Hipokritë, demagogë dhe banditë

July 10, 2019 08:38

Hipokritë, demagogë dhe banditë

Nga Viktor Malaj

Gjithkund dhe gjithmonë politika ka qenë e infektuar dhe e përzier me gënjeshtrën, hipokrizinë dhe pabesinë, por këto gati tridhjetë vjet na kanë mësuar shumë gjëra lidhur me politikën shqiptare dhe me shqiptarët vetë. Kur mendon njeriu i zakonshëm se sa i madh është guximi dhe pafytyrësia e shumicës së politikanëve shqiptarë, djathtas e majtas, për të na gënjyer e manipuluar në kushtet e lirisë së fjalës dhe bollëkut të medias, merret lehtë me mend se çfarë përmasash alarmante dhe të dëmshme do të merrte mashtrimi i tyre ndaj nesh në kushtet e para 1990.

Këta banditë dhe sharlatanë, që nuk pushojnë asnjë çast pa mallkuar, me dhe pa të drejtë, shformimet e së kaluarës, do të ishin treguar shumëfish më të padenjë, pa moral dhe pa skrupuj sikur t’iu ishte dhënë mundësia të sundonin në kushtet e partisë-shtet.

Burracakëria, mungesa e thuajse çdo parimi, etja për pushtet dhe pasuri, mashtrimi, mungesa e çdo ideali, përqeshja e virtytit dhe lartësimi i vesit, përdorimi i standardeve të shumëfishta në përcaktimin e të drejtës dhe moralshmes, gatishmëria për të sakrifikuar të ardhmen për hir të së sotmes dhe Shqipërinë për hir të shtëpisë së tyre apo “fisit politik”, mungesa e integritetit moral dhe e personalitetit në sjelljen dhe veprimet publike janë vetëm disa nga “vlerat” e shpërfaqura parreshtur në skenën politike shqiptare përgjatë gati tridhjetë vjetëve prej atyre që po kaq gjatë na kanë vajtuar “tjetërsimin” e njeriut shqiptar para se këta “shpëtimtarë” të shfaqeshin triumfalisht përpara nesh.

Pesë muajt e fundit kanë qenë ndër periudhat më të ngjeshura të shfaqjeve “cullake” në teatrin shqiptar të hipokrizisë, mashtrimit, marrëzisë dhe manipulimit politik. Përpjekjet antikushtetuese për pushtet na janë paraqitur si beteja më e madhe parimore; interesat vetjake na janë shitur për interes kombëtar; shkeljet e hapura të ligjshmërisë dhe rendit kushtetues na janë veshur me mantel humanitar dhe demokratik; sjelljet dhe veprimet djallëzore të maskarenjve politikë na janë propaganduar si “dhjetë urdhërimet” e Biblës; aktet kundër interesave afatgjatë të vendit na janë reklamuar si rruga drejt parajsës dhe ultimatumet e refuzimet për marrëveshje kanë dashur të na i tregëtojnë si ilaçi i vetëm për shpëtimin e kombit.

Po, kush janë këta tregëtarë të së pavërtetës dhe artizanë të gënjeshtrës? Është koha të flitet hapur dhe qartë, pa “diplomaci” dhe pa etikë skrupuloze.

Përballë një qeverie që është larg nivelit të kërkuar intelektual dhe administrues, ende larg interesave kryesore të shtresave shoqërore që e kanë sjellë në pushtet dhe për të cilat duhet të kujdeset më së pari, përballë një qeverisjeje më shumë fasadiste se rezultative dhe të dyshuar për akte korruptive ndodhet, fatkeqësisht, një grup individësh politikë dhe mediatikë pa parime dhe ide, pa din e iman, pa fe e atdhe, tërësisht të korruptuar dhe të kompromentuar nga e shkuara e tyre e largët dhe e afërt.

Madje, pa drojë, duhet pohuar se një pjesë e këtyre individëve janë elementë banditë dhe kriminelë, autorët kryesorë të “krimeve të tmerrshëm të pas 1990” (sipas ambasadorit ameriakn Donald Lu), të pandëshkuar, të papenduar por thellësisht të frikësuar nga krimet që kanë kryer prandaj edhe i skërmisin dhëmbët popullit me përsëritjen e ’97. Individë mëkatarë dhe ligjshkelës që duhet të ekzaminohen nga sistemi i ri i drejtësisë janë të kudondodhur, në pushtet dhe në opozitë, por guximi, pafytyrësia dhe arroganca e kriminelëve të djeshëm janë të padurueshme.

Nuk mund të ketë perspektivë më të zymtë për një popull se atëherë kur mëkatarët e djeshëm paraqiten si shpëtimtarët e sotëm, kur ligjshkelësit e papenduar dhe të pandëshkuar vetëofrohen si baballarët e drejtësisë, kur nëpërkëmbësit më të mëdhenj të interesave popullore rrëmbejnë mikrofonët e zëdhënësve të këtyre interesave, kur varrmihësit e parimeve demokratike vetëshpallen si tribunë të demokracisë.

Nga ana tjetër, kur njeriu e sheh problemin pak më thellë vëren fenomene dhe sjellje të shoqërisë shqiptare që të ligështojnë dhe shkurajojnë. Si mundet që thuajse e gjithë anëtarësia e partive kryesore politike hesht, pajtohet apo miraton veprime amorale dhe, aty-këtu, haptazi kriminale të drejtuesve apo figurave kryesore politike shqiptare?

Si mundet një anëtarësi kaq e madhe e PD-së të mbajë si idhull të vetin një bandit që tridhjetë vjet me radhë ka guxuar të mos përfillë thuajse asnjë parim moral të shoqërisë shqiptare, asnjë kod zakonor e penal?

Si mundet që asnjë anëtar apo drejtues i PS-së të mos kundërshtojë jo pak veprime të padrejta dhe të dyshimta të qeverisjes aktuale?

Si ka mundësi që fare pak figura të LSI-së refuzojnë t’i shkojnë mbrapa një udhëheqjeje tërësisht familjare dhe të njohur më së miri për mungesën e çdo parimsie politike e shoqërore?

Pavarësisht nivelit cilësor të qeverisjes aktuale dhe dëshirës së shumicës së shqiptarëve për të pasur një qeverisje më të denjë, gatishmëria e jo pak shqiptarëve për të besuar broçkullat dhe mashtrimet e një grupi individësh të stërprovuar, stërdështuar, inkriminuar dhe diskredituar në të shkuarën e afërt, është dëshmi e faktit se konstitucioni ynë moral dhe pjekuria jonë shoqërore e qytetare kanë rënë në një gjendje të vajtueshme.

Të besosh se shkelësit serialë të ligjeve Sali Berisha, Lulzim Basha etj. po luftojnë sot për ne dhe për drejtësi; të besosh se dhunuesit dhe manipuluesit e djeshëm të zgjedhjeve parlamentare të 1996, 2009 apo atyre lokale të 2011, si dhe zgjedhjeve brendapartiake të 2013 po sakrifikohen sot për parimet demokratike dhe “zgjedhjet e lira”; të besosh se autorët e krimeve të djeshme po vetëflijohen sot për “dekriminalizimin” apo se dhunuesit, burgosësit dhe vrasësit e djeshëm të opozitës dhe medias janë sot “engjejt mbrojtës” të popullit dhe parimeve demokratike, do të thotë ose je i marrë ose je po aq i lig sa ata.

Shndërrimi i disa gazetarëve dhe analistëve në anarkistë dhe neofashistë që bëjnë thirrje për dhunë dhe rrëmbim armësh, për konflikte dhe kaos është njëri nga treguesit e mjerimit tonë moral dhe papërgjegjësisë tonë qytetare. Në shpirtin, mendjet dhe gojët e tyre erërënda nuk ka as idealizëm, as parimësi dhe as moral. Ata janë të pamoralshëm, jo pse janë ramafobë dhe kundër qeverisjes aktuale por sepse një pushtet legjitim kërkojnë ta rrëzojnë me mjete antikushtetuese dhe, çfarë është më e rëndësishmja dhe diskredituesja për ta, ata duan që një qeverisje me shumë gabime dhe të meta ta zëvendësojnë me njerëz të korruptuar, diskredituar dhe pandëshkuar, me kriminelë të njohur politikë dhe ordinerë, madje duke na i paraqitur si ” shpresa e vetme për vendin “.

Gjatë gjysmës së parë të këtij viti u vu në skenë akti i dytë i dramës politike: “Si ta marrësh pushtetin pa e merituar”, me skenar të regjisorit famëkeq Sali Berisha, “muzikë” të z. Ilir Meta dhe interpretim të aktorëve të aktit të parë “Çadra në Bulevard”, z. Lulzim Basha & Co. Ashtu si para dy vjetëve edhe tani inskenimi i marrjes së pushtetit jashtë procedurave dhe normalitetit demokratik e kushtetues iu paraqit shqiptarëve si “luftë për demokraci, drejtësi, zgjedhje të lira, dekriminalizim” etj.

Por, fatmirësisht, këtë radhë “figurantët” e dramës, me emrin protestues ishin mpakur edhe më shumë, dhe “Komisioni Ndërkombëtar i Dramaturgjisë” i përfaqsuar nga diplomacia perëndimore i ra hiles shpejt dhe e skualifikoi aktin e dytë, të dëmshëm dhe të turpshëm, orkestruar kundër interesave afatgjatë të vendit.

Akti i dytë i kësaj drame u mbështet mbi dy premisa thelbësore: nga njëra anë trillimet dhe mashtrimet për thuajse gjithçka kundër pushtetit në mënyrë që të shtohej numri i “të revoltuarve” dhe, nga ana tjetër, presioni dhe dhuna verbale e fizike ndaj institucioneve legjitime dhe drejtuesve të tyre për t’i frikësuar dhe detyruar të “hapin udhë”. Mashtrimet e vazhdueshme, të shpeshta dhe të paskrupullta për thuajse gjithçka (të dirigjuara nga një stërvinë morale dhe mbeturinë toksike politike si Sali Berisha) janë turpi ynë, pafuqia jonë me rrjedhoja të rënda dëmtuese.

Të mashtrosh një individ konsiderohet e pandershme moralisht dhe e dënueshme ligjërisht, ndërsa të mashtrosh duke e keqinformuar dhe keqorientuar një popull të tërë u quajtkërka politikë! Të mashtrosh një njeri besohet se e fyen, e poshtëron dhe e dëmton atë por mashtrimi i 4-5 milion qytetarëve shqiptarë është shndërruar në një veprim dhe sjellje të zakonshme. Ne shpesh e përçmojmë gënjeshtarin dhe mashtruesin e një apo pak qytetarëve, por e justifikojmë, e frymëzojmë me duartrokitje mashtruesin e gjithë kombit.

Le të vëmë re me kujdes humnerën e madhe midis fjalëve dhe veprave, pretendimeve dhe qëllimeve të “artistëve” tanë politikë. Ndërsa bënin thirrje përditë për dhunë dhe inskenonin e drejtonin konkretisht dhunën ndaj institucioneve legjitime (kujtoni zjarrin në dyert e Parlamentit, Qeverisë dhe qendrave të votimit si dhe kapsollat e molotovët në bulevard) shpallnin se janë për paqen dhe ia atribuonin dhunën kundërshtarit, duke deklaruar: “Edi Rama është i mësuar me dhunën… Por plani i tij për dhunë ka dështuar” (L.Basha) apo se “Zjarrvënës (në shkollën “Shejnaze Juka” të Shkodrës-V.M.) janë qeveritarët e mafias” (S. Berisha).

Mirëpo, përveç popullit shqiptar që e shihte konkretisht cilët ishin dhunuesit, edhe bashkësia ndërkombëtare i kishte identifikuar ata, madje me emra. Qeveria amerikane, e përfaqsuar nga z. Mëthju Palmer deklaronte se “Pozicioni i SHBA nuk ka ndryshuar lidhur me situatën politike në Shqipëri. Djegia e mandateve parlamentare, bojkoti i zgjedhjeve, dhuna që kemi parë në protestat e organizuara politikisht janë, në themel, në kundërshtim me praktikat demokratike… Përdorimi i përleshjeve fizike apo i mjeteve shpërthyese si mjete proteste është jo vetëm antidemokratik por edhe i paligjshëm… Dua të jem shumë i qartë me z. Basha, znj. Kryemadhi dhe të tjerë në partitë e tyre: nëse në protestat e ardhshme ka akte dhune, për ne ata do të jenë përgjegjësit… I kemi paralajmëruar drejtuesit e opozitës të mos pengojnë procesin zgjedhor çka mund të përbëjë shkak për të mos u kualifikuar për të hyrë në SHBA”.

Ashtu si dy vjet më parë edhe tani “Çeçua kishte pasur biçak”. Nëse atëherë “biçaku” ishte euroatlantik, tani “rastisi” të jetë kryesisht amerikan. Ata që kishin shpallur pengimin “me çdo kusht dhe çmim” të zgjedhjeve vendore dhe “rrëzimin e qeverisë me çdo lloj mjeti”, sapo morën paralajmërimet ultimative të “biçakçinjve” u shndërruan brenda natës nga skifterë të luftës e dhunës në “pëllumba paqeje”, siç kishin vepruar tre vjet më parë kur mesazhet e ardhur nga i njëti burim i kishin vënë në rresht dhe u dhanë komandën: “para marsh!” drejt votimit të Reformës në Drejtësi.

Për këtë arësye edhe zgjedhjet e 30 qershorit kaluan pa incidente serioze. Këto zgjedhje nuk patën fitues por dy fitore të rëndësishme: së pari, u arrit të eleminohej dhuna dhe konflikti i shumënxitur civil që do t’i sillte shumë dëme morale e sociale popullit shqiptar dhe, së dyti iu pre mundësia krijimit të një precedenti (shembulli) antidemokratik dhe të dëmshëm kur forca të ndryshme politike do të vepronin për të marrë pushtetin jashtë procedurave dhe normalitetit demokratik, me mjetet e dhunës.

Regjisorët dhe aktorët e aktit të dytë dramatik, nga njëra anë, sillen e veprojnë në kundërshtim me vlerësimet dhe këshillat perëndimore dhe, nga ana tjetër, na ftojnë t’i ndjekim në “rrugën e tyre evropiane”. Këtu dhe jo vetëm këtu shpaloset logjika e hipokritit, demagogut dhe banditit ordiner. Evropa dhe SHBA e kanë dënuar aksionin e tyre politik si “një rrugë e dhunshme dhe e shkurtër për të ardhur në pushtet” dhe i kanë kërcënuar t’i fusin në listat e tyre të “organizatave të dhunshme politike” dhe me ndërprerje të çdo marrëdhënieje me SHBA, por hipokritët, demagogët dhe banditët ordinerë, të strukur në guackën e partive politike, na ftojnë t’i ndjekim në rrugën e tyre “evropiane dhe pro amerikane”.

Ndërsa bënin thirrje për mospjesëmarrje në votime, pas votimeve po “vajtojnë” pjesëmarrjen e ulët; edhe pse ishin ata që hapur e kërcënonin popullin shqiptar me ” kataklizmën e 30 qershorit ” tani, me pafytyrësinë e horrit, dalin e thonë se ” pushteti i terrorizoi zgjedhësit “, ndërsa vendosën të mos garojnë në zgjedhje, pas zgjedhjeve po “ankohen” për “zgjedhje njëpartiake, socialiste” etj.

Nga njëra anë, bënin thirrje për mospranim të Shqipërisë në BE (“Nuk ka BE me Edi Ramën kryeministër”, shprehej L. Basha) dhe i shoqëronin këto thirrje me ushtrim dhune në kryeqytet, ndërkohë që z. Flektenstain në muajin mars deklaronte: “Hapja e negociatave do të varet shumë nga pamjet në rrugët e Tiranës”, kurse tani kanë vënë kujen se: “qeveria shqiptare u kthye duarbosh nga procesi i Berlinit ….”. Mirëpo, krejt “gabimisht” qëllimet dhe rolin e tyre në moshapjen e negociatave e ka pohuar vetë Presidenti Ilir Meta kur fliste për “sabotimin që po i bën opozita në Shqipëri integrimit evropian…”

Në kryqëzatën e tyre politike demagogët dhe gangsterët tanë politikë me zëshumët mediatikë e shpallën qeverinë aktuale “një juntë” duke na dëshmuar kështu, përveç ligësisë së tyre, edhe një nivel të vajtueshëm intelektual në njohjen e termave të përdorur. “O me juntën, o me popullin e bashkuar për liri dhe demokraci”, çirrej Lulzim Basha, njëri nga manipuluesit e zgjedhjeve të 2009 e 2011.

Ndërsa sot, vrasësi i katër protestuesve paqësorë në bulevard, ashtu si dhe etiketuesi i viktimave si “kokëpalarë” dhe bashkëshortja e tij shprehen shumë të përmalluar dhe “të prekur” ndaj goditjes me gurë që një fqinj me të meta mendore i ka bërë makinës së analistit F. Lubonja.

Po të kisha mundësi t’i kisha diku përballë së bashku këtë skotë batakçinjsh, mashtruesish dhe ligjshkelësish që na hiqen si shpëtimtarë, do iu thoja me zë të lartë: O zotërinj aspak fisnikë dhe krejt të padenjë ! Sikur në Shqipëri të ekzistonte vërtetë sistemi demokratik dhe barazia para ligjit, ju do të duhej të ishit në qelitë e burgjeve shqiptare, me kohë e vakt, dhe jo duke na predikuar moral, drejtësi, demokraci apo duke pretenduar të merrni përsipër të ardhmen tonë kur jeni tallur me të shkuarën tonë.

Pasi dështuan ta pengonin procesin zgjedhor të 30 qershorit, dhunuesit e dëshpëruar filluan “analizën” dhe konkluduan se fituesit e procesit zgjedhor ishin ata vetë. Është hera e parë që dikush ” fiton ” pa garuar fare në zgjedhje. Nëse kanë fituar, atëhere cila është arsyeja që ankohen? Nëse kundër kësaj qeverie dhe Edi Ramës ata ” fituan ” edhe pa marrë pjesë në votime dhe komisione, atëhere pse i shmangen normalitetit ligjor të pjesëmarrjes dhe konkurimit kur mundësia për ta mundur pushtetin aktual qenka krejt e arritshme?

Edhe pse s’e njohin si proces ata nuk kanë droje nga turpërimi publik dhe vetëshpallen fitues sa të rremë dhe qesharakë. Sipas tyre, ata qenkan fitues sepse në qendrat e votimit nuk u paraqitën 77 % e shtetasve me të drejtë vote ( ata, megjithëse nuk ishin aty, thonë se nuk u paraqitën 85 % ), por vetëm 23 përqind. Kjo lojë me shifrat dhe përqindjet, si mjet mashtrimi popullor, iu shërben më tepër për të mbajtur optimistë militantët e tyre sepse ata e dinë shumë mirë (siç e kanë shpjeguar disa kolegë ) se partisë në pushtet, megjithëse në kushtet e frikësimit për dhunë nga opozita, iu paraqitën tek kutitë e votimit aq votues sa e kanë votuar zakonisht, ndërkohë që jo pak ndenjën në shtëpi nga terrorizimi i thirrjeve për dhunë të opozitës.

Aty munguan rreth 45 % e votuesve që mungojnë në çdo proces pasi ndodhen jashtë Shqipërisë, si dhe votuesit e opozitës dhe votuesit abstenues. Nëse këta opozitarë të rrugës paskan pas vetes 85 përqind të votuesve, atëherë ç’ishte nevoja të vetëdiskreditoheshin kombëtarisht dhe ndërkombëtarisht duke përdorur metoda antidemokratike dhe thirrur pa pushim: “Rama ik!”, pasi Ramën do e degdiste vetë populli nëpërmjet votimeve të radhës. Një raport të tillë votuesish nuk do të kishte kurrfarë Rame dhe as fuqie që ta përmbyste.

Në këtë “lojë” të turpshme është përfshirë hapur dhe me të gjitha mjetet edhe Presidenti i vendit. Ndërsa, deri vonë u përpoq të ruante njëfarë etike, sjellja e tij këto 2-3 javë e ka nxjerrë krejt zbuluar si njëri ndër regjisorët dhe aktorët kryesorë të kryqëzatës antidemokratike. Duke qenë se si President i Republikës është diskredituar dhe zhvlerësuar plotësisht, do të bënte më mirë të dorëhiqej dhe të vazhdonte drejtimin e partisë së tij.

Largimi i tij nuk i sjell asnjë dëm vendit e popullit dhe nga ky largim nuk trazohet as fshati i tij i lindjes, i cili votoi në shumicë në 30 qershor, dhe as ka të ngjarë të sjellë destabilizim të vendit apo rajonit ( sa qesharake ! ) siç përralliste bashkëshortja e tij pak ditë më parë. Ndërsa pamja strukturore e pushtetit vendor, e shkaktuar nga verbimi i opozitës, më vret sytë, thirrjet e disa politikanëve për burgosjen e Presidentit më vrasin veshët.

E kam pohuar me kohë se politikani Ilir Meta është zgjedhur gabimisht në detyrën e Presidentit dhe as duhet të jetë aty asnjë minut më gjatë por, megjithë gabimet dhe fajet e tij, përmendja e burgut ndaj Kryetarit të shtetit nuk është etike dhe as dinjitoze.

Nëse në “Listën e Politikanëve në Kërkim” nuk kryeson kryebanditi i këtyre tridhjetë viteve Sali Berisha dhe nëse produkti i Reformës në Drejtësi nuk e vë atë në bankën e të akuzuarve për shumë krime të kryera, atëherë shqiptarët do t’iu drejtohen ideatorëve dhe regjisorëve të kësaj reforme në mënyrën më banale, duke iu thënë “Fuck You liars! “.

 

*****

Botuar sot në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

July 10, 2019 08:38
Komento

63 Komente

 1. Nje emigrant i hershem July 10, 09:04

  Ju nuk hoqet dore me “analiza” idjote qe percajne popullin e disinformojne.Partite jane fasada per tre mafjoze qe kane marre peng vendin per 30 vjet.Ju shperlani trurin e turmave partiake.Meta Rama Basha Berisha jane nje parti qe kane frenat ne dore,

  Reply to this comment
  • Preza July 10, 13:07

   Zoti Viktor
   Ne shkrimin sotem, ju perseritet qendrimin tuaj, duke analizuar dhe risjelle ngjarje historike dhe personazhe politike, te cilet, cdo njeri me gjykim te ftohte i njeh dhe do ti jepte te drejte ketij qendrimi. Ata jane personazhe qe nuk jane shkeputur asnje cast nga pushteti dhe aureola qe rrethon ate, ata kuptuan se pushteti politik dhe partiak njekohesisht eshte mundesi per perfitime te shpejta dhe te paligjshme. Ata i kane beret e gjitha. Kane vrare, kane vjedhur, jane marre vete dhe drejtperdrejte me trafik, droge, qenie te gjalla. Jane marre me korrupsion jo thjesht, por duke korruptuar sistemin, duke vendosur njerezit e tyre dhe te tjere ne menyre qe te vjedhin per vete dhe te ndajne fitimet bashke. Ata kane vjedhur zgjedhjet, qe te vjedhin pushtetin, e me pas te vjedhin djersen dhe gjakun e ketij populli te shtypur, te prapambetur, te harruar e te masakruar.
   Perfaqesimi popullor per te cilin ju pyesni me shqetesim, se si ka mundesi qe nuk reagon, merr nje pergjigje te thjeshte. Perfaqesimi popullor ka “lideret” e tyre formale qe jane te angazhuar diku ne shtet ne parti, ne bashki etj, por ka edhe “lideret” informale qe jane njerez me reputacion ne komunitet, njerez qe njhen per sjelljen, ndershmerine, etj,( keta nuk I vlejne askujt ), por ka edhe halabake e te forte me reputacion, me te cilet njerezit nuk kane qejf te ballafaqohen e ngaterrohen dhe u hapin rruge. Te dy keto kategori I ka blere pushteti dhe ne raport me forcen qe kane ndan edhe mallin e gjene e kapur ne “betejat” politike. Dhe ky eshte atribut i te tre forcave politike qe ushtrojne pushtetin sot ne Shqiperi si dhe i ca partive te vogla shushunja pa asnje skrupull moral apo qytetar por qe hyne e dalin ne qeverisje dhe nuk ju hyn asnje gje ne kembe per vjedhjet e hapura qe ju bejne njerezve nepermjet perfaqesuesve te tyre ne qeverisje.
   Por do te me lejoni qe shkrimit tuaj ti bej nje verejtje esenciale.
   Ne asnje rast, zhvillimet qe ju komentoni , nuk do te kishte asnje mundesi ose mundesi te pakta qe te formuloheshin, te zhvilloheshin, te ktheheshin ne teza, te ktheheshin ne aksion politik, nese nuk do te kishte nje terren te gatshem, zullumqar, te papergjegjshem, diletant, jo professional, te korruptuar e arrogant qe opozites i ofrohet nga qeverisja e sotme, nga drejtimi i larte i Rilindjes dhe nga vete Kryeministri Edi Rama.
   Ne marreveshje te fjales, akoma nuk duam te besojme qe veprimet aspak parimore, diletante, qesharake dhe te pajustifikuara te zotit Rama, jane veprime qe mbeshteten nga Partia Socialiste, packa se akoma nuk kemi zera te hapur, aktiviste ose organizata te PS qe ti dalin kundra apo te mospranojne veprimet e Rames.
   Duke aspituar nje pushtet akoma edhe me te madh ( ne ate kohe kishte Bashkine e Tiranes ) ne menyre te fshehte dhe te pabese flirtoi me Berishen ne 2008 dhe i vune shkelmin ne fyt Kushtetutes se vendit, pa u konsultuar me asnje faktor, me publikun e gjere jo e jo, duke treguar qe deshira e shfrenuar per pushtet i kalon caqet e luftes politike dhe “armiqte” i kthen ne dashnore, ku rolin e Zhuljets qe perdridhet e luante pikerisht Rama si perfaqesues i minorances. U shkel parimi. U shkelen parimet e burrshtetarit. U shkelen parimet e te majtes.
   Me pirueta e perdredhje, ne nje Prill te 2013, me njeriun qe e kishte anatemuar, qe e kishte kapur me ze e figure, me bllok ne dore, per te cilin populli i te gjitha ngjyrave u ngrit dhe doli ne protesten me te madhe te historise se Shqiperise, ku mbeten te vrare kater veta nga dora gjakatare e vrasesit dhe zjarrevenesit te Shqiperise, beri marreveshjen per koalicion bashkqeverises, duke i dhene pikerisht njeriut me bllok, postin me te larte te shtetit shqipetar pas Presidentit te Republikes. U shkelen parimet e burrshtetarit. U shkelen parimet e te majtes.
   Kater vite me vone, ne menyre qe ta “hiqte qafe” dhe te merrte te gjithe tepsine per vete, i dhuroi zotit Meta, postin e Presidentit te Republikes, pa patur asnje nevoje, pa u bazuar ne asnje parim dhe me nje ligesi te brendshme. Vetem nje muaj me pas, u shane e u nduken per zgjedhjet e 2017. U shkelen parimet e burrshtetarit. U shkelen parimet e te majtes.
   Rikthehemi ne 2013, kur shqipetaret i dhane 1000000 shuplaka Sali Berishes, kur Edi Rames ju dha nje shans i madh qe te bente histori, nepermjet nje qeverisje dinjitoze, qeverisje te majte dhe popullore qe do te nxirrte Shqiperine nga varferia e tjeskajshme, qe do te ndeshkonte fajtoret e Gerdecit dhe 21 Janarit, do te ndeshkonte korrupsionin etj. Por dielli u duk qe ne mengjes. Ne qeverisje u aktivizuan megahajdutet Ilir Beqja, Damian Gjiknuri, Saimir Tahiri, Arben Ahmetaj, u morren te gjitha velinat e Bashkise, gjithe 99-shat, dashnoret dhe kollovaret, u lane jashte me dhjetra e qindra socialiste e profesioniste te tjere, me te cilet ishte rasti dhe mundesia qe te ndertohej nje shtet I drejte, ligjor e profesional. Shansi humbi. Vendi u kanabizua, shteti u inkriminua, korrupsioni e droga bene kerdine.
   Keqeverisja, arrogance, vjedhjet massive e galopante sic jane ato te rrugeve, te pashaportave e kartave te identitetit, ilaceve, pensioneve, invaliditetit, te cdo gjeje qe prokurohet ne Republiken e Shqiperise dhe qe shperndahen si tendera me urdher nga lart dhe posacerisht nga “ I madhi “ , se ka then “ I madhi’.
   Dhe ne momentin qe rrezikohet pushteti ( demostrata e studenteve ), zgjedhjet vendore e te pergjithshme, harrohet Rilindja dhe keta te bashkive e 99-ve, dhe ne skene rithirret Partia Socialiste. Rithirren socialistet e progresistet, ata qe ngelen rrugve dhe dere me dere per ndonje pune. Ata qe mbajne mbi supe hallet e jetes se perditsheme, pa pushtet dhe pa para. Kjo eshte pjesa e dukshme. Sepse thirret nen arme edhe ajo pjesa e padukshme. Ajo pjesa qe i ka hesapet e hapura dhe te qeruara. Ajo pjesa qe heq nga Parlamenti deputetet kualitative dhe ve shoferin e bandes, deputet. Eshte ajo pjesa e padukshme e nendheshme, qe me qetesi dhe durim prêt momentin e vet, prêt momentin e pushtetit te vet, pushtetit te forces dhe dhunes mbi gjindjen ne fisin, fshatin, rrugicen, qytezen etj. Ata e dine qe gjusherit, damianet, do ti kerkojne. Ashte ajo pjesa qe te gjithe e degjuam tek ato pergjimet, te cilat te gjithe e dime qe ndodhin, por te trondisin kur i degjon paster, pa emocion, ne menyre skematike, funksionale. Nese do te pergjohej ana tjeter e barrikades do te degjoje po te njejtet biseda, me nokat, dollapet, lushajt, etj. Por nese PD, moton e saj e ka patur te vjedhim zgjedhjet, PS ka patur moton te mbrojme zgjedhjet nga falangat e PD. Si ka mundesi PS erdhi ne kete gjendje? Kush e solli ate ketu? E leme PS. Kush e solli shtetin ketu? Qeveria ka per detyre te siguroje zgjedhje te lira e te ndershme. Si e beri detyren ky Kryeminister ndaj shtetit, popullit, ndaj PS, ndaj PD, ndaj forcave te tjera me te vogla e te pambrojtura.?
   Ju Viktor thoni se PD nuk hyri ne zgjedhjet e 30 Qershorit, dhe nuk ka te drejte te flasi per to. Duke menduar se kush eshte PD, dhe te gjithe situaten qe u krijua me pas duket sikur ti ke te drejte. Por ne fakt gabon. Gabon se per zgjedhjet e 30 Qershorit dhe parregullsite, mbushjen e kutive ne menyre te panevojshme, dhe cdo element tjeter negative duhet te flasim te gjithe. Presupozohet se PD eshte nje force e organizuar politike dhe pavarsisht qellimeve negative apo positive ka te drejte te informohet dhe te monitoroje zgjedhjet. Kur kete mund ta beje nje shoqate, si nuk mund ta beje PD?
   Per ta mbyllur. Terrenin opozites ja pergatiti vete Edi Rama me sharlatanizmin e tij, me korrupsionin e tmerrshem, me pandeshkueshmerine, me flirtimet, me pandershmerine e tij ne marredhenie me kedo qe e rrethon, me shtypjen qe i ben ministrave dhe me lehtesirat qe i krijon atyre qe vjedhin, me shtypjen qe i ben kryesise se PS e asamblese se saj, me shtypjen qe i ben opozites “Skeni pare gje akoma”, me shtypjen qe i ben intelektualeve dhe njerezve te ditur te ketij vendi, njeriu me i paditur me shkolle pikture “Neve sjemi me te miret por me te mire se ne nuk ka” se “mua do te me kerkoni” etj.
   Mund te them pa u menduar me gjithe keto zullume qe ka bere qeveria Rama, dhe vete ai, ose ne rradhe te pare ai, cdo opozite tjeter do ta kishte hedhur disa here qeverine. Opozita me ne krye Sali Berishen dhe Lul Bashen e Monika Kryemadhin nuk krijojne dot fryme per shkak te gjithe atyre qe ju permendni ne shkrimin tuaj. Mungesa e ndeshkimit, “i pastroi” sipas tyre dhe tani ata po perpiqen qe “te pastrojne” politiken.
   Topin e ngriti qeveria, ata po e zhysin. Te tre palet bashke Rilindje, PD dhe LSI, dhe ato bishtat qesharake qe ju shkojne nga pas, po ja zhysin prej 30 vitesh Shqiperise dhe shqiptareve. Prandaj duhet ti analizojme ne bllok, dhe ti largojme ne bllok dhe jo ne menyre te pjesshme sic beni ju ne shkrimin tuaj sot.

   Reply to this comment
   • Drenova July 10, 18:44

    Tani pas 20 vjetesh shkaterrim e grabitje te te gjitha pasurive kombetare,percarjes totale te popullit shqiptar, perdhosjes se historise se larget dhe te afert te kombit shqiptar,mbi te gjitha baltosjes se epopese me te lavdishme te popullit shqiptar te ketyre 500 vjeteve te fundit,te LUFTES ANTIFASHISTE NACIONAL CLIRIMTARE, etj te gjitha klikat sunduese te ketij vendi jo vetem nuk arriten t’i sigurojne buken e gojes nje populli te pergjysmuar e fukara,por i VRANE perfundimisht shpresen se ky vend mund te behet!
    Sot populli shqiptar e sheh veten te tradhetuar,ku shgteti i vet e sheh ate si skllav e jo si qytetar te denje te nje shteti europian!
    Nga nje ane trumbetojne per te filluar negociatat per te hyre ne Europe,por nga ana tjeter i kane mbyllur gojen nje populli te tere jo vetem te kerkoje denjesisht te drejtat e tij,por edhe te ankohet per padrejtesive,zvarritjet,shkeljet ligjore dhe korrupsionin e rrogtareve te shtetit.
    Propaganduan per 29 vjet se do ta bejme Shqiperine si gjithe Europa,por ne fakt kane punuar me te gjitha forcat per te na larguar perjetesisht nga Europa!
    Pas 29 vjet demokraci,sot shqiptareve kerkohet t’u vihet kloni,se cdo dite mbushgen aewroportet e Europesa me mijra shqiptare qe duan te “arratisen nga ky vend”!
    Jetojme ne nje shtet ku qytetari nuk ka asnje VLERE,pervec dites se votimit qe na pergjerohen te shkojme tre votojme dhe kjo jo se kane nevojen e votave tona,se kutite i mbushin edhge vete,sic kane bere gjithnje,por na duan si OBJEKTE FOTOGRAFIKE qe te huajt,gazetaret dhe vezhguesit e huaj te justifikojne figurativisht se te zgjedhurit i ka votuar populli!
    Por ne fakt asnje mundesi tjeter nuk kemi!
    Nje popull i varfer deri ne mjerim mashtrohet edhe me nje KOCKE,qe i prewmton pushteti,ky pushtet,qe per vete mbushin llogarite me miliona,ndersa shumica e shqiptareve nuk kane buke te hane!
    E si mund te besojme tek kryeministri sharlatan Rama,qe te na rrite mireqeniewn tone,kur ai vete i perbuz fukarenjtew,se ai vete kurre nuk ka vuajtur nga mungesa e mishit,bulmetit,peshkut,nuk i ka shkelur kemba ne balte dhe nuk ka jetuar e punuar ne fshat etj!
    Rama ka qene pjese e ish BLLOKUT komuniste,se eshte nipi i antarit te Byrose politike,djali i antarit te KQ te PPSAH ,depoutetit komunist dhe Artistit te Popuyllit te Realizmit Socialist!
    Si t’ia dije Rama mjeraneve shqiptare kur vete nuk i mungon as qumeshti i dallandyshes,?
    Dhe per kete arsye dhe se vete eshte pa asnje cilesi shpirterore NJEREZORE,ky sharlatan deklaron paturpesisht se “POPULLI SHQIPTAR KURRE NUK KA VUAJTUR PER BUKEN E GOJES,AS NE MESJETE”!
    Gati një e treta e familjeve shqiptare janë gjetur në pamundësi për të përmbushur nevojat bazë me ushqim dhe veshmbathje gjatë vitit 2018 sipas një anketë që zhvilloi Barometri i Ballkanit 2019, një projekt i Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (RCC).
    Po kesaj shifre si i pergjigjet ky zaberhan?
    Jooo,ai hesht kur ka shifra denoncuese te regjimit te tij antipopullor,se llapaqenerine e tij e ka vetem per te bere lojra fjalesh kur e shajne pa fakjte,se faktet e gozhdojne pas murit!
    E keni degjuar gje Ramenb te reagoje per raportin e BB te koheve te fundit,qe deklaon se ne Shqiperi 37% e te punesuarve punojne ne te zeze,dhe se 50% e bizneseve jane informale?
    Po qe prej 5 vjetesah kur eshte denoncuar se buka ketu prodhohet me miell kanceroz serb,a e keni degjuar te thote ndonje fjale?
    Po per gjyqet e fituara nga Beketi per 140 milion euro dhe vjehrri i Bashesa per 17 milion euro a e keni degjuar te thote gje?
    RAMA SHPORRU!
    RAMA E KA VENDIN NE BURG!

    Reply to this comment
 2. Partizani July 10, 09:15

  E drejte!
  Kerkojne te futin ne burg Meten dhe jo Berishen qe i ka bere ketij populli nje milion te zeza!
  E gjitha kjo eshte mashtrim dhe hipokrizi e Rames!

  Reply to this comment
 3. Nuk bohet shtet me muzllumuta kurr .Rraca antivlerees e anticivilicion qe vetem ne dhune lufte e kaos rron ! July 10, 09:17

  eshte e kote te diskutosh mbi nji siperfaqe te kontaminuar

  nga rraca e qenve te anadollit .

  Mos harxhoni me kot lohe me te tilla shkrime .
  Sa te jet kjo rrace bastardesh aadolli ne ate vend ,
  ai vend do jet fushe dhunash te gjithaneshme .
  LKta nuk jetojne dot me rregulla ne shoqeri e Ligje ,

  por vetem ne flake e dhune mes turmash histerike

  e flakeve ,mes kacafytjes vrasjeve e gjakut ,kto jane ato momente jete qe i ben kte rrace qesh anadolli te ndihet ne jete ,
  te dhunoj Vlerat dhe Ativlerat njerezore ti shesi per Vlera ,

  pjellatt e djallit jane dhjer ne kte toke si Mallkim i Djallit te anadollit ,

  pradaj me kot lodheni .

  eshte e kote sepse kta nuk kuptojne gjuhen Njerzore ,
  por ate te dhunes se djallit .

  Reply to this comment
 4. lexuesi i DITES July 10, 09:48

  Politikane, ”…gazetarë… dhe analistë…anarkistë dhe neofashistë…bëjnë thirrje për dhunë dhe rrëmbim armësh, për konflikte dhe kaos është njëri nga treguesit e mjerimit tonë moral dhe papërgjegjësisë tonë qytetare. Në shpirtin, mendjet dhe gojët e tyre erërënda nuk ka as idealizëm, as parimësi dhe as moral.
  Ata janë të pamoralshëm, jo pse janë ramafobë dhe kundër qeverisjes aktuale, por sepse një pushtet legjitim kërkojnë ta rrëzojnë me mjete antikushtetuese… një qeverisje me shumë gabime dhe të meta ta zëvendësojnë me njerëz të korruptuar, diskredituar dhe pandëshkuar, me kriminelë të njohur politikë dhe ordinerë, madje duke na i paraqitur si ” shpresa e vetme për vendin “.
  Vetem ky pasazh, pa permendur te gjithe pjesen tjeter te shkrimit, vlereson realisht perpjekjet banditeske te sotme, te ngjashme 100 perqint me bandat bjellogardiste te Beogradit vene ne dispozicion te ahmet zogut, per rrezimin e qeverise demokratike te Fan Nolit ne vitin 1924.
  Kjo eshte shkolla dhe praktika e bandave te sotme, perfaqesuar nga dy dibrane. Qellimi i tyre eshte rrezimi i qeverise se ligjshme dhe zevendesimi ”me kriminelë të njohur politikë dhe ordinerë, madje duke na i paraqitur si ” shpresa e vetme për vendin “.
  Mallkuar qofshi, Djaj te Kombit tone te veshur me kostum, me kollare dhe çizme…! Jeni ashtu, siç i nderuari dhe atdhetari Viktor Malaj u cileson: “hipokritë, demagogë dhe banditë”, pa me te voglin dyshim! Jeni pa te ardhme!
  Tek drejtesia, atdhetarizmi, parimet, morali, mesimi, puna dhe perkushtimi eshte e ardhmja e Shqiperise!
  Faleminderit DITA! Pergezime zoti Malaj!

  Reply to this comment
  • Bureto July 10, 11:20

   I nderuar @lexues! Pavarësisht se ndajmë të njëjtin mendim për aktualitetin politik, duke iu referuar shkrimit të z. Malaj, nuk mund të jem dakord, për referencën historike të qershorit 1924, që për koincidencë përkon me qershorin e këtij viti. Po të kujtoj (shumë historianë i qëndrojnë asaj), që i ashtuquajturi “revolucion demokratiko-borgjez”, i para 95 vjetëve, i udhëhequr nga opozita e kohës, përkundër qeverisë legjitime të Ilias Vrionit, ishte një grusht i pastër shteti. Ata ia arritën, edhe pse përkohësisht, ndërsa këta të sotmit u përpoqën fort, por sot kishte Amerikë dhe nuk ia dolën dot, jo se nuk deshën. Opozita e sotme, ashtu si dhe në 14 shtator 1998, tentoi grusht shteti, por si në ’98 ashtu dhe në 2019, ishte Amerika ajo që i zbythi. I vetmi ndryshim ishte se në vitin 1998 kryeministri i kohës, mbushi brekët dhe ua dorëzoj zyrën banditëve, me Ramën kjo nuk u eci. Ndaj dhe të parin e deshën aq shumë, kurse të dytin e urrejnë po aq.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 July 10, 13:14

    Bureto
    a me të vërtetë e ke??
    “I vetmi ndryshim ishte se në vitin 1998 kryeministri i kohës, mbushi brekët dhe ua dorëzoj zyrën banditëve, me Ramën kjo nuk u eci. Ndaj dhe të parin e deshën aq shumë, kurse të dytin e urrejnë po aq.”
    pra rama është më trim se pianeci??
    jo mor balash jo ky është dhe më burracak se tos qorri!!
    ky është kulmi i ndyrësisë dhe çdo gjëje që rrjedh prej saj!!

    Reply to this comment
 5. Dash July 10, 09:54

  Analize e sakte ,por qe kush e ka jetuar Shqiperine (flas per njerezit normale jo kafshet) i di shume mire keto qe shkruan i nderuari Malaj dhe ska si te mos jete dakort me te . Ky editorial eshte shpreje e kujteses popullore dhe ne nje fare menyre zeri i saj…..drama eshte se ketij populli fatkeq demokracia ju duk nje fushe me lule duke mos njohur te metat e tij shume te medha….

  Reply to this comment
 6. Cou enver te shikosh saliun qe na e solle nga shpellat July 10, 10:23

  Nuk ju pelqeu komenti im apo censure nga sponsori

  Reply to this comment
 7. Leci July 10, 10:51

  Shkrim teper i gjate e teorik, qe askush nuk ka durim ta lexoje. Tjerrje frazash. Bjeri ne koke, Viktor se keto i ke thene her pas here.

  Reply to this comment
 8. Kolonel Janull Hallatos me topa te stafidhosur July 10, 11:03

  Bravo Shebetori i Perendise dhe i Helenizmos(Alias Turko iraniano Sirian im)

  E bere detiren per sot..

  Tani hajde me lepij pak Topat e thara…

  Hajde tek rruga e kavajes!

  Reply to this comment
 9. ETHEM LALAJ July 10, 11:13

  ANALIZE E SHKELQYERE.TE LUMT V.MALAJ DHE D I T E S QE BOTONI KTO SHKRIME TE DREJT-PERDREJTA, PA ANESI..DUKE VENE PIKAT MBI “I” SE “..CILI POLITIKAN E DO E NUK E DO VENDIN E TIJ,KUSH KA VJEDHUR E VRARE NE 30 VITE,ETJ.
  -POR KUR THONI SE DUHET FOLUR TROÇ,JU PERSERI NUK SHKRUANI TROÇ FARE..PO FARE.SE VETEM D I T A LEXOHET ME SHUME NGA SHQIPETARET E NDERSHEM NE QYTETE,SE NE ZONAT RURALE AJO NUK SHKON.
  -UNE SI VOTUES NE 50 VITE,APO NE 30 VITE TE PAS 90-TES E KAM NXJERRE KONKLUZIONIN 100 % SE SALI RAM BERISHA ESHTE FATKEQSIA KOMBRTRARE SHQIPETARE DHE KOSOVARE DHE PAS TIJ ILIR META.SEPSE:
  1-SB ERDHI NE PUSHTET ME NDIHMEN E AGJENTURAVE TE HUAJA E BEKIMIN E RAMIZ ALIS,I DETYRUARE NGA TROPOJANI ELEZ BIBERAJ DHE ME KARSHILLEK TE RAJERSONIT,I CILI KERKONTE ELIMINIMIN E KOMUNIZMIT NE SHQIPERI NGA NJE KOMUNIST ME PIKPAMJE TE LEK DUKAGJINIT..PASI QE NE 1974 SB KA PASUR PSEUDONIMIN “BISTURIA ” DHE “PENICILINA”.
  2-GJAT PUSHTETIT TE TIJ PRESIDENCIAL E K.MINISTEROR SB I SHTOJ MIQT E TIJ NE 4 KONTINENTET SAQE ITALIA,GJERMANIA,ETJ,E MBROJTEN NE 97 PER TE MOS E ARRESUARE PASI..”NE TE KUNDERTEN DO NA PRITESHIN NDIHMAT. “KTE E KA DEKLARUAR NE TV DISA HERE PASKAL MILO E ARTA DADE.
  3-LOBIMI RUS I LULIT ME MBI 1000.000 $ ME POROSI TE SB,TREGON SE SB PASI TE DIGJTE VENDIN NE 30 QERSHOR DO TE PERFUNDONTE SI SLLOBODANKA E MILLOSHIT,PASI VARRIMI TIJ NE VIÇIDOL NUK DO GJENTE PAQE NGA 140 TROPOJANET E VRARE E SIDOMOS TE FAMILJES HAKLAJ QE E SHOI TE TERE.KTE E DI MIRE IZET HAXHIA KU GJYQI TIJ PO SHTYHET NE PAFUNDESI.DIHET PSE.
  4-DUHET THEN ME FORT SE KTO 5 MUAJ PROTESTAT TALEBANE TE PD JANE SPONSORIZUARE NGA UDB-KGB-ASFALIA GREKE,PASI..EDHE GREKU NE KTO MUAJ KA BERE THIRRJE QE TE MBESHTETET ME ÇDO KUSHT L.BASHA PER TE ARDHUR NE PUSHTET,PASI AI ME SB FIRMOSEN SHITJEN E DETIT GREQISE.
  -DHE MARVESHJA SHQIPERI-GREQI TASHME VDIQ,PASI KRYEMINISTERI I RI GREK ESHTE DJALI I ISH KRYEMINISTRIT DHE VELLAI I MINISTRES BAKOJANIS QE SALIU U BENTE FRESKO.
  -ISHTE KJO ARSYEJA QE PRESIDENTI YNE FAQEZI INTERISTOJ ME GAZETARIN GREK DISA ORE PASI KM GREK HIPI NE PIEDESTAL.
  -KJO DO TE THOT SE VENDIN TONE E PRESIN DITE ME TE ZYMTA PER DETIN,KUFIRIN TOKSOR,VORIO-EPIRIN,LIGJIN E LUFTES 75 VJEÇAR,ETJ.
  -CILA DO ISHTE RRUGA E SHPETIMIT,SIPAS MENDIMOT TIM:
  1-DUHET TE MOS HIQET DORE NGA 30 QERSHORI I ZHVILLUARE PAQSISHT ME NDERHYRJEN E SHBA+BE.KTO FUQI MADHORE TE KEMBENGULIN QE ZGJEDHJET E TJERA TE BEHEN NE 2021,2023.DHE RREZIMI I DEKRETEVE E PRESIDENTIT NGA GJ.KUSHTRTUESE DO TE BENTE QE LIKJA TE LINTE KOLLTUKUN PRSIDENCIAL VULLNATARISHT DHE SALIU TE SHKONTE NE VIÇIDOL.
  2-KUVENDI TE VAZHDOI PROÇEDURAT PER SHKARKIMIN E PRESIDENTIT BILES DUHET GJETUR MENYRA PER HEQJEN E FIRMES SE TIJ DHE DALJEN NEPER BOTE PASI HELMOI DYNJAN.
  3-TE SHPEJTOHET KRIJIMI I SPAK,BKH ,GJ.KUSHTRTUESE..DHE TE HAPET DOSJA E PARE PER DEKRETET E PRESIDENTIT,DOSJET 349,184..PASI KTO U BENE SHKAS PER KATRAUREN 6 MUJORE TE OPOZITES TE TIPIT TALEBAN
  4-TE NDRYSHOI KODI ZGJEDHOR DHE NDRYSHIMET KUSHTETUESE TE 2008.
  5-SALIU TE HEQ DORE NGA “RAMA IK” DHE TE LARGOHET NGA PD,NDRYSHE PD NUK VJEN KURRE NE PUSHTET.
  6-EDHE PS TE FILLOI GRADUALISHT PASTRIMIN E SAJ NGA ELEMENT TE PERFOLUR PER TE SUGURUARE FITOREN BE 2021.
  7-KM RAMA TE VAZHDOI PERPARA PER TE BERE SHTET,SHTIMIN E REFORMAVE DHE SA ME SHUME “QETESI E DASHURI..”.Nga ish ushtaraku madhor jo anonim..!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 10, 13:09

   ETHEM LALAJ
   o copa e “ushtarakut të lartë”të dikurshëm a ka mundësi të shkruash si ke shkruar fjalinë e fundit??
   gjithnjë kam kujtuar se nuk je i aftë për një gjë të tillë,por më në fund e pash se nuk je dhe aq çxryk!!
   o “oficer madhor” nuk je tu mbajt fjalime para ushtarëve!ne nuk jemi të detyruar të të lexojmë,prandaj shkruaj normal dhe jo parrulla murale!!

   debil,dhe shkolla e djeshme,sado e fortë që ka qënë, ka nxjerrë çyrykët e saj!!

   Reply to this comment
   • Shvejku July 10, 13:39

    Mos u merzit me kete mallakastriotin budalla,se kaq mend ka i shkreti!
    Per deri sa edhe sot mburret vetewm se ka qene ushtarak madhor jo anonim,verteton se i mungon vetem …SAMARI!
    E Tewme,hajde nga Berati te jap nje samar nga ata te gomereve te Malinatit se jane gomeret me te medhenj ne Shqiperi dhe ty te rri mire!
    A ka femij ky gomar,qe t’i flasin se po i turperon nder shoket dhe krushqine?

    Reply to this comment
    • ETHEM LALAJ,ish ushtarak madhor,jo anonim. July 11, 05:41

     Une i nenshkruari Ethem Lala,ish ushtarak madhor,por jo anonim,ju kerkoj ndjese per sa me kritikoni!
     Une vazhdova deri sot ,te shkruaja me germa te medha se kujtoja qe ashtu me rritej vleresimi per ato qe shkruaja!
     Doli se paska qene e kunderta!
     U bera si Sanco Panco dhe e kuptoj se jam treguar koke-mushke.
     E kam ne gen kete lloj mushke,por do ta zbus pak tani ne pleqeri.
     Ma thone dhe shoket kete huq,por gomarit plak vetem samarin mund t’ia nderrosh,se huqet nuk ia nderron,pra ai GOMAR do mbetet.

     Reply to this comment
  • VFLP July 11, 05:52

   Hemm…madhor nga mallakastra ! Armik i shokut enver ke qene o ethem kelyshi i memet shehut ! Pucist,multi agjent i pa identifikuar nga partia.Si ka mundesi qe shpetove,Ke qene agjent i rusit dhe jugosllaveve, ke shitur sekretet ushtarake te artit luftarak ! Mos kujto se nuk i dime mallakakastriqite qe vuri memeti..Ti duheshe eleminuar bashke me armiqte e tjere !

   Reply to this comment
 10. Kadri July 10, 11:19

  Tani, pas 30 vitesh procese demokratike, shqiptaret duhet te kene te qarte se e keqja me e madhe e tyre, qe po u merr shpirtin, jane politikanet e pamoralshem, te paditur, hajdute, kriminele e thuaj cfare te thuash se gjithe veset e keqija i kane, por qe populli nuk i ve para pergjegjesise per krimet qe i kane bere. Duhet ti shporr te gjithe me rradhe e te marre fatet e veta ne dore. Boll ka duruar ky popull mbi kurriz, boll eshte mashtruar e vjedhur, e poshteruar. Eshte koha te ngrihet i gjithe populli e te mbrohet nga keta maskarenje, nese do qe te jete vertet zot i fateve te veta. MOS U MASHTRONI ME NGA SOCIALISTET E AS NGA DEMOKRATET; QE I KANE KTHYER PARTITE NE CERDHE BANDITESH. Te gjithe jane shkatrimtaret e Shqiperise dhe armiqte e popullit shqiptare qe ka 30 vjet qe perpiqet, por qe perseri nuk reagon fuqishem kunder ketyre cakenjve. Mos u mashtroni me se ata se korbi nuk ia nxjerre syte korbit. POPULLI TE MBROJE SHTETIN DHE FATET E VETA; JO ME PARTITE POLITIKE; BANDAT E KUSAREVE.
  Ndersa z. Malaj bene shume mire qe shruan per poshtersite qe i ka bare e djathta, por edhe e majta eshte po aq e lig sa ata. Ska lene poshtersi pa bere.

  Reply to this comment
 11. qeveria Rama e deshtuar ne ekonomi July 10, 11:24

  Viktori si gjithmone rreket te binde vetvehten (se asnje tjeter nuk bind), se pushteti i Rames vertet eshte ca larg nivelit te kerkuar intelektual (ky eshte opinioni i Torit per vjedhjet me koncesione tash 6 vjet), por sic thote Rama “qeverisje me te mire nuk ka patur e as ka per te patur”. Pra 6 vjet qeverisja e Rames ka ca mangesi, por hajde ta durojme dhe 6×6 vjet tjera se perballe saj eshte e keqja e botes mbare, opozita anti-Rama.
  Or Viktor Malaj, ti nuk ben dot analiza se nuk je analist! Ti je Anal-socialist! Ke 6 vjet qe e ke lepire mbare e prape kete pushtet duke ja quajtur zullumet si suksese. Pra ti mundet ti besh ketij pushteti vetem avokatine jo analizen. Dhe avokatine qeverise Rama fillo e beja aty ku qeverisjet krahasohen, te ekonomia! Dil ne ke bythe e trego nje te mire te vetme qe shqiptaret i kane pare qeverise Rama ne aspektin ekonomik keto 6 vjet! Kur ta gjesh nje te tille eja tregoje ketu qe te te besojne se qeveria Rama meriton te zvarritet akoma ne pushtet.

  Reply to this comment
 12. demo July 10, 11:28

  Na duhet NJE JOHAJDUT
  Ku eshte nje JOHAJDUT
  Nje Kryeminister te drejte,i ndershem,qe te dergoje ne Prokurori edhe dosjet e Zorzopeve qe i lane stafeten njeri tjetrit.?
  A mundet ky popull te nxjerre nje ekoinomist te NDERSHEM per kryeminister?
  Gjermania ne diten e katastrofes se saj,.E mbuluar nga germadhat,E neveritur per fyhrerat planetare,,e gjeti nje Adenauer te urte e te ndershem,.per tu ringritur.
  Popullit shqiptar nuk i duhej TESTI I CHEK-UPIT.
  Popullit shqiptar i duhet TESTI I HAJDUTLLUKUT.
  A ka ndonje banor ne kete fshat qe nuk vjedh?

  Reply to this comment
 13. demo July 10, 11:29

  Na duhet NJE JOHAJDUT
  Ku eshte nje JOHAJDUT
  Nje Kryeminister te drejte,i ndershem,qe te dergoje ne Prokurori edhe dosjet e Zorzopeve qe i lane stafeten njeri tjetrit.?
  A mundet ky popull te nxjerre nje ekonomist te NDERSHEM per kryeminister?
  Gjermania ne diten e katastrofes se saj,.E mbuluar nga germadhat,E neveritur per fyhrerat planetare,,e gjeti nje Adenauer te urte e te ndershem,.per tu ringritur.
  Popullit shqiptar nuk i duhej TESTI I CHEK-UPIT.
  Popullit shqiptar i duhet TESTI I HAJDUTLLUKUT.
  A ka ndonje banor ne kete fshat qe nuk vjedh?

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 10, 13:04

   o dem o copë mishi!!
   “Na duhet NJE JOHAJDUT”
   unë personalisht po të vendos ty!!jam 1’000% i sigurtë që ti nuk je hajdut!!jam po aq i sigurtë që ti do të jesh demokrati i demokratëve,që pushteti nuk do të të hajë!!
   a më thua o gomar i lindur se TI I VETËM MUND TË ZHDUKËSH TËRË KËTË MAFJE POLITIKE E EKONOMIKE NË SHQIPËRI??
   shpresoj që të më japësh një përgjigje për këtë idiotësinë time!!

   Reply to this comment
 14. Jimi July 10, 12:29

  Bukur!

  Reply to this comment
 15. Lani July 10, 12:50

  I paarritshem nga ndokush tjeter gazetar i ketyre 30 viteve.

  Reply to this comment
 16. anticensurë25642654 July 10, 12:53

  viki malaj
  deri ne këtë pikë ku ti nuk përcakton asnjë emër politikani,unë jam mbështetësi tënd!!
  por kur ti fajtorin kryesor e “kritikon” pa dipllomaci e pa dorashka vetëm me tre rreshta të përgjithshëm dhe me dorashka mëndafshi!?
  “Përballë një qeverie që është larg nivelit të kërkuar intelektual dhe administrues, ende larg interesave kryesore të shtresave shoqërore që e kanë sjellë në pushtet dhe për të cilat duhet të kujdeset më së pari, përballë një qeverisjeje më shumë fasadiste se rezultative dhe të dyshuar për akte korruptive ”
  unë nuk të mbështes më!!
  jo sepse mbroj berishën e langojt e tij!JOOOOOO
  por sepse nuk dua të më manipulosh dhe ti që nuk ta di as emrin e vërtetë!!
  ti dhe të tjerë,përfshi dhe ata që na i ke “kritikuar pa dorashka e pa dipllomaci”na keni rrënjosur në mëndje idenë e zgjedhjes së mutit më të pastër,ose të “keqes më të vogël”!!
  kjo e keqe më e vogël e bën prostitutën që nuk punon të virgjër,kurse atë që punohet të pistë!!
  “Nuk mund të ketë perspektivë më të zymtë për një popull se atëherë kur mëkatarët e djeshëm paraqiten si shpëtimtarët e sotëm,”kjo është prespektiva që na keni propaganduar o viki!!
  ju i keni lënë popullit vetëm një zgjedhje,ju analistët,ju “elita intelektuale”(me i dhi në të),atë të të keqes më të vogël!!
  ju i kërkoni ati të zgjedhë ndërmjet kriminelit që i është ftohur gryka e pushkës dhe atij që e ka të nxehtë!!ju nuk i ofroni popullit mundësinë që të zgjedhë ndërmjet të ndershmit dhe kriminelit!ju nuk pranoni asnjëherë që ti jepni popullit një alternativë ku e keqja nuk egziston,një alternativë ku egziston e mira!
  jo viki jo!!
  ju jeni në të njëjtën valë me një nga të këqijat!!dhe përdoreni prej tyre në momentin që e kanë më të vështirë!!
  ti bën mirë që na përsërit ndyrësinë e sali berishës!!por nuk bën mirë që mbështet atë që ja ka kaluar sali berishës në këthesë!!berisha mund të krijojë probleme,por pa zullumet e ramës,pa korrupsionin e tmerrshëm të ramës!?
  ai nuk do të kishte mbledhur dot as familjen e tij në miting!!
  viki sado budalla që është populli shqiptar,ai prap po i tregon politikës se nuk është me berishën!!ai nuk po i përgjigjet atij sikur do ti ishte përgjigjur dikujt tjetër!!ai po e bojkoton!
  por,viki,nuk e di se sa do të zgjasë një gjë e tillë?!
  ky që ti e ke kritikuar “pa dorashka e pa dipllomaci” vetëm me tre rreshta jo vetëm që nuk mëson nga gabimet,fajet e tij,POR bëhet dhe më fodull!!
  do vijë një ditë o viki që do të plasë!!do vijë një ditë që mileti do të tërbohet!!
  nuk durohen këta qënër të tërbuar që tallen me këtë popull!!
  si i çmënduri ashtu dhe fodulli,mbreti i dështimeve!!
  viki,nese berisha do të ishte në vëndin që i takon,BURG,ky palloshi fodull nuk do të kishte mundësi të bënte të njëjtat gjëra si ai në fuqi më të lartë!!
  BOLL,BOLL,BOLL me manipulime foshnjore!
  ti je pjesë e manipulimit VIKTOR MALAJ!!
  tërë ato që shkruan janë vetëm e vetëm MANIPULIM për të mbajtur në këmbë dyshen mafjoze
  SALI BERISHA-EDVIN RAMA!!
  ky shkrimi vlen për çdo gjë por jo për NE POPULLIN SHQIPTAR!!

  Reply to this comment
 17. lexuesi i DITES July 10, 12:57

  @Bureto
  I nderuar ”Bureto”!
  Faleminderit per faktin e mendimit te perbashket ne lidhje me situaten, qe jetojme. Ata, qe ndihmuan ardhjen ne pushtet te palombretit ahmet zogu, ishin serbet dhe te arratisurit nga Rusia pas revolucionit te tetorit (qe udhehoqi Lenini). Serbia kete kontigjent te arratisurish e dergoi ne vendin tone (sipas pazareve me zogun), per te sjelle ”mbretin” ne pushtet, nga i cili u shperblyen me falje teritoresh…Ju ndoshta e dini edhe me mire se une kete ngjarje.
  Hipokritet, demagoget dhe banditet, sic i quan zoti Viktor ne analizen e tij objektive, sot kerkojne te njejten gje: Rrezimin e qeverise legjitime.
  Qeverisja nuk eshte dhe nuk ka qene pa gabime, por rrezimi i nje qeverie te ligjshme vjen permes votes, jo permes bandava, molotovit, zjarrit, kapsollave, gureve. Keta me aktet e tyre i tregojne botes, sikur ne jetojme ne epoken e gurit! Sillen si harbute, si injorante dhe aspak te civilizuar.
  Mbeshtes mendimin tuaj te vertete se SHBA e ka mbrojtur dhe e mbron ceshtjen e drejte te kombit tone.

  Reply to this comment
  • katarakti July 10, 13:19

   Na kane kthyer 100 vjet prapa. Kete e vertetoji me se miri ajo laraska e Shkodres qe kerkoi nje komision nderkombetar per te qeverisur Shkodren! Siç ka ngjare me 1913-ten! Ne rast se nuk u tregojme vendin ketyre zaberhaneve do te na kthejne jo ne vitin 1913, por ne 1313. Ne kohen e sundimit te Kanunit. E mbani mend kur bene dashin kurban te dera e bashkise. Dhe ky soj sorollopi kerkon te vije ne pushtet! Hapu dhé te futem.Qeveria e Edi Rames ka 1 milion te keqija, por eshte 1 milion here me e mire se “qeneria”!

   Reply to this comment
 18. Zigur Qarri July 10, 13:06

  Asgje konkrete,analize ne retrospektive per te justifikuar te sotmen,korrupsionin me te madh ne Bote,qe e shohim çdo Dite, çdo
  Jave,çdo Muaj.Kur lexon kete hartim(nese ke vertete durim ta lexosh deri ne fund),kupton edhe varferine intelektule ne Shqiperi,
  nje vakum i madh vlerash,ku qytetari i thjeshte bombardohet me militantizem partiak.Akuza pa padi,pa investigim konkret,vetem
  per te kenaqur instiktet militante te urrejtjes.Ne te gjith Boten sulmohen ata qe kan ne dore pushttetin,fuqine,qe kan mundesine
  te abuzojn me ligjet,ketu merrren me opoziten!Dhe pastaj themi perse ecin gjerat mbrapsh tek ne!Ne natyren njerzore,por edhe
  tek kafshet,ka nje solidarizim instiktiv me te dobëtin,ketu solidarizohen me te fortin!Funksionon evolucioni ne kah te kundert tek
  ne?!Duhet te presim patjeter deri ne ate pike,kur Edvin Escobar D’Rama te shkatrroje gjithshka,qe te kujtohemi per katastrofen?
  Kungulli piqet me vonese.Elitë,Elitë vërtet patriotike e nje Kombi,eshte ajo qe i del para te keqes,jo kur eshte bere muti Kala,sepse
  nuk ka më vlere.Qe kur erdhi ne pushttet Edvin D’Rama,institucionet shtetrore nuk funksionojn,nuk funksionojn fare.E thjeshta
  e te thjeshtave,eshte ndergjegjesimi i popullit per nje ndryshim,kur gjerat shkojne shume keq.Sistemi demokratik ta mundeson
  kete privelegj.Banda e”rilindjes”duhet te largohet nje ore e më pare.Shqiperia po braktiset,ekonomia ne kolaps.Edvin Escobar
  D’Rama ka vënë interesat e Partise mbi ata te Shtetit!Merrni e zgjidhni,besnik te Partise apo te Shtetit,Atdheut!U vertetua nga te
  gjith,qe pas ndarjes se Kosoves,qendronte mbrapa Rusia,Serbia,Edvin D’Rama dhe miku i tij Soros,i interesuar per Trepçen.Ky
  eshte edhe shkaku i bombardimit te opozites si e lidhur me Rusine,per ti bere paraprite akuzave.Mund te promohet si vlere
  nje demagog si D’Rama?Deri tani po,nga pjesa me e madhe e “elites”,te cilet ai i ka blere me Leket e takspaguesve shqiptare,
  per ti perdorur kundra interesave te tyre!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 10, 13:24

   zigi
   më pëlqeve deri diku aty nga fundi!!
   mendova se ndoshta kishe hequr dorë nga zjgedhja e të keqes më të vogël!!
   por pa mbritur në fund lexoj brroçkullën,që po ta kishe shkruar në fillim do të më kishe kursyer kohë leximi dhe kohë replikimi!! thjeshtë do të të kisha varur .arët!
   “Mund te promohet si vlere nje demagog si D’Rama?”në asnjë mënyrë zigi,por të shkruash këtë frazë të shkëlqyer kur e ke paraprirë me”Ky eshte edhe shkaku i bombardimit te opozites si e lidhur me Rusine,per ti bere paraprite akuzave.”!?
   do të thotë të preferosh mutin e vjetër në vënd të atij të freskëtit!!
   hy zagarë partiak!
   debila të lindur!

   Reply to this comment
 19. qeveria Rama e deshtuar ne ekonomi July 10, 14:20

  Rama deklaron me bindje se si qeveria e tij me te mire nuk ka e as ka per te patur. Viktor Malaj kesaj i ben fresk prej 6 vjetesh te Rames ne pushtet duke u rrekur te paraqese qeverine Rama “larg nivelit intelektual e administrativ” (keshtu i kupton V.Malaj korrupsionet me tenderat skandaloze te Rames), por ama perballe opozites me gjithe ligesite e botes mbledhur. Dhe ben thirrje Viktori te durohet edhe 6×6 vjet qeveria Rama duke u heq zvarre se ka perballe opozite te tille.
  O Viktor M. jepi nje shembull te vetem ketij populli se ku i eshte permiresu jeta keto 6 vjet nga qeveria Rama aty ku krahasohen qeverite, ne ekonomi! Trego nje shtrese shoqerore qe ka pare dicka pozitive nga qeveria 6-vjecare Rama. Trego ku ka Rama keto 6 vite nje te vetem arritje ne ekonomi (pervec PPP, tenderave si ai i Unazes dhe…borxhit publik me te lartin ne gjithe historine e pas-1990).

  Reply to this comment
 20. Optimisti July 10, 15:08

  Në qoftë se Edi Rama do të ishte ai i premtimeve të vitit zgjedhor 2013, Sali Berishës dhe Ilir Metës do u ishte harruar emri, dhe unë do ta quaja vërtet atë si Spiropali një Skënderbe të dytë të Shqipërisë dhe ne s’do tëkishim arritur në nivelin e popullit të përbuzur të Europës. Zoti Viktor, gjithë kjo katrahurë ku të gjithë institucionet kanë rënë, nuk kanë fajtor Sali Berishën, as Ilir Metën, kanë fajtor Edi Ramën që ngjalli, ushqeu dhe ricikloj këto kufoma të dekompozuara me kohë. Zhdukeni nga skena politike të marrosurin nga sëmundja psiqike e kleptomanisë Edi Rama dhe do të zhduken edhe kufomat Sali dhe Ilir sepse ata nuk mund të ekzistojnë pa të. Ata janë si polet e një magneti, kur njëri pol kurrë s’mund të ekzistoj pa tjetrin, po zhduke njërin pol ke zhdukur edhe tjetrin. Nëqoftë se PS do të shpëtoj vetvehten si parti, ta flak këtë kalbësirë kanceroze nga trupi i saj dhe ky gjest historik do të jetë jo vetëm një mrekulli pozitive për këtë parti por do të jetë një fund i mëndësive të sharlatanizmit të Sali Berishës, Fatos Nanos, Ilir Metës dhe Edi Ramës që ka pllakosur si hije e zezë në skenën politike shqipëtare. Rrëzoni kryeminstrin haptazi antipopullor që zoti Viktor e quan legjitim por ai me veprimtarinë e tij kriminale është ekstremisht ilegjitim dhe rrëzimi i tij do të jetë ligjor jo nga molotovët e kriminelëve Sali Berisha dhe Ilir Meta, por nga njerëzit me integritet, atëdhe e popull dashës, të arsyshëm të PS. Njerëz të mirë dhe kurajoz të të PS, shpëtojeni partinë tuaj, vëndin dhe popullin nga një makth ciflitës 30 vjeçar. Kapiteni i anijes suaj është shëndrruar në një pirat të marrosur dhe duhet hedhur sa më parë jashtë bordit që ju të lundroni në drejtimin e duhur dhe jo drejt katastrofës totale që po u çon i marrosuri.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 10, 16:09

   ja një koment me llogjikë!një komnet realist dhe jo viktorist!
   jo manipulativ!!
   nëse PS do të eleminonte kancerin e saj me emrin rama viki malaj nuk do të kishte nevojë të kalonte në sofizma të tilla”Nëse këta opozitarë të rrugës paskan pas vetes 85 përqind të votuesve, atëherë ç’ishte nevoja të vetëdiskreditoheshin kombëtarisht dhe ndërkombëtarisht duke përdorur metoda antidemokratike dhe thirrur pa pushim: “Rama ik!”, pasi Ramën do e degdiste vetë populli nëpërmjet votimeve të radhës.”,POR do të shkruante thjeshtë se pa ramën populli do të kishte votuar 85% për një ndryshim rrënjësor në shqiperi!!
   kjo 85% do të ishin shqiptarët,pjesa jashtë kësaj do të ishin saliistë dhe ramistë!demikratiks e rilinddhjerë!!pra pjesa hajdute e ndyrë e shqipërisë!!

   Reply to this comment
 21. mirel July 10, 16:06

  Ky eshte shembulli me tipik i idiotit klasik i “intelektualeve” te sotem qe i japin gjithmone te drejten vetes te indinjohen ndaj realitetit ne te cilin ky ekziston si uji i ndenjur, vjen ere e qelbur, por e ka per detyre te rrije. Ka hedhur rrenje si myshk dhe nuk i prishet ekzistenca nga perhapja e ujerave te zeza.
  Rro Viktor. E keqja me e vogel jane ato ujerat qe mbushin akoma pellgun ku ti vegjeton. Shqiptaret vetem nuk po kuptojne qe po behen vala e rradhes per pellgun Rilindas para se te mbytet teresisht nga qelbesirlleku qe e ka mberthyer

  Reply to this comment
 22. ALBAN DEGA July 10, 16:21

  Replike me “hajdutin me te poshter”
  KUSH FLET PER VJEDHJE VOTASH ?

  – Apo kur kryehajdutet therrasin japeni hajdutin !?

  – Hajduti me i poshter !

  Nga Alban Dega, Nju Jork

  Partia Demokratike dhe krejt opozita i kane kthyer pergjimet e kamikazeve te tyre te bindur ne krye te antiligjzbatimit shqiptar Adriatik Palla dhe Besim Hajdarmataj, ne kalin e betejes se tyre kunder qeverise
  Jo vetem kaq, por po orvaten qe ta shesin veten si Garden Pretoriane, mbrojtesin me te flakte te zgjedhjeve te lira ne Shqiperi .
  Cila eshte e verteta me gjuhen e fakteve, deshmive, provave dhe dokumenteve te pakundershtueshme:
  1- “Lideri e demokracise” Sali Berisha u zgjodh si kryetar i PD-se nga Katovica dhe koburja e Azem Hajdarit mbi tavolinen e mbledhjes se janarit 1991 pak dite pasi Aleksander Meksi kishte fituar shumicen e votave te Kryesise se saj. Rezultati u permbys!
  2- Presidenti Sali Berisha vodhi me thase votat e 26 majit 1996 dhe dy dite me vone u dha urdher Bashkim Gazidedes dhe Agim Shehut te perdorin cdo mjet per shtypjen e protestes kunder kesaj vjedhje masive votash… U rrahen vendshe e gjakosen jo vetem lideret e protestes dhe te opozites socialiste por edhe gazetaret e huaj qe mbulonin zhvillimin e saj .
  3- Presidenti Sali Sude Gjalica… u rizgjodh President nen nje lume akuzash 24 karat enveriste kunder “ imperializmit amerikan” dhe nen gjendje shtetrrethimi e lumenj gjaku shqiptaresh ne mars 1997…
  4- Ish- Presidenti Sali Berisha – hjekesi i Azem Hajdarit, vrasesi serial 1991-2011 organizoi dhe drejtoi ne dobi te padroneve te tij Milloshevic- Stanishic…kreu grushtin fashist te shtetit te 14 shtatorit 1998, qe vetem Ora Mitike e shqiptareve SHBA-ja e shpetoi Shqiperine e Kosoven nga kucedra serbo- ruse!?
  5- Sali Berisha dhe Mafia e tij krejt jashte kontrollit e ktheu qeverine e tij ne nje zyre noterie te pjelles se tij dhe Shqiperine ne Porto Romano te Argiita-Fazlicit dhe Gerdec te Xen Medihoxhe narko e human trafikut qe sot na krijon qeveri hije ne vend te ishte ne Burgun e Recit!?
  6- Kryehajdutet SaLike Floriri krijuan qeverine e tyre ne saje te Votave te 28 qershorit 2009 qe “ u numeruan keq ose shume keq ne nje te treten e tyre” sipas Raportit Zyrtar Perfundimtar te OSBE-OFHIR-it .
  7- Jo vetem aq. Ata vrapuan ti digjnin kutite e votave per te fshehur deshmite e mastrafit elektoral te tyre ndersa opozita kembengulte ne rinumerimin e tyre
  8- Ishin Sali Berisha e Lulezim Basha qe ekzekutuan 4, plagosen me dhjetra, rrembyen e torturuan me qindra protestues krejt paqesore perfshi edhe gazetare ne detyre para kryeministrise ne syte e mbare Botes me 21 janar 2011.
  9- Ishin po ata, te ndihmuar nga Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Petrit Vasili, Ylli Manjani… te LSI-se qe vodhen mbi e nen tavoline votat e Edi Rames per kryebashkiak te Tiranes dhe zgjedhjen me vjedhje ne vend te tij te Lulezim Bashes qe per 4 vjet nuk ndreqi as sahatin e saj.
  Pra gllaberuan cdo pushtet real ne Shqiperi e si Berisha edhe Meta, si Luli edhe Mona, si Fatmir Gerdeci edhe Petrit Vasili… te gjithe kukasin ne kupe te qiellit per monokraci ne Shqiperi !
  10- Vjedhja e votave ne shkalle vendi nuk mund te mos kthehej ne virus vrases edhe ne vet gjirin e familjes se tyre politike. Ne korrik te vitit 2013 Lulezim Basha vjedh hapur votat per kryetar te PD-se pas doreheqjes se Saliut.
  11- Po para e gjate atyre zgjedhjeve rivalit te tij Sokol Olldashi iu krijua nje atmosfere mbytese kryekeput antidemokratike duke i mbyllur cdo hapesire e mundesi per te bere fushate e duke shmangur cdo perkrahes te tij nga votimi.
  12- Edi Rama u dhuroi ne sini PD-se dhe Lulezim Bashes postet e 7 ministrave kryesore, kryetarin e KQZ-se dhe te Avokates se Popullit qe kishin ne dore cdo hallke te zgjedhjeve te 2017-es, cka nuk e ka bere asnje kryetar shteti ose qeverie ne Shqiperi deri sot, e ata u zgjuan nga gjumi dhe u kujtuan pas nje viti e gjysem se ua kishin vjedhur votat!?
  13- Ne vend te zbatonte demokracine minimale elektorale dhe te bente perzgjedhjen e listes se deputeteve te 25 qershorit 2017 nepermjet marrjes se mendimeve te antaresise dhe forumeve drejtuese te PD-se ne rrethe e qender, Lulezim Basha e beri listen me kunatin kundrejt pagesave nga 100 000 deri ne 250 000 euro per kandidat.
  14- Keshtu u lane jashte tyre kontribues te shquar, figura historike e personalitete te PD-se, si Jozefina Topalli, Eduard Selami e intelektuale te shquar te saj te cilet u zevendesuan nga capacule e lehes pa tru si Ervin Salianji, Klevis Balli Fahriu, Enkeled Alibeu, Shehu i xhinxhieve te Vlores….
  15- 16- Vetem nje muaj mbrapa dhe ne Nentor 2018 Lulezim Basha ne vend te jepte doreheqjen e pakthyeshme per deshtimin total te tij dhe Partise se tij tri here radhazi ne tri pale zgjedhje vjedh votat ne gjirin e familjes se tij politike me kamikaze te tij dhe te kunatit, qe kapen duke votuar deri 4-5 here secili per kryetarin e shpartalluar keqazi.
  “Nuk ka hajdut me te posher sesa ai qe vjedh shtepine e vet”, thote nje shprehje e filozofit kinez Konfucit.
  E pikerisht ky Lulezim Basha eshte bere sot flamurtari i luftes kunder gjoja vjedhjes se votave nga PS-ja ne 2016-2017 ne Shqiperi
  Kesaj i thone hic me pak e hic me shume se kryehajdutet e PD-LSI-se therrasin Kapeni hajdutin !
  Cfare i dine shqiptaret, popull pa sy ne balle e veshe per te degjuar, pa kujtese historike, pa din e iman si vetveten dhe shoket e tyre qe mendojne e luftojne si e si do ti kalerojne e shkretojne, tu bejne lavazh truri e ti mashtrojne, ti perdorin si raja e mish per topat e tyre te ndryshkur serbo- greko- ruse sa here tua doje qejfi !?
  Gabim trashanik.
  Turp e faqja e zeze u qofte ore antishqiptare te vetdeklaruar e antiamerikane te terbuar !
  Laneter te paftyre!

  Ne vend te epilogut:

  Kam ndjekur disa programe mendimesh e analizash te televizioneve shqiptare dhe kam vene re se as perfaqesuesit zyrtare te mazhorances, pervec Edi Rames, Vasilika Hysit e dy tre tjereve, as analistet e paanshem nuk kane perdorur sa e si duhet faktet si te mesiperm, por merren me replika terrci verrci dhe teorizime pa vlere.
  Nje fakt vlen me shume se nje thes me pallavra!
  Fakti bind, flet vet, nuk ka nevoje per lume fjalesh!
  Perdorni faktet kokeforta qe u teprojne!
  Folni si populli me popullin e per popullin!
  Harroni vetveten. Lerini nervat ne shtepi me femijet e familjet tuaja !
  Para kamerave perfaqesoni jo unin tuaj, por nje kauze, nje popull, nje politike qe ka me vete shumicen e shqiptareve.
  Ndiqni shembullin e Edi Rames, Vasilika Hysit… nga politika, Sokol Balles, Spartak Ngjeles, Anila Bashes, Dritan Hiles, Lorenc Vangjelit, Artan Hoxhes, Skender Minxhozit, Shpetim Nazarkos, , Kloseve…

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 11, 08:21

   T. Alibani

   Ne vend të fishekzjarreve, degëthari që përvec përkatësisë politike ka ndryshuar bile dhe emrin (pri dal t’partis osht myslimon i nershëm) e ka me hak një copë bajgë digjitale. Mos e beso po deshe, por këtë jargavitjen këtu poshtë e ka paketuar dhe postuar me duart e tij në prag të zgjedhjeve.

   Pse do votoja për atdhetarin Sali Berisha, me 28 qershor 2009?

   Nga Hamdi Dega, Nju Jork.

   Se pari Sali Berisha eshte lideri politik me atdhetar ne Shqiperi. Ai e filloi karrieren e tij nga hiçi. Biri i dy malësorëve pa asnje mbeshtetje, qe per pak e lane pa shkolle per shkak te “kleçkave” ne biografi, arriti te perfundoje shkelqyer Universitetin, arriti te emerohej pedagog e mjek njekohesisht e deri deri edhe te specializohej ne Paris.

   Arriti te mesoje gjuhe te huaja dhe te shkelqeje ne kardiologji. Arriti te beje realitet endrra qe dukeshin te parealizueshme edhe ne ëndërr.

   Pasioni me te cilin ai ndiqte zhvillimet ne Kosove, perkushtimi ndaj çeshtjes se Kosoves qekur ishte mjek i thjeshte eshte shembullor. Akoma e kam te fresket ne sy, ne mendje, ne shpirt kur ne shtepine e mikut te tij dhe bashkevendasit tone Mehmet Elezi korrektoi komentin tim per planin famekeq te Millosheviçit per serbizimin dhe kolonizimin perfundimtar te Kosoves. Ai koment pati nje jehone te madhe nderkombetare dhe koha vertetoi largepamesine e tij. Ne kulmin e katrahures se ’97, kur Shqiperia ishte ne flake edhe per shkak edhe te gabimeve foshnjarake te Berishes, ne kohen qe Presidenca ishte e rrethuar dhe pritej te sulmohej nga Çaushët, sic me kane treguar deshmitare okulare, Sali Berisha nuk e braktisi Shqiperine. Vendosi te vdiste si hero e jo tua mbathte me te katra nga syte kembet, siç do te vepronte pak me shume se nje vit me vone Fatos Nano! Kjo eshte nje prove zjarri, nje deshmi madhore per atdhetarine e Sali Berishes.

   Ne kohen e luftes çlirimtare ne Kosove, kulla e tij ne Viçidol u be baze e sigurte dhe strehe e ngrohte e qindra lufetareve per liri te Kosoves. Shume prej tyre rane si heronj ne altarin e lirise dhe pavaresise se Kosoves. Vepra me e madhe ne Ballkan dhe Vetem nje ure ka ndertuar Ahmet Zogu ne lumin Mat dhe bile edhe ne kohen e diktatures e deri sot njihet si “Ura e Zogut”.

   Megjithe perpjekjet per ta sabotuar fqinjet tane te Jugut e te Veriut, Sali Berisha e filloi dhe po e mbaron Rrugen Durres – Morine, arterien e bashkimit kombëtar ShqiperiKosove. U vodh. U shkapërderdh. Sado te jete vjedhur e shkapërderdhur rruga mbetet monument , “investimi me i madh ne Ballkan”, siç e degjova ne “Euronjuz” para dy ditesh. E kot nuk thote populli ku punohet, ku ndertohet edhe do te shkaperderdhet e vidhet ngapak.

   Apo mos valle vodhen me pak Nanot e Gjinusherit, Cacet e Bacet, Malajt e Balajt ne vepra shume me te vogla e tendera ! Nuk ka shqiptar brenda e jashte Shqiperise te sjelle nje fakt korrupsioni ose dallavereje financiare te Sali Berishes. Jo vetem kaq. Ne çdo rast qe ai eshte informuar apo ka marre vesh per korrupsion e dallavere, ai menjehere i ka spastruar pa medyshje autoret e tyre si ne Dogana, ne KESH, ne Tatime pra ne pikat kyçe ku eshte djersa e mundi i popullit. Persa u perket shpifjeve per vajzen e dhëndrrin e tij do t’u thoja akuzuesve te tyre turp e faqja e zeze per ju se çdo pasuri e tyre eshte e mbuluar teresisht nga pagat e larta me UNMIK-un e KFOR-in ne Kosove. Mos valle djali dhe vajza e tij duhet te rrine papune e te heqin dore nga profesionet e tyre vetem per te kenaqur kundershtaret e tij!? Mos valle femijet e tij duhet te behen fli te “moralit proletar” dhe “dhjete tipareve te komunistit”!???? Te pergojosh djalin e Berishes eshte po aq e turpshme sa pergojimi i semundjes se kapercyer te djalit te Edi Rames.

   Edhe me e paturpshme eshte pergojimi i kombesise se bashkeshortes se tij! Turp e faqja e zeze se Liri Berisha, Balidemaj eshte nderi i gruas shqiptare ne te gjithe drejtimet … Shembull serioziteti / Mund te besh shume kritika e verejtje per politiken e meparshme dhe te sotme te Sali Berishes. Nuk ka se si ndodhe ndryshe: kush punon edhe gabon. Po askush nuk mund ta akuzoje Sali Berishen per mungese serioziteti. Sa ishte serioz e skrupuloz ne fushen e kardiologjise kur iu fut asaj, aq bile edhe me serioz e tregoi dhe po e tregon vetveten ne fushen e politikes. Asnje pune ai nuk i futet me dy mendje.

   Kiji inatin por jepi hakun edhe kundershtarit. Realiteti eshte realitet edhe kur nuk me vjen per hosh mua. Me gjeni nje lider politik me serioz e me punetor se Sali Berishen dje, sot. Neser ishalla do t’ia kalojne shume te tjere per te miren e Shqiperise. “ Nuk ka lider me punetor se Sali Berishen” ka deklaruar EuroDeputetja Doris Pack dhe shume personalitete te tjera evropiane. Zero tolerance ndaj imoralitetit / Nuk ka asnje lider politik ne Shqiperi sot qe gezon moralin dhe reputacionin e Sali Berishes. “Ishte i vetmi profesor qe te shikonte si prind, si profesor e jo si laper “ me thoshte nje ishstudente e tij e para 25 vjeteve.

   Gjithe jeta e tij, por edhe paraardhesve te tij dhe krejt families se tij jane eshte shembull morali te larte shqiptar. Per çdo gje mund te toleroje, por kur eshte fjala per moralin, toleranca e tij eshte zero, Sali Berishes i duhen edhe kater vjet qe t’i perfundoje ato. Ndaj vota ime do te jete per Sali Berishen. Ai ngjason mjaft me ishPresidentin amerikan Xhorxh Bush . Kur e jep fjalen, qofte edhe mbrapsht po te jete, ai e con deri ne fund. Ne rastin konkret behet fjale per fjale per se mbari ne dobi e ne sherbim te Shqiperise e popullit te saj. .

   Gazeta 55
   E premte, 19 qershor 2009

   Reply to this comment
   • Feniks July 11, 22:05

    He more shkerdhato KRRIC prej Tropoje,Alban Dhoga,pse nuk pranon qe e ke shkruar ti kete koment lavderues per kriminelin Berisha?
    Kush jane hicat dhe kerricat tani?
    Vetem nje SUPER MASKARA si ti mund te kaloje sipas interesit sa ne nje krah ne tjetrin prandaj te kam thene me kohe se ti je nje SPIUN i ndyre dhe ANTISHQIPTAR!
    Hyy plehre zhduku nga kjo gazete dhe bashkohu me “55”!
    Ti je nje kelysh serb,qe hiqesh si patriot por je spiun!
    Dukeshe ti qe kur mbushje faqet me historira per babain ten si gjoja i dhunuar nga UDB,sigurimi etj,por ti ke qene dhe je spiun i UDB-se njelloj si Sali Berisha!
    Pas ketij demaskimi me fakte qerohu e mos te shohim me ketu,o kellire!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 July 15, 10:53

     feniks e ka pranuar hajvani!!
     por nuk është problemi në e pranon apo jo!!
     për mendimin tim mënyra e të shkruarit,është e njëjtë!!
     megallomane!!
     prej idioti të lindur që kujton se sa herë shkruan ky idiot të gjithë duhet ti mësojnë përmëndësh shkrimet e tij!!
     ky idiot nuk ka vënë as një neuron mënd nga gafat e tij!!
     feniks,nëse unë do të kisha bërë një shkrim të tillë,dhe më pas të kishte dalë si i ka dalë këtij ndyrësirës!?
     do të kisha menduar 1’000 herë para se të shkruaja!!
     do të kisha llogaritur çdo fjalë e presje!
     ky ndyrësira asqë e çon nëpërmënd se çdo herë që shkruan mund të bëj,minimumi,gabim në ato që thotë!!
     ky është nga ata që i DINË TË GJIHTA!
     pra një antie sokrat!!

     Reply to this comment
 23. Alban July 10, 16:23

  GJENDJE KRITIKE E SHENDETIT MENDOR TE PRESIDENTIT ILIR META

  – Shqiperia nuk e ka luksin te paguaje harxhet e skizofrenise te asnje politikani ne ankth

  – Politika e diplomacia nuk Jane ngritje shtange as… por shkence Zoti Meta

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Pjesmarrja e Samitin te Evropes Juglindore ne Sarajeve, perjashtues dhe etniko -diskriminues ndaj nje shteti te lire dhe te pavarur si Kosova, sanksionuar edhe nga e drejta dhe Drejtesia Nderkombetare, duke i bere karshillek qeverise dhe diplomacise se Shqiperise, deshmon qarte se ashtu si dora e zeze e Beogradit dhe Moskes ne Tirane Saleh Ramollah Ajatollah Millosh Putanini edhe Ilir Meta po ben argatin e Athines, Beogradit dhe Putinit.
  Vete turravrapi i tij per te uruar fitoren e Micotaqisit ne Greqi eshte nje deshmi tjeter e ketij roli dhe misionit te tij ne sherbim te Trekendeshit antishqptar te Bermudeve Moske- Beograd- Athine.
  Kiriakos Micotaqis nuk u zgodh President por kryeminister e Greqise, pra nuk eshte homoligu i Ilir Metes, por i kryeministrit Rama.
  As Partia Demokracia e Re nuk eshte e spektrit politik te LSI-se se Ilir Metes por i perket se djathtes .
  Eshte po ky presihor, turpi i Shqiperise dhe kombit shqiptar, 95 per qind proamerikan , sulmoi ashper dhe hapur aleatin dhe mikun me te madh te Shqiperise dhe Kosoves, te mbare shqiptareve si komb SHBA-me dhe BE-ne, anetare e se ciles eshte edhe Greqia, eshte nje vetakuze per axhenden thellesisht antishqiptare dhe thelbesisht antiamerikane te Ilir Rexhep Erdoganit shqiptar, Like Flori kryehajduti dhe kryemafiozi i Shqiperise !
  Eshte kjo aresyeja qe akuzave te renda e teper te renda per shkelje te Kushtetutes se Shqiperise I shtohet edhe roli i tij obstruksionist- rrenimtar edhe ne politiken e Jashteme dhe diplomacine shqiptare, per cka ai jo vetem duhet shkarkuar, por edhe ndeshkuar ligjerisht .
  Agjenda, rendí i dites, strategjia e taktikat diplomatike nuk jane domen, perzgjedhje e vendim personal i nje personi qofte edhe President, aq me pak i nje shteti Republike Parlamentare, si Shqiperia.
  Ato jane pjese e pashkeputur dhe jetike e krejt politikes se tij dhe askush nuk mund ta vendose veten e aq me pak ti jape vetevetes kompetenca, qe nuk i ka, cka eshte edhe shperdorim i mirefillte detyre pra jo vetem shkelje kushtetute, por efhe veper penale qe prish imazhin dhe reputacionin e shtetit shqiptar.
  Edhe ky fakt deshmon se Presidenti Ilir Meta ka shenja te dukshme lajthitjeje mendore, qe edhe ne kete rast, por sidomos ne sulmet dhe akuzat skizofrenike ndaj SHBA-se e BE-se, kane kaluar ne shkalle kritike te shendetit mendor te tij, aresye madhore kushtetuese jo vetem per shkarkimin e tij te menjehershem, por edhe per izolimin e tij ne psikiatrine e Tiranes, Elbasanit apo Vlores ose ne klinika te posacme evropiane apo amerikane.
  Shqiperia nuk ka luksin te behet prehe e skizofrenise se asnje politikani si Sali Berisha apo Ilir Meta per shkak te panikut dhe stresit paratraumatik, per shkak te lemerise dhe terbimit deri ne cmenduri te tyre nga Reforma ne Drejtesi e Vetingu, nga SPAK-u dhe BKH-ja .
  Politika dhe diplomacia nuk jane shtangizem Zoti Meta. Aq me oak ndeshje demash!
  Jane shkenca te rendesishme dhe shume me te veshtira se ngritja e shtangave, alpinizmi dhe turizmi politik si vizitat tuaja te fundit ne Gjermani per tu takuar me “strategun ekonomik “ te Lulezim Bashes dhe “ Keshilltarin e Merkelit” Henze… Azerbajxhan, Nonewhereistan….
  Bjeri mbrapa e kujdesu per shendetin tuaj mendor. Qetesohu ! Mos rri shume gjate nen Diell vere sidomos ne det…
  Plotesoja nevojat fiziologjike bashkeshortes qe te qetesoheni te dy….
  Per me shume lexo ne Google.com ose keshillohu me psikiatrin!

  Reply to this comment
 24. $$$ July 10, 16:24

  O z.Vitor ,edhe here te tjera je lodhur duke u zgjatur shume ,per te treguare ato ,dhe me keq se aq ,qe i mbajne mbi shpine shumiica e shqiptareve…,qe i sheh,I ndjen ,I vuan, dhe I kupton me mire se cdo artikull-shkrues qe di te perdore lapsin me mire se cdo vegel pune ,edhe njeriu me I thjeshte,qe I kullon djersa deri ne l…….te …..dhe nuk arrin te siguroje as minimumin e jeteses…Ju shkarkoni mbi njerezit ,qe vrapojne pas padroneve bandite kolege te tyre te djeshem dhe armiq te tyre te sotem,per ti terhequr zvarre e per t’ju shtypur kokat ,qe jane gati te djegin dhe Shqiperine….por ju nuk thoni asnje fjale per gjumin,dhe indifferencen e njerezve te dijes….Ajo qe I duhet sot popullit ,nuk eshte renditja e fakteve ,jo z.Viktor,eshte ti thuhet popullit se kush eshte shkaku I banditizmit galopant ne Shqiperi,dhe cilat Jane rruget e shpetimit.Ju kete nuk e beni.Nuk e kane bere ,edhe shume te tjere qe mbushin gazetat …perdite.Ajo qe dua te them eshte se shkaku qendron tek menjanimi I popullit nga qeverisja,menjanimi I popullit nga kontrollli I qeverisjes, uzurpimi nga disa bandite I te gjitha institucioneve (qe nuk u bene asnjehere demokratike)…perqendrimi I pushtetit tek individi(kryetari I partise ne pushtet )…,qe do te thote diktature.Te gjitha keto I lejon Kushtetuta,Kodi Zgjedhor .Kushtetuta nuk thote te behen zgjedhje te drejta…Ajo nuk I jep mundesi popullit te veteqeveriset,kur listat e tunedesave te kokes I bejne vete kryetaret e partive…Parimi ,pushteti buron nga populli dhe I takon popullit nuk zbatohet…Prandaj shpetimin duhet ta kerkojne tek reformat :Reforma ne drejtesi,reforma kushtetuese dhe tek reforma zgjedhore….

  Reply to this comment
 25. Alban Dega July 10, 16:26

  Replike e detyruar me fakte te gjalla

  KUR KRYEVRASESIT E SHTETIT TE SE DREJTES BEJNE KRYGJYKATESIN SUPREM!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork.

  Edhe lopet e Cepanit edhe gomaret e Vicidolit e dine se Sali Berisha dhe Ilir Meta jane krye- kryevrasesit e ligjit e drejtesise ne Shqiperi.
  Ka prova, deshmi, dokumente pa fund qe e deshmojne kete masaker politiko- juridike te dy Krye- Kapove te “ Bandes se Ganfstereve” dhe te ” Kesaj Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” te ligjit duke komanduar e kontrolluar ligjin nelermjet kamikazeve e dhe mercenareve te tyre ne cdo hallke jetike e ne cdo qelize kyce te drejtesise dhe te shtetit shqiptar edhe me keq se Luigji i 14-te i Frances “ Ligji jam une”
  Krejt Gjykata Kushtetuese dhe vete Kryetari Bashkim Dedja, me nje perjashtim, e tere Gjykata e Larte me kryetarin Xhevahir Zagarnjorin e Salehut, shumica dermuese e Prokurorise se Pergjithshme me kryeprokuhorin 50:50 perqind gjysmagjelin e Saleh Stanifazlic Gerdec Otrantos… dhe Like Bllok Flori Lalezit, Adriatik Falsifikator Hajdut Palles … u kapen mat nga Reforma be Drejtesi dhe Vetingu me korrupsion multimilionesh ne Euro…
  E presihori Ilir Meta merr guximin dhe ka pafytyresine te na beje Akademi-shtangistin, Profesoro-peshengritesin e ligjit dhe te drejtesise, te diplomacise, politikes boterore, ka idiotizmin me brire te na beje efhe kryeprokurorin edhe kryegjykatesin suprem te drejtesise shqiptare njesoj e me nje ze si Saleh Ramollah Ajatollah Millloshevic Putaninin!?
  Eshte aq cinik, aq i trashe, aq zog gomari, aq kryehajvan sa per rrenimin, degjenerimin, kalbezimin total te shtetit te se drejtes ne Shqiperi te akuzoje ne nje intervista me gazeten greke “ Kathimerini” Kryeministrin e Shqiperise Z. Edi Rama.
  Nje palo interviste fund e krye shqiptaret kunder shqiptareve !
  Kam vetem nje pyetje per kete Presisterhor turpi i Shqiperise Ilir Rexhep Meten:
  – Cilin prej ketyre krye e banditeve dhe gangstereve te drejtesise dhe ligjzbatimit shqiptar ka emeruar Edvin Kristaq Rama e jo Saleh Karaxhici, kapterri i tij Bujar Nishani dhe ti personalisht !?
  Me thuaj emrin e vetem njerit prej tyre dhe kerkoj falje per shpifje, mashtrim, dizinformim, fake news qe i keni kthyer ne topa te ndryshkur te Perandorise se Djallit Putanin per te rrenuar popullin dhe shtetin shqiptar, per te minuar rrugen e Shqiperise drejt Bashkimit Evropian !?
  A nuk e kupton se je coroditur aq shume menderisht, ke lajthitur aq rende ti dhe Banda e Gangstereve te Berishes sa nuk di cfare thua e cfare ben!?
  A nuk e ndjen se me orvajtjet tuaja te deshperuara per ti nxjerre syte Edi Rames dhe qeverise se tij te zgjedhur ne menyre demokratike te tij ne fakt e ke qorruar veten tende dhe krejt Mafian e seres suaj!?
  A konsultohesh me keshilltaret tu politike e juridike para se te marrish vendime e para se te japesh deklarata publike para e me shtypin e huaj !?
  A nuk te kane keshilluar ata se cdo dite e me shume me veprimet dhe deklaratat tuaja vetakuzuese e vetdemaksuese, kodra mbas bregut, , je duke i shtuar malit jo sa Jezerca por sa Everesti te krimeve te renda dhe shkeljeve tuaja antikushtetuese !?
  Edhe ne njerin edhe ne tjetrin rast je duke e marre veten ne qafe cdo dite e me shume !
  Si autori intelektual i zgjedhjes tende si kryeminister i Shqiperise duke te “dhene 30 per qind te votave” ne Veren e vitit 2000, sipas Fatos Nanos, ne Komitetin Drejtues te PSSH- se me dy artilujt e mi “ Enough it’s enough” tek “ Koha Jone” kur ishte “ Koha Jone” e Nikolle Lesit dhe jo “Koha Jone” e Nikolle Lehesit sot.
  Nuk e di se cfare mund te kete sajuar atehere Lesi, por garantoj lexuesit se nuk kam pasur asnje komunikim telefonik a kibernitik me te e askend tjeter brenda as jashte Shqiperise me perjashtim te shokut e mikut tim me te mire Agim Nezes mendjendritur, drite i paste emri dhe shpirti ne Parajse, qe sapo e ka lexuar me thote “dergoje kete perle… tek “Koha Jone “ e Lesit”. Kaq!
  I zhgenjyer cdo dite e me shume prej teje dhe theqafjes tende 10 vjecare nga keq ne keq e me keq nuk me mbetet gje tjeter vec tía marr kenges:
  Like Saleh i nenes
  Ke te qaj me pare?
  Keta Ajatollah Khomeine
  Apo keta serial vrastare
  Keta kryehajna me cizme
  A kryekusare ?
  Cka i dine shqiptaret?
  Lope qe vec hane bare!
  Sa gabohen keta poligomare
  SPAK dhe BKH
  Ne pranga kur ti marre
  Vesh mire do ta marrin
  Se vetes i ben varrin
  Se nga Drejtesi Ligji
  S’ shpetoi as Luigji !
  Jo me te shpetoje
  Ilir Flori Saliqi !
  Se shteti i drejtesise
  Zemren e ka prej Ligji!

  Reply to this comment
  • mirel July 10, 16:52

   idiot jo shterrues sic thote dhe inteligjenca e sotme

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 11, 08:22

   T. Alibani

   Ne vend të fishekzjarreve, degëthari që përvec përkatësisë politike ka ndryshuar bile dhe emrin (pri dal t’partis osht myslimon i nershëm) e ka me hak një copë bajgë digjitale. Mos e beso po deshe, por këtë jargavitjen këtu poshtë e ka paketuar dhe postuar me duart e tij në prag të zgjedhjeve.

   Pse do votoja për atdhetarin Sali Berisha, me 28 qershor 2009?

   Nga Hamdi Dega, Nju Jork.

   Se pari Sali Berisha eshte lideri politik me atdhetar ne Shqiperi. Ai e filloi karrieren e tij nga hiçi. Biri i dy malësorëve pa asnje mbeshtetje, qe per pak e lane pa shkolle per shkak te “kleçkave” ne biografi, arriti te perfundoje shkelqyer Universitetin, arriti te emerohej pedagog e mjek njekohesisht e deri deri edhe te specializohej ne Paris.

   Arriti te mesoje gjuhe te huaja dhe te shkelqeje ne kardiologji. Arriti te beje realitet endrra qe dukeshin te parealizueshme edhe ne ëndërr.

   Pasioni me te cilin ai ndiqte zhvillimet ne Kosove, perkushtimi ndaj çeshtjes se Kosoves qekur ishte mjek i thjeshte eshte shembullor. Akoma e kam te fresket ne sy, ne mendje, ne shpirt kur ne shtepine e mikut te tij dhe bashkevendasit tone Mehmet Elezi korrektoi komentin tim per planin famekeq te Millosheviçit per serbizimin dhe kolonizimin perfundimtar te Kosoves. Ai koment pati nje jehone te madhe nderkombetare dhe koha vertetoi largepamesine e tij. Ne kulmin e katrahures se ’97, kur Shqiperia ishte ne flake edhe per shkak edhe te gabimeve foshnjarake te Berishes, ne kohen qe Presidenca ishte e rrethuar dhe pritej te sulmohej nga Çaushët, sic me kane treguar deshmitare okulare, Sali Berisha nuk e braktisi Shqiperine. Vendosi te vdiste si hero e jo tua mbathte me te katra nga syte kembet, siç do te vepronte pak me shume se nje vit me vone Fatos Nano! Kjo eshte nje prove zjarri, nje deshmi madhore per atdhetarine e Sali Berishes.

   Ne kohen e luftes çlirimtare ne Kosove, kulla e tij ne Viçidol u be baze e sigurte dhe strehe e ngrohte e qindra lufetareve per liri te Kosoves. Shume prej tyre rane si heronj ne altarin e lirise dhe pavaresise se Kosoves. Vepra me e madhe ne Ballkan dhe Vetem nje ure ka ndertuar Ahmet Zogu ne lumin Mat dhe bile edhe ne kohen e diktatures e deri sot njihet si “Ura e Zogut”.

   Megjithe perpjekjet per ta sabotuar fqinjet tane te Jugut e te Veriut, Sali Berisha e filloi dhe po e mbaron Rrugen Durres – Morine, arterien e bashkimit kombëtar ShqiperiKosove. U vodh. U shkapërderdh. Sado te jete vjedhur e shkapërderdhur rruga mbetet monument , “investimi me i madh ne Ballkan”, siç e degjova ne “Euronjuz” para dy ditesh. E kot nuk thote populli ku punohet, ku ndertohet edhe do te shkaperderdhet e vidhet ngapak.

   Apo mos valle vodhen me pak Nanot e Gjinusherit, Cacet e Bacet, Malajt e Balajt ne vepra shume me te vogla e tendera ! Nuk ka shqiptar brenda e jashte Shqiperise te sjelle nje fakt korrupsioni ose dallavereje financiare te Sali Berishes. Jo vetem kaq. Ne çdo rast qe ai eshte informuar apo ka marre vesh per korrupsion e dallavere, ai menjehere i ka spastruar pa medyshje autoret e tyre si ne Dogana, ne KESH, ne Tatime pra ne pikat kyçe ku eshte djersa e mundi i popullit. Persa u perket shpifjeve per vajzen e dhëndrrin e tij do t’u thoja akuzuesve te tyre turp e faqja e zeze per ju se çdo pasuri e tyre eshte e mbuluar teresisht nga pagat e larta me UNMIK-un e KFOR-in ne Kosove. Mos valle djali dhe vajza e tij duhet te rrine papune e te heqin dore nga profesionet e tyre vetem per te kenaqur kundershtaret e tij!? Mos valle femijet e tij duhet te behen fli te “moralit proletar” dhe “dhjete tipareve te komunistit”!???? Te pergojosh djalin e Berishes eshte po aq e turpshme sa pergojimi i semundjes se kapercyer te djalit te Edi Rames.

   Edhe me e paturpshme eshte pergojimi i kombesise se bashkeshortes se tij! Turp e faqja e zeze se Liri Berisha, Balidemaj eshte nderi i gruas shqiptare ne te gjithe drejtimet … Shembull serioziteti / Mund te besh shume kritika e verejtje per politiken e meparshme dhe te sotme te Sali Berishes. Nuk ka se si ndodhe ndryshe: kush punon edhe gabon. Po askush nuk mund ta akuzoje Sali Berishen per mungese serioziteti. Sa ishte serioz e skrupuloz ne fushen e kardiologjise kur iu fut asaj, aq bile edhe me serioz e tregoi dhe po e tregon vetveten ne fushen e politikes. Asnje pune ai nuk i futet me dy mendje.

   Kiji inatin por jepi hakun edhe kundershtarit. Realiteti eshte realitet edhe kur nuk me vjen per hosh mua. Me gjeni nje lider politik me serioz e me punetor se Sali Berishen dje, sot. Neser ishalla do t’ia kalojne shume te tjere per te miren e Shqiperise. “ Nuk ka lider me punetor se Sali Berishen” ka deklaruar EuroDeputetja Doris Pack dhe shume personalitete te tjera evropiane. Zero tolerance ndaj imoralitetit / Nuk ka asnje lider politik ne Shqiperi sot qe gezon moralin dhe reputacionin e Sali Berishes. “Ishte i vetmi profesor qe te shikonte si prind, si profesor e jo si laper “ me thoshte nje ishstudente e tij e para 25 vjeteve.

   Gjithe jeta e tij, por edhe paraardhesve te tij dhe krejt families se tij jane eshte shembull morali te larte shqiptar. Per çdo gje mund te toleroje, por kur eshte fjala per moralin, toleranca e tij eshte zero, Sali Berishes i duhen edhe kater vjet qe t’i perfundoje ato. Ndaj vota ime do te jete per Sali Berishen. Ai ngjason mjaft me ishPresidentin amerikan Xhorxh Bush . Kur e jep fjalen, qofte edhe mbrapsht po te jete, ai e con deri ne fund. Ne rastin konkret behet fjale per fjale per se mbari ne dobi e ne sherbim te Shqiperise e popullit te saj. .

   Gazeta 55
   E premte, 19 qershor 2009

   Reply to this comment
 26. Alban Dega July 10, 16:35

  From: Alban Dega
  Date: May 11, 2018 at 9:03:51 AM EDT

  Ne vend te nje pergezimi

  MENDJE FLORI
  PENDE AR !

  E ke qare
  Ore e ke qare
  Mendja flori
  Penda ar …
  Nder shqiponja
  Je i pare
  Mendja drite
  Penda flori
  Shtylla e tyre
  Shqiptari !
  Shpirti i tyre
  Demokraci !
  Zemra e tyre
  Eshte liri !
  Me drite flori
  te pjell ty penda!
  O Viktor mendje ari !
  Sa maskarenjve
  U pshurr mendja
  Ty te pjell me shume
  Hajdari !
  Shih cfare pjerdh
  Intelegomari
  Me shume tru
  Ty te ka Hanxhari!
  Te lexoj
  Fort ma ka enda
  Sikur eshte
  Sulzberger
  brenda !
  Krejt Kazani
  S’ te vjen
  tek fenda
  Drite …flori
  Ty te pjell
  Mendja !

  Raj ( Rye ) Nju Jork, me 11 maj 2018

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 11, 08:14

   e paska zënë diarreja degën e dhjerë??
   ah po,qënkan riciklime,pra po ricikon mutin që ka ngrënë kohë më parë!!ka aq jashtëqitje në lavdërimin që i bën vikit sa duket që i ka dhjerë në të!!
   hy hajvan!

   Reply to this comment
 27. Samiu July 10, 16:37

  Artikulli me i goditur dhe me i bukur qe kam lexuar ne kto vite muti , nje analiz brilante , respekte zoti MALAJ , je SHQIPETAR i vertet , mendoj se jan te pakt po shum te pakt , intelektualet atdhetar ne kte vend ,.artikull brilant.

  Reply to this comment
  • mirel July 10, 17:01

   Jepini ca fishekzjarre ketij

   Reply to this comment
   • T. Alibani July 10, 19:40

    Ne vend të fishekzjarreve, degëthari që përvec përkatësisë politike ka ndryshuar bile dhe emrin (pri dal t’partis osht myslimon i nershëm) e ka me hak një copë bajgë digjitale. Mos e beso po deshe, por këtë jargavitjen këtu poshtë e ka paketuar dhe postuar me duart e tij në prag të zgjedhjeve.

    Pse do votoja për atdhetarin Sali Berisha, me 28 qershor 2009?

    Nga Hamdi Dega, Nju Jork.

    Se pari Sali Berisha eshte lideri politik me atdhetar ne Shqiperi. Ai e filloi karrieren e tij nga hiçi. Biri i dy malësorëve pa asnje mbeshtetje, qe per pak e lane pa shkolle per shkak te “kleçkave” ne biografi, arriti te perfundoje shkelqyer Universitetin, arriti te emerohej pedagog e mjek njekohesisht e deri deri edhe te specializohej ne Paris.

    Arriti te mesoje gjuhe te huaja dhe te shkelqeje ne kardiologji. Arriti te beje realitet endrra qe dukeshin te parealizueshme edhe ne ëndërr.

    Pasioni me te cilin ai ndiqte zhvillimet ne Kosove, perkushtimi ndaj çeshtjes se Kosoves qekur ishte mjek i thjeshte eshte shembullor. Akoma e kam te fresket ne sy, ne mendje, ne shpirt kur ne shtepine e mikut te tij dhe bashkevendasit tone Mehmet Elezi korrektoi komentin tim per planin famekeq te Millosheviçit per serbizimin dhe kolonizimin perfundimtar te Kosoves. Ai koment pati nje jehone te madhe nderkombetare dhe koha vertetoi largepamesine e tij. Ne kulmin e katrahures se ’97, kur Shqiperia ishte ne flake edhe per shkak edhe te gabimeve foshnjarake te Berishes, ne kohen qe Presidenca ishte e rrethuar dhe pritej te sulmohej nga Çaushët, sic me kane treguar deshmitare okulare, Sali Berisha nuk e braktisi Shqiperine. Vendosi te vdiste si hero e jo tua mbathte me te katra nga syte kembet, siç do te vepronte pak me shume se nje vit me vone Fatos Nano! Kjo eshte nje prove zjarri, nje deshmi madhore per atdhetarine e Sali Berishes.

    Ne kohen e luftes çlirimtare ne Kosove, kulla e tij ne Viçidol u be baze e sigurte dhe strehe e ngrohte e qindra lufetareve per liri te Kosoves. Shume prej tyre rane si heronj ne altarin e lirise dhe pavaresise se Kosoves. Vepra me e madhe ne Ballkan dhe Vetem nje ure ka ndertuar Ahmet Zogu ne lumin Mat dhe bile edhe ne kohen e diktatures e deri sot njihet si “Ura e Zogut”.

    Megjithe perpjekjet per ta sabotuar fqinjet tane te Jugut e te Veriut, Sali Berisha e filloi dhe po e mbaron Rrugen Durres – Morine, arterien e bashkimit kombëtar ShqiperiKosove. U vodh. U shkapërderdh. Sado te jete vjedhur e shkapërderdhur rruga mbetet monument , “investimi me i madh ne Ballkan”, siç e degjova ne “Euronjuz” para dy ditesh. E kot nuk thote populli ku punohet, ku ndertohet edhe do te shkaperderdhet e vidhet ngapak.

    Apo mos valle vodhen me pak Nanot e Gjinusherit, Cacet e Bacet, Malajt e Balajt ne vepra shume me te vogla e tendera ! Nuk ka shqiptar brenda e jashte Shqiperise te sjelle nje fakt korrupsioni ose dallavereje financiare te Sali Berishes. Jo vetem kaq. Ne çdo rast qe ai eshte informuar apo ka marre vesh per korrupsion e dallavere, ai menjehere i ka spastruar pa medyshje autoret e tyre si ne Dogana, ne KESH, ne Tatime pra ne pikat kyçe ku eshte djersa e mundi i popullit. Persa u perket shpifjeve per vajzen e dhëndrrin e tij do t’u thoja akuzuesve te tyre turp e faqja e zeze per ju se çdo pasuri e tyre eshte e mbuluar teresisht nga pagat e larta me UNMIK-un e KFOR-in ne Kosove. Mos valle djali dhe vajza e tij duhet te rrine papune e te heqin dore nga profesionet e tyre vetem per te kenaqur kundershtaret e tij!? Mos valle femijet e tij duhet te behen fli te “moralit proletar” dhe “dhjete tipareve te komunistit”!???? Te pergojosh djalin e Berishes eshte po aq e turpshme sa pergojimi i semundjes se kapercyer te djalit te Edi Rames.

    Edhe me e paturpshme eshte pergojimi i kombesise se bashkeshortes se tij! Turp e faqja e zeze se Liri Berisha, Balidemaj eshte nderi i gruas shqiptare ne te gjithe drejtimet … Shembull serioziteti / Mund te besh shume kritika e verejtje per politiken e meparshme dhe te sotme te Sali Berishes. Nuk ka se si ndodhe ndryshe: kush punon edhe gabon. Po askush nuk mund ta akuzoje Sali Berishen per mungese serioziteti. Sa ishte serioz e skrupuloz ne fushen e kardiologjise kur iu fut asaj, aq bile edhe me serioz e tregoi dhe po e tregon vetveten ne fushen e politikes. Asnje pune ai nuk i futet me dy mendje.

    Kiji inatin por jepi hakun edhe kundershtarit. Realiteti eshte realitet edhe kur nuk me vjen per hosh mua. Me gjeni nje lider politik me serioz e me punetor se Sali Berishen dje, sot. Neser ishalla do t’ia kalojne shume te tjere per te miren e Shqiperise. “ Nuk ka lider me punetor se Sali Berishen” ka deklaruar EuroDeputetja Doris Pack dhe shume personalitete te tjera evropiane. Zero tolerance ndaj imoralitetit / Nuk ka asnje lider politik ne Shqiperi sot qe gezon moralin dhe reputacionin e Sali Berishes. “Ishte i vetmi profesor qe te shikonte si prind, si profesor e jo si laper “ me thoshte nje ishstudente e tij e para 25 vjeteve.

    Gjithe jeta e tij, por edhe paraardhesve te tij dhe krejt families se tij jane eshte shembull morali te larte shqiptar. Per çdo gje mund te toleroje, por kur eshte fjala per moralin, toleranca e tij eshte zero, Sali Berishes i duhen edhe kater vjet qe t’i perfundoje ato. Ndaj vota ime do te jete per Sali Berishen. Ai ngjason mjaft me ishPresidentin amerikan Xhorxh Bush . Kur e jep fjalen, qofte edhe mbrapsht po te jete, ai e con deri ne fund. Ne rastin konkret behet fjale per fjale per se mbari ne dobi e ne sherbim te Shqiperise e popullit te saj. .

    Gazeta 55
    E premte, 19 qershor 2009

    Reply to this comment
 28. Samiu July 10, 16:39

  Artikulli me i goditur dhe me i bukur qe kam lexuar ne kto vite muti antishqiptarizmi , se me demokracin e vendit nuk kan lidhje, nje analiz brilante , respekte zoti MALAJ , je SHQIPETAR i vertet , mendoj se jan te pakt po shum te pakt , intelektualet atdhetar ne kte vend ,.artikull brilant.

  Reply to this comment
 29. HOMORA July 10, 18:05

  Kush ka degjuar le flitet per lucifer besoj se e ka aq te afte tashme ta besoje egzistencen e tij.

  https://it.wikipedia.org/wiki/Lucifero

  Ndoshta e egzaxhirojme por nga aktet,veprat,bemat dhe nga demet qe keto egzistenca i kane shkaketuar KOMBIT,lene te kuptojne qe influencimin e tyre famekeq dhe frymezimin e tyre tiranik e kane te injektuar nga Djalli qe perfaqesohet nga engjelli i shfuqizuar dhe i mallkuar lucifer.
  Nga 1990 deri me 1996 me nje shpejtesi maramendese u çmontua tere veprat industriale (perjashto hidrocentralet) kombinate,uzina,punishte fabrika,aviacioni ushtarak,arsenali ushtarak tokesor e bashke me te e tere logjistika qe e mirmbante kete arsenal.
  Pra ne nje kohe teper delikate qe po kalonte shqiperia ne kete periode,nga diktati i shfrenuar paradoksalisht kaloi ne nje anarshi te heretizuar,kur narmalisht situata kerkonte formen dhe menyren graduale te kapercimit nga nje sistem hermetik ne nje sistem mondialist,pra duhej te krijoheshin,etapa,faza,hapsira por edhe planifikim periudhash avancimi te normalizuar dhe te studiuara me imtesine me te madhe ne rendesise qe paraqiste dhe e perleshte kjo periode historike Popullin dhe Kombin Shqipetar.
  Duke lene ne neglizhim te qellimshem apo te pa kalkuluar dhe nen peshen e injorances te atyre(shpetimtaret varrehimes) qe kerkuan por edhe pretenduan ti dilnin zot vendit.
  Por nje Popull i uritur nuk ka kohe dhe aftesi te shikoje me largepamesi dhe me horizont te gjere dhe afatgjate zhvillimin e tij politiko-social,pra i manget nga emancipimi i tij me kerkesat e kohes,populli ju neglizhiu berbesisht dhe ju besoi me naivitet foshnjor ketyre “burrave” qe do benin shqiperine nje nga krenarite e botes me mrekullite e aftesive te tyre drejtuese,transfurmuese dhe evolucioniste drejte nje demokracie moderne.
  Kur njekohesisht realiteti ishte teper i eger,sepse dolen qe te gjithe pronare dhe zoter te pasurive publike,gjithesecili dhe per hesap te vete po shkapelonin dhe copetonin me egersi çdo gje qe ju shkelte kemba apo ju shihte syri, e kjo barbari u krye nga çdo shipetar asnje dallimi neveli shtrese klase apo intelektuale.
  Pra llogjika racionaliste ishte pushtuar nga mania egoiste dhe xhvatese.
  Pra qe nga ketu fillon deshtimi i Shqiperise dhe shqipetareve,sepse nga nje gjendie latente,vegjetative letargjike,kerkoi me urriejtien karshi nje sitemi tashme te rrexuar te ngushollehej ne nje klike qe ishte formatuar,kalitur,politizuar dhe apollogjizuar po nga sistemi qe dha grahmat e fundit mu perballe syve e tyre,pra nga nje kurth katil shqipetaret kaluan ne nje kurth tjeter akoma me te eger e gjakpires.
  E per kete provat i kishte mu perballe syve te tij me shkaterrimet qe po i beheshin prones se tij publike qe,ishin veprat e prinderve,gjysherve te tyre,te arritura me mund,sakrifica dhe me bark bosh nen nje diktat tiranik,as gek e as mek nuk beri kush duke ngritur zerin mbi mizorite barbare dhe vandale te heretikeve pro komuniste dhe histerike post-demokratike.
  Post-demokracia nje nga blasfemet me te cilen klika e re diktatoriale mashtroi dhe formatoi popullin duke fermentuar idene e shqiperise se lire,kur ajo nga ana tjeter po zhvishej dhe po rripej me nje egersi te fuqise 10 balleshe.
  nen komunizmin populli reaolizoi arritjie jo te neglizhueshme,vetem doku dhe kadifjia shqipetare sillte 10% te buxhetit kombetar (vetem india prodhon kadife-velur puro sot ne mbare boten dhe nje xhakete kadifjie kushton sot deri ne 300 euro)

  https://www.galerieslafayette.com/s/veste+en+velours?query=veste%20en%20velours

  Vetem nje prove e tille verteton krimin qe i ka bere post-demokracia shqipetareve,sepse ishte kombinati por edhe rrobaqepsia,pra fabrikohej ne vend,qepej ne vend dhe eksportohej,pa llogarit ketu prodhimin e pambukut ne kooperativat.
  Pra nga lenda e pare deri ne prodhiin perfundimtar te nje produkti sa vende pune do ishin sot te garantuara po mos te ishin rrenuar kombinati stalin e resti i industrise?
  Pra me teorine satanike post-demokratike u formatua populli qe,ku duhej me çdo kusht te zhdukej çdo shenje e komunizmit.
  Mos valle gjaku djersa dhe mundi i te pareve tane ishte shenje komunizmi apo shenje atdhedashurie dhe vullneti per nje shqiperi me industri e me kapacitet prodhues?!
  Aspak,por si do justifikohej vandalizmi i kastave injorante dhe debile qe erdhen ne pushtet,me sakte ju la ose me qarte populli ja dha si dhurate me vullnetin e tij te lire.
  Tashme populli ka vetem syte e tij per te qare ne mizerien ku ka rene ne vend qe te ngrihej dhe me guxim te mbronte pronen e te pareve te tyre,tarshgimine e tyre qe do ju siguronte begatine,por edhe aktivitet prodhues qe do ju sidhte perfitime te medha e do ju siguronte pensionet e tyre pa llogaritur vendet e punes.
  Nje lada prodhonte rumania tashme ajo uzine ladash eshte e kooperuar me Renault.
  Me cilin u kooperua uzina traktoreve,etj…?
  Dhe kushtet sociale do ishin te nje niveli normal ku zdo kishte te varfer apo lypsare.
  Pa folur ketu per kushtet shendetesore,per spitalet apo teknollogjine medicinale e mjeksore.
  Pra me 1990 shqipetaret shpetuan nga ferri komunist per te shkuar ne nje ferr akoma me te eger,qe ne paraqitjie dukej demokratik,por s’ishte gje tjeter veçse nje purgatuar i vertete.
  Ja pse luciferi me pjellat e tija te perzgjedhura nga gjiri i kombit shqipetar na verteton se egziston,sepse te tere nen frymezimin e tij kishin vetem nje qellim:
  çuarien e shqiperise drejte llaveve te ferrit te perjetshem!!!
  Tashme edhe pse sna takon te themi qe eshte teper vone,jemi koshient qe skemi shkopin magjik qe te kthehemi mbrapsht ne 1990 dhe,me eksperiencen e soteshme kohore te benim ate qe zbeme kur e kerkonte si kusht jetik situata e atehershme.
  Ndaj sot per shipetaret ka vetem nje rruge zgjidhjie qe,te ngrihen dhe me gjakun (eshte e lehte me dhene keshilla por koha ka ardhur per kalimin ne vepra pak rendesi ka çmimi i pageses) e tyre te mbrojne kete copez shqiperi qe ka ngelur,si jo djalli jo qe zdo meshiroje askerkend nga NE pa dallim feje-ideje -krahine por do argetohet me klithmat tona te lengimit dhe me lotet tane te trishtimit.
  Shqipetaret duhet te mendojne se çfare te ardheme do ju sigurojne dhe trashegojne femijeve te tyre,por edhe per te atdhmen e tyre,sepse nga dita ne dite shqipetaret po e harxhojne kohen qe ju eshte dhene ne dispozicion,e do vi nje moment qe frymaria tyre do shuhet,pra moshen e tyre madhore kush do e mbaje mbi shpatulla kete peshe dhe kush do tju beje balle kerkesave dhe perkujdesieve qe kerkon kjo moshe,sepse fryma vetem me uje nuk mbahet.
  Pra horizonti largepames kerkon sot me shume se askurre qe shqipetaret te ngrihen per mbrojtine e vitalitetit te tyre jetesor,e kete vitalitet ja garanton vetem KOMBI i tij qe eshte trashgimia e tij nder shekuj,eshte prona e tij publike e pa cenueshme nga pjellat luciferiane.
  Askurr nuk duhet te thuhet Askurre,thote ne moto popullore dhe dikton vullneti i nje KOMBI.
  Ju me SHQIPERINE dhe SHQIPERIA e juaja,JU me KOMBIN dhe KOMBI prona juaj me e çmuar!!!

  Reply to this comment
 30. Anes Elbes July 10, 18:12

  Z.Malaj,ju e keni pasqyruar realitetin ghithmone me objektivitet ne analizat tuaja. Edhe kete here jeni i sakte per cka thoni e analizoni.
  Do kisha deshire te komentoja gjate,( edhe pse lexoj cdo dite kete potal), kam konkluduar se nuk ja vlen me zhurmuesit e shumte qe jane shtuar dhe bashke me ta edhe banaliteti qe percillet ,duke mos respektuar mendimet e tjetrit,pasqyre kjo ne fakt e nje realiteti te hidhur te nje pershkallezimi urrejtje e percarje te papare midis njerezve nga ana e kesaj klase politike,qe e ka ulur nivelin shoqeror ne shkallen me te ulet ndonjehere,duke demostruar ne cdo aspekt ,paaftesine e saj qeverisese dhe shtetformuese ,si shprehje kjo e nivelit te ulet te perfaqesimit dhe mediokriitetit te saj.
  Kjo eshte ne fakt edhe “fabola” e Historise sone,ku shqiptaret asnjehere nuk jane perfaqesuar nga faktori i brendshem,nga idealet e shumices ,populli,por nga nje grusht njerzish imorale ,injorante e medioker qe vetem shqiptareve e Shqiperise nuk i kane .
  Se cka po ndodh ne Shqiperine tone te bukur por te ndotur nga kjo klase politike,une do t’a perkufizoja me keto te thena nga Ibrahim Ibn Ed’hem :
  “Do te vije per njerzit nje kohe ne te cilen qeverine do ta marrin ne dore budallejte dhe do te vije nje kohe ne te cilen njerzit e urte do te perbuzen”.

  Reply to this comment
 31. Alban July 10, 19:19

  SHTETI JOFUNKSIONAL NUK ESHTE SHTET

  – Nje hap para e kater mbrapa !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork.

  One step at the time, thone vellezerit tane amerikane ne momentet me kritike e me jetike per popullin e kombin shqiptar!
  Nuk mbahen dy kunguj nen nje sqetull, thote populli yne i mencur e qyteteruar .
  Armiqte me te medhenj te shqiptareve jane shqiptaret, ka thene Faik Konica i madh .
  Politikanet tane sidomos keta te “ Bandes se Gangstereve” jane vene ne gare per te vertetuar shprehjet albanofobe te Beogradit, Athines, Moskes por edhe te Londres e Bismarkut “ shqiptaret jane njerez me bisht”, shqiptaret nuk kane aftesi vetqeverisese” “ shqiptaret duan cobane jo shqiptare”…” Shqiperia shprehje gjeografike”
  Legjenda e Rozafes na shoqeron tash e mijera vjet
  Cka punojme diten e cartim naten.
  Cka ndertojme per nje vit e prishim per nje dite
  Fillojme nje pune. Pa e mbaruar akoma haparavemi edhe ne tri te tjera!
  I leme ne mes te rruges apo i bejme shkel e shko te katerta.
  Shkurt nje hap para e kater hapa mbrapa!
  Pse edhe pas gati 107 vjetesh pavaresi akoma nuk kemi nje shtet te mirefillte funksional!?
  Nje shtet ne populli, me popullin, per popullin!
  Kinezet e lashte, greket e lashte, romaket e lashte thonin shteti e ka zemren prej gurí!
  Revolucioni i pare demokratik ne Bote ai Francez dhe Pavaresia e Amerikes dhe Kushtetuta e saj me shtylle Ne Populli Me Popullin Per Popullin hapi epoken e re te demokracise bashkekohore:
  Shteti e ka zemren prej Ligji!
  Pra hapen epoken e Shtetit Ligjor qe per here te pare ne Shqiperi filloi me miratimin unanim te Reformes ne Drejtesi Vetingut, qe po zvarritet e zvarritet kryesisht per shkak te minave me sahat, komploteve, dhunes luftes per jete a vdekje jo vetem te “ Bandes se Gangstereve” politike, biologjike dhe oturako- mediatike te Saleh Like Floririt dhe “Mafias krejt jashte kontrollit” jo vetem te tyre, por edhe te subjekteve dhe objekteve te saj edhe nga e majta e nxjerre ne pension te natyrshem dhe te merituar per shkak te mamutho- korrupsionit dhe mega-shperdorimeve me parate e pasurite, me djersen dhe gjakun e shqiptareve .
  Jo vetem ato por edhe oturako- media ne sherbim te xhepave te vet e te oligarkeve politike, biologjik e financiare.
  Nese keni dyshim shkoni e shikoni vilat multimilioneshe, pallatet, sarajet, butikat… e Lalezit, Farkes, Kunes, Valbones, Dhermiut, Sarandes … dhe kerkoni i firmacion per pronaret e tyre!
  Perkrah oligarkeve politike, ekonomike, financiare dhe biologjike te tyre do te gjeni edhe oligarket mediatike, njesoj si Gorillat e Amerikes Latine, Afrikes, sheiket e Arabise .
  Po sjell dy shembull krejt te thjeshte:
  – A e dini se paga mujore e Blendi Fevzi Koran Toptanit eshte me e larte se ajo e Presidentit te superfuqise boterore Donald Trump!?
  Cfare kualifikimi aresimor, profesional, akademik, studimor ka ai ne lemine e massmedias!?
  Cfare dobie, cfare vlerash demokratike, cfare informacioni e qytetarie pervec zallamahise, dizinformacionit, percarjes, cjerrjeve te laringut dhe shtjerrjeve te zerit, pervec aresyes se forces dhe te Garipit, qe ka me te gjate shkopin e dirigjentit se shtatin , te te fortit e jo forces e fuqise se aresyes sjellin “ Opinionet” e tij !?
  Nga vijne 36 mije euro ne muaj ne xhepat e tij ?
  Sigurisht nga oligarket financiare e politike… nga taksat, mundi, djersa e shqiptareve !?
  Vetem fizura e nje moderatorje tjeter mese e rendomte si Eni Vasili paguhej nga News 24 me shume se paga mujore e gazetarit me te mire investigativ shqiptar dhe heroit mediatik te 21 janarit, zezonave tropojane, Republikes se Lazaratit- shtetit politiko – narkotik te shtetit Salikratik…. Artan Hoxha !?
  Shihni kush jane padronet e Oturako- medias shqiptare… 90 per qind oligarke financiare…
  Nje simbioze, bashkejetese e shemtuar e oligarkise politike, biologjike, financiare, mediatike qe veprojne ne unison e si me komande kunder shtetit ligjor e Reformes ne Drejtesi.
  Kam nje respekt te vecante per Ish- Presidentin me te mire te Shqiperise Z. Alfred Moisiu, por sot ndoqa ne ReportTV nje deklarate te tij ne emer te nje grupi intelektualesh dhe shoqerise qytetare me disa pika te aresyeshme, te drejta ne pergjithesi por per mendimin tim ne kohen e gabuar!
  Pse ?!
  Se pari, populli shqiptar ke nevoje jetike dhe kerkese urgjente ligj edhe drejtesi, shtetin ligjor si shtylla kryesore e tij, pa te cilat shteti kalon, sic ka kaluar tash e 106 vjet nga shtet Toptan- Haxhi Qamil ne shtet- Mbret absolut, ne Parti- Enver shtet, ne Sali ( 1 Njeri ) shtet, shkurt ne antishtet
  Se dyti, aleatet tane strategjike Washingtoni dhe Brukseli kerkojne dhe po luftojne me mish e me shpirt per pershpejtimin, jetesimin dhe kurorezimin nje minute e me pare te Reformes ne Drejtesi e Vetingut, SPAK-ut dhe Byrose Kombetare te Hetimit !
  Para dy ditesh Departamenti amerikan i Shtetit dhe dje Ambasadori i Bashkimit Evropian Z. Soreca… kerkuan me urgjence jetesimin e SPAK-ut, Byrose Kombetare te Hetimit, Gjykates Kushtetuese dhe Gjykates se Larte !
  Me pak fjale , jetesimi, kurorezimi i Reformes ne Drejtesi eshte nje urgjence kombetare
  Te dalesh pa kaluar 24 ore nga keto deklarata e kerkesa urgjente te Washingtonit e Brukselit, te 95 per qind te shqiptareve, me kerkesa per Reforme Kushtetuese, per ndreqje te pazarit kushtetues te 2008-es, per zgjedhje te Presidentit nga populli … eshte nje hap para e kater hapa mbrapa, eshte te prishesh diten e te cartesh naten kryereformen e te gjitha reformave Reformen ne Drejtesi.
  Kur te kryhet kjo pune dhe te filloje funksionimi i ligjit e drejtesise, i SPAK-ut dhe BKH-se, i Gjykates Kushtetuese e Gjykates se Larte, i Prokurorise se Pergjithshme, i Gjykatave dhe prokurorive ne rrethe, pra te gjitha ingranazheve te shtetit ligjor, atehere te fillojme me te tjerat.
  Kur trupi, zemra, truri i nje paciente eshte ne kolaps e vetmja rruge per shpetimin e tij eshte terapia e shokut dhe veprimi i menjehershem
  Keshtu eshte edhe shteti shqiptar i kolapsur sot kryesisht e krejtesisht per shkak te mungeses permanente te shtetit ligjor funksional ligjor tash e gati 107 vjet !
  Kjo eshte kryeurgjenca e shqiptareve dhe e Shqiperise sot!
  Ajo ka vetem nje zgjidhje :
  Vraponi burra nuk ka me prite!
  Shqiptaret e Shqiperia kane nevoje urgjente per ligj e drejtesi si mushkerite per okdigjenin, si zemra per gjakun, si truri per te dyja, si trupi per ushqimin e ujin… !
  – E duam Shqiperine si e gjithe Evropa!
  – E duam Shqiperine si Amerika demokratike !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 11, 08:19

   T. Alibani

   Ne vend të fishekzjarreve, degëthari që përvec përkatësisë politike ka ndryshuar bile dhe emrin (pri dal t’partis osht myslimon i nershëm) e ka me hak një copë bajgë digjitale. Mos e beso po deshe, por këtë jargavitjen këtu poshtë e ka paketuar dhe postuar me duart e tij në prag të zgjedhjeve.

   Pse do votoja për atdhetarin Sali Berisha, me 28 qershor 2009?

   Nga Hamdi Dega, Nju Jork.

   Se pari Sali Berisha eshte lideri politik me atdhetar ne Shqiperi. Ai e filloi karrieren e tij nga hiçi. Biri i dy malësorëve pa asnje mbeshtetje, qe per pak e lane pa shkolle per shkak te “kleçkave” ne biografi, arriti te perfundoje shkelqyer Universitetin, arriti te emerohej pedagog e mjek njekohesisht e deri deri edhe te specializohej ne Paris.

   Arriti te mesoje gjuhe te huaja dhe te shkelqeje ne kardiologji. Arriti te beje realitet endrra qe dukeshin te parealizueshme edhe ne ëndërr.

   Pasioni me te cilin ai ndiqte zhvillimet ne Kosove, perkushtimi ndaj çeshtjes se Kosoves qekur ishte mjek i thjeshte eshte shembullor. Akoma e kam te fresket ne sy, ne mendje, ne shpirt kur ne shtepine e mikut te tij dhe bashkevendasit tone Mehmet Elezi korrektoi komentin tim per planin famekeq te Millosheviçit per serbizimin dhe kolonizimin perfundimtar te Kosoves. Ai koment pati nje jehone te madhe nderkombetare dhe koha vertetoi largepamesine e tij. Ne kulmin e katrahures se ’97, kur Shqiperia ishte ne flake edhe per shkak edhe te gabimeve foshnjarake te Berishes, ne kohen qe Presidenca ishte e rrethuar dhe pritej te sulmohej nga Çaushët, sic me kane treguar deshmitare okulare, Sali Berisha nuk e braktisi Shqiperine. Vendosi te vdiste si hero e jo tua mbathte me te katra nga syte kembet, siç do te vepronte pak me shume se nje vit me vone Fatos Nano! Kjo eshte nje prove zjarri, nje deshmi madhore per atdhetarine e Sali Berishes.

   Ne kohen e luftes çlirimtare ne Kosove, kulla e tij ne Viçidol u be baze e sigurte dhe strehe e ngrohte e qindra lufetareve per liri te Kosoves. Shume prej tyre rane si heronj ne altarin e lirise dhe pavaresise se Kosoves. Vepra me e madhe ne Ballkan dhe Vetem nje ure ka ndertuar Ahmet Zogu ne lumin Mat dhe bile edhe ne kohen e diktatures e deri sot njihet si “Ura e Zogut”.

   Megjithe perpjekjet per ta sabotuar fqinjet tane te Jugut e te Veriut, Sali Berisha e filloi dhe po e mbaron Rrugen Durres – Morine, arterien e bashkimit kombëtar ShqiperiKosove. U vodh. U shkapërderdh. Sado te jete vjedhur e shkapërderdhur rruga mbetet monument , “investimi me i madh ne Ballkan”, siç e degjova ne “Euronjuz” para dy ditesh. E kot nuk thote populli ku punohet, ku ndertohet edhe do te shkaperderdhet e vidhet ngapak.

   Apo mos valle vodhen me pak Nanot e Gjinusherit, Cacet e Bacet, Malajt e Balajt ne vepra shume me te vogla e tendera ! Nuk ka shqiptar brenda e jashte Shqiperise te sjelle nje fakt korrupsioni ose dallavereje financiare te Sali Berishes. Jo vetem kaq. Ne çdo rast qe ai eshte informuar apo ka marre vesh per korrupsion e dallavere, ai menjehere i ka spastruar pa medyshje autoret e tyre si ne Dogana, ne KESH, ne Tatime pra ne pikat kyçe ku eshte djersa e mundi i popullit. Persa u perket shpifjeve per vajzen e dhëndrrin e tij do t’u thoja akuzuesve te tyre turp e faqja e zeze per ju se çdo pasuri e tyre eshte e mbuluar teresisht nga pagat e larta me UNMIK-un e KFOR-in ne Kosove. Mos valle djali dhe vajza e tij duhet te rrine papune e te heqin dore nga profesionet e tyre vetem per te kenaqur kundershtaret e tij!? Mos valle femijet e tij duhet te behen fli te “moralit proletar” dhe “dhjete tipareve te komunistit”!???? Te pergojosh djalin e Berishes eshte po aq e turpshme sa pergojimi i semundjes se kapercyer te djalit te Edi Rames.

   Edhe me e paturpshme eshte pergojimi i kombesise se bashkeshortes se tij! Turp e faqja e zeze se Liri Berisha, Balidemaj eshte nderi i gruas shqiptare ne te gjithe drejtimet … Shembull serioziteti / Mund te besh shume kritika e verejtje per politiken e meparshme dhe te sotme te Sali Berishes. Nuk ka se si ndodhe ndryshe: kush punon edhe gabon. Po askush nuk mund ta akuzoje Sali Berishen per mungese serioziteti. Sa ishte serioz e skrupuloz ne fushen e kardiologjise kur iu fut asaj, aq bile edhe me serioz e tregoi dhe po e tregon vetveten ne fushen e politikes. Asnje pune ai nuk i futet me dy mendje.

   Kiji inatin por jepi hakun edhe kundershtarit. Realiteti eshte realitet edhe kur nuk me vjen per hosh mua. Me gjeni nje lider politik me serioz e me punetor se Sali Berishen dje, sot. Neser ishalla do t’ia kalojne shume te tjere per te miren e Shqiperise. “ Nuk ka lider me punetor se Sali Berishen” ka deklaruar EuroDeputetja Doris Pack dhe shume personalitete te tjera evropiane. Zero tolerance ndaj imoralitetit / Nuk ka asnje lider politik ne Shqiperi sot qe gezon moralin dhe reputacionin e Sali Berishes. “Ishte i vetmi profesor qe te shikonte si prind, si profesor e jo si laper “ me thoshte nje ishstudente e tij e para 25 vjeteve.

   Gjithe jeta e tij, por edhe paraardhesve te tij dhe krejt families se tij jane eshte shembull morali te larte shqiptar. Per çdo gje mund te toleroje, por kur eshte fjala per moralin, toleranca e tij eshte zero, Sali Berishes i duhen edhe kater vjet qe t’i perfundoje ato. Ndaj vota ime do te jete per Sali Berishen. Ai ngjason mjaft me ishPresidentin amerikan Xhorxh Bush . Kur e jep fjalen, qofte edhe mbrapsht po te jete, ai e con deri ne fund. Ne rastin konkret behet fjale per fjale per se mbari ne dobi e ne sherbim te Shqiperise e popullit te saj. .

   Gazeta 55
   E premte, 19 qershor 2009

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 July 11, 08:33

    a mund të quhet gazetar një idiot i tillë??
    ” Kur e jep fjalen, qofte edhe mbrapsht po te jete, ai e con deri ne fund.”
    pra debili i lindur në bjeshkët e nëmura,vetëm i lindur,pjesën tjetër të kaluar në tiranë dhe amerikë,akoma është aq idiot sa të thotë se meqënëse ka filluar të hajë mut gabimisht,edhe kur e kupton!?ai vazhdon ta hajë!!
    ti je për tu lidhur mor idiot!ty duhet të të veshin këmishën e forcës,të përforcuar!!
    sa idiot mund të jetë njeriu!?
    sa idiotësi mund të prodhojë truri i një qënje njerzore,është e pa imagjinueshme!!aq e paimagjinueshme sa dhe kur këto idiotësi përpiqet ti shesë për gjenialitete!!

    Reply to this comment
 32. Adih July 10, 22:17

  Per kete katrahure te dhembeshme ,jemi dhe ne populli bashkefajtor Z Viktor .Por cfaje kemi ne te tjeret .

  Ofendimi me i mdh qe i eshte bere shqiptareve ,qe cilesova me siper eshte :

  1 ..Kur, ish sekretari i Partise ,e me karjeristi i terbuar Sali Berisha ne sekonde u ngjiz ne “DEMOKRAT” .

  2 ..ofendim tjeter eshte kur ERION VElIA si drejtuesi i MJAFT u ngjiz ne sekonde ne ” PS” .

  3 Ofendim me i madh eshte : .Kur EDI RAMA ,prej vidios se ILIR METES hypi ne pushtet ,shqiptaret e votuan ,,e me vone RAMA i beshtyhu te gjthe votuesit ,por me kryesorja eshte , i vrau per here te dyte 4 te mjeret e 21 Janarit .Nuk ka pene ta pershkruaje ,kete mungese karakteri te ketij mos mirenjohesi .,Sinqerisht nuk gjinden fjale ,duke i lene ne preher ,nje President ,,nje nga me banditet dhe me pasaniket ne rrang bote .Cdo njeri mund te me kritikoje e pranoj eshte banda e Ramiz Alise ,por te pakten nje mut me pak ..
  respekte z Viktor.

  Reply to this comment
 33. MH July 11, 00:50

  Te nderuar komentues.Jeni shpervjel mendjes dhe keni shkruar ma shume se autori shkrimit qe ju ngacmoi.Ne fund nuk shikoj asnji zgjidhje njisoj gjendja aktuale e vendit dhe e shoqerise sikur te mos kishte shkruar autori dhe ju te mos kishit komentuar.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 11, 08:27

   uau MHja kokrra e mënçurisë e zbrazi zorrën e trashë!!
   mos more,kishe pritur zgjidhjen ti me komente??
   pra po të kishte dhënë ndonjë nga ne “ZGJIDHJEN”problemet do të kishin mbaaruar dhe shqipëria do të lulëzonte si në filmat e vjetër vizatimor të dizneit,brënda minutës??
   uau sa i fortë je o copë mishi!!!
   ti me të vërtetë i ke vënë një vulë të fortë këtyre komenteve,vetëm se duke mos patur asnjë zgjidhje dhe ti,i ke bërë mutin vetvetes!ke shkelur mbi atë që na kritikon ne të tjerëve!
   pse je kaq debil mor kafshë??

   Reply to this comment
 34. Examineri July 11, 01:14

  Ne gazeten Dita vetem V.Malaj dhe poetin e madh A Duken i lexoj fjale per fjale me kenaqesi, kurse artikujt e tjere lexoj vetem titujt ,pasi e di permbajtjen , te gjithe jane njelloj i futin te githe ne nje thes te si ata qe kane vrare ,vjedhur dhe po tu jepet mundesia pra mund te vrasi dhe vjedhi dhe ata qe nuk kane vrare dhe nuk kane ndermend te vrasin,

  Reply to this comment
 35. Zgalem July 11, 14:12

  Dhjete me zero
  Opzita realizoi 10 protesta “Kombetare “ , shumica te dhunshme . Qellimi i protestave ishte rrezimi i Edi Rames dhe krijimi i nje qeverrie kalimtare , ne zgjedhje te parakohshme . Rama nuk u rrezua , nga keto protesta dhe nuk kishte si te rrezohej . Ramen e rrezon vetem vota ne kuti . Pretendohej se do ta hidhnin ne Lane , do ta hiqnin zvarre etj . Rrezime te tilla , kane ndodhur perpara 100 vjetesh e me shume , kur u pushkatua Cari rus . Faktet treguan se protestat ishin pese me hic .
  Opozita i quajti protestat kmbetare , por nuk ishin realisht te tilla . Militantet nuk perfaqesojne popullin , ose shumicen e tij . Tirana eshte gjysma e popullsise . Ne kohen e protestave , tiransit rrufisin kafe dhe rrekellenin krikot e birres . Kete benin edhe shumica e popullsise , nga ishin nisur “ perfaqesusit”.
  Per protestat e rruges , dolli nga sistemi parlamentar dhe as mori pjese ne zgjedhjet lokale , te dekretuara , per ne daten 30 Qershor 2019 . Sic shifet ,e gjithe platforma opozitare eshte extrainstitucionale , opoizite rruge . Per ta plotesuar kuadrin extrainstitucional , ju erdhi ne ndihme , Presidenti , i cili krejt pa pritur, e quajti te pa vlefshem dekretin e tij dhe caketoi nje date te dyte , aty nga vjeshta e dyte .
  Nuk do shume vemendje te dallosh se veprimet e Presidentit Meta, ne proces shkarkimi, jane te rakorduara me strategjine opozitare , qe shkurtimisht shprehet ne “Rama ik! “ . Madje me thelle , sepse parashihej rrebelim , si ne 97 .
  Presidenti , ne proces shkarkimi , u vu ne sherbim te verber te bashkeshortes , qe nuk ka asnje tipar te politikanes kohore . LSI , Pd dhe Lulzim Basha , drejtojne aksionin opozitar dhe jane shtylla e kesaj levizje , qe emertohet , mosbindje civile .Nuk kane asgje te perbashket me veprimin opozitare modern te sh 21 .
  Opozitaret tone kerkojne te bejne zanat te ri ne fshat te vjeter . Bojkoti , dhuna , rruga , nuk jane praktika opozitare , qe te cojne te pushteti . Pa patur nevoje , per te tilla marifete , opozita greke e Michotaqisit , e mori pushtetin brenda dites , por me rruge institucionale , me vote . Fjala shqip , rrugac , perkthehet njeri , qe rri ne rruge . Opozita Luli – Mona , Sali dhe Meta , rrugen e konsiderojne institucionin , me te rendesishem . Prej aty presin te marrin pushtetin . Shofin enderra me sy hapur.
  Luli , vete dora , e ka dekllaruar veten Kryeminister , por ,,,ne rruge.
  Analistet e disa portaleve politike , kane theksuar se Lulzim Basha, ka rolin agjenturor ne dekompozimin e PD . Pa e perjashtuar kete opsion te pa vertetuar me ligj , mendoj se Lulzim Basha deshtoi si politikan, ne menyren me spektakulare dhe coi PD , ne katastrofe asgjesuse . Arsyeja eshte nje e vetme : I qendroi strikt “mesimeve “ te Sali Berishes .Saliu njef vetem revolucionin , madje revolucionin permanent . Kete shkolle politike , ka kryer Saliu , gjat monizmit .
  Kohet e fundit , u ka lindur ideja te mos dorezojne Bashkite , qe u fituan nga Socialistet ne 30 Qershor . Ky eshte nje sebep tjeter , per te krijuar anarshi . Anarshia dhe rruga , jane armet e tyre .
  Rruga anarkike te ben te pa llogjikshem , sepse bashkiaket e tyre , mbeten pa mandat .
  Keto ligje ata i njohin , por e duan vendin ne destabilizim te perhershem . Qetesia e popullit , i vret . Eshte misioni i tyre , qe u keshillojne ustallaret , pas perdes .
  Personalisht kam dashur te jem perkrah opozites , duke qene gazetar i vjeter dhe autor librash . Nje opozite e pjekur , te ngjall shprese per liri jetesore , per zhvillim me gjere te ekonomise , per hapa te rendesishem ne zhvillimin bujqesor . Opozita e Lulzim- Mondes , te frymezuar nga Saliu , te ben apatik , te cmobilizon , te heq c’do besim ne te arthmen , te afron me vetvrasjen .
  Bash , per keto arsye , kam ndenjur larg kesaj opozite kapitulluse dhe kam ushtruar kritike ne shtyp , per c’do hap te gabuar te saj . Hapat e saj kane qene dhe mbeten te tere te gabuar . Le te perfundoi , per ku eshte nisur ; ne ferrin politik.
  Mendoj se njerzit , me dy pare mend ne koke , duhet ta braktisin kete opozite , qe ecen kuturu , ne boshllek . Gjithnje ka kohe , qe njerzit e llogjikshem te orientohen drejt nordit .
  Populli shqiptar , me sakte shumica e tij dermuse , duhet te ndergjegjesohen , se kreret e opozites se sotme , jane me afer burgut se sa pushtetit . Ne se kjo ende nuk ka ndodhur , i referohemi aforizmes se me shume dite vine se kan eshkuar . Kete sitúate e kupton , c’do njeri , qe njef rrugen e kundraligjshme te krereve opozitare shqiptare .
  Editoriali i sotem firmosur nga , Viktor Malaj e ka rrahur gjere e gjate situaten politike , qe u zhvillua ne keto 10 protesta . Vecanerisht autori , ka sqaruar zgjedhjet e 30 qershorit , si gur kufiri midis popullit , votus ose jo dhe Opozites te coroditur dhe pa te arthme .
  Situata politike , pas 3 dekadash transición , ka nevoje , per fytyra te reja . Kjo nuk ndodhi me Lulin . Lulin si politikan e pagezoi Saliu dhe i dha frymen e tij jo vetem te plakur , por krejt dekadente, revolucionare . Opozita dhe Shqiperia nuk mund te presi asgje pozitive nga Luli , qe eshte konsumuar me kohe si polikan. Kerkesat e tij per pushtet te pa merituar , jane thjesht zera ne shkretetire . Ky politikan dhe Presidenti Meta , me te shoqen e treguan veten se jane te pa ndreqshem . Jane po ata , qe ishin ne 21 Janar , madje me te diskretituar sepse kane shtuar dozat e genjeshtres , megallomanise dhe me demet kolosale , qe vijojne t’i bejne Shqiperise me protestat e dala boje . Zgalem

  Reply to this comment
 36. Florida July 17, 16:00

  Ik mor bukeshkale lepija bythen Hajduteve dhe krimineleve,shko behu anetar i Lesh e Lise se fallxhorja po te pret

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*