Historianët e rremë si fallsifikatorët e monedhave

April 27, 2018 07:50

Historianët e rremë si fallsifikatorët e monedhave

I nderuar z.Kryeredaktor

Tre artikujt e botuar njeri pas tjetrit të gazetarit tepër të respektuar zotit Bedri Islami, mbi raportet e vlerave ndaj historisë e kombit, nuk janë nga ato shkrime që mund të kalojnë pa një refleksion. Kemi aritur në një pikë ku, duam apo jo, bashkëjetesa sociale e ajo e forcave politike duhet të ndryshojnë cilësi. Cilësi në të mirë të zhvillimit e të harmonisë sociale. Dy herë e ka përmendur autori ish Presidentin Nishani, tepër me shqetësim mbi disa mendime që ka hedhur ky i fundit në një shkrim lidhur me “çështjen Tepelena. E gjetëm dhe e lexuam. Jemi krejt të pezmatuar pas leximit të këtij shkrimi dhe i japim shumë të drejtë gazetarit Bedri Islami dhe preokupimit të tij pothuajse në formën e një alarmi kombëtar. Ja se si është shprehur ky ish Presidenti, “…u zgjuan kafshët..! Këjo retorikë barbare vinte natyrale nga ai grup individësh që kishin sunduar shumicën, herë me ligje e herë pa ligje fare. Sot brezi i dytë i elitës së atij regjimi është i tëri në drejtim, në zyrat dhe institucionet politike të shtetit”. Shihni se ç’përpëlitje e drithëroka këtë “mendimtar” të gjymtuar për të mbjellë urrejtje e për të dorëzuar stafetën e “luftës të klasave” brezit të rinisë të sotme! Ç’paturpësi, çfarë nxitje kriminale! Dhe ky revanshist, ky Don Kishot i arsimuar në akademitë ushtarake komuniste, ky mëndje hiç, ka qënë… President i shqiptarëve!

Asnjë të keqe nuk nuk do të kishte debati në se seicili thotë mendimin e vet e institucionet përkatëse bëjnë punën e tyre, seleksionojnë ato që përfaqësojnë racionalen, tendencën historike. Por realisht nuk ndodh kështu! Nëpër eterin tonë social, vendin e oksigjenit të pastër të vërtetësisë po e ze gazi karbonik, po vegjetojnë e spërdridhen llojë llojë kasnecësh të paformuar e megalloman, merita kryesore e të cilëve është imponimi, përvetësimi i historisë. Të duket sikur jemi ende në vitet 40-të të shekullit të kaluar. Ose Partija Socialiste do të pranojë me detyrim se është analogja e ish Partisë të Punës ose s’ka. Ose Edi Rama do ta quaj veten trashëgimtar të Enver Hoxhës ose s’ka. Ose simpatizantët socialistë do ta identifikojnë veten me komunistët stalinistë ose s’ka. Pamvarësisht nga mosha e bindjet, pamvarësisht nga rrethanat historike, kush nuk ka patur një nga pjestarët e familjes në burg apo internim, apo nuk ka qënë vetë aty gjatë kohës të komunizmit, përfaqësojnë thjesht turmën që duhet të uli kokën, të paguaj “mëkatet” e gjyshërve apo të komshinjve të gjyshërve, të vendos lule e të buzëqeshë para çdo statuje ngulur në mes të rrugës, duke pritur fjalën e fundit të “gjyqëtarëve” e kapterëve antikomunistë të “plepave të Durrësit”.

Është shumë e çuditëshme kur shikon se lufta që bëjnë këta aventurjerë të historisë koinçidon për herë me acarimin e luftës politike që ndodh shpesh ndërmjet dy partive kryesore që dominojnë, ndërmjet Partisë Komuniste që është në opozitë, domethënë asaj Demokratike dhe asaj Socialiste që është në pushtet. Siç koinçidon edhe sot, kur ne ankandin e “patriotëve” është hedhur “kampi i Tepelenës”. Por më e çuditëshme është mënyra se si këta historianë që udhëheqin “luftën kundër komunizmit e pasojave të tij”, bëjnë detyrën që ju është “ngarkuar” nga…dreqi e di se kush. Ai “më i madhi” i tyre, ai që “e kam filluar shkollën në moshën 24 vjeç, pasi ngordhi komunizmi i Xhufit”, arrin deri aty të sa të mos i bëj përshtypje se për çfarë flet e kujt i referohet. “Ajo që ndan Aushvicin nga Tepelena, thotë ky “strateg i gjeopolitikës” është fakti se nazistët, vërtet i çonin në krematoriume, në gaz hebrenjtë, por ua shkurtonin vuajtjet dhe vdisnin. Po flasim për një fund të barabartë të jetëve”. Është e mjaftueshme për të gjykuar se në ç’dorë ka rënë hartimi dhe interpretimi i historisë tonë dhe se sa “saktë” e njohin këta lloj kallëpësh shkencën e historisë në vetvete. Dhe ky zotëri krejtësisht anonim në histori, mer kurajon t’i “mësojë” historinë profesor Xhufit, duke ja shtrembëruar krejt kuptimin dhe kontekstin e thelbit të mendimit të profesorit, për të cilën nuk është e nevojshme të ripërmëndet, kur aq saktë vetë profesori i nderuar e i ditur e ka përsëritur dhe e ka artikuluar atë për ta kuptuar edhe ata që nyk kanë as katër klasë shkollë.

Si mund të ndodhë që këta revanshistë kërkojnë të paraprinë të ardhmen me të tillë zinxhirë të ndryshkur në fyt? A nuk e kuptojnë këta lloj tipash se si ra rendi i kaluar? Të duket sikur këta zotërinj nuk kanë jetuar në këtë vend, ose nuk i kanë jetuar ato që kujtojnë, apo më thjeshtë nuk i kanë kuptuar ato kohëra. Ato kohëra, kur me mijra e me mijra njerëz të ndershëm dhe intelektual, të angazhuar e të paangazhuar në Partinë e Punës, të rinj e pleq, punëtor e studentë, fshatarë e ushtarak, përveçëse përballonin jetën e tyre jo të lehtë, kanë qënë një amortizator i përthithjeve të ekstremiteteve që shpërthente herë pas here diktati i sistemit të kaluar, “lufta e klasave” injorante dhe vetëasgjesuese, zëmërimi i një grushti pushtetarësh që e mbulonin jetën e vendit me rrënim moral deri fizik, demagogji e paaftësi. Vetëm të jesh i paskrupullt e të mos kuptosh se ndryshimi i viteve 90-të nuk erdhi si rezultat i një fitoreje ushtarake lokale, por si një dukuri dhjetra vjeçare vetkorigjimi i sistemit në nivel botëror dhe që përfundoi në një vetëkapitullim, që filloi ne vitet 50-të në Moskë e përfundoi në fund të viteve 80-të po në Moskë.

Vetëm të jesh i verbër të mos e kuptosh se në këtë lëvizje ishte vetëfutur edhe populli ynë, që punonte e ndërtonte, mësonte e kulturohej, por që e kuptonte se mekanizmi i sistemit ishte i gabuar, e drejta dhe lirija e njerzve ishin futur në qorrsokak. Vetëm të jesh injorant, i errët e i pacipë të mos kesh aritur të dallosh se influencuar nga rrethanat, populli shqiptar, kryesisht nëpërmjet shtresës të studentëve ariti të artikulonte atë që duhej bërë, vendosjen e pluralizmit dhe ndërtimin e ekonomisë të tregut. Nëpërmjet shtresës të studentëve pra, të cilët për fat të mirë (për merit të kujt, të hiçit?) pas 45 vitesh klime diktatoriale e represioni, e cila nuk ishte rritur me ndjenjën e urrejtjes ndaj “klasave të përmbysura”, ndaj fesë e demokracisë perëndimore, por me ndjenjën e domosdoshmërisë për të patur liri, barazi e të drejta demokratike për të gjithë, pamvarësisht nga bindjet dhe e kaluara. Sali Berisha megjithë “pardesytë e bardha”, që para dite jepnin leksione e pasdite “bënin revolucion”, nuk ishin asgjë tjetër vetëm se disa politikanë diletantë “qeflinj”, që rastësija (pa e harruar atë “lugën e çorbës”) i nxori mbi kapakun e tenxheres të valës të turmës të paorganizuar, parrulla e të cilës “te sheshi, te sheshi” ishte e vetmja platforme teorike e program veprimi që bëri të mundur lëvizjen në drejtimin e duhur të historisë e demokracisë tonë.

Duhet të mbyllet këjo tragji-komedi! A nuk janë të mjaftueshme 74 vite komunizëm e paskomunizëm “demokratik” shqiptar për të mbushur mëndjen e opinjonit qytetar për t’a përfunduar praktikën komuniste të “luftës të klasave”, alias të uzurpimit të pushtetit nga “elita” e injorantëve të djeshëm e të sotëm? Duhet spastruar morali politik i shoqërisë tonë jo vetëm nga revanshistët e të kaluarës, por veçanërisht nga revanshistët e sotëm artificjalë, që sajojnë armiq në çdo moment e që frymëzohen nga aluçinacione primitive. Një “trim” pas beteje, një si tip analisti me mbiemrin Baçi, nxehej me veten e vet dhe kërkonte ti “asgjesonte” krejt ata që përpiqen të justifikojnë veprimtarinë në kohën e viteve para 90-ës me justifikimin se “ashtu ishte sistemi”. Me demek ky petrit sypatrembur do të bënte namin, do t’i thyente brinjët krejt sistemit e bashkë me të edhe Enver Hoxhës. Mjerë ne! Po more zotëri po, në se ti me mëndjen tënde të mykur po me komunizëm, kërkon t’i presësh drutë shkurt, po, “ashtu ishte sistemi”!

Komunizmi nuk ishte “bakllava” që mund ta kollofisje ti e shumë si kallëpi jot, që keni vite që jeni bërë krejt bajat, të padurueshëm. Me të vërtetë që ishte koha o “shoku”, o analist! Ashtu ishte, siç është koha sot që na duhet të pranojmë me ligj për shembull martesën e burrit me burrë e të drejtën e “pasjes” edhe të fëmijëve nga ana e tyre. Në se ty nuk të pëlqen se “ashtu ishte sistemi”, evidentoi me organet e ngritura për këtë qëllim konkretisht personat që kanë tejkaluar ligjet apo kanë dënuar pa gjyqe, në mënyrë që të kujtohen, apo të proçedohen penalisht, të detyrohen të kërkojnë edhe falje në emër të ligjit. Këta janë njerëz që e meritojnë çdo lloj përbuzje e dënimi ligjor, ashtu siç e meritojnë edhe ata frymëzuesit e udhëheqësit e tu që ju a hapën trutë 4 qytetarëve të pafajshëm në mes të bulevardit, që hodhën në erë 26 gra e fëmijë, që donin të helmonin krahina të tëra, që zhdukën kundërshtarë e tyre, që kanë futur nën dhe mbi 4 mijë viktima të pafajshme burra e djem të rinj si rezultat i politikës kriminale të mbajtjes të pushtetit me “grykën e pushkës”, e që ti bashkë me aradhën tënde të “trimave” nuk thoni një gjysëm fjale, e që dhisni gjak nga frika…

Më e rënda është se nga radhët e brezit të persekutuarve të mirëfilltë, ku ka mjaft personalitete të vërteta, për fat të keq ju janë lenë “tribuna” këtyre palo parazitësh që e kanë kthyer këtë “detyrë” si një lloj tregëtije me shpirtra të vdekur, të cilët në përgjithësi janë investuar për të përforcuar pushtetin e “antikomunistëve komunistë”, duke e përdorur këtë pozicion si pasaportë për të cënuar kufijtë e lirisë e drejtësisë në përmasat e veta reale. Me mënyrën e tyre të komunikimit dhe të mundësive që ju krijohet për hir të “persekutimit” të tyre ashtu “yrrja-byrrja”, me shifrat e numrat që flasin, me “kopetencën” që shesin, ata po e cënojnë jo pak këtë personalitet, po e kthejnë atë në një trend që të ve në mëdyshje, e që nuk po ju bie ndërmend se vetë, pak nga pak po futen në rrethin e persekutorëve, duke cënuar rëndë lirinë e të tjerëve e deformuar objektivitetin e ngjarjeve, duke falcifikuar edhe vetë historinë.

Përpara se ta mbyllim këtë shkrim modest, si një refleksion nga ato që lexuam në shkrimet e zotit Bedri Islami, donim ti kujtonim këtyre komunisto-nazisto-demokratëve se dje në 25 prill kryetari i shtetit italian, personalitet dhe burre shteti, intelektuali Matarela në homazhet që bëri ditës të çlirimit, midis shume te tjerash tha : “Populli italian dhe Italija janë krenar për rezistencën e cila ju dha italianëve e Italisë dinjitet, sepse ajo ishte një luftë kundër masakatorëve për civilizim”.

Bardhyl Ermini / Hysni Leka

 

 

 

April 27, 2018 07:50
Komento

24 Komente

 1. intelektuali April 27, 17:37

  Ore dallkauke envriste me kete dacibao te gjate pa kurfere llogjike ne perkrahje te spiunit te Sigurimit, Bedri Islami cfare kerkoni ju o mavri fanatike?

  Doni qe Sali Berishen t’ja ngjisni si “Muti pas kepuce” te perndjekurve politike? Po ai eshte dora juaj nga Partia e Punes, pse nuk u ankuat ju kur ishte Sekretar Partie dhe kallezonte Shoshorin e ngrate duke i kerkuar varjen e tij ne litar? Ku ishit ju atehere o enverista te poshter qe me llogje kriminale doni te mohoni krimet e Enverit ne Kampin me antinjerezor te Tepelenes ku u lane te vdesin nga uria femije te vegjel?

  CFARE KAFSHESH PREHISTORIKE JENI JU O KRIMINELE?

  Qe si rufjane demagogjike doni me dacibao allogjike ne gazeten DITA te mohoni krimet kunder njerezimit te enverit dhe banditeve te tij sadiste dhe gjakatare, po si nuk keni pak turp o kafshe enveriste qe guxoni te shkruani leter turpi dhe rezili per Shqypnine qe po kerkon te antarsohet ne BE-ne Antikomuniste dhe Demokratike?

  Kush ju lejon o MUTER fanatike te poshter dhe pa moral te perdorni fjale si “…nazisto-demokratë..” ne kete forum te nderuar ne nje kohe qe eshte qeveria shqyptare ajo qe po e kerkon demokracine dhe jo e kunderta dhe qe per fjale te tilla ne Itali mund te gjobitesh rende nga ligji. Ne Itali rrezistenca antifashiste nuk solli me vete MURTAJEN bolshevike, Partia Komuniste u ndalua me ligj nga Plani Marshall dhe xhelatet e Enverit qe vrane shoket e tyre nuk ishin si luftetaret e rrezistences italiane qe u ngriten nga CIA dhe Perendimi.

  prandaj:

  Mos e perdridhni bythen enveriste si kurvat ne bordello me llogje propagandistike qe jane vetem turpi i Shqypnise ne syte e Botes.

  Reply to this comment
  • ... April 27, 21:01

   Nderro emrin se le nam ti nuk je intelektual ti je kokrra e debilit cfar thot artikulli cfar thua ti. Ju ka zen urrejtja syte dhe nuk dini se cpo thoni po shikoni armiq ne cdo cepa po ecen dhe me mentalitet komunisti dhe akoma nuk e keni kuptuar se cfare eshte demokracia. Partia demokratike nuk eshte demokracia pasi ecen me mentalitet komunisti kush nuk eshte me ne eshte armiku yne po ben akoma luft klasash dhe jan mbledhur te gjith spiunet e komunizmit dhe alabaket aty por ti je kokrra injorantit te jan veshur syte nga urrejtja

   Reply to this comment
   • intelektuali April 27, 21:38

    Beji te fala Nexhmijes shko dhe puthi trisken e antarsimit ne Partine Fashiste dhe Partine Demokratike te Saliut mos ja ngjit si “Muti pas kepuce” intelektualit se eshte nga dora juaj, nga soji juaj i peshtire i Sigurimit te Shtetit sa here do t’ju a them kete te vertete, qe ju e keqperdoroni me qellim?

    Reply to this comment
    • ... April 27, 23:39

     Intelektual te kam dhjer me nexhmije me sali dhe me enver e me te gjith ata politikan qe e kan drejtuar dhe e drejtojn shqiperin sepse nga soj i tyre dhe i militanteve te verber qe i ndjekin nga pas vuan shqiperia dhe pjesa tjeter e popullit nga tradhetaret qe na hiqen si atdhetar si dhe nga njerez si puna jote qe sot pas 27 vjetesh shikon endrra me komunista

     Reply to this comment
 2. lenci April 27, 19:16

  intelektualo, sikur e shkele ca. nje gje te mire berisha e beri per ju te perndjekurit…e coi numrin tuaj ne mijera e mijera, sapo dalengadale po beheni pjesa me e madhe e popullsise. nuk lejoi hapjes e dosjeve, jo se i vinte keq per krimet e sigurimit…deshi te mbronte bashkepunetoret me te thekur te tij…jo po leka dosti, jo po namik kasoruho, jo po dhora leka e shume te tjere. i shperbleu, i dekoroi “nder i kombit” e me radhe. te pakten ti, qe je i perndjekur politik, kete duhet ta vleresosh.
  e kush te tha ty se komunistet italiane ishin ndryshe nga ata shqiptare pas luftes. ae vrane dhe varen ducen pa asnje gjyq. a i cuan pas edhe dashnoren, klareta petacin, edhe ate pa gjyq. te pakten enveri kolaboracionistet i denoi me gjyq, bile edhe me avokate. ne gjyq ishin te pranishem edhe perfaqesuesit me te larte te britanise, bashkimit sovjetike dhe te shba-ve. nuk kurseu as kunatin e tij, te cilin ti e permend ne cdo shkrim. ate qe beri ai me familjet e kundershtareve te tij me vone, eshte kriminale dhe per ate jam dakord me ty. ti nuk e njeh mire historine e komunizmit ne itali dhe france, ku rastesisht komunistet nuk morren pushtetin. por ligje qe ata mos vinin ne pushtet nuk ka patur kurre.
  koha po iken dhe nuk ka pse mos behet pajtimi kombetar. nuk mund te vazhdohet me komuniste e antikomuniste tere jeten. vetem ne shqiperi vazhdon nje lufte e tille. askijt nuk i sherben nje gje e tille.
  dhe mos me sha, te kam rixha, se edhe une i perndjekur jam. nuk te genjej. por merzitem kur lexoj histori me komuniste e antikomuniste ne nje kohe kur kemi shume probleme jetike.
  sapo keto probleme acarohen dhe kerkojne zgjidhje, menjehere dalin historite e luftes, e perndjekjeve, e krimineleve komuniste. sikur kriminele antikomuniste ka patur pak ky vend.

  Reply to this comment
  • intelektuali April 27, 20:17

   Musolini ishte denuar me pare me dekret te firmosur nga Sandro Pertini me vdekje, prandaj mos i be carap gjerat kur nuk e njeh historine,

   por:

   Pse kur bie fjala per te denuar krimet e Enverit fanatiket vrapojne te bejne krahasime debile dhe dallkauke me shtetet e tjera sic ben edhe Bedri Islami qe krahason Tepelenen e Enverit me Goli Otokun e Titos me te vetmin qellim qe te fshehi ose te pakten te minimizoje krimet e komunizmit ne Shqypni, njashtu sic po ben ti, “i perndjekur politik” me Ducen qe po te biem ne kurthin e enveristeve dhe ta krahasojme me Enverin do te dukej si:

   ENGJELLI PERPARA DJALLIT

   Mohimi i krimeve te komunizmit qe jane cilesuar si krime kunder njerezimit perben krim ne vetvete dhe denohet penalisht nga OKB dhe KE dhe rezolutat ne fjale nuk i ndajne keto krime kombesi dhe shtete te vecanta, gje e cila nuk i jep te drejten asnje analisti apo kalemxhiu ne media te beje krahasime duke e quajtur Kampin e Tepelenes si te ” Kamp te humbur” apo si “Kamp pune per armiqte e Partise” dhe krimet e Enverit si shume me te lehta se krimet e Titos sic bejne Bedri Spahiu, Pellumb Xhufi, Xhevdet Shehu me nje lukuni fanatikesh nga pas sic jane edhe keta dallkauke qe kane shkruar kete leter te hapur ne kete forum te nderuar te gazetes DITA.

   Problemi me jetik i Shqypnise eshte te shkeputet nga thonjte e enverizmit fanatik qe e beri te mundur MURTAJA bolshevike qe monstra gjakatare e mbolli ne trojet shqyptare me vitin 1944 dhe qe vazhdon deri me sot dhe qe eshte strumbullari i te gjitha te keqiave qe po perjetojne sot shqyptaret, nuk e shikon sa me fanatizem e mbrojne dhe e ruajne Piramiden Famekqe te Enverit ne zemer te Tiranes si ne asnje vend tjeter ish komunist te Evropes Lindore dhe pastaj po keta enverista fanatike shkojne dhe i puthin bythen Gjermanise per antarsim ne BE dhe kur ata refuzojne me perbuzje i sajojne kompromate komuniste njesoj si Enveri ne Kohen e Qepes te Partise se Punes.

   PO PSE ME ENVERIN NE BALLE DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

   Reply to this comment
 3. Mark .U.K April 27, 20:23

  Bardhyl Ermini
  Hysni Leka
  Kur partia komuniste ndrroj emrin ne vitin 1948 a ishin po ata me emrin partia e punes.Ne 91 u be kongresi 10 i partis punes me 10 qershor e ne te nesermen u gdhin socialista a ishin po ata.Ju mjaftoheni duke i bere qefin vehtes e mendoni se nuk ju njef ky popull qe u okupue nga nga ju. e ata qelbesira qe populli i hidhi ne plehra.Vertet tash nuk e keni forcen se jua kan hequr dhembet.

  Reply to this comment
  • Bardhi Tolabi April 27, 23:18

   Mender kryetari I pare I PD-se,Sali Berisha nuk ishte komunist,nuk ishte akuzatori I Hysen Shoshorit?Po ata me pseudonimet “ciftelia” “disenjatoria”,”penicilina” etj etj,a nuk ishin PD-ista te flakte por te tille edhe bashkepuntore te sigurimit?Keshtu te tille ishin dhe te tjere “kuadro”,me pergjegjesi te medha ne PD,si Ali Spahiu,Pjeter Arbenori,Azem Hajdari e shume e shume te tjere.Ishin keta “komunistet” e vendosur,bashkepuntoret besnike te sigurimit te shtetit,te cilet u vune me hir e pahir,por te “komanduar” nga eproret e dikurshem te tyre ne krye te PD-se.Ku jane te perndjekurit e vertete?Si i trajtoj PD-ja kete,a ja u dha shperblimin e premtuar?A i ka nderuar dhe dekoruar,keta apo i ka zevendesuar me kriminelet dhe bashkepuntoret e nazi-fashisteve te kallepit te Isa Toskes,Hamit Matjanit e kompani?Po keta qe nderuan teserat e PPSH-se me ato te PD-se si i quan,apo keta te tillet u “rinovuan”,sepse u vune ne sherbim te agjentures te UDB-se etjmorren ato17 million dollaret e Milloshevicit dhe shkaktuan 2 Prillin e vrane djemt e rinj e demokrate te thekur me Arben Brocin ne klrye,apo thyen embargo e furnizuan me nafte Milloshevicin per te vrare,djegur e masakruar vellezrit dhe motrat tona Kosovare?
   Zgjohu Mark,U.K se je akoma nene narkozen e Sali Berishes,sepse si kirurg ai e di mire efektin e narkozes,e cila te ben te flasesh percart …

   Reply to this comment
 4. shqipetar Kanada April 27, 20:36

  mender ‘intelektuali’!?Antishqipetar medioker,biberian udbash- me prostat tere jeten eunuk i bllokut te vjeter te udheheqjes qe ka lare e lan breket e Vito Kapos e nuk arrin te beje dallimin midis Zogolljaneve e zogisteve enverianeve e enveristeve salisjaneve e xhihadisteve!?
  IDJOTI ‘INTELEKTUAL!
  Po nuk spjegove qe si ka mundesi qe klani KAPO ish 50 vjet ne pushtet e vazhdon te jete edhe 30 vjet me shoqen VITO qe e dekoroi UDB-ja jote e CIA-jote ike lepije bythen andi Bushatit djalit te Medi bushatit te te jape ndonje kocke ta lepish si zvarranik i PESHTIRE!!
  Per ke rezistence ne Itali flet mor shurranjoz alabak qe e krijoi CIA apo edhe Antonio GARAMSHIN simbolin e idealeve komuniste e Palmiro Toliatin i krijoi CIA dhe e vuri dhe antar te kominternit te internacionales komuniste!’BAJGE e Beograd-Bathores!
  Respekt per dy autoret e ketij shkrimi!

  Reply to this comment
 5. deputetet shQIna dhe ka QI April 27, 20:49

  Mark.U.K dhe intelektual pordha…
  Kujt familje te ish bllokut te vjeter e bllokut te ri i fshini halete e i kini zili……..

  Reply to this comment
 6. FazlliQ April 27, 21:01

  sKiperi te humbi varri
  ta bajgosi ‘intelektuali’
  diten stalljer i kalit Xenit e Armina dhise
  naten i ben ‘kritika’ Salise…

  Reply to this comment
 7. ... April 27, 21:22

  O Mark leshi po pse partia demokratike nuk doli nga komunistet te gjith spiunet e komunizmit atije u mblodhen sa persona ka spiunuar sali berisha me shok ne ate kohe per te ber karrier u lepinte bythen femijve te enverit dhe hysni kapos. Me thuaj sa komunista qe kan kryer krime denoj partia jote kur mori pushtetin? Kush u denua me vdekje per krimet ndaj popullit nga partia jote antikomuniste? Ku ishin ata qe sot na bejn si trima kunder enverit kur ai ishte gjall sua mbante bytha ne ate koh se nga ajo rrac trimash jane un nuk jam ndonje simpatizant partie dhe sma ndjen trapi per partin socialiste dhe per asnje se nuk ja vlejn por kur shikoj sorollopin tuaj qe na cani trapin me komunista ktu e 27 vjet dhe qe e kan ber shqiperin corb me vjen neveri dhe ti ke dhe guximin te hedhesh vrer ndaj pjeses se popullsis qe ka mendim ndryshe nga i joti dhe me del antikomunist me mentalitet komunisti doni lufte klasash dhe shikoni kudo armiq e komunista sic shikonin komunistat diversant ne te gjitha qoshet me vjen neveri nga soj dhe sorollopi yt i injoranteve qe nuk arrijn te llogjikojne me mendjen e tyre turp tju vij. Ka ardhur koha kur injoranti i jep mend intelektualit.

  Reply to this comment
 8. intelektuali April 27, 21:35

  Degjo o rrugac,

  CFARE KERKON TI O MUT ENVERIST NE KANADA?

  Mos e sposto debatin me llogje rufjanesh nga Shqypnia tek Italia si te gjithe enveristet e tjere me kunderakuza idiote, me trego se ku je ne Kanada se vij menjehere te jap pergjigje, spiuna te sigurimit si puna jote kam pare shume kur i kam invtervistuar qe nga Sulo Gradeci dhe shume gardiane burgu, Vito Kapon e dekoroi me medalje trimerie Edi Rama me lukunine e fanatikeve pas tij, po keshtu dekooroi edhe Nexhmijen dhe jo vetem kaq por i shtoi edhe pensionin si veterane te LANC-it kriminal me gjithe xhelatin e Enverit, Aranit Cela,

  dhe:

  Meqe e ngrefe kurthin per komunistet e Italise degjo se me vendim te Parlamentit italian Partia Komuniste u ndalua me ligj pasi Italia pranoi ndihmat ekonomike te SHBA qe quheshin si Plani Marshall per Evropen dhe kjo i detyroi komunistet italiane te transformoheshin ne “socialiste”,

  pastaj:

  Palmirio Togliatti Në vitin 1930 mori nënshtetësinë sovjetike, por qe kundershtoi me force Stalinin per krimet e tij, bile nuk pranoi postin e Kryetarit te Kominternit sepse ishte ithtar i Hrushcovit qe kishte hedhur teorine e “Socializmit me fytyre njeriu”. Sa per njohuri vdiq nga hemoragjia cerebrale ne 1964, ne Krime, gjate nje vizite ne BRSS, ne Itali kujtohet si ministri dallkauk i marshallit Badolio qe gjate drejtimit te tij kerkoi te shkaterroje qytetet historike si pershembell qytetin e lashte Assisi ne Umbria ku u luajten me vone te gjitha filmet historike te Holivudit qe i sollen buxhetit te shtetit te ardhura te papara pas Luftes.

  Sa per rrezistencen antifashiste italiane jo vetem qe u organizua nga CIA dhe SAS, sepse ndryshe nga kush u krijua si kepurdhat pas shiut ne Italine e kemishzinjeve nga KGB-ja dhe Moska? Dhe jo vetem kaq por edhe vrasja e Duces sa per dijenine tende eshte organizuar nga SAS-i i Britanise e Madhe me urdher dirket nga Churchilli.

  prandaj:

  Bajgat e UDB-se se Enverit tregoja sateme dhe familjes tende qe te kane bere fanatik dru me pre dhe rrugac injorant dhe laj gojen me kolinoz o MUT kur te flashesh me intelektualin.

  Reply to this comment
 9. intelektuali April 27, 21:38

  Beji te fala Nexhmijes shko dhe puthi trisken e antarsimit ne Partine Fashiste dhe Partine Demokratike te Saliut mos ja ngjit si “Muti pas kepuce” intelektualit se eshte nga dora juaj, nga soji juaj i peshtire i Sigurimit te Shtetit sa here do t’ju a them kete te vertete, qe ju e keqperdoroni me qellim?

  Reply to this comment
 10. intelektuali April 27, 22:44

  Une i Bej te fala Nexhmijes dhe e puth ne te dy faqet e plakura bile dhe ne prapanice.

  Enveri Bahriu , Bahriu xibraka, Korfuzi, kanalin, antikomi, barbari narim,, narim narim urra urra urra.
  Une dhe historia,
  Oh 40 e kam Temperaturen.

  Mos morre se Ju vij aty e Ju gjej dhe Ju tredh Ju kastroj

  Ju Mos hajdeni seshte nevoja se Jam per se i tredhur.
  Pisa enveriste. NUK ja U jap kenaqesine te me tredhni

  Shqypni te shoh me dylbi nga LA. Kam ardh me marr ne interview ATA ISH sigurimsat ISH ballista legalista , ish kriminel lufte. Harrova ATA kan vdek Po femijet e tyre.

  Enveri Bahriu nexhmija xibraka

  Reply to this comment
 11. intelektuali April 27, 22:48

  Une i Bej te fala Nexhmijes dhe e puth ne te dy faqet e plakura bile dhe ne prapanice.

  Enveri Bahriu , Bahriu xibraka, Korfuzi, kanalin, antikomi, barbari narim,, narim narim urra urra urra.
  Une dhe historia,
  Oh 40 e kam Temperaturen.

  Mos morre se Ju vij aty e Ju gjej dhe Ju tredh Ju kastroj

  Ju Mos hajdeni seshte nevoja se Jam per se i tredhur.
  Pisa enveriste. NUK ja U jap kenaqesine te me tredhni

  Shqypni te shoh me dylbi nga LA. Kam ardh me marr ne interview ATA ISH sigurimsat ISH ballista legalista , ish kriminel lufte. Harrova ATA kan vdek Po femijet e tyre.

  “Enveri Bahriu nexhmija xibraka”
  Ky eshte nenshkrimi Tim.
  Nese NUK eshte ky togfjalesh ne Koment dmth sjam une i verteti.

  Ju jeni te gjithe injorante. Une Jam intelektual. Me cun ne vjene Po se marrova dot Universitetin, Si enveri.

  Enveri xibraka nexhmija iliri Bahriu Bahriu enveri

  Reply to this comment
  • intelektuali April 28, 09:00

   Shko dhe shpeto djalin qe ta mori ne qafe Taulan Balla, o Ilir Hoxha i Enverit se mbase Edi PARTIZANI te meshiron dhe e nxjerr nga burgu tani qe u zu me Krichbaumin e Merkelit dhe e ka kthyer mesallen seprapthi duke thene:

   MIRE JA BEME GJERMANEVE TE POSHTER ME KOKAINEN E XIBRAKES SE KESHTU E MERITOJNE!

   Shko dhe lutju Edi Rames dhe shpeto djalin o cuni i Enverit, shko dhe puthi bythen Edi Rames per djalin qe ta mori ne qafe Taulant Balla kur ta emeroi administrator te Xibrakes se tani eshte momenti qe ka prishur relatat me Bundestagun dhe mos imito intelektualin ne gazeten DITA.

   Reply to this comment
 12. Kejdi MahMuti April 27, 23:51

  Redaksi,
  Mos e peshtirosni kete rubrike me kete te ashtuquajtur ‘intelektual’ sepse e ulni shume steken dhe se dyte nuk eshte mire te talleni me nje njeri qe duket qe ka pr obleme te renda psiqike e vuan nga ‘delir i madheshtise’ apo ‘inferioritet personaliteti’.
  Ne trurin e tij ka ngelur vetem Enveri dhe nuk e mer vesh qe po e shkerdhejne 28 vjet enveristet e ish blloku i udheheqjes.Gjynah ,eshte per te ardhur keq…

  Reply to this comment
  • intelektuali April 28, 09:03

   Kur je debil dhe budalla si te gjithe enveristet fanatike ne kete forum te nderuar te gazetes DITA cfare faji ka intelektuali qe nuk dallon dot sapunin nga djathi?

   Reply to this comment
 13. waste management service April 28, 06:22

  Mesazh per gazeten Dita !

  Ka kaluar cdo llogjike normale tolerimi qe po i beni komentuesit “intelektuali” si ne rastin e sotem ku me shume se gjysma e komenteve jane te ketij hiperaktivi antikarmunist psiqikisht te semure.
  .
  Ka ardhur koha te zgjithni midis eres se zgjebosur te komenteve te ketij psiqiku intelektual qe po mbushin gazeten …me lezetin e rritjes se klikimeve.
  .
  Mos me falni per shprehjen pro ky eshte bere si “pompe muti” qe e nxjerr nga goja nos stop 24/24 ore dhe stafi i gazetes Dita duhet te ndryshoje kete rruge se po i vjen era.
  .
  Me kujtohet te Shekulli kur punonte atje zoti Thano ketij komentuesi nastradinintelektuali-pejgameri-poeti-perkthyesi psiqikisht te rrjedhur nuk ju botuan me komentet pasi perdorte nje gjuhe tejet agersive dhe mire bete atehere..

  .
  Ju sugjerojme qe te hapni nje blog te posacem ne kete gazete dhe quajni ‘Haleja e komentuesit “intelektuali” dhe botojani me numer rendor gjithe komentet duke ja cfaqur vetem te blogu dhe jo te artikulli…Te faqja artikullit vini vetem numrin e komentit.
  .
  .Mos me keqkuptoni ! Nuk e kam hallin se po perdhos sistemin/regjimini e kaluar.perkundrazi komentet e tij i japin te drejte Enver Hoxhes qe njerezve si puna e ketij trapintelektuali i shkerdhente nenen dhe mire ja bente
  .
  Faleminderit per mirekuptimin !

  Ftoj dhe shume komentues dinjitoze ne kete gazete te nderuar te mbeshtesin kete ide….boll me kete makineri sperkatje muti me marken nastradintelektualeshi

  Reply to this comment
  • intelektuali April 28, 09:11

   NJE MESAZH PER TE GJITHE JASHTEQITJET ENVERISTE FANATIKE TE PARTISE SE PUNES:

   Gazeta DITA nuk eshte si gazeta juaj ZERI I POPULLIT qe shpallte ne faqet e saj ARMIQTE e popullit sapo merte urdherat nga Enveri,

   pastaj:

   Koha juaj kriminale dhe vrastare po mbaron dhe po i vjen fundi o fanatike te poshter enverste, nuk e pate qendrimin e deputeteve te Bundestagut me Edi Ramen qe kujtonte se do te shkonte ne Gjermani me Enverin ne balle duke u lutur per atarsim ne BE? Ju o race e poshter dhe e peshtire e sigurimsave te Enverit qe jeni kryekeput fajtor ne derexhene sovjetike qe po perjeton sot Vatani dhe mafien e Kuqe me pushtet qe la pas Enveri me Nexhmijen, ju o Vampire te Enverit jeni ne gulcimat e fundit te shtetit tuaj te piste dhe mafioz, sepse intelektuali e ka parashikuar fundin tuaj te zi qe kur ishte ne burg shume vite me pare,

   sepse:

   SHQYPNIA NUK KA RRUGE TJETER DREJT SHPETIMIT

   Reply to this comment
   • intelektuali April 28, 11:38

    He se harova. Te Marten e kam viziten tek mjeku im psikiatrak dhe mos u beni merak per shendetin tim mendor.

    Reply to this comment
    • intelektuali April 28, 12:35

     Shko dhe kujdesu per Nexhmijen, antaren e Partise Fashiste o Ilir Hoxha te kam thene mos kopjo intelektualin se ja nxjerr bojen vetes si halabak ne kete forum te nderuar te gazetes DITA.

     NUK E SHIKON QE PO VJEN FUNDI JUAJ KRIMINAL QE PO E MBAN PENG VATANIN?

     Reply to this comment
 14. "Hope" April 28, 23:11

  Ju lumtë zotërinj,për këtë artikull të bukur që keni shkruajtur,nuk do i hiqja asnjë presje.Intelektualët e vërtetë(d.m.th njerëzit me llogjikë) ju kuptojnë edhe janë me juve,ndërsa “INTELEKTUALËT ,INJORANTË ” nuk kanë për tju kuptuar asnjëherë.I të ashtuquajturit “INTELEKTUALI”, i janë veshur vërtet sytë nga urrejtja edhe nuk i punon llogjika fare.Flet me një fjalor rrugaçësh edhe nuk ka kuptuar asnjë gjë nga ky artikull.Mjerë ky popull,që nuk do e ngre kokën kurë,po pati përreth njerëz të tillë.
  Gazeta Dita – mir do bëni të mos lejoni komente të tilla,si puna e të ashtuquajturit “INTELEKTUALI”.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim