Historia e palexuar: Dekorata e Hitlerit për Ballin Kombëtar

June 13, 2019 03:04

Historia e palexuar: Dekorata e Hitlerit për Ballin Kombëtar

Kjo intervistë me deputetin Spartak Braho, botuar sot në Dita rrëfen kapjen rob të shefit të misionit anglez në Shqipëri, Gjeneralit Dejvis dhe dorëzimin e tij tek gjermanët.

Ngazëllimi i Hitlerit për “trimat” e Azis Biçakut dhe vendimi i tij për t’i dekoruar. Një paralele me nderimin që Edi Rama i bëri kryekolaboracionistit shqiptar Mit’hat Frashëri disa muaj më parë

– Zoti Spartak, kemi disa muaj që merremi me një debat për Luftën Antifashiste të 75 viteve më parë, që për disa konsiderohet i tejkaluar. Mos edhe ne e kemi gabim që merremi me këtë temë?

– Jo, nuk e kemi aspak gabim. Edhe unë mendoj se ky është një debat i tejkaluar dhe do të ishte shumë mirë që shqiptarët të mos merreshin me këtë pjesë të historisë sonë. E vërteta mbi Luftën tonë Antifashiste është vulosur njëherë e për gjithmonë qysh në 29 nëntor 1944. Ajo luftë është e qartë si dielli dhe nuk mund ta errësojë kurrkush. Edhe unë nuk do të dëshiroja të merresha me këtë periudhë të historisë e cila më shkakton dhimbje për faktin e vetëm se kam disa dëshmorë në atë luftë dhe gjithë paraardhësit e mi kanë qenë të lidhur me atë luftë… Mirëpo del një Tufë apo një Çelo, një Butkë a ndonjë Mërtiri dhe mua më duhet të reagoj. Ky ka qenë thelbi i shqetësimit tim që kam reaguar: Të demaskoj frymën neofashiste aktuale për të përmbysur historinë dhe sidomos përpjekja për të na i rrëfyer ballistët e zogistët si patriotë të mëdhenj! Kjo është sa absurde, aq dhe e padurueshme. Mua më thirri kushtrimi i të parëve në këtë rast (po të perifrazoj një titull libri të Xhek Londonit, shkrimtarit të madh amerikan), i etërve tanë partizanë antifashistë.

– Pra, ju do t’u kundërviheni sërish atyre që ju i cilësoni vazhdimisht si neofashistë?

– Pa asnjë dyshim. Betejën me balistat unë e konsideroj një kapitull të mbyllur. Por meqë ata duan të kruhen, pra që beteja të vazhdojë, unë këtu jam. Më vjen vërtet keq që të vazhdojë kjo beteja me partizanë e ballistë, ndërsa vendi ka sa e sa halle të tjera shumë më emergjente se një debat për luftën e fituar 75 vite më parë.

– Në një intervistë të pak ditëve më parë, ju zoti Braho, publikuat disa dokumente të kohës që flisnin për krimet e Ballit në bashkëpunim me gjermanët gjatë luftës. Mendoni se ato janë të mjaftueshme për demaskimin e Ballit dhe të atyre historianëve dhe studiuesve që mbështesin tezën e kundërt dhe nuk e pranojnë se Balli ka kryer krime?

– Dokumentet janë të pafundme për historinë e turpshme dhe të ndyrë të ballistëve. Por nganjëherë më duket mundim i kotë përpjekja për t’u mbushur mendjen neofashistëve të sotëm që na hiqen si historianë e studiues.

Por një histori nga më të rëndat për Ballin dhe të turpshme edhe në planin ndërkombëtar, nuk mund të rri pa e treguar. Këtë e kanë bërë ballistët tanë. E kam fjalën për kapjen rob të shefit të misionit britanik në Shqipëri, Gjeneralit Dejvis, nga ballistët e udhëhequr nga Azis Biçaku. Është zhvilluar një betejë e rreptë disa orëshe në zonën e Qarrishtës dhe më në fund ballistët e kapën rob gjeneralin e plagosur rëndë. Më e turpshmja është se ashtu të plagosur ata e dorëzuan gjeneralin e plagosur tek gjermanët.

Një ngjarje që bëri jehonë të madhe në atë kohë ndërkombëtarisht, duke mbërritur deri tek vetë Hitleri, i cili vendosi menjëherë të dekoronte ballistët shqiptarë. Se si ndodhi kjo histori e ka përshkruar në mënyrë të shkëlqyer Prof. Arben Puto e cila nuk ka nevojë për asnjë koment. Ua rekomandoj ta botoni.

– Sa është e rëndësishme kjo ngjarje për demaskimin e ballistëve?

– Unë mendoj se është shumë e rëndësishme dhe shumë diskredituese për ne si komb shqiptar një gjest i tillë turpërues. Për të kuptuar se sa e rëndësishme është kjo ngjarje dhe sa demaskuese për Ballin Kombëtar duhet t’u bëjmë të ditur lexuesve disa elementë shumë domethënës. Gjeneral Dejvis (Edmond Frank) i mbiquajtur Trocki, ishte shef i Misionit Ushtarak Britanik në Shqipërinë e pushtuar gjatë vitit 1943 dhe janarit të vitit 1944. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, aleatët (Angli, SHBA, BRSS) luftonin në shumë fronte dhe kishte përpjekje të vazhdueshme e të organizuara për të shfrytëzuar çdo mundësi e çdo burim që do të provokonte rezistencë ndaj trupave pushtuese në çdo vend të Evropës. Në këtë kuadër, nxitja e lëvizjeve të rezistencës në territoret e pushtuara ka qenë njëra nga detyrat e misioneve ushtarake aleate të hedhura në rajonin e Ballkanit, përfshi këtu edhe Shqipërinë.

Lexoni se çfarë ka shkruar me dorën e tij Gjenerali Dejvisi më vonë për këtë ngjarje:
“Doktori (gjerman) thirri në dhomë bajraktarin shqiptar, Aziz Biçaku që kontrollonte zonën e Lunikut. Pata dëgjuar për të nga Frederik Nosi… Doktori i dorëzoi Biçakut pushkë dhe automatikë, plus para dhe i mori një dëftesë. E pyeta doktorin se ç‘po bënte ashtu dhe ai m‘u përgjigj: “Ne e përkrahim Ballin me armë dhe para për të luftuar komunistët që përkrahni ju…” dhe vazhdon më tej gjenerali që provoi tradhtinë dhe pabesinë e kolaboracionistëve. “Të nesërmen në mëngjes patrulla gjermane më nxori në rrugë ku na priste një autoambulancë. Atje ndodhej Aziz Biçaku me një turmë ballistësh për të na parë kur të niseshim. Ai qeshte me gjermanët…”

– A e harroi gjeneral Trocki Aziz Biçakun dhe pabesinë e tij?

– Kurrsesi! Siç dëshmon në kujtimet e tij, pas Luftës së Dytë Botërore, kur ishte komandant brigade i trupave angleze në Greqi, Gjenerali Dejvis e mori vesh se Biçaku fshihej në Greqi, me kartën e antikomunistit e të demokratit. Kur mori vesh se dikush interesohej për të, Biçaku u zhduk thellë në Anadoll, në Turqi. Për fatin e tij gjenerali nuk u interesua më.

Përtej “Biçakëve”, gjenerali plot dashuri e emocion shkroi për popullin tonë, për rezistencën e tij antifashiste që e vendosi me dinjitet krahas fitimtarëve të Luftës së Dytë Botërore.

Thuhet se Gjenerali Dejvis është dekoruar nga Enver Hoxha pas Luftës?

– Është plotësisht e vërtetë. Në vitin 1945 Enver Hoxha me cilësinë e Kryeministrit të Shqipërisë ka dekoruar Gjeneral Dejvisin dhe gjithë ushtarakët anglezë dhe amerikanë që ndihmuan në fitoren e Luftës Antifashiste.

Dekoratat qenë të niveleve të ndryshme sipas kontributeve. Gjenerali Dejvis ka marrë një dekoratë të lartë… Natyrisht plotësisht të merituar, pavarësisht rezervave të shumta që Enveri kishte për këta aleatë. Shikoni ndryshimin: Pasi ballistët e tradhtuan Gjeneralin Dejvis dhe aleatët, me paturpësinë e skajshme që i karakterizonte, u kërkonin më vonë aleatëve anglezë dhe amerikanë t’i ndihmonin të përmbysnin komunistët dhe të merrnin sërish pushtetin.

– …Ndërsa kolaboracionistët Enveri ose i futi në burg, ose i pushkatoi, përveç atyre që u arratisën në nëntorin e 44-s. Mos po lini të nënkuptoni ndonjë paralele me nderimet që kryeministri aktual i Shqipërisë, Edi Rama, i bëri kryekolaboracionistit shqiptar, Mit’hat Frashërit disa muaj më parë, ashtu si Fyhreri u bëri bashkëpunëtorëve të tij shqiptarë në vitin 1944?

– Nuk e kisha menduar këtë dhe nuk doja të flisja për këtë, pasi kam folur disa herë që kur ndodhi ai nderim për Mit’hatin. Nuk isha dakord as atëherë dhe asnjëherë me një gjest të tillë të Edi Ramës për të nderuar bashkëpunëtorët e pushtuesve nazifashistë. Nuk dua të përsëris vetveten dhe shpresoj që Edi Rama të ketë reflektuar rreth këtij akti të gabuar që bëri në prag të 75-vjetorit të çlirimit të Shqipërisë.

Unë sot u solla një dëshmi plus të argumentuar të maskarallëqeve të Ballit dhe le të merremi me të.

A do të bisedojmë sërish mbi këtë temë?

– Pse jo. Këtu jemi. Jemi në vitin e 75-vjetorittë çlirimit të atdheut dhe na takon ta përkujtojmë ashtu si e meriton. Me të gjitha nderet.

Kemi edhe shumë ngjarje të tjera për të përkujtuar dhe unë e ndiej për detyrë të mos hesht në raste të tilla, pa le kur më sulmojnë neofashistët.

Intervistoi Xhevdet Shehu

*****

Arben Puto: Kapja e gjenerali Dejvis dhe dekorata e Fyehrerit për ballistët

Në librin e tij “Lufta italo-greke, diktatorë dhe kuislingë” (Toena, 2011), Prof. Arben Puto ka sjellë një dëshmi tronditëse për kolaboracionizmin e Ballit Kombëtar gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai përshkruan rrethanat se si u kap rob shefi i misionit anglez në Shqipëri dhe dorëzimi i tij tek gjermanët. Në vijim, fragmenti i plotë, i shkëputurnga libri i sipërcituar:

Kjo ishte një ngjarje që e komprometoi rëndë Ballin Kombëtar. Gjenerali Davies (Dejvis) erdhi në krye të misionit të oficerëve britanikë pas tërheqjes së kolonelit Maclean (Maklin). Erdhi në vjeshtë 1943 për të ndjekur ngjarjet në terren që tregonin se forcat nacionaliste, Balli Kombëtar e Legaliteti, po orientoheshin drejt bashkëpunimit me qeverinë kuislinge të okupatorit gjerman. Londra nuk donte të humbte çdo shpresë për rikuperimin e tyre. Mbështetës i kursit pronacionalist mbetej, si edhe më parë, ministri i Jashtëm A. Eden. Madje edhe më shumë se kryeministri Churchill, i cili çmonte “luftën e gueriljeve shqiptare”.

Gjenerali Dejvis pas një sondazhi të shkurtër hartoidy raporte, njërin në nëntor dhe tjetrin në dhjetor 1943.Në raportin e parë, datë 11 nënroe, ai e paraqiti gjendjen si luftë civile. Kishte në dorë një marrëveshje me shkrim nga Balli Kombëtar, që angazhohej për kuftë kundër gjermanëve. Është koha kur udhëheqja balliste kishte urdhëruar ndalimin e çdo veprimi kundër gjermanëve. Dejvisi e kishte edhe ai përshtypjen se Balli po afrohej me qeverinë. Megjithatë, nuk jepte ende mendim të prerë. Ndryshe në raportin e dytë, datë 17 dhjetor, ai shkruan se “situata ka evoluar” dhe duhet marrë qëndrim, duhen denoncuar Balli Kombëtar dhe zogistët, të gjithë janë duke bashkëpunuar me gjermanët që po i pajisin me armë në sasi të mëdha. Shprehte një mendim kategorik se “qëndrimi i aleatëve duhet të bëhet i njohur publikisht, se kuislingët, tradhtarët do të marrin dënimin e merituar nga aleatët”. Për pasojë, “rekomandonte një deklaratë të hapur në favor të LNÇL”.

Raporti i Dejvisit u diskutua në një mbledhje të posaçme të SOE në Kajro, më 31 dhjetor. Kërkesa e tij nuk u pranua as për LNÇL-në as për Ballin Kombëtar dhe Legalitetin. Vetë Foreign Office u shpreh se”duhej shmangur me çdo kusht monopolii një force politike si LNÇL-ja të dominuar nga Partia Komuniste”.

Mund të bëhet pyetja: vallë ky qëndrim i prerë i gjeneralit kishte ardhur në ndonjë mënyrë deri në vesh të Ballit? Pyetja duket e natyrshme po të kihet parasysh se Dejvisi do të kapet në fillim të janarit nga njësi balliste dhe do t’u dorëzohet gjermanëve. Ngjarjes iu dha publicitet i madh. “Bashkimi i Kombit” botonte me germa të mëdha njoftimin “Komandës së fuqive t’armatosuna në Shqipni” me këtë përmbajtje: “Më datën të Kallnorit (janarit) 1944 ndër malet kah lindja e Kostenjës, gjenerali anglez Davies, Komandant i Misionit Ushtarak Anglez në Shqipni, i cili ndiqej që prej 18 dhjetorit nga ana e gjermanëve në krahinën e Martaneshit gjatë operacioneve të bame nga ana gjermane, ma së fundiu ndesh rishtas me ta në bashkëpunim me burrat trima të Azis Biçakut e me një repart të vogël gjerman. Mbas luftimit të ashpër që zgjati shumë orë u plagos gjenerali në fjalë, rëndë prej Biçakut dhe bashkë me suitën e tij iu dorëzua trupave gjermane. Nji pjesë e shtabit të tij pati ra në duart gjermane qysh më 25/XII-1943. Me kaq komanda angleze në Shqipëri u shpartallua”.

Në burime angleze bëhet një përshkrim i hollësishëm i ngjarjes. Njoftimi zyrtar jepej po atë ditë, më 8 janar, në Kajro. Një dëshmi të plotë do të japë oficeri anglez R. Hibbert në një libër të tij të botuar pas luftës.

Ai shkruan: “Kolaboracionisti shqiptar që kapi gjeneralin Davies dhe shkatërroi misionin britanik ishteAzis Biçaku, i cili po mburrej se ky ishte një sukses i Ballit Kombëtar në luftën kundër armiqve – LNÇL”.
Ky lajm sensacional mbërriti deri tek Fuehreri (Hitleri), ndonëse me vonesë, nga mesi i qershorit. Megjithëse, edhe pse me vonesë prej disa muajsh dhe në prag të tërheqjes së trupave gjermane, Fuehreri ka mbeturtepër i impresionuar nga ky akt i “trimave shqiptarë” dhe vendos t’u japë nga një dekoratëtë lartë. Çështja do të trajtohet “në plan diplomatik” me qeverinë e një shteti “të pavarur”. Si hap i parë Legata gjermane në Tiranë (e vetmja e mbijetuar) i drejtohet Ministrisë së Jashtme për ta njoftuar për këtë vendim të Fuehrerit. Por Legata ka marrë urdhër nga qeveria e vet që të kërkojë nga ajo ministri “nëse ka ndonjë pengim nga ana e Qeverisë shqiptare për këtë dhënie dekoratash”.

Çështja shtrohet në nivelin më të lartë. E merr qeveria, por ajo nuk e quan veten kompetente të vendosë vetë. Prandaj ajo ia përcjell atë Kryesisë së Këshillit të Naltë më 12 gusht. Përgjigja vjen edhe ajo me vonesë, vetëm më 30 gusht. Janë zënë ngushtë. Por Këshilli i Naltë njofton se “nuk ka ndonji pengim për konferimet e përmendura”.

Kështu, formalitetet për akordimin e dekoratës janë kryer, por vështirëtë thuhet në ato rrethana se të dekoruarit e patën vënë në gjoks.

*****

Botuar në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

June 13, 2019 03:04
Komento

80 Komente

 1. Koloneli June 13, 05:26

  O matufe pleq muzhike rrogtare te ambasades serbe dhe ruse!
  Tani eshte viti 2019 e juve iu ka ngecur ora mendore ne vitin 1944.
  E verteta i eshte thene ne pergjigje gjeneralit Davis: NE E PËRKRAHIM BALLIN ME ARMË DHE PARA PËR TË LUFTUAR SLLAVO-KOMUNISTËT QË PËRKRAHNI JU…
  Balli Kombetar luftone amiqte shekullore te shqiptare, dmth serbet, sllavet, ruset e kopilët e tyre ne Shqiperi.

  Reply to this comment
  • s June 13, 16:03

   Po ❗️

   Reply to this comment
  • Teli June 13, 17:43

   Ti o medemek Kolonel je aq i forte sa i vret te gjithe “armiqte shekullore sllave,ruse e kopilat e tyre..”E verteta eshte se Anglezi,Amerikani, Rusi,Serbi,Shqiptari,Francezi,e gjithe popujt e tjere liridashes te Evropes e me gjere u bashkuan dhe e shkaterruan perfundimisht hordhite e Hitlerit e Musolinit dhe bashkepuntoreve te tyre balliste,zogiste,cetnike,..Kolonel te jesh krenar me ushtrine tende te vdekur…

   Reply to this comment
   • Persian June 13, 19:36

    or Teli Theli, bre.
    Kij te pakten respekt per gjeneralin Davis, bre.
    Po popujt liridashes (je dhe folozof, uau bre, hahahah) te Polonise, vendeve balltike, Finlandes, etj. qe i pat pushtuar Rusia sllave dhe Iranit qe e paten pushtuar Rusia e Britania, pse nuki fut tek popujt liridashes, or tel i ndryshkur?

    Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 14, 13:12

   o kolo
   po qe për matufllëk?!
   sta kalon kush dhe kur je tu fjet!!
   mirë mor zgjuarsi e lindur,mos vallë nuk u bënë me sllavokomunistët më pas këta anglezët??
   në fakt me sllavo komunistin tito këta kishin më shumë se me ballin ose enverin mor zgjuarsi e gjallë!
   bile bile këta “kunbdërshtarët” e sllavokomunistëve,nuk e hapën gojën në asnjë nga rastet kur tito vrau preu e deportoi antikomunistët e kosovës!!
   përse jeni kaq të zgjuar mor njerëz??
   përse nuk budallallepseni,pak,por pak fare e ti kuptoni gjërat!!nuk them për luftën!!jo se deri atje nuk keni takat,por flas për budallallëqet që thoni!!

   Reply to this comment
   • Çensura137 June 14, 17:31

    O shoku 2564…
    Nuk ke shkruajtur gje te re. Je i ceket. Pse e merr per te vertete ate qe mendon se e di?

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 June 17, 09:31

     Çensura137
     “Pse e merr per te vertete ate qe mendon se e di?”
     ti ja bën vetes në radhë të parë këtë pyetje që më drejton mua??
     nëse po!?
     përse ajo që mendon ti duhet të jetë e vërtetë dhe timja jo??

     Reply to this comment
   • Pula June 15, 03:30

    o anti-C
    Angelezet qene baballaet e tre Jugosllavive.
    Dhe nukje ti kalibri qe percakton budallallekune te tjereve. Keshtu e mendonin veten kryetaret e keshillave te kooperativave sovjetike.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Peter_II_of_Yugoslavia#/media/File:MontgomeryPedroIIDeYugoslaviaYChurchill04071941.jpg
    https://en.wikipedia.org/wiki/Peter_II_of_Yugoslavia

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 June 17, 09:41

     pule
     më pëlqen dituria tënde,por aspak mënçuria,zgjuarsia tënde!!këtu po flasim për “sllavokomunistët” dhe jo për jugosllavinë e vjetër,të mesme të re apo të shpërbërë!!
     a thu meqënës kanë qënë baballarët e saj e pranuan ashtu si u bë?ashtu si mund të mbeste,pra komuniste jashtëinfluencës së tyre!
     lali, kryetar këshilli a kryepalk balli,prapë se prapë nuk do të kisha zili zgjuarsinë tënde!!është aq e dobët sa vështirë se mund ti hahen brroçkullat që shpik!!
     kalibër ka ai që ka guxim të gjykojë,jo ai që e di që nuk është në gjëndje,që nuk ka guxim!!
     ti hyn tek ai grupim njerzor që mund të quhet skllav!që nuk do të marrë fatin e tij në dorë,prandaj pret nga padroni,nga të tjerët!!pavarsisht se është ai vet që i mban gjallë dhe ju jep fuqinë atyre!

     Reply to this comment
  • Pellazget do rikthehen June 15, 03:31

   Te lumte or kolonel jeni te thekur nga mendja. Edhe sot te gjithe ju trashgimtaret e paraardhesve tuaj zogisto-balliste jeni ne te njejten linje. Se bashku me llumin serbo-demokrat qe drejton “demokratet heronj”(PD) po luftoni ne mbrojtje te kombit nga sllavizmi. Rama me kamunistet kane nderhyre tek PUTINI qe te njollosi rezistencen tuaj heroike kunder kamunizmit. Ju kane hedhur dollar ne adresen tuaj thone ketej nga ameriqia por nuk jua hodhen dote. Syptrembur jeni, nuk jua ha qeni shlopin kollaj.

   Reply to this comment
   • Syu June 15, 16:01

    o gjoja pelazgj.
    Kot eshte çfar ke shkruar. Kot fare. S’ka gje.

    Reply to this comment
    • Pellazget do rikthehen June 15, 19:20

     I nderuar SY-HU nuk eshte e lehte te kuptosh pellazget qe rikthehen. Me shkolle SALISTE dhe zemer BALLISTE riqarkullon legjenda e ROZAFES. Pikerishte 30 vjete paskamuniste aty jemi pabesi, urrejtje, gjermani i fundit dhe atdhetaret nazi-fashiste. Te fala janulles.

     Reply to this comment
  • uhahahaaaaaa June 19, 11:42

   O Kolonel sumqimi, me e forta e dokumentacionit te Gjeneralit Dejvis ishte kur tregon se ballisti Aziz Bicaku, fshihej ne Greqi nga bashkepunetoret e tij greke, qe e donin shume Shqiperine Uhahahahahaa

   Reply to this comment
  • Mali June 20, 16:12

   Shqiperia nuk ishte e pushtuar nga sllavet dhe serbet por nga italianet dhe gjermanet. Balli kombetar u krijua ne 1942 kur ishim te pushtuar nga italianet.

   Reply to this comment
 2. Korcari June 13, 05:40

  O Spartak Braho,…Nuk ngeli lufta ta mbrosh ti dhe shokët udhëheqës të tu.Ballistët e ndjejnë veten lini të të debatojnë me.ty,sepse ti je shoku dhe servile i Edi Ramës( Mitat Frashërit)që i bën elozhe nga mëngjesi në mbrëmje për një buzëqeshje jo vetëm të ti,por edhe tërë Fugës.Pastaj cdarë ndryshim ke ti nga ballistët në aspektin ekonomik?Pula ata,pula.ti.Vilat dhe pasuria që ke,justifikohet nga të ardhurat e tua dhe batalcillëqet që ke bërë?.Ato janë më të shumta se të Tufës Bujtës e ZORZOPËVE ballistët.

  Reply to this comment
 3. intelektuali June 13, 06:06

  O Gerdalla e Enverit Spartak Braho nuk ka nevoje te konsultohesh me Marengleninin e Partise per mashtrimin e radhes qe hedh ne gazeten DITA, por shko ne Arkivat e Shtetit qe t’i shikosh ashiqare fringo te reja, njashtu sic ishin 70 e kusur vjet me pare qe:

  DEKORATAT E ENVERIT PER RANKOVICIN E TITOS QE MASAKROI KOSOVARET ME AKUZA QE KISHIN BASHKEPUNUAR ME GJERMANET JANE SHUME ME LLAHTAR SE DEKORATAT E HITLERIT QE NUK E DINTE SE KU BIE SHQYPNIA NE HARTEN E BOTES.

  Nga gjuha e perdorur ne kete shkrim per katunare dru me pre del qarte mashtrimi se nuk kemi te bejme me ortografi gjermane, por me kopje te sajuara te personave qe nuk e njohin gjuhen gjermane,

  sepse:

  Cfare specie gjuhesore eshte kjo qe nxjerr nga canta e zeze nje shekull pas pilafit Gerdalla e Enverit, Spartak Braho:

  “…Fuehreri (Hitleri)…” ???????

  Si nje spelling deshtak gjuhesor copy-paste nga interneti ne anglishte te caluar?

  KUSH I HA SOT KETO LLOGJE MASHTRIMI NGA NJE INJORANT FANATIK ME INTELIGJENCE ZERO?

  sepse:

  Nga vete injoranca ne arsimimin e tij personal duke u perpjekur te jape si origjinale mashtrimet e tij “…Fuehreri (Hitleri)…”, Gerdalla e Enverit dhe Prokurori i Sigurimit Famekeq, Spartak Braho qe mban ne kurriz nje thes me krime enveriste kunder njerezimit dhe qe eshte per momentin Keshilltar Personal i Edvin Droges me baba po keshtu kriminel te Enverit qe ka firmosur varjen ne litar te Havzi Neles, poet, disident, antikomunist ne vitin 1988 si nje REZIL i Shqypnise ne syte e Botes, pra ky Keshilltar kriminel, por edhe debil dhe dallkauk nuk e di qe zbulon veten me mashtrimet qe shkruan,

  sepse:

  NE ORIGJINAL SHKRUHET “Führer” GERMA “u” ME DY PIKA SIPER QUHET “umlaut” DHE LEXOHET NE SHQIP SI “Fyrer” ME NJE “y” TE ZGJATUR

  prandaj:

  Duket qe ne mashtrimin e tij si injorant gjuhesor qe nuk di asnje gjuhe te huaj Gerdalla e Enverit, dhe sigurmisi Spartak Braho perdor emertimin e diktatorit pa e ditur kuptimin e vertete, ja cfare shkruan historia:

  “…Një nga sloganet më të përsëritura politike të nazistëve ishte fjalia qe i dha kuptim madhor emerit Führer:

  “Ein Volk , ein Reich, ein Führer – Një Popull, një Perandori, një Udhëheqës”.

  Shume historiane thotë se slogani ne fjale la një shenjë të pashlyeshme në mendjet e shumicës së gjermanëve që jetuan gjatë viteve naziste, duke u shfaqur në postera të panumërta dhe në botime, ajo u dëgjua vazhdimisht në transmetime radiofonike dhe në fjalime fale propagandes se papare deri atehere te shefit te propagandes se Hitlerit, Jozef Gëbels dhe mendohet që miratimi i tij specifik nga nazistët mund të ketë qenë ndikuar nga përdorimi në Itali i titullit ” Duce”, që gjithashtu do të thotë “Udhëheqës”, si një titull informal për Benito Mussolinin, fashistin Kryeminister dhe më vonë Diktator absolut i Italise. Slogani theksoi kontrollin absolut të partisë-shtet mbi praktikisht çdo sektor të ekonomisë, shoqërisë dhe kulturës gjermane – me përjashtim të kishave dhe fese. Fjala e Hitlerit ishte absolute dhe urdherat e tij zbatoheshin pa asnje diskutim…”

  SHIKO SA NGJAN ME HITLERI ME ENVERIN?

  O Gerdalla e Enverit, Spartak Braho, madje do te thoja se Enveri ja kaloi Hitlerit, sepse prishi dhe anatemoi edhe Kishat dhe Xhamijat dhe anatemoi fene si “Opium per Popullin” dhe masakroi itharet e besimtaret e fese me nje egersi te papare deri atehere ne histori,

  NE DALLIM NGA HITLERI

  He mo Gerdalla gjakatare e Enverit, Spartak Braho kush ishte me i LIG:

  HITLERI APO ENVERI?

  Reply to this comment
  • Nje qytetar June 13, 11:10

   Sa per sqarim ty . intelektualit te leshit qe je me aresim te ´´ larte ´´ ,; fjalen ´fuehrer´, Spartak Braho e ka shkruajtur korrekt , pasi kur ne tastjeren e kompjuterit mungon germa ü (te cilen une e kam ne cp -ne tim ), atehere mund ta shkruash me germat´ue´, führer-fuehrer !
   E more vesh mor shUrran?!
   Por me qe ra fjala , c´ne ti qe dikuton e ve ne dyshim arsimimin e te tjereve ?
   Na fol pak per arsimimin tend !
   Or ShUrran Kostreci , cfare intelektuali je ti mor llapaqen , kelysh ballisti , spiun i sigurimit , Pe-De-rast i diteve te para !? Ti je nje shkerdhate i pa shkolle qe nuk ke diplome te shkolle se mesme , sepse ate te shkolles se larte sigurisht qe e ke . Ate e more kur ishte kryetar i PD-se ne Elbasan , bile , bere me diplome juridiku edhe ate kurven zhgaravine I.M. pas te ciles u bere rrogoz . Mirepo edhe kurva sapo u be juriste te dhjeu nje Mut e te la’. Sot ajo eshte gjykatese …. Ja te tille intelektuale jeni ju plehra
   Por une dua te te pyes mor Uran ; cfare mutin don qe komenton ne nje gazete qe eshte e majte ? Shkruaj e komento te gazetat plehra si ajo e Fahri Balliut ! Ajo gazete i shkon statusit tend . E shikon qe ne , bota e majte jemi aq tolerante e demokratike sa i leme hapesire edhe nje plehre si ty ?! Ne gazetat apo forumet tuaja te djathta as qe nuk behet fjale te botohet ndonje shkrim apo koment qe eshte kunder te djathtes tuaj te qelbur . E shikon ndryshimin ?

   Reply to this comment
   • intelektuali June 13, 12:47

    O BOLE fanatike dallkauke e Enverit po ti o mavri injorante “spelling” ne anglisht per gjermanishten e Hitlerit do ta na besh ketu si nje estrade ortografike per katunare dru me pre?

    “ü” ose “u” me dy pika siper ne gjermansht quhet “umlaut” dhe ka germe identike ne shqip qe eshte si “y” -ja jone kombetare si:

    SHQYPJA JONE SA E MIRE
    SA E BUKUR, SA E DLIRE!

    Per ke te djathte flet ti more MUT enverist? Qe me tregon Fahri Balliun, gazetarin e Zerit te Popullit te Enverit dhe spiunin e Sigurimit si puna jote? Po pse Enver Hoxen te majte e quan ti o Bole fanatike?

    PSE NUK E HAP GOJEN GERDALLA E ENVERIT, SPARTAK BRAHO PER BAHRI OMARIN QE ISHTE KRYEBAKLLISTI DHE KRYEFASHISTI QE KISHTE STREHUAR NE VILEN E VET ENVERIN ME NEXHMIJEN?

    Po ti more MUT fanatik pse nuk te vjen zeri per Nexhmije Fashisten qe gazetari Xhevdet Shehu e interviston papushim por asnjehre ne keto intervista me fon me muzike klasike nuk e pyeti kriminelen e familjes Hoxha:

    PSE VRAPOI NEXHMIJA MENJEHERE TE ANTARSOHEJ NE PARTINE FASHISTE PAS PUSHTIMIT TE SHQYPNISE NGA DUCJA?

    dhe:

    Cfare Lideri i majte mund te quhej Enver Hoxha kur nuk kishte mbaruar asnje shkolle, nuk kishte asnje dipllome dhe nuk kishte lexuar asnje fjali per komunizmin apo per bolshevizmen e Rusise sovjetike? I vetmi qe tentoi ta njihte Enverin ne France me idete komuniste ishte Llazar Fundo, apo Zai Fundo qe Enveri i u pergjegj ate kohe si student qe e kishte derguar Bahri Omari per t’u bere njeri i ditur me dipllome perendimore:

    PO NE O ZAI JEMI BURGJEZE NUK JEMI PROLETARE BARKTHARRE!

    Nuk eshte as vendi dhe as koha qe te kujtojme si perfundoi Llazar Fundo, komunisti i oreve te para, nje nga themeluesit e grupit komunist te Korces dhe antar i Kominternit, por qe kritikoi i pari shqyptar regjimin e Stalinit ne Rusi si cnjerezor dhe qe e barazoi me regjimin e Hitlerit ne Gjermani, per kete ne menyre te permbledhur ja cfare tregon enciklopedia ne internet:

    “…Në shtator të vitit 1944 Zai Fundo u gjet dhe u arrestua në Jugosllavi, pastaj supozohet se u dorëzua nga Josip Broz Tito tek sigurimsat e Partisë Komuniste të Shqipërisë që ishin vegla besike represive e Enver Hoxhës. Ai u akuzua për trockizëm dhe bashkëpunim me inteligjencën britanike. Komunisti idealist i penduar, Llazar Fundo pastaj u torturua me thyerje kockash, u rrah për vdekje barabarisht dhe u ekzekutua me nje urdher personal nga Enver Hoxha. Sipas Enver Hoxhës në kujtimet e tij, Zai Fundo u gjet në shoqërinë e një bande armike të udhëhequr nga vëllezërit Kryeziu, partizanë antifashiste dhe antikomunistë dhe te shoqeruar nga një oficer britanik i sherbimeve sekrete te IS britanik. Ne baze te dokumentave arkivore te kohes behet e ditur se partianët jugosllavë i dolën në mbrojtje të Fundos dhe kërkuan nga Ushtria NACL e Ennver Hoxhës kerkesen per amnistine e Zai Fundos, por letra e tyre mbërriti shumë vonë ne Tirane pasi Fundo ishte tashmë ishte ekzekutuar…”

    prandaj:

    O BOLE fanatike degjo intelektualin dhe mba vesh qe te mos hedhesh jashteqitje fanatikesh ne kete forum te nerum te gazetes DITA sepse nuk jemi ne Kohen e Qepes te Partise se Punes qe te degjojme llogjet e tua enveriste per LANC-in kriminal jugosllav, as mashtrimet e Spartak Brahos per dekoratat imagjinare te sajuara te Hitlerit per ballistet e Bahri Omarit qe kishte strehuar ne vilen e tij gjate gjithe Luftes Enverin me Nexhmijen, ne nje kohe qe dekoratat e Enverit per Rankovicin e Titos jane akoma LIVE ne Tirane ne syrtaret e Presidiumit te Kuvendit Popullor dhe mund t’i shikoje cdo njeri dhe antishqyptari qe vrau dhe masakroi kosovaret, Aleksader Rankovic mbahet akoma me titullin HERO i Republikes Popullore te Shqypnise, dokument qe mban firmen e Enverit poshte tij.

    dhe:

    Me trego o BOLE fanatike nje Kryeminister tjeter ne Bote qe ta kete babane kriminel te diktatorit qe ka firmosur varjen ne litar te nje poeti, disident, antikomunist pa asnje arsye dhe pa patur asnje faj, qe perben krim makaber kunder njerezimit te denueshem nga te gjitha rezulutat e OKB-se dhe te BE-se

    dhe:

    Pastaj e vazhdojume debatin per kete teme sa te duashper moralin e Kristaq Rames.

    Reply to this comment
  • Nje qytetar June 13, 11:20

   Prape dole ti , jashteqitje fashistoide e ben propagande per nazi-fashizmin ketu o shUrran Kostreci ?
   Une cuditem me gazeten Dita , si te lejon te thuresh hymne per Hitlerin e te perdhosesh Luften Nac-Cl.
   Por nuk ke faj ti , kur te botojne shkrimet e tua prej shkerdhate or spiun i degjeneruar !
   Pastaj , prape me Avzi Nelen ti , ne cdo koment do e permendesh , gjasme ate e ka denuar me vdekje Kristaq Rama ?
   ” Intelektuali ” Uran Kostreci , si Kritaq Rama paska firmosur per vdekjen e Avzi Neles kur ai nuk ishte as prokuror ,as hetues , as gjykates dhe as nuk bente pjese ne ndonje Institution vendim marres pervec se ne ato forumet e Lidhjes se artisteve a ku di une te cilat ishin te detyruara te firmosnin ate qe thote P.P.Sh.-ja. Vendimin per burgosje , pushkatime etj. nuk i merrte Lidhja e shkrimtareve e artisteve , as presidiumi i kuvendit popullor. Ti e din mire kush i merrte keto vendime . Por , do te te pyes ; A ja mbante bytha njeriut atehere , per me teper kur ishte me funksion shteteror qe te urdherohej nga Partia e te mos firmoste ? Njerezit kishin familje e cila duhet mbajtur , kishin femije te cilet nuk mund ti merrnin me qafe duke dale kunder rrymes.
   Po ti pse firmose per tu bere bashkepunetor e spiun I Sigurimit mor Uran Kostreci ????
   Pa me thuaj edhe nje here sic me je pergjigjur kohe me pare se ishte i detyruar me kobure ne koke nga Fecorr Shehu ?! PO si ,pse u trembe dhe firmose ? Ti je Idealist ,e si I tille nuk I shkel parimet as para vdekjes ! Ti, ke disa vjet qe na ben Moral , nder kohe qe e gjithe jeta e veprimtaria yte eshte nje mocal pislleku e ligesie
   He mor Uran pse firmose per tu bere spiun ? Ti , ne burg se ne burg ishte , familje e femije nuk kishe , keshtu qe kishe vetem koke tend dhe idealizmin tend . Perse e perdhose idealizmin per te shpetuar koken ? Avzi Nela nuk e beri kete ! Ai preferoi te vdiste dhe nuk shkeli parimet e tij !
   Jo si ty Mut !
   He o ShUrran , m’u pergjigj , a do ishte gjalle Avziu po te kerkonte ndjese e t’i mohonte shkrimet e tij idealiste e te bukura ? Ai nuk e beri kete dhe eshte hero !Po ti pse je gjalle ? Sepse je zvarranik !
   P.S – po e postoj disa here kete koment qe ta lexoj mire spiuni ,ballisti ,plehra , mbeturina humanoide ” Intelektuali ” Uran Kostreci !

   Reply to this comment
  • Nesimi June 13, 17:45

   “Intelektual” na mori malli,fort po i bike atij zavalli…Avdall hesapi!

   Reply to this comment
  • vetem keqardhje June 13, 19:12

   ja dolen neofashistet e rinj si kerpudha pas shiut; tak, gacmoi pak dhe hajde degjo ata pastaj. Une nuk merrem me ta se me shkoi ora e kafese.

   Reply to this comment
 4. intelektuali June 13, 06:07

  O Gerdalla e Enverit Spartak Braho nuk ka nevoje te konsultohesh me Marengleninin e Partise per mashtrimin e radhes qe hedh ne gazeten DITA, por shko ne Arkivat e Shtetit qe t’i shikosh ashiqare fringo te reja, njashtu sic ishin 70 e kusur vjet me pare qe:

  DEKORATAT E ENVERIT PER RANKOVICIN E TITOS QE MASAKROI KOSOVARET ME AKUZA QE KISHIN BASHKEPUNUAR ME GJERMANET JANE SHUME ME LLAHTAR SE DEKORATAT E HITLERIT QE NUK E DINTE SE KU BIE SHQYPNIA NE HARTEN E BOTES.

  Nga gjuha e perdorur ne kete shkrim per katunare dru me pre del qarte mashtrimi se nuk kemi te bejme me ortografi gjermane, por me kopje te sajuara te personave qe nuk e njohin gjuhen gjermane,

  sepse:

  Cfare specie gjuhesore eshte kjo qe nxjerr nga canta e zeze nje shekull pas pilafit Gerdalla e Enverit, Spartak Braho:

  “…Fuehreri (Hitleri)…” ???????

  Si nje spelling deshtak gjuhesor copy-paste nga interneti ne anglishte te caluar?

  KUSH I HA SOT KETO LLOGJE MASHTRIMI NGA NJE INJORANT FANATIK ME INTELIGJENCE ZERO?

  sepse:

  Nga vete injoranca ne arsimimin e tij personal duke u perpjekur te jape si origjinale mashtrimet e tij “…Fuehreri (Hitleri)…”, Gerdalla e Enverit dhe Prokurori i Sigurimit Famekeq, Spartak Braho qe mban ne kurriz nje thes me krime enveriste kunder njerezimit dhe qe eshte per momentin Keshilltar Personal i Edvin Droges me baba po keshtu kriminel te Enverit qe ka firmosur varjen ne litar te Havzi Neles, poet, disident, antikomunist ne vitin 1988 si nje REZIL i Shqypnise ne syte e Botes, pra ky Keshilltar kriminel, por edhe debil dhe dallkauk nuk e di qe zbulon veten me mashtrimet qe shkruan,

  sepse:

  NE ORIGJINAL SHKRUHET “Führer” GERMA “u” ME DY PIKA SIPER QUHET “umlaut” DHE LEXOHET NE SHQIP SI “Fyrer” ME NJE “y” TE ZGJATUR

  prandaj:

  Duket qe ne mashtrimin e tij si injorant gjuhesor qe nuk di asnje gjuhe te huaj Gerdalla e Enverit, dhe sigurmisi Spartak Braho perdor emertimin e diktatorit pa e ditur kuptimin e vertete, ja cfare shkruan historia:

  “…Një nga sloganet më të përsëritura politike të nazistëve ishte fjalia qe i dha kuptim madhor emerit Führer:

  “Ein Volk , ein Reich, ein Führer – Një Popull, një Perandori, një Udhëheqës”.

  “…Shume historiane thotë se slogani ne fjale la një shenjë të pashlyeshme në mendjet e shumicës së gjermanëve që jetuan gjatë viteve naziste, duke u shfaqur në postera të panumërta dhe në botime, ajo u dëgjua vazhdimisht në transmetime radiofonike dhe në fjalime fale propagandes se papare deri atehere te shefit te propagandes se Hitlerit, Jozef Gëbels dhe mendohet që miratimi i tij specifik nga nazistët mund të ketë qenë ndikuar nga përdorimi në Itali i titullit ” Duce”, që gjithashtu do të thotë “Udhëheqës”, si një titull informal për Benito Mussolinin, fashistin Kryeminister dhe më vonë Diktator absolut i Italise. Slogani theksoi kontrollin absolut të partisë-shtet mbi praktikisht çdo sektor të ekonomisë, shoqërisë dhe kulturës gjermane – me përjashtim të kishave dhe fese. Fjala e Hitlerit ishte absolute dhe urdherat e tij zbatoheshin pa asnje diskutim…”

  SHIKO SA NGJAN ME HITLERI ME ENVERIN?

  O Gerdalla e Enverit, Spartak Braho, madje do te thoja se Enveri ja kaloi Hitlerit, sepse prishi dhe anatemoi edhe Kishat dhe Xhamijat dhe anatemoi fene si “Opium per Popullin” dhe masakroi itharet e besimtaret e fese me nje egersi te papare deri atehere ne histori,

  NE DALLIM NGA HITLERI

  He mo Gerdalla gjakatare e Enverit, Spartak Braho kush ishte me i LIG:

  HITLERI APO ENVERI?

  Reply to this comment
  • fteri June 13, 18:26

   Më i ligu ndër të ligët ,je ti Intelektual -mavria ,një -e njëqindëherë ,SUPËR -GËRDALLA e sharlatan i historisë

   -pasardhës nga radhët e bejlerve të korruptuar ,vegla e verbër e armiqve të shqipërisë sot në veprim ,që ishe burgosur në vrimë të burgut ,jetoje si në birucë të errët si në qilarë duke spiunuar shokët ,i dënuar me të drejtë nga drejtësia e popullit .Por ti i kaloje ditët e netët në një vend që po jepje llogari i ndëshkuar nga gjyqi i popullit ,dënime që i merrnin vetëm armiqët e popullit..

   Ç kontrast për këtë spiun -pasardhës prej dere bejlerësh qejfëli nga delvina !….Nga shtëpi e madhe me oxhak ,nga sallonet e mëdha ,babaj juaj e të parët të sojt tua englediseshit në prehrat e buta të mantenutave e bejlereshave ,kur Enver Hoxha me Partizanët legjendar luftonin zbathur e me barkun bosh maleve e fushave të shipërisë për çlirimin e atdheut ,dhe e çliroi atëdheun ,dhe shumë kriminel të atëdheut e bashkëpuntor të nazistve u arratisën ose u burgosën ose u pushkatuan ,pas shumë thirrjeve që të bashkohen me LANÇ ,dhe nuk do të kishin pasoja.Ata që nuk dorzoheshin partizanët i kapnin të gjallë.
   Sa për tradhëtinë Balli ka bashkëpunuar me tradhëtin e kishte në gjak legalitetin,nazistët e fashistët ,bejlerët ,bajrektarët e zagarët.

   Në prillë të vitit 1943 u nis për në shqipëri misioni i parë ushtarak englez .Në kry të tij qe një agjent i stërvitur në luftra guerile kolonjale në Palestinë , Abisini e gjetkë ,antar i rojes Skoceze ,Bill Maklini ,Bashkë me të u nisën për në shqipëri edhe Devid Smili ,terrorist i njohur ,për krimet e tij në Siri e gjetkë ,një far Geri Dafi ,që nihej si ekspert për sabotimet dhe radiotranmetuesit Villiam Bllok Uoç .Ata morën disa informata nga krerë të balli kombëtar si kundrapeshë e fuqisë së frontit nacional -çlirimtar ,emrat e komitetit qëndrori të ballit kombëtar ;Mit-hat Bej Frashëri ,Nuredin bej Vlora ,Ali bej këlcyera,Fuat Dibra,Hasan Dosti ,Kol Tromara,Faik Quku ,të gjithë ishin njerëz të njohur të intelegjenës Servisin .Erdhi në shqipëri misioni i maklinit dhe dejvis për ti vënë minat e hedhur në erë komunistët dhe për të marr në dorë lëvizjen e rezistencë në shqipëri.Pë këtë bashkëpunojë edhe me Abaz Kupin me Zogun e me bajrektarët e maleve ,me italnianin e gjermanin për të mposhtur e këta bejlerë e agallar që puthën dhe flamurin e duqes,të fashizmit për të mposhtur partizanët legjebndar që çliruan shqipërinë .

   Por komunistët shqipëtar të udhëhequr duar të forta si legjendari ENVER HOXHA ,Mehmet Shehu me shokë nuk mund të ishte mike e anglezve me dy fytra ,komunistët kishin hedhur baza të forta në popull ,populli i thjeshtë ju bashkua luftës ,Maklini dhe Dejvisë i ishin në vëzhgim të zbulimit shqiptar ,ata raportonin qendrave të londrës e vashingëtonit se partizanët shqiptar i strehon populli ,i ushqen,i vesh, dhe i mbron ,krejt ndryshe sa ngjet me qeverin kuislige dhe ballin kombëtar e legalitetin ,Gjenerali Dejvis erdhi në shqipëri si kryetar i misionit englaz pranë shtabit të përgjithshëm të ushtrisë nac-çlirimtare shqiptare në tetor të v. 1943 ,sa për sy e faqe ai do të vepronte si aleat ,por në fkat ai luajti rolin e armikut të partizanve.Pra ishte një dhelpër palakë ,por që e hëgri nga ballistët.Kurse rolin e armikut të hapur e luante Maklini ,pranë Abaz Kupit e komitetit të maleve me Bajrektarin tradhëtar Gjon Mark Gjoni të Mirditës ,e Muharrem Bajrektari kukësit dhe Tahir Menën e Lurës dhe tradhëtarët e Dibrës.dhe klikën më raksionare në shqipëri.

   Gjeneral -Dejvis ka botuar një libër “Aventura Iliriane ” në v. 1952 në Londër në të cilin mundohet të shtrëmbëroi faktet dhe ngjarjet mbi luftën Nacional-Çlirimtare të popullit shqiptar.BBC-ja nihet në shqipëri Rdio Londra e cila ka lojtur rol të poshtër kundër popullit shqiptar ,ka deformuar që limisht lajmet nga shqipëria ,lavdëronte ballin kombëtar e legalitetin ,dhe ka shërbyer si një mjet për të hedhur parulla e halmë si hedhë intelektual mavria sot me raksionart e institutit të turpit shpifjes balliste zogiste në shqipëri.

   Falenderime për Spartak Brahon dhe të gjithë patëriotve që zbardhin të vërtetën e lavdishme të luftës patëriotike të udhëhequr nga legjendari Enver Hoxha.kundër pinjollve ballistë e zogistë që shërbejnë si agjenësi shpifjesh kundër R.SHqippërisë

   Reply to this comment
 5. Komunisti June 13, 06:50

  Lufte civile Braho,e ushqyer nga interesat shoviniste Serbe nepermjet agjenteve Popovic,Mogusha dhe enver hoxhes per te eleminuar inteligjencen kombetare nacionaliste Shqipetare.Jo pa qellim,vegla e tyre qorre enver hoxha eleminoj pa dallim “armiqte” dhe gjithe “shoket” e tije bashke luftetare te idealit, deri ke figura kryesore e LNCL Mehmet Shehu
  Nuk eshte per te dyshuar fare qe Braho i sherben propagandes Serbe te manipulimit te historise Shqipetare per te varrosur krimin e fqinjeve tane te luftes se dyte Boterore karshi popullit dhe kombit Shqipetar

  Reply to this comment
 6. Nexhmija June 13, 07:02

  Një injorant sllavo komunist më shumë që u shqye bë bithë të na bind që është më patriot se Frashërllinjtë.

  Nazistët ikën po Gjermania mbeti, kurse ne vazhdojmë koqelëpirjen e sllavo komunistëve.

  Reply to this comment
 7. T.V June 13, 09:15

  —– ME AQ SA KANE ARRITUR NJOHURIT E MIJA , NUK DI NDONJE RAST NGA HISOTORIJA E ARTIT USHTARAK BOTEROR QE TE MOHOJE E CVLERESOje LUFTEN KUNDER OKUPATORIT, LUFTEN KUNDER PUSHTUSIT,,. DHE TE NGREJE E VLERESOJE KOLABORACIONIZMIN, BASHKEPUNETORIN ME OKUPATORIN … !! Kjo QE NDODH MUND TE JETE RAST UNIK, NDOFTA TEPER I RRALLE PER BOTEN E QYTETRUAR ..!!!
  —– Kjo qe po ndodh mbas 75 vjetesh eshte teper e rende , e kobshme , e rrezikshme . Duhet te jepet nje afat i shkureter, cfar ka per te vjelle te vjellin . Me nje LIGJ KONSENSUAL, GJITH PERFSHIRES te specifikohet e te ndalet cdo lloje propagande qe nxit percarjen, ndasine, urrejtien kombetare e c’do shkalle e niveli qofte….
  ……E ardhmja e afert dhe larget domosdosherisht , ka kerkuar e kerkon frymen konsensuale dhe te pajtimit. Cfar eshte bere nuk cbehet. Ato tu kalojne arkivave historike duke i xhveshur nga ekstremizmi i cdo krahu. HISTORIA DIHET, ESHTE MESUESE E JETES , DRITA E SE VERTETS DHE LAJMETARJA E LASHTESISE… te nxjerim mesimet . Te ndertohet nje platform zyrtare [konsensuale] per te riparuar pa saktesit, demtimet, deformimete e deri tanishme. . Kudo , ne linjen zyrtare te komunikimit , te edukimit e te diplomacice , te hecet ME MOTON – NJE KOMB , NJE QENDRIM…!!!
  —– KJO TREGON SE SHQIPERISE I MUNGON INTELIGJENCA E DUHUR, BURRAT E SHTETIT DHE NJERZIT E MENCUR , TE URTE, ZEMER GJERE, VIZIONAR E LARGPAMES PER TE VENE FATET E VENDIT MBI GJITHCKA….. Vime nga larg … dhe e dime se nga. DUAM TE SHKOJME LARG E LART ..!!, POR KESHTU, …S’DIHET SE KU….!!!
  —GERVISHTJA , RIKTHIMi HERE PAS HERESHM PER KETE PROBLEM , KU MBIZOTRON FRYMA E TEJSKAJSHME POLITIZUSE DHE PERCARESE , MBAJTJA NDEZUR E LUFTES FAMKEQE TE KLASAVE , DUHET TE MARIN FUND . Sepse, ne kompleks , direkt e indirect, po ndikojne ne rrudhjen e plakjen e Shqiperis, largimin e ftohjen e shqiptareve ndaj vendit dhe njeri-tetrit. ….PO USHQEHET FRYMA E VETE-HELMIMIT , E VET-MBYTJES DHE E VET-ASGJESIMIT ..
  —- Te gjithe ata qe ndjehen shqiptare, , PA DALLIM BINDJE E BESIMI ,.. , PAVARESISHT SE KU JETOJNE, duhet te bien ne nje konsensus historik :.. —–LUFTA NACIONAL CLIRIMTARE dhe..LUFTA PER CLIRIMIN E KOSOVES , HEROJTE DHE DESHMORET , PJESMARRESIT DHE DREJTUSIT E TYRE , TE NDEROHEN BASHKERISHT, PA DALLIM NGA TE GJITHA KRAHET, DHE TE GDHENDEN NE ALTARIN ME TE LARTE , E ME TE ARTE TE HISTORIS SONE KOMBETARE.. Kjo eshte ne miren , ne nderin e dinjitetin e te gjitheve, pa varesisht se ne ate kohe dikush mori apo nuk mori pjese ne ate lufte.
  —- Kjo duhet te jete nje KERKESE TAKSATIVE e perhereshme, nje TREGUES E MESAZH PAJTIMI E BASHKIMI, jo vetem per BREZIN QE JEMI, NE VECANTI, PER ATA QE do te VINE..!!.
  —-Brezi i luftes,i gjakut e sakrificave per clirimin e atdheut, ata qe jane gjalle, pasusit e atyre qe s’jetojne , dhe perfaqsuesit e pales qe rrethanat historike e rreshtuan ne palen e kundert [te humbesit] , studjusit e historjanet e shendetshem , por dhe institutet e modeli Tufa duhet te gjejne gjuhen e perbashket , te largojne ‘’qimet ‘’ qe i dallojn dhe ndajne …….Per shembull, dita e deshmoreve , mund te jete edhe diita e 7 prillit 1939 , ne se ka argumentat e kunder argumentat e nevojshem. Sepse, vrasja e MUJOS , eshte nje akt e nje date qe duhet te meret ne konsiderate ..….
  .—- PRANDAJ,..Del e nevojshme , qe nje grup ose institucion serioz , te mare nismen e organizimit e te bashkerendimit te nje pune gjithe peerfshirese e konsesuale, qe keto problem te mbyllen njehere e mire…
  —– Pavaresisht nga mos perputhjet , kontestimet e asaj kohe qe kane ndodhur …….e SOTMJA , DHE E ARDHMJA, KERKOJNE GJUHEN E PAJTIMIT e TE BASHKEPUNIMIT .,duhet distancuar nga ekstremistet e cdo krahu , nga mendimet e veprimet e njerzve… bese-thyer e bese-prer, gjak-shprishur e gjak-pshurrur, bisht-perdredhur e kurriz-perkulur. te cilet , FATKEQESISHT SHQIPERISE NUK I KANE MUNGUAR . Ata cfaqen edhe neper blogje e komente , INJEKTOJNE HERA HERES HELMIN E FRYMES ANTI-KOMBETARE
  —– A shikoni cfar bejne fqinjet [ p.sh greku]= EDHE MBAS 80 VJETESH, ngulmojne , sajojne TE MBLEDHIN KOCKAT DHE MBJELLIN JUGUN E SHQIPERISE ME VARREZA E VARRE PA ESHTRA…!!!!>.[ne nje kohe qe jane jo me shume se 1- 2 ore larg vendit ame] .Me nje metode gjysem te heshtur , komplekse dhe afat gjate , PO PUNUN TE TJETERSOI GRADUALISHT JUGUN E SHQIPERIS.
  —- Serbija, prej kohesh ka punuar dhe punon, direkt e indirekt , ne pika e rajone nevralgjike te krijoje enklava , cibane dhe vatra zjarri. i mban ne inkubacion , per ti ndezur e PER TE DESTABILIZUAR KOSOVEN ne nje moment te caktuar .
  —- ”Kuajt e Trojes” arriten te demtojne e shkaterrojne totalisht ushtrine , sistemin e mbrojties , te fortifiikimit e te sigurise kombetare, ekonomine ..etj.. POR , KURRE ,… KURRE.. NUK DUHET TE ARRIJNE DERI ATY , SA TE VRASIN E ZHDUKIN MENYRAT E FORMAT E EDUKIMIT, NDJENJAT E ATDHETARIZMIT E TE PATRIOTIZMIT LUFTARAK . KJO ESHTE E VETMJA ARME QE ESHTE NE DOREN E CDO SHQIPTARI , TE CDO QELIZE FAMILJARE ATDHEDASHESE , DHE VARET TOTALISHT PREJ Tyre .
  — ,Luftrat PER MBROJTIEN E CLIRIMIN E ATEDHEUT ,…HEROJT , DESHMORET, LUFTETARET E LIRIS , DUHET TE NDEROHEN E RESPEKTOHEN NE JETE TE JETEVE , Luftrat dihen , …Sa do te drejta , ato kane dhe gabimet e tyre .
  —-, NJE VEND E POPULL ATDHETASHES, E ME NJEREZ SERIOZE, NUK MERETR ME GABIMET edhe pasi kane kaluar 75 vjet, POR SHIKON E VLERESON TE PERGJITHESHMEN , AJO QE NXIT , INKURAJON E FRYMEZON BREZAT E ARDHSHEM. . Udheheqia e LNCL nga komunistet MUND ISHE NJE RASTESI….. NDERSA, TE LUFTOJE OKUPATORIN FASHIST, te rrehtoheshe me fitusin, me koalicionin me te madh nderkombetar , ISHTE DOMOSDOSHMERI . ATA,.. QE NUK ARRITEN TA BEJNE KETE, JANE TE DAMKOSUR HISTORIKISHT[ nuk eshte fjala per ballistet e thjeshte , por per drejtusit , eliten e tyre] . Luften antifashiste, herojt e deshmoret e saj i ka perjetsuar historija, populli me kenget e vargjet e tij.
  —- Besojme , se deri ne 75 vjetor te clirimit do te jet gjetur konsesusi nevojshem per ti bere luftes ANTI FASHISTE , HEROJVE E DESHMOREVE NDERIMIN E RESPEKTIN QE U TAKON .
  Pershendetje —Tomor Voda – NY—USA

  Reply to this comment
  • intelektuali June 14, 10:29

   Ja ta thote intelektuali o Tomor VODA si UJI i Serbise nga New Yorku i USA:

   1. Organizata e pare qe nuk e njohu LANC-in kriminal jugosllav te Enverit ishte Konferenca e Paqes ne San Francisko ne vitin 1945 qe pranoi dështimin e Liges së Kombeve, parardhëses së OKB-së për të ndaluar konfliktin e Luftës së Dytë Botërore (1939-1945) dhe qe hodhi themelet e OKB-se ne formen sic e kemi sot. Per kete arsye Shqypnia nuk u ftua qe te merrte pjese ne kete Konference dhe nuk u pranua te antarsohej ne OKB, arsyet ishin shume, por kryesorja ishte qe:

   “…Regjimi satrap komunist i Enver Hoxhes gjate Luftes dhe pas saj kishte shkelur dhe dhunuar me nje egersi te papare te drejtat e njeriut ne vendin tone dhe kishte kishte mbushur lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne Shqypni…”

   Organizata e dyte qe jo vetem nuk e njohu LANC-in kriminal jugosllav te Enverit, por qe e cilesoi si:

   ORGANIZATE TERRORISTE

   Ishte Gjykata a Hages per krime kunder njerezimit qe u krijua pas Luftes dhe qe e sanksionoi Shqypnine me konfiskimin e Floririt te Bankes se Shtetit qe u gjet nga aleatet i fshehur nga Hitleri ne bunkere ne malet e Bavarise. Argumenti per kete vleresim extrem te Gjykates se Hages qe ka ndeshkuar me vendimarrjen e saj shume organizata kriminale dhe Bosa shtetesh kriminele si Milloshevici pershembell, pra Gjyakata e hages e argumentoi vendim e saj ezplicit per Shqypnine per shkak se LANC-i i Enverit vrau dhe masakroi ushtaret dhe oficeret angleze ne Kanalin e Korfuzit pas Luftes dhe ky veprim kunder Aleateve ishte kryer:

   “…me nje pabesi te papare deri atehere…”

   Keshtu shkruhet ne dokumentin origjinal te vendimit te Gjykates se Hages.

   3. I treti qe nuk njohu dhe anatemoi LANC-in kriminal jugosllav te Enverit, Titos dhe Stalinit ishin SHBA ose USA sic shkruan ti me mburrje dallkauku, qe ne momentin kur filloi te dergoje nga toka permes kufirit dhe te hedhe nga ajri me parashyta desantin qe kishte pergatitur me durim per te rezuar regjimin komunist te Hoxhes, keta ishin patriote te mirefillte shqyptare qe kishin vene interesat e Vatanit perpara interesave te tyre personale dhe ishin gadi te sakrifikonin jeten e tyre per te ardhmen demokratike te Shqypnise, por per fat te keq i spiunuan nga agjenti tejet i rrezikshem i Moskes, Kim Filbi dhe historia e tij eshte vulosur si nje DAMKE e bythashitjes enveriste shqyptare.

   4. Shteti i katert o zoti VODA (UJI) nga USA eshte Kroacia e Titos, qe pas renies se Murit te Berlinit e ka mohuar totalisht Luften LANC te Jugosllavise Komuniste ne Koraci duke e cilesuar ne historine e vendit si nje:

   “…Kahsapane gjakatare antikombetare…”

   Cfare te tregoj per Hungarine qe po i fole per “deshmore” dhe LANC te vene hune dhe ta bejne kurrizin me te buke se barkun dhe pasi te kesh kerkuar falje per fyerjet qu ben hungarezeve te hedhin ne Danub si ushqim per peshqit. Cfare te tregoj per Polonine e Solidarnoshit ku LANC-i komunist konsiderohej si fjale turpi qe ne vitet 1980 dhe pushtimi i vendit nga Ushtria e Kuqe si nje date e ZEZE ne historine kombetare, po Cekosllovakia, Rumania, Bullgaria qe i kane hedhur para 30 vjeteve ne koshin e plehrave LANC-et e tyre sovjetike, po Letuania, Letonia, Estonia, po Ukraina o VODA si UJI i Serbise a ke shkuar ndonjere ne Ukraine qe te flasesh me kete popull te vuajtur dhe fatkeq te masakruar nga Stalini qe ne vitet 1923-1933 pushkatoi si kulake dhe la te vdesin nga uria me shume se 30 milione ruse dhe ukrainas me nje egersi, a i ke pyetur ukrainasit qe priten Hitlerin me lule ne duar sesa i duan “deshmoret” e komunizmit?

   Ti ka renditur te gjitha keto pika qe kundershtojne tezen tende kur kerkon nje vend qe te mohoje “deshmoret” e komunizmit dhe te LANC-it kriminal sovjetik, qe deshmoje per fanatikzmin tend megjithese jeton ne USA, por nuk ke kuptuar asgje nga SHBA,

   prandaj:

   O UJI apo VODA e Serbise, cfare kerkon ti o dallkauk fanatik, pjatalares dru me pre ne USA, shko me mire ne Korene e Veriut tek Kimi se atje do ta gjesh veten ne origjine.

   Reply to this comment
   • fteri June 14, 17:16

    Ore INTELEKTUAL-Mavria je -MASHTRUESI ,faqe zi tradhëtar i kombit falsifikator i historisë dhe buri e turpit e marrëzisë kombëtare.
    Kur mashtroni se :
    1. Organizata e pare qe nuk e njohu LANC-in kriminal jugosllav te Enverit ishte Konferenca e Paqes ne San Francisko ne vitin 1945.
    Kjo konferencë e mbajtur me 25 prillë 1945 në San Françiskoos ,por Shqipëria nuk u thirr të merrte pjesë qëllimisht dhe Pse ,sepse gjoja nuk e njoin aleatët anglo-sovjeto-amerikane ,kjo ndodhte për arsye se qeveria e londrës dhe vashingëtonit bënin një politikë bruale kundër shqipërisë dhe hartuan planin nr. 2 ,për të arritur atë që dështuan gjatë luftës.Populli shqiptar protestoi fuqishëm kundër kësaj pa drejtësie ,pra angloamerikanët donin të mohonin luftën e tijë ,ta izolonin shqipërinë ,për ta gëlltitur më lehtë.Demostrata të ,mëdha shpërthyen ,populli kërkonte vendin e sajë të merituar në konferencën e San Françiskos .Për këtë qëllim sovjetikët u ngritën më këmbë dhe kërkuan zbatimin që ishte vendosur në Jaltë dhe idenë e Molotovit në dhjetor të v. 1942 për shqipërinë ,që qeveria e sajë të njhej si e vetmja forcë përfajqësuase e ligjëshme në kontributin e mposhtjes fashizmit e nazizmit në ballkan dhe botë.

    Prapa kësaj mosnjohje të shqipërisë ,fshihej qëllimi ogurzi i planiot të coptimit të shqiprisë së jugut që ti jepej greqisë ,me miratim nga Londra dhe Uashingëtoni për coptimin e shqipërisë .Me 28 gusht 1946 këshilli i sigurimit diskutoi gjatë mbi pranimin e shqipërisë në OKB ,delegacioni sovjetik e mbrojti me vendosmëri të drejtat e popullit shqipëtar,heroizmin e kontributin që dha në mposhtjen e fashizmit e nazizmit e bashkëpuntorve të tyre ndryshe nga delegati amerikan dhe englez që nuk mundën të gjenin ndonjë shteg për të shtyrë më tej pranimin e shqipërisë në OKB.Kërkesa e shqipërisë u pranua me 5 vota pro dhe 3 kundra ,por u rrëzua nga vetoja e britanisë madhe dhe shteteve të bashkuara të amerikës.

    Çeshtja e shqipërisë në OKB u shtrua për shqyrtim edhe disa herë të tjera ,por imperjalistët anglo-amerikan nxorën gjithnjë pengesa gjoja se ekzistonte edhe çeshtja e dëmshpërblimeve etj.Greqia e shtyrë nga anglia she amerika deklaroi se ne jemi në gjendja lufte me shqipërinë ,dhe Përfajqësuesi i ukrainës sovjetike Manulski i parashtroi këshillit sigurimit çeshtjen se Greqia përbën një rrezik për paqën n[ Ballkan e në europë ,por imperjalistëve anglo-amerikan u plasi bomba në dorë ,populli shqiptar ishte ngritur në këmbë për të mbrojtur lirinë e tij .Kështu dështoi gjithë plani që ata kishin kurdisur për të qëruar hesapet me shqipërinë ,Kjo ishte pika e fundit e planit 2 për të përmbysur gjendjan në shqipëri me anë të një agresioni të jashtëm .Nuk ka asnjë konferencë tjetër që mund të marrë në shqyrtim kufijtë e vendit tim,brenda të cilve nuk ka asnjë pëllëmbë tokë të huaj.Kufijtë tonë jan të shejtë ,të pa prekshëm dhe as kush nuk do të guxoi ti prek.Deklaroi legjendari Enver Hoxha duke u larguar nga Parisi kryetari i qeverisë dhe ministër i jashtëm i shqipërisë .Në një kohë kur gjithnjë e më të shpeshta bëheshin sulme të trupave të armatosura greke në tokën shqiptare që do të shërbente si provokim i një lufte me pretekst aneksimin nga ana e greqisë të pjesës jugore të shqipërisë .Mirpo ky plan provokacion u demaskua menjëher nga ministri i punve të jashtme të Bashkimit Sovjetik V.Molotov Kjo është e vërteta,jo shpifjet e mëllefi i Intelektual -mavrisë. .

    Reply to this comment
   • T.Voda June 15, 21:10

    – I nderuar …. ‘’intelektuali’,[me gjithe se nuk meriton te drejtohem keshtu, –me ke ofenduar… !!! ].
    — Gjendja shendetesore nuk premton te te kthej pergjigjen qe duhet. Jetoj , ..fale kujdesit dhe shtetit ku ndodhem.

    — Kam emer , mbiemer ORIGJINAL, te vendit fisit ku kan jetuar . S ‘te kuptoj cfar te shqetesoi’,…. Mos je i lete , a i shpejtuar. ..!! Nuk di syzet qe perdore, me cfar syri me ke shikuar . ?? Jam VODE,[UJE] prej TREBESHINE, kreshte buta e lemuar. Arome caji e Trendeline , tej e mbane eshte e mbuluar . Nga shpatet e saj lindore , rrjedh vec UJE Ar i KULLUAR. ..!!!
    —Ne plotsim… Komshi v/lindjes eshte fshati ‘’Podgoran ‘’[pod-gara[i], perendim mali Trebeshine fshati ‘’Mezhgoran’’[mezhda-gore]. Jo shume larg neper zone gjen dhe emrat ‘’Rodenj’’, ‘’Leskaj’’, ‘’Muzhak’’ etj… , e deri ‘’CORRO-VODA’’ ,Pervec mbiemrit ‘’Voda’’ , nga jugu ne veri gjen ; ‘’Vodica’’,’’Vodallari’’, ‘’ Bellovoda’’,’’Dobrovoda,’’, ‘’Vojvoda’’ , ‘’Dobrusha’’ etjjj si dhe shume fshatra edhe me prapaashtesen -‘’-ov’’—. ’’Carcove’’, //Malishove/, Dobrov, Grabov, Argov, Zhepov etjer… etj… Sipas jush , mos valle edhe keto vende jane SERBE , SLLAVE …
    — Ti ,… sikur hiqesh dhe ‘’naconalist,,. Nese je vertet edhe ‘’intelektual’’, mos u mer edhe mbas 70-80 vjetesh me erresimin, nxirjen e historse te vendit tend … Ne se vertet nuk ben bjese te gjak-shprishurit e gjak-pshurrurit, dredharaket, bisht-prdredhurit e kurriz-perkulurit] , meru me SHUME ME te tanishmen, studjo, zbulo e ndrico te ardhmen PREJ RREZIKUT SHOVINIST GREKO –SERBO-SLLAV qe po I kanoset dita dites SHQIPERIS dhe KOSOVES. Ste kemi pare te angazhohesh me kete teme me qe hiqesh zotnia jote nacionalist.
    –Mos i bjer fyellit ne te njejten vrime , me te njejtat gjera. NUK ME KE LEXUAR MIRE E ME KUJDES mendimet , mesazhet qe duhet ti percjellim brezit tanishem e atyre qe pasojne ….Hiq dore nga lufta famekeqe e klasave, fryma e percarjes, e VETE-HELMIMIT, E VET-MBYTES DHE E VET-ASGJHESIMIT nga te cilat SHQIPERIA KA DALE GJITHNJE E HUMBUR .
    — Mos ngaterro luften e 70 MIJE BIJVE E BIJAVE qe rrembyen pushken e dolen ne male , DERDHEN GJAKUN E DHANE JETEN PER CLIRIMIN E VENDIT DHE RRESHTIMIN E SHQIPERIS NE FRONTIN E FITUSEVE , me politiken e ideoligjine e forces politike qe i udhehoqi , ne vecanti pas-luften , me 200, 2000 qofte dhe 200 mije ‘’petritat ‘’qe mund te kene arritur ne fund te viteve 80. Me perjashtim te emisareve Anglo-Amerikane, asnjev lloje kembe ushtari te huaj nuk erdhi te cliroje Shqiperine .. …… sic ndodhi ne te gjitha vendet e tjera te lindjes qe ZOTRIJA JUAJ MI PERDOR SI KUNDER PESHE . E ke degjuar ate barcaleten , per ankesen e ‘’PARTIZANEve ’’ CEKE DHE HUNGAREZE, te cilet , GJATE LUFTES DYTE BOTRORE , VUAJTJEN ME TE MADHE KISHIN ATE, SE KISHIN QENDRUAR 3 DITE PA PIRE BIRRE.. … —
    — SHQIPTARET , NUK KANE ASNJE HUMBJE NE SE LUFTA NCL , LUFTETARET E DESHMORET NDEROHEN E RESPEKTOHEN [ qofte edhe duke i zmadhuar apo hiprbolizuar disa gjera qe kane te bejne me vetite, virtytet, trimerite ,sakrificat per atdheun, ] . Shqiperija e Rilindasve[jo socialist] nuk do te kish arritur ajo qe eshte sot, pot e mos kishin shfrytezuar si burim frymezimi hisstorine dhe legjendat mbi luften e Skenderbeut e te trimave te tij. LUFTA NACIONAL –CLIRIMTARE DO TU HYJE ME SHUME NE PUNE BREZAVE QE DO PASOJN. ‘’tunxh bir…!!!’’
    — Vetem qarqet shoviniste , ata qe duan coptimin e shperberjen e KOMBIT SHQIPTAR , KANE KERKUAR E KERKOJNE TA LENE KETE KOMB PA IDENTITET DHE HISTORI.. – TI o I nderuar ;;’’intelektual..’’ nuk besoj se ben pjese tek plehurinat e kombit, qe atij vendi nuk I kane munguar .. , Keto lajthitje , mbase i ke nga mosha dhe infeksioni I regjimit te kaluar , qe me githe se kane kaluar 30 vjet Demoktraci, nuk ke arritur te vetpastroohesh nga mentalitetti I ‘’LUFTES KLASAVE,’’ , NGA VENIA E POLITIKES NE PLAN TE PARE. Ndysho e pastor penen ‘’ndrio’’. Vere ne sherbim te pajtimit e bashkimit te shqiptareve ne se te dhimset, ne se nuk ben pjese tek keqdashesit .
    Pershendetje , gjith te mirat. Tomor Voda – NY- USA

    Reply to this comment
 8. Treshi maç June 13, 10:08

  Ju, dhe e kam fjalen per 1001 si puna e Takes mburreni akoma me nje sistem te krijuar nga ruset per te kontrolluar shtetet(pavarsiaht se as vete i bene ndryshime sistemit) ju me tej jo vetem qe jeni te vetmit qe keni bashkpunuar me jugosllavet(qe ju dhane pushtetin) po edhe me kinezet(mao ce duni Lafos Lafos). Per kete do te mbaheni mend ne histori, dhe me karakteristike te brendshme qe keni luftuar popullin tuaj a thua eshte, ka qene, apo vazhdon te jete fuqia proruse e sllavizimit te Ballkanit. Nderkhe ju keni ngelur ZZZ. Pjesa tjeter jokomunste a si te doni quajeni ju i ka lene keto copeza perdhe dhe do te ece perpara. (jo-vetem-shqiperia-ka-pasur-palo-lufte)

  Reply to this comment
 9. **** June 13, 11:22

  E paska dhe Balli nje dekorate. Eh shyqyr, se e paskan nga antikomumisti me i madh, Hitleri.
  Vetem harrojne qe pas dekorates moren dhe drune ne bythe ashtu si Hitlerianet qe u ekzekutuan ne dac gjyqeve ne dac rrugeve.

  Reply to this comment
 10. Paul Tedeschini June 13, 13:59

  Stalini ishte aleat me Hitlerin.
  Ju jeni FALSIFIKATOR TE HISTORISE.

  Patto Molotov-Ribbentrop
  https://it.wikipedia.org/wiki/Patto_Molotov-Ribbentrop

  Molotov–Ribbentrop Pact
  https://en.wikipedia.org/wiki/Molotov%E2%80%93Ribbentrop_Pact

  Zbardhet marrëveshja e Stalinit me Hitlerin
  https://telegrafi.com/zbardhet-marreveshja-e-stalinit-hitlerin/

  Pakti Molotov-Ribbentrop mbush 75 vjet

  Më 23 gusht 1939, Bashkimi Sovjetik dhe Gjermania Naziste nënshkruar një marrëveshje në Moskë, duke i hapur rrugë …

  https://www.evropaelire.org/a/history-world-war-soviet-union/26541241.html

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 14, 13:21

   o pule
   edhe amerika deri në ditën e fundit,përl harbër,ishte në teh të briskut,mër debil!!dhe ata ishin gati për të kaluar në anën tjetër!mër kokrra e debilit e ke harruar halifaksin e anglisë??
   duhet të ta sqaroj unë se ai ishte i gatshëm për marrveshje po me atë mustaqe shkurtrin??
   mor kokrrat e idiotëve që i dridhni faktet si ua do bytha,dhe i përdorni për interesat tuaja të ndyra!!
   mor debila që jeni gati të këtheheni në skllevër të nazizmit vetëm e vetëm që të thoni se ne nuk gabuam!
   nëse paraardhësit tuaj gabuan!?
   ju po bëni faj!!
   nëse ata bën faj?!
   juve nuk ka fjalë që ju përshkruan!!

   Reply to this comment
   • intelektuali June 14, 15:02

    Mos u be si GJELI maje plehut komunist ne kete forum te nerum dhe mos i bej te tjeret si debile kur je vetem nje BOLE fanatike enveriste,

    sepse:

    Josif Stalini kishte vite qe i lepihej Hitlerit me levdata dhe elozhe, shume kohe perpara Luftes dhe perpara se keta Diktatore te Zinj te ndanin Polonine si “byreku ne tepsi” me mareveshjen famekeqe Moolotov-Ribbentrop, ishte Stalini qe i lepihej Hitlerit me levdata per Partine Simoter Nacional-Socialiste te Gjermanise Mike, qe finacoi Leninin per te kryer Revolucionin Bolshevik te Tetorit kur e hypi ne tren nga Londra per ne Pjeterburg me dy valixhe me para pasi Cari i Rusise kishte fituar Luften dhe kishte gjunjezuar perfundimisht Prusine ne vitin 1917 dhe keto levdata te Stalinit per Hitlerin kane mbetur ne origjinal ne Arkivat e shtetit bolshevik, Stalini e lavderonte papushim Hitlerin sepse kishte kopjuar toidhjo sistemin diktatorial komunist te Partise-Shtet, qe kishte krijuar kopje origjinale te NKVD (KGB) bolshevike sovjetike me Gestapon e tij famekeqe, qe kishte ndertuar Kampet e tij te Perqendrimit te tipit Auschwitz, Buchenwald, Dachau si kopje e Kampeve Bolshevike te Perqendrimit te tipit Gulag, kryesisht ne Siberi qe te mos kishe asnje shans per t’u arratisur,

    prandaj:

    Mos hidh llogje budalli ne kete forum te nerum te gazetes DITA qe eshte tribune e deebatit intelektual dhe jo mejhane per katunare dru me pre, per te freskuar trunin e fanatikut ja degjo se cfare beri Stalini pasi e ndau Polonine me Hitlerin si “byreku ne tepsi”:

    MASAKRA E KATYN-IT

    Nje shkrim nga:

    intelektuali

    Ky artikull flet për masakrën e Stalinit ndaj popullit polak në vitin 1940, duke përfshirë ekzekutimin e pabese te intelektualeve polake qe eshte pjesë e pushtimit sovjetik të Polonisë (gjatë Luftës së Dytë Botërore ) dhe represionit sovjetik të qytetarëve polakë (1939-1946) genocid cnjerezor qe ka te beje me vrasje masive te mbi 22 mije viktimave kryesisht te intelektualeve polake qe kundershtuan ndarjen e Polonise midis BRSS dhe Gjermanise me autorë NKVD, sherbimet e policise sekrete te Bashkimit Sovjetik dhe me urdher direkt nga Stalini, pra me pak fjale kjo masaker ishte një seri ekzekutimesh masive e popullsise polake, oficerë, ushtarakë dhe kryesisht nga inteligjenca polake, krim makaber i nje shteti kunder nje shteti tjeter pa asnje arsye, i kryer nga Bashkimi Sovjetik , veçanërisht NKVD (“Komisariati i Popullit për Punët e Brendshme”, ose policia sekrete sovjetike qe u quaj me vone KGB) në prill dhe maj te vitit 1940. Masakra u propozua dhe u krye nga Shefi i NKVD bolshevike, Lavrentiy Beria për të ekzekutuar të gjithë protestuesit te zene rob polake në datën 5 mars 1940, krim i miratuar nga Byroja Politike e Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik, me firmen personale te Joseph Stalinit. Numri i viktimave vlerësohet te kete qenë rreth 22,000. Viktimat u ekzekutuan kryesisht në pyllin Katyn në Rusi, por edhe ne vende te tjera por u groposen ne Katyn te gjithe. Rreth 8,000 prej tyre ishin nëpunës të administrates polake, te burgosur gjatë pushtimit sovjetik të Polonisë në 1939, 6,000 te tjerë ishin oficerë policie, ndërsa pjesa tjetër ishin nga inteligjenca polake, nder viktimat kishte gjithashtu ukrainas dhe hebrenj antifashiste polakë, përfshirë ketu edhe Shefin Rabbi të Ushtrisë Polake, Baruk Steinberg. Qeveria e Gjermanisë Naziste njoftoi zbulimin e varreve masive në pyllin Katyn në prill të vitit 1943. Kur qeveria polake ne mergim me qender në Londër kërkoi një hetim nga Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq, Stalini nderpreu menjëherë marrëdhëniet dipllomatike me të. BRSS menjehere pas zbulimit nga Hitleri te varreve masive akuzoi Gjerminine Naziste per krimin makaber te kryer ne kohe paqe dhe pretendonte se nazistët kishin vrarë viktimat në vitin 1941 dhe vazhdoi të mohonte përgjegjësinë sovjetike për masakren e Katynit deri në vitin 1990, kur Partia Bolshevike dhe BRSS zyrtarisht pranoi dhe dënoi kryerjen e vrasjeve nga NKVD, si dhe fshehjen e mëvonshme nga qeveria sovjetike. Gorbacovi u kerko falje zyrtare familjeve te viktimave dhe i deshperbelu me para, por me vone një hetim i kryer nga zyra e Prokurorëve të Përgjithshëm të Bashkimit Sovjetik (1990-1991) dhe Federatës Ruse (1991-2004) konfirmoi përgjegjësinë sovjetike për masakrat, por refuzoi ta klasifikonte këtë veprim si një krim lufte ose si një akt i nje vrasje mavive apo genocid. Hetimi u mbyll me arsyetimin absurd se autorët kishin të vdekur dhe se ndeshkimi pas vdekjes u konsiderua i pazbatueshëm. Në nëntor 2010, Duma e shtetit rus miratoi një deklaratë që fajësonte Stalinin dhe zyrtarët e tjerë sovjetikë për urdhërimin e masakrës dhe e denoi zyrtarisht si nje krim kunder njerezimit.

    Nga: intelektuali

    Reply to this comment
    • **** June 14, 21:26

     Ja nje budalla i deklaruar, vetem sa e ben me te dukshme idiotizmin e vet foshnjor dhe primitiv, tipik prej ballisti dhe tradhetari

     E me hengsh mune, para se te nisesh vete e te me hash mune duke u pergjigjur

     Reply to this comment
    • anticensurë25642654 June 17, 09:53

     të merresh me ty o sakat mendor duhet të jesh i të njëjtit nivel!!prandaj unë po të jap të derjtë dhe po ti bëj robt para e pas,vetëm e vetëm për respektin që kam ndaj teje!!
     ti kërcen nga ndërzimi “artificial tek lufta në vietnam”!
     ah mor copë idioti antishqiptar!
     ti je i deklaruar!!
     ke patentë internacionale!!

     Reply to this comment
 11. Tushi June 13, 14:01

  O intelektual Koteci po te kesh aq mend perballu live ne tv.. per ato qe shkruan ..por cfare shkruan nuk jane aspak te verteta. Ti nuk je intelektual por nje llapaqen qe leh leh dhe nuk kafshon..se dhjet ne breke .

  Reply to this comment
  • intelektuali June 13, 14:26

   Me gjithe qef dhe deshire do te perballesha ne nje emision TV me Gerdallen gjakatare te Enverit, Spartak Braho qe t’ja nxjerr bojen ne publik si mashtrues fanatik dhe injorant i historise sone kombetare,

   por:

   Ku te shkoje ta kerkoj kete te drejte elementare?

   kur:

   Te gjitha emisionet politike TV ne Shqypni i komandon Edvin Droga me Bashkim Ulajt&Lukuni?

   Nuk e pe si e fshine spiunet e Edvinit ne cast, pa asnje shpjegim dhe pa asnje respekt per publikun nga Ora News TV emisionin e Kacit agresiv dhe pa hipokrizi partie, por tejet interesant ” Ju flet Moska”?

   Reply to this comment
   • Tushi June 13, 15:47

    Ore ti dukesh qe ke rrjedhur..ore po mblidhe mendjen o derdimen qe nuk jane te sakta ato qe shkruan.Mos u merr me gabimet e tastires or dilitant por thelbin e atyre qe ste vjen mire ty ..Z.Braho nuk eshte niveli jot intelektual..o bole e kohes.

    Reply to this comment
 12. epo kjo pune June 13, 14:30

  po cfare sllavo komunistesh do luftonin ata, ata u bene jatak me UDB me pas dhe me asfaline nga zogiste, balliste, bajraktare etj, ju prrallosni per ballin qe dogji shtepite e shqiptareve(se gjermani ku ta dinte) vetem se kishin partizan ne mal. Ata ishin mendere, jane ne koshin e historise, lerini aty mos i trazoni me shkop se shperthen era qelbur sheshit

  Reply to this comment
 13. intelektuali June 13, 14:42

  Une intelektial haleja b…q…
  deklaroj se per da kam shkrontur me lart per Buchstabieren / spelling e fjales Führer e kisha gabim Copy & Paste Alla Wikipedia.

  Une idioti nuk e di, se cfare do Umlaut qe ne gjuhen gjermane njihen Disa zanore me dy piika siper sic ka shqipja ‘ë’ ne
  Pshm ‘ä’ ose ‘ ü’ ose ‘ö’.

  Por tastaturat /Keyboard / makinat e shkrimit te tipit anglez/amerikan NUK i Kane keto germa prandaj Ato Umlaute shkruhen germa normale e shoqeruar me nje :e:.
  ä -> se
  ü -> ue
  Ö -> or

  Tani e morra vesh Une krici i gomarit i Institut tufa butka

  Hajt Po vete KE taiwani ti fus i kafe te mbledh mizat se me paska avullu truni ka vapa.

  Shqypnia shqyptareve.
  Bahriu nexhmija iliri spiuni hitleri.

  Reply to this comment
 14. intelektuali June 13, 14:45

  Une intelektial haleja b…q…
  deklaroj se per sa kam shkrojtur me lart per Buchstabieren / spelling e fjales Führer e kisha gabim Copy & Paste Alla Wikipedia.

  Une idioti nuk e di, se cfare do Umlaut qe ne gjuhen gjermane njihen Disa zanore me dy piika siper sic ka shqipja ‘ë’ ne
  Pshm ‘ä’ ose ‘ ü’ ose ‘ö’.
  NUK gjinden ne tastaturat /Keyboard / makinat e shkrimit te tipit anglez/amerikan Ato NUK i Kane keto germa prandaj Ato Umlaute shkruhen germa normale e shoqeruar me nje :e:.
  ä -> ae
  ü -> ue
  Ö -> oe

  Tani e morra vesh Une krici i gomarit i Institut tufa butka

  Hajt Po vete KE taiwani ti fus i kafe te mbledh mizat se me paska avullu truni ka vapa.

  Shqypnia shqyptareve.
  Bahriu nexhmija iliri spiuni hitleri.

  Reply to this comment
 15. intelektuali June 13, 14:47

  Une intelektial haleja b…q…
  deklaroj se per sa kam shkrojtur me lart per Buchstabieren / spelling e fjales Führer e kisha gabim Copy & Paste Alla Wikipedia.

  Une idioti nuk e di, se cfare do Umlaut qe ne gjuhen gjermane njihen Disa zanore me dy piika siper sic ka shqipja ‘ë’ ne
  Pshm ‘ä’ ose ‘ ü’ ose ‘ö’.
  NUK gjinden ne tastaturat /Keyboard / makinat e shkrimit te tipit anglez/amerikan Ato NUK i Kane keto germa prandaj Ato Umlaute shkruhen germa normale e shoqeruar me nje :e:.
  ä -> ae
  ü -> ue
  Ö -> oe

  Tani e morra vesh Une krici i gomarit i Institut tufa butka

  Hajt Po vete KE taiwani ti fus i kafe te mbledh mizat se me paska avullu truni ka vapa.

  Shqypnia shqyptareve.
  Bahriu nexhmija iliri spiuni hitleri.

  Moderator publikoje teu lutem se tek e Para kisha bere gabime ne te shkrojtur.

  Ja i thashe sa te mbledh mizat dhe te rendis tasat ne raft:-)

  Reply to this comment
  • intelektuali June 13, 18:50

   UAA o BOLE fanatike c’na bere te gajasemi me “spelling”-un anglez te Gerdalles injorante te Enverit, Spartak Braho qe edhe shqipen nuk e di sagllam pale gjuhe te huaja qe nuk ja thote fare toci i sigurimsit,

   por:

   KUR NA QENKA BERE AMERIKON GERDLLA FANATIKE E ENVERIT?

   Qe t’i shkruaje fjalet e gjermanishtes se Hitlerit ne anglishten me “spelling” te “Rrezikut Anglo-Amerikan per Shqypnine” qe LANC-i kriminal i Enverit dhe i Gerdalles Spartak Braho i vrau dhe i masakroi me pabesi pederasti ne Kanalin e Korfuzit?

   He pra o BOLE fanatike kur u be Gerdalla enveriste Spartak Braho FYLLO amerikon qe ne vend te fjales origjinale ne shqipe yte paster:

   FYRER

   Kafshon gjuhen dhe na tregon “spellingun” anglez:

   FUERER

   SI NJE DORDOLEC INJORANT I VERTETE ENVERIST

   Po nuk e di ti se:

   “Fjalet e huaja ne gjuhen shqipe jane HELMI qe hedh ne popull Armiku i Jashtem bashke me Armikun e Kllases?”

   dhe:

   Kete citat e kemi nxjerre nga fjalimet e Enverit.

   Reply to this comment
  • intelektuali June 13, 18:56

   Te kam thene edhe me pare o Ilir Hoxha, mos bej garibin dhe mos kopjo intelektualin se nuk e shpeton dot Enver Bython qe spiunoi te fashistet Qemal Stafen nga vila e kunatit te tij Kryefashist dhe Kryeballist Bahri Omari, per te cilin Gerdalla fanatike e Enverit, sigurimsi plak Spartak braho nuk e hap gojen dhe nuk i vjen zeri fare, nderohe qe anatemon ballistet e Bahri Omarit qe Hitleri i ka nderuar me medalje trimerie,

   njashtu:

   SIC DEKOROI ENVERI ANTISHQYPTARIN E TITOS, ALEKSANDER RANKOVIC DHE E SHPALLI HERO ME VENDIM TE KUVENDIT POPULLOR

   njashtu:

   Sic ka mbetur deri me sot.

   Reply to this comment
 16. Budallenjte dhe plepat behen te gjate June 13, 15:30

  Gjynah qe enveri SI futi dhe nga nje loqe bytheve ketyre tufave, balliste kriminel qe nuk ndreqen.
  Sa per ramen eshte nje idiot SI saliu we kujtojne qe mund te ndryshojne historine edhe PSE nuk I pjerdh njeri

  Reply to this comment
 17. kot fare June 13, 16:17

  Po historia e PPSH se Takut ose baba tocit e peshkruan ndyshe dorezimin e gjenaral davis

  Reply to this comment
 18. Brek_exit June 13, 17:48

  KY shurran koteci me ngjan me nje pedofil qe kapte kalamajt nga koqet ne autobuz. Te vinte afer dhe te fuste Doreen te koqet SI padashje. Mbante dhe cader. Po te MOS beje ze vazhdonte.. duhet te ikje. Ca here te ndiqte ne autobuz

  Reply to this comment
 19. fteri June 13, 18:33

  Më i ligu ndër të ligët ,je ti Intelektual -mavria ,një -e njëqindëherë ,SUPËR -GËRDALLA e sharlatan i historisë

  -pasardhës nga radhët e bejlerve të korruptuar ,vegla e verbër e armiqve të shqipërisë sot në veprim ,që ishe burgosur në vrimë të burgut ,jetoje si në birucë të errët si në qilarë duke spiunuar shokët ,i dënuar me të drejtë nga drejtësia e popullit .Por ti i kaloje ditët e netët në një vend që po jepje llogari i ndëshkuar nga gjyqi i popullit ,dënime që i merrnin vetëm armiqët e popullit..

  Ç kontrast për këtë spiun -pasardhës prej dere bejlerësh qejfëli nga delvina !….Nga shtëpi e madhe me oxhak ,nga sallonet e mëdha ,babaj juaj e të parët të sojt tua englediseshit në prehrat e buta të mantenutave e bejlereshave ,kur Enver Hoxha me Partizanët legjendar luftonin zbathur e me barkun bosh maleve e fushave të shipërisë për çlirimin e atdheut ,dhe e çliroi atëdheun ,dhe shumë kriminel të atëdheut e bashkëpuntor të nazistve u arratisën ose u burgosën ose u pushkatuan ,pas shumë thirrjeve që të bashkohen me LANÇ ,dhe nuk do të kishin pasoja.Ata që nuk dorzoheshin partizanët i kapnin të gjallë.
  Sa për tradhëtinë Balli ka bashkëpunuar me tradhëtin e kishte në gjak legalitetin,nazistët e fashistët ,bejlerët ,bajrektarët e zagarët.

  Në prillë të vitit 1943 u nis për në shqipëri misioni i parë ushtarak englez .Në kry të tij qe një agjent i stërvitur në luftra guerile kolonjale në Palestinë , Abisini e gjetkë ,antar i rojes Skoceze ,Bill Maklini ,Bashkë me të u nisën për në shqipëri edhe Devid Smili ,terrorist i njohur ,për krimet e tij në Siri e gjetkë ,një far Geri Dafi ,që nihej si ekspert për sabotimet dhe radiotranmetuesit Villiam Bllok Uoç .Ata morën disa informata nga krerë të balli kombëtar si kundrapeshë e fuqisë së frontit nacional -çlirimtar ,emrat e komitetit qëndrori të ballit kombëtar ;Mit-hat Bej Frashëri ,Nuredin bej Vlora ,Ali bej këlcyera,Fuat Dibra,Hasan Dosti ,Kol Tromara,Faik Quku ,të gjithë ishin njerëz të njohur të intelegjenës Servisin .Erdhi në shqipëri misioni i maklinit dhe dejvis për ti vënë minat e hedhur në erë komunistët dhe për të marr në dorë lëvizjen e rezistencë në shqipëri.Pë këtë bashkëpunojë edhe me Abaz Kupin me Zogun e me bajrektarët e maleve ,me italnianin e gjermanin për të mposhtur e këta bejlerë e agallar që puthën dhe flamurin e duqes,të fashizmit për të mposhtur partizanët legjebndar që çliruan shqipërinë .

  Por komunistët shqipëtar të udhëhequr duar të forta si legjendari ENVER HOXHA ,Mehmet Shehu me shokë nuk mund të ishte mike e anglezve me dy fytra ,komunistët kishin hedhur baza të forta në popull ,populli i thjeshtë ju bashkua luftës ,Maklini dhe Dejvisë i ishin në vëzhgim të zbulimit shqiptar ,ata raportonin qendrave të londrës e vashingëtonit se partizanët shqiptar i strehon populli ,i ushqen,i vesh, dhe i mbron ,krejt ndryshe sa ngjet me qeverin kuislige dhe ballin kombëtar e legalitetin ,Gjenerali Dejvis erdhi në shqipëri si kryetar i misionit englaz pranë shtabit të përgjithshëm të ushtrisë nac-çlirimtare shqiptare në tetor të v. 1943 ,sa për sy e faqe ai do të vepronte si aleat ,por në fkat ai luajti rolin e armikut të partizanve.Pra ishte një dhelpër palakë ,por që e hëgri nga ballistët.Kurse rolin e armikut të hapur e luante Maklini ,pranë Abaz Kupit e komitetit të maleve me Bajrektarin tradhëtar Gjon Mark Gjoni të Mirditës ,e Muharrem Bajrektari kukësit dhe Tahir Menën e Lurës dhe tradhëtarët e Dibrës.dhe klikën më raksionare në shqipëri.

  Gjeneral -Dejvis ka botuar një libër “Aventura Iliriane ” në v. 1952 në Londër në të cilin mundohet të shtrëmbëroi faktet dhe ngjarjet mbi luftën Nacional-Çlirimtare të popullit shqiptar.BBC-ja nihet në shqipëri Rdio Londra e cila ka lojtur rol të poshtër kundër popullit shqiptar ,ka deformuar që limisht lajmet nga shqipëria ,lavdëronte ballin kombëtar e legalitetin ,dhe ka shërbyer si një mjet për të hedhur parulla e halmë si hedhë intelektual mavria sot me raksionart e institutit të turpit shpifjes balliste zogiste në shqipëri.

  Falenderime për Spartak Brahon dhe të gjithë patëriotve që zbardhin të vërtetën e lavdishme të luftës patëriotike të udhëhequr nga legjendari Enver Hoxha.kundër pinjollve ballistë e zogistë që shërbejnë si agjenësi shpifjesh kundër luftës dhe R.SHqippërisë

  Reply to this comment
 20. fteri June 13, 18:41

  Më i ligu ndër të ligët ,je ti Intelektual -mavria ,një -e njëqindëherë ,SUPËR -GËRDALLA e sharlatan i historisë

  -pasardhës nga radhët e bejlerve të korruptuar ,vegla e verbër e armiqve të shqipërisë sot në veprim ,që ishe burgosur në vrimë të burgut ,jetoje si në birucë të errët si në qilarë duke spiunuar shokët ,i dënuar me të drejtë nga drejtësia e popullit .Por ti i kaloje ditët e netët në një vend që po jepje llogari i ndëshkuar nga gjyqi i popullit ,dënime që i merrnin vetëm armiqët e popullit..

  Ç kontrast për këtë spiun -pasardhës prej dere bejlerësh qejfëli nga delvina !….Nga shtëpi e madhe me oxhak ,nga sallonet e mëdha ,babaj juaj e të parët të sojt tua englediseshit në prehrat e buta të mantenutave e bejlereshave ,kur Enver Hoxha me Partizanët legjendar luftonin zbathur e me barkun bosh maleve e fushave të shipërisë për çlirimin e atdheut ,dhe e çliroi atëdheun ,dhe shumë kriminel të atëdheut e bashkëpuntor të nazistve u arratisën ose u burgosën ose u pushkatuan ,pas shumë thirrjeve që të bashkohen me LANÇ ,dhe nuk do të kishin pasoja.Ata që nuk dorzoheshin partizanët i kapnin të gjallë.
  Sa për tradhëtinë Balli ka bashkëpunuar me tradhëtin e kishte në gjak legalitetin,nazistët e fashistët ,bejlerët ,bajrektarët e zagarët.

  Në prillë të vitit 1943 u nis për në shqipëri misioni i parë ushtarak englez .Në kry të tij qe një agjent i stërvitur në luftra guerile kolonjale në Palestinë , Abisini e gjetkë ,antar i rojes Skoceze ,Bill Maklini ,Bashkë me të u nisën për në shqipëri edhe Devid Smili ,terrorist i njohur ,për krimet e tij në Siri e gjetkë ,një far Geri Dafi ,që nihej si ekspert për sabotimet dhe radiotranmetuesit Villiam Bllok Uoç .Ata morën disa informata nga krerë të balli kombëtar si kundrapeshë e fuqisë së frontit nacional -çlirimtar ,emrat e komitetit qëndrori të ballit kombëtar ;Mit-hat Bej Frashëri ,Nuredin bej Vlora ,Ali bej këlcyera,Fuat Dibra,Hasan Dosti ,Kol Tromara,Faik Quku ,të gjithë ishin njerëz të njohur të intelegjenës Servisin .Erdhi në shqipëri misioni i maklinit dhe dejvis për ti vënë minat e hedhur në erë komunistët dhe për të marr në dorë lëvizjen e rezistencë në shqipëri.Pë këtë bashkëpunojë edhe me Abaz Kupin me Zogun e me bajrektarët e maleve ,me italnianin e gjermanin për të mposhtur e këta bejlerë e agallar që puthën dhe flamurin e duqes,të fashizmit për të mposhtur partizanët legjebndar që çliruan shqipërinë .

  Por komunistët shqipëtar të udhëhequr me duar të forta si legjendari ENVER HOXHA ,Mehmet Shehu me shokë nuk mund të ishte mike e anglezve me dy fytra ,komunistët kishin hedhur baza të forta në popull ,populli i thjeshtë ju bashkua luftës ,Maklini dhe Dejvisë i ishin në vëzhgim të zbulimit shqiptar ,ata raportonin qendrave të londrës e vashingëtonit se partizanët shqiptar i strehon populli ,i ushqen,i vesh, dhe i mbron ,krejt ndryshe sa ngjet me qeverin kuislige dhe ballin kombëtar e legalitetin .

  Gjenerali Dejvis erdhi në shqipëri si kryetar i misionit englaz pranë shtabit të përgjithshëm të ushtrisë nac-çlirimtare shqiptare në tetor të v. 1943 ,sa për sy e faqe ai do të vepronte si aleat ,por në fkat ai luajti rolin e armikut të partizanve.Pra ishte një dhelpër plakë ,por që e hëgri nga ballistët.Kurse rolin e armikut të hapur e luante Maklini ,pranë Abaz Kupit e komitetit të maleve me Bajrektarin tradhëtar Gjon Mark Gjoni të Mirditës ,e Muharrem Bajrektari kukësit dhe Tahir Menën e Lurës dhe tradhëtarët e Dibrës dhe shkodrës .dhe klikën më raksionare në shqipëri.

  Gjeneral -Dejvis ka botuar një libër “Aventura Iliriane ” në v. 1952 në Londër në të cilin mundohet të shtrëmbëroi faktet dhe ngjarjet mbi luftën Nacional-Çlirimtare të popullit shqiptar.BBC-ja nihet në shqipëri Rdio Londra e cila ka lojtur rol të poshtër kundër popullit shqiptar ,ka deformuar që llimisht lajmet nga shqipëria ,lavdëronte ballin kombëtar e legalitetin ,dhe ka shërbyer si një mjet për të hedhur parulla e halmë si hedhë intelektual mavria sot me raksionart e institutit të turpit shpifjes balliste zogiste në shqipëri.

  Falenderime për Spartak Brahon dhe të gjithë patëriotve që zbardhin të vërtetën e lavdishme të luftës patëriotike të udhëhequr nga legjendari Enver Hoxha.kundër pinjollve ballistë e zogistë që shërbejnë si agjenësi shpifjesh kundër luftës dhe R.SHqippërisë

  Reply to this comment
  • Xha Brahua June 13, 20:26

   Po e lini rehat “Debilin e Fshatit” e lini te flase nuk e shikoni se gjithmone thote te njejtat gjera??!!Se keshtu edhe pulat e fshatit gajasen me te sa dhiten se qeshuri!

   Reply to this comment
  • intelektuali June 13, 21:03

   O fteri myteberi i Enverit,

   po edhe ti do t’i futesh historise sikur te jete bere kos more myteber budalla?

   PO KUR DO TE HANI PYKA LLOGJIKE JU, FANATIKET BOLE TE ENVERIT?

   Po kujt i plas sot per intelektualin apo kujt i interson sot biografia e intelektualit, nderkohe qe biografia kriminale e Gerdalles se Enverit, spartak Braho na intereson te gjitheve, ne shqyptareve dhe nderkombetareve qe duan te ndihmojne per antarsimin e Vatanit ne BE, njashtu sic donin prinderit tane perpara se xhelatet e enverit si Spartak Braho t’i masakronin dhe t’i vrisnin e likuidonin si bisha te egra sepse ja kishin shitur Shqypnine dhe Kosoven Beogradit dhe Moskes dhe kishin vrare dhe masakruar Aleatet angleze ne Kanalin e Korfuzit.

   Spartak Braho na intereson jo vetem per te kaluaren e tij enveriste dhe kriminale, por edhe per faktin se sot eshte Keshilltar i Kryeministrit Edi Rama qe gjithashtu e ka babane kriminel te enverit sepse ka firmosur varjen ne litar te nje poeti, disident, antikomunist ne vitin 1988, si asnje Kryeminister tjeter ne Bote dhe si nje rezil i Shqypnise ne syte e Botes Demokratike.

   Spartak Braho e ka keshilluar Edi Ramen si te shpetoje nga Drejtesia Taualnt Xibraken kur e kapen gjermanet me “presh ne dore” duke prodhuar kokaine ne laboratorin e tij famekeq me administrator nipin e enverit, Ermal Hoxhen qe e denuan sa per sy e faqe disa muaj dhe pastaj e nxorren nga burgu si kokerr molle per te shijuar jeten.

   Saprtak Braho e keshilloi Kryeministrin Edi Rama si te shpetoje me finte enveriste Saje Qorrin qe rezultoi si Kapobanda e bandes se Habilajve nga denoncimi qe i beri Komisari ne detyre i Policise Dritan Zagani qe Rilindja e masakroi me liber shpie,

   Spartak Braho e keshilloi Kryeministrin Edi Rama si te shkoje tek Vucici ne Serbi ne terrin e nates dhe te ndaje Kosoven si “byreku ne tepsi” bashke me Hashim Thacin duke i kamufluar veprimet e tyre antishqyptare dhe antikombetare me retorike te shemtuar integrimi ne kundershtim me planin Ahttisari per nje Kosove multietnike dhe demokratike.

   Spartak Braho e keshilloi Edvinin si te perdorte Bashkim Ulajt&Lukuni sigurmsash nga pas si te vidhte me fallsifikime tenderash fondet publike te Unaza e madhe dhe ne rruge te tjera 20 milione euro per nje kilometer, hajni makaber makute antikombetare si ne asnje vend te Botes.

   Spartak Braho e keshilloi Edi Ramen si te vidhte votat me Avdulajt e Gjushit dhe te krimit te organizuar ashtu sic keshillonte edhe Like Floririn dhe Sali berishen do kohe me pare,

   prandaj:

   GERDALLA MAFIOZE ENVERISTE, SPARTAK BRAHO NA INTERESON SHUME TE GJITHEVE PER KRIMET E TIJ PARA DHE PAS RENIES SE MURIT TE BERLINIT.

   Reply to this comment
 21. dauti June 13, 19:15

  Gjenerali Dejvis e ka treguar vete historine e plagosjes dhe kapjes se tij nga banda e Azis Bicakut. e cila ia dorezoi gjeneralin nazisteve. Per kete mori para dhe arme. Tani del se edhe qenkan dekoruar nga Hitleri. Pune e npaqme!
  Historiani ” i ri” Erald Kapri ka nderttuar nje liber me gjoja dokumente te arkivave britanike, te cilat i ka studiuar ne vitin 2015, apo 2016 ku ben shume manipulime te ndyra. Midis tyre manipulon edhe ceshtjen e gjeneralit, duke thene se Azis Bicaku e gjeti te plagosur dhe e dorezoi te nazistet sipas kerkeses se vet gjeneralit. Kapret dhe Butkat, qe shtremberojne historine kane prane edhe “inte4lektuaslin perendimor” Uran Kostreci, i cili pasi e punoi prapanicen ne burgun e Burrelit, ku huimbi teresisht edhe burrerine, pasi i sherbeu Kadri Hazbiut dhe Mehmet Shehut kunder shpokeve te tij (kjo eshte edhe arsyeja pse PD e largoi nga radhet e saj), tani flet vetem per bole (ate veglen tjeter nuk e ka!), per gerdalla komuniste (ne nje kojhe qe eshte nje gerdalle plake, qe nuk shihet me sy!), per Avzi Nelen, qe e paska varur ne litar Kristaq Rama(?!), sepse ai na qenkesh nje poet disident, per Bahri Omarin, kryefashistin shqiptar sipas tij, ne nje kohe qe Mit’hat Frasheri dhe udheheqes te tjere te Ballit ishin kolaboracioniste gjakatare ndaj popullit te vet, e kejhtu me radhe.
  Lere Avzi Nelen, sepse duke e mbrojtur ti vetem e demton. Nuk u var per poezite e tij, te cilat atehere nuk i njihte njeri, por sepse qelloi ne fytyre policin e zones ku banonte ne internim. Kete e dine te gjithe ne Shqiperi, ashtu sic dine edhe kush e spiunonte ne internim.
  Ti nuk ke fytyre te dalesh me emrin tend, sepse do te dalin bashkevuajtesit e tu dhe do tregojne ato qe tregon ish komandanti i burgut ku vuaje denimin. Nuke te lehtesonte jeten ne burg sigurimi, vecse po t’i sherbeje. Ju qe perkthenit e dini mire kete. Ti ne menyre te vecante.
  Te kam shkruar disa here, por ti i shmangesh debatit me mua. Pse? Ti e di mire.

  Reply to this comment
  • Ralfi June 14, 19:20

   Paske qene ne given tjeter??? Po ju kerrmat e kuqe sikur nuk besoni ne jeten e pertejme? Gjenerali Dejvis in dorezua gjermaneve dhe prej asaj dite nese e me pare ne ended, se qe te shkruante apo te jepte interview vetem 4 klaseshit e merhumit enver e besojne. O njerez mos humbni kohen me idiots te filet e done historine sipas Kinostudios Shqiperise e Re.

   Reply to this comment
 22. Rita June 13, 20:57

  Per Intelektualin e nderuar . respekt dhe vetem respekt!!!!!!! Dhe gaboheni ne emrin qe i veni. Eshte nje ish-i persekutuar qysh ne moshen feminore pse i jati u arratis e gjithe jeten pothuajse e coj ne internime e burgosje te pafundme ! Dhe sot vazhdon te jete i persekutuar perderisa jeton si nje azilant politik ne qender te europes .

  Reply to this comment
  • intelektuali June 13, 21:10

   O kengetarja Rita Vako ndjese, por nuk te kuptova.

   INTELEKTUALI KA 30 VJET QE NUK ESHTE I PERSEKUTUAR, POR JETON SI “KOQE MOLLE” NE USA, ME PASAPORTE AMERIKANE NE XHEP, NE NE L.A. CALIFORNIA, PALOS VERDES

   Megjithate pershendetje se i je afruar shume te vertetes.

   Reply to this comment
 23. Rita June 13, 21:30

  Ndjese ne se gabohem z.Intelektual . por kam bindjen nga shkrimet ,intelekti e dituria qe pervetsoni se jeni ai qe mendoj.Dhe emrin nuk kam te drejte ta shkruaj sepse respektoj deshiren tuaj te paraqiteni me pseudonimin e mesiperm ..Bindja ime eshte 99,99% dhe ne se gabohem kerkoj ndjese . Per mbiemrin tim gaboheni ose ironizoni .Pak rendesi ka per mua .Ju te jeni mire me shendet .e ju uroj gjithe te mirat !!!!!

  Reply to this comment
  • intelektuali June 13, 23:05

   Nuk eshte ironi dashakeqe por Rita Vako si mikeshe e familjes intelektuale Kati eshte permendur ne forme alegorike dhe per te ilustruar Kohen e Qepes te Partise se Punes qe megjithese kishte ndaluar cdo shfaqje properendimore si “shfaqje te huaja” dilnin here pas here njerez qe sfidonin regjimin satrap dhe katil te Enverit,

   sepse:

   Komplimentet qe juve beni per intelektualin ne kete forum te gazetes DITA sfidojne te gjithe fanatiket dru me pre te Enverit qe shajne dhe anatemojne intelektualin me liber shpie pa kurfare llogjike elementare, njesoj si Rita Vako sfidoi regjimin e Enverit ne Festivalin e kenges ne RT me nje ekstravagance te papare qe u ngriti nervat enveristeve ne salle aq shume sa filluan te dalin dhe te largohen nga salla si “djalli nga tamjani”,

   prandaj:

   Flm per urimet dashmirese.

   Reply to this comment
 24. mohikani June 14, 01:01

  Intelektual is thé best

  Reply to this comment
 25. demo June 14, 10:29

  Vetem njerez te mencur e me kulture,nuk ka pasur Skrapari.Me i permenduri ka qene nje spiun i KGB,qe e perdoren andej nga Kaukazi,qe quhej Riza Cerova.Per spiune e per kapterre gavetash qe linin turinjte ne kazanin e ushtareve Skrapari mban kampion.Ka pasur dhe shokun Sulo Gradeci,qe futi ne grope gjithe komondantet dhe kriminelet e luftes dhe mori haqet tona.Per egzekutimin Lym Ketes, kopiln e babe Myslymit,ka merite te vecante.
  Prandaj o Spartak Braho,shko lexo vepren e shokut Enver:”Mes Njeresve tew thjeshte” ku tregon vete si e braktisi gjeneralin Dejvis,ne acarin e dimrit te 1944,kur e zuri tmerri nga gjermanet dhe i braktisi shoket.
  Gjeneralin Hill dhe kolonelin Smajll i la te binin ne perpjekje me Forcat e Azis Bicakut dhe Isak Alles,vete ja mbathi per ne jug.Kolonel Smajlli i plagosur u strehua tek shtepia e bujtesit Ihsan Toptani ne Koder Kamez dhe aty vdiq nga gangrena e plages,megjhithe kujdesin e mikut.Kurse gjenerali Dejvis u vetedorzua rob ne duart e gjermaneve,sepse u braktis ne mes te acarit ne Cermenike nga enver hoxha dhe miladin popovic.
  Historine e tij e ka treguar vete ne kujtimet e botuatra pas luftes dhe nuk ka pse te sajohen mashtrime.
  Azis Bicaku ishte bajraktar i Cermenikes dhe nuk dinte fare se ishte formuar balli kombetar dhe partia komuniste.Dinte vetem krimet grabitjet,qe po ushtronte brigada e pare e mehmet shehut ne Starove,ne Moker dhe Polis dhe bashke me burrat e fisit ne Qarrishte sulmoi brigaden dhe vrau 27 partizane.
  Azis Bicaku dhe Isak Alla ishin komandante te MBROJTJES TERRITORIALE TE KRAHINES SE CERMENIKES,NGA RRAJCA DERI NE LABINOT SHMIL,.Ne bese te Azis Bicakut ne shtepine e tij ne Qarrishte u strehuan 17 cifute qe vinin nga Jugosllavia,deri ne vitin 1946,kur u larguan ne Izrael.
  Si edhe here te tjera Braho qellimisht perfshin Azis Bicakun ne radhet e Ballit Kombetar.
  Azis Bicaku nuk e dinte se kishte ndonje Ball kombetar,as se jetonte Mithat Frasheri.
  Azis Bicaku dinte qe NE KATUNDIN TIM MOS HYR I ARMATOSUR,PA LEJEN TIME..
  Ashtu si sulmoi edhe ushtrine serbe kur kaloi nga Rrajca ne Qukes ne 1912-13.
  Azis Bicaku ne Qarrishte ishte MBROJTES I KRAHINES SE TIJ,ASHTU SI PREKE CALI NE KELMEND DHE SHABAN POILLUZHA NE DRENICE.
  Ky englezi ju dorzua pa rezistence dhe ju lut ta dorzonte tek gjermanet,se keshtu te pakten mbeste gjalle.Azis Bicaku nuk erdhi ne Orenje per te kapur gjeneralin anglez,por per te kapur jugosllavet me shtabin e pergjithshem,qe ja kishin mbathur,pa rezistence..
  Prandaj

  Reply to this comment
 26. intelektuali June 14, 10:30

  Ja ta thote intelektuali o Tomor VODA si UJI i Serbise nga New Yorku i USA:

  1. Organizata e pare qe nuk e njohu LANC-in kriminal jugosllav te Enverit ishte Konferenca e Paqes ne San Francisko ne vitin 1945 qe pranoi dështimin e Liges së Kombeve, parardhëses së OKB-së për të ndaluar konfliktin e Luftës së Dytë Botërore (1939-1945) dhe qe hodhi themelet e OKB-se ne formen sic e kemi sot. Per kete arsye Shqypnia nuk u ftua qe te merrte pjese ne kete Konference dhe nuk u pranua te antarsohej ne OKB, arsyet ishin shume, por kryesorja ishte qe:

  “…Regjimi satrap komunist i Enver Hoxhes gjate Luftes dhe pas saj kishte shkelur dhe dhunuar me nje egersi te papare te drejtat e njeriut ne vendin tone dhe kishte kishte mbushur lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne Shqypni…”

  Organizata e dyte qe jo vetem nuk e njohu LANC-in kriminal jugosllav te Enverit, por qe e cilesoi si:

  ORGANIZATE TERRORISTE

  Ishte Gjykata a Hages per krime kunder njerezimit qe u krijua pas Luftes dhe qe e sanksionoi Shqypnine me konfiskimin e Floririt te Bankes se Shtetit qe u gjet nga aleatet i fshehur nga Hitleri ne bunkere ne malet e Bavarise. Argumenti per kete vleresim extrem te Gjykates se Hages qe ka ndeshkuar me vendimarrjen e saj shume organizata kriminale dhe Bosa shtetesh kriminele si Milloshevici pershembell, pra Gjyakata e hages e argumentoi vendim e saj ezplicit per Shqypnine per shkak se LANC-i i Enverit vrau dhe masakroi ushtaret dhe oficeret angleze ne Kanalin e Korfuzit pas Luftes dhe ky veprim kunder Aleateve ishte kryer:

  “…me nje pabesi te papare deri atehere…”

  Keshtu shkruhet ne dokumentin origjinal te vendimit te Gjykates se Hages.

  3. I treti qe nuk njohu dhe anatemoi LANC-in kriminal jugosllav te Enverit, Titos dhe Stalinit ishin SHBA ose USA sic shkruan ti me mburrje dallkauku, qe ne momentin kur filloi te dergoje nga toka permes kufirit dhe te hedhe nga ajri me parashyta desantin qe kishte pergatitur me durim per te rezuar regjimin komunist te Hoxhes, keta ishin patriote te mirefillte shqyptare qe kishin vene interesat e Vatanit perpara interesave te tyre personale dhe ishin gadi te sakrifikonin jeten e tyre per te ardhmen demokratike te Shqypnise, por per fat te keq i spiunuan nga agjenti tejet i rrezikshem i Moskes, Kim Filbi dhe historia e tij eshte vulosur si nje DAMKE e bythashitjes enveriste shqyptare.

  4. Shteti i katert o zoti VODA (UJI) nga USA eshte Kroacia e Titos, qe pas renies se Murit te Berlinit e ka mohuar totalisht Luften LANC te Jugosllavise Komuniste ne Koraci duke e cilesuar ne historine e vendit si nje:

  “…Kahsapane gjakatare antikombetare…”

  Cfare te tregoj per Hungarine qe po i fole per “deshmore” dhe LANC te vene hune dhe ta bejne kurrizin me te buke se barkun dhe pasi te kesh kerkuar falje per fyerjet qu ben hungarezeve te hedhin ne Danub si ushqim per peshqit. Cfare te tregoj per Polonine e Solidarnoshit ku LANC-i komunist konsiderohej si fjale turpi qe ne vitet 1980 dhe pushtimi i vendit nga Ushtria e Kuqe si nje date e ZEZE ne historine kombetare, po Cekosllovakia, Rumania, Bullgaria qe i kane hedhur para 30 vjeteve ne koshin e plehrave LANC-et e tyre sovjetike, po Letuania, Letonia, Estonia, po Ukraina o VODA si UJI i Serbise a ke shkuar ndonjere ne Ukraine qe te flasesh me kete popull te vuajtur dhe fatkeq te masakruar nga Stalini qe ne vitet 1923-1933 pushkatoi si kulake dhe la te vdesin nga uria me shume se 30 milione ruse dhe ukrainas me nje egersi, a i ke pyetur ukrainasit qe priten Hitlerin me lule ne duar sesa i duan “deshmoret” e komunizmit?

  Ti ka renditur te gjitha keto pika qe kundershtojne tezen tende kur kerkon nje vend qe te mohoje “deshmoret” e komunizmit dhe te LANC-it kriminal sovjetik, qe deshmoje per fanatikzmin tend megjithese jeton ne USA, por nuk ke kuptuar asgje nga SHBA,

  prandaj:

  O UJI apo VODA e Serbise, cfare kerkon ti o dallkauk fanatik, pjatalares dru me pre ne USA, shko me mire ne Korene e Veriut tek Kimi se atje do ta gjesh veten ne origjine.

  Reply to this comment
  • T.Voda June 15, 20:52

   – I nderuar …. ‘’intelektuali’,[me gjithe se nuk meriton te drejtohem keshtu, –me ke ofenduar… !!! ].
   — Gjendja shendetesore nuk premton te te kthej pergjigjen qe duhet. Jetoj , ..fale kujdesit dhe shtetit ku ndodhem.

   — Kam emer , mbiemer ORIGJINAL, te vendit fisit ku kan jetuar . S ‘te kuptoj cfar te shqetesoi’,…. Mos je i lete , a i shpejtuar. ..!! Nuk di syzet qe perdore, me cfar syri me ke shikuar . ?? Jam VODE,[UJE] prej TREBESHINE, kreshte buta e lemuar. Arome caji e Trendeline , tej e mbane eshte e mbuluar . Nga shpatet e saj lindore , rrjedh vec UJE Ar i KULLUAR. ..!!!
   —Ne plotsim… Komshi v/lindjes eshte fshati ‘’Podgoran ‘’[pod-gara[i], perendim mali Trebeshine fshati ‘’Mezhgoran’’[mezhda-gore]. Jo shume larg neper zone gjen dhe emrat ‘’Rodenj’’, ‘’Leskaj’’, ‘’Muzhak’’ etj… , e deri ‘’CORRO-VODA’’ ,Pervec mbiemrit ‘’Voda’’ , nga jugu ne veri gjen ; ‘’Vodica’’,’’Vodallari’’, ‘’ Bellovoda’’,’’Dobrovoda,’’, ‘’Vojvoda’’ , ‘’Dobrusha’’ etjjj si dhe shume fshatra edhe me prapaashtesen -‘’-ov’’—. ’’Carcove’’, //Malishove/, Dobrov, Grabov, Argov, Zhepov etjer… etj… Sipas jush , mos valle edhe keto vende jane SERBE , SLLAVE …
   — Ti ,… sikur hiqesh dhe ‘’naconalist,,. Nese je vertet edhe ‘’intelektual’’, mos u mer edhe mbas 70-80 vjetesh me erresimin, nxirjen e historse te vendit tend … Ne se vertet nuk ben bjese te gjak-shprishurit e gjak-pshurrurit, dredharaket, bisht-prdredhurit e kurriz-perkulurit] , meru me SHUME ME te tanishmen, studjo, zbulo e ndrico te ardhmen PREJ RREZIKUT SHOVINIST GREKO –SERBO-SLLAV qe po I kanoset dita dites SHQIPERIS dhe KOSOVES. Ste kemi pare te angazhohesh me kete teme me qe hiqesh zotnia jote nacionalist.
   –Mos i bjer fyellit ne te njejten vrime , me te njejtat gjera. NUK ME KE LEXUAR MIRE E ME KUJDES mendimet , mesazhet qe duhet ti percjellim brezit tanishem e atyre qe pasojne ….Hiq dore nga lufta famekeqe e klasave, fryma e percarjes, e VETE-HELMIMIT, E VET-MBYTES DHE E VET-ASGJHESIMIT nga te cilat SHQIPERIA KA DALE GJITHNJE E HUMBUR .
   — Mos ngaterro luften e 70 MIJE BIJVE E BIJAVE qe rrembyen pushken e dolen ne male , DERDHEN GJAKUN E DHANE JETEN PER CLIRIMIN E VENDIT DHE RRESHTIMIN E SHQIPERIS NE FRONTIN E FITUSEVE , me politiken e ideoligjine e forces politike qe i udhehoqi , ne vecanti pas-luften , me 200, 2000 qofte dhe 200 mije ‘’petritat ‘’qe mund te kene arritur ne fund te viteve 80. Me perjashtim te emisareve Anglo-Amerikane, asnjev lloje kembe ushtari te huaj nuk erdhi te cliroje Shqiperine .. …… sic ndodhi ne te gjitha vendet e tjera te lindjes qe ZOTRIJA JUAJ MI PERDOR SI KUNDER PESHE . E ke degjuar ate barcaleten , per ankesen e ‘’PARTIZANEve ’’ CEKE DHE HUNGAREZE, te cilet , GJATE LUFTES DYTE BOTRORE , VUAJTJEN ME TE MADHE KISHIN ATE, SE KISHIN QENDRUAR 3 DITE PA PIRE BIRRE.. … —
   — SHQIPTARET , NUK KANE ASNJE HUMBJE NE SE LUFTA NCL , LUFTETARET E DESHMORET NDEROHEN E RESPEKTOHEN [ qofte edhe duke i zmadhuar apo hiprbolizuar disa gjera qe kane te bejne me vetite, virtytet, trimerite ,sakrificat per atdheun, ] . Shqiperija e Rilindasve[jo socialist] nuk do te kish arritur ajo qe eshte sot, pot e mos kishin shfrytezuar si burim frymezimi hisstorine dhe legjendat mbi luften e Skenderbeut e te trimave te tij. LUFTA NACIONAL –CLIRIMTARE DO TU HYJE ME SHUME NE PUNE BREZAVE QE DO PASOJN. ‘’tunxh bir…!!!’’
   — Vetem qarqet shoviniste , ata qe duan coptimin e shperberjen e KOMBIT SHQIPTAR , KANE KERKUAR E KERKOJNE TA LENE KETE KOMB PA IDENTITET DHE HISTORI.. – TI o I nderuar ;;’’intelektual..’’ nuk besoj se ben pjese tek plehurinat e kombit, qe atij vendi nuk I kane munguar .. , Keto lajthitje , mbase i ke nga mosha dhe infeksioni I regjimit te kaluar , qe me githe se kane kaluar 30 vjet Demoktraci, nuk ke arritur te vetpastroohesh nga mentalitetti I ‘’LUFTES KLASAVE,’’ , NGA VENIA E POLITIKES NE PLAN TE PARE. Ndysho e pastor penen ‘’ndrio’’. Vere ne sherbim te pajtimit e bashkimit te shqiptareve ne se te dhimset, ne se nuk ben pjese tek keqdashesit .
   Pershendetje , gjith te mirat. Tomor Voda – NY- USA

   Reply to this comment
 27. Leon Rrapini June 14, 11:44

  Enver Hoxha uzurpoi udheheqjen e-Luftes Antifashiste Kombetare dhe e ktheu ne lufte klasash, ne fat lufte personale duke vrare vete ata qe u shquan ne vrasjen e nacionaisteve te quatur Balliste, si Mehmet Shehun e gjeneral te tjere komuniste

  Reply to this comment
 28. intelektuali June 14, 15:04

  O anticensura agresive:

  Mos u be si GJELI maje plehut komunist ne kete forum te nerum dhe mos i bej te tjeret si debile kur je vetem nje BOLE fanatike enveriste,

  sepse:

  Josif Stalini kishte vite qe i lepihej Hitlerit me levdata dhe elozhe, shume kohe perpara Luftes dhe perpara se keta Diktatore te Zinj te ndanin Polonine si “byreku ne tepsi” me mareveshjen famekeqe Moolotov-Ribbentrop, ishte Stalini qe i lepihej Hitlerit me levdata per Partine Simoter Nacional-Socialiste te Gjermanise Mike, qe finacoi Leninin per te kryer Revolucionin Bolshevik te Tetorit kur e hypi ne tren nga Londra per ne Pjeterburg me dy valixhe me para pasi Cari i Rusise kishte fituar Luften dhe kishte gjunjezuar perfundimisht Prusine ne vitin 1917 dhe keto levdata te Stalinit per Hitlerin kane mbetur ne origjinal ne Arkivat e shtetit bolshevik, Stalini e lavderonte papushim Hitlerin sepse kishte kopjuar toidhjo sistemin diktatorial komunist te Partise-Shtet, qe kishte krijuar kopje origjinale te NKVD (KGB) bolshevike sovjetike me Gestapon e tij famekeqe, qe kishte ndertuar Kampet e tij te Perqendrimit te tipit Auschwitz, Buchenwald, Dachau si kopje e Kampeve Bolshevike te Perqendrimit te tipit Gulag, kryesisht ne Siberi qe te mos kishe asnje shans per t’u arratisur,

  prandaj:

  Mos hidh llogje budalli ne kete forum te nerum te gazetes DITA qe eshte tribune e deebatit intelektual dhe jo mejhane per katunare dru me pre, per te freskuar trunin e fanatikut ja degjo se cfare beri Stalini pasi e ndau Polonine me Hitlerin si “byreku ne tepsi”:

  MASAKRA E KATYN-IT

  Nje shkrim nga:

  intelektuali

  Ky artikull flet për masakrën e Stalinit ndaj popullit polak në vitin 1940, duke përfshirë ekzekutimin e pabese te intelektualeve polake qe eshte pjesë e pushtimit sovjetik të Polonisë (gjatë Luftës së Dytë Botërore ) dhe represionit sovjetik të qytetarëve polakë (1939-1946) genocid cnjerezor qe ka te beje me vrasje masive te mbi 22 mije viktimave kryesisht te intelektualeve polake qe kundershtuan ndarjen e Polonise midis BRSS dhe Gjermanise me autorë NKVD, sherbimet e policise sekrete te Bashkimit Sovjetik dhe me urdher direkt nga Stalini, pra me pak fjale kjo masaker ishte një seri ekzekutimesh masive e popullsise polake, oficerë, ushtarakë dhe kryesisht nga inteligjenca polake, krim makaber i nje shteti kunder nje shteti tjeter pa asnje arsye, i kryer nga Bashkimi Sovjetik , veçanërisht NKVD (“Komisariati i Popullit për Punët e Brendshme”, ose policia sekrete sovjetike qe u quaj me vone KGB) në prill dhe maj te vitit 1940. Masakra u propozua dhe u krye nga Shefi i NKVD bolshevike, Lavrentiy Beria për të ekzekutuar të gjithë protestuesit te zene rob polake në datën 5 mars 1940, krim i miratuar nga Byroja Politike e Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik, me firmen personale te Joseph Stalinit. Numri i viktimave vlerësohet te kete qenë rreth 22,000. Viktimat u ekzekutuan kryesisht në pyllin Katyn në Rusi, por edhe ne vende te tjera por u groposen ne Katyn te gjithe. Rreth 8,000 prej tyre ishin nëpunës të administrates polake, te burgosur gjatë pushtimit sovjetik të Polonisë në 1939, 6,000 te tjerë ishin oficerë policie, ndërsa pjesa tjetër ishin nga inteligjenca polake, nder viktimat kishte gjithashtu ukrainas dhe hebrenj antifashiste polakë, përfshirë ketu edhe Shefin Rabbi të Ushtrisë Polake, Baruk Steinberg. Qeveria e Gjermanisë Naziste njoftoi zbulimin e varreve masive në pyllin Katyn në prill të vitit 1943. Kur qeveria polake ne mergim me qender në Londër kërkoi një hetim nga Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq, Stalini nderpreu menjëherë marrëdhëniet dipllomatike me të. BRSS menjehere pas zbulimit nga Hitleri te varreve masive akuzoi Gjerminine Naziste per krimin makaber te kryer ne kohe paqe dhe pretendonte se nazistët kishin vrarë viktimat në vitin 1941 dhe vazhdoi të mohonte përgjegjësinë sovjetike për masakren e Katynit deri në vitin 1990, kur Partia Bolshevike dhe BRSS zyrtarisht pranoi dhe dënoi kryerjen e vrasjeve nga NKVD, si dhe fshehjen e mëvonshme nga qeveria sovjetike. Gorbacovi u kerko falje zyrtare familjeve te viktimave dhe i deshperbelu me para, por me vone një hetim i kryer nga zyra e Prokurorëve të Përgjithshëm të Bashkimit Sovjetik (1990-1991) dhe Federatës Ruse (1991-2004) konfirmoi përgjegjësinë sovjetike për masakrat, por refuzoi ta klasifikonte këtë veprim si një krim lufte ose si një akt i nje vrasje mavive apo genocid. Hetimi u mbyll me arsyetimin absurd se autorët kishin të vdekur dhe se ndeshkimi pas vdekjes u konsiderua i pazbatueshëm. Në nëntor 2010, Duma e shtetit rus miratoi një deklaratë që fajësonte Stalinin dhe zyrtarët e tjerë sovjetikë për urdhërimin e masakrës dhe e denoi zyrtarisht si nje krim kunder njerezimit.

  Nga: intelektuali

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 14, 17:20

   nastro i shkërdyernga gërku,më sqaro njëherë se çu bën në krahinën e samduljasë në siberinë jugverilindore,më pas për ngjarjet që kanë ndodhur në ci qi tteme në kinën ldidoreveriperëndimore!!
   këto më interesojnë mua!!ti i njeh të gjitha gjërat që kanë ndodhur në botë sidomos ato 400 a 735 gratë ruse që enveri ju ka prerë kokat me sharrë kovaçi!!
   aman të keqen o nastrobytha që plase se kacifa nuk vrau asnjë shqiptar po shkoi për lesh nastradini,ha një çikë se ti nuk hakot e nuk ha pak!!

   Reply to this comment
   • intelektuali June 14, 21:02

    Po aman se na hape barkun me llogjet enveriste:

    GERKU, GREKU, GERKU

    Grate qe Enveri vrau me pabesi te papare si nje satrap mesjetar nuk ishin ruse, por SOVJETIKE, shumica e tyre i kishin prinderit heronj te Luftes Patriotike Antifashiste dhe numuri i tyre ka qene 835, shumica e tyre u kallezua tek Sigurimi nga familja e Avni Mules, kur gruaja e tij po keshtu sovjetike i therriste per dakre dhe kur ato nxirrnin mllefin e tyre, Nina Mula i spiunonte dhe si pasoje ne fillin i ddergonin ne internim dhe pastaj zhdukeshin pa lene gjurme, shpejt do te dale nje film dokumentar per kete krim barbar te Enver Hoxhes qe hiqej si antifashist dhe komunist stalinist, por qe ne fakt ishte nje mizor pederast makiavelist injorant pa shkolle dhe pa intelekt qe i interesonte vetem pushteti personal.

    Vrasja e Kacifes me urdher nga Edi Rama per RENEAN etij vrastare, ose djalit shqyptar minoritar nga Bularati ku ishin edhe disa nga pronat e familjes se intelektualit qe do te thote se e njeh mire e bukur kete krahine jugore, ngjan shume me vrasjen e Havzi Neles, poet, disident, antikomunist me firmen e Kristaq Rames pa pasur asnje faj te dokumentar, por vetem shpifje demagogjike,

    prandaj:

    Mbylle HALEN e fanatikut se nuk te durojme dot me ne kete forum te nerum te gazetes DITA per zhvilluar debate intelektuale dhe inteligjente dhe nuk eshte vendi dhe forumi per katunare dru me pre.

    Reply to this comment
   • intelektuali June 14, 21:05

    Po aman se na hape barkun me llogjet enveriste:

    GERKU, GREKU, GERKU

    Grate qe Enveri vrau me pabesi te papare si nje satrap mesjetar nuk ishin ruse, por SOVJETIKE, shumica e tyre i kishin prinderit heronj te Luftes Patriotike Antifashiste dhe numuri i tyre ka qene 835, shumica e tyre u kallezua tek Sigurimi nga familja e Avni Mules, kur gruaja e tij po keshtu sovjetike i therriste per darke dhe kur ato nxirrnin mllefin e tyre, Nina Mula i spiunonte dhe si pasoje ne fillin i dergonin ne internim dhe pastaj zhdukeshin pa lene gjurme, shpejt do te dale nje film dokumentar per kete krim barbar te Enver Hoxhes qe hiqej si antifashist dhe komunist stalinist, por qe ne fakt ishte nje mizor pederast makiavelist injorant pa shkolle dhe pa intelekt qe i interesonte vetem pushteti personal.

    Vrasja e Kacifes me urdher nga Edi Rama per RENEAN etij vrastare, ose djalit shqyptar minoritar nga Bularati ku ishin edhe disa nga pronat e familjes se intelektualit qe do te thote se e njeh mire e bukur kete krahine jugore, ngjan shume me vrasjen e Havzi Neles, poet, disident, antikomunist me firmen e Kristaq Rames pa pasur asnje faj te dokumentar, por vetem shpifje demagogjike,

    prandaj:

    Mbylle HALEN e fanatikut se nuk te durojme dot me ne kete forum te nerum te gazetes DITA per zhvilluar debate intelektuale dhe inteligjente dhe nuk eshte vendi dhe forumi per katunare dru me pre.

    Reply to this comment
 29. Konti Sbalta June 14, 16:48

  I takon Agron Tufes dhe “Institutit te tij famkeq ” me
  ndihmesit e tij besnike Butket , Celet ,Zhitet etj qe ti drejtohen fraksionit “Hitlerian ” qe u fut ket vit per here te pare ne Bundestag per te “shperblyer” keta pinjollet e ballit ,sic ka bere Hitleri me eterit e tyre Me keto Para ,ndoshta keta do te arrijne me ne fund te marrin pushtetin duke i blere votat,sipas menyres “Saliniane “te 1996!

  Reply to this comment
 30. Konti Sbalta June 14, 16:53

  I takon Agron Tufes dhe “Institutit te tij famkeq ” me
  ndihmesit e tij besnike Butket , Celet ,Zhitet etj qe ti drejtohen fraksionit “Hitlerian ” qe u fut ket vit per here te pare ne Bundestag per te “shperblyer” keta pinjollet e Ballit ,sic ka bere Hitleri me eterit e tyre ,per kapjen dhe dorezimin e Gjeneral Deivis ,shef i misionit Anglez ne shqiperi. Me keto para ,ndoshta keta do te arrijne me ne fund te marrin pushtetin duke i blere votat,sipas menyres “Saliniane “te 1996!

  Reply to this comment
 31. Partizani June 14, 17:54

  hahahahaha Ballistet do luftonin armiqte tane sllave komuniste! me ca do luftonin me Pula e raki ne brez? cili eshte ai formacion luftarak ballist qe njifet me emer sic kishin partizanet brigada dhe divizione ?

  Reply to this comment
 32. TIRONA June 14, 18:00

  Nuk e kisha menduar kurre sa antishqiptare, “anti-intelektuale,leshfteri dhe com. “jane vete
  shqiptaret.
  Mos u mburr ,o koqe qe jeton dhe ke pashaporte amerikane,si ty jemi me mijra.
  Por ti malok-intelektual(nuk e di je mut ballist apo cfare)Nuk mbulohet dielli me shoshe.Ta kam thene dhe me pare:gjermano-ballistet i luftoi bota mbare,edhe U.S.A.Ti zagar trimeron hitlerin ,qe e di mire si perfundoi.Nuk mund te mohoet lufta e popujve per liri.
  Ti ke dhe pac tere jeten derrte ,por per hir te te vertetes ,pa qene komunist bej nje bilanc midis enverit dhe 30 vjet shkerdhtokraci!!!

  Reply to this comment
 33. Ralfi June 14, 19:22

  Paske qene ne boten tjeter??? Po ju kerrmat e kuqe sikur nuk besoni ne jeten e pertejme? Gjenerali Dejvis in dorezua gjermaneve dhe prej asaj dite nese e me pare ne ended, se qe te shkruante apo te jepte interview vetem 4 klaseshit e merhumit enver e besojne. O njerez mos humbni kohen me idiots te filet e done historine sipas Kinostudios Shqiperise e Re.

  Reply to this comment
 34. demo June 15, 11:10

  Uro nazizmin o Braho,qe solli tet ate nga skerkat e Skraparit e vendosi ne Durres,se pa ate sebep,atje ku ha pula gure do i bije ftellit edhe ti me nje bishte dhen.
  Sikur djalli me brire te cliroje Camerine nga greku dhe te bashkoje Tivarin,Ulqinin,Luginen Shkupin ne nje me Kosove dhe Cameri ,une do behem me djallin me brire.
  Kete e beri Hitleri,une me Hitlerin,me nazistet,me djallin e mallkuar me Imperializmin Amerikan jam o Braho ,maloku Skraparit,vetem me maloket nuk behem.
  Di dhe maloku fashizmi,nazizmi,,,Se me gogolin, fashizmin nazizmin keta katundare rreckamane me lekure dhish pushtuan qytetet tona,vrane dhe grabiten qytetaret,intelektualet.Sot jane qeveritaret hajdute te ketij vendi dhe s`ka derman ketu me kete rrace te ndyre qe zbriten nga guroret e Skraparit,ku ha pule gure..O te dhjefsha luften tate o Braho!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 17, 10:11

   dem
   bëj të kundërtën e kësaj që po i thua brahos”Uro nazizmin o Braho,qe solli tet ate nga skerkat e Skraparit e vendosi ne Durres”,pra “urre nazizmin që të çoi në p të satëme” që të mashtroi dhe të futi nën hanxharin e të jatit të brahos!!
   “Sikur djalli me brire te cliroje Camerine nga greku dhe te bashkoje Tivarin,Ulqinin,Luginen Shkupin ne nje me Kosove dhe Cameri ,une do behem me djallin me brire.”
   këtu ke të drejtë plotësisht o dem!!prandaj dhe ti duhet ti bashkohesh pararojës erdoganiste,hoxhallarëve që e quajnë muratin e parë shpëtimtar të shqiptarëve,që e quajnë erdoganin “sulltan dhe të shqiptarëve!!
   nuk e di përse kohë më parë ishe kundër ISIS,ti je më keq se ata!!
   ti ishe me hitlerin dhe kundër imperialistëve amerikanë!!u bëre më pas,pasi të nxorën nga kampet e përqëndrimit të kolaboracionistëve,për interesat e tyre!ti përveç imperialistëve amerikanë u bërë dhe me imperialistët britanikë që jo vetëm e mbajtën çamërinë nën greqi,por dhe i ndihmuan në masakra e në deportim të çamëve!!
   ti u bëre dhe me sllavokomunistët e titos vetëm e vetëm për arsyen se “nëse nuk është më timja!?le ta hanë qëntë”!ti mbështete mbështete agresionin greko anglez,ti mbështete diversantët e ardhur nga jugosllavia komuniste e titos vetëm e vetëm për këtë punë!!ti që hyjnizon bashkimin e teritoreve shqiptare nën pushtimin fashist italian,ishe gati të zhdukje shqipërinë vetëm e vetëm se tregoi se ti dhe rraca tënde keni parë vetëm interesin tuaj financiar dhe jo atë kombëtar!!
   unë vë bast se ti duhet të jesh nga paraardhësit e tu një mbështetës i “klubit të selanikut”,një xhonturk e më para turk dembabadem!!pra në atë kohë i ke shërbyer pushtuesit të radhës!!e ke punë trashëgimije mor dem,nuk e ke të lehtë të dalësh prej lëkurës tënde!!
   laje pastroje,parfumose sa të duash,në hundët tona vjen vetëm era kërmë!!
   tek të tjerët,pushtuesit tanë,ata që përpiqen të vendosen në të njëjtin rrol si më parë,vjen të njëjtën erë,kutërbon kërmë,por ata të pranojnë!ju duhesh dem ju duhesh!!por të urrejnë më shumë se ne kundërshtarët,armiqt e tyre!!

   Reply to this comment
 35. demo June 17, 12:14

  E ke bere kacurrel o shurre me Murat ,me ISIS,me Tito,me Hitler,,Coje dhe ca me larg ,se gjysma e ilireve u bashkuan me Romen kunder mbretit Gent.Meqe keto Albanet e shqipnise mesme u bashkuan me Romen,duhet te kete qene edhe stergjyshi im kolaboracionist.
  Nuk mbulohet muti me shurre.
  Lufta juaj partizane,eshte lufta me e ndyre qe kane zhvilluar rreckamanet e jugut ne Histori.Eshte lufte per Serbine e Madhe.
  Se si e justifikoni ju mbetjet e tyre,se cfare krenarie gjeni ju,se si u rreshtuat ju me krahun e duhur te historise,me anglo-amerikanet(se serbet,greket,ruset nuk i permendni me),ky eshte marifeti juaj.Edhe prostitutat kur kthehen nga Evropa,,kane studiuar per shkenca sociale.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 19, 11:46

   he copa e mishit!!
   dhe sytë të janë mbytur nga katarakti!!
   copë mishi me katarakt në sy!!

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 19, 15:23

   “(se serbet,greket,ruset nuk i permendni me)”ka mundësi që të jenë bërë pishmënd!?
   ka mundësi që dhe rusët do të ishin të kënaqur të ishin nën thundrën naziste?
   atë paradën e 9 majit,përse e bën puti çdo vit?
   sa poshtë bie njeriu kur demencën e përdor për argumet!!këtë shprehje e kam kopjuar nga pallosi i tepsisë!!dhe ai kur mbetet ngusht si puna tënde përdor atë që vetë e ka pas tallur!!

   Reply to this comment
 36. VFLP June 19, 11:21

  KOLABORACIONISTE E FASHIZMIT
  Harry Fulc (shefi i Zyres per Shqiperine,i Sherbimit te Inteligjences Amerikane gjate Luftes), në raportin që i dërgon Uashingtonit në shtator 1944 shkruan: “…duke qenë tepër feudalë në pikëpamjet e tyre i përziejnë ato me metodat fashiste dhe nazizmin gjerman…Këto gërshetohen mirë prandaj nuk është e rastit që anëtarët e një grupi të tillë përkrahën planet fashiste, duke krijuar një truall të përbashkët me nazistët gjermanë, ata nuk i besojnë popullit të tyre me pretekstin se është injorant dhe primitiv, ndërsa në të njëjtën kohë adaptojnë masa të cilat e mbajnë në kushte injorance, varfërie dhe primitiviteti…Ata preferojnë që njerëzit të jenë të nënshtruar…ata nuk kanë hezituar dhe nuk hezitojnë të përdorin mjetet më vicioze dhe më të ashpra për ta mbajtur popullin në kushtet e nënshtrimit dhe frikës.
  Anëtarët e këtij grupi me pozita shtetërore, nuk kanë hezituar t’i venë emrin komuniste, çdo shfaqjeje të pakënaqësisë, apo çdo shprehjeje të dëshirës për kushte më të mira, elementë të këtij grupi janë:
  1. Bejlerët, pronarët e mëdhenj të tokave në Shqipërinë e mesme dhe të jugut:
  Vërlacët, Vlorat, Libohovat, Vrionët etj.
  b.Bajraktarët, dhe kapedanët mysliman të Matit, Dibrës, Lumës: Dinet, Elezët.
  1. Katolikët fashistë të Mirditës, Shkodrës, Dukagjinit: Markagjonajt, Krujat,
  Bushatët, Çobat, Harapët.
  d.Elementët ballistë, shumica e të cilëve, ka dalë nga grupet e mësipërme dhe shtresa e bejlerëve të mesëm e të vegjël, kasta e oficerëve profesionistë të ushtrisë dhe xhandërmarisë, zyrtarët profesionistë dhe tregtarët e pasur, doktorët dhe gjykatësit e privilegjuar, me ndonjë përjashtim të vogël shumica janë me prirje nazifashiste dhe përfaqësojnë interesat thelbësore më antidemokratike të vendit”. (Dokumenti original në arkivin e DASH: A. M 1211/16/875.01/9-2244)
  “…Sipas të dhënave të vendeve të ndryshme, në periudhën 1945-1955 në Europë janë zhvilluar 13607 procese gjyqësore kundër tyre. Vendi që ka vuajtur më së shumti nga kolaboracionizmi ka qenë Franca, prandaj aty edhe qëndrimet ndaj tyre e dënimet kanë qenë radikale. Për të vendosur mbi baza ligjore dënimin e tyre, Asambleja Konsultative e Francës, në gusht-shtator 1944, aprovoi dy ligje për dënimin e atyre që “i kishin dhënë ndihmë Gjermanisë dhe aleatëve të tyre, që kishin dëmtuar unitetin kombëtar, të drejtat dhe barazinë e shtetaseve francezë”.
  Sipas të dhënave zyrtare, në Francë u zhvilluan 170 mijë procese gjyqësore ndaj kolaboracionistëve, ku 120 mijë vetë u dënuan, nga të cilët, 4785 vetë me vdekje. Vetëm 4 muajt e parë, mbas çlirimit të Parisit, janë dënuar me vdekje 6763 vetë nga të cilët 1500 prej tyre janë ekzekutuar menjëherë… Sipas shifrave që japin studiues të ndryshëm, në Francë janë ekzekutuar me gjyqe të rregullta, gjyqe të shpejtuara ose pa gjyqe, 20-30 mijë kolaboracionistë”.
  “Statistikat flasin qartë për urrejtjen dhe qëndrime të pafalshme ndaj kolaboracionistëve në Norvegji, Belgjikë dhe Holandë. Kështu në qoftë se në Francë janë dënuar 12 vetë ndër 10 mijë banorë, në këto vende janë dënuar nga 40 deri në 64 vetë për 10 mijë banorë. Tepër të prerë e kategorikë kanë qenë holandezët ndaj kolaboracionistëve. Qeveria Holandeze që ndodhej në Londër prej disa vitesh, kishte filluar përgatitjet për “spastrimin e madh” Që në Londër ajo kishte bërë ndryshimet e duhura në Kodin Penal. Për këtë qëllim ishte ndryshuar dhe përfshirë në kodin e ri dënimi me vdekje për tradhtarët e atdheut…
  Norvegjia konsiderohet vendi ku kolaboracionistët janë dënuar më rëndë se kudo në Europë. Megjithëse një vend me popullsi prej rreth 3.3 milionë banorë, në Norvegji u akuzuan për kolaboracionizëm 92 mijë vetë, u nxorën para gjykatave 46 mijë kolaboracionistë, nga të cilët 37150 vetë u dënuan me afate të ndryshme burgimi, ndërsa 60 vetë u dënuan me vdekje (kryeministri Kuisling u dënua me vdekje dhe u ekzekutua në sy të turmave që kërkonin me ngulm ta shihnin me sytë e tyre vdekjen e tij).
  Viktima të urrejtjes popullore u bënë edhe 50 mijë vajza e gra që kishin pas marrëdhënie intime me oficerë apo ushtarë gjermanë, 14 mijë prej të cilave kishin lindur fëmijë nga këto marrëdhënie. Ato u arrestuan dhe 5 mijë prej tyre u dërguan nëpër kampe përqendrimi…
  Në Danimarkë menjëherë mbas çlirimit u arrestuan 20 mijë vetë të akuzuar për kolaboracionizëm. Më 1 qershor 1945 parlamenti danez, ratifikoi një ligj të ri që parashikonte dënime të rënda për bashkëpunëtorët e pushtuesve. Para gjyqit dolën dhe u dënuan 15742 vetë, nga të cilët 3641 vetë me mbi 4 vite burgim, 62 vetë me burgim të përjetshëm dhe 78 vetë me vdekje.
  Në Belgjikë kolaboracionistët u ligjëruan ‘me shtetësi të humbur’, madje u vu në përdorim një term i ri, “joshtetas” (pa shtetësi). Para gjykatave u nxorën 57 mijë vetë, nga të cilët u dënuan 23584 vetë për “kolaboracionizëm politik”, 31831 vetë për “ndihmë ushtarake” pushtuesve, ndërsa 20652 personave ju hoqën të drejtat civile. 42 vetë u dënuan me vdekje, disa prej tyre u ekzekutuan në prani të turmave. Rreth 2 mijë vetë u dënuan me burgim të përjetshëm, ndërsa rreth 5 mijë vetë u dënuan me nga 10 deri në 20 vjet. Tërheq vëmendjen një fakt interesant. Për disa vite mbas lufte, çdo belg që donte të zinte një vend pune, ka qenë i detyruar të merrte një çertifikatë garancie politike, ku kryesorja ishte qëndrimi i tij gjatë luftës…
  Në Luksemburgun e vogël, janë dënuar për kolaboracionizëm rreth 10 mijë vetë, nga të cilët 12 prej tyre me vdekje.
  Tepër ashpër u sollën me kolaboracionistët në Çekosllovaki, madje ekzekutimi i tyre kishte filluar pa mbaruar lufta… Gjatë dëbimit të tyre nga Çekosllovakia, në vitet 1945-1947, janë vrarë 20 – 30 mijë vetë, por numri më i madh i tyre janë eliminuar, ditët e para mbas largimit të pushtuesve gjermanë, apo siç është quajtur, gjatë “dëbimit të egër”.
  Në Austri u shpallën 130 mijë vetë në kërkim, nga të cilët 23 mijë iu nënshtruan proceseve gjyqësore, ku u dënuan 13.600 vetë, ndër të cilët 43 vetë me vdekje…”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim