Hillary Clinton bën historinë, gruaja e parë për Presidente

July 27, 2016 09:17

Hillary Clinton bën historinë, gruaja e parë për Presidente

Demokratja Hillary Clinton është bërë gruaja e parë në historinë e SHBA-ve që është nominuar për Presidente nga ndonjë prej partive në këtë vend. Ish-Sekretarja e Shtetit e arriti këtë pasi u numëruan të gjitha votat e delegatëve të 50 shteteve në Konventën e Demokratëve.

Në shenjë uniteti, ish-rivali i saj brenda partisë, Senatori Bernie Sanders, pasi u dëgjuan votat e 2382 delegatëve mori mikrofonin dhe kërkoi që të pezulloheshin procedurat e mëtejshme duke e deklaruar ish-Zonjën e Parë si të nominuarën e demokratëve.

Nominimi i Hillary Clinton u bë pas një dite me tensione në konventën e demokratëve, ku mbështetësit e Sanders e vësrshëllyen ish-Secretarial, ndërsa kërkuan që i preferuari i tyre të jetë i nominuari i demorkatëve.

Konventa i filloi punimet mes një skandali që detyroi kryetaren e partisë të jepte dorëheqjen si dhe në akuza për përfshirje të shërbimeve sekrete ruse në vjedhjen e email-eve të partisë që u bënë publike nga Wikileaks.

July 27, 2016 09:17
Komento

2 Komente

 1. intelektuali July 27, 11:12

  HILLARY CLINTON ESHTE PA MORAL SI NEXHMIJE HOXHA

  Per shkak te kesaj hipokriteje e karrieriste mashtruese me sy xhami u asgjesua Libia dhe populli libian u masakrua duke lene pas me qindra-mijera te vrare dhe te zhdukur pa gjurme. Ja se cfare shkruante shtypi amerikan:

  “…për sa i përket mjeteve paqësore, e-mailet e Hillary Clinton zbulojnë një fakt tjetër të rëndësishëm – se para dhe gjatë konfliktit të NATO-s, Clinton dhe ekipi i saj e dinte shumë mirë, dhe në fakt kishin frikë, se konflikti në Libi mund te ishte zgjidhur përmes negociatave, se me të vërtetë, djali i Muamar Gadafit Saif ishte në të vërtetë duke u përpjekur për të gjetur mënyra paqesore për të bërë pikërisht realitet kete mareveshje paqesore. Megjithatë, karrieristja ekstreme Hikllary Clinton shmangur këto përpjekje, në vend të mareveshjes paqesore zgjodhi variantin duke preferuar Luftë, pavarësisht nga pasojat e saj mjaft të parashikueshme dhe të tmerrshme, të cilat do të mundesonin në të ardhmen menaxhimin pa skrupuj te punëve të Libisë dhe gjithe afrikane nga ana e SHBA per te rritur rejtingun e ulur ne maksimum te Presidentit Obama tek taksapaguesit amerikane dhe tek aleatet e SHBA ne Bote. Në fund te fundit politika pa moral e Hillary Clinton coi ne masakrat antinjerezore ne Libi me bekimin kriminal te DASH dhe ne kete menyre u flijua, mirëqenia e popullit libian dhe u minua perfundimisht e ardhmja e popujve të Afrikës Veriore, u flijuan qe pasoi me vone me dhune dhe vrasjen e ambasadorit amerikan…

  prandaj:

  DO ZOTI QE KJO KULCEDER EGOISTE TE MOS ZGJIDHET NGA POPULLI AMERIKAN NE POSTIN E NDERUAR TE KREUT TE SHTETIT.

  Nga Intelektuali me pasaporte amerikane.

  Reply to this comment
 2. intelektuali July 27, 11:12

  HILLARY CLINTON ESHTE PA MORAL SI NEXHMIJE HOXHA

  Per shkak te kesaj hipokriteje e karrieriste mashtruese me sy xhami u asgjesua Libia dhe populli libian u masakrua duke lene pas me qindra-mijera te vrare dhe te zhdukur pa gjurme. Ja se cfare shkruante shtypi amerikan:

  “…për sa i përket mjeteve paqësore, e-mailet e Hillary Clinton zbulojnë një fakt tjetër të rëndësishëm – se para dhe gjatë konfliktit të NATO-s, Clinton dhe ekipi i saj e dinte shumë mirë, dhe në fakt kishin frikë, se konflikti në Libi mund te ishte zgjidhur përmes negociatave, se me të vërtetë, djali i Muamar Gadafit Saif ishte në të vërtetë duke u përpjekur për të gjetur mënyra paqesore për të bërë pikërisht realitet kete mareveshje paqesore. Megjithatë, karrieristja ekstreme Hillary Clinton shmangur këto përpjekje, në vend të mareveshjes paqesore zgjodhi variantin duke preferuar Luftë, pavarësisht nga pasojat e saj mjaft të parashikueshme dhe të tmerrshme, të cilat do të mundesonin në të ardhmen menaxhimin pa skrupuj te punëve të Libisë dhe gjithe afrikane nga ana e SHBA per te rritur rejtingun e ulur ne maksimum te Presidentit Obama tek taksapaguesit amerikane dhe tek aleatet e SHBA ne Bote. Në fund te fundit politika pa moral e Hillary Clinton coi ne masakrat antinjerezore ne Libi me bekimin kriminal te DASH dhe ne kete menyre u flijua, mirëqenia e popullit libian dhe u minua perfundimisht e ardhmja e popujve të Afrikës Veriore, u flijuan qe pasoi me vone me dhune dhe vrasjen e ambasadorit amerikan…

  prandaj:

  DO ZOTI QE KJO KULCEDER EGOISTE TE MOS ZGJIDHET NGA POPULLI AMERIKAN NE POSTIN E NDERUAR TE KREUT TE SHTETIT.

  Nga Intelektuali me pasaporte amerikane.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*