Himni gazmor i Partisë Socialiste (Solist, kor dhe orkestër)

August 3, 2016 12:31

Himni gazmor i Partisë Socialiste (Solist, kor dhe orkestër)

(Pjesa e Parë)

 

– Solisti:

Jemi socialistë,
socialistë ne jemi,
kush nuk na beson,
borxh aspak s’ia kemi.

Jemi socialistë,
zjarr e vetëtimë,
në mes të Tiranës,
e kemi shtëpinë.

Nga Parti e Punës,
ne u trashëguam,
po atë Parti,
fare nuk e duam.

 

– Kori i bazës:

Ishim komunistë,
në ballin e nderit,
të gjithë të betuar,
për kokë të Enverit.

Dyzet vjet të tëra,
pas tija marshuam,
tani Komandantin,
fare nuk e duam.

Fare nuk e duam,
atë të mallkuar,
se tani në Euro,
jemi konvertuar.

Jemi socialistë,
jemi yll e dritë,
u bëmë të tillë,
vetëm për një ditë.

Vetëm për një ditë,
e ndërruam shkesin,
kur Ramiz Alia,
ndërmori Kongresin.

Jemi socialistë,
të bardhë si sapuni,
dhe Ramiz Alia,
pak a shumë është nuni.

Që aherë kaluan,
pesëmbëdhjetë vjet,
tani-s’diskutohet,
jemi të vërtetë.

Jemi të vërtetë,
socialistë jemi,
kush nuk na beson,
borxh aspak s’ia kemi.

 

– Solisti:

Që kur u krijuam,
s’e bëmë dot një vit,
shpejt e shpejt na nxorën,
në një opozitë.

Atëherë aspak,
nuk na ndiu fati,
sepse në pushtet,
kish ardhur Lugati.

Kish ardhur Lugati,
me emrin Berishë,
nga goxha doktor,
u kthye në bishë.

Kish ardhur Lugati,
kish ardhur Saliu,
me shkopin e gomës,
gjashtë vjet na griu.

Ky kurrizi ynë,
u trash si rrogos,
na futi në burg,
dhe shokun Fatos.

 

– Kori i bazës:

Po ne s’u dorëzuam,
duart nuk i ngritëm,
dhe për Kryetarin,
kudo brohoritëm.

Kudo brohoritëm,
të duam Nan-oo!
Ishte fort i thjeshtë,
ne e bëmë hero.

Po ne s’u dorëzuam,
në mitingje mbetëm,
atëherë kishim,
edhe Ilir Metën.

Po ne në mitingje,
natë e ditë s’u lodhëm,
gjersa Salë Lugatin,
bythëpërpjetë e hodhëm.

E nxorëm Vatanin,
nga kohët kritike,
se at’herë ne ishim,
Parti Heroike.

 

– Solisti:

Anijen e Salës,
e lamë pa direkë,
pak a shumë përdorëm,
dhe njëçikë dyfekë.

Dhe njëçikë dyfekë,
në ato përpjekje,
sepse nga mitingjet,
Sala s’kishte vdekje.

Në 97-n,
prapë pushtetin morëm,
Kryetarin Nano,
nga burgu e nxorëm.

E morëm pushtetin,
në atë rrëmujë,
po ishim të zotë,
zumë kos me ujë.

Zumë kos me ujë,
kjo duhet pranuar,
se aherë gjithë vendi,
ishte i shkretuar.

 

– Kryetari Nano:

Qëkur i lashë pëndët,
pëndët asaj Bënçe,
me ju miq të dashur,
do ulemi vënçe.

Do ulemi vënçe,
shpejt e jo ngadalë,
të shkulim me rrënjë,
fenomenin Salë.

Duhet të marshoni,
në një hap me mua,
sepse ju më doni,
po dhe unë ju dua!

Në një hap me mua,
gjith’ ç’ini shqiptarë,
së toku do nisim,
një rrugë të mbarë!

 

– Solisti:

Kështu tha Fatosi,
në ato rrëmete,
po më pas me Salën,
bëri marifete.

Bëri marifete,
me “mikun” e vjetër,
për to do këndojmë,
në një këngë tjetër.

(Vijon nesër pjesa e dytë. Poema deri tani ka 5 pjesë të përfunduara dhe po punohet për tri pjesë të reja.)

August 3, 2016 12:31
Komento

11 Komente

 1. mir August 3, 12:51

  me te hedhur i ke dhe ti vjershat,zoti fotaq

  Reply to this comment
 2. Briklona August 3, 12:57

  I nderuar Beni !
  Jemi te nje brezi te edukuar, te shkolluar dhe te dashuruar me Shqiprine dhe jo me parane.
  RESPEKTE , RESPEKTE, RESPEKTE!

  Reply to this comment
 3. emil August 3, 14:33

  Z .Arben gjith derrat nje turi kan ,dhe politikanet tan ne kete aspekt jan identik si derrat.

  Reply to this comment
 4. paci August 3, 15:43

  Beni , respekte je gjithmone ne krahun e Shqiprise , se si mu kujtua nje thenie e nje plaku ne Shkoder kur pa se po grindeshin disa njerez per dy partite kryesore , plaku nderhyri dhe ju tha mos se te dy partite jane si bajka e lopes qe i ndan rrota e bicikletes kur i futet per mes saje kur bajka ishte e fresket .

  Reply to this comment
 5. Larry August 3, 15:57

  E shkelqyer. Rrofsh Ben Duka . Je gjigand I mendimit fshikullues.

  Reply to this comment
 6. demo August 3, 16:57

  Kongresi i themelimit te partise socialiste me Ramiz Aline, ka 25 vjet,jo 15 vjet

  Reply to this comment
 7. Plaku Xhuxhumaku August 3, 17:31

  Ou perseri bejtexhiu:

  Pse si bie shkurt
  Ore bejtexhi
  Rrofte Enver Hoxha
  E te gjithe ne shtepi

  Mjaft tregove prralla
  E nuk tu mbyll goja
  Bravo Ben Rrangalla
  Te ka dale boja.

  Reply to this comment
 8. alphade August 3, 22:33

  I dashur Beni , respekte per bagazhin e pashtershem
  te satires ndaj lugatit te Vicidolit por edhe te birin e
  Thanasit. Me emrin Tosi . Per lugatin e Milloshit dihen
  te gjitha poshtersite e tij ,por per Fatosin skuth deri me
  sot flitet ,por Ky ka qene Ai qe mbolli ne Shqiperi te gjitha
  poshtersite . Binomi Berishe-Fatos do te mbetet ne memorien e shqiptareve ,sebashku me nje binom te dyte
  Pashko-Hajdari , si keqberesit me te medhenj te kombit
  shqiptar, shkaterrimtaret me eger te Shqiperise,antishqip-
  taret me damke . E vodhen,e rrenuan ,e vrane keta qafi-
  ra Shqiperine me urdher te UDB-s se Milloshevicit dhe
  Asfalise greke ! I bene gjemen Shqiperise .Binomin e dyte e denoi zoti ,iken pa nam e pa nishan ,por ekziston
  binomi i pare per te keqen e shqiptareve .
  Zgjidhja e “Nyjes Gordiane”, gjarperit i duhet prere koka !!

  Reply to this comment
 9. as August 4, 09:32

  O beni, na u bere si Saliu, ngele ne gazete, me keto te vetequajtura poema

  Reply to this comment
 10. Bukurosh August 4, 16:17

  Me bukur s’ka si thuhet! Te lumte Beni dhe mos i degjo qente e Rames, Berishes e Nanos me Meten

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*