Visho Ajazi merr certifikatën, Braho: Kontroll në SHISH për 2013

April 1, 2014 15:19

Visho Ajazi merr certifikatën, Braho: Kontroll në SHISH për 2013

Visho Ajzi Lika, drejtori i Shërbimit Informative Shtetëror është pajisur me certifikatën e sigurisë, çka zyrtarisht i lejon aksesin në informacionet tepër sekrete. Kjo i ka hapur rrugë maxhorancës t’i rikthehet idesë së kontrollit të institucionit, duke aktivizuar kërkesën për grup hetimor në shërbimin inteligjent shqiptar.

” Nga aplikimi që ka bërë në drejtorinë përkatëse është pajisur me certifikatë, do të parashikohet që brenda ditëve që do të vijnë, të vijë të raportojë në Komisionin e Sigurisë, ashtu sikundërse komisioni ka marrë përsipër që të ushtrojë një kontroll mbi veprimtarinë e SHISH-it për vitin e kaluar. Ne nuk do të kontrollojmë makinën e drejtorit, por do të kontrollojmë zyrat dhe çka mbajnë zyrat brenda”, tha  Braho.

Por ç’do të ndodhë nëse kontrolli parlamentar vërteton që Visho Ajzi Lika ka kyer shelje me iformacionet sekrete që kontrollon.

”Është ai kompetent për të vendosur për fatin e drejtorit dhe të kësaj strukture, e cila padyshim duhet të rifreskohet dhe rigjallërohet, sepse ka kaluar një periudhë të vështrirë dhe jo shumë efiçente”, tha Braho.

Sipas ligjit, kryetari i SHISH-it emërohet dhe shkarkohet me propozim të kryeministrit, por domosdoshmërisht me vendim të presidentit. Në cilësinë e kryetarit të Komisonit të Sigurisë, Spartak Braho i bën thirje kreut të shtetit të mos mbajë anë.

” Vërej që Presidenti o nuk njeh ligjin o bën qëllimisht të paditurin ose ka ceduar nga ana intelektuale. Presidenti duhet të rrijë mbi palët, të arsyetojë drejt dhe jo të merret me prononcime që nuk e ndihmojnë as atë dhe as situatën. Në këto raste, Presidenti duhet të heshtë ose të flasë sa më pak dhe ato që thotë t’i thotë saktë”, u shpreh  Braho.

Në fillim të muajit mars, kryetari i SHISH nuk mundi të raportojë në Komsionin e Sigurisë Kombëtare mbi disa përgjime të supozuara në radhët e politikanëve dhe drejtuesve të policisë e intitucioneve, për shkak se i kishte skaduar certifikata e sigurisë. / AS

April 1, 2014 15:19
Komento

21 Komente

 1. Flag March 19, 12:50

  Si ka fytyren, ka dhe shpirtin- thote nje fjale e vjeter qe duket se eshte thene tamam per Takun. Ky ish-prokuror ne diktature qe ka denuar me dhe pa ligj nuk duhej te ishte ne parlament. Nuk u shua dyrnjaja per juriste te rinj me prespektive dhe te zot qe te mbahet kjo galloshe e grisur. PS ka plot mundesi zgjedhje per Kryetar Komisioni per Sigurine Kombetare, te emeroje njerez me pasterti figure e jo bloza si ky qe dje denonte e sot predikon drejtesi. Thjeshte nuk i takon ky post, eshte turp.

  Reply to this comment
 2. Eli March 19, 13:47

  Visho Ajazi duhet te plotsoj dosjen ty more Spartak i qelbur qe ta provosh dhe ti aromen e shurres se Zan Caushit..i cili po pret shume klienta si fytyra juaj e ndyre mo hale….

  Reply to this comment
  • Tarrasi April 1, 15:49

   Visho Ajazi duhet te jete ne burg qe ka pergjuar politikane dhe njerez e brendshem pa autorizim dhe ska kapur asnje nga agjente te huaj qe po bejne kerdine ne shqiperi.

   Reply to this comment
 3. floriana March 19, 15:19

  Ore ky Zoti Braho sikur ka qene dhe vazhdon te jete pjesa e strukturave dhe me vjen cudi sesi nuk e di se per t’u pajisur me certifikaten e sigurise nje nepunes i ketij niveli sic eshte ajazovici duhen nga 1 deri ne tre dite, Kjo certifikate leshohet nga departamenti i sigurise qe eshte nen varesine e kryeministrit. Perse i zvarrisni gjerat kaq shume saqe krijoni gjithnje hije dyshimi qe ose ju nuk njihni ligjet ose se visho dhe vishot siper tij vazhdojne te jene aq te fuqishem saqe t’u terheqin ju nga hundet megjthese ju aktualisht me kete mazhorance qe jeni keni edhe gurin edhe arren.

  Reply to this comment
 4. Ligji 7501 March 19, 16:30

  Ore Taku, pse nuk emeroni Arianit Celen prokuror ju…!

  Se ai mbaron pune shpejt e shpejt, nuk i duhen dokumenta e prova fare!

  Reply to this comment
 5. arben March 19, 17:04

  se kuptoni ju ose beni sikur nuk e kuptoni po keta jane bashke krimineli dhe hori dhe kurvat apo byth qirat rrine bashke , dhe ju kujtoni se keta jane budallenje ose nuk dine , keta dine shum mir kur ju interseson per vete ose kur kan frige , por kur e shofin se me cfar lloj populi kan te bejne ata hiqen si budallene ose bejne sikur po merren me ate pune , deri sa te harrohet sic jane harruar shum gjema te keti vendi sic ishte 97 98 2008 2011 , se e dine me ke kan te bejne prandaj nuk nguten se po tua kishim kethyer monellen sic na e kan bere per keto 23 vjet nuk do te rrinin ne pushtet pa mbarim .

  Reply to this comment
 6. P.A.B March 19, 20:45

  Jemi edhe ne në pritje të kapërcimit të kësaj pengese por n.q.se do të vonojë ne do të veprojmë shumë shpejt. Është e pasikuteshmë që komisioni i sigurisë do të ngrejë një grup pune për të hetuar atë problematik” tha Braho

  Te gjithe po Presim. Aman, mos na lini te presim duke “kafshuar thonjte” nje vend qe shihet si epicenter e kontinentit dhe ku luhet loje e madhe globale nuk mund te kete nje “visho” te Pa-certifikuar, perballe KOMISIONIT TE SIGURISE KOMBETARE.

  Siguri Kombetare!
  ———————–

  D.m.th. @ z. Braho. Kur te cenohet Ambasada ne Bratislave, ti (si Shtet) con 3-4 detashmente Marinsash dhe Parashutistesh, te armatosur deri ne dhembe. Ne 4-8-12 helikoptere “chinuke” mbeshtetur nga 12 Avione gjuajtes qe bllokojne qiellin mbi ate shtet, e furnizohen ne ajer. Plus ka 30+ avione te tjere ne “stand by” ne grupin detar me te afert (thuaj 1 aeroplan mbajtese, 2 nendetese, 4 fregata e 2-3 destrojere,) e ne gjithe kete “rremuje te organizuar” ka 2 avione AVAC – spiune mbi kokat e tyre qe shikojne dhe raportojne gjithshka. Pasi bllokohet 1/4-ta qytetit, vihet nje perimeter zjarri, i gjithe personeli i ambasades evakuohet…e nje e nga nje forcat ushtarake terhiqen. Sepse territori i Ambasades Amerikane ne Bratislave, konsiderohet Amerike. Pasi kane deshtuar te tjerat (presionet ekonomike, politike, diplomatike) futet Siguria Kombetare, = Lufte – jo fjale!

  ” O Taku” Siguri Kombetare, me mundesite qe kane, mund te projektoje Amerika, Kina, India, Rusia, Izraeli, Britania e Franca…ti dhe vishua, nuk jepni dot as “siguri lagjesh!”

  Harroni “certifikatin” …provoni Lazaratin.

  Reply to this comment
  • gentle men April 1, 15:50

   per P.A.B

   Lexoj komentet tuaja dhe e e kam vene dikur noten.

   Kam nje pyetje per ju:

   Si e komentoni kete copy paste qe e kam ne arshiven time ?

   Pra ne 2008 dyshja Meta-BRAHO i thote berishes agjent dhe ne 2009 lidhin aleance me “AGJENTIN”

   LSI në 7 korrik 2008, akuzë në Kuvend: SALI BERISHA, spiun sigurimi dhe agjent i UDB

   Shtetasi shqiptar Sali Berisha, politikan prej 20 vjetësh dhe aktualisht me detyrë kryeministër i Shqipërisë, dhëndër në Serbi, martuar me Sllobodanka Ramën, vajzën e një koloneli (oficeri aktiv) të shërbimeve sekrete agjenturore Jugosllave, nuk do ketë mundësinë t’i shpëtojë damkës së zezë, hijes së krimeve dhe faktit të turpshëm, që ka qenë spiun i sigurimit të shtetit, me aktivitet intensiv konkret dhe maksimal, me pasojë burgosjen dhe internimin e shumë familjeve të intelektualëve e njerëzve të thjeshtë, kundërshtarë të regjimit diktatorial komunist.
   Në një deklarim të tij publik në televizion, Berisha tha: “Nuk kam qenë spiun, nuk kam denoncuar dhe nuk kam dënuar njeri”. Mirëpo, gjatë një akuze të bërë në parlamentin shqiptar, në datën 7 korrik 2008, nga deputeti Spartak Braho në emër të grupit parlamentar të LSI, përforcuar me ulërima nga kreu i LSI Ilir Meta, u deklarua se ka prova shkresore, se SALI RAM BERISHA, komunist, pedagog, mjek në klinikën e bllokut dhe pjesë e brendshme e familjes së diktatorit, ka qenë jo vetëm spiun i sigurimit të shtetit prej 21 vitesh gjatë diktaturës komuniste shqiptare, por dhe “agjent special” i shërbimeve të huaja, me veprimtari agjenturore kryesore anti-shqiptare, si spiun në shërbim të UDB-së Jugosllave. Shkak që LSI dhe Ilir Meta, nxori nëpërmjet Spartak Brahos “letrat” e SALIUT si spiun dhe agjent i UDB, ishte fakti që SALIU, JOZEFINA dhe 20 deputetë “figura të pastra” me në krye Astrit Patozin, kërkuan shtyrjen e miratimit të projekt-ligjit “BIBERAJ” të hartuar prej BE për lustracionin (hapjen e dosjeve), për në muajin tetor 2008, pra pas pushimeve verore.
   Kjo shtyrje u konsiderua prej Ilir Metës, si lojë e Sali Berishës për “konflikt interesi si spiun i sigurimit shqiptar dhe agjent i shërbimeve sekrete të huaja me veprimtari agjenturore anti-shqiptare”. Akuza e LSI, u përforcua në një emision televiziv edhe prej ish-shefit të SHIK, Fatos Klosi, atëherë anëtar kryesie i LSI, i cili aprovoi dhe deklaroi hapur, se ka dokumente autentike që provojnë plotësisht akuzën e LSI në parlament, që SALI RAM BERISHA ka qenë spiun i sigurimit të shtetit shqiptar dhe që është agjent i UDB. Po citojmë të plotë, akuzën e LSI, bërë në parlament në datën 7 korrik 2008, nga (ish) deputeti Spartak Braho:
   Spartak Braho, në emër të LSI: “Sali Ram Berisha, spiun sigurimi dhe agjent i UDB”
   “Kam detyrimin t’i bëjë me dije dhe me prova parlamentit, se Sali Berisha është i interesuar të bllokojë miratimin e ligjit të lustracionit për hapjen e dosjeve të ish-sigurimit të shtetit dhe të ish-shërbimeve agjenturore të huaja, sipas rekomandimeve dhe afateve të përcaktuara nga BE dhe KiE. Ka fakte, që SALI RAM BERISHA dhe shumë nga ministrat e deputetët e afërt të kabinetit të tij, janë ish-spiunë të sigurimit dhe kanë dosje me veprimtari konkrete në dënimin me burg dhe internimin e shumë intelektualëve, familjeve e qytetarëve të tjerë. Përveç si ish-spiun i sigurimit të shtetit shqiptar, ka prova e fakte, se SALI RAM BERISHA, ka pasur dhe ka lidhje agjenturore me UDB-në (shërbimi sekret në ish-Jugosllavi), si informator i rregullt dhe i vullnetshëm i këtij shërbimi, duke dhënë informacione me efekt zhvillimesh anti-shqiptare. Këto shërbime si spiun sigurimi dhe agjent i UDB, SALIU i bënte me qejf, pasi nga njëra anë e shtynte kauza për fitoren e komunizmit në rang botëror, ndërsa nga ana tjetër e shtynin lidhjet agjenturore me UDB-së në Mal të Zi, prej nga ka edhe origjinën e gruas. Kryeministri SALI BERISHA, ka pasur takime e biseda të fshehta edhe me Millosheviçin, takime që i ka pranuar edhe vetë.
   Grupi parlamentar i PD dhe kryeministri SALI BERISHA po kundërshtojnë dhe po bllokojnë projekt-ligjin e Biberajt, mbasi po të hapen dosjet, del se në krye të listës së spiunëve dhe agjentëve anti-shqiptarë në shërbim të të huajve është vetë kryeministri. Kam prova të plota, se SALIU ka dhënë informacione të forta për Komitetin Qendror, për Sekretarin e Parë shokun Xhelal Gjoni dhe ka pasur takime informative në disa kryeqytete evropiane, me zbulues e agjentë rezidentë të huaj. SALIU ka frikë nga miratimi i projekt-ligjit të dosjeve të spiunëve, mbasi e di mirë, që do ta pësojë ai dhe gjysma e kabinetit qeveritar dhe e grupit parlamentar të PD. Unë këto akuza i kam deklaruar edhe në mbledhjen e Komisionit të Ligjeve për diskutimin e ligjit të hapjes së dosjeve.

   Hope you’re having a nice day so far.

   Reply to this comment
   • P.A.B April 1, 20:45

    G.M. – C’te thuash per ta?

    Merr njerin e perplas per tjetrin, kam pasur nje mendim te vagullt per “Tak-erine e tij” por me ndihmove ti sot (meqe je ne SHBA) dhe po me kujton: John McCain. Futet kudo… flet gjithshka, specialist ne asnje pune. Perfaqesues tipik i nje Politike Rremujaxhinjsh.

    Meta, Braho, Saliu e te gjithe qe ke permendur jane nje fenomen, fenomen qe ka shtrire metastazat ne te gjithe Shoqerine Shqiptare.

    Direkt, kjo mua (e ndoshta as ju) nuk na ndikon; vec rezervojme te drejten te ndihemi ligsht.

    Me respekt per ju

    20:44
    01/04/2014

    Reply to this comment
 7. mimoza March 20, 07:40

  SI DUKET SPARTAKU DHE LSI/JA KANE SHUME MBESHTETAS TE TYRE JURISTA QE I KANE NE POSTE TE RENDOMTA, SE PA PUNE AS QE MUND TE NDODHE KURRE , DHE DUAN TI EMEROJNE PROKURORE SHUME NGA ATA , E PARA PER TA PASUR PROKURORINE NE KONTROLL DHE E DYTA PER TE MARRE Ata RROGE TE MAJME. PASTA U JAPIN DHE KREDI TE BUTA PER TE MARRE SHTEPI TE MEDHA E KU TA DI UNE. PO KEMI NE NJE SHPREHJE POPULLORE QE THOTE SE KUR SHKOJNE MARREZITE, CFARE LYPSEN URTESITE. MJERE NE QE DREJTOHEMI NGA PROKURORET E ENVERIT.

  Reply to this comment
 8. Arben April 1, 15:33

  O BRAHO, DO IKI VETE VISHUA.

  SA TE TE BEJE TY GATI DOSJEN SE E KE VENDIN NE BURG E PASTAJ DO TA LERI VETE, MOS KI MERAK.

  POR, NE BURG MUNDESISHT ME GJITHE FAMILJEN TENDE MAFIOZE.

  Reply to this comment
 9. MARKO April 1, 16:04

  Eli dhe Arbeni duken qarte se jane sahanlepiresit e Saliut. Nuk e kuptoj se c’far gjilpere iu ka bere Sala. Ju falte Zoti se s’dini se cfare veproni!

  Reply to this comment
 10. Neni 55 April 1, 17:28

  Ti Spartak duhet te ishe ne burg per a to qe ke bere ne diktature, je mbetje komuniste e pështirë, llogaria duhej te fillonte nga ti e shoket e tu, prandaj nuk behet ai Vend më.

  Reply to this comment
 11. Neni 55 April 1, 18:45

  Ik o Braho, o mbetje te komunizmit, llogaria e demokracise duhej filluar me ty e shoket e tu, që të behej Shqiperia, mosburgosja e spiuneve, jane pasojat e te sotmes dhe te se ardhmes.

  Reply to this comment
 12. fat man April 2, 00:05

  Visho Ajazi-Lika nuk ka pasur asnjehere Certifikate Sigurie qe ti lejonte akses ne informacione teper te klasifikuara, se ato jane 5 vjecare dhe s’kishte pse te merrte te re kete muaj kur ne kete detyre ka rreth 2vjet. Ai ka pasur nje certifikate te rendomte kur ishte Z/Minister i Tekno. e Infor, qe nuk e lidh dot asnje here me detyren e Shefit te SHISH, per kete ai mban pergjegjesi direkte qe eshte marre me informacione te klasifikuara, qe sipas ligjit perbejne kundravajtje per te. Nuk e dime e per kete mund te na e beje te njohur shoqja Laura Vorpsi nga selia e PD, qe Kryespiuni i nje shtetin ne kete rast i SHISH, ka neshtetesi te dyfishte dhe per 8 vite nuk i ka shkelur njehere kemba ne Shqiperine e tij te “dashur” kur dihet qe ka qene Z/Shef i SHIK famekeq qe drejtohej nga krimineli Gazidede. Z. Braho cfare lidhje ka kontrolli prej Komisionit Parlamentar per aktivitetin e SHISH gjate vitit 2013 me vertetimin e Vishos se Sali C4, ulni prapanicen ne karrike dhe mos i lejoni ketij komisioni damken e komisioneve te tjera si ai i Ngjeles, i Veshit e ku dime ne sa te tille. Boll me fjale eshte koha per te shkruajtur te zezen mbi te bardhe, secili ka emer e mbiemer e pergjigjet personalisht, nuk ka pergjegjesi kolegjiale a kolektive, secili firmos ne bordero prane emrit te tij per punen qe ka bere dhe eshte shperblyer. Time is now.

  Reply to this comment
 13. Pëllumb zaimi April 2, 01:28

  D. S. I. K nuk ka bërë verifikime ne kanada ku visho ajazi ka shtetesine e dyte. Atehere si ja dhatë çertifikatën e sigurise ju? Apo leshime tipike oportuniste socialisto-pacifiste!? Hajde shtet i papergjegjshem hajde! Shërbimi i inteligjences,nje nga sherbimet me te rezervuara te nje shteti pranon shefin me dy shtetësi ! Ju qofshi ?

  Reply to this comment
 14. specialisti April 2, 06:33

  Çertifikata e Sigurise nuk eshte license per tu njohur me Informacion te klasifikuar “Sekret Shteteror” por qe tregon se personi i cili pajiset me kete dokument sipas parimit “Nevoje per njohje” i ka plotesuar te gjitha kushtet per tu njohur dhe menaxhuar informacion te tille. Pra i njeh rregullat per pune me kete informacion, eshte i besueshem per njohje me te (me perpara nuk ka pasur raste te shkeljes se rregullave me kete informacion), eshte i afte fizikisht e menderisht, personalisht apo te afermit e tij(sipas ligjit) nuk kane treguar ndonje problem ne kete drejtim. Nisur nga ky arsyetim i ligjit, me pajisjen e personit me certifikaten e sigurise do te thote qe nga data e pajisjes e meperpara ai nuk ka asnje problem ne kete drejtim. Duke lene menjane zhurmen mediatike per zotnine ne fjale, DSIK dhe strukturat e tjera pergjegjese qe perfshihen ne procedurat e certifikimit, i kane bere nje nder te madh Z. Ajazi sepse hedhin poshte gjithe akuzat per te ne drejtim te keqmenaxhimit dhe abuzimit me informacion te klasifikuar.
  Mendoj se politika shqiptare duhet te heq dore nga propaganda mediatike por te kthehet ne pergatitjen, miratimin e ligjeve, e pastaj te kerkoje me force zbatimin e tyre.

  Reply to this comment
 15. Zbuluesi gentle men April 2, 08:25

  Megjithë komentin në tërësi racional e profesional ju “gentle men” bëni gabimin parimor që i vini ne një kandar agjentët e sigurimit të shtetit me agjentët e zbulimeve te huaja. Mire apo keq te paret i shërbyen në fund te fundit vendit te vet,ndërsa të dytët tradhëtuan vendin e vet apo jo “gentle men”?!?! Ka 250 vjet anglia që nuk e dekonspiron rrjetin e vet agjenturor përfshi dhe te atyre që bënin rol te dyfishtë ose qe ishin kapur në punë te pista brenda vendit! Ne duam t’i heqim brekët fare??? Nuk duhet marë përsipër me shumë sesa e lejon etika e një shteti serioz!…!…? Sinqerisht ju përshendes pavaresisht rezervave qe janë pjesë e logjikës dhe e arsyes së një zbuluesi a informatori….?

  Reply to this comment
 16. MALUKATI April 2, 14:21

  CI INFORMACION TE KLASIFIKUAR KA KY SHTET NUK UVJEN TURP QE MIRRENI ME BUDALLALLEQE KETU HYNE DERRI E DOSA NGA TI DOJE QEFI E S PJERDH PER NJERI NE E KEMI MENDJE TI BEJEM VARRIN NJRI TJETRIT VISHUA E KA NE TEREZI SA TE JETE BABAGJYSHIN DO TA FUNIZOJE ME INFORMACION PER SHPERBLIM

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*