Heshtja e çuditshme e burrave pas orgazmës tani ka një përgjigje

November 25, 2017 19:40

Heshtja e çuditshme e burrave pas orgazmës tani ka një përgjigje

Pse pas orgazmës burrat thuajse nuk flasin asnjëherë?

Sipas një studimi të kryer nga shkencëtarët e “Institut National de la Santé et de la Recherche Médicale”, nuk bëhet fjalë për pandjeshmëri, por për një nevojë të trurit mashkullor, i cili ka tendencë “të fiket” pas seksit.

Neuroshkencëtari Serge Stoleru dhe ekipi i tij kanë analizuar aktivitetin e trurit mashkullor gjatë dhe pas orgazmës dhe kanë zbuluar një fikje tërësore të kores së trurit.

Menjëherë pas orgazmës, organizmi i mashkullit prodhon serotoninë, e cila zgjon dëshirën për pushim.

b.m. / dita

November 25, 2017 19:40
Komento

1 Koment

  1. anticensurë25642654 November 28, 17:47

    “organizmi i mashkullit prodhon serotoninë”
    nëse tek mashkulli prodhon serotoninë dhe na qetson,na çon në stendby,tek femrat me siguri prodhon logorotoninë,sepse su mbyllet goja!?

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*