Hip se të vrava, zbrit se të vrava!

May 4, 2018 11:10

Hip se të vrava, zbrit se të vrava!

 

Bedri Islami

Saimir Tahiri, ditën e djeshme, lajmëroi largimin e tij si deputet i parlamentit shqiptar dhe se, në kushte të njëjta me secilin qytetar shqiptar, pret të ballafaqohet me ligjin.

Në mendimin tim ai bëri gjënë e duhur, megjithëse disi me vonesë. Por, edhe tani, nuk është vonë për të patur një rrugë më të lirë hetimi dhe gjykimi, nëse ndodh kjo, për gjithçka që është dyshuar në jetën e tij si ministër i brendshëm.

Ka gjashtë muaj që çështja “Tahiri” është më e përfolura, më e ndjekura, më seriozja dhe prova e një ballafaqimi mes së vërtetës në jetën e drejtësisë shqiptare dhe të rremes së deritashme.

Nuk e paragjykoj Saimir Tahirin. Nuk e di nëse është i fajshëm apo i pafajshëm. Në gjashtë muaj kundër tij është hedhur një mal me akuza të politikës së ditës, dhe nga ana tjetër është hedhur poshtë po ky mal, sa që secili e ka të vështirë të zbulojë se çfarë gjenet në të vërtetë në fillesën e kësaj rropullie.

Duke qenë ministri i punëve të brendshme më jetëgjatë në detyrën e tij pas vitit 1990, ka qenë e natyrshme të ketë shumë mendime, pro e kundër tij, por në fund të fundit strukturat e drejtësisë, të monitoruara nga ndërkombëtarët do e japin verdiktin e tyre.

Që kjo çështje nuk është jashtë vëmendjes ndërkombëtare e bëri edhe më të qartë ambasadori amerikan, Donald Lu, në prononcimin e tij të fundit.

Për gjashtë muaj opozita kishte të njëjtin lejtmotiv: përse Tahiri nuk hoqi dorë nga imuniteti i tij, dhe përtej saj, përse shumica po e mbron me çdo kusht , përmes forcës së kartonit, imunitetin e deputetit Tahiri.

Sipas saj, pas këtij imuniteti fshiheshin raportet mes Ramës dhe Tahirit, mes këtij të fundit dhe shumicës dhe se, nëse ai do të ishte pa imunitet, gjithçka do të përmbysej, shumica qeveritare do të binte, shteti do të thërrmohej etj.

Në të gjitha prononcimet, brenda e jashtë vendit, të opozitës dhe të një grupimi analistësh, shumë nga të cilët në të njëjtën linjë me opozitën, është vënë theksi pikërisht tek imuniteti i Tahirit, si garanti i tij për të mos qenë objekt i hetimit, gjykimit e dënimit.

Të gjithë drejtuesit e opozitës, një zëri ose në zëra të ndryshëm, çuditërisht opozitarët burra kishin zë femror, ndërsa opozitaret kishin zë burri, i thonin Tahirit: zbrit nga imuniteti. Shkonin dhe më tej, me të njëjtat zëra i thonin shefit të qeverisë: Zbrite nga pema e imunitetit, mos e mbro, sa kohë Tahiri është në imunitet, do të thotë se jeni një dyshe e pandarë, se jeni njëlloj, se duke mos hequr imunitetin, mbron krimin etj.

Tani, Tahiri, vetë ai ose me shtytjen e dikujt tjetër, në këtë rast nuk është primare, zbriti nga pema e madhe e imunitetit, ku kanë hipur prej vitesh shumë të tjerë, si Mediu, Basha, Bumçi etj dhe nuk po zbresin.

Tani që ai zbriti, filloi pjesa e dytë e thirrjeve: Hip në imunitet. Ke zbritur se kjo është lojë, se po luan lojën e Ramës, se pas tërheqjes tënde do të jesh në arrest shtëpie, se është marrëveshje e fshehtë, se ia kërkoi gjermani, se erdhën prova të reja dhe Rama i ka premtuar që të ruajë veten.

Gjashtë muaj rresht imuniteti ishte patatja e nxehtë e opozitës.

Të jemi të qartë, edhe nëse kjo do i ndodhte opozitës kur ishte në pushtet, për shumicën e sotme në opozitë do të ishte po ashtu patate e nxehtë.

Por, në gjashtë muaj, opozita donte heqjen e imunitetit. ja, u hoq! Po tani?

Përsëri nuk është e një mendje. Për opozitën, sot, është më mirë që Tahiri të kishte imunitet, pra të hipe në pemën e madhe të mbrojtjes së imunitetit dhe prej sa të fërshëllente përmes gjetheve. Sepse, kur je pjesë e krimit, vetëm me gjethet e imunitetit mund të mbrohesh.

Mbrohesh, edhe pse ke qenë i akuzuar zyrtarisht për përvetësime qindra milionësh, edhe pse je pjesë e një vrasje makabre si në Gërdec, mbrohesh edhe nëse vret në mesin e bulevardit…fshihesh edhe nëse paralajmëron se do e vrisje vetë shefin e opozitës dhe do i mbaje fjalimin më të fortë në botë, fshihesh edhe nëse biri yt dërgoi në pasjetë, përmes shpërthimeve 36 vetë, mes tyre edhe fëmijë.

Tahiri, vonë ose herët, e dha dorëheqjen e tij.

Opozitën, si ishte e pritshme, më shumë e tremb shembulli i tij, se nesër mund të ia kërkojnë edhe pjesëve të saj, ndaj i thotë se, kjo heqje imuniteti është lojë, hip përsëri në pemë dhe prej aty prit kur të të gjuajmë. Por, mos u ul, se, ku i dihet, nesër mund të na ulin edhe ne.

Histori shqiptare!

May 4, 2018 11:10
Komento

26 Komente

 1. Arben May 4, 11:23

  OPO KUR E TRAJTON EDHE KETE SI “VIKTIME”

  E DINTE SHUME MIRE SE KU PO HIPTE,

  NE KRYE TE TRAFIKIMIT TE DROGES.

  TANI TI SEKUESTROHET PASURIA

  DHE TE BEJE NJA 10 VITE BURG.

  Reply to this comment
 2. Dibrani May 4, 11:30

  O Bedri shum nga ju analistet humbitni nje fakt te pa-shmangshem qe shkon kundra Tahirit.

  Tahiri mbrojtjes se imunitet me cdo kusht nga Rama dhe elita e tij.

  Tahiri me postin e rendesishem qe mbante dhe akuzat qe rendojne per te ,..ai filloj te kercenoj kryeministrin,ministra, koncesionar,deputet per afera te ndryshme.

  Kercenimet konsiderohen prov nga Gjykata ,.per nje minister qe po hetohet per lidhjet kriminale te tij me banda kriminale .
  Arsyja perse konsiderohet prov eshte nga vet posti qe perfaqson ,..per interes publike

  Mos – kallzimi i veprimtarive kriminale te cdo fonksionari shtetrore perben veper penale

  Tahirin e pret burgu pa-kthim

  Dhe ne keto momente gjykata e kapur nga Rama hesht.

  Tahiri e ka vendin ne Burg ,..pyetja shtrohet kush pason mbas tij.

  Rama e ka kap frika me shum se Tahirin

  Reply to this comment
 3. Doktori May 4, 11:34

  Bedri, eshte lapsus apo nuk e di ti qe Tahiri nuk e ka patur imunitetin e deputetit qe perpara se te jepte doreheqjen si deputet? Prokuroria tropojane kerkoi arestimin e tij dhe mazhoranca vitoi kundra per arestimin dhe jo per imunitetin qe votuan pro. E bete lemsh kete histori, ashtu si i intereson Berishes e kompani. Ne vend qe te arestohet Berisha behet tym me Tahirin!!!

  Reply to this comment
 4. kasem gahinji May 4, 11:36

  opozita e di fare mire qe per tahirin nuk ka prova.por asaj i duhej”ceshtja tahiri”per bojkot,balte dhe cizmeflakadan.doreheqja e tahirit u hoqi kauzen.tani do merren me ceshtjen pse su be ne kohe,europa kerkon rame(ishallah jep doreheqje dhe ai dhe keshtu vime ne pushtet dhe shpetojme koken)doreheqja eshte e drejte e tahirit(e jep apo se jep),kohanuk ka fare rendesi dhe nuk e ngarkon me pergjegjesi.derisa nuk ka fakte nuk e jep.te tjeret kane vrare dhe nuk e kane dhene.por ketyre nuk iu kerkohet.atehere pse gjukohet tahiri ?se e vonoi?po ironia jeter kund qendron”eshte ushtar i vogel.europa kerkon ramen”.dhe asnje nuk analizon kete fraze nga nalikja.rrini e germoni te tahiri dhe atje ku thesi eshte plot anashkaloni.

  Reply to this comment
 5. socialisti May 4, 11:56

  Bedri ca nga padija apo ca nga djallezia thua se Tahiri zbriti nga pema e imunitetit nga ku kane hipur shume te tjere. Gabon o Bedri, se te gjithe tjeter para Tahirit per te cilet eshte kerkuar heqje imuniteti, ai imunitet i eshte hequr. Rasti i pare kur ky imunitet nuk u hoq ishte rasti i Tahirit, sepse Rama kujtoi se do kalonte lehte kjo pune me ca akuza per “kazan mediatik” qe sulmonin ate “ministrin me te suksesshem” Tahir.
  Pra o Bedri kete desha te te them ta korigjosh, Tahiri ishte rasti i vetem qe parlamenti me shumice votash bllokoi heqjen e imunitetit per te. Pra qe ne nisje ti Bedri genjen.
  Pse nuk kerkoi vete Tahiri heqjen e imunitetit para 6 muajsh kur erdhi kerkesa e prokurorise? Pse Rama e shumica e tij nuk i hoqi atij imunitetin si gjithe tjereve me pare por u be legen para gjithe Europes duke bllokuar hetimet me nje imunitet qesharak? Keto te gjithe i kuptojne mire pavaresisht nga zelli i Bedrinjve per te bere lojra fjalesh te kota e pa vlere per nje Tahir te diskretituar si ish minister i Rames e ortak me Habilajt njekohesisht.

  Reply to this comment
  • Niku May 4, 12:50

   Ore “socialist” mavria, Tahiri nuk ka patur imunitet qe ne fillim, por prokuroret tropojane te Saliut donin ta fusnin ne burg pa fakte, prandaj socialistet(jo socialist si ty) I hoqen imunitetin qe prokurorija te vepronte per te gjetur faktet, dhe kundershtoi arestimin pa fakte. Politika e PD-istave eshte genje sa me shume se dicka do te mbetet. Ne vend qe te meren me Berishen, Bashen e kompani, qe kane bere krime, bejne tym me Tahirin!

   Reply to this comment
   • socialisti May 5, 08:41

    O Niko Peleshja, kur prokuroria kerkon heqje imuniteti per deputetin , nuk ka dengla jo arrestoje jo mos e arresto. Imuniteti ose hiqet ose nuk hiqet. Rama me shpuren e tij rilindas analfabete e aspak socialiste, zgjodhen turpin me buke dhe nuk ja hoqen imunitetin Tahos. Por tani u detyruan te bejne ate qe duhet te benin si per te gjithe tjeret, pra kerkeses se prokurorise ti thonin “Po” pa pretenduar qesharaken qe gjygjin ta zhvillonin ne salle te parlamentit.
    Pse ore Taulant Balla me katunare do ta vendosin te arrestohet ose jo Taho? Ahahahahaha…..

    Reply to this comment
    • Niku May 6, 02:28

     Ja fut kot “socialisti” berishist. Si ka vepruar deri tani prokuroria per te mbledhur faktet? Po te kishte imunitet Tahiri, atehere del qe prokuroria ka shkelur ligjin! Parlamenti lejoi qe prokuroria te hetoje Tahirin dhe per arestimin e tij te paraqiste prova bindese, ashtu sikurse ka prova per Berishen dhe Bashen por eshte e motivuar politikisht dhe nuk paraqesin kerkesen ne parlament. Lexoje shkrimin e Bollinos se do te sqarohesh me mire.

     Reply to this comment
 6. Preza May 4, 12:09

  Po detyrohemi edhe nje here qe ti adresohemi shkrimit te zotit Bedri Islami, qe ne menyre te palodhur nga ana e tij shkruan perdite dhe nga dy here ne dite, ka raste, dhe gjithashtu ne menyre te palodhur gjen hapsira nga ana e drejtuesve te gazetes tone DITA, edhe kur nuk thote asgje, apo kur ne stil dhe permbajtje shkrimet e tij jane me te dobeta se shume shkrime e komente ne blogjet, ne faqet e kesaj gazete.
  Te trajtosh “fenomenin Tahiri” si nje rast i shkeputur, i dyshimte, apo nje rast qe duhet pritur sepse ate do ta hetoje drejtesia eshte jo vetem naivitet.
  Ngrefosjet dhe shkrefosjet e Tahirit ne konferencen per shtyp, si dhe melodrama e dorezimit te mandatit e shoqeruar me lot vetvleresime dhe mosdakorsie me te gjithe ata qe nuk vleresuan heroizmat e Tahirit ne krye te MB, te bejne te mendosh, se sa shume u ul standardi i emrimeve ne kabinetin qeveritar, dhe se sa te paafte e te papergjegjshem jane ata te cilet u emeruan nga Kryeministri Rama, ne qeverine e tij, duke reflektuar gjithashtu, paaftesine, papjekurine dhe mungesen e pergjegjesise edhe te KM vete.
  Nuk e dime kush e pengoi kete djale ordiner ( kuptohet nga menyra se si flet e pergjigjet ) e pa nivel te rihapte hetimet per Sali B e kompani, dhe sidomos te rihapte hetimet per 21 Janarin sepse ishte pikerisht tek ministria qe u perfshi ne te gjitha drejtimet ne kete ngjarje.
  I nxitur nga deshira te beje rolin e te “drejtit” Bedriu na jep argumente ne lidhje me doreheqjen e Tahirit dhe bie e perserit te njejtat gabime qe beri edhe Tahiri, ku dy kryesoret jane:
  E para-Tahiri tentoi te spjegoje se demi qe ai kishte sjelle ne politiken shqipetare dhe per publikun shqipetar, shume me i vogel se ata qe kishin drejtuar ne keto 25 vjet. Duke harruar me dashje se demi eshte gjithnje dem dhe duhet denuar, aq me teper kur per deme shume me te vogla qytetaret e thjeshte denohen pa me te voglin hezitim. Pra krahasimi nuk mund te behet me ata qe drejtuan, ( sigurisht ata duhet te denohen njesoj) por me permbushjen e detyrave te postit ne raport me publikun dhe demi qe i ke sjellur publikut.
  E dyta- Bedriu ne menyre te qellimshme shmang thelbin e problemit duke u marre me opoziten e cila shpetoi, nuk u denua, nuk u ndoq etj etj dhe tani ka goje e flet e bla bla bla. Pakenaqesia per opoziten qe publiku shqipetar ka, nuk mund te mbuloje pakenaqesine qe publiku gjithashtu ka per qeverisjen, pjese e te cilit deri dje ishte edhe Tahiri.
  Nuk mund te shmangim gjykimin e shendoshe te opinionit te shendoshe, duke i vene perballe opoziten dhe duke i thene se bemat e opozites ishin me te medha dhe per kete arsye edhe dosja Tahiri duhet te futet ne rradhen e atyre dosjeve te arkivuara.
  Jo Bedri “fenomeni Tahiri” i ka sjelle nje dem shume te madh vendit, dhe ceshtja duhet trajtuar pikerisht nen kete prizem. Opinioni i shnedoshe as qe ja hedh syte lajmeve qe vijne nga qarjet e krokodileve te opozites, dhe kerkon qe Tahiri te denohet dhe te kthehet ne nje shembull qe ne Shqiperi filloi denimi i te paprekshmeve me imunitet kriminal e politik.
  Kjo eshte shume e thjeshte.

  Reply to this comment
  • radioloja luli-lili-luja May 4, 13:52

   Nuk e di sa komentues “preza” ka
   dhe a eshte orgjinali ?
   .
   Asnjehere nuk e kam pelqyer Tahirin qe diten e pare qe hypi ne ate karriken e bossit te MMB.
   .
   Por bemat e tij me Habilajt ( Basha i ka me te afert )..jane pambarimisht te vogla ne krahesim me Sali Monstren.
   .
   Pse shakaxhiu Donald Lu & brekembushurit si Edi Rama ( dhe ju Prezat e LSI-zuara) duhet te ndaloni talljen KRIMINALE ME ATE POPULL:

   Sepse Sali Bisha ka në ndërgjegjën e tij njëzet vjet krime, e jo vetëm shkaktuar prej pushtetit të tij personal të ushtruar dhunshëm, por edhe si pjesëmarrës direkt në krime të përbindshme siç janë vrasja e 26 njerëzve në Gërdec, ku protagonist ishte edhe ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i cili i ka shkarë drejtësisë vetëm për shkak të imunitetit si deputet, çfarë është një skandal sepse nuk ka imunitet që e mbron shkaktarin e krimit qoftë ky deputet, ministër apo kryeministër i një vendi.

   **

   Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza dhe të jap llogari për SHIK-un e tij, këtë mekanizëm monstruoz, që pasi e torturoi, e vrau dhe e zhduku pa gjurmë veprimtarin e UÇK-së, biznesmenin Remzi Hoxha, që duhej të ishte shpallur Martir i Atdheut. Sali Berisha duhet detyruar të tregojë se çfarë di për këtë krim, si e pse e bëri kreu i shërbimit të tij sekret Bashkim Gazidede këtë masakrim barbar dhe për llogari të kujt, të Serbisë apo Sali Berishës personalisht, sepse kanë dalë dyshime serioze e të besueshme se Remzi Hoxha është vrarë mbasi kish nisur të hetonte takimin sekret të Sali Berishës me xhelatin e shqiptarëve të Kosovës, Sllobodan Millosheviçin në Ohër.

   Me këtë rast Sali Berisha duhet të sqarojë para togave të zeza a ka pas ndonjë lidhje me shërbimin sekret UDB të ish-Jugosllavisë e si rrjedhim Serbisë sepse rezulton që edhe në kohën e embargos ndaj Serbisë kompanitë e klanit të Sali Berishës furnizonin me naftë përmes Muriqanit Malin e Zi me destinacion Beogradin, naftë me të cilën punonin tanket serbe që bënin gjenocid mbi shqiptarët e Kosovës.

   Sali Berishës i duhen vënë prangat për shumë e shumë krime që ka bërë mekanizmi i tij shtetëror i kthyer në një shërbim sekret personal, por para së gjithash për krimin e përbindshëm kur vrau katër njerëz të pafajshëm që nuk po bënin kurrgjë në shëtitoren “Dëshmorët e Kombit” veç protestonin paqësisht. Sali Berisha jo vetëm që ka qenë në zyrën e tij ku ka ndodhur kjo vrasje prej trupave të Gardës, por ai e ka ndjekur situatën dhe janë të gjitha gjasat që mbeten të vërtetohen se ka qenë urdhëri i tij personal për të qëlluar mbi demostruesit paqësorë, aq më tepër se ai krijoi rrethana për të zhdukur gjurmët e krimit, akt antiligjor që duhet ti konsiderohet gjithashtu krim.
   .
   Sali Berisha duhet të hetohet në lidhje me vrasjen e Kosta Trebickës, shqiptaro-amerikanit i cili ishte dëshmitar i çështjes “Gërdeci”, e kishte dëshmuar se i biri i Sali Berishës ishte pjesë e skemës së kompanisë fantazmë që fitonte para në mënyrë të paligjshme prej demontimit të armëve në Gërdec dhe u bënë shkaktarë për vrasjen e 26 njerëzve duke përfshirë gra e fëmijë. Për këtë krim të përbindshëm, Sali Berisha duhet të jetë në bankën e të akuzuarit bashkë me të birin Shkëlzen Berisha, i cili, është e ngjashme që nëpërmjet rrethit të besnikëve të tij të ketë organizuar “aksidentin” e dëshmitarit kundër tij, Kosta Trebicka. Në këtë rast duhet që prokuroria të hetojë se si ndodhi që dëshmitari kryesor kundër djalit të kryeministrit nuk kishte mbrojtje të veçantë në bazë të ligjit që i mbron dëshmitarët e një çështje kaq të rëndësishme ku është bërë një krim masiv. Sali Berisha duhet të arrestohet e të përballet me drejtësinë përveç krimeve të vrasjes së njerëzve edhe për krimet ekonomike të bëra në kohën kur ai ishte kryeministër dhe korrupsioni ishte metodë pune e qeverisë dhe e ministrave të tij. Akoma më tej Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza për të sqaruar cilat janë lidhjet e tij me mafiozin serbo-boshnjak Damir Faslliç, i cili nëpërmjet vajzës së Sali Berishës që bënte avokaten e tij, ka blerë prona në Shqipëri dhe ka marrë pjesë edhe në një mbledhje të Këshillit të Sigurisë Kombëtare çfarë përbënte një precedent të rrezikshëm për sigurinë e Shqipërisë. Duhet kuptuar nga të gjithë se arrestimi i Sali Berishës nuk duhet të bëhet për hakmarrje por për drejtësi dhe se me daljen e Sali Berishës dhe ministrave të tij hajdutë para gjyqit në Shqipëri do të marrë fund mendësia e mos ndënshkueshmërisë të atyre që duke shfrytëzuar forcën që u jep pushteti bëjnë krime njerëzore dhe ekonomike, vrasin, vjedhin e plaçkisin pasuritë kombëtare.

   Sali Bisha nuk mund të falet nga asnjë instancë shtetërore, parlamentare, nga asnjë shtetar apo politikan sepse kauza e drejtësisë është kauza e sovranit, i cili di të zgjedhë, të japë pushtet, por edhe ta heqë pushtetin edhe të rrëzojë me të drejtën e vullnetin e tij si sovran.

   .Preza ( dhe shakaxhinjte Luleshe)!

   Lereni sardelen Tahiri ?
   Merruni me perbindeshin Berishoviq….mos na i beni “ambasadorizmin dhe berishizmin” me te zi se fashizmi dhe komunizmi bashke.!

   Reply to this comment
   • Preza May 4, 16:46

    Per Radioloja

    Ne disa pasazhe duket sikur komentin tim e ke lexuar mire dhe ne disa raste jo.
    Mundohu ta lexosh edhe njehere.
    Nga cila fuqi e mbinatyrshme e pret denimin e krimeve te Saliut, por gjithashtu edhe te Ilirit, Lulit e me pas edhe te Edit??? Sigurish Edi nuk do te denoje veten e tij. Nuk do te denoje Ilirin se jo vetem e kishte aleat ne qeverisje, por i dha edhe votat per ta bere president. Por te pakten te kishte rihapur hetimet se bashku me ministrin e tij, Tahirin, per 21 Janarin e me gjere.
    Keto gjera nuk ndodhen dhe besimi i qytetareve u thye.
    Por baza e komentit tim eshte raporti qeverisje- publik, raporti qeverisje- pandeshkueshmeri. Ne te dy rastet demi shkarkohet te populli, pra tek ai qe e kam quajtur opinioni publik i shendoshe, ne kete rast nuk ka me rendesi se ne cilen ane je, militant ose jo. Te gjithe demtohemi njesoj. Fenomeni Tahiri eshte nje ndodhi e paralajmeruar, sepse si edhe e thua vete, askush nuk e donte Tahirin ne qeverisje.
    Nuk mund te vazhdojme keshtu pambarimisht, duke arkivuar dosjen e rradhes dhe duke ripranuar te paaftin dhe kriminelin ne qeverisjen e rradhes.

    Flm qe mu drejtove

    Reply to this comment
 7. intelektuali May 4, 14:19

  SAJE QORRI NUK ESHTE HISTORI ALBANEZE, POR “TRAGJEDI AMERIKANE” E EDVIN KARAGJOZIT O ENVERISTI FANATIK BEDRI ISLAMI

  Ne vitet 1930-te Al Capone kishte nenshtruar dhe shtene ne dore te gjitha institucionet ne Cikago ne SHBA duke patur perkrahjen e Policise dhe te Bashkise dhe cdo proteste qytetare nga banoret e ndershem te Cikagos perfundonte me burgosjen e tyre dhe me gjoba te konsiderueshme ne dem te shoqerise civile. Kryetari i Bashkise se Cikagos qe ishte korruptuar koke e kembe nga Al Capone dilte ne konferenca shtypi dhe e paraqiste kete mafioz te ndyre, emigrant italian pa shkolle, por dinak dhe vrastar gjakatar si nje “Qytetar nderi” i Cikagos dhe i gjithe SHBA qe ndihmon te varferit dhe nje bamires per familjet ne nevoje. “Al Capone ben Akte dinjitoze ne favor te qytetareve” – keshtu deklaronte Kryetari i Bashkise se Cikagos ne vitet 1930 te shekullit te kaluar.

  “SAJMIR TAHIRI KA KRYER NJE AKT DINJITOZ”

  Deklaroi Kryeministri Edi Rama dje qe te kujton deklaraten e kryetarit te Bashkise te Cikagos te kapur nga Mafia dhe Korrupsioni pushtetar nje shekull me pare ne SHBA,

  prandaj:

  O fanatiku i Partise se Punes, Bedri Islami, aman dhe mjaft me llogjet qe shkruan papushim per te mbuluar MUTIN e droges te Edvinit me recel demagogjie enveriste,

  sepse:

  SAJE QORRI NUK ESHTE HISTORI ALBANEZE, POR “TRAGJEDI AMERIKANE” E EDVIN KARAGJOZIT.

  Reply to this comment
  • kosta trepicka May 4, 16:09

   na cavekarin me kete cikagon..
   e ke me te fresket grabitjen e 30 miljard dollareve te armatimit shqiptar..
   .e ke me te fresket gerdecin nje supertragjedi shqiptare-amerikane me te cilen hollimuti i beri dhe nje film..
   tregoju shqiptareve per kondelezen qe ti e ke poshtruar dhe ne menyre raciale..tregoji per xhorxh bushin junior qe e quajte trap dhe dallkauk..
   ,tregoju shqiptareve kush e pruri “ekspertin e virxhinias” qe mbuloi vrasjen e kosta trebickes..se boll na cave tranpin.

   Reply to this comment
   • intelektuali May 4, 17:44

    O Kosta Dafllaku,

    Ekspertin e Virxhinias apo te Teksasit nga SHBA pak rendesi ka se nga ishte e solli Sali Berisha, qe eshte edhe Sali VARKARI i familjes Hoxha, me nje lutje nga Kryeprokurorja famoze Ina Rama qe firmosi edhe Aktin e vdekjes se Kosta Trebickes, kjo Ina Rama e Edvinit tani qe do te hetoje dhe akuzoje Adriatik Llallen per shit-blerjen e nje ullishteje tek prroi i thate.

    A E KUPTON TANI SE KU JANE FIJET QE PRITEN?

    Reply to this comment
    • kt May 4, 18:19

     Je bere si fantazma
     te libri ‘ aventurat e baronit MYNHAUZEN”
     (Karl Fridrih Jeronimus von Mynhauzen )

     kur lexova ne koment se ke ne amerike qe nga 1991 habitem si nuk te kane debuar si NASTRADIN se ke poshtruar kondolezen dhe xhorxh bushin e vogel..

     o intelektuleshi e kupton qe ke deformime psiqike…

     ka aq fuqi berisha komunisti te sjelle nga amerika kapitaliste nje ekspert….

     ja ke kaluar dhe von Mynhauzen-it

     Reply to this comment
 8. Inteligjenti vishinsk i vrakes May 4, 14:55

  Nuk i kuptoj këto shërbime inteligjente euro-atllantike..pse na kane shitur kaq lirë
  .
  Nga nje ane akuzuan Ajazin se takohej me agjenten ruse (jepet dhe emri .data) dhe nga ana tjeter e gradojne (urdherojne fryksin Rama) si ambasador ne Nato.
  .
  Pra pse spiuni direkt i Berishes dhe Gazidedes gradohet ne Bruksel kurse Tahiri po kryqzohet vetem per nje telefon ??

  Më 22 shtator 2017, pak ditë para se të nisej për SHBA, kryeministri Edi Rama i ka dorëzuar kreut të SHISH Visho Ajazi Medaljen e Mirënjohjes për Shërbimin Informativ Shtetëror.

  Medalja u akordua “pasi në vijimësi ka patur një bashkëpunim të mirë mes insitucioneve ligjzbatuese dhe Ministrisë së Brendshme” që kanë sjellë “rezultate në luftën antiterror”.

  Vetë kryeministri që ka dorëzuar medaljen tek Visho Ajazi Lika ka refuzuar që ceremonia të bëhet publike, ndaj ajo është zhvilluar larg syve të medias, nëse i qëndrojmë raportimit të ABC.

  Në janar të këtij viti një falënderim që kreu i qeverisë i bëri publikisht kreut të SHISH gjatë hapjes së “Shtëpisë me Gjethe” krijoi mjaft habi në opinion.

  Nëse do t’i bënim një përmbledhje të shkurtër aktivitetit të Visho Ajazi Likës në krye të institucionit të shërbimit sekret, me siguri që fjala “faleminderit” në fund do të ishte më e papërshtatshmja per kete atavizem te Berishes dhe gazidedes

  Ai që mbante postin e zv/drejtorit të SHK-ut famëkeq të Gazidedes në kohën që Berisha ishte President iku për shkak të rrëzimit të Berishës, ashtu sikurse Gazidede, jashtë Shqipërisë, në Kanada.

  Me rikthimin e Berishës do të rikthehej edhe ai në Shqipëri.

  Berisha dhe Visho Ajazi

  Nga dhjetori i vitit 2009, deri në 2011-n, ai mbante detyrën e zv/ministrit në Ministrinë e drejtuar nga Genc Pollo.

  Për shkak të ngjarjeve të 21 janarit, ku Shërbimi Informativ, i drejtuar nga Bahri Shaqiri, do të sulmohej ashpër nga Berisha, Visho Ajazi do të riktheje sërish në krye të inteligjencës shqiptare.

  Ajazi informaticien dyshohet se ka marrë pjesë në fshirjen e serverit e Kryeministrisë për ngjarjet e 21 janarit 2011.

  Më pas SHISH ka përgjuar vazhdimisht kryeministrin, kryeparlamentarin dhe politikanë të tjerë.

  Mazhoranca aktuale do të ngrinte edhe një grup kontrolli madje, që do të përpilonte më pas edhe një raport.

  Rezultuan të përgjuar gjithë kritikët e Berishës.

  Një seri shpërthimesh të tritolit në dhjetor 2013-janar 2014 që ndaluan si me magji nuk rezultuan ndër prioritetet e z.Ajazi.

  Marrja e detyrës nga Ajazi solli ndryshime radikale me shkarkimin e drejtuesve të thuajse të gjithë niveleve dhe emërimeve të reja, shumë prej të cilëve u rikthyen pas më shumë se 15 vitesh banditet e Shik-ut Gazidedes

  Disa prej tyre kanë qenë shefat kryesorë në periudhën 1992-1997, kur emërtesa e shërbimit ishte SHIK

  Reply to this comment
 9. azemdrogomari May 4, 15:15

  Grupi Ciftelia ka 20 vjet qe po ja sheh hajrin Droges dhe ju merreni me Tahirin .pse ?

  Sepse Tahiri zhduku Lazaratin e azemit lulit dhe te berishes
  Kush ishte Lazarati i Zemit & Xenit ?
  shkruar ne 2013
  Në Lazarat nuk ka nevojë për shtetin sepse nuk ka krim. Në Lazarat nuk ka polici. Në Lazarat nuk vjedh njeri. Të gjithë i kanë dyert hapur dhe kush bën krim gjykohet “fshatce” sepse janë të gjithë të lidhur me martesa, krushqi, shoqëri e interesa ekonomike. Në Lazarat nuk ka uri. Në Lazarat nuk ka piramida financiare apo universitete private. Lazarati ka edhe një besim të thellë fetar në vlerat demokratike sepse shenjti i Lazaratit është Qytetari i Nderit, Azem Hajdari të cilit i këndojnë një këngë dhe që ka një shesh me emrin e tij dhe një memorial, që dikush u mundua ta hedhë në erë por që u rivendos me dinjitetin e duhur. Azem Hajdari ka shkuar në Lazarat si në shtëpinë e tij dhe dashuria e Lazaratasve për të është e dukshme. Të gjithë lazaratasit punojnë bashkë, ndajnë detyrat dhe të ardhurat me drejtësi dhe kontribuojnë në mbarëvajtjen e ekonomisë së katundit më të madh e më të pasur të shtetit shqiptar e të botës. Sic tha edhe kryetari i Komunës, Lazarati ka ndërtuar rrugët më të mira, dhe ka bërë investime të dukshme sepse ka ujësjellës, energji, rrugë të shtruara e siguri absolute. Por ka edhe një standard jetese të lakmueshëm. Për shembull kur shkon tek Sheshi “Azem Hajdari” të merren mendtë nga market e makinave. Lazaratasit nuk emogrojnë. Përkundrazi atje shkojnë emigrantë nga e gjithë Shqipëria që për 2000 lekë të reja, nisen nga Sheshi “omonia” në Gjirokastër dhe punojnë gjithë ditën në fushën e hashishit, një bimë që në Hollandë, një vend i Bashkimit Europian, konsiderohet medicinale.

  Lazarati vizitohet rregullisht nga politikanët e niveleve të caktuara sic ishte fjala vizita e Lulzim Bashës, asokohe Ministër i Brendshëm, që nga Lazarati deklaroi me 24 Maj 2010, se kishte shkuar atje së bashku me deputetin e zonës, Genc Ruli, për të dërguar një mesazh të fortë Europës, sepse tani e tutje edhe Europa do të dëgjojë vetëm gjëra të mira nga Lazarati. Lazarati është modern, i digjitalizuar, i kompletuar, dhe që kontribuon shumë në ekonominë kombëtare. Prandaj edhe Kryeminsitri Sali Berisha e përmendi në programin e tij ekonomik si një sukses për vendin.

  Influenca e Lazaratit është e thellë edhe në kulturë, sepse Lazarati ka hyrë edhe në mitologjinë popullore. Për shembull kur flitet për dikë që përsërit fjalët e politikanëve thuhet, “Nga Lazarati e merr mallin që tymos ky njeri apo nga ndonjë vend tjetër?” Mirëpo e vërteta është se Lazarati ia ka dhënë fjalën Partisë Demokratike dhe personalisht kryetarit të saj, Dr. Prof. Sali Berisha, që nuk do të rrisë më hashish por vetëm sherbelë e caj mali deri në zgjedhjet e vitit 2013. Atëherë, hashishi që është në kubik bëhet gati për tu mbjellë dhe Lazarati nuk e shkel fjalën. Po fitoi PD, policia nuk shkel në Lazarat. Po fitoi PS, Lazarati merr armët dhe pushton të gjithë komisariatet e policisë.

  Problemi i Vogël i Lazaratit

  Edhe pse Lazarati ka 23 laboratore e punishte të përpunimit të bimëve medicimale, Lazarati ka vetëm një problem të vogël. Në Lazarat kultovihen hapur bimë aromatike e mjekësore si qepa, hudhra, e spinaqi, caji i malit e sherbela, por më së shumti hashish. Problemi i vogël i Lazaratit është se të gjithë zogjtë e minjtë janë të droguar nga hashishi. Në Lazarat nuk ka shumë gjarpërinj e nëpërka sepse mbasi hëngren minjtë e dehur me hashish, gjarpërinjtë ngordhën në vrimat e tyre. Ndoshta me Lazaratin në mendje, në dhjetor të vitit të kaluar, kryeministri Sali Berisha foli shumë për bimët bimët aromatike e mjekësore. Sali Berisha theksoi rëndësinë e kultivimit e të përpunimit të këtyre bimëve për zonat malore, sepse në zonat si Kukësi, 46 % e popullsisë jetojnë me ndihma nga shteti. Ku është dallimi midis Kukësit e Lazaratit? Nuk ka dallime përvecse në pasurinë që kanë. Kukësi është i prapambetur, dhe Lazarati është me bujqësi digjitale. Mirëpo, duke qënë se rritja e bimëve aromatike si hashishi nuk është problem i madh, shqiptarët e tjerë nuk janë budallenj dhe nuk duan të mbesin të varfër. Pse të rrisin caj mali, kur mudn të rrisin hashish të cilësisë së lartë? Disa nuk e dinin se c’ishte hashishi dhe mbollën kërp, po tashti e dinë të gjithë. Në dhjetë vjet kanë hyrë të paktën 20 fjalë të reja për të përshkruar hashishin dhe marijuanën. Edhe pse Sali Berisha premtoi se qeveria do t’i mbeshtesë me “laboratorët më modernë që ju duhen për të gjitha llojet e certifikatave, për vërtetimin e cilësisë së tyre”, prapë nuk tingëlloi bindës sepse ai po flite për luledelet, cajin e malit dhe sherbelën. Modeli i vetëadministrimit demokratik të Lazaratit është një shembull shumë tundues për shqiptarët e tjerë. Ky është modeli i zhvillimit nga poshtë. Të vijë një herë laboratori, dhe pastaj shohim e bëjmë.

  Jo vetëm kaq. Familjet e shquara e me traditë Lazaratase punojnë e kontribuojnë në shumë fusha, që nga industria ushqimore tek transporti dhe kontrollojnë interesa të mëdha në fusha të caktuara. Lazarati ka një traditë kulturore shumë të shënuar, një grup poetësh cilësorë dhe një grup polifonik që është nga më të mirët në shtetin shqiptar. Natyrisht kënga më e famshme është ajo për Azem Hajdarin që e gjeni ketu: http://ëëë.youtube.com/ëatch?v=kYYSvKf9ëJE .

  Influenca e Lazaratit

  E vërteta është shembulli i Lazaratit po ndiqet me shpejtësi nga të gjithë katundet që kanë të njëjtën klimë dhe mundësi. Mirëpo, thelbi i suksesit është të kesh mbështetjen e shtetit. Dhe në rastin tonë, katunde të tëra që e kanë kuptuar se si luhet loja, nuk e kanë pasur shtetin në qendër të vëmendjes për e kanë vënë në qëndër të vëmendjes. Në se shteti nuk i mbështet në rritjen e legalizimin e drogës, që duhej ta kishte bërë me kohë, se Tirana qelbet nga drogat, se nuk ke lokal, pub e mejhane publike ku nuk vjen era e drogës, shteti duhet bërë që të mbyllë sytë. Dhe shteti, që në fund të fundit funksionon sepse ka ca njerëz që punojnë si zyrtarë, bëhet i verbër kur tunden shukat me para. Zyrtarët duan të cojnë fëmijët në shkolla jashtë shtetit, duan të shkojnë me pushime, duan të kenë dashnore, të blejnë makina e shtëpi, dhe të mbajnë vjehrrrën në azlin e pleqve. Pse me rrogën e shtetit do ta bëjnë këtë? Zyrtarët duan të kenë jetën e lazaratasve. Dhe zgjidhja që ne kemi gjetur është që të bëjmë atë që nuk e ka bërë kush tjetër. Cdo katund ka përfaqësuesin e vet në shtet që mbron interesat e katndit. Bile, kemi bërë një gjë që nuk e bën njeri. I kemi marrë kultivuesit e drogës dhe trafikantët, dhe … iu kemi lënë në dorë shtetin. se ky shtet është shteti i popullit dhe kush më mirë e njeh popullin se ata që dalin nga shtresat që kanë provuar burgjet e vendit e të huaja? Kush më mirë e kap hajdutin se ai që është mjeshtër me vjedhë vetë? Kush e gjen vrasësin me lehtë se krimineli? Askush. Kush më mirë e njeh kodoshin se vetë kodoshi? Askush. Prandaj kjo zgjidhje që kemi gjetur ne është ideale. Lisi cahet me pyken e vet dhe në krye të shtetit kemi vënë përfaqësuesit e bandave e trusteve të krimit. Mirëpo ajo që nuk parashikuam si duhet ishte se këta nuk kanë bërë kthesë por po punojnë bashkë me shokët e rrugës, të semaforit, të burgut, e të krimit.

  Politikanët Për Lazaratin

  Në se ne kemi para syve modelin e sukseshëm të bujqësisë digjitale industriale shqiptare Lazaratin, duhet të mos harrojmë edhe kontributin e politikës dhe të politikanëve. Heshtja e politikanëve nuk është e justifkueshme. Asnjëri prej tyre nuk e përmend Lazaratin. Por ne duhet të vlerësojmë këtë qëndër zhvillimi, sepse sukseset meritojnë vëmendje dhe fenomeni i Lazaratit meriton më shumë vëmendje në këto zgjedhje. Lazarati është modeli i suksesit, dhe për shumë shqiptarë Lazarati është modeli i së ardhmes që po imitohet me shpejtësi. Lazarati është ndoshta vetmi fshat që ka arritur të rrisë rendimentin 300%. Para ca vitesh morën një farë që mbillet në klimën e Malit të Gjerë dhe tashti nuk rritet më kacube por bëhet pemë dhe në vend të një kilogram, pema jep tre kilogram. MEgjithatë Lazarati ka një shenjt të vetin, një politikan të shquar, Qytetarin e Nderit, Azem Hajdarin. Hajdari ka qënë një ndër ata që ia hapën rrugën e zhvillimit dhe të modernizimit këtij fshati duke e bërë pjesë të ekonomisë botërore dhe Lazarati nuk ia harron kontributet. E sa për politikanët e tjerë, ata nuk flasin nga modestia. Tashti që jemi ekonomia me rritjen e dytë në botë, mbas Brazilit e para Kinës, është turp me iu tregue gjermanëve e francezëve sukseset tona në rritjen 300 përqind të rendimentit të pemës së hashishit. Lëre më po iu treguam Gjermanëve që punojnë nga 10 orën në ditë e që mezi i paguajnë faturat, një fshat si Lazarati ku vendasit nuk punojnë shumë. Atëherë nuk kemi fytyrë të lypim ndihma e borxhe. Vetëm për këtë arsye nuk e përmendin, jo për tjetër. Sali Berisha nuk shkon dot ne Lazarat dhe ne Tropoje. Por i ka te dy zonat ne zemer.

  Paria e Tiranës po e rrethon Lazaratin me heshtje. Gjatë tetë viteve të shkuara, Sali Berisha nuk e preku fare Lazaratin, nuk e përmendi Lazaratin, nuk iu afrua Lazaratit. Më e shumta që bëri Drejtori i Përgjithshëm i policisë ishte të deklaronte javën e kaluar se tashmë i kishin bërë fotografimet e zonës, nga larg e me kujdesin e duhur. Për këtë politikan, parulla duhet të ‘E gjithë Shqipëria si Lazarati!.” Nga ana e vet, Edi Rama nuk duhet të shkojë në Maqellarë, por në Lazarat dhe atje të parashtrojë programin e tij për rilindjen. Sepse edhe Lazarati e don Rilindjen dhe PS-së duhet një Rilindje për Lazaratin. E sa për Ilir Metën, që e ndrroi kauzën e integrimit për të punësimit, Lazarati duhej të ishte modeli i zhvbillimit edhe per Skraparin e Mokren, Goren e Gramshin. Një fshat mban me bukë një qytet e jo vetëm lagjen “Zinxhiria”. Se ato autobuzët që sjellin mëditëset nga Gjirokastra për 20 mijë lekë në ditë për të punuar në Lazarat janë kontribuesit e vërtetë të integrimit tonë në Europë. Lazarati është modeli i katundit të suksesshëm modern shqiptar që ka pushtuar qytetin dhe modeli i Rilindjes po të sillemi të gjithë si lazaratasit.

  Një Krahasim Mitesh

  Më në fund, duhet bërë një krahasim. Mirëbërësi më i madh në Kolumbi ka qënë Pablo Escobar Gaviria. Në një vend, Los Chaunces, janë 500 shtëpitë që ai ndërtoi për të varfërit. Në atë zonë edhe sot ai njihet si “el benefactor”, mirëbërësi. Këta njerëz i janë besnikë atij edhe shumë vjet mbas vdekjes së tij. Miti i tij është i paprekshëm dhe njerëzit i falen edhe sot sepse ai iu dha strehë, një kafshatë bukë, dhe mundësinë për të rritur fëmijët. Por këta janë të uriturit e të varfërit, ata që nuk e ngopin kurrë barkun sado që të hanë, sepse uria e tyre s’ka fund e nuk ngopet mendja. Këta janë vëllezërit e motrat e mushkave të drogës, e vrasësve, e rritësve të drogës, e përpunuesve, e ushtarëve të krimit. Këta ishin fëmijë dhe që në atë kohë në mendjen e tyre ai ishte heroi dhe modeli. Shteti i Kolumbisë e vrau Pablo Escobar por nuk e fshiu nga mendja e këtyre fëmijëve modelin e suksesit, të pasurimit, të arritjes. Sepse mund të djegësh fusha të tëra me coca, por a e djeg dot coca në mendjen e njerëzve? Prandaj edhe lufta e shtetit të Kolumbias është një luftë që nuk është e mbyllur e që nuk mund të fitohet. Në rastin tonë, si shqiptare, ne nuk kemi një Pablo Escobar që ta mitizojmë.

  Por Lazarati e ka Pablo Escobar Gavirian që e bëri këtë të mundshme. Lazarati e ka shenjtin e vet, Azem Hajdarin. Ky është Qytetari i Nderit i katundit më të pasur në botë. Ky është heroi i Lazaratit, i cili nga memoriali i tij, po të kishte sy e mend e të mund të rrotullonte kokën do të shihte me krenari përparimin dhe begatinë që ai ndihmoi t’ua sillte lazaratasve. Por edhe pse ai nuk i sheh dot lazaratasit, lazaratasit e shohin atë përditë, në Sheshin ‘Azem Hajdari.”

  Azem drogomarit i ngritet lapidarin kurse tahirin po e coni te varri vetem per nje telefon…

  Reply to this comment
 10. Kola May 4, 16:19

  Respekt per penen e Islamit, por oyetjeve te shumta.qe shton po i pergjigjem me nje oyetje te vetme: perse te njejten gje nuk e beri Basha i perfolur per nje vjedhje te madhe. Pse nuk e beri Berisha e Mehduu te perfolur per ca krime ne mes te sheshit? Kjo komedi qe po luhet sot do jete shume e hidhur.

  Reply to this comment
  • oli May 4, 16:49

   I Nderuar komentuesi Kola.

   Ne kohen qe u arrestua Fatos Nano ne gusht 1993 sikur te ishte terrorist per 100 dollare te ndihmave amerikane (luli ka vjedhur gjysem miljardi dollare yyl ne ngjitje i arviziut) ai tha nje fjali lapidare:
   .
   >>>Nuk eshte fjala se u arrestua kryetari opozites…por se nga sot Shqiperia do qeveriset nga jashte nga ‘BILLAT & HILLAT& WOLFGANGET<<<<

   Ose me fresketa votimi ne 8 maj 2011 ishte nje veper e shemtuar e Arviziute..ashtu si dekriminalizimi i Lu-se sot.
   ..
   Por keto qe pyet ti sot..para dy vjtesh ja kam thene Bedriut ne rrenxe te veshit..por nuk merr vesh:

   Koment para dy vjetesh,,cfare skenari po ndjek Don Luja:
   ..
   Ka kohe qe gazeta Dita dhe analiste virtuoze si Bedrislami apo viktormalaj e kane rrugen e zotit.
   Tashme nuk behet fjale per krimet e berishes por per tolerancen kriminale te Rames..donald luse..shoqerise civile..mediave dhe intelektualeve.
   Shqiperia sot eshte e pushtuar nga kthetrat e pergjakura te salibishes dhe nga koqet e shkerdhen berishes.
   Aq bole te forta ka breke-salepi Shkerdhen sa arriti te kerrcenoje me vdekje gjeneral Luan Hoxhen ( SI KOSTA TREBICKEN ) dhe cuditerish ambasada amerikane ne vend te shpalle terroriste te rrezikshem familjen e Don Corleones Viqidolit…pais me vize gjeneralin..
   Zoti Bedri me ndegjon ??
   Tre rrjeshtat me siper jane te dokumentuara..pra ambasada amerikane mbron hapur keto kriminele……pse ben si struci zoti Bedri.
   A nuk po kupton qe berishiste ne washington dhe bruksel po e hajne te gjalle edi ramen dhe ka nje" hemoragji" aq te madhe sa sot eshte kthyer ne nje kufome qe pret ti dorzoje pushtetin atij qe ja vrau 4 protestues dhe tani po i pshurr jetimet e 21 janarit.
   Njihu zoti BEDRI ME FANTAZMEN EDI RAMA DHE JU LUTEM…ose shkruani ato qe mendon ne te vertete (dhe nuk ke guxim ti thuash) ose heshtja do jete flori..dhe shiko ate pensionin…

   Goditjen e pare
   Edi Rama( EKR) e mori ne 21 janar 2011 ku i doli situata nga kontrolli dhe lejoi ata qe vrane ne 2 prill 1991 te vrisnin dhe ne 21 janar por me nje skenar "mirror"
   Goditjen e dyte
   EKR beri krim moral qe u fut ne votimet e majit 2011 me ministrin vrases te bulevardit Lu Basha duke u bere gjykatesi i pare qe virgjeroi kriminelin Lul
   Goditjen e trete
   E mori kur i tha Satanai Sali ..kujdes Edwin bllokmeni se do te bej varrimin me madheshtor ne historine boterore….dhe nga krahu tjeter buzeqeshte honorable Arvizu me shakate me kripe te DUCE-BERISHES
   Goditjen e katert
   E mori kur deklaroi honorable A. se berisha eshte burre shteti dhe luli yll ne ngjitje qe nenkupton se NE arvizute caktojme rradhen e k/minstrave me parrullen
   POPULLI VOTON-AMBASDORI EMRON FITUESIN
   Goditjen e peste
   E mori kur shkoi ne promovimin e librit te Blendi fejzi esat pash toptanit dhe u dorzua para dyshes 2F ne menyren me te turpeshem te mundur
   Goditjen e gjashte
   E ka marre se ne vend te hapte defterin e mega krimeve te SRB per te cilen mori vota te mjaftueshme..eshte treguar me kanibali ne shqiperi me enverizmin
   Goditjen e shtate
   E mori kur pranoi nen presinin e nderkombetareve para nje viti qe nuk do perdori forcen e kartonave ne parlament pa miratim te pakices (dorzim pushteti ne tavoline)
   Goditjen e tete
   E mori kur ne prill 2014 ne nje konference per Kosoven ne Kukes e quajti tradhetarin berishe si nje atdhetar te madh per clirimin e Kosoves….
   Goditjen e nente
   E mori kur para nje vizite ne Amerike para dy muajsh..dekoroi Shikun e Visho Ajazit ??
   Goditja e dhjete
   Keto dite u kap ne Itali nje anije me 1.6 ton droge e ardhur dhe e kontrolluar nga shteti shqiptar me Rapisconin e tyre..qe tregon se jo vetem EKR ka vdekur me kohe por dhe qeveria e tij.
   Goditja e njembedhjete
   masakrimi i 3 KRYEBASHKIAKEVE…nga spiunet e sales (SS) qe ka ne dore terkendeshine bermudes president-prokurori-shik dhe ne menyre te fshehte dhe parlamentin e ilir mutes
   Goditja VDEKJE PRURESE e dymbedhjete dhe fundit
   Tentativa e sotme per te arrestuar SAIMIR TAHIRIN qe eshte kalaja e fundit e Rames
   ***********************
   Per sa me siper EKR eshe si puna e atij boksierit ne ring qe ka rene 12 here nockdown ne ring.
   Dhe albitri Lu duhet ta nderprese ndeshjen…..Por jo eshte shpejt akoma.
   Nje Edi Rame i goditur per vdekje ne ring eshte nje rast i persosur qe boksieri tjeter me pashaporta te dyshimta Lu Basha ti japi goditje te lehta nga mbrapa dhe te marre karriken e k/m ne 2017….ashtu si ja dhane kriminelit berishe pas 2 prillit 1991.
   Pra profecia e honorable Arvizu se Lul Basha eshte yll ne ngjitje ne qiellin e sterrosur te politikes po del e sakte.
   -edi rama sot eshte kufome
   -shteti ka vdekur
   -rilindja lindi e vdekur
   -dipllomacia nderkombetare eshte pro berishes

   PRA ESHTE KOHA PER RINGJALLJE…PER

   PRANGA BERISHES DHE DEBIMIN E EDI

   RAMES…NUK ESHTE FAJI SHQIPTAREVE QE

   AMERIKA DHE BE E KTHYEN ENVERIN NE PROFET

   PERMASA BOTERORE

   Reply to this comment
 11. Fuat Babani May 4, 17:07

  Shoku Bedri,se kush je ti e dine te gjithe Po aq sa ti.Ti je nje sherbetore i rendomet i kesaj qeverie vetem see eshte qeveria e PPSH dhe ti si enverist qe je aty shkllahesh.Nje gje eshte e vertete shoku Bedri,kater vjetnen Sajmir Tahirin ne Shqiperi u mboll me shume uashash se kollomoq e grune.A mundesh me e mohu kete fakt.Te tjerat Jane llustra e pallavrash per te cilat ti je arkitekt e sidomos our eshte puna ne sherbim te komunistave.

  Reply to this comment
  • Frankeshtein Shkreli May 4, 17:55

   zoti Fiat

   shkondranet thone me kunj : je i marre apo te grricin corapet ?

   ai zoteria lart thote qarte se kush eshte arkitekti i droges qe sot ka tre lapidare

   ::

   Lazarati e ka Pablo Escobar Gavirian që e bëri këtë të mundshme. Lazarati e ka shenjtin e vet, Azem Hajdarin. Ky është Qytetari i Nderit i katundit më të pasur në botë. Ky është heroi i Lazaratit, i cili nga memoriali i tij, po të kishte sy e mend e të mund të rrotullonte kokën do të shihte me krenari përparimin dhe begatinë që ai ndihmoi t’ua sillte lazaratasve. Por edhe pse ai nuk i sheh dot lazaratasit, lazaratasit e shohin atë përditë, në Sheshin ‘Azem Hajdari.”

   .pse je koqe ti Fiat ?

   Fiks para dy muajsh sali bytha deklaroi solemnisht:

   UNE JO VETEM E TOLEROVA DROGEN POR DHE I NDIHMOVA ATA..

   pra cfare gopin e sateme do ti dhe keto morra ambasadora ?

   ..
   Ne gop te sateme shkofte Tahiri…por pa futur Saliun jo vetem si vrases-tradhetar por dhe per drogifikimi e atij vendi..mallkuar qofte fara juaj..

   Reply to this comment
  • Ateisti May 4, 20:02

   Tipik personazh qesharak nga Babani , qe… per njerez si ti , devollitet kane humorin me te kendeshem !

   Reply to this comment
 12. ALBAN DEGA May 5, 17:45

  —Original Message—–
  From: Alban Dega
  Sent: Thu, Oct 19, 2017 4:08 :15 AM EDT

  Pak mendime me shume fakte

  ” BYZYLYKET ” E SAIMIRIT DHE MILIONAT E SALI, LUL, CIZME. FLORIRIT …

  … apo kur kryehajduti therret kapeni hajdutin !

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  Dje Sali Berisha bekoi Aleancen e re te kusari- Mafise. Aleance e re me rrenje te vjetra ne … Gerdec, ne Otranto, ne Bulevardin ” Deshmoret e Kombit”… kudo ne Shqiperi, nga Jugu deri ne Veri.
  Bekimi eshte nje akt i shenjte… Por ky bekim tingellon teper ogurzi. Teper ogurzi sepse vjen nga ai qe ishte dhe mbetet oguri me i zi per shqiptaret e Shqiperinene keto me shume se 25 vjetet e fundit.
  Cdo e keqe ka edhe te miren e vet. Cila eshte e mira?
  Duket se eshte nje bekim para kercitjes se prangave ne kycet e ogurzinjve dhe faqezinjeve te Shqiperise dhe shqiptarise.
  I pari ne liste Berisha I… I dyti Berisha 2- Xeni, i treti Berisha 3 Fatmir Mehdi Gerdeci, adjutanti i Berishes 2. I Katerti Lulezim Bashe Autostrada e Kusarise, Otranto +, I pesti …. I teti Like Floriri… I nenti ne tunxh Adriatik Palla….
  Mafia shqiptare dhe ajo nderkombetare me ne krye ate Italo- Serbo- Greke eshte ne panik total.
  Denoncimi shpetimtar per Shqiperine e shqiptaret i Ambasadorit te nderuar amerikan Z. Donald Lu per kater bandat dhe 20 familjet mafioze, njoftimi i kryeministrit shqiptar Edi Rama per ardhjen e eksperteve te FBI-se dhe DEA-s amerikane per hetimin dhe luften kunder krimit te organizuar, narko e human trafikut dhe Mafias jo vetem shqiptare, vetingu ne drejtesi qe eshte ne hapat e fundit te organizimit dhe fillimin e veprimit konkret ndaj folese se grenxave te Korporates se krimit te Organizuar ka shkaktuar panik, hutim dhe alarm ne kupolen e saj jo vetem ne Shqiperi por edhe ne Rome, Athine e Beograd.
  Aq panik sa para se te shkoje para Gjykates se Ligjit, dosja mbi 400 faqeshe e hetimeve te Antimafias dhe Antidroges italiane u denkonspirua se pari nga Sali Berisha dhe mediat ne sherbim te tij.
  A ka alarm me te madh dhe panik lemerites se ky skandal i pashoq i publikimit te nje dosjeje hetimore pa filluar akoma gjykimi i saj nga Gjykata ligjore Italiane !?
  Edhe me alarmante kete situate e bejne thirrjet ala enveriste te Sali Berishes dhe shpures se tij politike dhe mediatike per burgosjen e Saimir Tahirit vetem sepse kusheriri i tij i dhjete apo edhe i pare qofte ai permendte emrin e tij ne biseda ndergangsteresh, narkotrafikantesh e kriminelesh , kur jo mbi koken e kusheririt, por te djalit te tij biologjik Shkelzen Berishes dhe se pari te vete atij rendojne akuza te perbindhsme deri edhe per krime kunder njerezimit si urdherat e tij per goditjen me aviacion e napalm te popullsise civile shqiptare ne Jugun e vendit, masakrat e perbindshme qe vrane e sakatuan mbi 10 000 shqiptare te pafajshem ne pranvere- veren 97, mbi 175 bashkevendas te vrare ne vendlindjen e tij Tropoje ne 98-99-en, qe masakruan 26 e sakatuan qindra te tjere ne Gerdec, qe urdheroi ekzekutimin e 4, plagosjen , rrembimin e torturimin e qindra protestuesve krejt paqesore me 11 janar 2011 ne Bulevardin ” Deshmoret e Kombit ”
  Jo vetem kaq, por lincoi, levizi e syrgjynosi edhe prokuroret qe po hetonin Hiroshimen shqiptare Gerdecin . Fshiu servrat e Kryeministrise duke zhdukur provat e urdherave te tij vrastare , ” lavirosi” Kryeprokuroren e Pergjithshme te Shqiperise, duke e zevendesuar me nje Bude te krimit si Adriatik Balla, gjysmagjelin e tij 50-50 me Ilir Meten ne sherbim te tyre, ne sherbim te Mafias dhe Korporates te krimit te organizuar. kembe e koke nga vete ai , qe edhe sot pas doreheqjes hipokrite e mashtruese komandon jo vetem PD-ne, por edhe strukturat paralele te krimit Mafias qe vrasin e presin, sic vepruan me Trebicken e Olddashin, Artan Santon … e cilindo qe rrezikon ” shtetin paralel” te krimit Mafias se vet.
  E Adriatik Balla merr guximin edhe te kerkoje takim special me ambasadorin amerikan ne Tirane Z. Donald Lu qe nuk la shpifje e sulm pa bere kunder tij dhe Reformes ne Drejtesi !!!
  Cfare do ti raportonte dudumi Balla Washingtonit!?
  Ato qe bosi i tij Berisha e mediat ne sherbim te tij kishin botuar dy a tri dite perpara!?
  E kujt ambsadorit te superfuqise boterore qe di Sali Berishen e co, per cdo politikan e jo vetem politikan jo vetem shqiptar por ne mbare Boten shume me teper se ata dine per veteveten.
  Dine cka jo vetem ata dine por edhe cka te tjeret dine e thone per ta , perfshi edhe Mafian jo vetems hqiptare por edhe nderkombetare !
  Jane sot ne hapesire mbi 7 000 satelite jo vetem por mbi te gjithe amerikane dhe qindra mijera syshqiponja amerikane qe po te duan numerojne edhe sa here merr frym jo vetem Sali Berisha e Edi Rama , Ilir Meta e Saimir Tahiri, Visho Ajazi e Adriatik Palla….
  Hajde kryeprokuhor ne sherbim te kryehorave e kaponbandave, kryemafiozeve qe ka pese vjet qe gerhin si derr i majmur mbi dosjet e krimit, qe nuk coi para drejtesise e ligjit asnjerin prej tyre !
  Pse ?! Sepse ata qe e vune ne ate post e vune qe tu sherbeje atyre dhe klanit te vet e jo shtetit ligjor dhe drejtesise, Mafise e jo Shqiperise! Lanet !?
  Edhe shperthimi i tollovise politike te opozites , zhurma e gjurulldia politike e mediatike e diteve te fundit eshte nje loje e ndyre dhe djallezoree kesaj Mafia shqiptare e nderkombetareper te krijuar tension dhe rremujen e rastit per te vonuar dhe sabotuar Vetingun ne Drejtesi, ne Polici dhe Politike e integrimin ne BE..
  A mendoni se eshte rastesi qe me shume zhurme politike e mediatike u be keto kater ditet e fundit per 3-4 permendje te emrit te Saimir Tahirit nga nje bande narkosh, per dy byzlyke qe ata gjoja i kishin dhuruar, per 30 000 euro apo 5 milione dollare apo euro fushate elektorale, gjysma e parave qe perfitoi kreu i PD-se Lulezim Basha dhe familja e tij zhvati nga kandidatet per deputete per ti futur ne lista, apo sa 1/7 e perftimeve qe Sali e Shkelzen Berisha, Ilir Meta kane perfituar vetem nga afera mafioze e antishqiptare e CEZ-it, e denoncuar ligjerisht me fakte, prova dhe deshmi nga nje avokat ligjor i saj.
  Per politiken kobzeze e mediat ne sherbim te saj kane me rendesi thashethemet e disa banditeve e narkotrafikanteve se provat e faktet e nje mbrotjesi te ligjit qe implikon kreret e politikes shqiptare Berisha, Meta e co. Pse !? Sepse krahas parase e pasurive te popullit e shtetit te vet, Mafia blen e udhezon edhe median e korruptuar shqiptare krejt ne sherbim te saj.
  Nuk ve doren ne zjarr per asnje politikan shqiptar. Aq me pak dua te beje avokatin e Tahirit. Por themeli i drejtesise e shtetit ligjor ne mbare boten e demokratike eshte se cdo njeri eshte dhe supozohet i pafajshem para se fajesia e tij te provohet nga gjykata ligjore !
  Te dalesh mbi kete parim universal te drejtesise bashkekohore e te besh thirrje e kushtrime ala enveriste e ala Gardistesh te Kuq ” Armiqte ne Litar” apo ” te sulmojme shtabet e kunderrevolucionit” eshte sic vepron Sali Berisha duke bere thirrje per arrestimin e burgosjen e Saimir Tahirit apo kujtdo qytetari te Shqiperise eshte sirene alarmi per rrezikun shoqeror qe kane despote te tille ala Luigji i 14-te. Eshte pikerisht kjo mendesi stalinisto- enveriste, eshte politika e impunitetit qe e ka cuar ne kalbezim e degjenerim te plote, ne kolaps te mirefillte drejtesine e shtetin ligjor shqiptar.
  Po aq antidemokratike e ala kastriste jane thirrjet e Lulezim Bashes e Monika Kryemadhit, te Ylli Manjanit e Mark Markut e co. per cadra e psuhtime sheshesh, per gjurulldi e trazira qytetare qe kane synime te njejta si ato te Sali Berishes e co. te zgjasin sa me shume jeten impunitetit dhe antishtetit.
  Cdo thirrje per trazira e destabilitet eshte nje kushtrim per mbare shqiptaret per te mos rene viktime te atyre hienave politike, eshte nje thirrje per zbatimin sa me pare te Vetingut.
  Veting ne drejtesi !
  Veting ne polici !
  Veting ne politike !
  Veting pa meshire e pa dallim e pa asnje perjashtim te askujt as ne pozite e as ne opozite !
  Kemi lindur dhe jemi para Zotit dhe para Ligjit si te barabarte!
  Veting !
  Perndryshe Shqiperia kurre nuk do te behet shtet, shtet i demosit te vet!
  Perndryshe Vetingu do te deshtoje pa filluar akoma !
  Perndryshe Vetingu do te quhet u mbars mali e polli nje mi !
  Nje mi i ngordhur pa lindur akoma !

  Reply to this comment
 13. Krist May 5, 23:06

  Bedri,shkodrani do te te thoshte:A je i marre,a hiqesh.Ndersa une po te them,vertete je kaq naiv.?Shkurt,Saimiri,e “dorezoi” mandatin,vetem tani,qe i ka zhdukur te gjitha shenjat apo gjurmet,dhe i ka marre te gjitha masat,per te dale jo vetem i lare,por rrezik se viktimizimi tij t’i shperblehet cuditerisht.Ai,jo vetem qe eshte nder fajtoret kryesore,por,periudha mbas shkarkimit si minister,ka detyruar shume institucione,te bijen ne faje ndofta jo me te lehta se fajet e ish ministrit.Veprimet e ndermarra prej tij (natyrisht bashke me bashkepunetoret e vet),jane vepra,qe edhe mafiat me te tmerreshma,do ja kishin ,zili.Mbaje mend dhe do me kujtosh.

  Reply to this comment
 14. Alban Dega May 6, 05:30

  Pak mendime me shume fakte

  ” BYZYLYKET ” E SAIMIRIT DHE MILIONAT E SALI, LUL, CIZME. FLORIRIT …

  … apo kur kryehajduti therret kapeni hajdutin !

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  Dje Sali Berisha bekoi Aleancen e re te kusari- Mafise. Aleance e re me rrenje te vjetra ne … Gerdec, ne Otranto, ne Bulevardin ” Deshmoret e Kombit”… kudo ne Shqiperi, nga Jugu deri ne Veri.
  Bekimi eshte nje akt i shenjte… Por ky bekim tingellon teper ogurzi. Teper ogurzi sepse vjen nga ai qe ishte dhe mbetet oguri me i zi per shqiptaret e Shqiperinene keto me shume se 25 vjetet e fundit.
  Cdo e keqe ka edhe te miren e vet. Cila eshte e mira?
  Duket se eshte nje bekim para kercitjes se prangave ne kycet e ogurzinjve dhe faqezinjeve te Shqiperise dhe shqiptarise.
  I pari ne liste Berisha I… I dyti Berisha 2- Xeni, i treti Berisha 3 Fatmir Mehdi Gerdeci, adjutanti i Berishes 2. I Katerti Lulezim Bashe Autostrada e Kusarise, Otranto +, I pesti …. I teti Like Floriri… I nenti ne tunxh Adriatik Palla….
  Mafia shqiptare dhe ajo nderkombetare me ne krye ate Italo- Serbo- Greke eshte ne panik total.
  Denoncimi shpetimtar per Shqiperine e shqiptaret i Ambasadorit te nderuar amerikan Z. Donald Lu per kater bandat dhe 20 familjet mafioze, njoftimi i kryeministrit shqiptar Edi Rama per ardhjen e eksperteve te FBI-se dhe DEA-s amerikane per hetimin dhe luften kunder krimit te organizuar, narko e human trafikut dhe Mafias jo vetem shqiptare, vetingu ne drejtesi qe eshte ne hapat e fundit te organizimit dhe fillimin e veprimit konkret ndaj folese se grenxave te Korporates se krimit te Organizuar ka shkaktuar panik, hutim dhe alarm ne kupolen e saj jo vetem ne Shqiperi por edhe ne Rome, Athine e Beograd.
  Aq panik sa para se te shkoje para Gjykates se Ligjit, dosja mbi 400 faqeshe e hetimeve te Antimafias dhe Antidroges italiane u denkonspirua se pari nga Sali Berisha dhe mediat ne sherbim te tij.
  A ka alarm me te madh dhe panik lemerites se ky skandal i pashoq i publikimit te nje dosjeje hetimore pa filluar akoma gjykimi i saj nga Gjykata ligjore Italiane !?
  Edhe me alarmante kete situate e bejne thirrjet ala enveriste te Sali Berishes dhe shpures se tij politike dhe mediatike per burgosjen e Saimir Tahirit vetem sepse kusheriri i tij i dhjete apo edhe i pare qofte ai permendte emrin e tij ne biseda ndergangsteresh, narkotrafikantesh e kriminelesh , kur jo mbi koken e kusheririt, por te djalit te tij biologjik Shkelzen Berishes dhe se pari te vete atij rendojne akuza te perbindhsme deri edhe per krime kunder njerezimit si urdherat e tij per goditjen me aviacion e napalm te popullsise civile shqiptare ne Jugun e vendit, masakrat e perbindshme qe vrane e sakatuan mbi 10 000 shqiptare te pafajshem ne pranvere- veren 97, mbi 175 bashkevendas te vrare ne vendlindjen e tij Tropoje ne 98-99-en, qe masakruan 26 e sakatuan qindra te tjere ne Gerdec, qe urdheroi ekzekutimin e 4, plagosjen , rrembimin e torturimin e qindra protestuesve krejt paqesore me 11 janar 2011 ne Bulevardin ” Deshmoret e Kombit ”
  Jo vetem kaq, por lincoi, levizi e syrgjynosi edhe prokuroret qe po hetonin Hiroshimen shqiptare Gerdecin . Fshiu servrat e Kryeministrise duke zhdukur provat e urdherave te tij vrastare , ” lavirosi” Kryeprokuroren e Pergjithshme te Shqiperise, duke e zevendesuar me nje Bude te krimit si Adriatik Balla, gjysmagjelin e tij 50-50 me Ilir Meten ne sherbim te tyre, ne sherbim te Mafias dhe Korporates te krimit te organizuar. kembe e koke nga vete ai , qe edhe sot pas doreheqjes hipokrite e mashtruese komandon jo vetem PD-ne, por edhe strukturat paralele te krimit Mafias qe vrasin e presin, sic vepruan me Trebicken e Olddashin, Artan Santon … e cilindo qe rrezikon ” shtetin paralel” te krimit Mafias se vet.
  E Adriatik Balla merr guximin edhe te kerkoje takim special me ambasadorin amerikan ne Tirane Z. Donald Lu qe nuk la shpifje e sulm pa bere kunder tij dhe Reformes ne Drejtesi !!!
  Cfare do ti raportonte dudumi Balla Washingtonit!?
  Ato qe bosi i tij Berisha e mediat ne sherbim te tij kishin botuar dy a tri dite perpara!?
  E kujt ambsadorit te superfuqise boterore qe di Sali Berishen e co, per cdo politikan e jo vetem politikan jo vetem shqiptar por ne mbare Boten shume me teper se ata dine per veteveten.
  Dine cka jo vetem ata dine por edhe cka te tjeret dine e thone per ta , perfshi edhe Mafian jo vetems hqiptare por edhe nderkombetare !
  Jane sot ne hapesire mbi 7 000 satelite jo vetem por mbi te gjithe amerikane dhe qindra mijera syshqiponja amerikane qe po te duan numerojne edhe sa here merr frym jo vetem Sali Berisha e Edi Rama , Ilir Meta e Saimir Tahiri, Visho Ajazi e Adriatik Palla….
  Hajde kryeprokuhor ne sherbim te kryehorave e kaponbandave, kryemafiozeve qe ka pese vjet qe gerhin si derr i majmur mbi dosjet e krimit, qe nuk coi para drejtesise e ligjit asnjerin prej tyre !
  Pse ?! Sepse ata qe e vune ne ate post e vune qe tu sherbeje atyre dhe klanit te vet e jo shtetit ligjor dhe drejtesise, Mafise e jo Shqiperise! Lanet !?
  Edhe shperthimi i tollovise politike te opozites , zhurma e gjurulldia politike e mediatike e diteve te fundit eshte nje loje e ndyre dhe djallezoree kesaj Mafia shqiptare e nderkombetareper te krijuar tension dhe rremujen e rastit per te vonuar dhe sabotuar Vetingun ne Drejtesi, ne Polici dhe Politike e integrimin ne BE..
  A mendoni se eshte rastesi qe me shume zhurme politike e mediatike u be keto kater ditet e fundit per 3-4 permendje te emrit te Saimir Tahirit nga nje bande narkosh, per dy byzlyke qe ata gjoja i kishin dhuruar, per 30 000 euro apo 5 milione dollare apo euro fushate elektorale, gjysma e parave qe perfitoi kreu i PD-se Lulezim Basha dhe familja e tij zhvati nga kandidatet per deputete per ti futur ne lista, apo sa 1/7 e perftimeve qe Sali e Shkelzen Berisha, Ilir Meta kane perfituar vetem nga afera mafioze e antishqiptare e CEZ-it, e denoncuar ligjerisht me fakte, prova dhe deshmi nga nje avokat ligjor i saj.
  Per politiken kobzeze e mediat ne sherbim te saj kane me rendesi thashethemet e disa banditeve e narkotrafikanteve se provat e faktet e nje mbrotjesi te ligjit qe implikon kreret e politikes shqiptare Berisha, Meta e co. Pse !? Sepse krahas parase e pasurive te popullit e shtetit te vet, Mafia blen e udhezon edhe median e korruptuar shqiptare krejt ne sherbim te saj.
  Nuk ve doren ne zjarr per asnje politikan shqiptar. Aq me pak dua te beje avokatin e Tahirit. Por themeli i drejtesise e shtetit ligjor ne mbare boten e demokratike eshte se cdo njeri eshte dhe supozohet i pafajshem para se fajesia e tij te provohet nga gjykata ligjore !
  Te dalesh mbi kete parim universal te drejtesise bashkekohore e te besh thirrje e kushtrime ala enveriste e ala Gardistesh te Kuq ” Armiqte ne Litar” apo ” te sulmojme shtabet e kunderrevolucionit” eshte sic vepron Sali Berisha duke bere thirrje per arrestimin e burgosjen e Saimir Tahirit apo kujtdo qytetari te Shqiperise eshte sirene alarmi per rrezikun shoqeror qe kane despote te tille ala Luigji i 14-te. Eshte pikerisht kjo mendesi stalinisto- enveriste, eshte politika e impunitetit qe e ka cuar ne kalbezim e degjenerim te plote, ne kolaps te mirefillte drejtesine e shtetin ligjor shqiptar.
  Po aq antidemokratike e ala kastriste jane thirrjet e Lulezim Bashes e Monika Kryemadhit, te Ylli Manjanit e Mark Markut e co. per cadra e psuhtime sheshesh, per gjurulldi e trazira qytetare qe kane synime te njejta si ato te Sali Berishes e co. te zgjasin sa me shume jeten impunitetit dhe antishtetit.
  Cdo thirrje per trazira e destabilitet eshte nje kushtrim per mbare shqiptaret per te mos rene viktime te atyre hienave politike, eshte nje thirrje per zbatimin sa me pare te Vetingut.
  Veting ne drejtesi !
  Veting ne polici !
  Veting ne politike !
  Veting pa meshire e pa dallim e pa asnje perjashtim te askujt as ne pozite e as ne opozite !
  Kemi lindur dhe jemi para Zotit dhe para Ligjit si te barabarte!
  Veting !
  Perndryshe Shqiperia kurre nuk do te behet shtet, shtet i demosit te vet!
  Perndryshe Vetingu do te deshtoje pa filluar akoma !
  Perndryshe Vetingu do te quhet u mbars mali e polli nje mi !
  Nje mi i ngordhur pa lindur akoma !

  Reply to this comment
  • albanezi May 7, 09:06

   Ti nuk ke as mendime dhe as fakte por vetem dengla e rrena koti qe i perserit gjithmone edhe pse e di qe askush nuk ti lexon. Je vetem ne rolin e zhurmuesit. Kujton se te beson njeri qe je ne New York o matuf?

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim