Historiani ukrainas gjendet i vdekur në banesë, dyshohet se është vrarë

September 2, 2018 18:27

Historiani ukrainas gjendet i vdekur në banesë, dyshohet se është vrarë

Historiani ukrainas Mykola Shityuk është gjendur i vdekur në shtëpinë e tij në Mykolaiv.

Autoritetet kanë bërë me dije se trupi i tij kishte shenja të dhunës e plagë të rënda.

Ato dyshojnë paraprakisht se historiani mund të jetë vrarë.

Shityuk është njohur kryesisht për punën kërkimore që ka bërë rreth gjenocidit të viteve ’30, që la mijëra të vdekur në Ukrainë.

Asokohe, autoritetet sovjektike i bënin presion fshatarëve që të bëheshin pjesë e fermave kolektive, si dhe iu mohonin prodhimet e tyre.

Gjenocidi njihet ndryshe nga Ukraina si “Famine”.

s.a/dita

September 2, 2018 18:27
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?