Historia e PD-së, është një histori turpi dhe terrori (Një kujtesë për gjithë shqiptarët)

Arben Duka December 13, 2015 13:37

Historia e PD-së, është një histori turpi dhe terrori (Një kujtesë për gjithë shqiptarët)

Çfarë të dojë e si të dojë,
këtu mund të flas çdo horr,
ky llum antikomunist,
të bën komunist me zor!

Llumi antikomunist,
komunizmin s’e përmbysi,
pushtetin pa çak-pa bam,
ua dha në sini Ramizi!

Është fryrë si tullumbace,
trimëri e Dhjetoristëve,
dhe ata në fund të fundit,
ishin bijtë e komunistëve!

Këtu akte trimërore,
nuk pati në të vërtet,
se në fakt dhe pluralizmi,
u shpall veç me një dekret!

Nuk synoj me këto vargje,
këtë dasmë për ta prishur,
po liderët e PD-së,
nuk patën një të gërvishtur!

Këtë të vërtetë të madhe,
mund ta thotë gjithkush pa ndrojtje,
se Sigurimi i Shtetit,
i kish marrë ata në mbrojtje.

Këta thanë tani çfarë deshën,
dhe për dreq u dekoruan,
na thoni me kë u ndeshën,
dhe cilën betejë fituan?!

S’është e largët ajo kohë,
fare mirë në mend e mbaj,
kur në mesin e “terrorit”,
PD-së i vajti vaj!

Ramizi si burrë i zgjuar,
them se ua fali pushtetin,
ne që qemë kundër PD-së,
që atëherë pamë kiametin!

Me pushtet Sali mavria,
as tri muaj s’u gëzua,
u bënë zgjedhjet lokale,
dhe PD-ja u dërrmua!

Mbas atij degjenerimi,
dihet si vajti kjo punë,
PD ndenji në pushtet,
vetëm me vjedhje dhe dhunë.

Historia e PD-së,
është një histori terrori,
kryengritja popullore,
ishte përgjigjja që mori.

Pas vitit nëntëdhjetë e shtatë,
do t’i duhej Njëqind vjet,
po përçarja e PS-së,
shpejt i solli në pushtet!

Ndaj dhe mori përgjithmonë,
një të krisur historia,
ditën që në vendin tonë,
u shpalos Xhuvelëria!

PD-ja në Shqipëri,
jo-nuk ka fituar kurrë,
po Sala gënjen rininë,
se është një palo burrë!

Dekorata të mëdha,
u solli sivjet Dhjetori,
po histori e PD-së,
është një histori terrori!

Arben Duka December 13, 2015 13:37
Komento

11 Komente

 1. dfg December 13, 14:00

  Te lumtre goja,Arben Duka!
  PD-ja eshte nje BANDE TERRORISTE e sponsorizuar nga UDB-ja,qe caktoi ne krye te krimeve Sali Berishen!!!
  Sali Berisha tani kerkon te mbjelle terror ne Shqiperi se po e ndjen tmerrin e reformes ne drejtesi qe behet per kete BANDIT nbe radhe tre pare!
  Sali Berisha eshte ARMIKU me i madh i shqiptareve qe prej fillimit te jetes mbi dhe!
  Ai meritom URREJTJEN e te gjithe kombit shqiptar,sepse ka bere aq deme sa nuk kane bere te gjithe PUSHTUESIT per mijra vjet se bashku!!!
  AI MERITON VARJEN NE LITAR ne mes te Tiranes qe ta hane qente e rruges copa copa!!!
  Mallkuar qofte dita qe POLLI kete KRIMINEL te poshter!

  Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi December 13, 15:07

   Eh more Arben Lunxheria ? Aq bukur i ke thene gjerat sa me detyron tju drejtohem me titullin Duka i Sarkazmes Lunxheriote. Cdo strofe e ke filozofi,cdo varg e ke kthjelltesi,cdo fjale e ke buri ! Sillma ballin te ta puth njehere sic me puth mua Lirim Deda dhe Ibrahim Progonati (Gani).Nderime o pinjoll i Lunxherise trime !

   Reply to this comment
   • LOVE December 13, 18:00

    ah ju ish oficere ,kaptere dhe filioLoloqyliste me qmendet

    ju ka vdek armiku ,po po ,ju ka vdek armiku
    nuk po dini cfare te beni me ,per te ushqyer militantet …
    ju ngeli jetime partia dhe nexhmija

    ky me siper qe shkarrashkruan behet komunist me zor
    dhe antikomunizmin e gjen te Saliu
    po shoh nje angazhim te pergjithshem te banalisteve te majte ,djathte dhe ata te mezit ,qe lehin pa pagese fare ,deri dhe te disa ambasadoreve ,qe duan te gjejne medoemos “armikun ”
    mblidheni mendjen e kokes ,mblidhni dhe ShenaZiun
    ka vdek armiku i djathte dhe i majte
    nuk i plas asnjerit ,u mor vesh hapur dhe arriti mire mesazhi deri te kokeplari i fundit
    nje Mmmmmmmmmmet jane te gjithe , ky i rrrrrrilinduri
    doli si ai muhabeti qe bejme andej nga krahina ime
    “Mmmmmm…i biri ,mmmmmm i jati , me MUT ai qe beri te ane ”

    sa per histori kriminale te PD ,mos keni merak se juve nuk ka parti ne kete bote qe tu bej konkurrence
    mos qaj as per dekorata ,se ne Tufine ,do i merrni dekoratat
    lere rinine ,se rinia sot hap syte nuk ha bar si beje ti
    nuk qan akoma per bunkere rinia ,

    e megjithate shoku Neti ,thuaj dhe shokut Duka

    doli me i mire nxenesi se mesuesi
    aaaaaaaaaaa Saliut nuk ja ha dot meriten
    dhe pas 50 vjeteve , ne enderr Saliun do shikoni 😛

    Reply to this comment
    • Kuakuarakua December 13, 23:23

     Pse nuk e ve nickun Love Zgerdhirja ose Love ngerdheshja ose Love Leshja ose Love Lamashja ose Love Karputana.Te shkojne me bukur se ai krimbllek qe ke.Te tregon si prosti .Hiqe Love dhe ver me mire nje bisht kove .Ka ne shqup kova wc-je sa tdush …

     Reply to this comment
     • LOVE December 14, 11:02

      ok maj zemer
      si te me duash ti ,ashtu jam 😛

      [ mos te rrafin gje grate qe je kaq i inatosur ? ]

 2. N.VJOSA December 13, 14:56

  Kjo Poezi shpreh nje te Vertete te madhe!
  Demokracine nuk e solli Saliu, se ish nje E r ë qe fryu ne gjithe Lindjen.. .
  Situaten ne Shqiperi e pregatiti Partia e Punes…
  Shume nga ata qe u gjeten ne radhet e PD-së, ishin te v j e l l a t e Partise ne pushtet…
  Kjo Poezia jote Arben, me sjell ne mend nje ngjarje reale.Une atehere punoja pedagog.
  Disa prej nesh, ne rolin e Lektorit shkuan neper dikastere dhe mbajten nga nje bisede.Thelbi i bisedes ishin pak a shume pyetjet qe shtoi Shtrausi i Bavaris, Kryeministri bavarez me udheheqen shqiptare…
  Mua me ra te shkoja ne bisede me kuadrot kryesore te Ministris se Brendshme. Thelbi i bisedes ish: PSE DUHEJ NDRYSHUAR SISTEMI…
  Nuk ish e lehte kjo lloj bisede, aq me shume ne dikasterin ku , ish si te thuash, zemra e diktatures.
  E ndertova biseden pak a shume me pyetje te tilla mbi ato qe kish shtruar Shtrausi:
  – Keshtu do te vazhdoje te ece me tutje Shqiperia, duke u izoluar nga bota?!
  – keshtu do te zhvillohet Shqiperia, duke i mbajtur kooperativat bujqesore, e duke i paguar njerzit, sa per nje paqete DS?!…(DS, kush e mban mend atehere ishin ato te Durrsit…)
  – Pse nuk duhet te mbajme mardhenie me SHBA, …Amerika i futi Japonise dy bomba automike, dhe ja sot ka mardhenie te shkelqyera…Po Shqiperise Bomba Atomike i ka hedhur?! …
  – Pse nuk duhet te marrim kredi nga bota?!…
  ….E te tjera e te tjera…
  Kur fola se keto ndryshime, duhej te ndodhnin, se dhe marksizem leninizmi e pranon rolin e tij krijues…
  Por ne ate kohe u ngrit dikush nga salla dhe tha:
  -Po ne kemi thene qe parimet nuk i shkelim edhe bar…do hame dhe…!
  Mu desh ti beja nje kunderpyetje, se si mendonte ai , ne çfare menyre mund te dilej nga kjo gjendje kur edhe rezervat e shtetit ishin ne fund?!….
  Me pak fjale biseda kish me shume rolin e parapregatitjes se Opinionit…Benë dhe pyetje te tjera dhe degjuan me interes…
  Ne fund, shkuam ne nje lokal te Ministrise te pinim nga nje kafe. ne bisede e siper, njeri nga drejtoret e Policise Sekrete, me afrohet dhe ne “intimitet” më thote:
  “-Degjo N…eti, sot na ka ardhur nje radiogram Top Sekret, nga Ramiz Alia…
  – Çfarë shkruante, e pyeta , jo pa interes….Mu afrua tek veshi dhe peshperiti:..”Radiogrami thoshte: TË RUHET ME ÇDO KUSHT JETA E SALI BERISHES…!”
  Ja, pra i dashur Arben , kjo ish me dy fjale kujdesi per krijimin e PD-se dhe Kryetarit te saj, Psikopatit qe na hiqet sot si Hero dhe qe i madh dhe i vogel, cdo shqiptar e di se me sharlatanizmin e tij shkaterroi Shqiperine, mori ne Vlorë, dhe bekimin e Bushit , ish drejtorit te CIA- dhe ish Presidentit te Shba-s…
  Prandaj keta d h j e r t o r i s t ë ,
  e thene popullorçe,
  të mos na çajne Trapin… Se krijimi i PD, ish nje bashkpunim dhe skenar i Ramiz Alis ne bashkpunim me te tjeret, per te ndryshuar sistemin, qe i kish ardhur Ora te ndryshonte…!
  PD-ja, ne se do te beje nje pune te mire sot, duhet ta largoje Sali Paranojakun si dirigjent te saj… dhe ta lere të qete kete Parti qe ,
  pa Saline dhe Kulishin e tij, Lulushin,
  me demokratet e saj te vertete,
  ti ndihmoje Demokracise ne Shqiperi dhe te mos i verë gurë nen rrota…
  Edhe uji qe eshte ujë,
  po ndejti gjithnje ne nje vend,
  nis e qelbet, thosh i ndjeri Plaku im,…
  dhe jo Saliu qe ka ÇereknShekulli ne krye te PD-së,
  se Saliu , ka qene i rrjedhur dhe i qelbur si karakter,
  qe kur e ka lindur Sheqerja…

  Reply to this comment
  • Kali Tropojes December 13, 18:49

   Thua se u informove me mesazhin e radiogramit. E po pastaj, c’bere? I ruaje jeten, sigurisht. Pse nuk e pranon qe paske qenke akoma me legen ?

   Reply to this comment
 3. edvini December 13, 18:13

  komunizmi esht fare e keqe

  Reply to this comment
 4. edvini December 13, 18:17

  komunizmi far hiskelli

  Reply to this comment
 5. SuloKapedani December 13, 18:48

  Pershendetje z. Duka.Mbetesh gjithnje tribun i vargjeve te pelqyera nga te gjithe sipas shijes.I èmbel si mjalti ,i tharte sipas deshires,i kripte si kripa me karar.URIME,,!

  Reply to this comment
 6. kastriot December 14, 00:38

  Marja e pushtetit behet me dy menyra:
  1. Rruga revolucionare dmth marja e pushtetit me dhune te pergjakeshme.
  2. Me rruge paqesore, me ane votimesh dhe edhe me presion kunder qeverise qe eshte ne pushtet.
  KOMUNISTET NJOHIN, MBESHTETIN, DINE DHE BESOJNE E MENDOJME SE PUSHTETI MERET VETEM DUKE DERDHUR GJAK.
  Ne se pushteti meret pa u derdhur gjak atehere nuk eshte i ligjeshem ai pushtet i mare ne rruge paqesore.
  BEJTEXHIU,SI I BRUMOSUR ME IDETE KOMUNISTE, nuk e quan te drejte marjen e pushtetit nga PD, meqenese sipas tij,” me thoni cili antar i PD u gervisht sadopak, ne ditet kur u rrezua komunizmi”.
  Prandaj sipas bejtexhiut, meqenese asnje person i PD nuk u gervisht gjate permbysjes te komunizmit,moer te ka qene gabim,mapo nuk duhet te quhet se PD permbysi pushtetin e PPSH.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*