Hetimet për grabitjen e Rinasit, pritet të merren në pyetje punonjësit e ICTS

April 14, 2019 17:18

Hetimet për grabitjen e Rinasit, pritet të merren në pyetje punonjësit e ICTS

Prokuroria e Krimeve të Rënda ende nuk ka ndonjë të dyshuar për grabitjen e 10 milionë Eurove. Provat më të rëndësishme janë gjetur në furgonin me mbishkrimin hetimi tatimor, me të cilin 5 autorët realizuan grabitjen.

Nga ana tjetër kërkimet e policisë nuk kanë dhënë asnjë rezultat për të arrestuar ndonjë të dyshuar që ka marrë pjesë në grabitjen e rreth 6.5 milionë Eurove në pistën e aeroportit të Rinasit.

Mësohet se hetuesit pritet ti rikthehen grabitjeve të mëparshme që janë realizuar nga grupi i Admir Muratajt, që mbeti i vrarë nga shkëmbi i zjarrit me policinë, për të parë nëse ndonjë nga personat që ka marrë pjesë ka lidhje me ngjarjen e së martës.

Nga hetimet e mëparshme, organi i akuzës ngriti dyshime se pjesëtarë të kësaj organizate që drejtohej nga 47-vjeçari Murataj ishin rreth 20 persona, por pjesa më e madhe e tyre në atë kohë nuk u identifikuan.

Hetuesit pritet të marrin në pyetje edhe drejtuesit e kompanisë ISTS, për të dhënë sqarime mbi masat e marra për të siguruar perimetrin e brendshëm të aeroportit si dhe procedurën e ndjekur mbi raportimin në polici në kohën kur ndodhi grabitja.

Deklarime pritet të japin edhe drejtues të TIA, mbi programin e hartuar për sigurinë e brendshme të aeroportit.

 

 

b.b/dita

April 14, 2019 17:18
Komento

12 Komente

 1. mirel April 14, 17:17

  Prisni dhe ca sa te mendohet si do pergjigjen

  Reply to this comment
 2. Zigur Qarri April 14, 17:29

  Akoma asnje pergjegjes per sigurine e aeroportit,
  akoma asnje te dyshuar per grabitjen ne aeroportin Rinasit,akoma anje i dyshuar(lene ne harrese) per vrasjen Artan Santos!!! Grabitja në Rinas, ish-shefi i sigurisë së aviacionit: Përgjegjësia e autoritetit civil dhe policisë
  https://www.youtube.com/watch?v=et6GBgd0ZHY

  Reply to this comment
 3. dhe Banka perse JO ?!!!!!!!!!!!! April 14, 17:41

  Nuk ka shume parash te destinuara per transaksione
  etj ne Banka qe nuk kane bojen shperthyese blu ,
  dhe GPS

  kjo sipas nji Ligji Nderkombetare .

  per mua i dyshuari Kryesor eshte B A N K A vet

  Reply to this comment
 4. Albi April 14, 18:25

  Nuk do mend qe punonjes banke jane të përfshirë në këtë histori.

  Reply to this comment
 5. ante April 14, 20:09

  Parate jane vjedhur ne bange.pjesa tjeter eshte loje maskimi…………….

  Reply to this comment
 6. info analitike April 14, 21:07

  O shoke nje pietje nga salla: A ka mundesi te njohim fytyren e ketyre kinezeve qe menaxhojne TIA ose Aeroportin “Nene Tereza”?
  Jo per gje po tashme keta rilindjotet me ne lrie kriekaqolin e kane bere rruge qe te perdorin keto manipulime pas te cilave fshihen ata vete. Ndodhi keshtu qe me Tajvanin e Besos pas te cilit fshihej kriekaqoli e vazhdoi edhe me ARMO-n Besoja e tani me Fushen pas te cilit qendron familja e kriekaqolit. Mos u perzitni shoke, ju vazhdojeni votojeni derisa t’ju latandise te hani bar.

  Reply to this comment
  • V April 14, 22:01

   * Fiks fare vepër e “rilindjotëve”, dhe ky tipi që u vra, u vra gabimisht, se ky ishte i ndershem. Ky bëri nje akt heroik, iu vu pas kriminelëve për ti kapur, meqë ata i ndeshi,ndërsa kishte dalë për të shëtitur qenin. I shkreti u përpoq t’i ndalonte, por s’ia doli. 


   Reply to this comment
   • info analitike April 15, 16:54

    O shoku une e kuptoj qe ti pyken e ha vec mavi por une ngrita ca pyete e nuk shfajesova kriminelet. Zotrote po pate ndonje pergjigje bujrum. Sa per banda ato po gelojne fale policise se rilindur qe nga koha e Tahorrit. Po te duash te besh nje bilanc qe ketu e gjashte vjet e te lexosh shifrat e interpolit do te kuptosh se perse vendet si Hollanda, Gjermania, Greqia, Italia, Austria kane ngritur shqetesimin per rritjen eksponenciale te bandave kriminale te cilat po veprojne e fuqizohen jashte kufijve fale mbeshtetjes qe kane nga politika ne Shqiperi. E pe Elbasanin se si policia ka frike ti afrohet banditeve.
    Pastaj ne rastin e aeroportit a ka ndonje faj Ministri i Brendshem dhe ajo e Infrastruktures per moszbatimin e masave qe ishin marre me kohe e me VKM? Ja pra ironite ruaji per keto raste se mua nuk me behet vone te mbroj asnje krah politik.

    Reply to this comment
 7. Lili April 14, 21:27

  Priten?kur ata eshte dashur qe ne start me u marr ne pyetje per pse nuk kane punuar as mjetet as ato kur e kane ditur se po behet ky transfert!!!
  Pritni …pritni

  Reply to this comment
 8. demo April 15, 09:45

  Keta ICBS, derisa i kane lene portat e aeroportit si porta stani,kur cdo familje fshati,ka porta hekuri me rreshqitje ,me telekomande,,e kane menduar qe Aeroporti te vidhet kur kane nevoje te vidhen.Prandaj keta duhet te merren te pandehur,te arrestohen.

  Reply to this comment
 9. Qerosi April 15, 10:39

  ore po ne te njejtin artikull fillon me prokuroria nuk ka ndonje te dyshuar per grabitjen e 10 milioneve dhe pastaj policia nuk ka arrestuar ndonje te dyshuar per grabitjen e 6,5 milioneve. Ateheres ose ti gazetar je krejt bole qe nuk lexon as cfare shkruan ose beni zhurme kot si zhurmuesa vetem sepse jeni mesuar me kete lloj kulture. si nuk gjetem te pakten edhe nje fake news po te shkruajtur me mend. VK

  Reply to this comment
 10. info analitike April 15, 16:55

  O shoku une e kuptoj qe ti pyken e ha vec mavi por une ngrita ca pyete e nuk shfajesova kriminelet. Zotrote po pate ndonje pergjigje bujrum. Sa per banda ato po gelojne fale policise se rilindur qe nga koha e Tahorrit. Po te duash te besh nje bilanc qe ketu e gjashte vjet e te lexosh shifrat e interpolit do te kuptosh se perse vendet si Hollanda, Gjermania, Greqia, Italia, Austria kane ngritur shqetesimin per rritjen eksponenciale te bandave kriminale te cilat po veprojne e fuqizohen jashte kufijve fale mbeshtetjes qe kane nga politika ne Shqiperi. E pe Elbasanin se si policia ka frike ti afrohet banditeve.
  Pastaj ne rastin e aeroportit a ka ndonje faj Ministri i Brendshem dhe ajo e Infrastruktures per moszbatimin e masave qe ishin marre me kohe e me VKM? Ja pra ironite ruaji per keto raste se mua nuk me behet vone te mbroj asnje krah politik.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim