Berisha mbron marrëveshjen e detit. Rama: Mos u bëj më grek se grekët

November 2, 2017 14:06

Berisha mbron marrëveshjen e detit. Rama: Mos u bëj më grek se grekët

 

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas replikave të kreut të qeverisë Edi Rama dhe kryetarit të opozitës Lulzim Basha lidhur me praninë e Partisë Demokratike në Himarë ditën e mërkurë, teksa Inspektoriati Kombëtar për Mbrojtjen e Territorit shembi 22 objekte pa leje, në kuadër të fazës së dytë të rikualifikimit urban të qendrës së qytetit.

Berisha i është rikthyer sërish marrëveshjes së detit me Greqinë, duke thënë se janë përdorur para e korrupsion për rrëzimin nga Gjykata Kushtetuese të marrëveshjes së firmosur mes dy vendeve në vitin 2009, e cila sipas vendimit të kushtetueses integritetin territorial të Shqipërisë. “Përmende marrëveshjen e detit, do të them kaq: Bëre gjithçka me para dhe korrupsion”, tha Berisha duke akuzuar kryeministrin Edi Rama.

Kreu i qeverisë u përgjigj se Berisha po mbron marrëveshjen që i hiqte Shqipërisë një pjesë të territorit me firmë të ish-ministrit të Jashtëm, Lulzim Basha ndërsa i cilësoi absurde akuzat për korrupsion dhe blerjen e gjyqtarëve të kushtetueses në rrëzimin e kësaj marrëveshje.

Sipas Ramës, Berisha i qëndron ende asaj marrëveshje dhe gjithçka është hartuar dhe punuar me bekimin e tij e të firmosur nga Basha, në atë kohë ministër i Jashtëm

Së pari më duhet t’i them Noriegës  se në Himarë po mbulon mafien me mafien, ndërsa përsa i përket patetizmit tënd dhe problemit me Greqinë ftoj shqiptarët të dëgjojnë këtu këtë zotëri (hap video në Ipad)

Së dyti përmende marrëveshjen e detit, do të them kaq. Bërë gjithçka me para dhe korrupsion, anulove një marrëveshje e cila në 1000 gjykata po të dalë në traktatin e detrave…”( i ndërpritet fjala)

Pas videos së shfaqur nga deputeti Sali Berisha, reagoi dhe kryeministri Edi Rama, duke shpjeguar se çfarë ishte në të vërtetë ajo video.

“Sali unë do isha shumë i lumtur sikur të dija greqisht, por nuk di greqisht si nuk di dhe shume gjuhë të tjera. Ajo që nxore si zbulim është fjala që unë kam bërë në një kongres të PASOK-ut për papunësinë në atë periudhë. Që të çohesh këtu dhe ti thuash tjetrit pse kam folur në një gjuhë tjetër, këtë mbaje vetë. Rëndësi ka që ato gjuhë që di nuk janë si ndërtim pa leje që ke ti.

The këtu që marrëveshjen e detit e paskam rrëzuar unë në Gjykatën Kushtetuese që e rrëzoi 9 me 0 në një vendim historik. Akuzë shumë e rëndë për atë gjykatë që me atë vendim ka marrë në mbrojtje interesin kombëtar dhe nuk ka marrë para dhe nuk ka bërë korrupsion. Rëndësi ka që shqiptarët ti qëndrojnë kësaj.

Nuk ka asnjë palë të tretë në këtë histori Sali. Nuk ka asnjë palë të tretë. Kur vjen puna te Shqipëria mos u bëj më grek se grekët, më turk se turqit”.

Replika ka vazhduar, dhe Sali Berisha iu kundërpërgjigj Ramës: Është një agresion mafioz ajo që bëhet në Himarë. Duhet të dini se ka patur një studim të njërës prej kompanive në botë, masterplan për Himarë dhe gjithë bregun sipas të cilit njollat e ndërtimit përcaktonte se ku gjeologjia nuk lejonte ndërtimin dhe ky studim përmbysi një studim të mëparshëm të partisë suaj. Çfarë bëri ky zotëria? Përmbysi studimin britanik dhe bëri studimin tjetër. Aty do ndërtojë tjetri, me radhë e me radhë dhe u vë hurin qytetarëve të Himarës.

Kryeministri Edi Rama: Qirje Saliu (perifrazim nga greqishtja, Zoti Saliu), fole këtu si gjithmonë nga havaja jote. S’ka lidhje fare masterplani. Këtu bëhet fjalë për një projekt urbanizimi për sheshin e Himarës, për të ndërtesën e re të Bashkisë së Himarës. Ngatërrove dy gjëra që nuk kanë lidhje me njëra-tjetrën. Unë nuk vij këtu me librin tënd të shpisë, siç vjen ti këtu. Ti e di shumë mirë, Shqipëria është nën akuzë sot nga fqinjët për shkelje të të drejtave të minoritetit në Himarë. Ajo që të takonte ty është që kur del këtu, mos flasësh nga Havaja, por të flasësh si ish-Kryeministër i Shqipërisë në 8 vjet.

November 2, 2017 14:06
Komento

15 Komente

 1. anticensurë25642654 November 2, 14:17

  or mirë për detin e për mbretin
  si është puna e atij gërkut që do të na vini në vënd të visho berishës nga kanadaja??

  Reply to this comment
 2. Na eshte qepur saliu si muti pas kepuces November 2, 14:30

  O ram ke popullin mbrapa, vetem hiqe qafe kete saliun, se na eshte qepur si muti pas kepuces .

  Reply to this comment
 3. gjermani i fundit November 2, 14:59

  po ja qe ditka greqisht Edi, se i thote Qirje Saliut,megjithese ne greqisht tamam Saliu eshte Qirjos, Jozefinat jane Qirja dhe debudedet si Strazimiri dhe Halimi me Paloke jane Palikare.

  Reply to this comment
 4. ANA November 2, 15:19

  O SAL O SERB ..O FTYR KAL O SHIT FACE..QE JE KUNDRA SHQIPRIS E I KE VEN ZJARRIN DHE KE DASH TI ZVOGLOSH TERRITORIN ,,HISTORIKISHT E DIM ,,TE DALESH KAQ HAPUR NE MBROJTJE TE GREKVE ,,,ZOTI TA SHKRDHFT ..E HYFSH ANEJ NGA KE DAL..MEGJITHSE ME GJITH ATE KOK BUKER QE KE TI SI DI SI DO HYSH PRAP…ZOTI TS SHFAROFT FAREN E KEQE TE MUTIT

  Reply to this comment
 5. Shpresa November 2, 15:26

  S’ngopet Qirjee- Saliu me gjithe te keqiat qe I ka bere Shqiperise , perfshi dhe shitjen e detit me nafte gjate kohes qe ishte K/M por kerkon te shes dhe Himaren. Por “harro mushke Valarene se Ali Pash e prene”.

  Reply to this comment
 6. jimmy November 2, 15:56

  Sali plehres nuk i ben perhstypje te mbroj Greqine e te shes Shqiperine sic e ka bere beshke me Lul shalengjiturin. Ata s’kane gjak shqiptari ne deje. Sali Berisha me gjak serb ne familjen e tij dhe kush e di me gjysh e stergjysh mund te kene qene te shitur ne Histori.

  Reply to this comment
 7. FLAMUR NOKA ME DAJAT E VET NE BEOGRAD November 2, 17:08

  Dhe……….. , si i pa fytyre qe eshte , kjo pjelle e Karaxhicit , kerkon ta quaje veten shqiptar edhe pse eshte armiku me i terbuar i yne !

  Reply to this comment
 8. Boston November 2, 17:59

  Saliut po i vjen laku ne fyt nga zbatimi I Reformes ne Drejtesi e drejtuar nga USA dhe kjo po cmend nga dita ne dite, prandaj dhe kapet pas fijes se kashtit si nje I mbytur qe po mer fund. Uroj sa me pare ky fund mirepritur nga populli shqiptar.

  Reply to this comment
 9. gjykim...."anglo sakson" November 2, 18:20

  jo vetem per …..larmi opinionesh; e kam thene dhe diku . mbrojtesit e “faljes detit greqise”, s’din ku kane p..idhin e k..urves nga kane dale e jo me te dijne kufijte detar . te marin fund format e marjes, ose te mbajtjes se pushtetit me akuza, ose merita fallso, sidomos kur rolet duhet te jene te permbysur . dihet qe qendrimi anti grek filloj, per qellime fetare nga e djathta . e majta si subjekt me social e human duhej te ishte pro greke, por e majta shqiptare, si trashgimtare e ppsh, ngeli anti greke, si e ema ppsh, per arsye te sistemit “kapitalist” te greqise . çameria ishte sebepi, se ajo teme, eshte e vdekur, ose duhet te vdesim, qe t’a “ngjallim.”, ose t’a zgjidhim pozitivisht, kur te DEMOKRATIZOHEMI te dy palet .

  Reply to this comment
 10. Edi Rama je mbreti i 10 milon shqiptareve ne ballkan November 2, 19:17

  Qirje saliu Qirje vangjeli , hahahahaha

  Reply to this comment
 11. Edi Rama ne 2021 do shpallet mbret November 2, 19:19

  O sali ti ta vesh bythen ne zjarre nuk te beson me njeri.

  Reply to this comment
 12. NjeQytetarOptimist November 2, 20:47

  Ky duhet varur (jo vrare) me buke ne fyt.. !!

  Reply to this comment
 13. MH November 2, 20:51

  Gjermanit te fundit.Pershendetje.
  Ore ti Gjermani i fundit.Ke ba mire qe nuk ike ne vatren tande.Komentet e tua na japin gajasje te kendeshme.
  Ky mushk vicidolit nuk e shtroi askund “faljen” e teritorit Grekut.Te pakten si formalitet,aparence demek ndergjegjeje.As ne qeveri por as edhe ne kuvend.Po ashtu msheftas sic e ka detyre ti baje te gjithe nen rrogoze me urdher direktive Shlivovica made in beograd.Ky maskara.I sherbente Arkanit nga shkodra e deri ne juge te vendit si ti doje qefi dhe zbatimi i detyrave nga Beogradi.Ky qafire maskara vinte keshilltare personal ne qeverine e vet njifare Fazlliqi me origjine nga shlivovica e shkjeve.Ky i pa turp qafire qafirit karaduz vicidolit rrealizoj tradhetin e embargos vendosur nga perendimi.Furnizoi makine e luftes se Milloshevicit me karburant.Ne cilesine “Embargoja Patriotike”.Si dhe kontributin ne sherbim te KGB ruse dhe te ati UDB serbe per te ekzekutue Presidentin Xhukanovic te Malit te Zi duke dergue forca te armatosune nga repartet ushtarake te rrethit Shkoder.
  Kur do te vije ajo dite qe te mos i ndijme ma as frymen e jo ma zanin.Ketij fasule te prishur nga vicidoli.

  Reply to this comment
 14. DRENICA E KUQE November 2, 21:13

  Berisha eshte me serb se serbet, e Rama i thote mos u bej me grek se greket!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

mersin escort mersin bayan escort konya escort eskişehir escort

Njoftim

Njoftim