Histeria e shpëtimtarëve të rremë

February 12, 2019 01:51

Histeria e shpëtimtarëve të rremë

Viktor Malaj

Po të vihet re me vëmendje, sjellja e opozitës aktuale shqiptare dhe e gjithë borizanëve të saj mediatikë, me të cilën i bashkon morali i përbashkët, por interesat i kanë të ndryshme, ka marrë tiparet e një histerie. Histeria është një çrregullim psikoneurotik që karakterizohet nga shpërthime emocionale, turbullime të funksioneve shqisore dhe motorike, si dhe efekte të ndryshme jonormale për shkak të autosugjestionit.

Gjendja histerike në të cilën ndodhen dhe sillen shumica e drejtuesve të opozitës po  mëkohet nga disa burime, siç janë: mospajtimi i tyre i vazhdueshëm me qenien pa pushtet, frika nga ndëshkime të mundshme ligjore për krime të kryer kur ishin në pushtet, shpresa fare e pakët për mundësinë e rikthimit në pushtet me rrugë dhe procedura demokratike dhe vetësugjestionimi që ka ndodhur tek ata si rrjedhojë e përsëritjeve të vazhdueshme të të njëjtëve argumente, pretekste, sajesa dhe mashtrime. Këto janë vetëm disa nga burimet apo shkaqet që kanë mundësuar shfaqjet e përditshme të sëmundjes së pashërueshme të atyre që na kanë shpërdoruar besimin duke na qeverisur disa herë në mënyrë të turpshme dhe që tani na premtojnë të na riqeverisin me nder, moral e drejtësi.

Duke lënë mënjanë gabimet dhe fajet e qeverisjes, të cilat nuk janë objekt i këtij shkrimi dhe pres të çmohen dhe ndëshkohen nga votuesit kur të vijnë zgjedhjet e radhës, duhen vënë në dukje mjetet dhe format që njerëzit e rrëzuar nga pushteti me votë po përdorin për të ardhur në pushtet pa votë, me kaos, dhunë dhe imponim. Përsëritjet e vazhdueshme të gënjeshtrës se shumica e sotme parlamentare nuk ka ardhur në pushtet me votat e popullit por “i ka blerë ato” kanë shkaktuar një vetësugjestionim tek drejtuesit kryesorë të opozitës dhe, kështu, duket se kanë nisur të besojnë se në vitin 2017 pushteti iu takonte atyre por “ua vodhën”. Ata na drejtohen pa pushim me iluzionin në kokë se ne nuk paskemi qenë këtu apo me besimin se shumica prej nesh ka harruar çfarë ka parë e çfarë ka ngjarë.

Është krejt normale dhe demokratike që partitë opozitare të vlerësojnë, kritikojnë dhe mallkojnë qeverisjen dhe, rrjedhimisht, të përpiqen të bindin elektoratin që në zgjedhjet e ardhshme t’i votojë ata me shumicë. Por është jonormale, antidemokratike dhe kundër interesave të vendit të përpiqesh me çdo mjet e mënyrë që të shpallësh të paligjshme rezultatet e zgjedhjeve të certifikuara njëqind për qind nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (unanimisht- pa u kundërshtuar nga anëtarët përfaqësues të tyre) dhe të konsideruara ndërkombëtarisht si “zgjedhje më të mira se ato paraardhëse”. Ne kemi qenë këtu dhe e dimë shumë mirë se nuk ka pasur asnjë sondazh parazgjedhor, as vendas dhe as të huaj, si dhe asnjë sondazh të ditës së zgjedhjeve (exit polls) që t’i rezultonte se PD dhe LSI do të ishin fitueset e zgjedhjeve; ne kemi qenë këtu dhe e dimë shumë mirë se të dyja këto parti kanë blerë vota.

Në këto kushte, sjellja aktuale e opozitës, ashtu si edhe ajo e janar-marsit 2017 nuk është gjë tjetër veçse shprehje e dëshpërimit opozitar për pamundësinë e fitimit të pushtetit me rrugë demokratike dhe përpjekje e sforcuar antidemokratike për ta realizuar atë me procedura dhe mjete antikushtetuese. Protestat janë gjithnjë legjitime dhe demokratike, por ato, si të tilla, kanë si synim evidentimin e fajeve dhe gabimeve qeverisëse duke rritur vetëdijen popullore për nevojën e ndryshimit të qeverisjes. Ndërsa protestat që synojnë imponimin e rrugës ndaj procedurave demokratike janë mjete që përdorin banditët politikë për t’i imponuar popullit vullnetin e tyre.

Po shohim drejtpërsëdrejti dhe ditë për ditë drejtuesit kryesorë të opozitës që bëjnë çmos t’i paraqesin hallet e veta si halle të popullit dhe ngulmojnë të na bindin se gjithçka bëjnë e synojnë e kanë për të mirën e popullit. Hallin më të madh e ka Lulzim Basha dhe ati i tij politik, Sali Berisha. Nuk e dinë vetëm këta të dy se një humbje e PD-së në zgjedhjet e afërta vendore do të çonte në largimin e Bashës nga drejtimi i partisë dhe, me shumë gjasa, humbjen e kontrollit të plotë mbi atë parti nga ai që, tash tridhjetë vjet e ka përdorur dhe keqpërdorur një organizatë të tërë politike për interesat e veta dhe tani dëshiron të vazhdojë përdorimin e saj si mburojë ndaj “plumbave” të drejtësisë për shkak të krimeve të veta. Edhe Kryemadhit, e cila drejton një parti familjare dhe komerciale krejtësisht të diskredituar për shkak të moralit dhe sjelljes së dëshmuar në të gjitha bashkëqeverisjet, me të djathtët dhe të majtët, i nevojitet tensionimi i situatës politike dhe krijimi i kaosit si mjet për të ruajtur elektoratin e krijuar me gjuetarë postesh qeveritare të mbledhur majtas e djathtas apo edhe nga rruga.

Dëshpërimi i Bashës dhe Kryemadhit për shkak të mosbesimit se mund të rikthehen në pushtet nëpërmjet procedurave demokratike, duket shkoqur edhe nga ato që bëjnë e thonë. M. Kryemadhi pohon: “O do iki unë me Lul Bashën ose do ikë Rama…. Atëherë, unë kam vetëm një zgjidhje, të futem në depresion dhe të fitojë Edi Rama…”. Mirëpo, Shqipëria dhe shqiptarët nuk mund dhe nuk duhet të pranojnë futjen e vendit në kaos pse dikush që është llastuar duke u mbajtur përherë rreth tepsisë paska rrezik tani të kalojë në depresion, ngaqë zgjedhjet i fiton kundërshtari që tepsinë e do vetëm për vete. Normaliteti i vendit e do që pozita dhe opozita të qëndrojnë dhe të zhvillojnë veprimtarinë politike me mjete kushtetuese. Por, nëse është puna që: ose në pushtet ose duhet ikur, atëherë kjo zonjë dhe “rrethi miqësor politik” i saj të largohen një minutë e më parë sepse Shqipëria jo vetëm nuk humbet ndonjë gjë të madhe, por, jam i sigurt, se do të fitonte mjaft.

Lulzim Basha, pa pushuar asnjë çast, ka shpallur “krizën e vendit”, krizë që ndodhet në mendjen dhe planet e tij, por jo në realitetin shqiptar. Në Shqipëri ka korrupsion, padrejtësi, kriminalitet dhe gatishmëri të pamjaftueshme administrative, por këto fenomene kanë qenë shumë më të theksuar kur vendin e drejtonin këta që hiqen sikur nuk i durojnë dot këto fenomene. Përmes zhurmës së tyre të përditshme kryq e tërthor Shqipërisë këta flasin vetëm për “krim, mafje, lidhje të politikës me krimin, zgjedhje jo të drejta e të lira, oligarki etj.”. Nga këtej lindin dy pyetje thelbësore: Sa qëndrojnë këto vajtime dhe kush janë këta që vajtuakan mjerimin tonë dhe premtuakan shpëtimin tonë?

Oligarkia dhe oligarkët kanë ekzistuar para 2013 dhe do të ekzistojnë sa të jetë gjallë sistemi demokratik botëror, pasi ky, në thelb, është sistemi i oligarkisë. Partitë politike nuk bëjnë gjë tjetër veçse shkojnë e vijnë dhe të gjitha mbesin halleqarëse të popullit me gojë dhe mikesha të oligarkëve me vepra. Ky është tipar i pandryshuar i kapitalizmit. Në Shqipëri, si kudo tjetër në botë, ka pasur dhe ka kriminalitet dhe do të ketë. Dhe meqë jemi këtu duhen kujtuar disa të vërteta. Gjendja e kriminalitet sot nuk është asfare më e rëndë se para pesë apo dhjetë viteve dhe, nëse ka një parti politike, që e ka pasur tipar të pandryshuar të moralit dhe sjelljes së saj, bashkëpunimin me krimin ordiner kjo është PD-ja. Edhe sot që bredh Shqipërinë me parulla antikrim, Lulzim Basha përdor kriminelët ordinerë për të penguar zhvillimin e mësimit në Shkodër apo për të krijuar trazira në qytetet e tjera. Pastaj, është hipokrizi e padurueshme që të akuzosh kundërshtarin politik se mban lidhje me krimin në një kohë që je vetëshpallur “nxënës i shkollës berishiste” dhe vazhdues i saj kur të gjithë shqiptarët e dinë se berishizmi është teoria dhe praktika e mashtrimit, dhunës, manipulimit, korrupsionit, burgosjes, vrasjes dhe paligjshmërisë në të gjitha fushat e jetës.

Është fyese, përçmuese dhe poshtëruese për shqiptarët dinjitozë që t’iu premtojë luftë kundër korrupsionit L. Basha që ka firuar 235 milion euro vetëm në financimin e një rruge dhe nuk ka dhënë ende llogari. Ai i tha një qytetari në Lezhë se mbifaturimi i energjisë që i kishin bërë: “është vjedhje e pastër”, por nuk iu kërkoi falje lezhjanëve që iu kishte dhuruar për kryetar bashkije një individ që ka dorë në thuajse të gjitha falsifikimet, tjetërsimet dhe vjedhjet e tokave në bregdetin e Lezhës prej shumë kohësh. Është e padurueshme që të shpallet luftëtar kundër krimit dhe dashnor i zgjedhjeve të lira Lulzim Basha që ka vrarë katër protestues të pafajshëm, ka fshirë provat e krimit dhe as ka denjuar të japë sqarime para drejtësisë, si dhe ka liruar nga burgu dhe përdorur dhjetëra kriminelë ordinerë para zgjedhjeve të vitit 2009 (e përmendur kjo edhe në korrespondencën diplomatike amerikane), ka marrë pushtetin politik po atë vit me falsifikime dhe dhunime votash (mbushje të kutive të votimit me vota të rreme) si dhe është bërë kryetar partie po me manipulime votimesh. Ndërkaq, është bërë vullnetarisht pjesë e kupolës drejtuese të partisë dhunuese të votimeve të 26 majit 1996 dhe nuk e lë të tretet trashëgimia e kësaj date të zezë. Pikërisht ky i individ i zhyer e i përlyer nga koka në këmbë merr guximin të pohojë: “Partitë politike duhet të vijnë në pushtet me votë e duhet të largohen nga pushteti me votë”!

Është dëshmi e papjekurisë politike dhe e mjerimit moral të shqiptarëve që t’iu hiqet si kalorës i zgjedhjeve të lira dhe t’iu bëjë thirrje për “skenar venezuelian” Sali Berisha, njeriu simbol i falsifikimit, dhunimit dhe tjetërsimit të zgjedhjeve politike, si dhe autori kryesor i krimeve antishtet në vitet 1990-1992 dhe 1996-1998. Të drejtën morale për të pretenduar këtë gjë e ka humbur me kohë edhe LSI e cila njihet masivisht si parti e blerjes së votave dhe ka qenë pjesë e falsifikimeve dhe shtrembërimeve të votimeve të 2009 që detyruan opozitën të bënte grevë dhe nuk lejonin hapjen e kutive të votimit ku ndodhej krimi elektoral. Është guxim i paimagjinueshëm që dikush që është kapur dikur familjarisht, me zë e figurë, në akte korrupsioni qeverisës dhe as i ka shkuar ndërmend të dorëhiqej qeveria, të na kërkojë tani dorëheqjen e qeverisë sepse dikur, dikush i paska propozuar dikujt tjetër në telefon t’i jepnin “ca para për vota” një kryetari bashkije. E, ndërsa ai dikush, dikur u shpall i pafajshëm për bisedën që kishte bërë vetë, tani na kërkon që kryetari i bashkisë të shkojë në burg për bisedën që ka bërë dikush tjetër.

Në përpjekjet e tyre për të ndezur elektoratin e vet dhe për të mundësuar kaosin politik e shoqëror, drejtuesit e opozitës flasin për qeverisjen sikur po flasin për një grup kriminal në mënyrë që të yshtin shtresën më fundore të anëtarësisë dhe mitingashëve në akte kriminale dhe ta mbajnë rreth vetes për qëllime të errëta. Në Kukës, L. Basha iu tha militantëve të partisë së tij: “Vendi qeveriset nga një grup kriminelësh dhe oligarkësh…” dhe, sikur të mos i mjaftonte kjo, iu rikthye moralit të vet të kalbur duke u përpjekur të fusë ndjenjat e përçarjes krahinore (siç ka bërë edhe më përpara) pasi u shpreh se “Rama ka ndjekur me Kukësin një politikë spastrimi dhe zbrazjeje.(Rama) e ka shprehur i pari: A ka mundësi me e heq Kukësin e me ia çu Kosovës që të mos kemi votën e kuksianëve?..Trarin (vendi ku paguhet tarifa e rrugës- V.M.) e ka vënë për t’ju ndarë nga pjesa tjetër e Shqipërisë”. Njeriu, për të cilin Ilir Meta dhe familja politike e tij thoshin deri para pak kohësh se “gënjen edhe kur e pyet për orën”, nuk e ka për gjë të sajojë, trillojë e shpifë për çfarëdo dhe për këdo, mjafton të besojë se kjo gjë e shpëton nga dështimi përfundimtar politik.

Vëreni me kujdes hardallosjen e tyre, fjalorin dhe sjelljen e tyre antinjerëzore dhe imorale për të gjykuar se kush janë dhe çfarë mund të pritet prej tyre. Ankthi dhe gjendja histerike në të cilën ndodhen i ka bërë që për çfarëdo që ndodh në vend, edhe kur dikush tradhton bashkëshorten apo ndahet prej saj, këta fajësojnë qeverisjen. Përdorimi i rasti fatkeq dhe të dënueshëm me adoleshenten në Kavajë është kuptimplotë. Duke nisur me plakun e tyre harbut dhe bandit, thuajse të gjithë eksponentët opozitarë trilluan dhe fajësuan qeverisjen megjithëse më vonë u mësua se rasti ishte zbuluar nga shkolla dhe policia kishte kryer veprimet e duhur ligjor. Për të arritur synimet e tyre këta nuk ndalen as përpara kodit moral dhe as atij penal. Shikoni si iu vërsulen dhe i fyejnë ministrat e sapo vendosur. Duargjakosuri Sali Berisha që ka rrahur, burgosur e vrarë kundërshtarë politik dhe ka dirigjuar sulmin me tanke dhe flakhedhës mbi institucionet shtetërore në 14 shtator 1998, quan “kriminel” dhe “puçist” Ministrin e Brendshëm Sander Lleshaj. Sali Berisha që ka rrahur deputetë, gazetarë dhe ish-të burgosurit politikë që u futën dikur në grevë kundër qeverisjes së tij, i thotë tani z. Lleshaj puçist sepse disa policë kanë vepruar ndaj një grushti studento-gangsterësh që përpiqeshin të mbanin peng mësimmarrjen e disa mijëra studentëve.

Histeria e pashërueshme e këtyre mëkatarëve të pandëshkuar i bën të lëshojnë ultimatume si ai i Bashës drejtuar Kryeministrit që të dorëhiqet deri në 15 shkurt, përndryshe…hëm… përndryshe falangat haxhiqamiliste, antishtet dhe antirregull do të bëjnë yxhym. Frymëzuesi i gjithë këtyre skenareve, Sali Berisha nuk nguron t’i thotë z. Lleshaj se: “I bindur të jesh se së bashku do t’ju zvarrisim rrugëve”. Ky është guximi i kryetarit të një bande kriminale të papenduar dhe të pandëshkuar që ka tërhequr zvarrë shoqërinë shqiptare për tridhjetë vjet dhe kërkon ta mbajë ende peng. Merita më e spikatur e Saliut është se logun e burrave për gati 30 vjet e shndërroi në kënetë ku vetë i përdali klonoi në dhjetëra kopje vetveten mu aty në log dhe me mijëra kopje në mbarë hapësirën e shqiptare.

Ajo që e bën qesharake këtë elitë antishtet është batareja e premtimeve që iu bëjnë qytetarëve sikur do iu heqin taksat, ndërtojnë universitete edhe në zona me dhjetë mijë banorë, ulin çmimet, madje do iu paguajnë edhe energjinë elektrike dhe shumë shërbime të tjera, a thua se ndodhen në një planet tjetër. L. Basha iu tha kuksianëve se do ua bënte zero tarifën e rrugës, por nuk iu ka treguar ende se ku ndodhen 235 milion euro që ky si ministër i zhduku kur ndërtohej kjo rrugë.

Me djallëzinë e tyre ekstreme këta politikanë intrigantë dhe të paskrupuj propagandojnë se protesta e 16 shkurtit nuk është e tyre, por e popullit dhe se skenari i veprimeve nuk ka lidhje me këta “engjëj” mëkatarë. Basha stërpërsërit se: “Në 16 shkurt ka vetëm një forcë që vendos dhe ajo forcë jeni ju, jeni ju ata që do të vendosni se çfarë do të bëhet”. Ndërsa M. Kryemadhi pohon se: “Protesta e 16 shkurtit nuk është një protestë politike”. Domethënë partitë politike që bëjnë thirrjet për protestë, çapiten të kërrusur në gjithë vendin duke iu lutur njerëzve të paraqiten në Tiranë, iu premtojnë rrëzimin e qeverisë, transport dhe ushqimin falas, na thonë se kjo protestë nuk do jetë politike dhe nuk ka lidhje me opozitën! Në të vërtetë këta mashtrues të neveritshëm duhet të bëhen përgjegjës për të gjitha veprimet antikushtetuese që po nxisin të kryejnë atë ditë grupet e  individëve pa mend dhe pa moral. Skenaristët dhe dirigjuesit janë këta që hiqen si zëdhënës të protestuesve kur, në fakt, janë organizatorët dhe instruktorët e tyre që i frymëzojnë të “tërheqin zvarrë rrugëve” qeverisësit e zgjedhur me votën e popullit.

Pjesë e histerisë opozitare janë bërë edhe një numër jo i vogël gazetarësh dhe analistësh të cilët, në qëndrimet e tyre, nuk shtyhen nga kurrfarë idealesh e parimesh, por thjesht nga instinktet e të zemëruarve kryesisht me z. Rama. Këta, ashtu si edhe më parë, bëjnë thirrje për përmbysje, domethënë për dhunë dhe nuk e kanë fare problem pse Shqipëria dhe shqiptarët mund të paguajnë rëndë një kaos të ri dhe një dhunë me pasoja për qytetarët, mjafton të largohet Rama dhe le të vijë kushdo tjetër, edhe i inkriminuari Basha me suitën e tij po aq të inkriminuar. Një ish-Minister i Jashtem, B. Mustafaj e justifikoi deri në mjerim moral batarenë e shpifjeve, fyerjeve dhe banalitetit njerëzor të Sali Berishës të lëshuar për të njëmijtën herë në Kuvend ndaj Kryeministrit, duke i përgojuar, fyer dhe poshtëruar të gjithë njerëzit e familjes. Sali Berisha as do ishte i gjallë politikisht dhe as i lirë fizikisht po të mos kishte në Shqipëri me shumicë avokatë të tillë të banalitetit, imoralitetit dhe kriminalitetit njerëzor e politik. Një pedagog i sotëm dhe ish-minister i djeshëm i PD-së  i quante VKM për Universitetet publikë si “fermane” të përgatitur fshehtas dhe me qëllim terrorizimin e universiteteve.

Ky dhe disa pedagogë të tjerë, thjesht partiakë, flasin dhe sillen sikur qeveria, që financon arsimin e lartë, administron godinat ku jepet mësim dhe paguan pedagogët, të mos ketë të drejtë fare të kontrollojë çfarë bëhet në këtë pjesë të sistemit arsimor, por vetëm të japë llogari për nivelin e arsimimit?! Një tjetër tropojan, me mustaqe- i treti ky pas Mustafait dhe këtij të “fermanëve”- i cili ka pas kontribuar fort në zjarrvëniet nëpër Shqipëri në vitet ’90 derisa erdhi në pushtet Banda nga Tropoja, organizoi në Radion Zëri i Amerikës leximin e disa përgjimeve policeske të blera në prokurori nga një gazetare shqiptare e dhënë dëshpërimisht pas këtij klani.  Tropojani me mustaqe pohoi më mbrapa se kishte vepruar me paanësi dhe në shërbim të demokracisë por, prej tri dekadash nuk na ka thënë asgjë kundër politikanit më të fëlligsht dhe më të inkriminuar, krahinorit të tij Sali Berishës.

Paanësia dhe demokracia nuk janë të njëjta me krahinarizmin, sidomos në Amerikë. E vërteta është se përmbajtja e atyre përgjimeve është botuar në shtypin shqiptar para pak muajve dhe nuk përmban kurrfarë provash për blerje votash, por këtë herë duhej dërguar të lexohej në Radion Amerikane në mënyrë që drejtuesit e opozitës shqiptare ta shpallnin si Fjalën e Zotit dhe të pohonin nëpër sheshe dhe studio televizive se “Zëri i Amerikës e ka kapur në flagrancë Ramën duke vjedhur votat” (kështu tha L.Basha).

Për turpin e tij, në skenarët histerike të politikës opozitare shqiptare u përzije edhe z. Albin Kurti, drejtues i partisë Vetëvendosja në Kosovë. Kur u pyet rreth mundësisë që shkaku i takimit të Kryeministrit shqiptar z. Rama me drejtuesit e shtetit të Kosovës në shtëpinë e Presidentit Thaçi të ishte përpjekja për t’i bindur për heqjen e  taksës 100 % të mallrave serbe, Kurti u përgjigj: “Heqjen e taksës e kërkon Serbia”. Aluzioni ishte i qartë: Rama po i shërben Serbisë. E vërteta diskredituese për Kurtin dhe aleatët e tij të rinj është se heqjen e taksës po e kërkojnë partnerët ndërkombëtar (SHBA dhe BE). Rama nuk bëri gjë tjetër veçse iu transmetoi drejtuesve të shtetit kosovar një porosi dhe kërkesë të qeverisë amerikane të artikuluar nga Sekretari i Shetit Pompeo në bisedën telefonike me të. Çudia rreth qëndrimit të Kurtit tretet kur kujton se ai është drejtuesi i një partie që ka si mjete të luftës politike në Kosovë hedhjen e miellit dhe të gazit lotsjellës në parlament. Ajo që nuk i shkon z. Kurti është fakti që ende nuk e paska mësuar fjalën e urtë: “Atje ku hanë e s’të ftojnë dhe atje ku flet e nuk të dëgjojnë nuk është vendi yt”.

Armatës opozitare iu bashkua, fatkeqësisht jo për të parën herë, edhe Presidenti i vendit z. Ilir Meta. Pasi, me të drejtë, priti në zyrë disa përfaqësues të familjeve që projekti i Unazës së Madhe iu prish ndërtesat e bëra pa leje dhe pasi, po me të drejtë, kishte konstatuar disa parregullsi në procedurat e tenderimeve, z. Meta doli nga hallet e protestuesve dhe u fut në hallet e opozitës. Ishte në nderin dhe në të drejtën e tij t’iu bënte thirrje institucioneve përkatëse qeverisëse, qendrore dhe vendore, të gjenin çdo mundësi për të mos përjashtuar nga shpërblimet për ndërtesat e prishura edhe atë pjesë që s’i kanë legalizuar ende.

Mirëpo, Presidenti, përveçse e konsideron shkelje të të drejtave dhe lirive kushtetuese prishjen e disa ndërtimeve të atyre qytetarëve që vetë kanë shkelur liritë dhe të drejtat kushtetuese të të tjerëve, duke zaptuar tokat e huaja dhe ndërtuar në to pa kurrfarë projekti dhe lejeje, e zhvendos problemin në procedurat dhe ligjshmërinë e projektit dhe tenderimeve për ndërtimin e rrugës. Presidentit të vendit nuk i lejohet me Kushtetutë e me ligj që të marrë atributet e KLSH, Prokurorisë dhe gjykatave duke bërë analiza të hollësishme juridike, duke nxjerrë konkluzione dhe dhënë urdhërime që janë kompetenca vetëm të sistemit gjyqësor. Rreshtimi i tij me opozitën dhe përpjekjet për ta përdorur postin presidencial për të qarë hallet e opozitës dhe ndezur fitilat e saj të shuar, janë veprime të padenja për postin e lartë të Presidentit dhe, njëherësh, shumë domethënëse.

Vihet re se bërthamën e histerisë opozitare e përbëjnë disa grupime politike familjare si Sali Berisha me vajzë dhe dhëndër, Ilir Meta me bashkëshorten dhe Lulzim Basha me njerëz të afërm. Kjo bërthamë politiko-familjare është edhe bërthama kundër Reformës së Drejtësisë e cila qe “nxehur” para dy vjetësh, por protagonistët dështuan ta “shpërthenin” për shkak të kërcënimeve që erdhën nga Perëndimi. Nuk duket rastësi që “reaktorët” riaktivizohen dhe koordinohen sa herë që hidhen hapa përpara për jetësimin e reformës.

Në mbyllje duhet thënë se histeria aktuale politike opozitare dhe aksioni i tyre i 16 shkurtit nuk kanë kurrfarë lidhjeje me ndonjë idealizëm, parimësi e ligjshmëri demokratike, humanizëm shoqëror apo mision politik. Jo, ato kanë lidhje vetëm me përpjekjet e dëshpëruara, kombëtarisht të dëmshme dhe ligjërisht të dënueshme të një grupimi politikanësh me shumë mëkate politike dhe ligjore mbi shpinë për shkak të së kaluarës së tyre, për të siguruar mbijetesën e vet politike dhe për të shmangur çdo mundësi ndëshkimi të ardhshëm ligjor për shkak të kësaj të shkuare.

Në këtë fushatë histerike ata do të mund të gjejnë jo pak militantë që janë bartës të moralit të tyre dhe po ashtu jo pak nevojtarë mendjelehtë që ua besojnë zgjidhjen e halleve të veta pikërisht atyre që më së shumti kanë kontribuar në krijimin e tyre. Por, me gjithë dëmet që mund t’i shkaktojnë perspektivës së vendit, të ardhmen e pritshme të shqiptarëve do të mund ta vonojnë por jo ta ndalojnë. Shqipëria nuk duhet të mbetet më gjatë peng i disa individëve dhe grupeve politike tmerrësisht të inkriminuar të cilët kanë qenë dhe janë të gatshëm t’i vënë flakën vendit për të shpëtuar të ndenjurat e veta, individë dhe grupe politike që janë shfaqur disa herë si shpëtimtarë dhe kanë përfunduar po aq herë në kusarë dhe dhunëtarë.

Këta janë shpëtimtarët e rremë.

February 12, 2019 01:51
Komento

75 Komente

 1. kris February 12, 02:12

  Shkelqyer

  Reply to this comment
  • korçari February 12, 09:12

   Komplimente z.Malaj ,stili juaj i te shkruarit tregon nje nivel te larte te nderthurjes se intelektualizmit me te VERTETEN dhe kjo e ben te fuqishem reflektimin e nje pjese te madhe lexuesish…

   Reply to this comment
   • N. Gjirizi February 12, 10:50

    Mire qe s’thua fare-fare asgje, po te pakten pse e poston jargavitjen ketu lart o korQari? Apo per te treguar se ja kalon dhe Net gerdalles per na bythlepirja? U pu pu pu sa te pa cipe. Nje gamor rilindjotas bie, me dhjetra kriça ngrihen

    Reply to this comment
    • N.VJOSA February 12, 12:46

     Nje falenderim special per DITA-n,
     per kete foto kuptimplote ,
     qe shoqeron artikullin!
     Edhe ne se do i kishit pare nje per nje te gjithe arshiven e fotove
     Sali Kryekriminelit,
     Sybythpules,
     nuk do kisht gjetur foto me domethense!…
     Saliut i jane venitur syte,
     a thuaj se eshte duke ngordhur perfundimisht!…
     Luli si Luli, fle gjume
     Llapaqen e Klloun
     edhe kur reciton
     dhe kur bithen e shterngon!…
     Ndera ky Zotnia “TH”,
     po pret
     me Gavete
     te mare pshesh
     Medet, medet…
     —————–
     Dhe tani dy fjale per
     GJIRIZIN E KOMENTUESVE TE BLOGUT TE DITA-s…

     Ti Gjiriz,
     or Koke gjize,
     Je thjeshte
     nje goxha Mize
     Nje mize Kali
     Bash ne Sume,
     Te Sale Djalli…
     ***
     Ti nuk do
     te komentosh
     por vetem
     te ofendosh
     Edhe Fiqt
     atje perposh
     T’na i lepish,
     ti ledhatosh…
     ***
     Ke dhe nje
     tipar te dyte
     Or meskin,
     Kameleon,
     Se te jane
     errur syte
     Shume nickname
     na nderron!
     ***
     Ke dhe nje
     tipar te trete
     Je URJAHIP
     i Vertete!…
     Thonjt akoma
     i ha me dhembe
     Me pallavra,
     do t’na trembe…
     ***
     Me pallavra
     do te na trembe
     Ndaj e do
     gjithnje nje Gjemb
     Nganje here
     dhe nga nje Hu
     Or na e lepifsh
     me Gjuhe…
     ***
     Peshe e lehte
     je or Koqe,
     U plake
     e nuk u poqe
     Mbete Trap
     e mbete Loqe
     Dhe nga mendja
     je Karroqe…

     Reply to this comment
     • N. Zollota February 12, 13:32

      GAMORI I TREDHUR

      Sa shumë je lodhur,
      Për të thëne dy fjalë,
      O kokërr gomari,
      I tredhur e bukëshkalë.

      I tredhur qysh në djep
      Më je o Net zollota, 😉
      Pas bythës së Mit’hatit,
      Vrapojnë vetëm ca rrota.

    • PO , PO February 12, 19:17

     Ti N.Gjirizi , je kryegjirizi , qe mbledh te gjitha daljet e ujrave te zeza te banditeve serbe te SHQUP-it Berishovicit dhe Lulushovicit ! Njerezit me antishqiptare qe mban ky truall . Nga shpellaret nuk ke cfar pret tjeter !

     Reply to this comment
  • beni February 12, 10:19

   ok me analizen kete e dijne te gjithe por nuk jepet as edhe nje opsion se si mund te dilet nga kriza. Qe opozita berisha basha kryemadhi meta mediu etj jane kriminele dhe duhen ndeshkuar e cuar ne burg kete e dijne pjesa me e madhe dhe jo militante e shqiptareve. Por edhe edvin rama qe erdhi me premtimet per te bere shtet dhe cuar para drejtesise kete rrace politikanesh te inkriminuar nuk beri gje madje eshte kthyer ne sinonim te vjedhjes korrupsionit te arrogances dhe shkeputjes nga realiteti. Eshte kthyer ne nje dhurues tek nje grupi njerezish te pasurive te shqiptareve. Ajo qe i nevojitet sot vendit eshte nje klase e re politike por sa kohe qe mafiozet dhe kriminelet berisha basha meta rama do te jene ne pushtet ata nuk do te lejojne qe politiken ta marrin ne dore te tjere se ashtu do te rrezikonin veten. Kujtoni olldashin qe deshi ti merrte pd berishes ne nje moment kur familja e tij ishte ne piken me te ulet per shkak te korrupsionit dhe ku perfundoi olldashi. Sot ka ardhur koha qe kjo klase e korruptuar dhe kriminale te zhduket dhe shkoje ne burg ne menyre qe shqiperia te marre fryme. Me keta qe kemi ne krye agonia jone do te vazhdoje ende dhe nuk i dihet fundi.

   Reply to this comment
  • syri February 12, 11:36

   Shkrimi eshte i sakte! Por nuk na thote asgje te re! Kush nuk i di ne Shqiperi por edhe jashte keto historira? Shkrimi si rjedhim ka shume uje! Shkrimi vlen neqoftese behet nje investigim se cfare realisht ka ndodhur e ndidh me fakte me dekumenta,me drejtim se si zgjidhet! Mjaft me konstatime! Ka ardhur koha e veprimit te ligjit!

   Reply to this comment
   • N. Zgjyra February 12, 12:02

    Pas korQarit s’do rrinte prapa dhe syri me lesh. Nga njera ane thote “shkrim i sakte” dhe nga ana tjeter thote “boll me konstatime”. Hajde merre vesh ket lloj masturbimi rilindjotas. U pu pu pu kush mbeti te te beje vleresime o viktor.

    Reply to this comment
    • syri February 12, 12:47

     O Zgjyre! U pu pu pu! Meso shqip dhe pastaj komento!Shkrim i sakte dhe mjaft me konstatime nuk perjashtojne njeri tjetrin! Por berishianet kane edhe brire si ne Vicidol! Syri qe ka lesh ka edhe perpara…! Injorant!

     Reply to this comment
     • N. Zullapi February 12, 14:34

      Syri qe ka lesh ka edhe perpara ??????

      Hahaha. Po ca je ka thon kshu bre syn.et? Ketij bastardimi gjuhesor vetem ai gazepi i forumit mund t’i japi drejtim. Se po te ishte per mua une do supozoja se pervec syve me lesh aty “perpara” duhet te kesh dhe nja dy sycka me lesh nga prapa. Hahaha analfabet nga ata te padobishmit fare fare

     • mirel February 12, 17:01

      Upu upu upu..
      Pi.ke..dhe pickuditese..

    • Monika , NEPERKA PIKA - PIKA February 12, 20:04

     Ti Zgjyra e Kosoves martire , je duke vjelle corben e prishur serbe , ndaj ben mire te mesosh me pare shqipen , pastaj bej kerkese per te te pranuar shqiptaret si bashkekombas !

     Reply to this comment
     • KorQari February 12, 22:24

      Po.Po dhjer o zgjebs forumi.
      Me njeqind e nje fytyra
      Ngado ta perdredhesh sumen
      Ty kollaj s’te shqitet zgjyra.

 2. Zgalem February 12, 03:22

  Panorama poliotike e vendit , qe na ka paraqitur V. Malaj eshte e plote dhe nuk le vend , per as nje pyetje . Ka nje handicap , ne Shqiperi : Shtypi duhet te jete me opoziten , qe presupozohet se paraqet alternative ne favor te popullit . Kjo lloj opozite nuk ka asnje alternative konkuruse , por vetem premtime . Kur degjon ne TV. premtimet e pa fund te L. Bashes , duhet te veshe duart ne koke . Sipas tij do te uli taxat dhe cmimet , si dhe do rte rriti pagat dhe pensionet , po nuk thote se fondin e pensioneve e dorezoi te falimentuar . . Ai flet dhe ne , qe degjojme , turperohemi , m te tilla mashtrime skandaloze . Arriti te thote se Universiteti I Kuksit , do te behet akademi kerkimore . Atje nuk ka ende Universitet . Eshte kaq I guximshem ne genjeshtrat e pasterta , sa I perserit fjalimet , ne c’do qytet dhe ne c’do bisede . Eshte ofendim I rende te degjosh keto fjalime -brockulla . Nga ana formale I ngjan metodes se Ramiz Alise , qe vijoi vazhdimesine . Edhe Luli kete rruge po ndjek , per te arritur te platforma Berisha , qe ishte platforme , pa shtet , pa polici, pa akademi , pa ushtri dhe mbi te gjitha , pa ligj, pa universitet . Nga ana intelektuale dhe sinqeriteti , Ramizin nuk e arrin kurre . Kete platforme trumbeton ky pinjoll , berishist , qe arrin te thote pa turpesisht se dhe oligarket do t’i zhduki Nuk merr parasysh , qe jane .
  kapitalistet , qe kane parate . Me ke do t’i beje ato pune , qe ligjeron , ky milioner , I pasurise se dyshimte . Lulezim Basha , me mendimet e tij politike regressive dhe genjeshtare , sot , per sot eshte e keqja e ketij vendi . Policia duhet te ngrihet ne rolin , qe I kerkon situata , ndaj demeve qe shkaketojne protestusit . Shkaterrojne ate , qe ka ndertuar populli , pasi shoket e milionerit Lulezimit shkaterruan c’do gje , qe gjeten ne kete vend . Populli ndreq nje gje vandalet prishin dy gjera . Me keto vandalizma dhe genjeshtar , duan dhe pushtet , me keto mendje , pushteti eshte harram . Zgalem

  Reply to this comment
 3. besa v. February 12, 04:30

  Bravo, bravo,bravo Viktor Malaj.
  Je e vetmja arsye qe vazhdoj te lexoj Diten.
  Te gjitha sebepeve u a nxorre bojen.

  Reply to this comment
 4. Socialisti February 12, 04:34

  Kush ka nevoje per hartimet e Viktorit ?
  Vetem nje fare Neti Vjosa i lexon.

  Reply to this comment
  • N. February 12, 09:22

   Ti “Socialist” pe gjoja,
   Hiqi ato syzet si bithe kavanozi te xha Saliut
   dhe do lexosh si Vjosa.
   Pastaj varet ,
   me cilin sy i lexon,
   me atë me xham
   apo me atë pa xham…!?

   Reply to this comment
  • sopiqoti February 12, 11:21

   Per ” hartimet”” e zotit Viktor Malaj keni nevoj ju zoti Socialist,nga qe nuk jeni ne ate nivel te te kuptuarit te problemeve qe shqetesojne shoqerine tone.Sic duket beni pjese tek ata qe akoma nuk e dijne se me se eshte mbushur topi i fuootbollit ” me lesh apo me kashte “.

   Reply to this comment
   • N. Gelbaza February 12, 12:15

    Qe soqipotasi te kuptoje se cfare problemesh e shqetesojne shoqerine e kukumjackave rilindjotase, ai do bente mire te pyeste ate shembelltyren e ndyre siper tij.

    Reply to this comment
    • sopiqoti February 12, 16:26

     O “Gelbaze “,sic e ke pseodonimin ashtu duket se edhe je ne gjykiminhn e te tjereve pa le te problemeve.Keqarje.

     Reply to this comment
   • "Syqirepoti" February 12, 18:37

    avash o”syqirepoti” mba vehten o kokra e gomarit, nuk te detyron njeri te lexosh, se si analfabet qe je nuk kupton asgje

    Reply to this comment
 5. vertino February 12, 05:24

  No comment z.Viktor nje radiografi e persosur per keta hiena qe nuk kane te ngopur me vjedhje,vrasie e rivrasje te ketij populli te cfilitur shqipetar.Nje Avni Rustem i duhet shqiperise.Tung nga US.

  Reply to this comment
 6. NjeQytetarOptimist February 12, 06:01

  Ti pelqej shkrimet si gjithmone.. Ke laps te mprehte..

  Reply to this comment
  • K. Kazani February 13, 09:55

   Hahaha korQari. Si m’i the Viktorit mo? E ke lapsin e mprehte? Hahaha. Mire qe s’i the e ke te trashe. Po ky lapsi im si te duket mo? Me be dhe mua nje kompliment o se sot e kam lyer majen e lapsit me gjalp qe te rreshqasi mire. Hahaha kaqol. Ti dhe ai gjirizi jeni lolot e forumit. Na shkruani me shpesh se shume nga ne s’rrine dot pa bo pak gallate me idiote noterike si puna juaj.

   Reply to this comment
 7. e verteta February 12, 06:47

  Bravo

  Reply to this comment
 8. Guri February 12, 07:34

  Nje analize e thelle, realiste dhe e bazuar rigorozisht ne fakte, jo ne sllogane bajate si ato te opozitareve. Le te dale kushdoqofte dhe ti hedhe poshte po me fakte argumentet e sjella nga z. Malaj. Nuk mund te dale askush pasi ne kete analize nuk ka asnje trillim.

  Reply to this comment
 9. Alidemsi vjeter February 12, 08:53

  Faleminderit per Skanerin politik zoteri… as politologu me mire nuk mund te arrinte kete analize te situates politike ne vend..

  Reply to this comment
 10. referendum per denimin e sali kriminelit February 12, 09:00

  me poshteruse eshte dalja e munikes neper tv dhe flet si nje lavire ordinere.
  eshte me te vertete poshteruse dalja e saj e fundit me gagacin ylli rakipi ku deklaronte se une me 5 femra e lidh edi ramen dhe sa me duar e me kembe bente gjeste si nje fshatare lopesh.
  apo edi rames ja ka hequr rubinetin e oksigjenit luli duke e perseritur mbi 5 here dhe gagaci ylli mundohesh tja jepte fjalen nje gagaci tjeter si shkullaku ajo se linte duke perseritur te njejten fraze …..
  ja keta lloj njerez kemi qe po na udheheqin ne keto 30 vjet dhe ja kane heq trurin njerezve duke i lene rruges te lire te vrasin te vjedhin te prostituojne te ikin nga syte kembet dhe te vrasin kohen neper kafene duke bere llogje berishiane.
  cdo gje eshte poshteruse dhe fyese ne keto 30 vjet dhe prandaj popullit po i kthehet dashuria per kohen se ishim mire kur ishim keq te dikurshme.
  sa me shume shikojme saliun lulushen muniken vokshin mulin apo fahriun me cunin apo ballen e deri tek arta dade qe po ju financon dhe frymezon ju te dites ,aq me shume i shtohet dashuria per lenken pali misken apo tutorin e fahri balliut hekuran isain…….

  Reply to this comment
 11. N.VJOSA February 12, 09:16

  Viktor,
  ua ke zbërthyer kockat shpetimtarëve të rremë!
  Ata jane sharlatanët e vertetë!
  Me ne krye Antishqiptarin me te neveritshem te Historise moderne të Shqiperise!
  Pyetja është perse aleatet tane te demokracive perendimore heshtin ende per kete teatër të shpifur te politikés se piste shqiptare!
  Tani eshte me se e qarte pyetja decizive e shtruar që para 20 vjetesh nga Franz Vranitzki, politikani i shquar austriak:
  KUSH ËSHTË DJALLI I POLITIKËS SHQIPTARE…!?
  Duhet larguar urgjent nga politika Djalli me brirë, Sali Varrmihsi i Shqipërisë!
  Ai i trazon urat dhe u bën planet Partise Demokratike, nuk e lejon te loz rolin e nje Opozite te vertete, sepse e ka kthyer kete parti si mburojen e Familjes se vet te kriminalizuar!
  Ti Viktor shkruan bukur dhe me argumenta.Vetem nje vrejtje te vogël:
  Shkruaj më shkurt, se sot ka mjete informacioni plot, dhe nganjehere shkrimi edhe pse interesant, mund ta permbledhësh, fiton më shumé vlerë..

  Reply to this comment
 12. N. February 12, 09:23

  Ti “Socialist” pe gjoja,
  Hiqi ato syzet si bithe kavanozi te xha Saliut
  dhe do lexosh si Vjosa.
  Pastaj varet ,
  me cilin sy i lexon,
  me atë me xham
  apo me atë pa xham…!?

  Reply to this comment
 13. asd February 12, 09:48

  Ne se e verteta thuhet pergjysem, nuk eshte me e vertete por manipulim. Ju z. Viktor flisni per gjysmen e te vertetave “te krimeve te PD dhe LSI”. Por kur vjen puna per gjysmen, tjeter te mender Rilindjes dhe Rames, ju ua lini votuesve ta “vendosin me vote”. Kjo eshte koherence ? Po flisni per VOTE? Ju more zoteri keni kaluar ne preherin e Rames dhe “ngrohtesia” qe shijoni ne ate preher ju ka bere halucinant. Ne kete vend jemi ne situaten kur POPULLI eshte “spektator jashte loje” Politikanet KANE FSHIRE BYTHEN njehere e pergjithmone me popullin. Populli nuk ekziston. Vota nuk ekziston. Ekziston vetem INSKENIMI. Ekziston MASHTRIMI ELEKTORAL. Ekzistojne numuruesit e votes dhe jo vota. Si mund te votosh kur nuk ka alternative?
  Krimi eshte ne loje. Palet e politikes jane ne loje. E atehere mos hajde ketu te na tregosh Berishen…e te fshehesh Ramen. Njeri “i keqi” dhe tjetri “i miri”.

  Keta jane njelloj. Jane semundje kancer per te cilen nuk ka ilac ti largoje.

  Reply to this comment
 14. Gege Kosova February 12, 10:14

  Shqiptarë e Shqiptare! Shikon keta persona-opozitaret actual.Ju I dini kush jane?Ju I njihni kush jane?Ju e dini te kaluaren e “lavdishme”te sundimit te tyre.Ju ne lekuren Tuaj e keni ndije “lavdin” e tyre sunduese.JU edhe tash po I degjoni cka flasin dhe e dini cfare jane. Fytyra ju deshmon se pergjicka mund te jene,vetem per t’i dhene besimin,se per bese e shrebim te popullit nuk jane

  Reply to this comment
 15. ETHEM LALAJ February 12, 11:07

  NJE BRAVO E MADHE PER V.MALAJ.KY SHKRIM ESHTE NJE “BOMBE” PER OPOZITEN MJERANE,HAJDUTE,SHPIFSE TE TIPIT VIDIO BABALE 1,2,3,4..DHE VRASTARE TE MBI 20.000 NJEREZVE QE NGA VITI 1991 E DERI SOKOL 0LLDASHI.KJO ME DETYRON TI KTHEHEM PER LEXIM TE KSAJ GAZRTE TE PREFERUARE.
  -NE SHKRIM SHKRUHEN TE GJITHA BEMAT E GJEMAT SALISTE,METISTE,LULISTE,MONISTE.POR:
  -SALIU ME 16.2 MUND TE PERDORI SKENARIN E UDB “VRIT NJE NGA TE TUTE DHE HIDHJA FAIN KUNDERSHTARIT”,VRIT NJE MYSLIMAN DHE HIDHJA FAIN TE KRISHTERIT. ” PER TE MARRE PUSHTETIN.PSE:
  -KESHTU U VEPRUA NE 2 PRILL 1991 SHKODER KU U VRANE 4 PROTESTUES TE PAFAJSHEM,KU SB E AZEMI ISHIN NE MES TYRE.DHE U VRA ARBEN BROCI PER TA ZEVENDESUARE P.ARBRORI..DHE KETE SKENAR E DINTE ARBRORI,ALI SPAHIA..ETJ,KU TE DY U DERGUAN PER “KURIM” NE TE NJEJTIN SPITAL ITALI,DHE 9 DREJTUES TE LART TE PD SALIU PO NE ATE SPITAL SB U ÇOI LULE TE VARRI DUKE DERDHUR LOT KORKODILI.
  -KESHTU SB VEPROI NE 14 SHTATOR 1998 KUR VRAU AZEM HAJDARIN DHE ME ARKIVOLIN E TIJ BERI SPEKTAJEL PARA KRYEMINISTRISE PER TI MARRE KARRIGEN F.NANOS.DHE NGA R/TVSH SHPALLI FITOREN,POR SHBA I THA NDAL..!
  -NE KTO KUSHTE PER JETE-A-VDEKJE TE BERISHIZMIT PER PUSHTET NGA FRIKA E DREJTESISE SE RE..16 SHKURTI DO PERDORET PER TE BERE EDHE NJE 21 JANAR TJETER POR KETE HERE NGA TE VETET,SIKURSE NE 2013 KERKONTE TE SAKRIFIKONTE TROPOJANIN SHABAN MEMIA.POR NE LAÇ U VRA DASHNORI I GOCES SE LIKES.KJO ZHURME BERI QE N.A.T.O I DHA ULTIMATUM SB DHE DERGOI NE VLORE ANIET E SAJ.
  .MEGJITHATE BOTA E DI.KUSH ESHTE SB,LB,IM..E KO. DHE AVENTURAT E BERISHIZMIT DO JENE FLLUSKE SAPUNI NE WC TE VILAVE TE GK.LALZIT TE BERA ME PARA DROGE E PROSTUTUCIONI QE POPULLI I MAJT I DI MIRE,NDERSA MILITANTET E DY PARTIVE PERFAQSOJNE VETEM 25-30 % TE POPULOIT TE.MPLEKSUR ME HAJDUTERINE 28 VJEÇARE,POR.QE JANE MBROJTUR NGA DREJTESIA E DEGJENERUARE E KURSIT 6 MUJOR TE PLEPAVE.
  -POR DUHET THENE FORTE SE TE NE NUK MUND TE BEHET DREJTESI PER POPULLIN.
  .FAKTI QE KRIKINELI D.DAJTI SHPETOI NGA DENIMI KAPITAL NDONSE VRAU 5 VET-4 POLICE,VETETOI SE BABAI I KRIMINELIT KA QENE G U ZH I NJ E R I SALIUT-PRESIDENT,TREGON SE NUK MUND TE BEHET DREJTESI ME SB GJALLE DHE PERSA KOHE DO MBRETEROI FRYMA BERISHISTE.DHE KJO FRYME ESHTE HUAZUAR NGA UDB KU SB FAMILJARISHT ESHTE 50 % PJESE E SAJ,I FUTUR NGA RAMIZ ALIA SI KAMIKAZ NE ÇDO FAMILJE SHQIPETARE,POR QE TE PASOHET NGA UDB-ISTI I RI LUL HOLLANDEZI,QE ASHTU SIÇ SPIUNOJ DREJTUESIT E UÇK TE KARLA DEL PONTE E DIK MARTINI PER NE GJYKATEN E HAGES…KU KJO LUKUNI KA SHPRESE TE VIJE NE PUSHTET SIKURSE AHMET ZAGPLLI.
  -I BEJ THIRRJE KM RAMA TE RUAJ QETSINE,POPICISE TE KRYEJ DETYREN:SE KUSH KAPETCEN DEREN E KM TE TE NEUTRALIZOHET E ASGJESOHET SIPAS LIGJIT,SHISH TE PENETROI DERI NE QELIZEN E MILITANTEVE KAUBOJS TE TIPIT AGRON KULIÇAJ…QE SB I KA PERGATITUR QE NE KOHEN E A.HAJDARIT E TASHME TE VESHUR ME XHUPA TE ZINJE..!

  Reply to this comment
 16. katarakti February 12, 11:33

  Eshte e qarte se opozita tashme e sa vjet eshte e bindur qe me vote nuk vjen me kurre ne pushtet. Te pakten deri andej nga vitit 2025. Prandaj ajo kerkon me çdo kusht te vije ne pushtet me dhune dhe destabilitet. Dhe nuk do te leje gur pa perdorur per te krijuar tension, rremuje dhe kaos. Siç bene edhe ne vitin 1991-1992 kur Berisha donte me çdo kusht te behej president. Dhe e shkaterroi me themel vendin. Pastaj i vuri flaken per se dyti me 1997. Dhe do perpiqet te beje te njejten gje edhe kete vit. Me shume sesa nga humbja e pushtetit dhe privilegjeve te pamasa qe lidhen me te, opozita eshte e shqetesuar nga reforma ne drejtesi dhe SPAK-u. Prandaj perpiqet te trembe dhe kompleksoje maxhiorancen aktuale. Situata behet edhe me shqetesuese kur dihet se ajo ka sot si bashkekryetar te saj edhe presidentin me Bllok. Prandaj destabilizimi, qe do te shoqerohet me bllokime institucione dhe rrugesh, me tritol dhe forma te tjera te dhunshme, do t’i sherbeje si pretekst ketij gjoja presidenti per te shperndare parlamentin dhe per te shpallur zgjedhjet te parakohshme legjislative. Te cilat do te perkojne me ato lokale. Ky eshte plani i opozites. Ajo do te perpiqet gjithashtu gjate kesaj kohe qe vendi te drejtohet nga nje qeveri tekniko-tranzitore ose nga nje keshill presidencial. Por kjo mund te arrihet vetem nese Rama pranon te jape doreheqjen. Ky eshte me pak fjale skenari tejet i lexueshem i 16 shkurtit dhe me tej. Jemi ne prag te nje perplasjeje te re.

  Reply to this comment
 17. Claus February 12, 11:36

  Sa here qe afron nje dite kur opozita do te dale ne ndonje proteste a miting, n`a serviret gjithmone ndonje gjelle e gatuar nga Viktori, Bedriu, Kadriu, Ramiu, Sabriu, Rexhepi, Xhelepi a ku ta di une.

  Ajo gjelle shijohet vetem nga Neti i Vjenes, qe nuk sheh qe ajo gjelle eshte komplet e prishur, sepse mjafton qe guzhinier eshte ndonje Arben a Viktor dhe pastaj zberthen brinjet nga shija mrekullueshme e erzave te kalbura dhe mykut qe i ka hyre asaj gjelle deri ne fund te kazanit.

  Partia e palloshit eshte bere tashme si nje cete piratesh qe kane gjetur ate Shqiperi si ndonje ishull me indiane duke e shitur, vjedhur, baterdisur nga tenderat dhe koncensionet dhe keto vetem si vepra kolektive qeveritare, te cilat shoqerohen tashme nga epshet seksuale individuale te kryetareve te bashkive a shefash policie me breke te grisura a te pagrisura qe na filmohen dhe na jepen si kafshe qe u duhet te shfryjne testikujt nga prodhimi i tepert i spermatozoideve.

  Mire keta agallare me spermatozoide te plakur, por tanime dhe perdhunimet ne mase kane marre revan nga nje rini qe merr shembujt e kryetarve te bashkive, shefave te policise te cilet jo vetem qe nuk kane me turp, por as sensin me minimal te frikes a mendimit qe po bejne nje akt jo vetem te denueshem por dhe kafsheror ne ate Kavaje pa uje ne cezma dhe ate Malesi te Madhe plot uje ne cezma.

  Pastaj na del Spiropali e Sorrosit, me vone „Gjenerali i Policise se Vdekur“ nga epshet seksuale Lleshi a Llleshaj si e ka dhe na bejne moralizma si ne ndonje Kishe Katolike ku prifti Ndue donte te kapte Rudinen duke fshire pluhurat e Zojes se Virgjer si tek filmi „Komisari Drites“.

  Nuk mund te shkoj ne asnje rast qe Berisha eshte kthyer tashme ne nje Kryq Jezui ku falet cdo shqiptar dhe shqiptare te cilet dergojne mesazhe gjemash dhe bemash nga te kater anet e Shqiperise dhe pastaj ajo qeveri e pllakosur nga pesha e llumit korruptiv zgjohet nga gjumi helmues dhe del dhe thote disa fjale qe nuk ka Zot qe i beson.

  Nese Berisha eshte kthyer ne perendine e mbrojtjes se shqiptareve nga krimi dhe korrupsioni qeveritar dhe individual atehere e ka marre ferra uraten me kohe.

  Qeverisjae palloshit ka marre tashme fund dhe ekziston vetem si ato kullat ne kohet e Mesjetes ose me mire si ajo shtepia ne Surrel ku rrine dhe vegjetojne xhindet dhe vampiret te cilet presin viktimen e radhes.
  As nje sy nuk i hodha ketij editoriali, sepse vetem titulli me mjafton, por te tjerresh lesh me me koherat e Saliut, eshte sikur te pretendosh qe Baba Taku ti kete yndyrnat dhe glicemine ne gjak ne masa normale!!!

  Faleminderit per leximin

  Reply to this comment
  • NjeQytetarOptimist February 12, 13:50

   Claus, dikur me ke pelqyer si komentues, por mllefi qe te zuri me gjatoshin te paska erresuar syte.. Mbase mbete I zhgenjyer qe kocka stu afrua kur e morren socialistet tepsine.. Boll me negativitet. Vetem qahesh. Keto taste te shemtuara dhe vecanta mund te ndodhin ne cdo parti qe mund te jete ne pushtet..Partia smund te kontrolloj jeten personale te nje individi.. Ti je I zgjuar e kupton fenomenin, thjesht do dege ku te hidhesh and bitch about it…

   Reply to this comment
   • mirel February 12, 17:51

    Ke shume te drejte qytetari optimist. Partia nuk mund te kontrolloje jeten personale te cdo individi.
    Bile ne kete rast nuk duhet as ti neglizhoje talentet e reja. Duke marre shembull nga Mbreti Lakuriq, dhe polici jone u perpoq me gjithe mundesite e tij (personale), te krijonte versionin e fundit te Mikelanxhelos.
    Une them qe Ramuti duhet ta konsideroje si kandidat te mundshem per minister..
    Perderisa policit nuk ja kemi pare akoma te pasmet, mendoj qe pozen tjeter ta beje me pasqyre, qe te kete mundesi te behet dhe kryeminister.
    Te pakten keshtu plotesohet tabloja.
    Dhe sa per keta opozitaret qe i paska kapur Historia..mjafton nje foto tjeter e Edvin Mikelanxhelos..perkrah policit dhe zgjidhet ceshtja

    Reply to this comment
    • Burgaxhiu i vjeter February 12, 19:18

     mirel ore harabel,
     a duhesh marre seriozisht ti me kete humorin tend bajat?

     Reply to this comment
     • mirel February 12, 19:48

      Po a nuk u kenaqet me Mikelanxhelon e Ramutit.
      Artist thate ju Rilindasit, qe ca budallenj si puna ime nuk e kuptojne mire.
      Ceshtje klasi

  • N.VJOSA February 12, 14:27

   Doli more shoke doli
   Avokati xha Saliut
   Doli Clausi nga Gjoli
   Nga Gjirizi Diteziut…
   ***
   Nga Gjirizi Diteziut
   Dhe qe ne frazen e pare
   E hodhi helmin e Miut
   Myslymanet i ka share…
   ***

   Myslimanet i urren
   Nga Bedriu e nga Sabriu
   Nga Rexhepi e nga Kadriu
   Cfare te thote me shume i Ziu…
   ***
   Neti Vjosen nuk e do
   E ka hale mu ne sy
   E ka hale me domosdo
   Si nje e nje bejne dy…
   ***
   Na e quan gjelle te Kazanit
   Avokati Sal Rrufjanit
   Na shikon nga maje e Kulles
   Claus- Ushtar i Janulles…
   ***
   Claus- Ushtar i Janulles
   Shqiperine na e ben Pis
   Sheh me syte e Sybythpules
   Cdo sukses te Qeverise…
   ***
   Sukseset e Qeverise
   Kerkon ti shohe ne Hale
   Dhe detyrat e shtepise
   I harron e nuk i sheh…
   ***
   O Avokat Llapaqen
   Nuk ka asnje pyll pa derra
   Lapsi yt shkruan dhe gjen
   Vetem Driza edhe Ferra…
   ***
   Shqiperia, mor Beqir
   Ka rritjen m’ te lart n’Rajon
   Sigurisht ca zemernxire
   Kurre zemra su gezon…
   ***
   O Clausi i xha Salise
   Dhe i Janulles, or pis
   Je rreshtuar, or Gjiris
   N’krahun tjeter t’ Historise…!

   Reply to this comment
 18. PSE ? February 12, 11:44

  Me qarte dhe kuptueshem se kaq , nuk mund te thuhet . Kjo eshte analize objektive , se ciles nuk mund t`i levizesh asnje presje . Ky eshte edhe vleresimi i pjeses me te madhe te shqiptareve per opoziten e sotme . Eshte me te vertete per te ardhur keq , qe shqiptaret edhe pse kane tre dekada qe terhiqen zvarre ne kete tranzicion pa fund , nuk iu dha ndonje opsion tjeter , ne perputhje me pritshmerite e pas viteve `90 , por fati i tyre mbeti ne duart e banditeve kriminele e qe jane bere ure e sherbimeve te huaja sekrete antishqiptare qe nuk po e lene te ngrere koke dhe te kalcifikojne propoganden e tyre , se “shqiptaret nuk dine te veteqeverisen me shtetin e tyre … ”
  Ju flm z. V.Malaj qe jini bere pena me e forte per tu hapur syte njeresve e te kuptojne te verteten !

  Reply to this comment
 19. Korabi,Francë February 12, 11:45

  Ky asht një pamflet qe duhet lexuar nga te gjithë ata përsona qe duan te marrin pjese në protesten e 16 shkurtit.Te mendojnë mire se për ke po protestojnë qe te vijnë në pushtet për te vjedhe e vrarë përseri njerz te pafajshëm.

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro February 12, 22:24

   Je ne vend te gabuar o Korab , shko e jeto me mire ne Korene e Veriut!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Reply to this comment
 20. Flutura February 12, 12:03

  Kazani mediatik pervec Rames ka perballe edhe Viktorin, Meron e Xhevdetin, te afte e patriote te medhenj, nuk levizin nga shqiptarizma per ca therrime…
  Tani nje gje tjeter, e vetmja mundesi per t’i shpetuar ndeshkimit ligjor kriminelet Sali, Ilir e pasuesit e tyre, eshte te heqin qafe Ramen. Nese bejne kete, qe nuk ka asnje lloj mundesie, nuk ka arithmetike qe ta realizoje, ata do te “trashegojne” Shqiperine sa te jene gjalle. Por kjo eshte enderr me sy hapur e tyre.
  RAMA ESHTE E VETMJA PENGESE REALE qe ata nuk realizojne enderrat e tyre kriminale.
  Pa Ramen, ata jane triumfatore. Me Ramen ne krye te qeverise, me forcen e ligjit, pas pak kohe ata do te gjykohen e denohen per krimet e tyre, vrasjet, vjedhjet e “vdekjet aksidentale” te deshmitareve.
  …furtuna, se shpejti shperthen furtuna… thoshte Gorki tek Sgalemi.

  Reply to this comment
 21. Lisi February 12, 12:48

  Na e more hakën more Viktor , i shpartallove banditët , pasi të të lexojnë tyj , ata s’do gjejnë vënd ku të futen. Hajde trim , hajde !
  Po me kë tallesh, more Viktor , për këtë kanë nevojë shqipëtarët , të na mollohisësh krimet e gangsterrëve me imunitet plagët nga të cilët i ndesh në çdo cep të vëndit dhe tek ç’do shqipëtar i ndershëm !
  Pse Shqipëria , ky shtet I falimentuar , pa nder e dinjitet , kjo republikë bananesh , ka 30 vjet që është peng e një grupi mafioz dhe s’po shpëton dot nga thonjtë e tyre ?!
  Sepse demokratikasit kanë guximin dhe paturpësinë e banditit të inkurajuar , të trimëruar nga mosndëshkimi .
  Sepse përballë këtyre horrave ndodhet një e majtë fallco , e degjeneruar politikisht dhe moralisht , frikacake deri në pështirosje …
  Edhe 30 vjet të tjera po t’i lemë , këto dy skuadra do vazhdojnë lojën e tyre :
  Njëra është skuadra e banditëve dhe përballë ka skuadrën e frikacakëve !
  Viktori me shokë na numuron krimet e banditëve dhe ne të mjerëve na lehtësohet dhimbja, bravo Viktor , ka 6 vjet që këtë bën edhe Edvini , por, ky shkon edhe më tutje – ndanë edhe tepsinë me ta .
  Mjerë Shqipëria me këto tru !

  Reply to this comment
 22. Arbeni February 12, 12:51

  O shoku Malaj, sado te perpiqesh te hedhesh balte mbi opoziten nuk mundesh dot te lash mutin mbi surratin e qeverise Rames. Sado te perpiqet kjo opozite a ndonje tjeter, nuk mundet kurrsesi te jete me e qelbur se sa ky pusht-shteti i Ram degjenerates. Sado negative te jete kjo opozite nuk e arrin dot nivelin e borxhit publik sa e ka sot qeveria Rama. Sado te mundohet nje pushtet tjeter, nuk e vjedh dot shtetin me shume se sa keta te Rames me ato koncesionet e PPP-te. Sado te ligj te jene opozitaret ne pushtet nuk e arrijne ligesine e qeverise Rama qe ka mbi 5 vjet qe nuk ka bere asnje rritje page per buxhetoret. Sido te jene opozitaret nuk munden te varferojne dot sa ky pushtet shqiptaret. Tendenca ne ikje e rinise si kurre me pare eshte nje vote e madhe kunder kesaj qeverie kok e kembe deshtake qe nuk ka alibi te Viktoreve me opoziten t’ja zbardhe surratin e sterrosur nga deshtimi i plote.
  O Viktor, ti je vetem nje mjeran qe kerkon te mbrosh pushtetin duke mallkuar opoziten. Provo ta mbrosh kete qeveri ne parametrat ekonomike, aty ku ka deshtimin total. Provoje o Viktor po ta mbajti prapanica.

  Reply to this comment
 23. Arjan February 12, 14:04

  Perfect Viktor.. Undefined

  Reply to this comment
 24. Bubullimasi February 12, 14:12

  Po perseritet kalimi i qeverisjes nga Nanua tek Berisha kur bemat e sarahoshit te buzuqeve, kryetarit te PS bene qe edhe ata qe ishin kunder Berishes nga neveria per kryeministrin aventurier, votuan per Berishen me parimin e te keqes me te vogel. Zoti Malaj , aleati me i forte i Lul Bashes eshte Edi Rama me bashkpuntoret e tij qe po punon me veprat dhe sjelljen e tij per te sjell ne pushtet PD. Me korrupsionin , me vjedhjet e pandalshme dhe te paturpshme me koncesionet dhe PPP, tashma kjo qeverisje ka krijuar neverin ne masen e njerezve, nje neveri qe s’ do te vonoje te kthehet ne urrejtje masive.Lul Basha te mos sforcohet duke trashur zerin per te persosur oratorine e tij para degjuesve, eshte Edi Rama qe po punon per te shtuar numrin e votuesve te opozites ashtu si dikur parardhsi i tij, Fatos Nanua. Edi Rama deri ne korrik kur do te ndalohen me ligj PPP, do te punoj kaq shume sa s’do te kete nevoj me per pushtet. E keqja me e madhe nuk eshte miljoneri i rruges se kombit, as shtet shkatrruesi i 97-es, as ai bllokut me ze e figure, por ai qe me poshtersite flagrante ne qeverisje i jep oksigjen dhe ushqim jetsor opozites ne veprimtarin e saj politike.
  Zoti Malaj opozita dote vije ne pushtet jo per meriten e tyre por se per kete po punon pa u lodhur Edi Rama me rilindjen dhe mjer populli, mjer Shqiperia!

  Reply to this comment
  • Lisi February 12, 15:41

   Bubullimasi ,
   analiza jote e nxjerr lakuriq PS zvarranike të aventurjerit Nano dje ,ndërsa sot , të të degjeneruarit politikisht dhe moralisht , ballisto-zogistit Edvin .
   Llafet jashtë kësaj optike, janë demagogji !

   Reply to this comment
  • Na ishte, se c'na ishte... February 12, 19:41

   Autori i ketij shkrimi eshte padyshim me se miri i informuar per skenaret e riperseritura te rrogozeve partiake, ku “rrokullisja” sa per sy e faqe e pushtetit, eshte pjese e mekanizmit per te ruajtur te pa cenuar status-quone neo-saliniste.

   Kjo dallavere e lojtur prej gati tre dekadash ne kurriz te elektoratit te irrituar sa majtas e sa djathtas del me ne pah, nese do t’i referohemi thenies viktorjane, se objekti i ketij shkrimi nuk eshte kjo qeveri e gabimeve dhe e fajeve (wow?), per te cilen ajo duhet ndeshkuar sic duhet ne zgjedhjet e radhes (wow?), por opozita e sotme, pjese e se ciles eshte dhe haleatja peseiste e 2013-es, ose me mire te themi, krahas mediave te shitura, njera prej kontribueseve kryesore per ardhjen ne pushtet te Rames, pas “popullaritetit” qe fitoi ai gjate protestes se dhunshme te 21 janarit.

   Zmadhimin e kokordhokut te syrit te djarhte per njeren krah te politikes, dhe zvoglimin e kokordhokut te majte eshte pak ta quash militantizem te semure dhe te pasherueshem.

   Ky lloj qendrimi krejtesisht i njeanshem dhe aspak parimor per nje gazetar qe ben non-stop moral per principet e demokracise inekzistente eshte aresye e mjaftueshme per te mbeshtetur fuqimisht opinionet tuaja me mjaft vend. Palavrat “extra large”, sado te kompletuara te duken nga aftesia gjuhesre e fjaleformimit dhe artikulacioni, ato duken zero perkundrejt zerit te lire te qytetarit. Prej meje nje bravo te mache per asd, lisin, bubullimasin, klausin dhe gjithkend qe nuk iritohet prej flakjes ne aber te shashkave te tymosura te sherbetoreve te pushtetit.

   Reply to this comment
 25. Adih February 12, 16:03

  Zoti Viktor !!!
  Kur te komentoni ,eshte me mire te hipni shifra . Teknikisht shifrat ,shikohen ,preken .
  1….Shikoni borxhin publik qe la PD ,sa e ka sot PS ?.
  2….PD mbolli vetem ne Lazarat droge e me PS ,u mboll e u kultivua gjethe teritori . ?
  3 .Shikoni shifrat sa i ka dale kostoja per 1 km , Pd rruge dhe sa i ka dale kostoja ne Euro PS per 1 km ?.
  4 …Shikoni ne troje te vjedhura sidomos ne bregdet ,kush ka hedhur me shume beton ,kush ka vjedhur me shume truall ,qofte privateve dhe ne trojet shteterore ,me Z MANET e soj e sorollop , (Jane te njejtet miq si te PD e Te PS ) Me keq si Sulltanet dikur ,si ne mall te babes se vet ..Ne nje poc pjerdhin ,por ketu duhet me objektivitet te shikohen e te maten me makine llogaritse.Ka edhe shume te tjera ,per te matur si ne nafte ,krom e tj e tj dhe kush ka futur para me shume ose me pak ne buxhetin e shtetit .?? .Kush ka vjedhur me shume e pastaj ,te komentojme e te gjykojme .Kata z Viktor jane te ngjizur me spermen e njejte te PPSH ,por kush ka oreks me te madh per te vjedhur ,ketu duhet te ndalemi.

  Me gjitha ate z i nderuar Viktor, kam nje bindje ,gjithe keto protesta qe enderon opozita te beje ,per destabilizim te vendit ,eshte jo vetem interes i opozites ,por eshte interes edhe i maxhorances ,ngul kembe me llogjike te ftohte ,se keta kane vene miliarda ne Euro ,por hallin e kane larguar kush do te vije ne pushtet ?,por halli i vetem dhe komlet i vetem eshte SPAK ,dhe vetem SPAK .(po ti perseris dy here z Viktor ..Sinqerisht ,dhe llogjikisht per mua nuk ka rendesi kush eshte ne pushtet ,per interesin e gjithe shoqerise ,por duhet pare kush vjedh me shume ,por po e perseris me maqine llogaritese , dhe llogjikisht ,si opozita dhe maxhoranca ,fatkeqesisht per ne popullin ,eshte se keta kane pasur nga 91 e deri me sot , mjerisht per ne , te njejtin program shkurt tamam si shtepia e femise .Prandaj ,ti leme tifozlliqet , dhe te perdorim maqinat llogaritese i nderuari z Viktor ..Po e perseris te disaten here .
  Keta ,kane vetem nje hall tani vetem SPAK ,dhe skane as edhe nje shanc pa shkuar ne REC ,por i keshilloj te kerkojne sa me shpejt ,

  AZIL POLITIK TE KIMI NE KORENE E VERIUT .

  I garantoj se KIMI DO JA U BEJE LETRAT E PUNES ..

  por kujdes ai jep vetem 30 viza ne muaj ,kete e them pa ironi ,kam qene vet turist ne Korene e veriut e i kam pare te gjitha e prandaj e di shifren 30 .

  Nderime z Viktor . . . .

  Reply to this comment
 26. Adih February 12, 16:08

  Zoti Viktor !!!
  Kur te komentoni ,eshte me mire te hipni shifra . Teknikisht shifrat ,shikohen ,preken .
  1….Shikoni borxhin publik qe la PD ,sa e ka sot PS ?.
  2….PD mbolli vetem ne Lazarat droge e me PS ,u mboll e u kultivua gjethe teritori . ?
  3 .Shikoni shifrat sa i ka dale kostoja per 1 km , Pd rruge dhe sa i ka dale kostoja ne Euro PS per 1 km ?.
  4 …Shikoni ne troje te vjedhura sidomos ne bregdet ,kush ka hedhur me shume beton ,kush ka vjedhur me shume truall ,qofte privateve dhe ne trojet shteterore ,me Z MANET e soj e sorollop , (Jane te njejtet miq si te PD e Te PS ) Me keq si Sulltanet dikur ,si ne mall te babes se vet ..Ne nje poc pjerdhin ,por ketu duhet me objektivitet te shikohen e te maten me makine llogaritse.Ka edhe shume te tjera ,per te matur si ne nafte ,krom e tj e tj dhe kush ka futur para me shume ose me pak ne buxhetin e shtetit .?? .Kush ka vjedhur me shume e pastaj ,te komentojme e te gjykojme .Kata z Viktor jane te ngjizur me spermen e njejte te PPSH ,por kush ka oreks me te madh per te vjedhur ,ketu duhet te ndalemi.

  Me gjitha ate z i nderuar Viktor, kam nje bindje ,gjithe keto protesta qe enderon opozita te beje ,per destabilizim te vendit ,eshte jo vetem interes i opozites ,por eshte interes edhe i maxhorances ,ngul kembe me llogjike te ftohte ,se keta kane vene miliarda ne Euro ,por hallin e kane larguar kush do te vije ne pushtet ?,por halli i vetem dhe komplet i vetem eshte SPAK ,dhe vetem SPAK .(po ti perseris dy here z Viktor ..Sinqerisht ,dhe llogjikisht per mua , nuk ka rendesi kush eshte ne pushtet ,per interesin e gjithe shoqerise ,por duhet pare kush vjedh me shume ,por po e perseris me maqine llogaritese , dhe llogjikisht ,si opozita dhe maxhoranca ,fatkeqesisht per ne popullin ,eshte se keta kane pasur nga 91 e deri me sot , mjerisht per ne , te njejtin program , shkurt tamam si shtepia e femise .Prandaj ,ti leme tifozlliqet , dhe te perdorim maqinat llogaritese i nderuari z Viktor ..Po e perseris te disaten here .
  Keta ,kane vetem nje hall tani vetem SPAK ,dhe skane as edhe nje shanc pa shkuar ne REC ,por i keshilloj te kerkojne sa me shpejt ,

  AZIL POLITIK TE KIMI NE KORENE E VERIUT .

  I garantoj se KIMI DO JA U BEJE LETRAT E PUNES ..

  por kujdes KIMI jep vetem 30 viza ne muaj ,kete e them pa ironi ,kam qene vet turist ne Korene e veriut ,e i kam pare te gjitha , e prandaj e di shifren 30 .

  Nderime z Viktor . . . .

  Reply to this comment
 27. Lisi February 12, 16:30

  P . S .
  Për disa , po kritikove Ramën dmth don të kthehet Saliu ?!
  Edhe unë , sipas kësaj logjike , qenkam një nga ata !
  S’ke ç’i thua , logjikë e hekurt kjo ( ? ) !
  Po të flasim seriozisht , kjo është logjikë e debilëve. Dmth e mjera Shqipëri është mberthyer për fyti , ose-ose , zgjidh e merr njerin nga të dy , Saliun që mban era gjak , apo Edvinin që mban era mut – ju kërkoj falje për shprehjen !
  Unë i neveris të dy , në djall të vejë atdheu im që është katandisur në këtë derexhe , që duhet të zgjedhë midis gjakut dhe m……t !
  Kjo status kuo i kënaq të dy ; zaten Edvini per t’u mbrojtur na përmend shpesh , se ai s’ka vrarë si ai tjetri .
  Kush e inkurajon krimin ?
  Për hajdutin Meta u vranë njerëz , pse bëre aleancë me të , pse e bëre president dhe me kapriçio e me kokëfortësi u thua shqipetareve se është më i miri ( dhe per inat tuaj ) do t’a zgjedh prapë ?
  Pse numurin dy , të partisë fashiste demokratikase , Ridvanin e piramidave e cakton në financa ?
  Vishon, numurin dy të gestapos të Saliut , pse e dekoron fshehurazi dhe e bën diplomat ?
  Po kështu Demin , Bregun etj etj
  Dhe mbi të gjitha , kush të dha të drejten ty Edvin qelbësira , të permbysësh rezultatet e Luftës ll Boterore në Shqiperi duke heroizuar të mundurit , kolaboracionistët ?
  Edvini , ky njeri i degjeneruar politikisht dhe moralisht , i ka bërë si veten zyrëtaret pa taban e mëndjeshkurtër të PS, por , nuk do mundë të kthejë në leckë socialistet e ndershëm .
  Socialistë , e pësuat një herë me Nanon , akoma s’vutë mënd , me këtë sharlatan të degjeneruar do perfundoni per turp !

  Reply to this comment
  • Romak February 13, 09:56

   Si nuk mund te ktheje Edvini ne lecke socialistet?
   Ai i ka shkerdhyer te gjithe qe per nje kocke i kane ulur breket.
   Parti socialiste nuk ekziston me or njeri i mire,ka marr fund gjithshka me ripjelljen, rilindjen e Edvinit.

   Reply to this comment
 28. MH February 12, 16:52

  Kam pershtypjen mbi cfare tregojne bathet.
  Keto dy parti PD&LSI ne mos heret a von do shuhen ndersa ndoshta shume shpejt te perfundojne ne minorance ne nivelin e partive te vogla qe u duhet te pakten te fitojne kuoten 4% shit.Vjen detyrimisht gastoria e qesheraklleku ku Dash Shehu te nxjerrin kujin si me njeren demokratikisht dhe me tjetren integrimisht.

  Reply to this comment
 29. mirel February 12, 16:59

  Do te thosha qe Viktori ka probleme te renda konceptuale. Ajo qe Viktori quan Histeri ka 30 vjet qe eshte kthyer ne Histori.
  Eshte standarti i normalitetit te shoqerise shqiptare
  Nuk ka asgje per tu cuditur dhe per te shtuar pervecse teoremave boshe te Viktorit qe nuk ka me cfare te mbushi faqet e gazetes.
  Finalizimi i gjithe kesaj Historie histerizmash eshte shitja e territoreve te shtetit pa shkaktuar asnjelloj pergjegjesie tek autoret, qe u pelqejne teoeite e hiterizmave.

  Reply to this comment
 30. Alberti February 12, 17:07

  Nje komentues me te drejte i kerkon Viktor Males shifrat e borxhit publik. Por Viktor Male nuk ka gjuhe te pergjigjet. Nuk ka as mandat ta permende.
  Se ne 2013 kur e mori Rama pushtetin ky borxh ishte 62% (atehere Rama ne opozite cirrej se do ta bente me ligj jo me shume se 60%). Sot ky borxh publik ka arritur te 80% sa ka alarmuar FMN (Rama nuk e beri ligjin e mbajtjes borxhit ne 60%)
  Qeveria e meparshme e Berishes beri disa rritje te vogla pagash e pensionesh gjate qeverisjes saj.
  Qeveria e Rames nuk ka rritur as 5 lek paga e pensione keto mbi 5 vjet pushtet.
  Qeveria e Berishes mbajti fashen e pageses ulet te energjise deri ne 300KW
  Qeveria e Rames e hoqi kete fashe dhe shqiptaret mbi 80% paguajne energji elektrike me shume se ” ne kohe te Sales”.
  Qeveria e Berishes ne c’do dhjetor jepte rrogen e 13 per buxhetoret dhe 5000 leke per pensionistet.
  Qeveria e Rames kete vit dha 5000 leke per pensionistet, vitet e tjera vetem nga 2500 leke. Kurse per buxhetoret eshte dhjetori i 6-te me Ramen qe nuk marrin shperblimin e Vitit te Ri.
  Perkrahja e atyre qe dalin pa pune nga 1 vit pagese ne qeverine Berisha, ne 6 muaj pagese nga qeveria Rama.
  Qeveria Rama ka shtuar tarifat nga viti ne vit per studentet e keta jane ne greve prej 2 muajsh.
  Qeveria Berisha ishte e dobet ne rritjen e mirqenies se shqiptareve.
  Qeveria Rama eshte shume e forte ne rritjen e varferise shqiptareve.
  Perfundimi : Qeveria e Rames nuk ka asnje sfere te vetme ekonomike ku mund te mburret se ka arritje. Nuk mund te thote kurre se ka ndonje shtrese shoqerore qe i ka permiresuar nivelin e jeteses.
  Ne ekonomi kjo eshte qeverisja me e deshtuar qe nga qeveria e Adil Carcanit.

  Reply to this comment
  • N.VJOSA February 12, 19:08

   Z.Alberti,
   Do te pergjigjesha me disa vargje, por tek vargu duhet te ruash disa parametra sic eshte rima, e folura e figurshme dhe te tjera…Sepse ti meriton nje ironi dhe sarkazem te thelle me keto budallalleqet qe shkruan…
   Te jesh vertet kaq budalla, apo do e ben…?!
   Kur e lexova kete komentin tend, per nje moment edhe une mendova se mos valle kishe te drejte ne ato qe shkruan.
   Por nje veshtrim retrospektiv me ben qe te them se
   ZOTROTE BEN NJE DEMAGOGJI TE PESHTIRE…
   Ku qendron demagogjia jote dhe loja me shifrat?
   Nga keto pyetje dhe krahasime qe ben ti te krijohet pershtypja se Qeverisja e Sali Gazepi ishte me e mire se ajo e Rames.
   Dhe na thuaj fillimisht se Berisha rriti pagat dhe Rama jo. Kjo nuk eshte aspak e vertete.Rama ka rritur pagat ne shume raste.Sa ishte paga mesatare ne kohen e Berishes dhe sa eshte tani?
   Shume me e madhe se ajo e Gazepit…
   Sali Monstra paska bere cudira me pagesen e energjise elektrike…
   Cilen quan politike te mire ti more zotri? Kohen e Rrumpalles kur vidhej Energjia elektrike dhe u thuhej njerzve votoni per PD-ne dhe mos paguani Energjine?!
   Rama vuri Disipline ne pagesen e Energjise sic e ka gjithe Bota!
   Por zotrote spekullon dhe genjen rendshem me kete tregues!
   Si mendon zotrote qe shqiptaret te mos ta paguajne energjine ?!
   Ai 80 perqinshi qe permend ti tregon te kunderten!
   Qe pagesa e energjise u disiplinua.Ti dashke pagesa per Vitin e ri dhe per buxhetoret?
   Enderr e bukur shume, por nga ti gjej leket?!
   Ti marr borxh?
   Se ato te shkreta Para nga Qielli nuk bien… Nga Qielli vetem Shi bie dhe nganjehere edhe Bresher…!
   Ne se Rama ka ulur pagesen gjysem pergjysem per te papunet, kjo eshte nje mase shternguese QE NJERZIT TE PUNOJNE DHE JO TE MARRIN PARE QYL NGA
   TAKSAPAGUESIT!
   PO TE ZHDUKEJ VARFERIA ME URDHRIN E PESHKUT, MIRE DO ISH…!
   Dhe tani hapi mire veshet:
   Ne se nuk e ke kujtesen e shkurter, Sali Monstra e la SHTETIN B A N K R O T…
   E kupton Zotrote fjalen “Bankrot”?!
   Sali Varrmihsi i Shqiperise ferkonte duart qe ne Shqiperi te shperthente Kriza Greke, kur u mbyllen bankat dhe buxhetoret mbeten pa nje dyshke ne xhep!
   Nderyri Bashkimi Europian si nje Gjigant i vertete dhe nepermjet Miliardave ndihme qe afroi menjanoi Katastrofen Greke!
   Por planizoi edhe nje varg masash per te rimekembur ekonomine!
   Ndera Sala yt ferkonte duart kur mori Rama pushtetin…
   Priste me sot e me neser Skenarin Grek!
   Me qe na u shfaqke si kopetent ne ekonomi, a mund te na thuash ne se shteti shqiptar nuk merrte borxh nga FMN dhe nga burime te tjera financiare si do ti perballonte financiarisht Shtetin, njerzit qe ne fund te muajit ju duhej Rroga per te ushqyer Femijt?
   Plus kesaj pagoi dhe afro Nje Miliard Euro borxhet qe shteti ju detyrohej te tjereve qe ekonomia te mos binte N O K A U T….
   Te gjitha keto gremina u zhduken shpejt , u rrit disi borxhi i jashtem por NUK U PREK RRITJA EKONOMIKE; SI FAKTORI KRYESOR I MBESHTETJES SE NJE SHOQERIE…
   Dhe sot, fal ketyre masave Shqiperia ka rritjen me te madhe ekonomike ne rajon!
   Prandaj lere kete populizmin tend me krahasime me Qeverine e Adil Carcanit, se kete demagogjine tende e kupton edhe Macoku im…

   Reply to this comment
   • Alberti February 12, 19:46

    Ca si ti nuk duan te kuptojne se borxhi publik i rritur tregon deshtim te qeverisjes ne ekonomi. Por kur thua se sot Shqiperia paska rritjen ekonomike me te madhe ne rajon kur statistikat europiane e nxjerrin Shqiperine sot vendin me te varfer te Europes, kjo tregon se paske tru po aq sa macoku yt.

    Reply to this comment
    • N.VJOSA February 12, 20:19

     [email protected],
     Une te mora seriozisht ty,
     POR TI QËNKE PËR TU NGARKUAR ME DRU…!
     Ritja ekonomike eshte tjeter gjë
     Dhe vendi më i varfer i Europes
     është tjeter gjë….
     Janë dy nocione te ndryshme!
     Qënke ca si Gomar zotrote!
     Po të zhdukesh varferia nga nje rritje e zakonshme e prodhimit per nje apo dy legjistatura, Njerzimi do hante me luge Floriri…
     Varferia eshte tjeter gjë…do shume kohe te zhduket!
     Varferi ka edhe ne vendet me te zhvilluara te botes!
     E ke mbaruar shkollen fillore,
     apo ke marre diplome te Kristali ,
     pa i parë fare librat e Kristalit…?!
     Ah, medet, medet….

     Reply to this comment
     • Alberti February 12, 20:40

      Atehere c’na prrallis kot per rritje ekonomike te matur ne shtepi te ministrave kur e dijke se qenkemi vendi me nivelin e varferise me te larte ne Europe? Shko meso kush eshte borxhi publik dhe sa eshte pesha e tij ne ekonomi. Mos derdellit kot kur nuk ke haber nga ky kerm. Po ta perseris : Borxhi publik, ai qe tregon sa e deshtuar eshte qeveria e Rames. Shko bej ndonje vjershe se nga ekonomia nuk ja ke idene.

 31. PO , PO February 12, 19:18

  Ti N.Gjirizi , je kryegjirizi , qe mbledh te gjitha daljet e ujrave te zeza te banditeve serbe te SHQUP-it Berishovicit dhe Lulushovicit ! Njerezit me antishqiptare qe mban ky truall . Nga shpellaret nuk ke cfar pret tjeter !

  Reply to this comment
  • KorQar me samar February 12, 20:05

   Edhe sa mini-komente do postosh nga budrumi o korqari juglindor? Here qitetar, here sylesh, here pipo-dhjere. Mire thote mireli qe te eshte bere surrati si pickecuditese. Hec magjyp gerko-qiriotas. Kref bishtin dhe shko t’i futesh nje te kercyme pa breke ke tavernot e janullea. Vetem kujdes se atje ta fusin bishtin e buzukut prapa dhe ta nxjerrin nga goja qe te duket si kollare rilindjotase

   Reply to this comment
 32. qazim February 12, 20:05

  Shkrim i plote e i sakte ne gjithshka.Uroj ta kene kexuar drejtuesit e Dita-s.Vleresime per gjithshka shkruan.

  Reply to this comment
 33. ... February 12, 20:12

  N.Vjosa [email protected]

  Ke te drejte kur thua qe Rama ngriti rogat .Por ???

  E.RAMA , RITI VETEM PENSIONIN E NEXHMIJE HOXHES DHE VITA KAPOS .??pensionisteve te tjere i premtoi vjet ,por i genjeu pa pike turpi .

  Te kam thene edhe here tjeter shko dhe komento nga gazeta TEMA e Mero Bazes ,do i besh nder ,dhe do te beje Baze hero bile te pa vdekshem .Budallenj si ty, kerkon dhe do Mero .
  Sinqerisht dua te ndihmoj. Dua te hap syte ,se je bere BLIND ,Berisha eshte vellai i madh i Rames .Po ofendove Berishen ,ke ofenduar Ramen .Gazeta e nderuar DITA ,i ka dhene disa here te dy bandillat bashke me pardesy te bardha ,prandaj ,po nuk e kuptove ,ste ndihmoj dot ,me qafe pac vehten tende .

  Reply to this comment
  • N. February 12, 20:43

   Ti me pika – pika..
   Nga ato pikpyetjet që ke vënë kot më kot…
   E mora vesh që je gjysëmanalfabet…por si hokatar cmirxhi, meriton dëftesën e shkollës fillore per te ruajtur Derrat ose Dhitë…
   E mbake vehten per keshilltar
   or gomar pa samar…!
   Shko protesto me Lulushin KARABUSHIN,
   ne 16 SHKURT,
   SE VETEM MISH PËR TOP JA VLEKE…

   Reply to this comment
 34. MH February 12, 20:14

  Basha sy mbyllur andron per dhurimin e postit te kryeministrit.Ndersa Berisha me shume siklet permban veten:Pak’si veshtire ta dhurojne se nuk ke sy per qabe.O,mjerani boyfrendi i cikes Argite.

  Reply to this comment
 35. Zgalem February 12, 22:23

  Disa komentus kerkojne nga Malaj te japi shifra dhe krahasime ekonomike . Shifrat ekonomike dihen , por krahasime nuk ka me ke te behen . Berisha ligjin , shtetin , taxat, i kishte formale . Po t’i mbushej radakja ( desh thashe koka ), te perjashtonte nga pagesa e energjise , nga taxat , te nxirte nga burgu , ose te fuste pa prova . Eshte guxim i madh , ta quash shtet ate monster , kur mori yrysh analfabetizmi dhe zhdukeshin njerez pa gjurme . Nuk kishte asnje tipar shteti . Ndoshta do te merret ndonje nisme , per te studjuar me themel , ate rrumpalle , qe disa e quajne shtet . Opozita , po qe se merr pushtetin , do ngreje shtetin rrumpalle . Kete “shtet” njef ajo .Shembell me I fresket : Basha ishte Kryebashkiak I Tiranes . pak ndryshim ka nga Kryeminister , pse nuk rikandidoi , po ja vari kemboren Doktorit , qe eshte I respektuar , por vetem si mjek . Zgalem

  Reply to this comment
 36. Romak February 12, 22:23

  Shume gjate i tjerr muhabetet o Viktor Malaj, si ti e si Bedri Islami. Duhet durim derri t ju lexosh formulimet e sterzgjatura. Ne fakt duhet alent te shprehesh qarte e shkurt, jo gjithkush e zoteron ate….

  Reply to this comment
 37. N.VJOSA February 12, 22:35

  Nga Kombi yne kane pushtuar skenat boterore tre kengetare kalibri.Njera prej tyre u shpall e para…
  Por ne kemi dhe nje Moderatore te permasave Boterore…
  Degjim te kendshem:

  https://www.youtube.com/watch?v=C-YotCWDC_0

  Reply to this comment
 38. Lili February 13, 05:53

  Mos u merziteni me shkruar kaq gati per nje opozitar si lulzim Basha,qe nuk perfason as gruan e vete.
  Bbasha nuk eshte opozit po vetem vegla e edi Rames sot ,per te na luajtur teatrin e pseudodemokracise.
  Puushtetaret e pd se psse e lsise jane bashke kur vjen puna te paret rama i fal paret ne vlore lulin qe erioni t’ia lejoj pallatin ne tirane,kunder nje marreveshje ne mes ne nates pas cadres..Meta behet president po nga Rama,qe rama e erioni te vazhdojne me vjedh e monia me bredh…
  Mjere shqptare qe ende besoni se keta e kane hallin e juajkerkoni nje alternativ tjeter ne vend se te harxhoni kohe me deshtaket e komunizmit,qe edhe atesine e mohojne….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*