Historia e Bankës Bujqësore të Shqipërisë

February 24, 2016 22:14

Historia e Bankës Bujqësore të Shqipërisë

Kjo bankë u ngrit në vitin 1937 dhe kishte si drejtues një bankier italian.

Kryesimi nga një bankier i huaj u bë nga pushteti i kohës me argumentin se Shqipëria në atë periudhë nuk kishte bankierë.

Interesat e kredive për fermerët ishin rreth 7 përqind ndërsa, rast pas rasti, parashikohej që një pjesë e interesit të kredisë të subvencionohej nga shteti. Kredia mund të merrej vetëm për aktivitet bujqësor e blegtoral.

Nëse paratë e kredisë përdoreshin për qëllime të tjera apo dëmtoheshin asetet e vendosura si garanci, atëhere parashikohej dënim me burg deri në 5 vite.

February 24, 2016 22:14
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*