Historia e fotografisë së fundit gjallë të Enver Hoxhës (FOTOT)

Entela Resuli October 16, 2017 18:20

Historia e fotografisë së fundit gjallë të Enver Hoxhës (FOTOT)

Petrit Kumi është fotograf i vjetër nga ata që kanë fiksuar ndër të parët në foto Shqipërinë e para viteve ’90. Shpesh herë të fotografuar ashtu siç do të duhet të ishte dhe jo si ishte në të vërtetë, ai ka udhëtuar pothuajse në të gjithë vendin dhe për më shumë se 15 vite ka qenë fotografi personal i ish-diktatorit, Enver Hoxha.

Sot, edhe pse një burrë në moshë, ai nuk e ka braktisur mjetin që shkruan në dritë (aparatin), por me një ndryshim: Tani e përdor për qejf. Tani nuk janë njerëzit në fokus, por natyra. Familja Kumi ka qenë e rrethuar nga aparatet fotografike, bashkëshortja e tij ka qenë po ashtu fotografe dhe çifti Kumi e ka trashëguar të fëmijët e tij këtë profesion. Sot ai banon në zemër të ish-Bllokut, në një zonë ku në rininë e tij futej vetëm me aparat në çantë për të fotografuar familjen e udhëheqësit të asaj kohe, Enver Hoxha.

Realizuesi i mijëra fotove tregon në një intervistë për Dita-n si fotografohej nën diktaturë, si pasqyrohej jeta e lumtur, kur në realitet nuk ishte. Një histori zanati, midis detyrës dhe censurës. Dhe një rrëfim për portretin e fundit të ish-diktatorit Hoxha.

Kumi, kur e kuptuat që fotografia do të ishte profesioni juaj?

Unë kisha përfunduar Liceun për pikturë dhe fillova të punoja në një revistë të kohës ku merresha me faqosjen. Aty punonte një fotograf më i vjetër, i cili për hir të së vërtetës pinte pak alkool dhe bëhej problem dhe shpesh kritikohej nga drejtuesit. Në këto raste detyrohesha që ta merrja unë aparatin dhe të bëja fotografitë. Në kohën tonë fotografia bëhej edhe në dhomë të errët. Ai procesi i dhomës së errët për mua është një përvojë e papërsëritshme. Sepse aty isha i emocionuar dhe i preokupuar si do dalë ky film, nëse do dilte ashtu siç dëshiroja unë apo jo.

Ishin vitet ’50-’55 kur unë fillova të bëja fotografi dhe isha ende amator. Pas vitit 1955 fotografinë time filluan ta pëlqejnë. Më shumë e provoja veten në aktivitete sportive dhe më pas u hap oreksi për t’u futur në jetën e njerëzve, të shkoja në fshat apo të ndiqja ndonjë aktivitet. Më pas fillova të dal dhe me shërbim jashtë shtetit. Kam qenë shpesh në Bashkimin Sovjetik atë kohë.

Petrit Kumi

Petrit Kumi

Si ishte Shqipëria në fotografi kundrejt Shqipërisë reale?

Po kishte ndryshime, se dashje pa dashje isha i ndikuar edhe nga orientimet dhe propaganda që bëhej në atë kohë, ishte një propagandë të jashtëzakonshme. Në ato vite njerëzit ishin të mbyllur. Nuk bëje dot një fotografi me një femër që ta kishte fustanin dy gisht sipër gjurit. Edhe ishte bërë edukatë që të zbatoje rregullin. Madje kur të vinte ndonjë me një fund të tillë i thoje se duhet poshtë gjurit që të ishe në rregull. Brenda kësaj edukate politike, tepër të ngurtë kishte persona që nuk u drejtoje dot aparatin dhe e shikonin si gjë të huaj e të frikshme duke menduar se kushedi se ku do shkonte fotoja e tyre. Më ka ndodhur shpesh që të ikja në Kukës apo në Gjirokastër. Ne bënim fotografi me të gjithë dhe unë në çantë mbaja vazelinë për t’u mbuluar plagët që kishin. Nuk duhej vuajtje në fytyrë. Unë arrija t’i bëja si aktorë. Kam një minator nga Bulqiza që sot është një biznesmen i fuqishëm; kur e nxora në revistë më thoshin ku e more këtë aktor. Mënyra si e kompozoja ishte një kuadër filmi. Ndonjë plagë ia mbuloja me vazelinë. Këto janë ato truket që i merrja edhe nga literatura e huaj.

Mund të konsiderohet ky një “mashtrim”?

Pak mund të jetë.

Si arritët ju që të ishit një fotograf i rëndësishëm për udhëheqjen e kohës?

Po si fillim kanë pëlqyer punën time, fotografitë nga terreni, peizazhin socialist: fabrika, ndërtime pallatesh që kur i shoh sot më duken si lodra. Mirëpo atëherë kishin rëndësi, se ata thonin që ishim vendi më i pasur dhe më i lumtur në botë, dhe duhej ta sillja ashtu siç donte udhëheqja. Udhëheqja duke parë fotografinë time kërkonte të dilte dhe vetë aq bukur sa ishte dhe fotografia. Në atë kohë, ata zgjidhnin njerëz nga profesione të ndryshme dhe kuptohet, më të mirët. Ai (diktatori) zgjidhte dhe bahçevanin, edhe kasapin, edhe kuzhinierin. Kjo ndodhte edhe në vende të tjera si Rusia apo Kina. Atyre u ka pëlqyer puna ime sidomos në revistë. Kam punuar në disa revista, deri në drejtor fotografie në ATSH.

Kur ke rënë për herë të parë në kontakt me Enver Hoxhën?

Isha me shërbim jashtë Tiranë dhe sa kthehem në shtëpi, gjej gruan të shqetësuar se kishte ardhur në copë letër, e cila thoshte se të nesërmen që i binte ditë e diel, duhet të shkoja në familjen Hoxha. Më thuhej do hysh në filan portë, në filan orë dhe unë fillova të shqetësohesha, se si do ta bëja.

Për cilin vit bëhet fjalë?

Fundin e viteve ‘60, kur isha në moshën e pjekurisë dhe isha rritur profesionalisht. Nejse, shkova atje pasi kalova ato korridoret e gjata dhe prita dy a tri orë. Takova gruan e Hoxhës, e cila donte disa foto të bukura. Pasi bëra shkrepjet e para, u çlirova dhe unë nga emocionet. Se duhet të kuptoni një gjë, nuk ishte e thjeshtë të ishe përballë atij. Prova kaloi me sukses dhe familja i pëlqeu të gjitha fotot.

Po pas fotove të para?

Më pas në çdo aktivitet isha unë fotografi që shkoja pas tij, si në udhëtime jashtë ashtu dhe brenda vendit. Mbaj mend që kur u thashë njëherë, në vitin 1978, se jam sëmurë nga veshkat, më thanë: “Eja se ka mjek me vete”. S’duhej të mungoja dhe në fakt ne ishim të detyruar, s’mund të thonim jo. Ishim si ushtarë.

Ju ishit vetëm një fotograf për të, apo keni pasur dhe një marrëdhënie deri diku miqësore?

Nuk mund të bëhej fjalë për miqësi.

Si sillej ai përballë aparatit?

Aktor. Nuk e kishte problem. Plus që ishte burrë i pashëm dhe me atë nuk e kisha problem, pasi nuk kishte foto që të dilte keq.

Foto e fundit per E Hoxhen

Foto e fundit per E Hoxhen

Cili ka qenë momenti më i sikletshëm për ju?

Vizitat kishin lodhje fizike të madhe. Kërkoja të kapnim një pikë të veçantë dhe mua nuk më imitonte dot askush. Dëshira ime ishte që fotografinë time ta merrnin dhe vendosnin në shtëpi. Momenti i sikletshëm ka qenë fotografia e fundit e Enver Hoxhës, sepse mora një porosi kur unë isha drejtori i fotografisë në ATSH në vitin 1984. Duhej të shkoja në shtëpinë e Enver Hoxhës dhe t’i bëja një foto. Më dhanë porosi të veçantë dhe një nga dhomat u kthye në studio.

Pse e bëtë dhomën studio?

Nuk e dija arsyen në atë kohë. Ashtu e bëmë, unë bashkë me kunatin tim, i cili nuk jeton më dhe që mua më ka dhënë një përvojë të madhe. E mora të më rregullonte ndriçimin sepse ai ishte specializuar në këtë pjesë. Ajo që kujtoj është se kam pritur 13 ditë rresht që Enver Hoxha të vijë të bëjë fotografinë.

Pse u deshën 13 ditë?

Unë këtë nuk e zbuloja dot në atë kohë. Dikush thoshte se ishte shumë i zënë me punë, dikush tjetër thoshte një arsye tjetër. Po unë isha i vetëm në atë dhomë. Shkoja në orën 9 dhe rrija deri në orën 14:00 pasdite, çdo ditë. Shkoja në mëngjes dhe më thoshin rojet, “mos u mërzit se sot më duket se do dalë”. Në ditën e 13-të erdhi me të shoqen dhe shoqëruesin e tij Sulo Gradeci. Unë e kisha përgatitur studion duke marr në provë dy punonjës që ishin të gjatë si Enveri, sepse duhej të llogarisja ndriçimin për një njeri të gjatë. Kisha bërë disa foto me persona të tjerë për të llogaritur ndriçimin sipas orarit. Pas nuk mund të bëja me të njëjtin ndriçim si në orën 10 apo dhe në orën 14.00. Nexhmija më thoshte: “Jepi pra, duarve”. Por ishte absurde se më mbajti 13 ditë për të pasur një fotografi të bukur dhe në fund më thoshte: “Jepi duarve”.

Si arrite ta realizoje atë fotografi?

Më ndihmuan disa mësime që i kisha marrë. Më parë kisha bërë një vizitë në Kinë ku fotografi i Mao Ce Dunit më tregoi disa truke që bënte me Maon për ta fotografuar. Ai në fillim i bënte atij një bisedë, i fliste për rritjen ekonomike apo se si do të jetë koha, dhe a po mban mirë. Kjo e sillte në humor dhe i sillte një pamje më të qeshur dhe kështu çlirohej nga mendimi se do bënte fotografi. Edhe unë kur isha përballë Enverit në ato momente, e pashë që ishte pak i kontraktuar dhe i them: “Moj shoqja Nexhmije, po sikur t’i marrim ata fëmijët e t’i vendosim rreth e rrotull” – kujtova kështu fotografin kinez. Unë s’mund të flisja për bujqësi e ekonomi se s’më linte njeri, por mendova më mirë këto fjalë. Përgjigja e Nexhmijes ishte nervoze: “Po ti ç’flet”, tha, “unë them jepi duarve, ti kërkon fëmijët”. Dikush tjetër rreth e rrotull dëgjonte dhe vepronte. Pas 10 minutash erdhën fëmijët. E mora më të voglën dhe ia vendosa në prehër. Nexhmija më thotë: “Çfarë bën kështu?”. Enveri u çlirua disi dhe po i thosha që të pozicionohej pak. Unë zakonisht e kapja nga supet për ta vendosur nga duhej më mirë për dritën, por këtë herë s’më lanë ta prekja. Aty kuptova se ai ishte i sëmurë. Dhe nga krahu u djathtë s’të linte askush ta prekje. Sapo i bëra foton, iu bëra shenjë atyre që t’i hiqni fëmijët dhe i hoqën menjëherë. Në atë kohë i bëra edhe portretin e famshëm që u përdor shumë ato vite. Frika ishte se si do të dilnin këto filma. Ishin delikate solucionet e filmave me ngjyra, sepse s’të linin fare gabim. Kur doli e para, u kënaqa sepse doli mirë. Aty u çlirova. Të gjitha këto bëheshin në laboratorin e tyre se nuk të linin të shkoje në vend tjetër. Më pas i mori shoqëruesi i tij dhe iku në Paris që t’i stamponte. Atë fotografi (portretin) e përdorën kur vdiq, në 11 prill 1985. Kur Enver Hoxha u nda nga jeta, njerëz të familjes më erdhën në shtëpi dhe më thanë: “Ku i ke?”. U thashë që i kanë të gjitha vetë ata. Shkuam atje dhe zgjodhëm atë që ishte më mirë dhe doli gjitha faqja e parë te “Zëri i Popullit”. Fotoja e fundit është bërë nga unë. Edhe në album unë e kam cilësuar fotografia e fundit. Për pesë-gjashtë muaj ai vdiq.

Po ceremoninë e vdekjes e keni fotografuar?

Mos e pyet mo. Me t’u dhimbs njerëzit. Nga monumenti i Skënderbeut deri të Akademia e Arteve bënin një kolonë vajtimi.

Po Nexhmija bënte foto me ju?

Nuk merresha me të unë. Ishin dy oficerë që ishin dhe fotografë që e nxirrnin atë.

Kë do të veçonit si personazh të “vështirë”?

Kam punuar 30 vjet rresht në revistën “Ylli”. Pas vitit ‘85 më çuan me dhunë në drejtim të ATSH-së, e cila aso kohe ishte pika më e madhe e referimit të fotografisë, si brenda dhe jashtë vendit. Enver Hoxha nuk jetonte më. Vendin e tij e kishte zënë Ramiz Alia, që sipas meje ishte shumë, shumë i vështirë për t’u fotografuar.

Petrit, a keni nostalgji për atë kohë?

Jo, kam vetëm nostalgji që më ka ikur koha. Do të doja që moshën që kam pas atëherë ta kisha sot. Dua të fotografoj njerëzit. T’i ndjek, të kap psikologjinë e tyre, të rinjtë e të vjetrit. Dua t’i fiksoj të gjithë në foto. Të gjithë njerëzit që kam fotografuar i kam pasur miq. I bëja miq, më pas i fotografoja. Sepse ata ishin të kontaktuar.

Sa e rëndësishme është që të kompozosh një foto të bukur?

Është shumë e rëndësishme, pasi fotografi duhet të jetë një regjisor i fotos së tij. Më kujtohet njëherë kur shkova në Përmet për të bërë disa fotografi për kongresin e Përmetit. Atje, gjithë natën mendova se çfarë do të bëja që të realizoja një fotografi të veçantë. Mendova se meqë është qyteti i luleve, të merrja një fëmijë, i cili me një lule në dorë t’i drejtohet partizanit në një monument që është atje. Dhe kështu e bëra. Fotografia doli shumë e bukur. Atë fotografi ma pëlqyen shumë sa pas ca kohësh më thanë që do zmadhohet dhe do të vendoset në zyrën e Enver Hoxhës. Edhe sot e kësaj dite është aty ajo fotografi. Këtu dua të them që fotografinë time e bëri të bukur ideja. Fëmija që i jep lule fitimtarit.

E.Hoxha ne bisede me marksiste leniniste te europes te ftuar ne kongresin e 6 te PPSH

E.Hoxha tek Rrapi ne Mashkullor gjate vizites se fundit ne Gjirokaster 1978

E.Hoxha tek Rrapi ne Mashkullor gjate vizites se fundit ne Gjirokaster 1978

Enver Hoxha me femijë ne nje nga kongreset e Bashkimit te grave te Shqiperise

Enver Hoxha me femijë ne nje nga kongreset e Bashkimit te grave te Shqiperise

M.Shehu ne prani edhe te E.Hoxhes duke folur ne nje manifestim politik te PPSH

M.Shehu ne prani edhe te E.Hoxhes duke folur ne nje manifestim politik te PPSH

Mehmet Shehu demostron punen vullnetare me te rinjte.Librazhd 1977

Mehmet Shehu demostron punen vullnetare me te rinjte.Librazhd 1977

Vizita e fundit e Enver Hoxhes ne Gjirokaster 1978

Vizita e fundit e Enver Hoxhes ne Gjirokaster 1978

Fotot janë të fotografit Petrit Kumi botuar ne Dita.

Entela Resuli October 16, 2017 18:20
Komento

59 Komente

 1. 21 March 25, 15:02

  Skenderbeut ju desh 400-500 vjet te reabilitohej kurse enver hoxha vetem 5-6 vjet ne 1997 kur mentaret, meleket,talebanet,nastradinet dhe salebanet e zhduken shtetin shqiptar
  Edhe enveri dhe shoket e tij do ngelen nga burrat me te shquar te kombit kur te hapen letrat.
  Dhe Napoleon Bonopartit i kushtoi Francës rreth 10 milionë të vrarë. Sa shumë e kanë urryer Napoleonin bashkëkohësit e tij, qytetarët dhe nënat franceze që i’u vranë djemtë. Prandaj duke shfrytëzuar këtë urrejtje, Burbonët e internuan atë, me mija kilometra larg Francës, në ishullin e braktisur të Shën-Helenës. Po Franca sot, MBURRET ME BONAPARTIN. Ajo nuk do t’ia dijë për të vrarët, për shkatërrimet, për krimet e tij, por PËR LAVDINË QË I DHA FRANCËS, sa ishte në pushtet. Prandaj e quan Napoleonin kapitenin më të madh të kohërave dhe i ka kushtuar deri tani rreth 200-mijë vepra!
  Maksimilian Robespieri i famshëm, shefi i diktaturës jakobine, kryetari i Shpëtimit Publik, për dy vjet me firmën e tij, dërgoi në gijotinë mbi 2400 njerëz, midis të cilëve edhe miqtë më të afërm të tij, si Dantonin, Shometin, Ebertin etj, që kishin filluar të ligështoheshin. I takon kësaj periudhe vendimi i parlamentit francez, për çfarosjen dhe fshirjen nga harta të qytetit të dytë të Frances, Lionit, sepse bëri provë të rebelohej kundër republikës franceze. Është vendimi më i egër që është marrë ndonjëherë në histori. Megjithate, sot Franca e ka për nder që ka patur një njeri të tillë në krye të saj në atë kohë. Robespieri e kosilidoi republikën franceze dhe e mbrojti ate nga reaksioni feudal dhe rujalist. Sot francezët krenohen me lavdinë që u la Robispieri dhe nuk pyesin për krimet e tij!

  Sot pas më shumë se 500 vjetësh, shqiptarët, festojnë me madhështi, krenohen me Skënderbeun dhe periudhën e tij.

  Askush sot nga shqiptarët nuk përmend, sa verë piu dhe sa mish hëngri Skënderbeu, sa kështjella kishte dhe si jetonte ai. Askush nuk përmend sot, se si u’a cungonte Skenderbeu shqiptarëve liritë dhe të drejtat, duke i mbajtur për 25 vjet rresht në luftë, duke i privuar nga liritë dhe kënaqësitë personale. Luftërat atëhere zhvilloheshin në verë dhe pranverë. Në këto dy stina shqiptarët në vend që të shijonin jetën, shijuan për 25-vjet luftën vdekjen, shpatën dhe shigjetën. Askush sot, nuk përmend se sa princërve shqiptarë i’u pre koka, se sa tradhtuan, sepse nuk ishin dakord me të. Ja këto “krime” të Skënderbeut në kohën e tij, shqiptarët e sotëm nuk duan t’i dinë. Atyre sot u intereson VETËM LAVDIA e Skënderbeut jo krimet e tij të atëhershme. Sot shqiptarët e kanë për krenari, që përballë një Europe të trembur, Skënderbeu i bëri ballë, superfuqisë më të madhe të kohës, Turqisë. Vetëm kaq. Kjo ka mbetur. Të gjitha të tjerat u zhdukën, u harruan me kalimin e kohës, me kalimin e brezave.
  Kjo është logjika e historisë. Nga kjo logjikë, nuk shmangesh dot. Kjo logjikë do të vazhdojë edhe në të ardhmen. Kësaj logjike do t’i nënshtrohet edhe Enver Hoxha dhe brezi i udhëheqëseve të Partisë së Punës që dolën nga Lufta Nacional-Çlirimtare, që deshën t’i bënin të gjitha përnjëherësh, që deshën të mateshin me të mëdhenjët e botës, që sa ishin gjallë u matën me sukses me ta, duke i’a ngritur shumë lartë emrin Shqipërisë.
  Sot është koha e gabimeve te tyre. Nesër do të jetë koha e lavdisë së tyre!

  Sot kur ai vend është nën pushtimin e talebanit berishovic edhe pse gjoja ka fituar Edi Rama ne 23 qershor ne menyre fiktive,kur eshte ai vend eshte kthyer ne hale (wc) ambasadoresh qe perdorin politikante shqiptare si kellefa nje dhe shume perdorimsh duhet qe ti heqim prefiksin dictator dhe le ta quajme shenjtor deri sa te burgoset ose egzekutohet monstra e vicidolit

  Reply to this comment
  • antienveri March 25, 18:14

   O KOQE enveriste, ai pederasti YT qe ti e krahason me Napolonet dhe Skenderbeun jetonte gjate Luftes si gjel ne vilen e kunatit te tij fashist Bahri Omari. A ja ke degjuar emerin se nuk te vjen zeri per te? Nga vila e Kryefashistit Kuisling Bahri Omari ANTIKRISHTI Enver Hoxha spiunoi dhe likuidoi komunistet debile nga Qemal Stafa deri tek Ymer Dishnica, Kamber Qafmolla, Mustafa Gjinishi, Nako Spiru, Vojo Kushi, Vasil Shanto, Kajo Karafili, Zoti dhe ata qe i shpetuan pabesise se tij gjate Luftes i vrau dhe i masakroi me pas me doren e vet nje nga nje si, Kristo Themelko, Zoi Fundo, Koci Xoxe, Alqi Kondi, Lym Keta etj deri tek gjeneralet e tij Beqir Balluku, Petrit Dume, Sadik Bekteshi e tej Mehmet Shehu e Kadri Hazbiu. Cfare Skendferbeu Napoloni eshte ky gjakatar sadist qe jetonte tek vila e Bahri Omarit more KOQE enveriste?

   Reply to this comment
   • Dordomuzi March 25, 19:35

    o nastardin sa je ti i gjate Enveri kishte hallatin. Kur flet dhe ti per spiune dhe spiunime, ti spiun i rendomte gardianesh, ti vemje e halese se Esat Topetan tradhetarit, ti bythelepires i gjithe pushtuesve dhe armiqve te Shqiperise, madje dhe bythelepires i Enverit. Na ke rrjeshtuar emrat e heronjeve ti goje hale ( qe duhet te dezinfektosh gojen kur t’i permendesh) me emrat e spiuneve te pushtuesit dhe gjithfare armiqve te Shqiperise, Ymer Dishnices, Mustafa Gjoinishit, Zoi Fundos, Koci serb Xoxes, Beqir Ballukut e memecit Petrit Dume. Ata kane qene miqt e tu o kastravec i kostreceve, qe nuk paske ngordhur.

    Reply to this comment
    • antienveri March 25, 20:27

     . Sa per viktimat komuniste te masakruara gjate Luftes dhe pas Luftes nga Enveri degjo ti o pinjoll i fshehur i familjes katile Hoxha se nastradini nuk ka pasur miq te Partise se Punes dhe se MIQTE e nastradinit ishin nga Bota Perendimore Demokratike dhe jo ajo Bolshevike Lindore e Morrit te Kuq Stalinist, prandaj meso po nga nastradini se i vetmi Diktator qe ka vrare grua me barre, me femije ne bark ka qene Enver Hoxha kur urdheroi pushkatimin e Liri Geges. Edhe femijen ne barkun e nenes do ta quash ARMIK te Kllases o enverist?

     Reply to this comment
    • ELIOT October 23, 20:22

     LATE NAME JU TE GAZETES ….SE KENI KUPTUAR AKOMA SE ENVERI NA LA VENDIN ME TE VARFER NE EUROPE …. SE KENI KUPTUAR AKOMA SE ENVERI VRAU ME SHUME SHQIPTARE SE HITLERI NE SHQIPERI …SE KENI KUPTUAR AKOOMA SE ENVERI ISHTE NJE EGOIST NJE KRIMINEL QE VRAU NGA PRAPA SHOKET E LUFTES ????? PER STOLIN E VET ..PER QEFET E VETA DHE TE FAMILJES SE TIJE …. SE KENI KUPTUAR AKOMA SSE KUR POPULLI MBANTE ORE TE TERA NE RRALLA PER VAJGURI PER NJE SHIHE KOSI ENVERI ZGJEBESIRA ISHTE NE PLAZHET E VLORES NE VILEN E TIJE ME PISHINE … NUK E DI A JENI NAIVA APO ………Na FOLNI PER TE ARDHMEN DHE HARROJENI KETE PERBINDESH QE VRAU SHQIPTARE SEPSE DONIN LIRINE LIBERTENE DONIN DEMOKRACINE …HARROJEN HITLERIN E SHQIPERISE …. SE ME MIRE SHQIPERIA DO TE JETE PA ATE PERBINDESH …. DJE PASHE NJE EMISION TE HITLERIT ME EVA BRAUN ….. DHE PASHE SE SI GJERMANET E DUARTROKISNIN NE FILLIM TE LUFTES ….POR PASTAJ E COI GJERMANINE NE SHKATERRIM EDHE ENVERI NA COI NA SHKATERRIM TE PLOTE …. VETEM NJE LOPE SE KUPTON KETE GJE TE THJESHTE ….MERCI …

     Reply to this comment
     • Almadragoni August 15, 23:32

      Respect mik i mire bravooo…injorantet keshtu flasin enver hoxha e futi né llum ate vend ishte kriminel

   • Almadragoni August 15, 23:31

    Respect mik i mire bravooo…injorantet keshtu flasin enver hoxha e futi né llum ate vend ishte kriminel

    Reply to this comment
  • ela March 26, 09:33

   jam shum dakort

   Reply to this comment
  • Dine October 16, 19:05

   O 21
   Mos u merzit, o burre, se Kim Soung eshte me legjendar se Enveri!
   Ka bërë mrekullira e ka dhe bombën atomike!
   A do me t’a rezervuara një biletë me shku me jetu në Kore për gjithnjë?

   Reply to this comment
 2. gjergji March 25, 15:06

  Problemi qendron se nuk behet propogande per ate qe me dashje apo pa dashje vret apo dhunon ,por per viktimen , lajme(ndjesohet publiku shoqeria), ndergjegjesim e kur e kupton kerkon falje . se faktet flasin ndryshe me hire apo pa hire pksh de fakt e la camerine e kosoven jashte edhe me keqja camerise nuk njihet as minoritet e lere me .,,,shqipnine ne vetvete me vrasjet e burgjet …maqedonet jane ilire ,,,,edhe ne pustec na u njohen si minoritet ne favore te sllavo maqedoneseve ah e tmerrshme cfare i ben shqiptari vetes .

  Reply to this comment
 3. Besniku March 25, 15:45

  I paska ik koha kot ketij elbasanlliu ! Po te mos kish qene fotograf i udheheqjes si do te ishte bere i njohur ?

  Reply to this comment
 4. cuci March 25, 16:27

  ran malet e u ngriten halet

  Reply to this comment
 5. emigranti March 25, 16:32

  Sa shpejt i harruat te ” mirat” e ktit derrit (nuk du tja permend as emrin)

  Reply to this comment
 6. Dardhari March 25, 16:45

  Te pakten ky nuk po ben elozhe per Hoxhen thjesht tregon punen e tij dhe nuk po thote qe kjo eshte Arshiva ime fotografike si bejne disa te tjere qe duke qene te paguar per punen qe benin me materjalet e shtetit tani thone eshte Arshiva e tyre qe fatkeqesisht ka shume.

  Reply to this comment
 7. antienveri March 25, 16:54

  O ZOTI KUMI PO SI NUK BERE NJE FOTO KUR GJAKATARI SADIST DHE PEDERAST I PRISTE KOKAT E “SHOKEVE” TE TIJ ME TE NGUSHTE, DHE KUR MBUSHI LUMENJ ME GJAK NJERIU TE PAFAJSHEM NE VENDIN TONE?

  Sepse na mallengjeve shume me tregimet e tua tra-la-la me foto diktatoresh dhe gjakataresh, aq shume na mallengjeve sa qame me lot dhe qurre te gjithe bashke me ty o fotografi famoz i Diktatorit dhe pasi qame e vajtuam u kujtuam se Nexhmije Hoxhen e kemi akoma si MOLLE komuniste qe akoma e kujtojne Shqypnine si CIFLIGUN personal te Enver Hoxhes, ashtu sic e la amanet tek Ramizi, Saliu. Likja dhe Edvini.

  Reply to this comment
 8. miroo March 25, 17:23

  si nuk doli nje ….ta vriste diktatorin, tani bejne si cuba te gjithe , ik popull …

  Reply to this comment
 9. lumi March 25, 17:24

  Enverin ishte bukuria hynjore si lulet ne pranver nuk kishte kur far mundimi
  te marrish ne fokus ni Burr shteti siq ishte Enver Hoxha.
  por tash ju thate se ne krahasim me kohen e tashmet ndertimet e dikurshme te
  kujtohen si lodra.mir si te duken fshatrat sot me kohen e ahershme kur kishte
  ujin me bollek kishte mami. qerdhe mjek shkolla rrym.buzqeshje. por mos harro
  plakush se tu paskn ber kryt rrumpall si sala.
  i fotografove ata qe bejshin sex te muzeu kombtar dhe diten per diell edhe ne ?
  plakush a po merresh me pornogrfi kto qe te dalin pa mini funda ta kallxojn mas e para
  se kishe Shum deshir mei pa femrat ne mini funda.
  plakush nuk je si Marubi
  ta paskan prish menen plakush kto femrat e gjveshura
  plakush ?

  Reply to this comment
  • antienveri March 25, 18:21

   Kur shkoi per here te pare tek Stalini, Enveri i kishte lyer buzet me te kuqe dhe kishte pikturuar vetullat sic e kish zakon qe nga Franca kur ishte student. Sapo e pa Stalini i tha rojews se tij Berjes:

   KUSH ESHTE KY BUKUROSH KOKEBOSH?

   Berja i frikesuar tha me te shpejte:

   “Ky eshte ai shqyptari qe ka zbuluar komplotin e Titos me Dimitrovin per Federaten Ballkanike qe kishte pergatitur do kohe me pare ai shqyptari tjeter Ali Kelemendi bashke me ta te Moske.”

   Vetem atehere Stalini e pranoi ne audience Enver Bukuroshin, por me pare dha urdher qe t’i heqin makiazhin prej femre qe kishte bere sipas zakonit te tij te hershem qe ne vitet studentore ne France.

   Reply to this comment
 10. Arben March 25, 18:04

  NUK KUPTOHET, ARTIKULLI ESHTE PER FOTOGRAFIN APO PER ENVER MUTIN????!!!!!!!!

  Reply to this comment
 11. lis dushku March 25, 18:35

  Enver Hoxha ishte nje kriminel sistematik.Nje kompjuter i programuar per sistem kriminal.As Neroni,as Napoleoni,madje as Hitleri dhe Stalini nuk kane qene sistematike;,mund te kene qene kriminele pasionante,mund te kene hedhur ne lufte miljona per tu vrare si mizat,Hakmarres,paranojake, mund te kene vdekur ne uri miljona,por nuk e programonin krimin si Enveri ine.Enveri i programonte skartimet si zoo-kasapi ne tufen e bagetive.Te gjithe fushatat e luftes se klasave fillonin dhe mbaronin me luften kunder burokracise.Skartimet(dmth,eleminimet,vrasjet,burgosjet,internimet)zhvilloheshin ne linje vertikale,nga anetaret e byrose deri tek inxhinjeri dhe mesuesi(Vetem jevgjit nuk denoheshin per politike).Deget e puneve te brendeshme kishin nje plan masash tremujor per survejimin, zbulimin, arrestimet dhe internim-debimet e elementeve armiq.Kur mungonte veprimtaria armiqesore, duhet te sajohesh,perndryshe po te mos realizohej plani, pergjegjesit perfundonin ne vend te viktimave,per zbutje te luftes se klasave,mungese vigjilence,renie ne pozitat e armikut.Ketyre fushatave kriminale u paraprinin fjalimet e shoqes Nexhmije ne shkollen e partise,sesionet shkencore ne shkollen VI.Lenin,artikujt ne Zerin e Popullit ,filmat “I teti”,I treti,I Trembedhjeti, me aktoret Kocixoxiste te teatrit Andon Z. Cajupi te Korces + aktorin nga klasa punetore Astrit Cerma.Ky kast aktoresh ishin gjithmone ne dispozicjon te Ministrise se Puneve te Brendeshme,u mesuan kaq shume me lojen me viktima,sa kur shterroi diktatura sadiste,u ndjen pergjegjes,besuan vertete ,qe ishin ata kriminelet e diktatures komuniste, nga autosugjestjoni vrane veten si Llazi Serbo,ose emigruan kasape ne hoollivud si Astrit Cerma…Ecni ere tethu,se jeni te pafajshem!Edhe Nexhmia eshte nje krijese e futur ne shishe per 70 vjet; ka marre formen,ngjyren,eren e enes ku eshte mbajtur.Xhindi qe doli nga ajo ene nuk e ka emrin Xhebrail,por Enver.Mbiemrin nuk ja them dot,se druaj mos e ngaterroj me ndonje tjeter.Po te mbante llagapin Hoxha,do ta thoshte ai qe e mbajne per baba,xha Halil Hoxha,qe ishte nje burre i shkurter,shume i shkurter,babaxhan.Kur i vdiq djali i tij,ky burre i shkurte tha:-Me vdiq i miri,me mbeti rezili! Rezili i Gjylos Enveri, nuk do te rehabilitohet kurre,sado i zi qofte Vucidoli!

  Reply to this comment
  • antienveri March 25, 19:33

   Bukur e ke shkruar, por a e di qe Enver ANTIKRISHTI mbahet akoma si HERO i popullit dhe i punes socialiste nga Rama dhe Like Floriri? A e di gjithashtu se politika jone kombetare dhe pushtetaret e rilindjes socialiste shkojne dhe bejne homazhe me fotografine e Enver Hoxhes ne dore? Ne Gjermani Hitler Vrastari eshte fshire nga historia bashke me bunkerin e tij, pokeshtu edhe Stalin Gjakatari ne Rusi, por ne Shqypni Enver ANTIKRISHTI e ka Piramiden e tij Famekeqe ne mes te Tiranes prane zyres se Edi Rames qe hesht si skuth komunist ne vend qe te kerkoje falje per krimet e Partise se Punes dhe te urdheroje fshirjen nga historia e ketij krimineli qe u jep zemer edhe sot e kesaj dite banditeve mafioze me pushtet.

   Reply to this comment
  • Dordomuzi March 25, 19:45

   O rigon perroi, se lis dushkut i vjen anash ti mor karadauz. Enveri ishte burre shteti mor tope hajvani. Kriminelet i ke me shumice qe nga ’91 e ne vazhdim. Madje kriminele dhe superkriminele jane kudo te shperndare si fara e hithrit, merren me politike, bejne biznes dhe pasuri, tallin bythen me popullin, vjedhin sa i do trapi, vrasin kete te duan dhe plot te tjera. Enveri pastroi kete lloj ferre, por ferra dhe rigoni i sojit tend, mbijne menjehere sa te gjejne pak sjhtrat. Flet ti dhe nastradin kurva per kriminele dhe sadist. Ata qe u burgosen dhe u vrane shkelen ato ligje qe i kishte votuar populli dhe nuk u vrane si cubat pas shpine sot. A duhejt te ishin vrare? Dhe une gjykoj por sot ama se jane bere mjaft gabime dhe faje, por kurrsesi keto jane vetem te Enverit, por te sistemit qe u permbys. A i therrisni pak radakes ju qe duni vetem te baltosni dhe mohoni, qorra dhe horra bashke.

   Reply to this comment
   • antienveri March 25, 20:08

    Shko ne Korene e Veriut o enverist debili qe ta shikosh Enver HOMO Sadistin te gjalle LIVE dhe mba mend se kriminelet me pushtet qe nga Vicidoli i Sali Komunistit deri tek Skrapari i Like Floririt i la pas me urdher te Sigurimit pikerisht Diktatori Pederast qe ti o hajvan i thurr hymne bolshevike.

    Reply to this comment
    • Fuck Mark uk & Coeur March 25, 21:35

     Antienveri! Mesa kuptoj te paska lene ai “sistem” me probleme shendetesore. Ke ngel ANDIKAPAT jo vetem nga mendja por edhe nga B..THA. Sic duket, “SHKOLLA E LARTE” t’a mesoi mire SAPUNIN…. Te rroj LOPA se mendja te paska lene…..

     Reply to this comment
  • hë për hë.... October 16, 21:42

   Je ne konflikt interesi o lis dushk. Dikur per astrit cermen ke thene se ishte gavroshi i cerrikut dhe se ishte krejtesisht i pafajshem, por sot e fut ne te njejtin kallep tendin imagjinar me aktoret “koçxoxiste” korçare. Me serioz te lutem o lis dushk, apo aq shkolle ke.

   Reply to this comment
 12. Ballist i PENDUAR. March 25, 18:58

  Pushteti — Tratati i Lisbones –
  Politikanet tane mbas 1990 jane Murri i Gomes ,
  per te Zbutur zemerimin Popullor , dhe mos te Kuptoje ,
  se kush e Komandon ,

  Ne vitin 2001 ne nje qytet te Humbur Belg ,
  Politikanet e kollarisur Europian mblidhen dhe vendosin te shkruajne ,
  Kushtetuten per te gjithe Njerzit Europian
  Dhe e Bene ,
  Nen Mbikqyrjen e Ish presidentit Frances Valery Giscard D’estaing ,
  si dhe Giuliano Amato Italiani ,
  Por keta Burrokrate te veshur me Dopiopete ,
  Bene nje Gabim
  Ishin te hapur e Demokratik
  Pra lejuan qe Njerzit e Europes te njiheshin me Kushtetuten e Re ,

  Ne 2005 kur ne Shqiptaret merreshim me Saliun e Tosin ,
  Franceset dhe Hollandezet me Referendum Rezojne Kushtetuten ,
  Duke Akuzuar Burokratet e EUROPES
  QE kISHIN pergatitur tekste Skandaloze , duke Injoruar Temat sociale ,

  Me ate Kushtetute ,
  Shtetet E Bashkuara te Europes , do te ishin nje park
  Lojrash ne Interes te Skifterave Miliarder , dhe toke e Dhimbjes ,
  per mua , Per ju , E per femijet tane .

  Ishte nje shok Per dopiopetet Blu , dhe me shume per Sponsoret
  e korporatave te Europes ,
  duke vendosur te tehiqen brenda Mercedesave te Blinduar ,
  Por jo te Dorzohen .

  Ne dhjetorin e vitit 2007 ne date 13 ,
  27 kryetar shtetesh mblidhen ne Lisbone , dhe Vendosin ,
  Riprovojne ,
  po kesaj rradhe nuk u japin Mundesi qytetarve te Shprehin Mendime ,
  Dhe keshtu Lind Traktati i Lisbones ,
  Firmosur ne sekret ,
  shkruar ne sekret ,
  Sekret ne perbajtje , sepse eshte e pa mundur praktikisht i lexueshem

  Ne traktat eshte saknsionuar e Ardhmja jone ,
  me ndryshime Tronditese qe te Lene me Goje Hapur .
  Jeta ime , dhe Jeta juaj , Si AJO e femijve tane ,
  eshte percaktuar ne Ato RReshta te hekurta , qe me ne Funde jane
  ratifikuar ,
  dhe qe do te jete e Pa mundur ti ndryshojme .

  Po keto rreshta te Kushtetutes ku do te na çojne ?
  A eshte ne interes se Popujve ?
  A i sherben nje bashkpunimi te qete ?
  Kush Ja kerkoje kete Kushtetut ?
  A eshte Zeri yne Atje ne ato rreshta ?
  Asnje nuk u a Ka kerkuar , Dhe ju te Gjithe nuk dini gje .

  çfare eshte Tratati ?

  Traktati i Lisbones nuk Eshte Kushtetuta e Europes ,
  por Miremban ekzaktesisht te Gjithe Fuqine .

  Qytetar ………… te Kujt ?

  Jemi shqiptare , Grek , Gjerman , Italian ………………………………………..etj,
  Por me traktatin do te behemi Qytetar te Super Shtetit Europian ,
  [[[ Art . 17b . TEC/ TFU ]]]
  kUJDES :;
  DERI TANI REGULLAT e Europes Stabilonin qe ne ishim
  qytetar europian me citadinanzen kombetare ,
  dhe me traktatin duke perdorur termin ”’ SHTIM ” DUKE ,
  shprehur per Dopio citadinanzen me te gjitha efektet e saj .
  Por Nje e madhe por ?
  Qe kjo citadinanze e Re do te kete te drejta dhe DETYRA ,
  Superiore nga Citadinaza e pare ,
  Dhe jane sanksionur qe Ligjet Europiane jane me superiore se ato Kombetare
  Perveç merites ,
  eshte shqetesuese kur mendojme se do te jemi te detyruar ,
  te bejme gjera qe nuk i ka parashikuar Kushtetuta jone ,
  dhe nuk eshte degjuar Zeri Yne ,

  Reply to this comment
  • Ballist i PENDUAR. March 25, 19:42

   Padronet e Avullit :

   Nje nga motivet qe Francezet dhe Hollandezet ,
   rrezuan kushtetuten ne 2005 ishte sepse ,
   Kushtetuta kishte Zmadhuar te drejtat e Bisnesit ,
   duke ulur ne ”’ Therime ”’ te drejtat e Qytetarve .

   Ajo kushtetut u Quajt ””’ SOCIALE e FTOHTE ” ù

   TRATATI i Lisbones nuk munde te ndryshoje kurre ,
   keto gjera Gerthisnin Kritikuesit e Kushtetutes ,
   ishte kjo qe sanksiononte me Force parimet Ekonomike

   ”” Konkurence e lire pa shtremberime ”’

   Nje parim qe per veshet e nje Profani munde te Tingulloje Drejt ,
   Por ne zhargonin e dhomave te gjithe Botes ,
   tingullon
   ”’ Privatizim Piaretesh ” ose Shitje per pak Leke privateve ,
   E gjitha ajo qe Eshte ndertuar me djersen tone ,
   ose Edhe me taksat qe kemi paguar ,
   Me nje spekullim te Eger te Tregtise ,
   Me papunesine dhe te drejtat e punes ,
   ……………………………………………………………………………………….
   Duke perdorur nje Ipokrizi te paturpshme ,
   duke thene :
   Kapitalizem per te Varferit dhe Socializem per te Pasurit ,
   ……………………………………………………………
   Pra edhe se e rrezuan kete Kushtetut ,
   Ata e sanksionuan perseri ne Heshtje dhe ne sekret ,

   Si i thone :
   E perzume nga dera , Dhe na futet nga dritarja .

   Reply to this comment
   • O delet e mia bukuroshe... October 24, 19:26

    Dhe qe te rime drejte e te flasim shtrember, si udherefyes per ratifikimin e Traktatit te Lisbones sherbeu nje eksperiment paraprak ne njerin prej kafazeve me te izoluara te Evropes…

    Per t’u permendur eshte “Traktati i Tiraneve”, ne te cilin ishte sanksionuar me ligjin e hurit dhe te dajakut, “rritja dhe mbareshtrimi konsekuent i deleve”.

    Ky eksperimet 45-vjecar pati nje jehone te jashtezakonshme ne Evrope e me gjere, pasi krefja, qethja, ndersimi, dhe mbareshtrimi sistematik i deleve atje zhvillohej ne menyre aq “demokarte”, sa qe delet e ndjenin veten nga me te lumturat ne kontinent.

    Kjo lumturi shprehej qarte ne fytyrat e thata, te zbehta, por mjaft te lumtura te deleve. Ato ishin aq te dashuruara pas mbareshtruesve, sa qe kur njeri prej tyre u nda ashtu si papritur nga jeta, ato shperthyen si te lemerisura ne lot e ne vaj.

    Reply to this comment
 13. shqiptar sharri. March 25, 19:33

  Per.nr-21,Te,lumte pena dhe mendja.
  Kurse per antienveristiet e pushtat dhe tradhtaret e bij tradhtaresh,kam kto fjal.
  Ju,jeni bejt dhe njerzit ma te flliqur sesa ai,antienveristi-narsadini,poeti,shkrimtari arvizu,e tje,jeni jashcytja e kty vendi dhe populli.
  Ju,nuk mujni te dilini nga lekura e juaj e tradhtis dhe ju nuk mujni te dilni nga halja qe keni rare,se po tja pranoni ENVER MALIT,sukseset dhe ndertimin e shtetit atehere ju duhet te kerkoni falje,prandaj ju jeni te gjithe derra dhe derrat nji turinj kan,derri ngelet derr nuk behet luan.Po,krejt normale eshte cfar ka shkruar nr,21,se kur dote ngordhin tradhtaret dhe ish te burgosurit bashkpuntor te hujve,dhe kur historin dota shkrujn historianet te pa ngarkuar me te kaluaren,dota shkrujn historin dhe hdonjerit dotja japin ate vend qe meriton,DHE PER ENVER HOXHEN DOTE JET PEDIESTALI I HEROIT KOMBTAR PAS GJERGJ KASTRIOTIT-SKENDER BEU.Kjo eshte e vertet,dashten apo nuk dashten armiqte e ti,per ENVERIN,dote shkruhen libra dhe dote jet i gjall per brezat qe dote vijn,kurse per kta palacot qe shajn ENVERIN,por dhe per mue,kerkush nuk dote dije se kemi qen ne kete bot,pra ne jemi hica,A’ENVER MALI DOTE JET DRAGOI I PA MPOSHTUR,NE HISTORIN E POPULLIT SHQIPTAR DHE KRENARIA E KOMBIT.

  Reply to this comment
  • albert March 25, 22:26

   Pasi qe shoku Enver dhe Shqiperia diktatoriale ishte aq e mire, perse nuk shkove te Enveri por more rrugen e perendimit ?

   Reply to this comment
 14. padrino March 25, 19:34

  Enveri ishte, dhe mbetet SHqiptari , që ka bërë më shumë për Vendin dhe Popullin e rraskapitur shqiptar . Lavdi, Enver Hoxhës.

  Reply to this comment
 15. cimi cimi ca March 25, 19:38

  Per punonjesin fotograf,nuk kam arsye qe t’a kritikoj,ka bere punen me frike e me date e eshte paguar,ndersa per pozat qe merrte dulla,kam arsye te shaj e mallkoj,se ndryshe e kish shpirtin e ndryshe c’faqej ne publik,per ket foton me dy gocat,ne perendim do denohej per pedofili dhe s’do kish juri qe ta shpetonte.-Ndersa per disa komentuesa nostalgjike dhe inatcorre,po ju kujtoj jeten e popullit FSHATAR, nen diktaturen e dulles;-fshatari pa toke(raja),punonte ne tokat e “shtetit”,e vleresohej me pike,ne baze te pikeve merrte pagen ne fund te muajit,qe varionte nga 50 leke,deri ne 80 leke,(nje buke 2kg.blihej 4 leke,1/2 l.vaj 8 leke,1kg.miell 5 leke,1kg.sheqer 8 leke,150gr.sapun 1.5 leke,1kg.’gjalpe’ 36 leke,1kg.’djathe’ 17 leke,1kg.oriz 8 leke,1kg.’kafe’ 60-90 leke,1 l.’qumesht’ 2.5 leke,nje pakete cigare 2-3 leke,nje pale kepuce 60-100 leke,nje pale corrape 15 leke,nje kemishe 30-70 leke,breket,kanatjeret,nga 8 leke,prezervativi 20 qindarka,ose 0.2 leke,urbani ne qytet 0.3 leke,jashte qytetit 1 lek,jashte rrethit 0.1 l/km.,nje biciklete 800-1200 leke,nje ‘gote birre’ 1.3 leke,me shishe 2 leke,nje pale opinga llastike 50 leke,etj.etj.).Puna e fshatarit ishte e lodheshme deri ne raskapitje,dimer – vere,nuk kishte te drejte te punonte ne qytet,pervec rastit kur kish afer miniera,nuk i lejohej banimi ne qytet,nuk i lejohej te mbante bageti(i kish grumbulluar kooperativa),”ato artikuj qe kam futur ne thonjeza,ishin TABU,ndersa mishi vetem kur semurej ose ngordhte ndonje bageti mund te blihej ne dyqanin e fshatit,me 7 l/kg..e keto per fshatrat fushore e kodrinore,se ne maloret ishte mjerrim i detyrueshem.Ndersa per “moralin” e “nderin” flasim njehere tjeter…….

  Reply to this comment
 16. 21 March 25, 20:35

  O ANTI ENVER

  KQYRI KETO ZVARRANIKET SI I THITHNIN BOLET ENVERIT SHOKET E TU DJE DHE HIQEN SI PUNA JOTE DHE ATIJ KASARUHOS QE NGORDHI PARA CA MUAJSH

  Antienveri qe shkruan ketu kunder bossit te tij eshte nga të përkëdhelurit e regjimit paksa me biografi te keqe si KARDAREJA ,DREQERO AGOLLI PELLUMB kULLA APO SALI BERSHA deri tek ata që sot janë 180 gradë në kah tjetër.

  Sipas rendit alfabetik autori i parë është Adem Istrefi me poezinë e tij “Emri yt, Parti”. ‘Komunist’ është titulli i fragmentit të dytë poetik, dhuruar Enver Hoxhës, me autor Agim Gjakovën.
  Aleks Çaçi është autori i tretë që i dhuron ish-diktatorit vargjet “Ashtu, Myzeqe”. Nuk mungojnë vargjet për partinë të Andrea Varfit me titullin “Një ditë nëntori”. Edhe Bardhyl Londo i këndon partisë në vargjet me titull “Ti je zemra, Parti”. Autori i gjashtë në rend alfabetik është Dritëro Agolli me poezinë e tij të njohur “Komunistët”. Pa u ndarë nga partia, Dhimitër Shuteriqi ka dhuruar vargjet “Lavdi për ty, Parti”. Fatmir Gjata ato internacionalet e “Dimri i dyzet e katrës”.

  Fatos Arapi dhuron poezinë e tij “Alarme të përgjakura”. I dhjeti në rend alfabetik, Ismail Kadare dhuron fragment nga poezia e tij për partinë me titull “Shqiponjat fluturojnë lart”. “Gjirokastër” është poezia e Luan Qafëzezit për 16 tetorin e ditëlindjes së Enver Hoxhës.

  Llambro Ruci i ka blatuar ish-diktatorit vargjet “Drita e udhës”. Partisë vazhdon t’i këndojë Llazar Siliqi në poezinë “Mesazhi”.
  Ndoc Gjetja bën poezi me titull “Çast nga pranimi në Parti”.

  Ndërsa Ndoc Papleka për “Enveri midis nesh”.

  Natasha Lako përsërit katër herë në katër vargje fjalën parti në poezinë me titull ‘Këngët e rinisë”. Edhe Spiro Dede i ka dhuruar një poezi të titulluar “Krenari” ku shkruan “Ç’nder i madh të jesh shqiptar/ të jesh ushtar i Enver Hoxhës”. Një “Meditim nga uzina e çelikut” i dhurohet Enver Hoxhës nga Sulejman Mato.

  Një tjetër autor i kësaj rëndësie, Vehbi Bala, shkruan vargjet me titull “Shqipëri” ku sigurisht e ka fjalën për “Zemër, mendje e vegjëlisë, Parti e Punës/ prijëse e shqype e Shqipërisë…”. Xhevahir Spahiu i 20-ti poet në rend alfabetik, i kushton ditëlindjes së partisë vargje me titull “Ditëlindja e madhe”.

  Autorja e fundit është Xhuljana Jorganxhi me vargjet “Parti e vendit tim”. Në pamundësi për t’i botuar të gjitha, po botojmë vetëm disa prej tyre, ato të 2 autorëve më të njohur

  Ismail KADARE:

  FJALIMI I ENVER HOXHËS MË 3 TETOR 1974

  Fjalët e tij ikin larg, n’eter fluturojnë,
  Ku dimrat mbi pullaze shtetesh brerojnë kudo,
  Ku nën retë e mëdha monumente e kupola çohen
  Kolona me fjalë latine e hieroglife gdhendur mbi to.

  Bronc e rituale parlamentesh, formula pompoze.
  Fjalë gjëmimtare për lirinë, të tingullta e të mëdha,
  Por me gjithë kupolat e jehonën solemne broncore
  Bota pavarësinë më të rrallë se uraniumin e ka.
  Ndaj kur një fjalë e gjallë për të
  çan mes sarkofagësh të vdekjes.
  Një fjalë e gjallë për lirinë,
  bota vë veshin për përgjim
  Ndaj kur midis qiellit memorial të kësaj vjeshte
  Fjalët e Enver Hoxhës ndeshin,
  bubullimat mënjanohen me nderim.
  $$$$$$$$

  Komunistët
  Vargje të Dritëro Agollit

  Për Enver Hoxhën këngë thur tërë jetën
  Se nëna ime bukë i dha me dhallë;
  Me të në dhomën pa tavan ne fjetëm
  Na puthi ne fëmijëve mu në ballë
  Na puthi ne, fëmijët e rreckosur
  Në tymin e kandilit e të pishës,
  Të zverdhur prej rigonit e prej gjizës
  Dhe pa në sytë tanë vetëtima,
  Dhe pa ata që sot ngrenë turbina

  Me gjithe keto servila te ndyre dhe NASTRADIN SALEPI,.mol kardares dhe dreqro agolli qe paskan qene mijra duhet me i ngrite permendoren enver hoxhes si perendia e shqipareve

  jeni nje popull me i keq se enveri dhe e meritonit dajakun e tij

  Reply to this comment
 17. lol March 25, 22:28

  Ajo cka eshte intéressant eshte se pse prite 13 dite! Pse nuk duhet me prek envérin nga krahet? Di nexhmija me na treguar se si e ka droguar burrin per me sunduar me dashnorin e saj ramiz alija,para se ajo te martohet me enverin?…

  Reply to this comment
 18. M A R K O March 25, 22:37

  Enveri do te vij koha do te vlersohet, kurse lakej si Berisha vetem qente kane per ti pshurrur.

  Reply to this comment
 19. w March 26, 00:06

  Derisa Mao ce Duni dhe Fidel Kastro jane reabilituar,ka ardhur koha dhe Enver Hoxha te reabilitohet.

  Eshte turp per dipllomacine amerikane qe akoma ndegjon pordhet (na falni per shprehjen) te elez biberajt,fran shkrelit,rajersoneve dhe arvizuve te cilet kaNe qene nenpunes te filoserbeve MAKARTISTE si podestat,wisnerat,tom rixhat e deri te nikollaq geixh dhe damir fazllicet.

  Ne teatrin e luftes ftohte Enver Hoxha ka qene nje nga “armiqte me te dobishem” te Amerikes dhe ka ardhur koha ta vleresojne per Bazen e Vlores dhe dalja nga traktati Warshaves biles dhe te kerkojne falje per planet per invazion…Le ti themi te vertetat sa do te hidhura te jene..dhe kur thuhen hapur mes miqsh eshte ne interes te njerzimit

  Ndërhyrja ushtarake që parashikonin amerikanët në Shqipëri

  Në Arkivin Kombëtar Amerikan në Avenunë Pensilvania, Washington D.C. gjendet tashmë i deklasifikuar për studiuesit një prej thesareve me të rëndësishme të historisë Shqiptare të Luftës së Ftohtë. Gjithsesi, operacionet sekrete amerikane duhen parë sipas kohes. Jo më larg se 5 vite nga fillimi i Operacioneve klandestine kundrejt Shqipërisë, oficerët e OSS-së, pararendësja e CIA-s, ishin përkrah Enver Hoxhës në marshimin e fitores në bulevardin e Tiranës. Brigadat partizane e marshonin në këtë paradë të armatosur nga forcat aleate dhe të trajnuar nga një sërë oficerësh të shërbimeve sekrete britanike dhe amerikane. Flamuri sovjetik qëndronte në krah të flamurëve amerikanë dhe atij britanik në marshimin e madh, ndërsa avionët amerikanë “Halifax” fluturonin mbi Tiranë duke shpërndarë fletushka në mbështetje të çlirimtarëve.

  projekti i CIA në 1949: Si do ndërhyhej në Tiranë

  TOP SEKRET
  21 mars, 1949
  Për: PILIGRIM
  Nga: CICERO
  OPERACIONI SHQIPTAR

  Për të rrëzuar qeverinë aktuale dhe zëvendësimin e saj me një qeveri të pëlqyer prej nesh,
  mbetet shumë për t’u bërë në terren, përpara se ne të ndërmarrim hapa konkretë. Ne duhet
  të koordinojmë veprimet tona në momentin kur Ushtria kombëtare greke është fitimtare
  në Epir

  Dosja e panjohur e operacioneve sekrete
  Autorët e projektit: Frank Wisner, drejtues i Drejtorisë Sekrete, dhe James Angelton,
  s
  hefi i Kundërzbulimit.
  Ndërhyrja ushtarake që parashikonin amerikanët në Shqipëri
  Në Arkivin Kombëtar Amerikan në Avenunë Pensilvania, Washington D.C. gjendet
  tashmë i deklasifikuar për studiuesit një prej thesareve me të rëndësishme të historisë
  shqiptare
  të Luftës së Ftohtë. Prej vitit të kaluar, rreth 10 mijë dokumente të
  deklasifikuara hedhin dritë për herë të parë mbi operacionet e Shërbimeve Sekrete
  Amerikane ndaj regjimit komunist të Enver Hoxhës. Dokumentet në fjalë i përkasin
  periudhës kohore 1949 -1955, periudhë kur një prej shërbimeve sekrete më të fuqishme të
  botës përgatiste në fshehtësi të plotë operacionet klandestine ndaj vendit më të vogël dhe më të varfër të Ballkanit, Shqipërisë. Gjithsesi, operacionet sekrete amerikane duhen parë në kontekstin e tyre historik dhe politik

  USHTRIA ENVER HOXHES
  “Provokacioni” grek i 2 gushtit 1949, agresion luftarak për pushtim
  Sipas dokumenteve faktike, në sulmin e 2 gushtit 1949, grekët përdorën kundër Shqipërisë ushtrinë me topa, avionë, ushtri tokësore e gjithçka që përdor çdo ushtri që synon të pushtoj një vend tjetër. Ushtria shqiptare, madje edhe populli i cili në regjimin “hoxhist” quhej “popull ushtar e kufitar vigjilent”, iu kundërpërgjigj sulmit pushtues grek, me luftë të armatosur, në mbrojtje të kufijve e trojeve që u sulmuan. Ishte një luftë e përmasave dramatike. Ndërsa Greqia vërsuli drejt Shqipërisë mbi 70 mijë forca të armatosura, mbi 50 avionë, 80 tanke dhe një skalion artilerie me afro 400 gjuajtës, kryesisht topa, shteti shqiptar mobilizoi dhe futi në luftën mbrojtëse 10 mijë ushtarë, ndërkohë që po mbante në gatishmëri edhe 30 mijë trupa të tjerë pranë zonës së sulmuar. Siç dihet, Greqia ka pasur historikisht pretendime e synime për rrëmbim territoresh shqiptare, të cilat në 100 vitet e fundit i ka manifestuar edhe me provokacione e diversione ushtarake, duke tentuar të zaptoj forcërisht trojet shqiptare. Këto diversione e sulme ushtarake, kanë qenë sistematike veçanërisht pas shpalljes së pavarësisë në vitit 1912 dhe sidomos pas vitit 1913, kur “Konferenca e Londrës”, caktoi kufijtë zyrtar shqiptar, duke mbyllur kapitullin e kufijve mes Greqisë e Shqipërisë. Një nga aktet më famëkeqe luftarake greke kundër Shqipërisë, ka qenë sulmi ushtarak i nisur në 2 gusht 1949 në jug të vendit, me objektiv pushtimin dhe aneksimin me forcë të asaj toke shqiptare, që grekët e quajnë “Vorio-Epir”.

  KARNAVALET E SALI BYTHISHES
  Me 10 prill te 1994 i realizua masakra e pergjakur nga skuadro komanda “Pirro 1” Komando përbëhej nga 7 persona te armatosur me armatim te ushtrisë greke Pjesa tjeter qëndroi ne greke.Ne mesnatë u bë krimi, kunder një reparti me 130 rekrute te rinj dhe te parmatosur.Më 10 prill, në orën 02:40 një komando greke prej 8 personash me uniforma të ushtrisë greke hynë në territorin shqiptar, në afërsi të fshatit Peshkëpi pranë një reparti ushtarak. Komandoja vret në befasi ushtarin Arsen Gjini, kapitenin Fatmir Shehu dhe plagos tre shqiptarë. “Këto i keni për Vorio Epirin”, kanë thirrur ndërsa gjuanin. Gazeta “Elefterotipia” publikon lajmin se vrasja është marrë përsipër nga grupi terrorist “MAVI” (Fronti për Çlirimin e Epirit”. Nata e 10 prillit 1994 do të mbahet mend nga të gjithë shqiptarët. Vendi ynë atëherë u gjend përballë një sulmi ushtarak. Një repart komando hyri nga Greqia 4 kilometra në tokën shqiptare. Pasi kishte studiuar më parë planin, njerëzit që mbanin veshur uniforma ushtarake, sulmuan postën kufitare të Peshkëpisë. Bilanci dy të vrarë, tre të plagosur dhe disa dhjetra ushtarë të traumatizuar. Komandoja greke kishte zgjedhur si moment të duhur për të sulmuar, kohën kur i gjithë reparti kishte rënë në gjumë. Dy persona me uniformë dhe maska hynë në korridorin e kazermës. Komandanti i stërvitjes, Fatmir Shehu, u foli të panjohurve, duke u kërkuar të kursenin ushtarët, por ata e qëlluan me armë duke e lënë të vdekur. Më parë maskat kishin ekzekutuar edhe ushtarin Arsen Gjini. Tre rekrutë të tjerë mbetën të plagosur gjithashtu. Nën këcënimin e armëve maskat që flisnin greqisht duke përmendur Vorio Epirin, i mbyllën 130 ushtarët në një dhomë, ndërsa dy oficerë të tjerë i izoluan në një zyrë tjetër. Ky ishte versioni zyrtar i shtetit shqiptar, porse në traktin e organizatës “MAVI” i botuar edhe nga shtypi grek, shkruhej: “Organizata patriotike MAVI, pasi studioi me kujdes kushtet dhe operacionin që do të kryente në janar 1994, i dha urdhër njërës prej skuadrave të saj të armatosura që të godiste një repart ushtarak shqiptar, pranë vijës kufitare. Në orët e para të datës 10 prill, ditë e diel, në bazë të informatave të dhëna nga “Seksioni i mbledhjes së informatave”, skuadra PIRRO-l, e përbërë nga një grusht luftëtarësh, gjendjej në pozicionin e vrojtimit të objektit, në një kodër aty pranë. Sulmi filloi me kapjen e rojes dhe brenda dy minutash, godina dykatëshe e stërvitjes në Peshkëpi ishte në duart e luftëtarëve tanë. Skuadra e mbajti repartin për 20 minuta. Duke ikur, mori me vete 15 automatikë tip Kallashnikov të prodhimit kinez, dy arka me municion, si dhe oficerin e SHIK-ut, të cilin pak më vonë dhe të lidhur me pranga, e la të lirë.

  JEPINI QEZARIT ATE QE I TAKON !!

  Reply to this comment
 20. Lleshi March 26, 00:17

  Une them qe te mblidhen firma ne popull dhe ti propozohet parlamentit nje ligj , ku keta te perndjekurit ti paguajne popullit shqiptar te gjitha demet qe I kane shkaktuar vendit me veprimtarine e tyre kriminale !

  Se ne kohen e Veros , vertet denoheshe me burg te gjate , por fatura ekonomike e demeve qe I shkaktohej vendit as nuk llogaritej !

  Ha…ha…ha… se nuk e meritojne e meritojne qe cke me te !

  Reply to this comment
 21. ja rruajtet,po ja rruani dhe do ja rruani atij karaduzi March 26, 01:35

  o nastradini I leshit dhe sapunit rrojes
  o poet i boleve te esat pashe topetanit
  o spermazoid i zogut te kurves
  o lavdi thurresi i enver hoxhes..sinqerisht po behesh margaritari qe po i rrit lavdine enver hoxhes me shume se cdo njeri ne gjithe planetin sepse ishit ju :

  – luftuat plakun e vlores me haxhi qamilet dhe esat pashe tradhetaret dhe ishit bedelat e sultan neshatit dhe perzute princ vidin e europes

  -vrate bajram currin,luigj gurakuqin,hasan prishtinen,avni rustemin perzute Nolin dhe ajken e inteligjencies dhe prute zogun e kurves nga beogradi me rusete bardhe te vrangelit

  -u bashkuat me vone me italianet qe I pritet me lule si clirimtare dhe cuat kuroren e skenderbeut te mbreti shemtaraq xhuxhmaxhuxh I italise.

  -ja futet dhe italianit nga mbrapa dhe u bashkuat me xhaferr devat dhe vrate pas shpine vellezerit tuaj qe habitet dhe vete gjermanet me kanibalizmin tuaj.

  -ishit ju “mender baballaret e kombit “ qe enver hoxha ju perzuri si lepuj,pra ishta tradhetia juaj qe ja la pushtetin tarrasit

  -si lavire te ndyra shkuat ne Beograd dhe athine qe u bête si kavie eksperimentale nga serbet dhe greket dhe aleatet eksperimentues dhe kryet terror me banda diversantesh dhe ja u futi tarrasi perseri

  -edhe ju qe ngelet ne shqiperi edhe pse hidhnit ndonje kapsolle kunder enverit ai nje pjese I bere “trenazh” neper burgje,pjesen tjeter e bere spiune qe kryen pune te shkelqyer kundra shokeve te tyre si ai Kasaruhoja ai shoku yt qe edhe perkthenit veprat e xhaxhit dhe spiunot shoket tuaj

  -edhe pas 90’ ishit ju qe prute djallin berishe ne pushtet dhe kur e pate pas 25 vjeteshqe ja u futi nga mbrapa thoeni se ka qene komunst

  -ishe ti o vemje qe ne greven e urise se te perdjekurve politike ne tetor 2012 kur shoket tuaj digjeshin si murgjit e tibetit ju I conit kartoline shtrigut berishe.
  Pra sa me siper ju nuk keni asnje lloj morali ti kerkoni llogari as saliut ,as enverit se ju I prute ne pushtet pasi jeni vetem qenie te mjera qe per 70 vjet kakarisni prapa ferrave
  NXIRRE KOKEN NASTARADIN KARAOSMAI TE NJOHIN NJERZIA CFARE GJARPERI JE,

  sipas teje le te ngrene lapidarian

  hamza kastriotit
  ballaban pashes
  sultan novruzit
  haxhi qamilit
  esat pashe toptanit
  shefqet verlacit
  koci xoxes
  hamit matjanit
  xhaferr deves
  panajot plakut
  fecorr shehut
  damir fazllicit
  nikolla gaxojnit
  doris pack-ut
  gollsbrukut
  trafikantit dhe gopi somes.

  Prandaj nastradin leshi nxirre koken si ish fashist I duces dhe spiun I enverit.Shqiperia eshte kthyer ne Kolumbi dhe si Sicilia e viteve 60-70 dhe jo Rama por dhe Obama eshte I pafuqishem te rindertoje ate vend..Vetem ai karaduzi I argjirokastres I vinte hakut atyre shqyptareve te tu si dhe atyre malesorve dhe xhambasdoreve qe e kane “dhi punen”
  Koha e enver hoxhe ishte nje periudhe e veshtire por ne krahasin me kohen esotme dhe te zogut te kurves ajo ishte e keqja me e vogel..por e keqja me e madhe eshte se ti po ja shton lavdine asaj kohe.Ne vend te merresh me super krimin e Lul Udbashin per pushtimin e rrugeve te Tiranes per 35 vjet me keq se fashizmi dhe komunzmi dhe ti merresh me kockat e enverit si n je kanibal.

  Reply to this comment
 22. tungjatjeta...... March 26, 03:04

  dhe dy jave mbushen 30 vjet qe vdiq Enver Hoxha dhe shqiptaret duhet te bejne hesapet me historine qofte ato qe e quajne shenjtor qofte ato qe e quajne diktator

  Ajo qe bie ne sy eshte nje sulm antinjerzor dhe jashte cdo parametri te shoqerise njerzore per figuren e tij.Po kush jane keto enverofagos ? Keto jane monstrat si me poshte:

  1………………nastradin esat pash toptradhetari
  Marrëveshja e tradhetarit Eset pash Toptani me Jovanoviçin nuk ishte veprimi i parë me të cilin Esat Toptani merrte nëpër këmbë interesat e shenjta të popullit shqiptar, të cilin nuk e deshi dhe nuk e vlerësoi kurrë, por e përdori vetëm për interesat e tij personale. Përmendet sidomos dorëzimi i Shkodrës Malit të Zi në marsin e vitit 1913, pas vrasjes tinzare të komandantit të garnizonit të qytetit, Hasan Riza Pashës, me qëllim që të siguronte përkrahjen e Malit të Zi për t’u vënë në krye të Shqipërisë si dhe për të marrë një shumë prej 600 000 franga, që iu dha nga malazezët. Ky veprim pasohet nga pazarllëku me qeverinë greke në shtatorin e vitit 1913, të cilën e njoftoi se ishte i gatshëm të vihej në dispozicion të saj. Kushti ishte që, kur të shpallej sundimtar i Shqipërisë, Greqia t’i jepte mbështetje diplomatike, asistencë në të holla dhe ndihmë ushtarake për rrëzimin e qeverisë së Vlorës. Në funksion të ndihmës ushtarake Esati do të merrej vesh me grekët për të përcaktuar kufijtë sipas vullnetit të tyre. Edhe qeveria serbe, hyri gjithashtu në traktativa me Esat Pashën. Sipas përfaqësuesit diplomatik serb në Sofje, M.Spalajkoviç, Esat Toptani duhet t’i ketë shprehur të njëjtën gatishmëri edhe Serbisë, të cilës i kërkoi që ta mbështeste për të rrëzuar qeverinë e Vlorës. Si shpërblim do të rregullonte në favor të Serbisë çështjen e daljes serbe në detin Adriatik

  2……………………nastradini zogu kurves

  1.Shipëria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.
  2.Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njohi dinastinë Caragiorgvitch.
  3.Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njohi Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me një herë një kontribut vjetor të shtetit.
  4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anullohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.
  5.Shqipëria do të mbajë një gjindarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e çfarosur çdo lëvizje të ngritur kundëra Ahmet Zogut dhe kundra regjimit të vendosur prej tij.
  6.Në këtë gjindarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficera rus të ish ushtrisë të Gjeneralit Ërangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë gjandarmëri me mjete financiare dhe armë.
  7.Në gjandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerat jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranoi në interes të dy vendeve.
  8.Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganal në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpëmjet kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.
  9.Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllav do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit…….ect ect

  3’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin fashisti

  Kurora e Skënderbeut i dorëzohet nga Nastradin Verlaci mbretit xhuxhmaxhuxh Viktor Emanuelit

  Në datën 16 prill 1939, u zhvillua në Quirinale ceremonia e ofertës së kurorës.
  Në fjalën e tij Nastradin Vërlaci tha: “Vijmë tek ju madhëri, të dërguar prej popullit shqiptar që e ka shprehur vullnetin e tij me votën në Asamblenë Kushtetuese të mbledhur në Tiranë më 12 prill. Vijmë në emër të këtij populli që në një ofertë të njëzëshme i dhuron me devozion shpirtëror ma-dhërisë suaj kurorën e Shqipërisë. Ajo është e denjë për lavdinë tuaj sepse ka breruar kryet e Skënderbeut, heroit kombëtar shqiptar, i cili e valëviti flamurin e tij përbri flamujve të kombit italian. Me besimin në zemër se madhëria juaj do të pranojë këtë votë të njerëzve tanë, ju shprehim sot dëshminë dhe betimin për besnikërinë tonë dhe të të gjithë popullit nastradin shqiptar”.
  Mbreti u përgjigj: “Dë-shirojmë t’ju shprehim ndjenjat tona të mirënjohjes për mesazhin që ju na përcollët në emër të popullit nastradin shqiptar. Ne jemi të lumtur të mirëpresim votën e popullit tuaj trim e fisnik si dhe të pranojmë kurorën e Shqipërisë që ai na ofron, me të cilën lidhen kujtimi i lavdishëm i Skënderbeut.
  Që sot fatet e Shqipërisë do të jenë të pandashme nga ato të Italisë

  4‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin nazisti

  Regjimenti 21 SS Skanderbegu Shqiptar ishte pjese e një Regjimenti SS gjerman si pjese perberese e “Forcave të Armatosura SS”,
  Regjiment malor(alpin) i krijuar nga shefi i Gestapos Heinrich Himler, zyrtarisht nen titullin ne gjermanisht 21.
  Waffen-Gebirgs Division der SS Skanderbeg (Albanische Nr. 1) ishte emëruar sipas emrit te Gjergj Kastrioti Skënderbeut,
  Regjimenti 21 SS Skanderbeg u krijua pas pushtimit nazist në Mbretërinë se Jugosllavisë në vitin 1941. Gjatë 1942 dhe 1943 si Wehrmahti ashtu dhe sherbimi sekret SS kërkuan nga shqiptaret e Kosoves qe të ruanin ligjin dhe rendin,si dhe te pengonin partizanet jugosllave si dhe kunder rezistences antifashiste shqiptare. Njesia ushatarake shqiptare u vu nën komandën e kryegjeneralit August Schmidthuber, te rekrutimit ne regjimente speciale SS. Njesia SS Skanderbeg Malor luftoi kundër forcave partizane të Enver Hoxhës që ishin në rritjen dhe konsolidimin e veprimet e tyre, si në Shqipëri dhe ne Jugosllavi

  5’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin terroristi
  Bandat e “Komitetit të Maleve” kërkonin rrëzimin e pushtetit me çdo kusht dhe me çdo çmim që të ishte i mundur, duke mos kursyer gjakun e askujt, mjaftonte që të arrihej qëllimi. Ishim përballë një terrori dhe një kasaphane të pashembullt. Vrasjet e tyre kishin arritur dhe te gratë, pa pyetur për asnjë ndjenjë njerëzore. Nuk ishte pak rasti i kunatave, Marta e Prena Tarazhi, të cilat u rrëmbyen natën mizorisht nga bandat, vetëm për faktin se kishin shkuar në hekurudhë dhe nxisnin emancipimin në radhët e grave në zonë. Ato u lidhën me litar pas një peme kumbulle dhe aty, në mënyrën më barbare, iu prenë gjinjtë dhe u masakruan me thika derisa vdiqën. Ka raste të tjera si ai i Dilicës së Fregnit, të cilën e grabitën natën po ato banda për të cilat po flasim, duke e hequr me forcë nga duart e nënës së saj qorre, dhe e çuan diku afër shtëpisë, ku pas masakrimit e therën dhe e pushkatuan. Tipike në kësisoj rastesh është ai i vajzës nga Oroshi që quhej Prena Përkola, e cila njihej ndryshe me emrin “Cuca e Oroshit”, që e vranë me armë në prezencën e dy fëmijëve të mitur (Agimit dhe Albinës) në djep. Apo ai i Shkurte Carës apo Mrika Lokës. etj etj qe jane me mijra

  6””””””””””””””””Nastradini spiuni shokeve tip Kasaruho

  Disa këshilltarë të Presidentit të Republikës, Bujar Nissani, rezultojnë spiunë të Sigurimit të Shtetit, ku me raportimet e tyre kanë fikur disa jetë njerëzish. Konstatimi ka ardhur nga shoqata e ish të përndjekurve politikë, me në krye Skënder Tufën, ish-koordinatori i grevës së urisë. Ish të përndjekurit politikë akuzojnë presidentin Nishani, se e ka mbushur institucionin e Presidencës me spiunë të Sigurimit të Shtetit dhe me njerëz me të kaluar të zezë komuniste. Me anë të një deklarate, ata akuzojnë Presidentin se ka dekoruar njerëzit e Sigurimit të Shtetit. Të përndjekurit përmendin edhe një shembull konkret. Bëhet fjalë për Amik Nastradin Kasoruhon, këshilltar i presidentit Nishani, por i implikuar në Sigurimin e Shtetit. Ata deklarojnë se Partia Demokratike është kthyer në një ombrellë e spiunëve. “Mësuam edhe një herë se këshilltari i presidentit Nishani, z Amik Nastradin Kasoruho, ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Ky person ka marrë dekoratën “Nderi i Kombit” për rezistencë në burgje kundër diktaturës, veprim ky që fyen qindra martirë të vërtetë, të cilët rezistuan realisht e sot ndoshta jetojnë në mjerim dhe të harruar. Për këtë arsye, kërkojmë t’i hapet dosja Amik Kasoruhos dhe t’i hiqet menjëherë titulli që mban padrejtësisht. ky nastradin

  7’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin gomari pa shtet pa atdhe,pa dinjitet thjesht nje zvarranik forumesh

  ca gjera duhet ti themi sakte SOT kur ajo shoqeri eshte shperfytyruar si as nje komb ne historine njerzore.Atehere kishte diktature qe e pranonte vete DIKTATORI I DASHUR DHE I PAHARRUAR por kisht shtet

  mbrojtje
  arsim
  kulture
  shkence
  mjeksi
  nafte
  krom
  baker
  pyje
  dipllomaci
  plantacjone
  sera
  transport
  hidrocentrale
  bonifikim
  ……..
  po sot????????????????????
  tritol
  ndertim pa leje
  prostitucjon
  hashash
  gomone
  parlamet bordello
  ambsadore porno
  anti urbanistika
  rruget thertore
  enegji e papaguar
  bakri 0
  kromi 0
  vrasje politikanesh
  vrasje oficeresh shiku
  gerdece
  21 janare
  zhdukja e hakljave
  borxhet strasfere
  krimi ne familje
  ……….
  sot shqiperia eshte

  1-shprehje gjeografike qe ruhet nga Nato
  2-merr fryme nga 1.4 miljon shqiptaret e perendimit
  3-eshte regjim ambasdorial qe nga koha e rajersonit
  4- eshte e pushtuar de fakto nga ushtria e drog-diller-ave
  5-ka nje popull sot qe i ka perfunduar shpelarja e trurit
  6-ka nje klase politike qe e ka lene pa pune Asfaline dhe ish UDB

  Nuk do deshiroje njeri te lavderoje ate sistemin para 90′ qe ishte me detyrim percaktim

  POR TE PAKTEN BANORET E FERMES KAFSHEVE QE JETOJNE SOT NE SHQIPERI TE MOS SHAJNE DJALIN E GJYLOS PA NDERTUAR SHTETIN E SHQIPTAREVE.
  THJESHT KENI KALUAR NGA NJE DIKATATURE NE NJE MONSTRATURE E DROGES DHE E PROSTITUCJONIT POLITIK

  Reply to this comment
  • Lleshi March 26, 10:55

   Jo keq ….mire ….. shume mire ! Sepse te krijon respekt te thelle e verteta !?

   Thoni , valle , perse e verteta ta kete kete magji ? Eshte interesant …. cfare fuqie qe ka kjo fjale , “e verteta” !

   Reply to this comment
  • Festim March 26, 11:57

   Mire bere qe ja the! Ja the po kujt ja the!!

   Reply to this comment
 23. dy gishtat lart March 26, 08:08

  KY ISHTE AI BURRI QE QUHEJ ENVER HOXHA,, QE SALI BERISHA I NDERRONTE PANOLINAT DHE I LANTE BYTH,,,,

  Reply to this comment
 24. fteri March 26, 09:18

  *****…me 15 prille 1979 nje termet I madhe goditi rrethin e SHkodres,Lezhes,Mirdites,Dibres,Krujes,Kuksit,Matit,Pukes e Tropojes.Nga kjo fatkeqesi e rende e natyres u shkaktuan deme te mdha:35 te vrare,379 te plagosur,17 shtepi te shkatrruara ,qindar objekte social-ekonomike e kulturore u shemben dhe u demtuan.PERBALL kesaj fatkeqesie udheheqesi madhe E.Hoxha me qeverine ju gjende popullit ne krahe me ngritjen ne kembe gjithe shqiprine ./sup me sup Juge eVeri,ky bashkim popull -Parti,monoment ne shqipri/Frymzim u be shkodra me pune vetmohuese,u ndertuan 6 fshatra te reja nga themeli.36 lagje fshati te bukura,si dhe komplet nje lagje ne Shkoder Bahçelleku I ri.U ndertuan 1794 shtepi te reja banimi dhe 117 objekte socialkulturore,u meremetuan 8349 shtepi te tjera.Fshatrat e reja u paisen me shkolla,shtepi e vatra kulture,qendra shendetsore,çerdhe e kopshte,dyqane e zyra,lulishte e ambiente te tjera qe I pergjigjen zhvillimit socialkulturore te jetes se re te vendit tone.Pasojat ishin te renda nga ky termet ,u strehuan 100.000 FRYME njerzore.po sot ?..shkodra eshte bere si Venecja,njeriu eshte I braktisur nga kjo klase politike,eshte izoluar ne meshire te fatit e kthyer ne tragjedi e fatkeqesi per njerzit e thjeshte ,dhe burime fitimi per klasen sunduese te Saliut,Jozefines,Fatosit,Ilirit,etj.Me vite me radhe njerzit mbeten pa strehe rrugve,ose detyrohen te mergoine,te braktisin trojet ,vendin,njerzit e te afermit e tyre.Nuk I shpetojne ata nga keto vuajtje popullit shkodres ase lutja e Jozit shkodra si venecia !..Ase genjeshtrat e kesaje klase politike hajdute kapitaliste.Ishte vetem ai Burre I madhe I shtetit qe fatkeqesin e shendrronte ne force te popullit ,e cila mposhti çdo dhimbje ,termet,perbytje veshtesi duke ber mrekullira .Termti I 15 prillit 1979 ishte nje goditje e rende dhe pasojat ishin sa te strehoje popullesin e qyteteve te Durrsit dhe te Beratit te marra se bashku .E.Hoxha dhe qeveria e kohes ua dhane falase shtepite e reja si prone personale gjithe popullsise se demtuar Brenda 5.5 muajve ,te cilet do banojne Brenda pa qira.Ky eshte shkelqimi I E.H gjithmone ne interes te popullit,dhe te njeriut si kapitali me çmuar .Perjashto ate njerez qe vidhnin, vrisnin dhe shkelnin legjet e vendi tyre,vendi tyre ishte prapa hekurave ose u jepej gjysma e lekut.ky ishte ligji ,qe zhduku plaget e vjetra te armiqesise dhe gjaqeve forcoi unitetin veri -juge.I pa harruar vepra e E.H.eshte si nje monument madheshtor qe do te mbetet ne histoeri , ishta [email protected]@@@@@@

  Reply to this comment
 25. orienti March 26, 10:25

  ..ç’te besh,kur s’ka tjeter si Ai..

  Reply to this comment
 26. miroo March 26, 11:48

  si thane qente…..kemi bere be , qe mos te hame m…..te njome , jo per m….te thate
  morali….hani m….sa te ngopeni qeras shteti gradis.

  Reply to this comment
 27. Hëm... March 26, 12:25

  ai sistem ishte dhe ato rregulla dhe ligje kishte. Por ndersa stonon me standartin demokratik (qe ne akoma nuk e kemi edhe pas 25 vjetesh), ishte shtet nacionalist dhe nuk krahasohet abuzimi i djeshem material me kete te sotmin te elites ‘demokratike’ qe jane bere faraone me pinjolla dhe fare e fis. Enveri iku dhe nuk i gjeten ndonje qyp me flori me pas te fshehur ndersa ketyre te sotmeve nuk u dihet ku i kane ‘frytet’ e ‘demokracise’. Edhe per disidentet u be lesh e li sepse u barazuar disidentet e vertete qe ishin te tille pa bene burg me ata qe u futen per gjera ordinere pa dolen ‘disidente’ me pas. Ndaj respekte per disidentet dhe turp per monizmin por nderkohe ti japim Cezarit cfare i takon Cezarit dhe boll me retoriken e peshtire antikomuniste qe i fut te gjithe gjerat ne nje thes dhe nderkohe demokracia na ka dale prej duarsh.

  Reply to this comment
 28. fteri March 26, 17:20

  ******…..ke quan ti demokraci te vrasin te te pragu I shtepise,te grabisin parat ose femijne duke shkuar ne pune,te nxjerrin nga shtepia dhe te grabisin ,te nxine jeten me pronat tua , te lene pa pune,kjo nuk eshte lumturi ,eshte jete menxyre ,makaber,nuk je njeri I lire ne demokraci por jetojme ne çerdhe te krimit e maskarallekut qe disa e quajne Demokraci jo, kjo eshte DISKREMINIM ,kjo eshte nje masakrim klanesh kriminale nga te pasurit dhe te fortit.Kur ne monizem ne regjimin e E.Hoxhes puna,jeta,shendeti ,shtepia ishin e garantuara me ligje te forms prere as nje zyrtar ose institucion nuk munde te shkelte ato.Askushe nuk vdiste per mungese strehimi,per mungese ndihme shendetsore pasi ajo ishte e garantuar falas nga shteti.Per mungese ushqimi se shteti ja garantonte ate.***********

  Reply to this comment
 29. Dine October 16, 19:19

  O 21
  Mos u merzit, o burre, se Kim Soung eshte me legjendar se Enveri!
  Ka bërë mrekullira e ka dhe bombën atomike!
  A do me t’a rezervuara një biletë me shku me jetu në Kore për gjithnjë?

  Reply to this comment
 30. Populli October 16, 19:32

  Vazhdoni o shqiptare!
  Se shpejti, do bini prapë pre e ndonjë forcë tjetër diktatoriale, se nuk po e perpunoni si duhet historine e diktatures komuniste..
  Jeni shoqeri, që doni diktaturë….
  Nuk jeni akoma të formuar..

  Reply to this comment
 31. Thanasi qe ta plasi October 16, 19:32

  O fotograf mos ia fut pordhes. Nga njera ane thua se u bere fotograf i Enverit ne fund te viteve 60 nga ana tjeter se Enveri te merrte me vete ne udhetimet si brenda ashtu edhe jashte vendit. Mjafte genjeve. Enveri nuk ka dale jashte Shqiperise pas vitit 1960.

  Reply to this comment
 32. Dike Mullai October 16, 19:45

  PETRIT :- Te njoh nga Viti ’58 ! Me c’ka ke rokanisur sot, qenke nje “JAGO” !!!

  Reply to this comment
 33. Sejdi Veseli October 16, 19:51

  ENVERI DHE BASHKËPUNËTORËT E TIJ, ISHIN DHE PËRJETËSISHT DO TË MBETEN UDHËRRËFYESIT E BIJVE BESNIK TË SHQIPES!

  Reply to this comment
 34. Lili October 16, 20:46

  E vetmja gje vertete interesante ketu eshte se ky verteton se enveri nuk ishte ne gjendje me qeveris edhe se Nexhmija komandonte me Ramizin.

  Reply to this comment
 35. demo October 16, 21:29

  Tek foto e pare shoh nje me cigare ne goje i kapardisur,kur flet Enver Hoxha ulur,them qe do jene delegacione te huaja ne ndonje seance pushimi ne kongresin e VI,qe nuk e ka marre vesh se Enver Hoxha e kishte lene duhanin me udher te Birose.Tek foto e dyte ato plakat fshatare ne Mashkullore,se plakat qytetare gjirokastrite as i afronte,as i afroheshin.Gjinte ndonje jevg pa zarar,ndonje avdall si Xhevat Avdalli.por Gjirokastrite te fisem si Kokalaret,Karagjozet,Selfot,Cabejt,Bukuroshet,etj.,as i afronte,as i afroheshin.Dyert e fisme ne Gjirokaster mbyllnin portat e renda me 500 katinare,largonin femijet ne odane e gjumit,kur flitnin per te,jo me ze,por me grimasa,me isharete,se degjonte qoftelargu.Sa per katundarine e laberine e Gjirokastres,ata e kane dashur.Edhe kjo pjesa e krishtere Lunxheria,Zagoria,lere greket e Dropullit,qe e kishin ne vend te papa Panos.

  Reply to this comment
 36. hë për hë.... October 16, 21:56

  Je ne konflikt interesi o lis dushk. Dikur per astrit cermen ke thene se ishte gavroshi i cerrikut dhe se ishte krejtesisht i pafajshem, por sot e fut ne te njejtin kallep tendin imagjinar me aktoret “koçxoxiste” korçare. Me serioz te lutem o lis dushk, apo aq shkolle ke.Ky rend ne te vertete ka vend per te gjithe.

  Reply to this comment
 37. MH October 16, 22:19

  Nji histori teper “modeste” e fotografit Petrit Kumi

  Sa gjynah per Petrit Rera(Kumi).I paska ikur koha e “virgjerise” dhe e paskan persekutuar duke e terrorizuar me dhune per te punuar ne drejtim te ATSH.
  Brigadier ta banin nji njeri dhe i kenaqesh shpirti.E merrte kohen dhe detyren revan,si ai vec.
  Shyqyr qe ia mberrite kohes sot qe nuk te dhunojne per te punuar tek udheheqesit e demokratikve.Keto s’te ftoj fare se i ke sherbyer diktatorit.Ndaj tregon dhembshurin e kohes qe te iku pa e gezuar nji dite.
  Ngushllime fotografi Petrit Rera(Kumi)!

  Reply to this comment
 38. alphade October 17, 12:30

  Thjeshte ne kete dite-lindje: ENVER EVERESTI SHQIP-
  TAR !!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*