Hetimi, Thesari amerikan: Presidenti Putin është i korruptuar

January 25, 2016 19:40

Hetimi, Thesari amerikan: Presidenti Putin është i korruptuar

Presidenti rus, Vladimir Putin është i korruptuar. Ky është konkluzioni i një hetimi të ndërmarrë nga Thesari amerikan i Shtetit, sipas asaj që bën të ditur BBC.

Qeveria amerikane ka vendosur deri më tani sanksione ndaj ndihmësve të Putinit, por kjo është hera e parë që Departamenti i Thesarit e akuzon drejtpërdrejt atë për korrupsion.

Zëdhënësi i presidentit rus ka reaguar menjëherë, duke thënë se “asgjë prej këtij dyshimi apo çështjeje nuk meriton vëmendje apo justifikim, pasi ky konkluzion është një trillim i pastër”. Megjithatë, javën e kaluar, një hetim publik i kryer në Britaninë e Madhe doli në përfundimin se Putin “me shumë mundësi” miratoi eliminimin e ish-spiunit të KGB-së, Alexander Litvinenko.

Adam Szubin, i cili mbikëqyr sanksionet e Thesarit amerikan të Shtetit, është shprehur për britaniken BBC se, presidenti rus është i korruptuar dhe se qeveria amerikane e dinte këtë gjë prej “vitesh e vitesh të tëra”.

“E kemi parë teksa pasuron miqtë e tij, aleatët më të afërt, dhe teksa margjinalizon ata që nuk i konsideron si miq të përfitojnë apo të përdorin asetet shtetërore ruse. Qoftë pasuritë energjetike të Rusisë, apo edhe kontratat e majme shtetërore, ai ua drejton ato njerëzve më të besuar të tij, të cilët beson se do t’i shërbejnë, dhe përjashton ata që nuk i hyjnë në punë. Për mua, kjo është një panoramë e qartë korrupsioni”, thotë Szubin.

January 25, 2016 19:40
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin