:06

  A di njeri se cfare behet me orakullin e tranzicionit Spartakus Ngjelton, katundarin indigjen anglo-sekson autokton??? i kane thene gje ambasadat e huaja? Aman, se na thau duke na lene pa lajme nga sherbimet dhe nga byrote e ndryshme ….

  Reply to this comment
 12. Gzim Kulufi November 30, 19:31

  Eshte bere vertet per te ardhur keq! Por jo per fajin tone, shyqyr!
  Me dridhjen e dores e kalon serish me mburrka ai, por kur ti dridhet kemba nuk e di a do te kete me vet-lavderime?!.

  Reply to this comment
 13. pa vlera November 30, 20:34

  Shkrim I keq dhe I pavend!
  Gazeta Dita eshte e respektuar, por edhe pse rubrike e vecante ky shkrim eshte tepri!
  Pavaresisht paudhesive, ppp, monopoleve, et,
  nje organizim te tille nuk eshte bere nga asnje qeveri e meparshme!
  “Jepja Çezarit ate që eshte e Çezarit”
  .
  Personalisht e gjykoj shkrimin te tipit “legen” dhe ul nivelin e gazetes Dita!
  .
  Pa respekt kesaj radhe! Dhe me keqardhje!

  Reply to this comment
 14. D. Didani December 1, 05:34

  Banaalitet,pa vlere,zero humor dhe nuk percjell ndonje mesazh pozitiv ,bile as negative…!

  Reply to this comment
 15. xho December 2, 07:24

  Lerini LLOQET. Kryeministri po punon shume mire ne keto momente te jashtezakonshme per Shqiperine. Keta artikuj pacavurre nuk i sherbejne Ketij personi qe eshte me te drejte njeriu me i dashur per popullin e thjeshte ne keto momente te veshtire per kombin Shqiptare. Vazhdo punen more kollos. Populli eshte me ty.

  Reply to this comment
  • popull ziu December 4, 19:46

   Cili popull mo shoku xhooo
   Ai qe rri ne arrest shpie me pensionin me qesharak ne Europe nderkohe qe bashkemoshataret e vet muzgun e jetes e kalojne me udhetime neper bote?
   Populli qe ha fasule dhe gezon per vilat e bejlerucave si Rama me Lul e shok?
   Pse jeni kaq te mbaruar o derezinj

   Reply to this comment
 16. Diana December 2, 14:16

  Haahaaaa sa kam qesh me shakate e kripura te Duces-…
  Dita kam kohe qe qe ju cilesoj si bythelepiresit e Ilir metes….Kisha respekt per kryredaktorin tuaj Thano por edhe ai ka shku per lesh…po e ha mllefi e inati …
  Te ferkosh barkun me semundjen e kujdo qofte madje edhe armiky ytqofte – tregon qe jeni jo ne nivelin kafsheror por ne nilein e monstres.TURP DITA. artikull zmirezi,i peshtire e neverites…
  EDI RAMA ka gabime te medha por kurre nenivelin e SALE KRIMINELIT E ILIR KRYEHAJDUTIT .
  Ju degjofsha zerin e mire Dita -NATE -MENZYRE

  Reply to this comment
 17. taku December 2, 20:54

  Diana ketu me lart, sinqerisht ti ndoshta ke sindromin Duce pa e ditur, dhe Rama i plotson te gjitha kriteret per kete. Ose e dyta, je diku me ndonje lugez te vogel ne taven e rilindur dhe e cukit nga pak sqepin; ose je si socialistja beratse qe nuk lekundej nga istikami i partise dhe pranonte te rrinte pa buke, vec Liro me Toson te mos ziheshin; ose perzierje e te gjithave me siper.
  Dmh ti mendon qe Rama duhet te shtije ne mish si gjakatari Sali (me te cilit e ka bere paktin me kohe oj e shkrete), apo te dale me video perqindjesh si Liri, qe ti dhe plot si ti te kuptojne se ky qe firmos per 20 vjet leje pallatesh e rrugesh e PPPrash e YZZH-rash, nuk eshte ndryshe nga e paret,mos me keq? Ky ka keput shpresen, ndaj po ikin robt, e ata qe nuk kaneikur, ikin nga fiqiri Dianaaa!!! E pac me jet kryetarin se nuk e gjen gje nga rromuzet, jo.
  Rubrika kshtu vazhdo

  Reply to this comment
  • Diana December 3, 22:23

   Tik-Taku,
   une nuk kam nevoje te jetoje me therimet e e rilindjes e te cukis nga pak sqepin- jetoj larg dhe me ka bekuar perendia te jem e zonja vetes. Sa per sindromen e Duces perseri me ka bekuar perendia qe nuk qaj por qesh gjithe diten dhe mllefet e inatet i largoj tutje. Per ty me vjen keq qe turresh me vrap komentit te tjetrit-tregon sa i vogel dhe i papune je- dmth ti nuk e gezon jeten por e hidheron. Leri njerezit te shprehen dhe mos i fut humded duke ofenduar. Jep mendimin tend dhe kaq. Une jam bije komunistesh por per fat komuniste nuk kam qene e tester nuk kam . Por edhe po te isha eshte problemi im dhe j i joti. Sa per E di Ramen nuk kam ndonje merak se e shani apo e lavderoni. Une kam mendimin tim e askerkujt nuk i mar doren se si te shprehem. Prandaj nese ti me akuzon se kam sindromen e duces nuk ofendohem . Por , ti qeke mere me leng se mishi u heng lum djali….

   Reply to this comment
   • Taku December 4, 11:27

    Diana, mos e luj mo! E ke thene tamam. Ketu nuk ka as leng e as mish, per merite te atij idhullit tat. Ti jeton jashte dhe ushqehesh me imazhin e rames, jo me produktin real te tija per vendin. Kjo I shpjegon te gjitha. Per imazh dhe per agjenci auto-publicitare rames nuk ke ci thua, dhe ne kete kurth kemi rene te gjithe. Por puna eshte se dikur njerezit zgjohen dhe duan pune, buke, ligj, rend, siguri, perparim, jo batuta, droge dhe hajduteri. Ti nuk ke pse zgjohesh ne kete pike, se e shef atdheun me dylbi.
    Skam ndonje debat personal me ty, po flasim per nje teme qe na shqeteson, ndaj mos e merr, e as mos e kalo ne personale. Kalofsh mire ne iluzionin tend ramofilik, por te pakten leri luksin e ironise dhe satires ktyre pak mediave te kthjellta qe kane mbet

    Reply to this comment
 18. Taku December 4, 11:29

  Diana, mos e luj mo! E ke thene tamam. Ketu nuk ka as leng e as mish, per merite te atij idhullit tat. Ti jeton jashte dhe ushqehesh me imazhin e rames, jo me produktin real te tija per vendin. Kjo I shpjegon te gjitha. Per imazh dhe per agjenci auto-publicitare rames nuk ke ci thua, dhe ne kete kurth kemi rene te gjithe. Por puna eshte se dikur njerezit zgjohen dhe duan pune, buke, ligj, rend, siguri, perparim, jo batuta, droge dhe hajduteri. Ti nuk ke pse zgjohesh ne kete pike, se e shef atdheun me dylbi.
  Skam ndonje debat personal me ty, po flasim per nje teme qe na shqeteson, ndaj mos e merr, e as mos e kalo ne personale. Kalofsh mire ne iluzionin tend ramofilik, por te pakten leri luksin e ironise dhe satires ktyre pak mediave te kthjellta qe kane mbet

  Reply to this comment
 19. Aliu nga Selenic December 7, 19:28

  Edi KM po e menagjon per mrekulli keto situat kaqe te renda per vendin tone.
  Opozitaret te irrituar nga ky organizim dhe gadishmeri e kryeministrit dhe e qeverise , shto ketu edhe miqt tane qe po ndihmojen dhe vllejzerit tane jasht Atedheut ato po irritohet dhe po shofin qe shanset e tyre per tu rikthyer ne ouishtet ne vitin 2021 po u shuhen dita per dite.!
  Kjo eshte edhe arsyej qe keta opozitaret shejn dhe ofendojne . E kane te kote Sado te shajne aqe me shum pike i shtohen Edi Kryeminister.!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim