Historia e vajzës që thotë se ndjen kur dikujt i vjen vdekja

May 29, 2018 19:20

Historia e vajzës që thotë se ndjen kur dikujt i vjen vdekja

Quhet Ari Kala është 24 vjeç nga Australia dhe sot është në qendër të mediave pasi ka treguar se arrin të kuptojë përmes nuhatjes nëse dikush do vdesë së shpejti. Ari Kala e intervistuar nga gazetarët e Metro betohet se nuk është shaka por një gjë e vërtetë.

E konsideruar si këshilltare psikike, e ka ndjerë dhuntinë dhe e ka vënë në zbatim kur ishte vetëm 12 vjeçe. Një ditë para se xhaxhai i saj të vdiste ajo i kishte treguar nënës së kishte ndjerë një aromë të çuditshme tek xhaxhai, aromë vdekjeje dhe fatkeqësisht ashtu ndodhi, të nesërmen pas shkollës, ajo së bashku me nënën dhe babin kishin shkuar tek xhaxhai dhe e kishin gjetur të pajetë.

“Ishte një aromë që nuk e kisha ndjerë kurrë më parë. Më vonë e kuptova se kishte lidhje me vdekjen. Që me xhaxhanë tim un kam zhvilluar aftësitë dhe përjetoj të njëjtën gjë kur iu afrohem njerëzve me sëmundje terminale ose shumë të moshuar”.

Ajo thotë se është munduar t’i injorojë këto dhunti pasi ndikojnë në jetën e përditshme por pasi kuptoi se nuk arrinte dot të shkëputej, vendosi ta pranonte.  Ari Kala po ndihmon njerëzit me sëmundje terminale  të cilët i përgatit në mënyrën më të lehtë apo suportuese të mundshme për vdekjen që e kanë pranë, shkruan Tiranapost. “Më kanë ardhur shumë njerëz dhe unë në disa raste nuk iu kam treguar se do vdisnin, vdekjen e tyre e kam ditur dhe ashtu ka ndodhur”.

Kala u largua nga puna si sekretare ligjore në Sidney, Australi, dhe ka hapur një qendër për të mësuar gratë se si të përdorin aftësitë e forta psikike.  Në fund të intervistat ajo thotë: Të gjithë kanë aftësi por ata thjesht nuk dinë si ti përdorin dhe nuk u kushtojnë rëndësi.

Që kur isha fëmijë arrija të kuptoja emocionet e njerëzve. Njerëzit me shihni si çuditshëm sepse e ndjenin fuqinë time, por fundja unë jam sot tepër e vlerësuar. E pranoj se kam humbur disa miq dhe familjen për shkak të dhuntisë time, por nuk mund të lejoja asnjë të më pengonte të bëja atë që ndjeja, për atë që kam lindur.

o.j/dita

May 29, 2018 19:20
Komento

5 Komente

 1. Mark .U.K May 29, 20:04

  Sikur te vinte e te shifte Edi Ramen sa mire do bente.Dasht Zoti e gezoft shqiptart se do shpetojn.

  Reply to this comment
 2. peoples May 29, 20:37

  Duke ti mark qe je verior …Ylli i botes per ty eshte Sali Berisha.Kot jeni ankuar per Serbet.Ai perfaqson UDB.

  Reply to this comment
 3. Mark .U.K May 30, 09:17

  peopes:Vertet jam nga veriu dhe nga Shkodra ma sakt.Nuk je shprehur sakt se Berisha ashte me UDB.Ai ashte i lidhur me turqit.Ai na futi ne konferencen islamike.Per ket mbrapa diellit shkoft.Une jam me Pd vertet edhe pse jan teper islamik.

  Reply to this comment
  • lola May 30, 23:23

   shkodranet shquhet per kulture dhe qyteterim por ti mark nuk je shkodran puro. Je shpellar veriu . .Nga ata qe kur i hipin kalit vetem plumbi i zbret.Vetem ky eshte shpjegimii qe urren Ramen.Rama e poshteroi Sali karaxhixhin dhe vazhdon ta poshteroje e ta mbaje nen terror pa perdorur force, dhe maloket e shpelles ku ben pjese dhe ti nuk mund ta kapercejne dot kete.Prandaj nuk habitemi kur nxjerr tere llum nga goja.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*