Historia e aromave dhe e parfumit që nga kohët e lashta

September 24, 2017 22:32

Historia e aromave dhe e parfumit që nga kohët e lashta

Kur ndjejmë një aromë të veçantë, le të themi dhe një aromë të thjeshtë pastërtie ne menjëherë e lidhim atë aromë me një pjesë të kujtesës sonë. Era mund të ndjellë ndjenjat dhe të sjellë kujtimet që harruam. Parfumi është thjesht një zotërim i disa prej aromave më të shpeshta dhe kombinimi i tyre i zjarrtë për të prodhuar një aromë unike për një individ. Për të kuptuar parfumin fillimisht do të duhet të kuptojmë fillesat e tij që në kohën e egjiptianëve të lashtë.

  1. Nga erdhi parfumi?

Parfumet dhe aromat mund të gjurmohen në kultura të shumta të lashta, sidomos në qytetërimin e lashtë egjiptian. Në fakt egjiptianët i lidhnin parfumet e tyre me zotat. Aromat konsideroheshin si djersa e perëndisë së diellit, Ra. Duke patur parasysh ndikimet e Egjiptiti të lashtë në qytetërimet e lashta romake dhe greke, përdorimi i aromave u përhap në të gjithë botën e  lashtë. Kultura të tjera të lashta, si iranianët e lashtë dhe kinezët e lashtë, gjithashtu çmonin aromat, edhe pse kinezët përdorin parfum në formën e temjanit në vend të parfumeve që duhej të hidhnin.

  1. Cfarë kishte në parfumet antike?

Parfumi i lashtë ndryshonte në shumë aspektë nga aromat moderne. Në Egjiptin e Lashtë, përdoreshin temjan, opopanax dhe mirra. Në Afrikën e lashtë, vajra të ndryshme aromatikë u përdorën si mbrojtje dielli, si dhe për erën e tyre. Në Mesopotami dhe në Babiloni, aromat e preferuara përfshinin kedri, mirrë, temjan dhe selvi. Në përgjithësi, në atë kohë vajrat janë përdorur si “transportues” ose lëngje për të marrë aroma të forta. Ndërkohë, në kohët moderne,  është alkooli ai që përdoret zakonisht si transportues. Gjithashtu në atë kohë,  shumica e substancave që ishin burim arome ishin të bazuara në bimë, duke filluar nga lule në resina dhe pyje.

  1. Pse përdorej parfumi?

Qëllimi i parfumeve ka mbetur i njëjtë, që nga kohët e lashta deri në ditët e sotme popujt e lashtë tërhiqeshin nga era tërheqëse. Në Egjiptin e lashtë pastërtia vlerësohej shumë dhe ishte e zakonshme të laheshe çdo ditë pas çdo vakti. Parfumi ishte një mënyrë e mëtejshme e pastrimit të vetes. Ndërkohë që në kultura të ndryshme pastërtia ishte e rëndësishme për gjëra të ndryshme, psh në Greqinë e Lashtë duke mbajtur një aromë të këndshme konsiderohej e kënaqshme për perënditë.

  1. Kush lyhej me parfum?

Për shkak se parfumi ishte një substancë e çmuar deh e kushtueshme, zakonisht ishte vetëm për të pasurit. Mbretërit dhe klerikët kishin më shumë gjasa të përdornin aromën, një tendencë që vazhdoi gjatë gjithë Egjiptit të lashtë, Romës, Greqisë dhe gjetkë. Në Greqinë e Lashtë, një person që ishte shumë i varfër për të përballuar parfumin maksimumi i pikturohej një shishe parfumi në arkivolin e tyre, si një haraç për perënditë.

September 24, 2017 22:32
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim