HIENAT!

Adrian Thano September 30, 2015 22:22

HIENAT!

Kush mendon që trazira politike e ditëve të fundit është histori e re, ka memorie të dobët. Ose është gazetar dhe quhet Blendi.

Një kthim i shpejtë në kohë mjafton për të kuptuar se që prej ditës kur Rama bëri foton e parë me ministrat e tij në shkallët e Kryeministrisë, Shqipëria regjistron një kronikë të vijueshme tensioni politik të imponuar.

Nisi me tritolin që u duk dhe u zhduk si në një numër cirku dhe ka vijuar me furtuna gote të njëpasnjëshme që nisin e shkrepëtijnë të hënave në rrugë dhe shkarkohen të enjteve në Parlament.

Karakteristikë kryesore e këtij tensioni ka qenë deri më sot shfryrja në mënyrë të habitshme e ngjarjeve që nisin të egra e të ububushme, por shuhen papritur e me gjithçfarë. Për t’ia lënë vendin fillimit të një tjetre pak ditë më pas; edhe kjo tjetra përplot “me fakte rrënqethëse” siç parapëlqen të shprehet deputeti Doshi.

Dy episodet e fundit janë furtuna “Bami” me supozimin e një vrasjeje të porositur nga Meta, si dhe kjo që po ndodh këto ditë; afera e një prej 9 apo 10 borxhmbledhësve privatë të ish-kompanisë CEZ në qendër të të cilës është vënë edhe njëherë Meta.

Ajo që i dallon këto dy episode të fundit prej ngjarjeve të mëparshme të këtij tensioni të vijueshëm politik është jo ndryshimi i regjizurës, por i skenarit: U kalua nga goditja e “dyshes Rama-Meta” në goditjen vetëm të Metës.

Veçimi i Metës është lajmi i ri në këtë histori, jo vetë historia, e cila siç thamë më lart, ka 2 vjet e kusur që s’ndalet.

U kuptua me sa duket që goditja e dy liderëve të së majtës “në bllok” ishte kundërproduktive. Madje ajo po e forconte bindjen e përgjithshme dhe jo të gabuar që PS dhe LSI, nëse janë bashkë, mund të qëndrojnë në pushtet sa të duan vetë.

Duhet pranuar që veçimi i Metës ka dhënë “rezultate shumë më të mira” se të mëparshmet. Kjo shpjegon dhe entuziazmin e atyre që i kanë fërkuar jo pa sukses strallin dhe masatin mbi eshkën e ditëve të fundit.

Cilët janë ata? Një pjesë janë në sytë e publikut, të tjerët janë në prapaskenë, disa prej tyre shumë afër Ramës dhe Metës për fat të keq. Disa janë në kopertinën e sotme të DITA, por jo të gjithë.

E di që do më kërkojnë emra, por kjo është pjesa më e panevojshme e këtij shënimi.

Në krye janë heronjtë e krimit ish-qeveritar që sot aktrojnë të pandëshkuar në teatrin e bëmave të tyre.

Pas tyre janë kurtizanët e përhershëm të mediave që na riprovuan se disa lloj kurvash janë më të kushtueshme kur nuk i paguan, se kur i paguan.

Të tjerët janë disa biznesmenë që pak ose aspak u intereson tjetër veç hieroglifit të interesave meskine.

Arsyet e secilit prej tyre më vete dhe burimet e dyshimta të parave që janë paguar këto ditë, nuk i njohim ende të plota.

Por ajo që dimë me siguri është se kush përfiton nga një ndarje e re e së majtës.

Është ai për të cilin të gjitha mjetet dhe mënyrat janë të mira, mjaft që të rimarrë pushtetin vrasës.

Kjo rreth Ramës e Metës është qartazi nga ato aleanca që ky njeri nuk i le kurrë pa i zgjeruar dhe çimentuar sepse ashtu si djalli vetë, ka pasionin e rekrutimit.

A janë të mjaftueshme fjalët për të përshkruar zemërimin që të pushton kur e sheh këtë urdhërues vrasjesh e kapedan kusarësh të flasë sot për moral në qeverisje?

Do ishte katastrofë për vendin dhe e pafalshme për Ramën dhe Metën që ai të arrijë të finalizojë atë që ka nisur prej shtatorit 2013.

Kreu i LSI-së foli dje për një moçal.

I takon atij dhe Ramës të dalin mbi këtë moçal për të mos e kthyer Shqipërinë prapa.

Meta e ka dëshmuar edhe më parë që e ka aftësinë politike për t’u kthyer nga gjah në gjahtar.

Por ai dhe Rama kanë sot nevojë më shumë se kurrë për këshilla të urta, jo për shkumën që pluskon këto ditë në valimet e kazanit të Tiranës ku gjithçka është në fermentim.

Së shpejti do ketë një takim të gjatë mes tyre. Prej të cilit ata duhet të dalin të qartë mjaftueshëm për t’u dhënë fund të gjitha spekulimeve.

Dua të jem plotësisht i sinqertë me lexuesit.

Rama e Meta nuk janë ëngjëj.

Por atyre që më pyesin sot: Kjo është Shqipëria për të cilën luftuam? u përgjigjem: Jo, por kjo është e vetmja që na ka mbetur.

Çdo kthim prapa është fatal.

 

Adrian Thano September 30, 2015 22:22
Komento

84 Komente

 1. guri shabani September 29, 22:43

  Nje shkrim real.Mendoj qe nga PS duhet te kete nje reagim qe njerzit mos te hallakaten por te shtojne perpjekjet per te denuar te keqen.Drejtsia te denoi te pa denuarit qe kan shpetuar me marifet.Ne se ka ne fakt nje bisede Rama Basha te behen zgjedhje para kohe si ne Greqi.

  Reply to this comment
  • Rrapi September 30, 08:34

   Me vjen keq por si guxoni ta quani Ilir Meten te majte? A eshte i majte ngaqe eshte i kamur. A eshte i majte ngaqe gjithe kryesia e lsise eshte e korruptuar. A eshte i majte se qeverisi me fashistet e Berishes 4 vjet. Largimi i Metes nuk eshte carje e te majtes. Por ndarja e shapit nga sheqeri.

   Reply to this comment
   • robert skrapari September 30, 08:53

    i jeni qepur ilir metes o komentusat e Shqupit.
    Keni nje jete te tere qe beni te njejten gje pasdite qe thot Shqupi ne mengjes
    njesoj si ne kohen e dulles.
    ilir meta eshte hajdut? po mor po hajdut eshte sepse u kap me video. po sikur ajo kamera e hajdutit Dritan te ishte ne cdo zyre shteti do shikonit qe meta eshte thjesht njeri prej tyre.
    le te shkoje njeher ne burg “i djathti” sali pastaj “i majti meta” dhe te tjeret me radhe perfshire kete piktorin e deshtuar qe mbeti jashte shtetit se nuk ka byth as ti perballoj problemet ketu ne Tiran.
    po per sa kohe kjo eshte e pamundur cfare duhet bere?

    Reply to this comment
    • hajdari September 30, 12:40

     Perfundimisht shqiptaret nuk kane bythe te bejne shtet. Me mire te perfundojme si koloni e ndonje shteti per te qene, se sa te katandisemi te zgjedhim midis Edvinit, Berishes dhe Metes per te gjetur kush eshte me i miri! Z. Thano ka bere mire qe ka perdorur shprehjen kurve, por nuk e ka perdorur per ate qe duhen. Kryekurvat jane piktori, maloku dhe kokelopa: hajdute, kusare, te papergjegjshem, etj., etj., etj.

     Reply to this comment
     • Ora September 30, 13:54

      SHIKONI SESI GENJEN KY ANALIST.
      KETA NUK JANE ENGJEJ THOTE. POR KTHIMI I PD DO ISHTE FATAL.
      PO SI MUND TE KHEHET NE PUSHTET PD PA LSINE? ?
      PS KA ME SHUME VOTA SESA PD. KSHUQE PD NUK KA SESI TE KTHEHET PD.
      PD MUND TE KTHEHET VETEM NESE META SHKON PRAP TEK BERISHA . NE ASNJE MENYRE TJETER.
      PRA KY ANALIST NA THOTE QE TA MBROJME METEN, SEPSE PERNDRYSHE META SHKON PRAPE TEK BERISHA.
      KJO ESHTE NJE PAFYTYRSI SI BLENDI DHE ME KEQ.
      PRA KY ANALIST E DI FARE MIR QE META ESHTE GATI QE SOT TE SHKOJE PRAP TEK BERISHA. DHE GUXON NA E PARAQET METEN SI TE MAJTE QE DUHET TA MBROJME.
      SOCIALISTET NUK E SHOFIN DOT METEN. SADO ANALISTE TE PAGUAJE META.

     • Ora September 30, 15:18

      Tani qe Dita filloi te censuroje komente qe skane asnje ofeze, u binda plotesisht qe eshte bere si Fevzo e Metes.

   • arber September 30, 09:41

    shkurt, shqiperia nuk ka shprese

    Reply to this comment
  • kokpalari 21 janarit September 30, 08:44

   Thano miremengjes
   Ti shkruan bukur, madje shume bukur
   Penen e ke te rende por mos e shperdoro per keta
   Une mendoj qe do ket kthim prapa, ose me sakt do vazhdojm me kete vendnumeron tone qe vijon prej kohes kur shkruante po kaq bukur sa ty edhe Eqerem Bej Vlora.
   E di pse?
   Sepse ne nuk kemi burra.
   Burrat kane shkuar ne p…te semes
   Rama eshte shnderuar nga reformator ne konformist.
   Meta eshte Meta. Mjafton fakti qe ai afroi rreth vetes njerez si Dritan Prifti qe te kuptohet pse ju futen keta njerez politikes.
   Saliu eshte dhe do vazhdoj te jet gjeneratori i energjis negative qe perdor ne pushtet horrin e tipit Izet dhe pasuron fshatarin medioker te tipit Frangaj e kompani.Normal do shndrohet ne vrases sic e dime tashme
   Basha eshte nje skuth shuuuuuuume me i ngjashem me Ramen nga ce pandehim.
   Basha dhe Rama jane kukullat seksi te amerikaneve tani per tani.
   Ata do shkojne drejt nje aleance bythshpuarish ndersa perball nuk eshte cudi te ken dyshen Meta Berisha, si trashegimi gjysem katoviciane.
   Kjo mesele do vazhdoje derisa shoqeria shqiptare te nxjerre nje ALTERNATIVE POLITIKE qe do jete e gatshme te perballet dhe te luftoje me keta te katert.
   Por per sa kohe media ehste kurve sic e quani ju dhe klasa intelektuale shet bythen sa andej ketej ne konkubinazhin balzakian te Tiranes, asgje nuk do ndryshoje realisht.
   Respekte Thano per penen por jo per mendimin kesaj here

   Reply to this comment
 2. anonim September 29, 22:47

  Do te deshiroja te kishit te drejte por nuk e gjykoj…

  Citoj “….Dua të jem plotësisht i sinqertë me lexuesit.

  Rama e Meta nuk janë ëngjëj.

  Por atyre që më pyesin sot: Kjo është Shqipëria për të cilën luftove? u përgjigjem: Jo, por kjo është e vetmja që na ka mbetur.

  Çdo kthim prapa është fatal!….” mbyll citim tuaj.

  Tani pyes : ku jemi…!? Juve,cfare keni verejtur qe kemi ecur perpara…!?

  Nuk besoj se keni pare gje,edhe me keq se ishim dhe do te vazhdojme edhe me keq kushdo te vije….Ky vend nuk ka shprese…!!

  Me kundershtoni po patet argumenta bindes…!

  Reply to this comment
 3. gani usa September 29, 22:50

  Situata eshte trishtuese.
  Shqiperia nuk ka alternative politike
  Kjo eshte bota sot
  nje bote e parase dhe e korrupsionit
  autori na ben nje thirrje qe te mbajme larg pushtetit Berishen
  une i jap te drejte
  por Rama eshte nje katastrofe qe ecen mbi re.
  Meta krejtesisht i paafte per te dale mbi klanin e vet
  packa se vrases nuk jane si ai qelbesira
  trishtim

  Reply to this comment
 4. Tartufi September 29, 23:00

  Rama dhe Meta nuk jane engjej,, E kemi te qarte
  reagimin tone te qytetareve qe kane 25 vjet qe luftojne me kete qelbesire te ketij kombi te
  ardhur nga mocalet dhe nga shpellat per te qeverisur kete popull te mjere.
  Keta te dy jo qe nuk jane engjej por jene llum nga llumi i ketij populli,qe luftojne po me nje llum nga llumi vetem dhe vetem per te mashtruar kete popull fatkeq te rethuar nga te gjitha
  anet nga mocalet dhe shpellat.

  Reply to this comment
 5. Nikoll Nika September 30, 01:19

  nini E gjithe kje eshte politike allasali

  Reply to this comment
 6. Populli September 30, 01:37

  Nje shkrim i sakt. Rama dhe Meta duhet te takohen,e te gjene gjuhen e perpashket ne raste se ka qefmbetje. Ne asnje menyre e ne as nje rrethane nuk duhet besuar Sali Berisha. Te besoah sali berishen per te treteh here do te thote qe te vrasim veten me doren tone,ose SHQIPERINE NUK E DREJTOJNE TE ZGJEDHURIT E POPULLIT,POR E DREJTOJNE RRUGECRIT,KRIMINELET E HAJDUTET. Popull Edi rama po ben c’eshte emundur te ndertoi shtet. Bisnesi nuk pranon kasa fiskale se don te vjedhi. Bisnesmenet duan te veprojne ende me dy pale bordoro per punonjesit, e aq me keq t’i lene pa siguruar. Pa llogarisni sa esa qytetar do mbesin pa pension pleqerie ,pasi nuk kane derdhur sigurime . Ata qe berrtasin se e duam Shqiperine si Europa, Amerika eshte ne zemren tone,na mbeshtet Amerika,ata po dalin kunder rruges qe ndjek Europa dhe Amerika. A nuk ishte Sali Berisha ai qe i pergezoi ata qe mbyllen qepenat se nuk donin te kontrolloheshin? A nuk ka qen Berisha Kryeminister e kane ndodhur gjithe keto vjedhje? A nuk jane institucionet e shtetit qe nuk kane likujduar energjine elektrike apo ujin? C’bente ky kryeminister? A nuk eshte Sali Berisha e Ridvan Bode qe mbrojten kokoshin qesharak ,kur vodhi 230 milion euro,e ky kokosh na kendon serbes serbes ne maje te plehut? A nuk eshte kjo Jozefine qe i mori tokat me t’u bere kryetare parlamenti? A nuk eshte kjo Jozefine qe i mbyllte gojen Opozites e shkonte i bente mbledhjet e kuvendit ferrave te Tiranes? Ende keta duhet te na drejtojne? Pse ne syte plasur i kemi qe t’na marrin neoer kembe keta bandit? Ky kryeminister qe nuk njihte baxhanakun e vet ? Pse nuk paska djem te tjere po u dashka shpellari i Vicidolit perseri ne krye? Jo ,o popull, mos perkrahni keto sharlatane. Edi rama e ILIR mETA TE MBLEDHIN TRUTE EKOKES ET’U TREGOJNE VENDIN KETYRE FLLIQESIRAVE TE KOMBIT,KETYRE KRIMINELEVE QE ENDE I KANE DUARTE ME GJAK NGA SHPERTHIMI I GERDECIT E 21 JANARI. pOPULL,MOS U GENJE. Shikoni ,sot u gjallerua edhe Gezim Kalaja? Sa vjet bene kryetar i sindikates ky? Pse shajme komunizmin se nuk i nderronte udheheqesit? Sa vjet ka ai Dobrushi ne sindikaten e Arsimit? …….

  Reply to this comment
 7. komentuesi September 30, 01:42

  Po kerkohet te shfrytezohet pakenaqesia e krijuar nga veshtiresite e realizimit te reformave per te shkuar ne zgjedhje te parakohshme

  Reply to this comment
 8. Alban Dega September 30, 01:47

  NJE ANALIZE FANTASTIKE SA EDHE. REALISTE…
  Cdo fjale me shume eshte email tepert…

  Reply to this comment
 9. osman lala September 30, 01:56

  Nje nga te paktat shkrime jashte skemave te percaktuara nga Berisha.
  Vini re sa efikase e ka situaten Berisha me mediat. Qimet e te tjereve behen trare qe i verviten popullit perdite dhe pernate nemkoke.
  Kurse me traret e Saliut media as qe merret

  Reply to this comment
  • Opozitar i sfilitur September 30, 02:00

   Osman lala po pse t merren mediat kur nuk merren as vete deputetet socialiste? A e ke vene re ai rrine squk kur u bertet Saliu sikur ka Lirine perpara? Si e shpjegon ti osman lala qe saliu arin te bej lajm dite edhe nje “leter anonime nga nje qytetar” kurse keta bythshpuarit e PS as intervistat e Izet Haxhiut qe jane deshmi te pastra te njeriut me te afert te Zgjyres Sali kane frike edje tia permendin ne Kuvend

   Reply to this comment
   • bill right September 30, 05:24

    Nuk meriton Rama dhe Metà mbeshtetje e njerezve. Jane dy vemje qe shesin p…. Rama eshte sjelle dhe vazhdon sillet sikur te qe perendi dhe njerezit miza, pervecse ka vjedhur qindra milione euro…perse duhet te qeverisemi nga dikush qe urren njerezit qe paguajne taksat, c’eshte ky xhelat…qe ka rreth vetes nje tufe te paaftesh e eshte kaq mendjemadh saqe nuk Luan asnje nga vendi…Per meten nuk ke nga ta kapesh…

    Reply to this comment
 10. komentuesi September 30, 02:09

  O Edi Rama ! Po t’i them dy fjale dhe merri si te duash. Te gjithe ne qe te kemi dhene votem kemi pase arritur ne nje perfundi: ” Kemi gjete tamam njeriun qe pas 25 vitesh te na drejtoje ne berjen e shtetit shqipetar. Tani ne qeftese je perseri me ate mendje sic na ke thene deri tani se- Do bejme shtetin, do bejme reformat, do shkojne para ligjit te gjithe ata qe kane vjedhe popullin, pra do jemi te gjithe te barabarte para ligjit- vazdo e mos ndrysho rruge se ke deklaruar para shqiptareve se nuk do behesh dy here kryeminister dhe se DO LESHE EMER NE HISTORI. E mban mend? Atehere mblidhe mendjen, ec me kujdes I qete dhe kaloje situaten me kujdes deri sa te futet ne fuqi reforma e re e Drejtesise dhe pastaj dergo para ligjit me radhe te gjithe ata qe u ke pregatitur dosjet duke filluar sipas pozites shtetrore qe kane patur ne kete vend , te djathte e te majte se ka filluar populli me thene se ke filluar me ba teten Ndryshe ky popull ka te drejte me te dale perpara e me te peshty ne fytyre

  Reply to this comment
 11. Socialisti bythpambuk September 30, 02:44

  Ka vetem nje zgjidhje :
  Te krijohet sa me pare nje force e re politike . Nuk mund te shpresohet te dyshja Rama – Meta .

  Reply to this comment
 12. Myzeqeja e vogel September 30, 03:13

  Shkrim dhe keshille e sakte!

  Reply to this comment
 13. N.VJOSA September 30, 03:37

  Pergezime Kryeredaktori Thano,
  Nje shkrim nga ata qe me pak fjale e thone qarte dhe prere nje histori te tere lufte te eger politike tipike shqupase,
  tipike populiste,
  per te perçarè,
  per te prure prapë ne fuqi Mynxyren,
  Katastrofen,
  , Çmendurine,
  Anarkine, Mafjen,
  V a r r m i h s i n e Shqiperisë!
  Shkrimi yt me ngjan me ato goditjet e Tajsonit te famshem, qe me nje Grusht, , e thone qart fatin
  e Lojes…!
  KE GODITUR ATJE KU GODITET LUANI……!

  Reply to this comment
 14. Me te qeshur... September 30, 04:59

  Po ta kishe venw ne thonjeza, si citim te tjeterkujt (…eshte e vetmja qe na ka mbetur…), i ndwruar Thano, do ta merrja duke qeshur…
  Problemi edhte se ti e ofron si drame.

  Nuk paska E Majta shqipe, dy Figura te tjera, te mencura, te paperfolura, pa lidhje te dyshimta, te pa-shara me njera tjetren, njerez me formim akademik apo ekonomik, qe te ndihmohen si Liderw, por mbetemi duke pajruar e toleruar keta birbo qe vetem harmoni nuk premtojne dot?!

  Jo Ad Thano, nuk te jap dot te drejte…

  Reply to this comment
 15. Aliu September 30, 05:11

  Te lumte Thano kjo eshte e verteta,kjo na ka mbetur e kthim mbrapa nuk do kete.

  Reply to this comment
 16. chess player September 30, 05:12

  nuk kisha plan te komentoja por komentuesi OSMAN LALA ka bere nje pershkrim brilant dhe te shkurter. te TRARIT berishes dhe QIMET e PS…

  POR HARRON QE PESHORJA QE E NXJERR ME TE RENDE QIMEN E RAMES SE TRARIN E BERISHES..ESHTE TE RRUGA E ELBASANIT…

  Do te shtoja se kjo puna e hijenave nuk ka nisur tani por pas 1991 dhe ne vazhdim.

  Eshte krimi me i madh ne Shqiperi qe ne ato vite ne menyre artificjale u be “shembja e komunzmit” dhe mergatqyqaret elezbibare dhe makartistet bill rajerson vune HIJENEN BERISHE qe ti vinte kazmen dhe flaken atij vendi me bulldogon azem hajdari.

  Ky krim u krye pasi nuk u nda
  IDEOLLOGJIA E ENVER HOXHES..NGA SHTETI SHQIPTAREVE.

  Pra cfare ndodhi pas 1991 ku u be perdhunimi i kufomes te komunizmit te vdekur qe ne 1981 kur u vra (apo u vetvra mehmet shehu nuk ka rendesi) pra quhet KANIBALIZEM QE PO E VAZHDON DHE EDI RAMA qe ka mbi 10 raste kanibalizmi qe ne vend te hap dosjen kriminale te berishes merret si hijene me ate mirela kumbaren dhe ca artane shkrele dhe artal lame si varrmihes te enverit

  Eshte bere pothuaj e ligjeshme qe komuniteti nderkombetar pasacerisht dipllomatet amerikane qe merren me Shqiperine barazojne GABIMET E PS ME KRIMET E BERISHJAVE.
  Kjo u vu re dhe ne masakren e 21 janarit 2011 ku famekeqi Arvizu si njeriu me i pushtetshem ne shqiperi BARAZOI VRASESIN BERISHE ME DHUNEN E PROTESTUESVE.
  Kjo ‘DIRTY JOB’ po vazhdon dhe sot me ato qe inskenuan komedine e
  dekriminalizimit ku duket qarte se u goditen disa kriminele ordinere te PS per te mbuluar krimet e monstrave..

  Nqs se ambasada amerikane sot nuk perfshin ne listat e saj PUBLIKISHT..e theksoj PUBLIKISHT kriminelet Berishet (babe e bir) Bashen,Mediun,Imamin,Balliun,atehere faji nuk duhet kerkuar te Berisha por te Donald Lu dhe PODESTAT , WISNERAT,GRANOFFET q e dukeshen kane lidhje me krimete berishes si gerdeci ,rruga e kombit,albetroli,bankers,etjetj..

  Por le te bejme autopsine e Berishes qe eshte nje mender politikan serbofil I ngordhur por nuk ka kush ta fusi kete xhenaze ne arkivol dhe ta varrose.

  Qe ne fillim Berisha ishte nje kllonim I sherbimeve secrete jugosllave dhe amerikane kur ato ishin ne muajt e mjaltit ne vitet 80’ kur do hidhin gjasme komunizmin qe te pakten per shqiperine ishte nje fatkeqsi se po perseritej nje ahmet zog I ri por kete radhe jo i ndihmuar nga ruset e bardhe por lobi serb-grek ne shtepine e bardhe. Jane shume fakte qe Berisha merr guxim dhe shurron mbi jetimet e 21 janarit.

  Ai artificjalisht u krijua si nje “kryqtar” ne luften per dekomunistifikimine shqiperise sipas doctrines famekeqe rajerson-biberaj qe vazhdon dhe sot ku fakeqesisht eshte rekrutuar dhe Edi Rama qe te shtepia e gjetheve dekospiroi vehten plotesisht si nje kapo ne fushaten kanibaleske kunder figures enver hoxhes qe ka nje cerek shekulli qe ka kaluar cdo kufi njerzor.Le te kujtojme Kinen komuniste dhe marrdheniet e amerikes me te apo vendosja e marrdhenieve dipllomatike me Kuben e Kastros.

  Ne kete kuader Berisha “fuqizua” kur I bene gati 2 prillin 1991 per te prishur me terrorizem votimet e 31 marsit 1991.Pas saj prishja qeverise stabilitetit ne 4 dhjetor 1991 vetem se ylli bufi nuk plotsoi ultimatumin e saliserbit per arrestimin e nexhmijes me gjysem ore vonese…Kur I ndegjon keto histori histerike sot pa tjeter te shkon mendja te dyshja rajeson biberaj qe ishin tutoret e Sali serbit.Marrja pjese ne votimet e rajersonit ne votimet e 1992 ishte fundi I republikes se shqiperise dhe vendosja e nje republike ambasadoriale qe vazhdon dhe sot dhe ky eshte shkaku kryesor qe I perkedheluri I disa republikaneve bolemedhenj ne amerika,saleh berisha hedh shurren perpejete sot.

  Edhe ne rastine 14 shtatorit 1998: Berisha merret ne mbrojtje direkt nga ambasada amerikane dhe arrin deri atje sa ne shkembim te nje paqe “poshtruese” si izraeli me palestinezet bejne presion mbi dushen Majko-Meta qe berisha te mos arrestohej..bile as te deshmonte ne dyert e drejtesise shqiptare por dha “intervisten” brenda murebve te ambasades amerikane qe eshte nje poshtrim I drejtesise shqiptare

  Por ajo qe I ve pikat mbi I eshte fakti se pas krimit te 21 janarit perbindeshi berishe “nen hundet” e arvizuse beri super pucin me te madh te rruzullin toksor duke:

  1- akuzoi PS per vrasje nga mbrapa
  2-manipuloi mjeket e spitalit ushtarak
  3-ktheu k/m ne spital fushor
  4-refuzoi dorzimin e gardisteve
  5-terrorizoi presidentin si horr bulevardi
  6-perdhosi k/prokuroren di lavire
  7-ofendoi k/shikasin si pucist
  8-kercenoi ramen me egzekutim
  9-akuzoi dhe kercenoi 4 gazetare
  9-u fshine filmimet
  10-u ndrruan tytat e armeve
  11-u dekorua burri shtetit
  12-u dekorua ylli ne ngjitje
  13-u menderosen ekpertizat e FBI
  14-u zevendesua presidenti
  15-u zevendesua k/prokurri
  16-u zevendesua k/bashkiaku
  17-u zevendesua k/shiku
  18-u terrorizuan gazetare
  19-u tha se do ja u bej prape si ne 21 janar
  20-liroi vrasesit nga burgu ne shkurt 2012
  21-demshperble te gjithe vrasesit
  22-poshtroi Arvizune e Obames
  23-perdhosi familjet e jetimeve disa here
  24-akuzon ramen si vrases te 21 janarit

  zoti ardian
  faleminderit per kete artikull te mirepritur por nje keshille:

  Berisha eshte nje kriminel..por jo fajtor.

  Sipas rendesise fajtore per krimet e berishes jane:

  …….-ambasdori lu ( dhe ato podestmene berishiste qe e kane emruar)

  …….-mazhoranca e majte qe e ka falur koken e kriminelit mbi tre here

  …….-te perndjekurit politike te cilet kane harruar HYSEN SHOSHRIN para 1990 dhe LIRAK BEJKON qe masakroi KANIBALI BERISHE.

  nuk shikoj ndonje ndryshim te madh te fashizmit nga berishizmi..vecse gjeneralet e athershem sot quhen ambasadore….perderisa monstra e tropojes eshte jasht burgut dhe po terrorizon per 25 vjet shqiperine nen ngerdheshje ambasdoresh qe i thone burre shteti nje krimineli qe i ka lyer duart me gjak shqiptaresh…dhe palloshi dymetrosh Rama flet per harmoni fetare ne NY…qe i ka hallall levat e hekurit nga gestapo berishes ne 1997…te pakten ne kohen e enverit e hante nje kusi me makarona e mish pule dhe shkonte nga gjermania me basketboll kur te tjeret hanin buke misri ,kacamak me presh per gjelle..

  a nuk eshte dhe edi rama nje hijene ..nje vampiroid qe ne vend te hapi dosjen kriminale te berishes (qe mori votat e 23 qershorit) merret me bunkarin dhe bombolet enverit qe me thene te drejten i paska pasur te renda ato te shkreta

  prandaj e hedh shurren perpjete gjakatari berishe se rama tregohet HIJENE me enverin dhe pulastren me krimberishet…

  Reply to this comment
 17. faro September 30, 05:51

  Te lumte THANO !
  ME kete i ke vene kapak gjithshka te ndodhur deri me sot !
  Gazetar i guximshem!
  Gazetar qe para te vertetes nuk do t’ia dij as per kolegun as per shokun!

  Reply to this comment
 18. ada September 30, 06:18

  Shkrim interesant. Por ama, a eshte ky vend, sot ne 2015, ai qe enderruam fort ne 2013?
  JOOOOOO!
  Ky vend sot eshte aleance e arrogances, korrupsionit dhe injorances. Aleanca e fyçkave, qe i gjenjen mendja per profesioniste te papara, por qe jane thjesht fyçka. Dhe nuk e kam fjalen vetem per “grenxen” e Tatimeve, por ne kete kategori hyjne edhe ministrat fyçka te Rames, si ai i shendetesise, i ekonomise, i finances dhe ai i jashtem. Ministra te paafte, por mbi te gjitha mendjemedhenj e arrogante.
  Kete qeveri, te cilen e mbeshteta fort ne 2013, sot vetem e neveris. Kjo i ka shpallur lufte frontale te gjithe atyre shqiptareve qe punojne (dhe kemi ngelur pak, shume pak). Kjo qeveri i ka shpallur lufte jo korrupsionit e hajduteve e krimineleve te Berishes, por fukarait, berberit, luleshitesit, llustraxhiut, dyqaneve familjare te fruta-perimeve etj etj, te gjithe atyre qe punojne vetem per tu ushqyer. Sepse qeveria e FYÇKAVE e mat fuqine me me te pafuqishmin.
  Nderkohe qe KRYEFYÇKA bredh Europen me pseudoekspozitat e tij. Nderkohe qe ka dy jave ne Amerike duke “shitur” mendte qe nuk ka, se eshte udheheqesi i nje vendi keshtu… e ashtu….
  I nderuar Z. Thano, fajin nuk e ka Berisha & Co qe ke nxjerre ne kopertine. Fajin e ka ai qe i dhame fuqine e 1,000,000 votave, te cilave i ka bere thjesht kaken siper.
  Se nje njeri deshtak nga adoleshenca ne andopause, jepi fuqi sa te duash, nuk mund te behet me magji i sukseshem.

  Reply to this comment
 19. lis dushku September 30, 06:31

  Nuk na duhen ekuilibrat e hajduteve,Na duhet nje shtet i drejte.Ekuilibrat qe vjedhin qytetaret le te rrezohen!

  Reply to this comment
 20. TROLLNA September 30, 06:32

  O i nderuar Kryeredaktor,shkruani ralle,e nuk po kuptojme asgje.Ju keni hallin e Rames e Metes e te Saliut,apo i keni vene detyre vetes te nxirni te verteten e milionave Eurove te vjedhura.Qe dhe Ju do zbatoni politiken dhe strategjine e pronareve,te parase,te popshtersise kjo duket qarte,por A MUND TE ME THONI KU KANE PERFUNDUAR MILIONAT? PERSE
  KAPITALI PO SHKATERON NJE VEND,NJE POPULL ME POSHTERSI QE JANE EKONOMIKE DHE JEPEN NE POLITIKE? PERSE NE 25 VJET KAPITALI KA ARITUR TE KRIJOJE POLITIKANE HAJDUTE E MASKARENJ NE PAK KOHE? PERSE KETA MBROHEN NGA SISTEMI DHE VARFEROJNE POPULLIN?
  DHE SE FUNDMI:

  JU MBRONI TE DREJTEN,LIRINE,APO KAPITALIN QE JU PAGUAN?
  EDHE HERE TJETER KAM NENVIZUAR,QE PO TE KENI BUTHE,JEPE REALITETIN ASHTU SI E NJOHIN TE GJITHE DHE JEP DHE RRUGEN SI DO SHPETOJE SHQIPERIA.

  Reply to this comment
 21. info analitike September 30, 07:39

  Qe te mos kuptosh se me “mocal” Meta nenkuptonte si Ramen ashtu edhe Bashen o duhet te kesh inteligjence te dobet, ose mund te jesh gazetar e te quhesh Thano.
  Se sa Rama arriti ta menjanoje Meten kete e tregoi rezultati i zgjedhjeve lokale ku LSI rezultoi e vetmja parti qe shumefishoi votat ndersa Rama humbi 300 mije te tilla. Ky insistim per te mbajtur ne pushtet nje qeveri qe po ia merr shpirtin hallexhinjve duke vjedhur ne menyre te pafytyre dhe haptas mban ere mazokizem. Perse na qenkan keta hajdute me te mire nga Berisha? Valle sepse i ke shoke ideali?
  Cilat jane planet e investimit te kesaj qeverie? Ku kane shkuar parate e marra borxh deri me sot? Perse FMN u shpreh me kritika per gropen e krijuar nga tatimet e doganat? (http://www.respublica.al/2015/09/30/fmn-k%C3%ABrkon-rikthimin-e-tvsh-s%C3%AB-p%C3%ABr-makinerit%C3%AB-kritika-p%C3%ABr-tatimet-dhe-doganat). A e ke pare se cfare po ndodh me Ekonomine,Shendetesine, Arsimin, Ushtrine, Pronat…??? Perse qenkan me te mira hienat e tanishme nga ato te kaluarat?

  Reply to this comment
 22. beni September 30, 08:10

  ne zjarr, edhe keta dy tanet.

  Edhe rama edhe meta

  Reply to this comment
 23. skifteri September 30, 08:16

  Ne kete situate te hedhjes se hapave te vendosjes se shtetit ligjor ne shqiperi dhe kur po shterngohet laku ne fyte S.Berishes, dhe te gjithe hajdutve dhe kriminelve (miratimi i ligjit per dekriminalizimin ),dhe duke pare se kurre me vota ne popull nuk fiton S.Berisha dhe L.Basha ,objektivi dhe detyra e pare e S.Berishes eshte perçarja dhe shkatrrimi i bashkepunimit ,marveshjes L.S.I me P.S-ne .Ne kete menyre detyra e partise socialiste (E.Rama)dhe (Ilir Meta ) -L.S.I -se per mbrojtjen e vendit dhe te drejtave te shqiptarve ne tersi dhe socialist ne veçanti qe I kane votuar te kuptoje kete prapaskene per te prishur marrveshjen qeverisese kjo eshte thike pas shpine kunder qeverise qe po pregadite S.Berisha me tufen e kriminelave si djathtas ,dhe majtas,por dhe te qendres,dhe medjave sekser qe I ndjekin nga mbrapa ,dhe kane interesa ti shpetoin ndjekjes penale.SHteti rrumpall u pelqen S.Berishes dhe L.Bashes ketyre vjdhesve ,grabitesve,te pasurise popullit ne 24 vjet por edhe pronarve te medjave dhe gjithe atyre qe pasurohen me leket e krimit ne kohe krizash ne shqiperi si Bleindi dhe Çili me kompani!Partia socialiste dhe L.S.I-ja duhet te gjejne nje mekanizem te pajtimit te detyruar dhe jo vullnetar ,kjo do te ishte thelbesore per sigurimin e pushtetit te shumices se votes lire te 23 qershorit. Ne se do te ekzistonte pajtimi vullnetar i pergjithshem midis dy forcave te majta ,atehre nuk do te linde nevoja e kesaj marrveshje te majta per te qeverisur vendin.Nje stimul i mekanizmit te pajtimit te detyruar P.S-L.S.I,ne situaten e tanishme eshte pa dyshim nje ndeshkim penal per Berishen dhe kriminelet rrethe tije qe kane qe zhvatin shtetin 24 vjet pa meshire.Duke e pare punen e socialistve nene kundreveshtrimin e filozofise penale si shtet qe mbron gjithmone lirine ,demokracine,pronen e popullit ,jeten e qytetarve nga shkatrrimi i bandave qe kane mbizotruar ne shqiperi por edhe per faktin se kerkojne uzurpimin e ligjeshem te shtetit dhe qeverise qe ka marre votat per qeverisje .Pajtimi dhe marrveshja midis L.S.I-se dhe P.S-se eshte i deturuar ,Ç’do prishje midis dy forcave politike te majta ,te dyja jan te humbura , eshte tradhti kombetar.Do te jete nje fitore e grupit te kriminal te vrasjes 24 vjeçare te shqiperise me ne krye kryekriminelin S.Berisha,qe perveç demit te madhe qe i ka sjelle viktimave ( popullit shqiptar ) me milarda vjedhjet ne C.E.Z-in ,tani kercenon dhe qeverin dhe E.Ramen por edhe strukturen baze te dy forcave politike te majta,kur kjo magjorance duhet te shikoje ndjekjen penale ndaje S.Berishes ,L.Bashes dhe te gjithe kriminelve qe kan shkelur ligjin.Te ndjek metodat e ndjekjes penale,jo prishje aleancash!..

  Reply to this comment
 24. ivani i madh September 30, 08:21

  Shume mire qe ke thene mendimin tuaj zoti Thano po sipas asaj tendes me qe skemi cte bejme gjithe jeten kete corbe te prishur do te hame NE here melyre e here me kripe dhe te tille gjithmone.Me mire nje operacion i thelle e me dhimbje se nje plage e qelbur dhe e pa sherueshme.

  Reply to this comment
 25. E po kjo pune! September 30, 08:25

  I nderuar zoteri, nuk eshte thjesht pune kulisash shqiptaresh te korruptuar, eshte gjeopolitike dhe gjithnje Shqiperia eshte nen gjendje tensioni sepse greko-serbet dhe ata qe jane pas tyre ne perendim e lindje investojne parreshtur dhe rekrutojne parreshtur paloshqiptare apo shqiptare qe kapen duke abuzuar dhe pastaj fillon avazi… e ka fajin 1913 sepse mbetem nje thele dhe me oreks te hapur per me shume tek fqinjet tane. Duhet patriotizem dhe parti e re e panjollosur nga tranzicioni dhe kjo vetem permes individeve me integritet jashte qe e kane gjalle ende idealizmin shqiptar (nuk po del nje burre qe te frymezoje as nga VATRA e famshme!!!!). Deri atehere do lengojme….

  Reply to this comment
 26. martini September 30, 08:30

  Gazeta Dita dhe ndonje tjeter shume te pakta ne numur,jane organe qe ja vlejne te meresh.Por mos u bej merak o drejtues i Dites,shqiptaret po vleresojne sic duhet organin tend dhe punen tende>insistoni,bravo ju qoftes qe keni durim per nje pune te lavderueshme.

  Reply to this comment
 27. Artan September 30, 08:42

  Z.Thano a ke degjuar ndonjehere te kete ndodhur me pare nje babezi kaq e paskrupullt:Pasi te marresh 7 miliarde leke(5 milione euro)kot pa bere asnje pune e ti dergosh ne banka te fshehta jashte shtetit,te kerkosh pa pike turpi qe tu rrjepesh shqiptareve edhe 130 milione euro te tjera ne gjykaten nderkombetare.E gjitha kjo meqe CEZ-i tani eshte i shtetit dhe kuptohet pareve te taksapaguesve nuk u del njeri per zot ne Shqiperi,aq me teper qe ai qe kerkon ta perlaje kete shume gjigande nga xhepat tane eshte as me pak se Kryetari i parlamentit,perhere ne pushtet me te gjitha krahet.
  Ke degjuar te ndodhe gjekundi ky maskarallek?Si mund te jete nje qenie njerezore kaq e paskrupullt,kaq e pafytyre dhe e pangopur?
  A mund te rrije me ne pushtet,a mund te lihet me i lire mes njerezve nje monster e tille?
  Ke ndonje pergjigje z.Thano?

  Reply to this comment
  • red por jo i kuq September 30, 08:50

   Ta jap une pergjigjen
   O Artan pyetje modhi
   I ka vjedhur Thano
   Ore ju nuk jeni ne terezi
   Problemi sot eshte: KUSH DO QEVERISI NESE KY KOALICION PRISHET? Do behemi prape gazi i botes te sjellim Saliun ne pushtet pasi e shporrem me 1 milion peshtyma?? Ta bejm prape sic e beme ne 2005 kur e sollem ne pushtet pasi e shporem me plumba ne 97?
   Ke ndonje pergjigje z.Artan?
   Se loja eshte e thjeshte. Dihen opsionet e tashme politike. E lehte te besh profesorin. Thuje pra zgjidhjen. Dikush do qeverisi

   Reply to this comment
   • Artan September 30, 09:41

    Do pergjigje?
    Baza e LSI eshte ne shumice derrmuese e majte,elektorati shqiptar eshte i majte.Zgjedhjet e parakohshme pa LSI dhe me Berishen ne ndjekje penale(sepse te dy jane shume thelle te perlyer ne aferen CEZ) si dhe me nje PS pa ata tipat trafikante qe sot jane nje e treta e saj ne parlament do perfundojne me nje fitore te padiskutueshme te Edi Rames.
    Heqja zvarre me LSI,me Shpetim Idrizin e me gjithe keto mbrapshtesi qe po behen ne qeverisje do te perfundoje me fitoren e Berisha-Bashes pas dy vjetesh sepse e sigurte qe Ilir Meta do perserise skemen e 2009 duke blere vota majtas per ti cuar ne stanin e 2B.

    Reply to this comment
 28. Shahisti September 30, 08:49

  Midis Berishes dhe Rama-Meta eshte njelloj si midis Karibdit dhe Shilles, eshte njelloj si midis murtajes dhe koleres. E pse na qenka murtaja me e mire se kolera, apo anasjelltas? I mjeri popull qe ngado qe te kethehet e ka brenda sa krahu.

  Kurse ti o Thano me ben per te qeshur kur flet per luften tende

  Reply to this comment
 29. LOVE September 30, 08:52

  QELBESIRA BASHKOHUNI ,TE GJITHE KUNDER BERISHES !!!
  Keshtu filloi perrallen gjagji spikeri ne 1 prill
  e me tu mbledhur gjithe qelbesirat ,kokepalare ,analist ,banalist ,rrufiane ,spiune ,hajdut
  mashtues ,zagare ,idiot , popull pra popull ,
  fituan qelbesirat ,e munden bajlozin
  uuuuuuuuaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  u ringjall perseri ??????????
  po a nuk do rrrrrrrilindnit juve ??????????
  ahhahhahahhhhhahahhahahahahhahah
  QELBESIRA BASHKOHUNI ,TE GJITHE ME MMMMMMMMMMMETEN !!!!!

  Thano je ber si aziliant i deshperuar
  je ne krahun e gabuar , kuptoj perfekt qe nuk dini si te perdridheni me
  po keshtu me shume e trazoni mmmmmmmm….eten
  bileten atij ja ka prere tjeterkush dhe per makuterine e tij jo per ndonje inat Berishe
  po keto i di dhe vete ti ….
  degjo mua ,me degjo ti te lutem se ngela vox clamantis in deserto 😛
  zgjedhje ,zgjedhje Thano , duam ZGJEDHA TE REJA
  jo kjo eshte e vetmja qe na ka mbetur ….eeeeeeeee e ka fajin rrrrrrrrrrrilindja
  popull qaraman ,qyrravec ,media histerike qe ne momente dramatike ose historike edukojne ato cilesite qe shkruajta me siper …..kjo eshte ajo qe na ka ngelur nga Skiperia
  po do ja japim Mmmmmmetes dhe kete ,se pastaj na rref rrrrrrrrrrrrrrilindjen

  Reply to this comment
  • N.VJOSA September 30, 09:38

   @Love,
   Te them sinqerisht, me kete menyre te shkruari , ke marre rrugen per tek 5-sa, ( nuk e di eshte akoma Spitali Neuropsiqiatrik?!…)
   Merre vehten me te mire, shko bej nje vizite tek Psiqiatri…
   Se jo vetem flet perçarte por ke shenjat e nje histerie te pasherushme!…
   Ne nje nga gazetat shqiptare po lexoja nje deklarate te Qoftlargut Paranojak, Baces se Krimit dhe Hajduterise , e keshillonte Meten në një valë me ty:
   “Rama , i thoshte, do te fus ty ne burg “…( une, pra Qoftlargu, nuk te fus ne burg, po u ndave nga Rama…!!!!)
   Që Meta nuk eshte engjell, kete e di edhe Bufi, por Sali Protopapa i ka ndersyer te gjithe zagaret e tij, duke perfshire dhe ty, te perçaje dhe te rrezoje te Majten nga Pushteti…
   Nuk ka koment tendin qe te mos pikoje ne zemer, qe Rama qeverise me Meten, pra strategjine shpifese te Sali Rrufjanit, i cili
   NË FAKT DUHET THENE E VERTETA ASHTU SIC E THOTE THANO, KERKON ME CDO KUSHT TE RREZOJE QEVERINE QE VOTOI ME SHUMICE ELEKTORATI I MAJTE,….
   që ti Buçe Saliut , me neveri i quan kokepalare, qelbesira, spiune, hajduta, mashtrues, ….pra ata ,
   Votuesit, POPULLIN ,
   QE VOTOI DHE RREZOI QOFTLARGUN, VARRMIHSIN NGA KALI…
   Prandaj nuk me dukesh mire, te pikon tavani dhe do nderrim pushteti, qe te vije prape në pushtet doktorr M a r r ë z i a….
   Love , me keto iiiiiiii….hahahaha….mmmmmm…rrrrrrrrrrrrrr….te rrrrruajt Zoti, se Robi nuk te sheron dot më!…
   Do zgjedhje te reja?…
   Zot na ruaj ,
   qe te vije per here te trete në Pushtet, Vandali Primitiv …!

   Reply to this comment
   • LOVE September 30, 10:05

    ah Neti je torollak ,ti dhe bar do hash po nuk shkel parimet
    pse ke ndonje rrugezgjidhje tjeter pervec zgjedhjeve te reja ??
    ja ndenje keshtu deri ne 2017 ,po pastaj cfare do besh ???
    a e kupton qe hyret ne nje rruge pa krye ???
    po po ,qelbesira ,spiune ,analfabete , popull pra ,DELE !!!!
    KUR LEHJE PER HALEANCEN A TE THASHE QE I DHATE MEDALJEN SALIUT ????
    gjej komentet ,2 vjet jete keni te kam shkruar te bardhe mbi te zeze
    ja pra ,keto ishin .te kam ilustruar me shembullin e organizates Ndragheta ,cfare eshte pushteti ekonomik dhe si percakton pushtetin politik .
    ore rrrrilindiot , mmmeta jo engjell qe nuk eshte ,po ja ka kaluar dhe djallit ,pushteti i tij ekonomik ka shqetesuar ato segmente qe nuk i shikon as ne gazete dhe as ne analiza
    ti kujton se kjo afere doli keshtu rastesisht ???
    kujton ti se do bejne sehir dhe per sa vite qe keta vjedhin Shqiperine ,vjedhin fonde europiane ,korruptojne zyrtare te huaj dhe vrasin ata te brendshmit ,ore je mire nga truri ti ???

    Neti ,sheno aty tani dhe mos me repliko me
    1] zgjedhje te reja ne menyren me urgjente ,sa me i shpejte te jete reagimi aq me shume shanse keni [do hesht dhe une ,do bej sikur kuptoj qe e ka fajin mmmmmeta]
    kthehuni te baza socialiste te ata kokepalaret ,bej fushate dhe aty
    merr te gjithe ate popullin refugjat qe ha nje cop buk kot
    dhe suluni votimeve ……nuk keni asnje shans tjeter
    [haleati po e ben pjesen e tij ,ndersa ju jeni te zene me llogje
    me “fajin e ka saliuuuuu” ,ai po e blen terrenin ]
    2] nqs fitoni zgjedhjet , Ne Qofte Se ,zgjidhni kryetar te ri
    urgjent …mund te dorehiqet per arsye familjare …psikopatie
    ka gjithfare menyrash politika ….me i besueshem do jete sikur te thote jam :Trap ,zhgarravinashkruajtes , kopil i Koqos etj ….

    thanks qe me replikove se do kapja ate Robertin nga Skarpari dhe do ta beja zhele …po me ty me del inati 😛

    Reply to this comment
    • ali asllani September 30, 21:09

     Kujdes se do ta ngjisi dhe ty kete punen e parimeve Love.shiko oj zoj do shum debat qo puna pulitikes shiptare te zgjidhet me llafe..
     Delet besun piktorin kur i tha qe do ju coj ku bar e lule shum amane dhe o lov more.ti po na thua qe aj cobani jot qe e do shum ishte mo i mir ..?.
     THano qe na shet parimorin po bon per shi thon anej na katuni im.qe po erdhi prap ai cobani bjeshkeve do na ngordhi fare..
     Ketu gabon THano se kafshet si me kater kom si me dy kom i udheheq instikti i ushqimit ,mbajn mend shum mir cfar kan hong..prsh me cobanin e bjeshkes nuk pagunin drita ,uj ,me i 2mileksh e rreshin qenin e cobanit..shisnin noj qese duhan ,kumlla vidare ,rrush celek ,damote ,pantoll, brek e string,, moll te skadum e pa skadu,vetem leket i fusnin ne xhep.nertoshin kacolle vu si mas qefit tulla llac hekra ,me perteka me boj pa boj.etj etj.
     kurse qy cobani ri me profesion piktor po e thur vathen e stonit dhe po don me nxjer dhjam nga pleshti e jo mo na delet!..tani delet po bertasin perdit e mo shum se nuk kon cte hane ..dhe THano si bari ndimes i ri po i jep i dor kasht si fillim.
     Love po nuk e deleguan pushtetin si Rama ,Berisha ,Meta ,e kushdo qoft.nuk bejne hajer ..ketu do jemi dhe do shikojm qe koha do i hedhi ne kosh te plehrave sado para dhe pushtet te kene..gjithmon ka nji me te fort se i forti..

     Reply to this comment
   • tradita September 30, 15:04

    Vjosa, me duket se dikush nga ish komunistet gjasme te Luftes Partizane kishte si pseodonim ka marre shume zjarr. E cili eshte ndryshimi juaj nga Parulla e famshme …. bar do te hame dhe parimet nuk do t’shkelim .. me parullen aktuale se do te vujme te gjitha te keqijat, te gjitha poshtrimet, te. gjitha te zezat por Rama -Meta dhe ju soj- sorollopi juaj te jete ne pushtet. Pyetje eshte a do ta haje populli shqiptar kete…. nese po i befte mire.

    Reply to this comment
 30. 21 janari September 30, 09:05

  Populli i majte eshte shume i gezuar qe po dalin hajdutlleqet e lsise. Per kete mjafton te shofesh komentet e shumta ne internet. Por analistet e ashtequajtur te pavarur ose te majte po dalin kunder ketij opinioni te gjere. Keta analiste po e mbrojne lsine me histerizem njesoj sic bente Sander Frangaj dhe Fevziu para 21janarit. Dhe per ironi te fatit keta analiste po sulmojne edhe heroin e 21 janarit Artan Hoxhen, po njelloj sic bente Sandri deri dje. Populli i majte po tradhetohet nga keta analiste. Keta analiste po i sherbejne pushtetit , madje po i sherbejne pjeses me te korruptuar te pushtetit. Dhe ketu ska vend per debat. Sepse kane qene keta analiste qe deri dje ngrinin akuza per Meten. Akuza qe ishin per qindra vjet burg. Kurse tani keta analiste leshojne certifikata pastertie per Meten. Populli i majte eshte tradhetuar nga Rama dhe gazetaret e tij. Socialistet e ndjejne veten ne opozite sot. Prandaj po vazhdoi kjo mbrojtje skandaloze e lsise, atehr duhet te largohet edhe Rama.

  Reply to this comment
  • mialeksi September 30, 09:07

   thote ky komentuesi me siper: keta analiste po sulmojne edhe heroin e 21 janarit Artan Hoxhen
   a seriozisht e ke?? 🙂
   paska heronj te tjere 21 janari
   dhe mes tyre kete jevgun qe del te emisioni i kumbarit te vrasjes se gjykatesit Konomi??
   shko ore pirdhu

   Reply to this comment
 31. arben muhameti September 30, 09:16

  Jam edhe une dakort me ju z Thano ,flasim te gjithe e akuzojme ,shajme keta politikane djathtas e majtas . Por problemi yne mendoj se eshte diku tjeter.Ne jemi nje popull i degraduar moralisht ,pa bindje ,pa besim ne zot .I presim te gjitha nga politikanet tane ,nga ambasada amerikane ,nga evropa etj.Po si mund te rregullohet gjendja ne kete vend kur ne rrime e lexojme gazeta e pime kafe ghithe diten?? Ku jane nje milion shqiptaret qe votuan te majten ,pse nuk ngrihet ky popull neser e te shkoje tek parlamenti e te detyroje keta legena politikane te punojne ose te zhduken ??Qe neser ti detyrojme te kalojne reformen ne drejtesi ,ta miratojne e te hapen te gjitha dosjet e korrupsionit.Kush ka bere krime e ka vjedhur kete popull fukara duhet te shkoje ne burg .Cfare presim ne shqiptaret ??
  Te gjitha i presim nga Edi Rama, por qe te dalin e ta mbeshtesi njeri nuk behet fjale. Saliu e Basha vrane ne mes te bulevardit dhe akoma njerzit bejne krahasime mes Edit e ketyre plehrave.Nje njeri i vetem nuk mund te beje asgje.Duam shtet ?? Por pa reforma te thella nuk behemi dot .Shqiperi ka nevoje per drejtesi dhe jo llafe
  Sa per Ilir Meten ,do jete e afert dita qe bashke me partine e tij do largohet nga skena politike shqiptare.Ne cdo aferte korruptive del emri i tij dhe lsi-se .

  Reply to this comment
 32. EMIGRANT September 30, 09:16

  DUHET DREJTESI JO PAZARE POLITIKE
  DUAM DREJTESI. PIKE!

  Reply to this comment
 33. respublica September 30, 09:18

  A po përvijohet një grupim Rama-Basha vs Meta-Berisha…?

  Zhvillimet e ngjeshura politike të ditës së sotme kanë përvijuar një sistem aleancash, qoftë edhe fluide, që janë përfolur prej kohësh në sferën e intrigave politike të mbetura në nivel thashethemesh. Një distancim i qartë i retorikës së Lulzim Bashës nga Berisha, nga njëra anë, dhe një thirrje mirëkuptimi në distancë mes Metës dhe Berishës nga ana tjetër, ku nuk mungoi dhe krenaria e Metës për “origjinën e fortë malore” të tij, e vendosin Bashën në një konvergjencë të çuditshme me kryeministrin Rama. Nëse kemi parasysh mesazhet e muajit të fundit, se “një aleancë Rama-Basha nuk është e pamundur”, duket se zhvillimet i hapin udhë këtij drejtimi. Mungon vetëm realizimi i “profecisë” së kryeprokurorit Lllalla se brenda shtatorit do ketë arrestime të rëndësishme, që thashethemet të kthehen në realitet…Por nëse po, iniciativa e kujt janë këto ndryshime dramatike?

  Reply to this comment
 34. emigrant September 30, 09:50

  Pershendetje z.Thano
  I takon Rames si i pari i shtepise te ulet dhe te sheshoje mosmarreveshjet politike.
  Po Rama ka deshtuar ne vijimesi ne arn e harmoizimit te interesave. Ai ose e leshon rosen krejt, ose e shtrengon derisa e mbyt. Shkurt, nuk e ben dot kete ane te domosdoshme te pushtetit.
  Meta eshte viktime e paranojes qe ia kane ushqyer me shume sukses ata qe ka afer. Dhe perderisa ka arsye per te patur paranoje, do te thote qe nuk e ka te qete ndergjegjen.
  Berisha eshte simboli i paepur i qendreses se perbashkuar te nahijes se Katovices.
  Basha eshte thjesht nje pederast Holande qe do ti injektohet Shqiperise me hir a me pahir nga fqinjet e veriut ashtu sic kane bere qe prej 1920-s e tehu.
  Cfare duhet bere?
  Une jam dakord me ju qe eshte sh shpejt te prishet kjo qe u ndertua ne 23 qershor 2013. Por disa jo pa te drejte bertasin sot per Drejtesi..
  A do kete drejtesi?
  Nuk e besoj.
  Me thoni a ka drejtesi per mijera e mijera viktima nga vendimet e Amerikes per Irakun, Sirine, etj? A thua do ta coj ndonje drejtesi para gjyqit Obamen dhe kush tjeter ka firmosur apo autorizuar per keto sulme?
  Nuk e besoj.
  Bota e tille eshte.
  Sic e thoni dhe ju, njerez perfekte nuk ka, sado qe ne te fshehur pas anonimatit te internetit e kemi te lehte ti shenjestrojme te gjithe. Shqiperia eshte e vogel. Shume e vogel. me pak perpjekje ajo ofron pasuri dhe qetesi per gjithe banoret e saj. Kohe per te humbur nuk kemi. Mos bini viktim e tam tameve te Sali shpellarit. Keta qe jane me ato mangesi e vese qe kane te mbledhin forcat dhe ta vojne vendin perpara. Nese jane burra. Nese jane kurva atehere do ndodhe ajo qe ka prej 1912 qe ndodhe. Do vijne te huajt te bejne komande dhe shqipot e gjore do vijijne arratine neper bote si une mijera te tjere.
  Me shume perzemersi qytetare per ju
  Perparim Hasani SHBA

  Reply to this comment
 35. arlind guri September 30, 09:57

  Siç e di tashmë çdo shqiptar, partitë aktuale financohen në mënyrë jotransparente nga biznesmenë “klientë” të tyre, të cilët shpërblehen më pas 50-fish – në mënyrë korruptive – në dëm të takasapaguesve të thjeshtë. Ndërkohë, partitë aktuale karikojnë në prag zgjedhjesh militantët që kanë “në patronazh”, që ata të mbledhin sa më shumë vota në lagjet ku banojnë, duke i shpërblyer më pas me poste administrative që nuk i meritojnë. Dhe në vazhdim, këta militantë të shpërblyer me poste, keqpërdorin fondet publike dhe u keqshërbejnë taksapaguesve të thjeshtë.

  Sa më sipër vlen pothuaj për të gjitha partitë – sistemi partiak shqiptar është gjerësisht i sëmurë nga klientelizmi e patronazhi – por partitë e vogla si LSI, PDIU, PDK e dhjetra parti më të vogla përbëjnë pjesën e gangrenizuar të trupit politik shqiptar – pa asnjë shpresë për shërim.

  Këto partira.shpk , duke shfrytëzuar sitemin elektoral, i janë bashkangjitur herë trenit “blu” e herë trenit “rozë” të koalicioneve, dhe kanë “bashkëqeverisur” me PD-në ose PS-në, pa patur frikë se mund të ndëshkohen me votë për keqqeverisjen e përbashkët. Për to ka rëndësi vetëm që të kenë sa më shumë poste në administratë – për të shpërblyer bizneset “klientë” dhe militantët që kanë “në patronazh” – pavarsisht se lokomotiva e koalicionit mund të ndëshkohet me vota në zgjedhjet e rradhës. Kur dështon “lokomotiva blu”, ato thjesht i bashkëngjiten “lokomotivës rozë” dhe anasjelltas.

  Që kjo pjesë e gangrenizuar e trupit politik shqiptar të sharrohet, me shpresën se pjesa e mbetur mund të shërohet dalëngadalë nga sëmundja e klientelizmit dhe patronazhit, dy partitë e mëdha duhet ta ndryshojnë sistemin aktual elektoral, meqënëse i kanë votat e mjaftueshme në Kuvend për ta bërë këtë gjë.

  Që partitë si LSI, PDIU, PDK, etj. etj.të mos majmen si shushunja në kurriz të sistemit aktual politik, e për rrjedhojë, në kurriz të shumicës dërrmuese të taksapaguesve shqiptarë, ne duhet të kemi një sistem elektoral kombëtar proporcional, ku çdo subjekt zgjedhor (parti apo lëvizje politike) të konkurojë pa favorizimin paraprak që u jep sistemi aktual partive “shushunja”. Asnjë subjekt që nuk merr dot 3% të votave kombëtare nuk duhet të futet në Kuvend. Ndërsa subjekti zgjedhor që arrin të marrë më shumë vota se të gjithë subjektet në garë do duhet të marrë një premium mandatesh parlamentare mbi atë që do t’i takonte në mënyrë përpjestimore, për të patur mundësinë të krijojë qeverinë i vetëm ose me një subjekt që nuk e shantazhon për parcela abuzive pushteti.

  E mira do të ishte që, në një sistem proporcional kombëtar, të kishim lista të hapura të kandidatëve për çdo subjekt elektoral, por në kushtet e demokracisë rudimentare shqiptare, do të ishte e mjaftueshme edhe një renditje e kandidatëve në lista sipas votimit të anëtarëve brenda çdo subjekti.

  A do të ishte kjo reformë elektorale magjia që do ta shëronte menjëherë trupin e sëmurë të sistemit politik shqiptar? Nuk jam aq naiv sa ta ëndërroj këtë gjë. Por për një gjë jam i sigurtë: Kur një pjesë e trupit është gangrenizuar, ajo duhet prerë – për të patur shans që pjesa tjetër e trupit, dalëngadalë, të shërohet.

  Gangrena LSI etj. duhet sharruar sa më shpejt!

  Reply to this comment
 36. . September 30, 10:00

  Jua rrufshin bythen Edi Rames dhe te majtes kushdo qofte siu me mutst nga prapa.., EDIT i vhen mga prapa 1 milion Shqiptare… Dhe e ka te padiskutuar pushtetin.. Vetem te punoje dhe te vendose Lugjin e hekurt , per te gjithe ata qe e kane vrar kete vend, per 25 vute pas komunizmit..,

  Reply to this comment
 37. gjermani i fundit September 30, 10:17

  mirmengjes kryeredaktor! Titulli shume i goditur, por ne fund te fundit nese ka mish te ngordhur hienat nuk kane faj.Faji eshte i atij qe s’prodhon dot pertej mishit te ngordhur.Kur u lidh aleanca personale me Meten ne populli i internetit thyem tastierat, por Rama na siguroi se imperative ishte rrezimi i Berishes.E pra, kur e marton tjetren nuk thua dot me qe ishte lavire.Ose Rama eshte politikan i papjekur(zot na ruaj),ose i mungon komplet informacioni(e pafalshme dhe e pamundur),ose Rama eshte marionete qe ndizet dhe fiket me telekomande.Ai neser shume natyrshem per tipin dhe karakterin egocentrik mund te shpalle nje Grosse Koalition me Bashen ne emer te Paqes ne Ballkan(!!! e ben ai, e ben dhe e beson) kur ne fakt Basha akuzohet per 4 demonstrues te pushkatuar dhe 220 milione euro shperdorim fondesh

  Reply to this comment
 38. SOCIALISTI ME GISHT NE B September 30, 10:18

  THANO KA NJE GJE QE NUK E THUA
  QE RAMA EHSTE NJE TRAP
  VETEM AI MUND TE ARRIJE QE NE VETEM 2 VJET QEVERISJE TE SHKARKOJE NE HALE SAKRIFICEN MBINJEREZORE PER TE ZHDUKUR SALIUN NGA PUSHTETI.
  MBETI JASHTE VENDIT DUKE U MARRE ME RREZIQET QE PO KALON EUROPA!!! KURSE ME PUNET E SHQIPERISE KETU MERRET SALIU.
  KEMI ZGJEDHUR NE KRYE NJE TRAP O THANO DJALI, THUAJE QARTE!

  Reply to this comment
 39. irganu September 30, 10:24

  Mendova se Berishen e cuam ne mbeturina te historise. Se bashku me Fatos Nanon. Pastaj rendin e ka Meta.
  Po ia besuam kete mision nje adoleshenti 51 vjecar

  Reply to this comment
  • sojli September 30, 10:25

   Nano e ndau PS-n me Meten. Pastaj u largua bishtlagur. Me tej tentoi te behej President. Kurse Meta u lepi me te.
   Me Saliun dihet, aq sa u shane aq u perkedhelen per poste……
   Po Edi Rama pse futet ne kete lloj vallekurvash?

   Reply to this comment
 40. drenicak September 30, 10:38

  Dyshja kaamorriste nano-berisha qe e zhyti Shqiperine me krye ne hi,per nje cerek shekulli,ne nje tranzicion te pashpirt,,,dhe me te cilen shqiptaret e mbyllen perfundimisht ,me vote,hesapin me 23 qershor 2013,po n’a u beka kercenim riciklues ????
  KU,KU,moj Nene!!!!!

  Reply to this comment
  • tirana September 30, 10:44

   po me Nanon c pate o drenicak?? apo se ishte i vetmi qe e mbajti fjalen kur tha do terhiqem?
   ia dha PS-ne ketij legenit te droguar qe kemi sot ne krye.
   thoni cfare te doni po kur ishte Nano kryeminister ishte e vetmja periudhe qe kishte per te gjithe jo si me keta salinjte metrat e ramrat ku hane 5 a 6 sa mend pelcasin kurse te tjeret mbajn barkun me duar

   Reply to this comment
   • . September 30, 10:44

    Zoterinje komentues.Nanon gjukoheni si te emeruar jo se cfare peshe kishte ne te Majte shqiptare.Alia gjukoje me konceptln e tij se si do te funksjonoje demokracia ne Shqiperi.Zgjehja e Nanos ne krye te Ps ka ane pozltive por dhe mistere qe ne nuk i parashikojme.Vete koha percaktoje kete drejtues te se Majtes.
    Pa u zgjatur koha vertetoje nje kompromis te impouar qe funksjonoje deri ne 2009.Mbas kesaje politika shqiptare merr nje rrjedhe krejte ndryshe.Prishen raportet e para dhe kemi figura reale ne politike.Ketu spikat koncepti i ri qe futi Rama.Ps ndryshoje ne sensin pozitive Pd me kokfortesi tek lideri i pavdekshem.Nanua i hapi rrugen modernizimit te se Majtes Saliu rruges konservatore per te mbijetuar.Nanua ,pa i marre vitet ne Ps eshte me pozitive se Donkishoti Sali.
    Nanua eshte pozitivishte po ta gjukjme se si u zhvilluan betejat per rrugen demokratike.Gaboje me pak se Saliu dhe ne themelet e Ps e interesit kombtar ka nje kontribut pozitiv.Nuk ka bema si te Saliut per te mos treguar respekte per ato qe i dha Ps.
    Gabimet e tij jane te motivuar.Qendrimet jashte Ps jane personale qe nuk duhen kategorizuar.Une nuk e ve ne dyshim se Nanua nuk i perket te majtes.Ka me vlera apo jo kjo do gjukim politike.

    Reply to this comment
    • vlora 97 September 30, 10:51

     ja cfare petesh i hap lakrorit ky komentues pa emer…
     o pooopulllll! akoma shkruani per kufomat politike si Nano??
     po a nuk m thua o i zgjuar?
     A i ktheu Nano parate e piramidave sic na tha???

     Reply to this comment
     • . September 30, 10:52

      A i ktheu Nano parate e piramidave sic na tha???
      Ashtu siç u projektua në mendjen e trazuar të miletit, se sapo e majta të vinte në pushtet, nëpër sportele anëkënd Shqipërisë do u jepeshin parata e humbura, sigurisht që jo. Por vit pas viti, si pasojë e një ekonomie në rritje, brenda një dhjetëvjeçari u arrit njëfarë rehabilitimi financiar për shkak të një dinamike zhvillimi dhe të ardhurash. Nuk ka ndonjë statistikë se a ju mundësua të gjithëve të humburve kjo, por premtimi i Nanos, gjersa nuk ishte i detajuar, patjetër që ishte vizionar. Dhe në bazë të kësaj logjike, vizioni nanoist i kthimit të parave të humbura nëpër Piramida, në mos qoftë realizuar 100 përqind, vijon të realizohet në kohë, edhe pse Nano nuk është më në pushtet. – “He, dobiçi!” – do thosh dikush.

     • Shahisti September 30, 11:43

      Ti e paske pire pa uje fare o i paemer.

 41. sami kacidhja September 30, 10:48

  Adrian Thano mendo pak cfare behet
  Doktorri me teser PPSH-je numer 108690 te vitit 1968 synon akoma pushtetin ne 2015!!!
  Pas atyre qe ka bere ne 97, 98, gerdec 21 janar etj
  Kaq Thano kaq, mjafton te kuptojme cfare shoqerie qesharake jemi dhe cfare vendi karagjozash politik

  Reply to this comment
 42. lexues September 30, 10:49

  Je duke rene ne (kllape) prite more Edi.
  Keq na vjen, po fundja le te behet si te behet. Njeri s’te ka faj,
  kurse Populli eshte i stazhionuar tani……

  Reply to this comment
 43. robert September 30, 10:54

  Rama premtoje shume.Populli qe e mbeshteti hengri mu…..
  Sa te pa fyryre keta pionjer te demokracise shqiptare .
  Per shkak te ktyre tipave si Rama e Meta dhe “socialistave” te tjer ky Sal Rrum Palla nga 91 e deri ne 2013 ka bere ci ka dashur qejfi pa ju futur nje gjembe ne kembe .

  Reply to this comment
 44. mustafa September 30, 11:00

  e qarte z.kryeredaktor i Dites
  zgjyrat e kurvo-politikes e kane gjunjezuar Shtetin e shqiptareve.
  po cfare duhet te ndodhe tani?
  ju thoni te qendroje kjo aleance keshtu sic eshte sepse perballe ka vetem nje alternative: Sali berishen
  Dhe une ju mbeshtes.
  Pse??
  Saliu nuk duhet te rikthehet kurre. Jo ne pushtetin ekzekutiv te pakten. Por problemi ynë do të mbetet kjo Shqipëri që ai na la trashëgim, kjo Shqipëri që ka fytyrën dhe frymën e tij në çdo qoshe, kjo Shqipëri e përçarë në të gjitha pikëpamjet.
  Problemi ynë është dhe klasa politike që ka ardh pas tij, e që ka marrë në dorë fatet e kësaj Shqipërie.
  Por le t’i marrim gjërat me radhë e me sërë.
  Të mbyllim hesapet me te njëherë. Për të tjerat kemi kohë…

  Reply to this comment
 45. agush September 30, 11:02

  Te lumte dora,Adrian!
  Ne pak rreshta i ke thene te gjitha, per te gjithe. E kam fjalen per te gjithe shqiptaret e ndershem e me pese pare mend, qe kane mbetur ende dhe qe jane shume ne kete vend.
  Saliu eshte prototipi i nje diktatori, por per fatin e tij te keq e per fatin tone te mire, u shfaq ne nje periudhe qe diktatoreve u kishte ardhur fundi. Eshte kjo arsyeja qe ai nuk beri si Enveri apo edhe si Pol Poti i Kamboxhias, dhe jo se nuk deshi.
  Vetem shqiptaret duhet te mbajne nje gje parasysh: ai nuk ndryshon, ai nuk ve mend nga rrethanat e reja historike, ai mbetet nje kokeshkemb i pamdreqshem, prandaj do te beje gjithçka te arrije gjithçka. Eshte detyra e shqiptareve te ndershem kudo qe jane, te kujtdo partie e ideologjie qe t’i japim munxet ketij perbindshi pa aesisht cfare ben Rama apo Meta qe jan sot per sot ne krye te se majtes

  Reply to this comment
 46. uk88 September 30, 11:04

  Berisha esht me I zgjuar se ju z.kryeredaktor. Ju jeni nji zok komunisti.Berishen nuk e largojn deshirat tuaja as te komunistve,po vetem populli.

  Reply to this comment
 47. Bajram September 30, 11:06

  Thano eshte real dhe kur shkruan i ka hije jo si ca fantazma qe jo qeroslliku por tere qenia e tij eshte e shemtuar. Thano eshte real. Ai e don demokracine por pa diktatore se nuk mund te kesh demokraci me lidere te tille si Berisha dhe Rama. Ju humbte vula dhe fytyra te dyve. Paste shqiptari kudo qofte bardhesi

  Reply to this comment
 48. Albi September 30, 11:11

  O Thano, po emrin e Metes ne gjyqin nderkombetar e permendi avokati i qeverise shqiptare, a.k.a i Edi Rames. Luften Metes po ja ben Rama, ca permend te tjeret kot.

  Reply to this comment
 49. ameli September 30, 11:18

  Me vjen keq nje gje qe ka 25 vjete qe kete vend e drejtojne trikoleshat duke filluar nga Saliu e duke perfunduar tek sharlatanet me dekor tek xullufet te shqiponjes qe kane mbushur sot parlamentin!
  Ky eshte mallkimi i ketij vendi qe miqt qe na serviren dempkraqine ne nje krah na prune serbo-amerikanin Sali,e ne krahun tjeter greko-amerikanin Fatos qe pasi e shkerdhyen kete vend trikoleshet kerkojne te na i servirin perseri ne pjaten e politikes e jo tu thone hapur qe tashme koha eshte e sovranit e keto plehra e kane vendin ose ne burg ose ne ndonje ambasade si te strehuar per azil politik .
  Keta or Thano ta ka enda, s’ ta ka enda e kane plumbin brenda!Te vjen apo s’te vjen ata jetojne si kumarxhinj .

  ky Saliu qe keta hienat me dashje apo pa dashje e duan prap aty ne krye ka shperbere shtetin.,duke i hequr breket shqiperise e duke futur ne bordellon per te prostituuar si nje femer e virgjer.

  Hienat e djeshme e te sotme jan pengmarresit e kesaj shqiperie qe tashme eshte kthyer ne nje kerme se as qente nuk kane nga ta kapin.

  Reply to this comment
 50. fshatar pa toke September 30, 11:19

  shkrojte bukur por sna dhe zgjidhje 1 pyetjeje…
  KUJT TJA JAPIM VOTEN ??????????

  Ne Itali askush nuk e donte Berluskonin por te gjithe e votonin. PSE?
  “Sepse te gjithe politikanet te q… por ky te q.. bukur” thonin njerezit e thjeshte

  Reply to this comment
 51. katarakti September 30, 11:27

  Mire mor Adrian.Por ka nje lloj kundershtie ne argumentimin tend. Ti thua qe opozita po sulmon Meten?! Pyetja e pare qe del eshte:
  Po perse Meta atehere duket se po i bashkon votat pikerisht me opoziten qe po e sulmon?!
  Pyetja e dyte: Rama kur e ka sulmuar dhe çfare te keqe i ka bere ose planifikon t’i beje Metes qe po u prishkan me njeri -tjetrin?!
  Pyetja e trete dhe me kryesorja: A eshte e vertete qe Rama dhe Basha jane takuar ne Viene???!!!
  Dhe si konkluzion, te pakten per mua: Ne rast se Rama eshte takuar me Bashen, domosdo dhe ndershmerisht nevojiten zgjedhje te reja? Sepse Rama erdhi prej Metes ne pushtet dhe jo prej Bashes! Dhe ne rast zgjedhjesh te reja uroj qe Rama t’i humbe ato dhe te largohet nga roli i kryeministrit dhe i kryetarit te Partise Socialiste me gjithe çunaket e tij. Dhe po te doje le te formoje partine e tij “Rilindja”.
  A i sqaron dot keto pikepyetje i dashur Adrian?! Sepse besoj se nuk jane vetem te mijat, por edhe te nje pjese te madhe te atyre 1 milion votuesve qe sot jane te zhgenjyer, te çoroditur dhe te trishtuar.

  Reply to this comment
 52. Pellazgu September 30, 11:54

  I nderuar Thano, të më falni, por mbyllja e shkrimit tuaj më ngjan me një apologji të së keqes, kinse justifikohet me faktin se është imperativ moskthimi prapa tek një e keqe më e madhe që quhet Berisha.
  Të shkruash këto fjali: “Por atyre që më pyesin sot: Kjo është Shqipëria për të cilën luftuam? – u përgjigjem: Jo, por kjo është e vetmja që na ka mbetur. Çdo kthim prapa është fatal.”, në rastin më të mirë është të tregosh papjekuri dhe formim të cekët (çka për ju e përjashtoj kategorikisht), ndërsa në rastin më të keq është t’u thuash shqiptarëve që vijoni ta mbështesni këtë qeveri, përmes përmendjes së gogolit Berisha. Assesi nuk mund të jem dakord me këtë pikëpamje tuajën i nderuar Thano dhe mendoj se, përveç disa tifozëve partiakë që gëlojnë me shumicë në këtë forum dhe në jetën tonë të përditshme, asnjë njeri që kërkon një Shqipëri ndryshe nga kjo që po shtrëngohemi të kemi nuk mund të jetë dakord me këtë përfundim tuajin.
  Jo zoti Thano! Përpara këtij populli dhe kësaj shoqërie sot është imperativ që të mos lejojë që fantazmat e së shkuarës të na vërtiten në jetët tona, por po ashtu është imperativ që edhe kjo “Shqipëri që na ka mbetur” të mos vijojë të jetë e tillë. Për këtë duhet kontributi i të gjithëve, qofshin në politikë ose jo, por më shumë duhet kontributi i mjeteve të informimit publik, të cilat kanë më shumë qasje në jetën e përditshme dhe janë lehtësisht të qasshme nga shqiptarët, në raport me kulisat politike që ne i marrim vesh pasi topi i m…. është rritur aq shumë sa na ka ardhur tek goja.
  Askund nuk është provuar se kafshimi i hienave të reja, dëmton më pak se ai i hienave plaka!

  Reply to this comment
 53. bregdeti September 30, 12:27

  “Pellazgu” shpreh edhe opinionin tim personal. Nuk mund te mbeshtetesh tek nje e keqe per te luftuar te keqen tjeter, se kush te siguron se e dyta nuk do te behet si e para? Dhe ne fakt per pak kohe u vertetua se aleanca e ngjalave ishte per ti dhene “ngjalen” shqiptareve. Vecantia eshte se pasi erdhi ne pushtet qeveria Berisha ne 2005, ne dy vitet e para zerat dhe opinionet kundra saj ishin te paket dhe te vaket, pra per aq kohe punoi mire dhe me rezultate jo te vogla. Kurba filloi te bjere pas vitit 2008 dhe me disa lekundje vazhdoi ne renie te thelle deri ne 2013. Qeveri “Rama” po perjeton renien e kurbes se qeverise “Berisha” ne vetem dy vitet e para. Te ruajme kete koalicion???

  Reply to this comment
 54. I.Troplini September 30, 12:42

  HIENAT kane humbur disi ekuilibrin,

  tek i sheh te godasin njeri tjetrin, aty ku dhemb me shume (deri ne video me prostituta), nuk duhet te jesh doemos profet, per te thene se kjo qe po shohim sot, eshte vetem fillimi i nje “valleje me shpata”, qe padashur mund “te gervishe” ne fytyren e hienave valltare.
  Nese vertete kjo eshte e vetmja Shqiperi qe na ka mbetur, sic pretendon artikullshkruesi, atehere behuni gati ti jepni medaljen e fituesit Ilir Metes.
  Intrigat, perbaltja e kundershtarit apo tregimi i dhembeve ne moment dobesie, jane “armet” qe te nevojiten per te qene nje hiene e suksesshme. Te gjitha keto, nuk te vlejne aspak, po qe se humb qetesine dhe kontrollin e situates.
  Ilir Meta, ka treguar me fakte se eshte i afte te vleresoje drejte cdo situate kercenuese dhe armet qe duhen perdorur ne rast lufte. Sali Berisha nuk eshte kundershtar i te njejtit nivel per te. Ata qe kane njohuri ne futboll, eshte njelloj sikur te luante Barcelona me Terbunin e Pukes, kur vjen tek Berisha e Meta. Nese heren e pare, Meta e nxorri me dhune Berishen nga makina e tij dhe e la tek drejtoria e policise per ore te tera te priste, kete here nuk jam i sigurte se kush do te shoqerohet dhe sa ore apo muaj do rrije te prese. Ata qe kryen ate “porosi” ate nate tek ushtari i panjohur, jane edhe sot ne poste drejtuese te policise se shtetit.
  Per shqiptaret, nuk ka asgje per t,iu gezuar tek kjo histori hienash. Te mbetur pa organ akuze dhe pa sistem drejtesie funksional, atyre u duhet te permbushin rolin e spektatorit shurdhmemec, tek kjo “valle shpatash”. Jane hajdutet dhe vrasesit e tyre, qe kane vendosur te masin muskujt. Fituesi apo humbesi i ketij ringu, eshte pa rendesi per kete komb te marre peng. Per ta dhe femjite e tyre, do mbetet rruga e azilit dhe syrgjynosjes, si e vetmja “drite ne fund te tunelit”.
  Hienat po hane kokat e tyre. Mjaftoi vetem pak presion nga nderkombetaret, per te pare keta “valltare” te humbin qetesine. Imagjinoni, sikur ky presion te vazhdoje me fakte te tjera, se cfare mund te ndodhte ne kete shpelle kusaresh, te quajtur Republike e shqiptareve.

  Reply to this comment
 55. shqiptar sharri. September 30, 13:15

  Per,ADRIAN THANON
  I`nderuar cfar shkruan ti dhe cfar keshillon ti ramen e meten,ke te drejt dhe plotsishte pajtohem per keshillat e tua,por kam une nji problem ashtu sic e kan kete problem timin spaku edhe 1000000,milion shqiptar besoi une!
  Pra,megjith ato krime qe ka bere sali serbi me lukunin e tij te grumbulluar ne kryesin e partis fashiste te tij,te vetqujtur demokratike,dhe pas krimeve te bera,qe me shkatrimin e infrastrukrures se,koperativave,buqsore,kanalizimet,fushat,malet,kombinatet,oficinat fabrikat serat,pra qysh ne kohen dhe vitin e mbrapshte 1990-1991-1992,dhe deri 1996-1997-1998,pa krejt kto vite beri kerdin llumi e partis se lukunis berish serbi,dhe per cudi ilir meta hyri ne qeveri me te ne vitin 2009,pra kjo eshte dicka qe une dhe shum shqiptar e kan dyshim figuren e ilirit,kurse per sali serbin po ashtu e kan ne dyshim por perseri po ashtu eshte per te ardhur keqe nese eshte e vertot se nji sondash i bere para 3,jeve po e nxjer partin fashiste,para partis socialist,pra prap ai popull po i shkon mbrapa kti njeriu hien,pra eshte mekat i madh nese ai dhe partia e tij tradhtare e fashiste ka pas 640000,votus po kjo eshte tmerri dhe kjo eshte hataja more Adrian djali!!!
  Tani,po dal aty ku due te dal.Adrian,po thue mir ti dhe ca komentus ktu ne kata blloke,dhe une medisa gjera pajtohem.Por ama ma te gjitha nuk pajtohem ngase,kta apo kush do qofte i smajtes te jet,apo te vije ne pushtet,dhe nuk bene denimin e krimeve te klases politike qe nga 1990,e deri sot,qe ne emer te nryshimit te sistemit kta bene krime dhe vrasje ma shum se regjimi i kaluar 45,vjecar e kta bene per 10,vite ma shum krime ne njerez,sesa ai regjim i kaluar,dhe po te numroim krimet ekonomike qe kan bere kta pseudopilitikan matrapaz,kta duhet te denohen te gjirh me burgje qe nga 20,vite e deri ne 50,vite burg,qe shkatruan ekonomin,industriale,ushtarake,industrin e buqsise,industrin e naftes,industrin e minierave,industrin e celikut pra pasurin e kombit kta e vjodhen dhe krejt per kta vjedhje e shatrime duhet te japin pergjegjsi si qeverit e djathta ashtu dhe te majtat qe te gjitha te hetohen dhe ne baz te damit edhe te denohen,pra po nuk u be kjo qe them une dhe ca komentus para meje,ne shqipri nuk dote kete as perparim kombtar as ekonomik dhe as social dhe kulturor,pra vetem nji qeveri e fort e pa frig dhe epa kapur prej krimit dhe mafis,vetem ajo qeveri e shpeton popullin dhe shtetin,por ku ta marim se ate te till qeveri,e qeveritar,kur te gjith kta qe jan sot,ne pozit dhe opozit,te gjith jan sejcili ma i ziiii se tjetri more vellla,prandaj mir eshte qe te dalin lider dhe politikan te rinje qe kta pshhurranet dhe pisat kriminel ti vijn prapa grilave,dhe le te vdesn duke menduar se cfar i kan bere kty populli te mjer dhe i pa bes sic jan dhe ata politikanet kriminel,kur ja apin voten mby 640000,mij shqipfoles sali seebit.

  Reply to this comment
 56. Kris 1 September 30, 15:58

  Nuk ka kthimin mbrapa se ne Po ecim mbrapa.Ne emer te ndertimit te shtetit Horri I rilindjes po varros gjithe shpresat.Reformat e tij Jane ultra te djathta dhe ato pak pare qe mblidhen nuk I dalin djelmoshave te rilindjes me ne krye Horrin e rilindjes per bileta avionesh dhe dreka e darka.Pagat e pensionet shkojne poshte e meposhte.Piktori huligan vazhdon qeveris me vendimet antikushtetuese te Berishen dhe vendimet e marra prej tij jane per tu pasur zili nga Berisha.
  Horri mori perspire te paguaj detyrimet e berishes Ndaj firmave por Jo detyrimet ndaj popullit.
  Sot kemi nje drejtues Po aq huligan sa Saliu.
  Kalimi I shqiperise ne zgjedhje te parakoheshme pa ndryshuar ligji elektoral dhe sistemin zgjedhore do te thote qe te vazhdojme sundimi I berishes Metes dhe horrit te njemilion shuplakave.
  Duhet qe per nje vit te krijohet nje Keshill presidential dhe nje qeveri teknike nga shoqeria civile qe te pergatise zgjedhjet dhe ligjin elektoral.Ne keto organizma mos kete perfaqesues te tre partive kryesore.
  Vazhdimi I rruges me Saliun,Meten dhe Ramen eshte nje Terri pa fund.

  Reply to this comment
 57. Sokol September 30, 16:50

  Thano parimori me c’duket qenka dorezuar perfundimisht dhe vete Thano me kete analize pranon se ne aresyen e tij llogarite aritmetike tashme dominojne mbi parimet dhe idealet.Por si i behet qe analiza eshte ngaterruar keq edhe tek llogarite.
  Sepse hetimi dhe ndeshkimi i plote i asaj cfare ka ngjare me CEZ me shume se sa ndeshkon Ilir Meten dhe “percan” te majten,ne fakt fundos Sali Berishen.Ne krimin e CEZ nga gjithe ato cfare kemi degjuar keto dite Ilir Meta nuk ka bere as 10% te asaj qe ka bere Sali Berisha.Prandaj zbardhja dhe ndershkimi per kete histori nuk eshte se favorizon Berishajt ne kurriz te carjes se shumices se sotme,por perkundrazi,ndershkon dhe per pasoje largon nga politika dy personazhet me te urryera dhe me te korruptuara te ketyre 25 vjeteve ne Shqiperi,Sali Berishen dhe Ilir Meten.E kunderta,injorimi i ketij skandali dhe mbyllja nga qeveria e letrave te korrupsionit sic sugjeron Thano ne kete analize e thellon degradimin dhe fundosjen ne gropen e llumit te qeverisjes se Edi Rames.
  Faktet jane kokeforta,Edi Rama per dy vjet eshte konsumuar shume me shpejt sesa Berisha ne 2005.Berisha ruante imazh te mire per tre vitet e para,deri sa plasi Gerdeci,e megjithate prape fitoi zgjedhjet ne 2009,kurse Edi Rames ne dy vjet i kane firuar plot 200.000 vota shumica e te cilave ka perfunduar tek LSI sepse PD doli njesoj si ne 2013.Po nuk levizi gjerat,po nuk pastroi pjeset e ndyra te pushtetit,jo vetem te LSI por edhe te vete PS-se,Edi Rama do i humbe edhe 200.000 vota te tjera ne 2017 e do ta degdise PS-ne parti te trete ne zgjedhje sic eshte sot LSI.
  Mbyllja e dosjes CEZ i sherben Sali Berishes dhe Ilir Metes ne dem te te sotmes dhe te ardhmes se shqiptareve dhe ne dem te se ardhmes se vete Edi Rames dhe votuesve qe i kane besuar atij.

  Reply to this comment
 58. vasil September 30, 17:14

  Pena e Adrianit,ka qene gjithmone e fiksuar dhe e pa levizur,nga poli i njerzillekut, kultures dhe zhvillimit perendimor.
  Vazhdon ajo te prodhoje analiza te thella,te guximeshme dhe vecanrisht, te tokezuara qe i bejne teper te ndjera nga qytetari i thjeshte.
  Te ngjajshem me integritetin njerzor te Thanos gjej Stefanin,por ne ndryshim nga i pari,megjithse Stefani ben nje analize cilesore, me penen e vet,por ne hullite jo pak teorike.Kur diaboliku i kulles,me absurdin e sajimeve,vjedhjeve dhe krimeve,eshte gjendur aty tere kohen cullak para nesh dhe qytetaret ne nje pritje te sterlodhur vazhdojne te presin nje zgjidhje si te nyjes gordiane.
  Eshte e vertete para kesaj amalgame qe perben shoqerine tone(katundareve-qytetare me kollare e kostum te kohes se Enverit,ju bashkuan dhunshem falangat pushtuese te Saliut qe i rrezoi pa hesap nga malet).Dhe mbi tere kete gjindje amorfe Saliu plantoi ideologjine islamiste orientale,ku banda qe ai zgjodhi per te mbajtur nen fre kete turme dhe kete vend ishin i gjithe nga ky lloj,perjashto ndonje raja si paloka apo topalli,qe i sherbejne per vitrine.

  Reply to this comment
 59. Dokord pjeserish September 30, 19:16

  Z.Thano kuptohet thjesht qe askush sdo te kthehet prapa por kete e dine dhe politikanet e pushtetaret e tanishem prandaj jane kaq te korruptuar e te felliqur se jane te bindur qe populli ska nga te perplaset. Prandaj duhet nje klase e re politike pa asnje nga keta vemje, jashteshqitje te kombit qe po e zvarritin kombin prej 25 vitesh. Keta duhen rrezuar ne total. Nuk behet fjale per te ecur mbrapa por per te kercyer para me hapa galopante. Kete kerkon populli te behet.

  Reply to this comment
 60. Martin Cukalla September 30, 22:22

  Nje analize e bukur per shemtine e sotme! Ne zhvillimet e priteshme do te shikojme dhe rreshtimet e fundme te asaj qe punon edhe per vendin dhe te atyre qe punojne vetem per vete e kunder vendit. Nxitimi qe ka marre e keqja ne kete sulm mund te behet shpartallimi i saj ne se vijohet me program qeverises dhe jo me zvarritje ne kete front lufte artificial. E keqja eshte ne ankth nga ajo cka po vjen dhe jo nga ajo cka iku. Duke shpejtuar ate cka vjen e kaqja kalon ne marri… Per kete duhet te pergatitet vendi.
  Dhe nje here them: Nje analize e bukur!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*