Historia e fotos së vitit, pse lotoi sytë e botës

November 20, 2018 19:52

Historia e fotos së vitit, pse lotoi sytë e botës

Fotografi spanjoll Samuel Aranda fitoi çmimin “World Press Photo of the Year” të vitit 2011 për fotografinë të një gruaje të mbuluar që mbante në krahët djalin e saj, pas një demonstrate në Jemen.

Fotografia e Arandës, e marrë për New York Times, pothuajse shfaqte të gjithë aspektet të kryengritjeve në të gjithë Lindjen e Mesme të njohura si Pranvera Arabe, një nga ngjarjet kryesore të vitit 2011.

Fotografi deklaroi se imazhi ka tinguj fetarë “pothuajse biblik” dhe vuri në dukje ngjashmërinë e fotos me skulpturën “Pieta” të Mikelanxhelos.

Me mijëra të rinj dolën në rrugët e kryeqytetit më 15 Tetor të vitit 2011, për të protestuar kundër presidentit Ali Abdullah Saleh por u sulmuan nga forcat qeveritare. Midis tyre, edhe 18-vjeçari Zaid. Nëna e Zaidit u alarmuar sepse e dinte që në mesin e demonstruesve ishte dhe djali i saj, dhe po përpiqej ta gjente.

Fatima, nëna e Zaid kujton: “Shikoja midis të vdekurve dhe të plagosurve. E kërkova birin tim në të gjitha vendet dhe më në fund e pashë në një dhomë të vogël jo shumë larg xhamisë. Ai po përpiqej të merrte frymë dhe kuptova se po mbytej nga gazlotësjellit që kishin hedhur më parë. Kjo është arsyeja pse unë e kam atë në krahët e mi dhe e kam mbajtur shumë afër meje. Nuk e dija në çfarë gjendje shëndetësore ishte. Fatima atëherë nuk e kuptoi se dikush po e fotografonte.

“Njerëzit më pyetën më vonë, a po qaja nën burkën time!? Sigurisht që po qaja, por jo nga trishtimi , por sepse e gjeta dhe mund ta shpëtoja” .

                          Fatima dhe  Zaid të fotografuar pas një viti

Fotografi shkoi përsëri në Jemen në shkurt të vitit 2012 , për të mbuluar zgjedhjet presidenciale dhe vizitoi familjen. Pritja nga familja ishte shumë e ngrohtë. Aranda, Fatima dhe Zaidi u kthyen në vendin e ngjarjes ku kishin përjetuar gjithçka dhe ripërsëritën skenën por këtë herë djali qëndroi përballë nënës.

burimi: KultPlus.com

v.l/ Dita

                       Fotografi spanjoll Samuel Aranda

November 20, 2018 19:52
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim