“Historia e Diplomacisë Shqiptare”, vendosja e marrëdhënieve diplomatike me SHBA-në

July 28, 2018 16:49

“Historia e Diplomacisë Shqiptare”, vendosja e marrëdhënieve diplomatike me SHBA-në

“Historia e Diplomacisë Shqiptare” ka sjellë këtë javë në arkivën online materiale që flasin për përpjekjet e qeverisë shqiptare për të vendosur marrëdhënie diplomatike me SHBA-në.

Procesi u finalizua më 28 korrik 1922, ndërkohë që, kërkesat e qeverisë shqiptare paraqiten në datë 17 nëntor 1921 dhe 7 qershor 1922.

Ministri i parë Fuqiplotë dhe i Jashtëzakonshëm shqiptar në Uashington, Faik Konica është emëruar në këtë post në korrik të 1926-s.

Ai hapi Legatën shqiptare në SHBA dhe e kreu këtë detyrë deri pak muaj pas pushtimit të Shqipërisë.

Gjatë kësaj periudhe u nënshkruan disa marrëveshje midis dy vendeve, ku mund të veçojmë; traktatin mbi njohjen e pasaportave amerikane shtetasve amerikanë me origjinë shqiptare, traktatin mbi suprimimin e taksës së vizës për pasaportat shqiptare dhe amerikane të personave joemigrantë, traktatin e arbitrazhit, traktatin e miqësisë për paqen e përgjithshme, traktatin e neutralitetit, traktatin e ekstradimit të personave keqbërës,etj.

s.a/dita

July 28, 2018 16:49
Komento

2 Komente

 1. Avni Rustemi July 28, 22:28

  Bravoooo
  E emeroi zogu mbasi shtypi revolucionin e qershorit 24 Duke ardhjur ne fuqi me ndihmen e serbeve

  Bravo faik bej Konica ky “Patriot” i madh.
  Se na cmenden me keta Patriots qe mendoni vetem per veten e tyre

  Reply to this comment
 2. DINGO July 29, 02:17

  Faik Konica eshte nje askushi ne Historine tone.
  jetonte ne Amerike dhe na Hiqej i tille po emri Faik i tregonte shpirtin e tij turkoshak kunder Shqiptareve..Pushtat dhe Tradhetaret kan evdekur jashte .Patriotet ne token e tyre ..Ka arsye per kete.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim